EUWE WAAGT ZEER VEEL. Winstkansen sloegen bijna in het tegendeel om. Artis. CASTRICUM ST steunverleening aan werkloozen is helaaa altijd een belangrijk hoofdstuk van de Seentebegrooting. Voor steun aan werkloozen is voor 1938 „ii'etrokken een bedrag van f 34.821.24 (vorg Sr f 37.597.56). Hierbij merken B. en W. het volgende op: en met 11 September werd gedurende i-,- steun uitgekeerd een bedrag van f2123159' Hierbij is het gemiddelde steun- Lara" te stellen op f 9.05 per man per week. Hierbij moet worden opgemerkt, dat geen -,-ln ïoi-on Don 7nn hniffinn'OTTT/voi voorgaande jaren een zoo buitengewoon f Cijfer heeft kunnen opleveren. Neemt Sn dan ook dit cijfer voor een gelijke - 1938 over, dan moet reeds vooraf J. -den aangenomen, dat de raming als zeer f is te beschouwen. Gezien de toeneming ïm het getal ingeschreven werkloo-zen zal Tti gewenscht zijn voor hét tijdvak 11 Sep- fmber-31 December een uitgave te voteeren, Ïp niet lager zal mogen zijn dan over een piiike periode van 1936, omdat het aantal Steunden op het oogemblik even groot is als dat jaar Over de laatste 16 weken in 1936 Srd aan steun uitgegeven een bedrag van f 13 092 70. De totale uitgaven voor steun in ei' moeten dan ook minimaal worden ge- op f 34.324.24. Hoewel de eerste negen maanden van 1937 wat betreft de steunverleening een gun- 27 beeld hebben getoond, moet er op ge- ïizen worden, dat dit het gevolg is van niet- hiiivende factoren Enkele werkgevers in de ïemeente waren zoo gelukkig in het genoem de tijdvak werken te kunnen uitvoeren, waar van de duur niet onbelangrijk is geweest. Het is evenwel de vraag of diezelfde werk gevers ook in 1938 werk hebben, dan wel of hun de mogelijkheid wordt geboden om werkkrachten uit deze gemeente in hun dienst te nemen. Daarnaast is in hetzelfde tijdvak tet. aanleg en verbetering van den Rijksweg overgegaan, waarop ook in 1938 niet valt te geringe verbetering in de veeteelt zal niet tot gevolg hebben, dat van eenige ver betering sprake kan zijn, zoodat in dezen tak van bedrijf geen vermindering van het aan tal werkloozen te verwachten is. De uitkomsten van het land- en tuinbouw bedrijf zijn nog even slecht als in de achter ons liggende jaren en een tewerkstelling in dit bedrijf is dan ook niet te verwachten. De uitkomsten in het bloemisterijbedrijf waren over het algemeen iets beter, misschien als gevolg van een natuurlijke saneering, door" den misoogst. Voor de kleinere bloemisten bracht dit echter meer nadeel dan voordeel. In hetzelfde hoofdstuk is een bedrag van 7815 geraamd als kosten van werkverschaf fing door derden. De kosten van de uitvoering van de diepspitregeling zijn geraamd op f 12000, terwijl voor den steun aan kleine boeren'een bedrag van f 1000 is uitgetrok ken, Wegens gewone bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverschawwing aan werkloozen, wordt van het Rijk een uitkeering ontvangen van f 38.404.36. Voorts wordt nog een bedrag van f 3000 ont vangen van particulieren als bijdrage in de kosten van de diepspitregeling. Het nadeelig slot van dit hoofdstuk bedraagt f 15.324.48. over geheelonthouding?" „Ja", antwoordt spr „want de ondervinding heeft geleerd, dat de r f d°or die slechte tijden heen moet. in denzelfden geest sprak men ook in de oorlogsjaren 1914—1918. Aanvankelijk liep net aantal leden der vereeniging sterk terug, i P?510dieke uitgaven verminderden in aan tal Maar wat bleek aan het einde van den oorlog. Dat de Nederl. Vereeniging aanmer kelijk meer leden had! Ook thans loopen we weer in ledenaantal terug doch om zuiver den toestand te kunnen beoordeelen, moeten we vergelijken met de zelfde tijd van depressie en daarvoor kiest spr. den landbouwcrisis van 1879—1890. Toen werd een algemeene vergadering te Arnhem bijgewoond door de afgevaardigden van 3 af- deelingen. Thans zijn toch altijd nog 300 afdeelingen ver tegen woord, waaruit blijkt, dat de beweging momenteel toch meer is gegrond vest in de hoofden en harten der menschen dan toen. Dit mag wel eens gezegd worden, omdat in tijden van neergang zelfs den moe- digsten de moed wel in de schoenen zinkt. Vervolgens noemde spr. de namen van F. U. Schmidt, Don, ds. Melchers en ds. Schermer- horn, die de N.V. van een afschaffersvereeni- grag tot een geheelonthoudersvereeniging had den gemaakt, om daarna 't geheelonthouders standpunt in het matigheidsstandpunt tegen over elkaar te plaatsen. De geheelonthouder zegt: „Zoo lang het drankgebruik bestaat, be staat er ook het misbruik met zijn gevolgen". De matige redeneert: „Als een ieder matig is, dan is er ook geen misbruik en ontbreken ook de gevolgen". Spr. legt echter den nadruk op het woord „Als", want daar zit het hem juist: Een ieder kan niet matig zijn. Tenslotte wees spr. op teekenen, die er volgens hem op wezen, dat de drankbestrijding weer betere tijden tegemoet ging. Na de pauze declameerde Jan Lemaire „Een brief aan mijn Zoon" van Erich Kastner, „Mo derne Prometheus" van Henr. Roland Holst, en „De Opschepper" van Joh. W. Broedelet, waarmede hij wederom veel succes had. Twintigste partij na 40 zetten afgebroken. SANTPOORT CONCERT FANFARE-CORPS WILHELMINA. Zondagavond 28 November a.s. geeft het fanfare-corps „Wilhelmina" in het hotel de Weyman een uitvoering. Onder leiding van den dirigent, den heer Jan Groot van Velsen-Noord, zullen ten ge- hoore gebracht worden Ouverture Thétis van Watelle, Sam Vlessing's Wedding of Betty Boop, een fantaisie van Langlois over Wagner's Tannhauser-opera, een wals van Dehar Gold und Silber. en een fantaisie over de opera van Mascagni Cavalleria Rusticana. Een vier tal marschen vormt de entourage van het pro gramma, dat verder wordt aangevuld met het optreden van het bekende komische duo Henk Smal en Leo van Norden. INBRAAK. Tijdens de afwezigheid der bewoners is inge broken in een perceel aan de Hoofdstraat. Er werden eenige huishoudelijke artikelen en een radiotoestel vermist. De politie stelt een onderzoek in. KUNST- EN PROPAGANDA-AVOND. Gister was door de afdeeling Santpoort- Bloemendaal van de Ned. Ver. tot Afschaffing- van Alcoh. Dranken een kunst- en propaganda avond belegd in „De Weyman", waarvoor de belangstelling niet zoo groot was als de orga nisatoren zich hadden voorgesteld. In zijn openingswoord deelde de heer Frankfort mede, dat deze avond mede gefinan cierd werd door het Ned. Boekengilde, zoo dat een vertegenwoordiger hiervan ook een propaganda-woord zou spreken. Na een tweetal nummers samenzang en een pianosolo van mej. Haima de Bock droeg de bekende radio-voordrachtkunstenaar Jan Lemaire voor „Jan Papier", een fragment uit .-Het is verboden" van Nico Onslee en Slob. Jan Lemaire had met dit fragment buiten gewoon veel succes. Het dient ook erkend, dat bij de verschillende personen, prachtig uit beeldde, vooral „Jan Papier", den brigadier van politie en mevr. Verburg. Een propaganda-woord werd gesproken door den heer A. Klok uit Haarlem. Spr. begon met prof. Huizinga te citeeren: „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het". „Wilt ge, zoo zal men mogelijk vragen", aldus spreker, .in zulk een wereld een woord doen hooren HEEMSKERK MUTATIES. In de vacature's in het bestuur der St. Elisabethvereeniging ontstaan door het over lijden van mevr. VreugdeTieneken en door het bedanken van mevr. de Ruyterv. d. Laan zijn benoemd mevr. JornaAdrichem en mevr. DijkmanZonneveld. Tot presidente werd gekozen mevr. v. BenthemBurgers. R. K. V. V. „A. D. O." Het programma voor Zondag luidt: A. D. O.—V. V. E. 2 uur Onze Gezellen 2A. D. O. 2 2 uur P. S. C. K. 2—A. D. O. 3 2.30 uur V. V. Z. a—A. D. O. a 2.30 uur V. V. Z. d—A. D. O. b 1.15 uur MET EEN „ZEGEN" ER OP UIT. Dinsdag waren een viertal Uitgeesters bezig om met een „zegen" de Neksloot van den Tol weg tot aan den Knip leeg te trekken. Dit werd gezien door eenige leden van de hier be staande vischclub ,,'t Snoekje" die het visch- recht over dit water van de gemeente hebben gekregen. Direct werd de politie gewaar schuwd die de visschers verbaliseerde. Het bleek echter dat dit proces-verbaal door de visschers is uitgelokt om over deze kwestie een uitspraak uit te lokken. KOOKWEDSTRIJDEN. Door het gemeentelijk gasbedrijf te Bever wijk zullen voor alle Heemskerksche dames kookwedstrijden worden gehouden in de groo- te zaal van Gebr. Dam. De wedstrijden worden gehouden op Vrijdagavond 26 November en op Dinsdagmiddag 30 November. Toegangskaar ten zijn gratis aan de zaal verkrijgbaar. ZONDER WATER. Dinsdagmorgen moesten eenige perceelen aan den Oosterstreng op het waterleidingnet worden aangesloten. Hierdoor werd de water toevoer eenige tijd stopgezet. Van te voren was hiervan echter kennis gegeven door mid del van een klepperman, zoodat de huismoe ders voldoende water in voorraad hadden ge nomen. Er waren er echter die de waarschuwing- niet gehoord hadden, voor deze vormde het zonder water zijn een leelijk beletsel bij het klaarmaken van het middagmaal en huis houdelijke bezigheden. WIJK AAN ZEE DAMES MANDOLINE CLUB. Wij vernemen, dat er voor een Dames Man doline Club alhier zeer veel animo bestaat. Dinsdag 30 November zal in het schoolge bouw aan den Relweg, onder leiding van den heer Schellevis, directeur van het Muziekge zelschap „Arion", de oprichtingsvergadering plaatsvinden. MOND EN KLAUWZEER. Daar het Mond en Klauwzeer in de directe omgeving sterk afnemende is, valt het ver heugende feit te constateeren, dat het vee in onze gemeente voor deze ziekte dit jaar spaard bleef. „ONTWIKKELING ZIJ ONS DOEL". Gisterenavond heeft de heer C. C. Honig te Beverwijk, in „Welgelegen" voor leden van „Ontwikkeling zij ons Doel" een lezing met lichtbeelden gehouden over het zonnestelsel. Nadat de spreker het ontstaan van het zon nestelsel besproken had, werden de planeten onderling aan een nadere bespreking onder worpen, hetgeen vooral zeer interessant was. wanneer op de vraag werd ingegaan of er le ven of geen leven op deze of gene planeet aanwezig zou kunnen zijn. Mercurius bijv. bezit geen dampkring, waaruit men af zou mogen leiden, dat er op deze planeet, geen water is en derhalve leven niet mogelijk kan zijn. Tevens schijnt deze SCHAAKWERELDKAMPIOENSCHA P Remise nog mogelijk In „Krasnapolsky" te Amsterdam is Dins dagavond de 20ste partij van de revanche match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. M. Eu we en Dr. A. Aljechin ge speeld. Het verloop dezer partij was, blijkens het verslag van Lod. Prins voor het A.N.P. als volgt: Wit: Dr A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. (Nimzo-Indisch) 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8b4 4' Ddlc2 d7d5 5. c4Xdó Dd8Xd5 6. e2e3 c7c5 7. Lel—d2 Het heet, dat ook Dr. Aljechin zich tijdens de rustdagen ijverig- toelegt op de studie der espeelde en nog niet gespeelde openingen, indien de tekstzet een der resultaten van deze studie mocht zijn, moet worden erkend, dat de uitdager zich met ernstige mogelijkheden bezig houdt, want 7. Ld2 maakt ongetwijfeld een natuurlijker indruk, dan het tot dusverre in deze stelling gespeelde 7. a3. Niet alleen immers bespaart Wit zich de kleine verzwak king van zijn damevleugel, maar bovendien wordt een st.uk ontwikkeld. Voor de zooveel- ste maal in deze match blijkt, dat ook dr Aljechin met theoretische troeven kan wer ken. 7Lb4Xc3 8. b2Xc3 0—0 9. Pgl—f3 Pb8c6 Een klein succesje blijkt Wit's verbetering dus reeds te kunnen boeken, in zooverre de voortzetting uit partij No. 12. is uitgescha keld op 9cd4:, 10. cd4:; b6. 11. Lc4. Dc6 zou nu n.l. kunnen volgen 12. 00, La6, 13. Tel, Tc8, 14. Pe5, enz. Zwart zijnerzijds speculeert natuurlijk op 10cd4:, ge volgd door e6e5, waarmede hij alle ope ningsmoeilijkheden glansrijk zou hebben over wonnen. 10. c'3c4 Dd5d6 11. d4Xc5 Men vraagt zich af, of deze ruil deel uit maakt van Aljechin's analyse, of dat hij reeds thans alle goede voornemens, de opening even planeet niet voor hevige uitbarstingen ge spaard te blijven. Ook Mars de planeet op 56.000.000 K.M. van onze aarde, schiint geen dampkring meer te bezitten. Na uitvoerige bespreking der planeten, hunne banen, grootte en onderlinge afstand tot de aarde, ging spreker over tot het behan delen van de Asteroïden, Kometen en vallen de sterren. De aarde zelf, de vorm, de aswenteling, dag en nacht en jaargetijden, werd niet ver geten. Nadat de heer Honig de eb en vloedver schijnselen, het meten van afstanden in de astronomie op duidelijke wijze toegelicht had, werd overgegaan tot de lichtbeelden. De vragen, welke men na de pauze stelde werden tot het genoegen der weetgieriger! door den spreker beantwoord. Een hartelijk slotwoord van den voorzitter Dr. W. Netelenbos aan het adres van den heer Honig en een dankbaar applaus was het ein de van dezen leerzamen avond. BEVERWIJK SCHILDERWERK VAN HET RAADHUIS. Ten kantore van het Bedrijf Openbare Werken werd aanbesteed het schilderwerk van het buiten-, hout- en ijzerwerk van het raadhuis. Ingeschreven werd als volgt: G. Meesters, Velsen-Noord f 290; M. de Wolf f 383; J. Brondijk, IJmuiden f 395, Th. van Lieshout f 499; N. Geerlings f 525; W. P. Lan- gendijk f 548,50; Tervoort en Holt f 559; Th. Wesemann f 568; C. Poncin f 575, fa. Goed hart f 645, L. Londo f 769, W. Nijkamp f 779; A. Hofland f 775. LEDENVERGADERING HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. De jaarvergadering van de Harddraverij- vereeniging „Beverwijk en Omstreken" is vastgesteld op Woensdag 15 December a.s. in het Kennemer Hotel. In deze bijeenkomst zal o.m. een bestuurs verkiezing worden gehouden wegens perio dieke aftreding en ter voorziening in de va cature, ontstaan door overlijden van den heer D. Weys. Voorts zal worden voorgesteld de statuten te wijzigen in verband met de wijziging van den naam der vereeniging. De heer H. H. Meijer zal de vereeniging ver tegenwoordigen op de te Leeuwarden te hou den vergadering van den Bond van korte baan-draverijen. welke a.s. Vrijdag te Leeu warden wordt gehouden. Na afhandeling van de huishoudelijke za ken zal de film worden vertoond, waarin ook de in 1937 gehouden harddraverij is opgenomen. nauwgezet als zijn tegenstander te behan delen, laat varen en zich oudergewoonte naar hartelust in experimenten stort- Want wel ontdoet hij zich met den tekstzet van de zorg om punt d4 (ten einde ongestoord hier en daar te kunnen ageeren), doch de blijvende verzwakking der witte pionnenstelling schijnt niet overeen te stemmen met- zijn streven naar stellingen, welke met iederen zet van aspect kunnen veranderen. In aanmerkincr kwam 11. Ld2c3. 11Dd6Xc5 12. Tal—bl e6e5 „Geen aardbevingen vandaag" schijnt de titelhouder te willen zeggen en ofschoon de zet b7b6 zich als het ware opdringt, neemt hij eerst maatregelen om zich voor een evcn- tueelen overval Tblb5g5 te vrijwaren Tot dit doel is hij zelfs bereid, onnoodig nieuwe verantwoordelijkheid in het centrum op zich te nemen, maar; als risico nu een maal niet te vermijden was, verdiende dan niet het verdedigende b6 de voorkeur? 13. Pf 3g5 ,Geen aardbevingen? Uitstekend, maar ook geen sohablone", antwoordt Dr. Aljechin; laat Lfl rustig op zijn plaats staan en provoceert een kleine verzwakking in het vijandelijke kamp fzoo noodig in samenwerking met Lfl— d3), ten einde beter van Zwart's verplichtin gen in het centrum (e5) te kunnen profi teered Geen overijld offensief dus, maar ge nuanceerd spel. 1 3h7h6 14. Pg5e4 Niet in iedere partij biedt een stuk-offer als 14. h4 goede kansen. Hier zou bijv. kunnen volgen 14g6 (dreigt hg5:), zoo spoe dig mogelijk gevolgd door Lf5 met goed spel voor Zwart. Een dergelijke methode lag trouwens niet in de lijn van Wit's spel. 1 4Pf6Xe4 15. Dc2Xe4 Tf8—d8! Volgens de opvatting; eerst de beste en pas daarna de voor de hand liggende zetten (b6 De7). De toren staat op d8 voortreffelijkook in verband met het observeeren van Ld2 (ro- chade!) en verhindert tusschen haakjes Ld3 (wegens f5). 16. Tbl—b5 Noodig was deze zet geenszins, doch miS' schien hoopte Aljechin de zwarte dame tot een gewaagd uitstapje naar a3 te verleiden (16Da3, 17. Dc2, gevolgd door Le2 en O—O). Doch wereldkampioen-dames wijken niet af van het rechte pad! 16Dc5—e7 17. Lfl—e2 b7—b6! Als Dr. Euwe goed gedisponeerd is, wordt zijn spel door dergelijke zetten getypeerd. Zonder zich te haasten heeft hij het offensief van zijn tegenstander „opgevangen" en op een oogenblik, dat alle tactische verrassingen zijn uitgeschakeld, heeft hij zelf een verrassing in petto, die het laatste bezwaar van zijn stel ling, nl. de onontwikkelde dameVleugel, over tuigend oplost. Indien nu nl. Dc6:? dan Lb7, 19. Te5: (gedwongen), De5:, 20. Db7:, Db2 en wint. Het critieke moment der partij is gekomen. 18. Le2—f3 Lc8b7 19. De4c2 De successen zijn dus aan Euwe's kant. Na dat de witte strijdkrachten zijn teruggewor pen, is het de beurt aan Zwart om de Witten voor te schrijven. Lijdelijk moet de ander toezoen, hoe de Achilles-pees zijner stelling (pion c4) onder schot wordt genomen, terwijl hij zelf nog nauwelijks met de ontwikkeling gereed is. 19Ta8—c8 20. O—O Lb7—a6 21. Tb5d5 Sterk in aanmerking kwam 21. Tb2. daar dan Zwart's volgende zet niet mogelijk zou zijn geweest. 2 1Pc6b4 22. Ld4Xb4 Na eerst 22. Td8: Td8: zou Wit toch op b4 hebben moeten slaan, daar hij niet gelijk tijdig c4, d2 en a2 kan blijven dekken, 2 2De7Xb4 23. Td5Xd8+ Of: 23. Te5:, Lc4:, 24. Tbl, Da5 met de dub bele dreiging Td2 en Ld3. Beter ivas echter o. dadelijk Tel. 2 3Tc8Xd8 24. Tfl—cl Na 24. Ld5, Td5! 25. cd5:, Lfl:, 26. Kfl. (Dc8 Df8! en het pionnen-eindspel is voor Zwart gewonnen), zou door 26Db5 een pion verloren gaan. 2 4Td8d2 25. Dc2b3 25. Df5, dan Db2, 26. Tbl, Dc2! 2 5Db4a5 26. a2a3 g7—g6 Reeds was men geneigd aan te nemen, dat de geschiedenis zich herhaalde en dat beide spelers, die geleidelijk in tijdnood begonnen te geraken, evenals in de zestiende partij een eenvoudige combinatie, hier 26Tf2: over het hoofd hadden gezien. (Kf2:, Dd2+. enz.) Doch tweemaal een dergelijke sensatie zou in een match om het wereldkampioen schap wel wat veel zijn. Wit antwoordt op 26Tf2: eenvoudig 27. Db4, Db4:, 28. ab4:, gevolgd door c5, enz. met goede kansen. Na den tekstzet zou 27. Db4 worden beant woord met Db4:, 28. ab4:, e4! 29. Le4:, Lc4! in het voordeel van Zwart! Met groote stappen maakt de uitdager dus ruimte voor zijn koning. 27. h2h4 e5—e4! Op het oogenblik. dat het zwarte offensief (Naar gemeld wordt, verkeert Artis te Amsterdam in financïëele moei lijkheden door de spoedige nood zaak van betaling van aflossing en rente op obligaties. Het voortbe staan van Artis wordt hierdoor bedreigd.) Artis. trotsche hof der dieren, Bron van Amsterdamsch genot, Is zoo arm haast als de mieren. 't Is de zeehond in den pot. Tenzij men 't zoo aan kan leggen. Dat nieuw geld wordt gefourneerd. Dreigt dat men, om zoo te zeggen, In den aap is gelogeerd. Denk u even in, dat Artis Voor een schuld in veiling kwam, Artis, dat zoo heel apart is. Wat een ramp voor Amsterdam. Als het dierenvolk bij plokken Naar het buitenland zou gaan. En de welbekende hokken, Plotsling leeg kwamen te st-aan; Zoogdieren, reptielen, visschen. Weg uit hun vertrouwd domein. Wat zou Nederland ze missen, Die het nu zoo „dier"baar zijn. Als het zoo toch moest verkeeren, Artis eensklaps zonder dier. Slechts tot voeding van de beren En danberen van papier. Neen, zoover zal het niet komen. Alles komt nog voor elkaar, Als 't flink wordt ter hand genomen, Voor 't fatale volgend jaar. Opdat menschen dan en dieren van een zware zorg bevrijd, Artis' eeuwfeest kunnen vieren, Over zeven maanden tijd. schijnt te zijn doodgeloopen, weet de wereld kampioen het door dit fraaie schijnoffer op nieuw leven in te blazen. Anderzijds is de zet bijna gedwongen, daar Wit met Db4 in het voordeel dreigde te komen. 28. Lf3Xe4 Da5—h5 29. Db3c3! Het eenige om de dubbele dreiging de2 en Dh4: het hoofd te kunnen bieden, doch te gelijkertijd de inleiding van een gevaarlijk tegenoffensief. Ook in deze partij laten de momenten van hoogspanning dus niet op zich wachten. 29Dh5e2 30. Dc3—f6 La6Xc4 31. Le4Xg6! Schitterend gecombineerd. Ondanks den tijdnood weet Aljechin zich in deze critieke situatie niet alleen te handhaven, maar brengt hij den tegenstander door een groot aantal vrij-pionnen nog in moeilijkheden. 31Td2—dl-h 32. TclXdl De2Xdl 33. Kgl—h2 f7Xg6 34. Df6Xg6— Kg8f8 35. Dg6Xh6-h Kf8g8 In tijdnood worden de zetten herhaald. Op Ke7, Dg5+ kan de koning weliswaar niet naar d6 wegens Dd8H-, doch kan wel trach ten, zich via d7 naar den looper toe te be wegen. 36. Dh6—gö-b Kg8—f8 37. DgGh6 Kf8g8 Nog steeds verdiende Ke7 de voorkeur. 38. Dh6—g5+ Kg8—f8 39. Dg5—f4-!- Lc4f7 40. Df4b8+ Kf 8g7 Hier verdiende misschien Le8 overweging, omdat dan na eventueel Da7: de looper niet gepend staat. Hier wordt de partij afgebroken. Dr. Aljechin gaf hier zijn zet in couvert at. De stand bij het afbreken was: Zwart: dr. Euwe. Wit: dr. Aljechin. Nabeschouwing. Twee punten achterstand voor Dr. Euwe, en Zwart in de twintigste partij. Zou het hem gelukken, zich te handhaven tegen de hardnekkige pogingen van den door zijn voorsprong gestimuleerden tegenstander? Aan winst werd, zooals vanzelf spreekt, in het geheel niet gedacht en toch na om streeks 24 zetten, toen de titelhouder niet alleen alle openingsmoeilijkheden had over wonnen. maar bovendien zelf het initiatief had overgenomen, heeft stellig menigeen zich gevleid met de hoop, dat onze landge noot zijn achterstand in de match zou ver kleinen. Üe kans daartoe heeft hij misschien een zet later gemist, toen hij, inplaats van 25Db3:, 26. ab3:, Tb2, op verdere verwikkelingen speelde (met 25Da5). Al het overige was voor het publiek mis schien een zeer dankbaar schouwspel (voor al de spectaculaire 28ste zet, van zoo groot mogelijke afmeting, Da5h5), maar kon nauwelijks meer tot de hoopgevende voort zettingen worden gerekend. Het is wel tragisch, dat Dr. Euwe in bijna iedere partij de hoofdrol vervult, en toch voortdurend strandt op de geniale onver zettelijkheid van zijn tegenstander, welke op de critieke momenten zich altijd weer doel treffend manifesteert. Wat de afgebroken stelling betreft, deze biedt den kampioen een goede remisekans. De partij wordt heden Woensdagavond half zeven in ..KrasnaooLskv" voortgezet. HOLL.-AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Vane. n. Rott. 20 v. Los Angeles Drechtdijk, Vanc. n. Rott., 23 te Liverpool. Bilderdijk, Rott. n. Philad. 22 te Boston. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein 22 v. Hbg. te Vliss. Meliskerk (t.) 22 v. Dar-es-Salaam Algorab, Antw. n. Hamb. p. 23 Vlissingen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 23 v. W.-Afrika te Amsterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk (u.) p. 20 Dung. HALCYON LIJN. Rozenburg 23 v. Velsen te Rott. Maasburg 24 (9 n.m.) v. Narvik te Vlaar dingen verwacht. Vredenburg 23 v. Kirkenes naar Rotterdam "Vlaardingen, .Stad Amsterdam, Bagnoli nr. Rott.-Vlaar- diiigen pass. 23 Óibraltar. Stad Maassluis. Morphoubaai n. Rott. pas. 23 Gibraltar. Stad Vlaardingen 23 v. Vlaardingen naar Narvik. HOLLAND-AUSTRALIë LIJN. Tajandoen (t.) 23 te Antwerpen. HOLLAND-BR.-INDIë LIJN. Hoogkerk rt.) 23 van Colombo. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (t.) 22 v. Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajax 21 v. Amst. te Gothenburg (verb.) Barala, 20 v. Curacao n. Bovenw. Eilanden. Bodegraven, Chili n. Amsterdam, 22 van Cristobal. A Boskoop, Amst. n. Chili 21 te Curacao. Odysseus 23 v. Stettin te Amst. Sim. Bolivar, Barb. n. Amsterdam 22 te Havre, vertr. 24. Telamon 22 v. Amst. naar Stamb. Theseus, 23 v. Danzig te Amsterdam. Ulysses 23 v. Gibraltar te Genua. Van Rensselaer 22 v. Curasao naar Pto. Caballo Vesta, Rott. n. Algiers p. 22 Wight. Titus 23 v. Civ. Vecchia n. Livorno. Rhea 23 van Oran naar Malta Hermes 23 v. Vlaard. n. Amsterdam. Perseais, 23 v. Amst. te Kopenhagen. Venus, 22 van Triëst te Fiume. Juno, Rott. n. Izmir p. 22 Ouessant. Merope, Rott. n. Lissabon p. 22 Ouessant. Luna. 20 v. W.-Indië te N.-York. NED.-IND TANKSTOOMB M1J Agnita, Curacao n. Londen p. 22 Dover. ROTTËRDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi, 23 v. Hamb. te Rott. Kedoe (t.) 22 v. Colombo. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. Alcyone (uitr.) p. 21 Madeira. K. Agoeng (u.) p. 22 Pantellaria. Tapanoeli (t.) p. 23 Pt. de Galle. Dempo (u.) 23 van Port Said. Baloeran (t.) 22 van Aden. Kota Nopan (uitr.) p. 23 Sagres. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Soemba (u.) 22 v. Antw. en p. Vlissingen. Tjikandi, 22 v. Batavia n. Amst. Marnix v. St. Aldegonde (t.) 23 te Genua. P. Roebiah (t.) 24 v.Bat. te Vlaard. Temple Mead, 21 te Macassar, voor Amst. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. C. of Pittsburg, Jap. n. Rott. 22 te Suez. Titan, Rott. n. Japan 23 te Pt. Said. Menestheus, Japan n. Rott. 23 v. Aden. Mentor, 18 v. Pt. Said n. Java. Glenshiel, Dairen n. Rott. 22 v. Colombo. Menestheus, Kobe n. Rott. 17 v. Colombo. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 21 te Londen. Achilles, Rott. n. Japan 22 te Swansea. Laertes, 22 v. Hamburg te Bremen. Euryades, Amst. n. Java 23 v. Sabang. Flintshire. Dairen n. Amst. 22 te Belawan. WIJK LIJN. Zonnewijk, 22 v. Charleston n. Jackson ville. Beverwijk, 23 v. Amst. te Rott. Haulerwijijk, Amst. n. Meli11^ 21, 20 m. Z. van Niton. AANGEKOMEN. 22 November: Ariadne s.s. Kopenhagen Rijnstroom m.s. Bristol Texelstroom s.s. Liverpool Mars s.s. Hamburg Fiandria s.s. Gothenburg Rhein s.s. Hamburg Oranje m.s. Fowey 23 November: Henca m.s. Hull Prowess m.s. Hull Akershus s.s. Oslo Odysseus s.s. Stettin Theseus s.s. Danzig Marisa m.s. Gothenburg Ransdorp m.s. Antwerpen Amstelkerk s.s. West Afrika Hilda s.s. Swansea Igarka s.s. Archangel Soesterberg s.s. Trangsund Irene Embiricos s.s. Buenos Aires Ljusterö s.s. Lulea VERTROKKEN. 22 November: Telamon s.s. Zwarte Zee Evanthia s.s. Cardiff Rozenburg s.s. Rotterdam 23 November: Sturdee Rose s.s. Antwerpen Beverwijk s.s. Rotterdam Anna W. m.s. Kings Lynn Box Hill s.s. Odessa Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Ljusterö is hier van Lulea aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Scheepsbouw voor buitenland. Na het te water laten van het voor Engel- sche rekening gebouwde motorschip Sandhill, waarover wij al eerder berichtten, is op de werf Gideon bij Groningen dezer dagen de kiel gelegd voor een ander schip, dat even eens voor een Engelsche opdrachtgeefster zal worden gebouwd. Hout voor Velsen. Het Russisch stoomschip Igarka is met een lading hout van Archangel bij de papierfa briek te Velsen aangekomen. Behouden binnengekomen Het voor de Hollandsche Stoomboot Mij. varende motorschip Henca, dat dezer dagen bij Castricum strandde doch op eigen kracht weer vlot kwam en wegens de mist later voor anker ging, is behouden binnengekomen en ter lossing naar Amsterdam doorgevaren. Om te dokken. Het Nederlandsche motortankschip Marisa passeerde in ballast van Gothenburg naan Amsterdam om in één der droogdokken aldaar eenige herstellingen uit te voeren.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5