Voor hem DE RAAD BEGROOT VERDER. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN JOH. MEIJER VELSEN. Replieken en het antwoord daarop van burgemeester en wethouders. Hedenavond begint de artikels- gewijze behandeling der begrooting. De Raad kwam gisteravond weer bijeen ter voortzetting van de begrootingsdebatten, die waren gekomen tot de replieken. Voordat den sprekers in tweede instantie het woord wordt verleend, komt de voor zitter nog even terug op de opmerkingen van den heer Vermeulen, den vorigen avond gemaakt over de uitkeeringen van vergoe dingen voor administratiekosten aan de be sturen der bijzondere scholen. De voorzitter wijst er op dat in liet Kon. Besluit van 11 Augustus 1924 gezegd wordt, dat deze vergoe dingen aan de schoolbesturen gegeven kun nen worden. De gemeente geeft deze vergoe ding voor zooveel zij deze noodig acht. Wan neer de schoolbesturen van meening zijn, dat deze vergoeding te laag is, dan rust op hen de bewijslast, de noodzakelijkheid daarvan aan te toonen. Amsterdam, Hlversum, den Helder en Zaandam geven ook 50 ets., Haar lem geeft niets. Gerepliceerd wordt het eerst door den heer Roelse (s.d.a.p.), die allereerst zijn mee ning te kennen geeft ,dat de door den heer van Heijst genoemde werkobjecten alleen ge schikt zijn voor de publieke tribune Spreker verdedigt de houding zijner fractie bij de wethoudersverkiezing. Spreker wijst er op, dat door hem niet werd betwist de noodzakelijkheid der uitbreiding van het politiecorps. Spreker wil alsnog gaarne hulde brengen aan de politie evenals aan de andere ambtenaren. Sprekers fractie heeft in het bijzonder bezwaren tegen de vermilitairiseering van het corps. Hij merkt voorts o.a. op, dat de Raad zich er over zal verheugen als het zoover mag komen, dat er spoedig weer een goede verstandhouding in het College aanwezig zal zijn. De heer Stark (s.d.a.p.) zegt, dat het antwoord van den weth. van gas en water hem niet bevredigd heeft. Hij geeft het col lege in overweging, de kwestie der controle- administratie nog eens onder de oogen te nemen. Spreker zal toegeven, d'at het wel mogelijk is, dat in het afdeelingsverslag iets kan zijn weggelaten. Hij meent, dat het met het ver slag nog al gaat. De heer Stark vindt het van den heer de Groot een typisch staaltje "V.-ijheidsbondsch inzicht, als deze een ver goeding voor den directeur van f 300 voor een auto wel en een rijwieltoelage voor an deren niet noodzakelijk acht. De heer v. d. K e r k h o f f richt zich in het bijzonder tot den heer van Heyst, die gisteren een millioenendans heeft uitgevoerd, zooals een van sprekers collega's heeft ge zegd „voor de tribune". Verder bespreekt de heer v. d. Kerkhof f de georganiseerde win terhulp. Hij toont aan, dat deze wijze van steun den betrokkenen hoogst onsympathiek is, wat ook blijkt uit de geringe medewer king. Spreker toont aan, dat ook R.K. en Christelijk georganiseerden er zoo over denken Hij wijst er nogmaals op, dat hij het slacht huis, waarvoor reeds machines waren aange schaft urgenter acht dan het politiebureau. Voorts verzet hij zich nogmaals tegen het voorstel tot het aanschaffen van karabijnen voor de politie Tegenover de meening van den heer Dunnebier, dat de werkverschaffing hier reden tot tevredenheid geeft, zei spr. die van den heer Heeremans, die gezegd heeft dat als hij geweten had dat het zóó was, hij zijn stem niet eraan gegeven zou hebben. De heer Warmenhoven (C.P.N.) is ook een van de rapporteurs. Hij neemt aan, dat dat de heer Vermeulen het een of ander heeft heeft gemist, maar hij had dit moeten aan- toonen. Trouwens spreker wist eerst niet eens, dat hij rapporteur was. Spreker heeft nu toch contact met den heer Vermeulen. Hij vraagt waar de heer Vermeulen den moed vandaan haalt te zeggen, dat er in het visscherijbe- drijf geen winsten gemaakt worden. Aan de hand van de cijfers van het Staatsvisschers- havenbedrijf toont spreker aan, dat de stoom- en motortrawlers in 1937 tot en met Septem ber 800.000 gulden meer besamden dan in Als de heer Warmenhoven een half uur lang gesproken heeft, verzoekt de voorzitter hem, zich te beperken. Deze zegt in zijn repliek nog eenige woor den over art. 139 a. Spreker ontkent, dat de overtreding van dit artikel alléén is geschied door de communisten. De heer van Heijst (NP.) windt het eigenaardig, dat de s.d.-fractie niet beschikt over een bouwkundige. Spreker meent, dat het particuliere initiatief in onze gemeente niet voldoendegewaardeerd wordt. De heer de Groot heeft er over gesproken, dat het in de gemeente thans beter gaat, maar weet hij wel, dat er aan de Willem de Zwijgerlaan tien nieuw gebouwde villa's, die tienduizen den guldens gekost hebben, nog altijd leeg staan De heer Bosman (V.D.) erkent, dat een meuw politiebureau hoog noodig is, maar een abattoir is veel noodiger. Tal van slachtplaat sen voldoen niet aan de voorschriften. De heer Bosman betwijfelt het nut van een karabijn voor de politie. Aan een revolver heeft men dikwijls veel meer. Het vasthouden van schepen is de taak van den regeering; daarvoor is noodig een bewapend vaartuig. Met een karabijn houdt men geen schip tegen. Over het antwoord inzake Velserbeek is de heer Bosman nog niet tevreden. De heer A. de Groot (lib.) had van re pliek af willen zien, maar hij wordt daartoe gedrongen door den heer Stark. Hij protes teert tegen diens woorden. Wie zegt den heer Stark, dat spr. geen pleidooi zou houden voor een arbeider. Als een lagere ambtenaar een twee- of drievoudige functie vervult, zou hij evengoed een lans voor hem gebroken heb ben. Spreker begrijpt den heer van Heijst niet. Aan den eenen kant wil hij bouwen en wegen aanleggen, aan den anderen kant wijst hij op leegstaande villa's aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De heer Ten Broeke (C.-H.) is B. en W. dankbaar, dat zij de aandacht geschonken hebben aan den omvangrijken arbeid van den directeur van den G.G.D. Hij hoopt dat wanneer de bouwverordening aan de orde komt. de aandacht wordt geschonken aan de normalisatievoorschriften. Spr. gelooft, dat niet kan worden tegengesproken, dat in het visscher ij bedrijf een langzaam opkomende verbetering geconstateerd wordt. Spr. meent, dat de heer van Heijst de bouwnijverheid niet zijn woorden niet heeft gediend. Wat er thans gebeurt heeft men kunnen zien aan komen. Er is vroeger in een veel te snel tempo gebouwd. De heer Maas (R.-K.) komt nog eens te rug op de salarissen der ambtenaren. Willen B. en w. eens bij den minister informeeren, hoe deze staat tegenover een eventueele ver hooging dezer salarissen? Spreker wijst er op, dat men in Den Haag den bouw van een politiebureau van de drie genoemde objec ten het meest urgent achtte. Bij het betoog van den heer Warmenho ven, meent spreker, was geen twee cent communisme. Zoo had ook een katholiek kunnen spreken. Als de heer Maas opmerkt, dat de heer Warmenhoven hier de vertegenwoordiger van Rusland is, interrumpeert deze heftig. „Ik ben Nederlander, geen Rus", roept de heer Warmenhoven. De heer Maas heeft zich verbaasd over de door den heer van Heijst genoemde ob jecten. Doortrekken van de Kennemerlaan, en de Rambonnetlaan zijn uitstekende ob jecten, maar men kan spreker niet krijgen voor het bouwen van een instituut voor zelf moordenaars op de Zuiderpier. Tot slot hield de heer Vermeulen (A.-R.) nog een uitvoerige rede. In verband met de zaken, betrekking hebbende op de politie zegt de heer Vermeulen, dat het hoofd van de politie verantwoordelijk is en de raad hem dus de middelen moet verschaffen om de politie haar taak naar behooren te kun nen doen vervullen. Met de andere hoofden is het anders. In die gevallen is de Raad ver antwoordelijk. Spreker meent, dat den bur gemeester de gelden toegestaan moeten wor den, die hij aangevraagd heeft. Spreker is het college dankbaar voor de wijze, waarop het de verschillende sprekers beantwoord heeft. De kwestie van de uitkee- ring aan de bijzondere scholen wil spreker gaarne rog eens onder de oogen zien. Hij informeert nogmaals naar de plannen in zake een op te richten visscherijmuseum. Het verheugt hem te hebben mogen vernemen, dat het water in de badinrichtingen aan de eischen Voldoet. Deze mededeeling zal zeker in het belang van het bezoek dezer inrichtingen zijn. Hij acht het- gewenscht, den directeur van den G. G. D. op de een of andere manier bij stand te verschaffen. Spreker is getroffen door het antwoord van den wethouder over de controle-administratie van gas en water. Deze materie behoort bij een dergelijk be drijf uitstekend in orde te zijn. Spreker acht dit een zeer ernstige zaak want een goede controle is dringend noodig. Verder besprak de heer Vermeulen de opmerkingen over de opleving in het visscherijbedrijf. De door den heer Warmenhoven genoemde cijfers bewij zen op zichzelf niets. Spreker heeft respect voor de pogingen van minister Romme om verbetering te brengen in het lot van den werklooze. Als de helft der werkloozen niet meedoen is dit nog niet het bewijs, dat deze het geld niet kunnen missen. De heer v. d. Veer: „u weet er niets van, u staat er veel te ver buiten". De heer Vermeulen voortgaande zegt. dat hij dit heel goed weet. Men heeft het plan van minister Romme. dat een goed resultaat had kunnen hebben, naar beneden gehaald. De voorzitter beantwoordt dan de sprekers in tweede instantie. Den heer Roelse wijst spreker er op, dat hij toen hij hier kwam, alle scholen heeft bezocht. Het heeft geen zin, deze bezoeken te herhalen. Ouder commissies kunnen ten allen tijde op spre ker een beroep doen. Het is spr. niet duide lijk, wat de heeren bedoelen met de militai- riseering der politie. Een politiecorps is geen militaire instelling, maar militaire disci pline is ook daar noodig voor de goede uit oefening van den dienst. In verband met de karabijn wijst spreker er op. dat de handha ving van de openbare orde op alle terreinen binnen de gemeente op zijn schouders rust en dit wordt gedaan op een manier, die practisch uitvoerbaar is. Het is bovendien de bedoeling, slechts enkele karabijnen aan te schaffen. Het is geenszins de bedoeling, dat elke politie-agent met een karabijn wordt bewapend. Spreker voelt veel voor de school- voeding en als het mogelijk is, wil hij er toe medewerken, dat er een post daarvoor op de begrooting wordt gebracht. Spreker ontkent nogmaals, dat art. 139a alleen wordt toegepast op de communisten. De vergadering wordt hedenavond 7 uur voortgezet. IJMUIDEN Speeltuinvereenigiiig „De Moorberg''. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Schip Aalsum (Ned.) Achilles (Ned.) Adalia (Du.) Agnita (Ned.) Alchiba (Ned.) Agamemnon (Ned.) Alcinous (Eng.) x) Akti (Gr.) Amstelkerk (Ned.) Algorab (Ned.) Adelaar (Ned.) Aurora (Ned.) Baden (Du.) Baarn (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) Berenice (Ned.) Bennekom (Ned.) Bodegraven (Ned.) British Princess (Eng.) Barneveld (Ned.) Bintang (Ned.) x) Breda (Ned.) Ceres (Ned.) Caithness (Eng.) Chr. Huygens (Ned.) x) Caribia (Du.) x) Cottica (Ned.) Crijnssen (Ned.) Deucalion (Ned.) Eemland (Ned.) x) Eva (Fin) Euterpe (Ned.) Flintshire (Eng.) Ferrum (Zw.) Grootekerk (Ned.) x) Hercules (Ned.) Helder (Ned.) Hamm (Du.) Henry Stanley (Eng.; Hanau (Du.) Jagersfontein (Ned.) x Luneburg (Du) x) Laomedon (Eng.) x) Laertes (Ned.) x) L. N. Condylis (Gr.) Lunula (Eng.) x) M.v.St.Aldegonde (Nd.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Moena (Ned.) Medon (Eng.) x) Marylyn (Eng.) Montferland (Ned.) x) Miralda (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) x) Midsland (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orestes (Ned.) Orpheus (Ned.) Oberon (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Poseidon (Ned.) Pluto (Ned.) Palatia (Du.) Serooskerk (Ned.) x) Simaloer (Ned.) Salland (Ned.) Saturnus (Ned.) Stonegate (Eng.) Sembilan (Ned.) Sardinian Prince (Eng. Springfontein (Ned.) x Temple Mead (Eng.) Tiberius (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Uckermark (Du.) Varmdö (Zw.) Venus (Ned.) Valerü Mejslauk (Rus) Zuiderkerk (Ned.) x) Zaanland (Ned.) x) Buenos Aires Zwarte Zee W. Indië Curasao West Afrika West Indië Batavia Rouaan Hamburg Hamburg Danzig Hamburg Ned. Indië Chili (via Antw.) Chili Midd. Zee Chili (via Londen) Chili Abadan Chili Batavia Chili Alexandrië Rosario Batavia Pto Barrios West Indië West Indië Hamburg Buenos Aires Trangsund Bordeaux Japan Hernösand Japan Alexandrië Chili Ned. Indië West Afrika Ned. Indië Beira Ned. Indië B-tavia Hamburg Buenos Aires Pt. Arthur Batavia Batavia Ned. Tndië Batavia Batavia Santa Fé Buenos Aires Curacao Zuid Afrika Swansea Z. Afrika Chili Stettin Alexandrië Batavia Midd. Zee Danzig Mexico Japan Ned. Indië Buenos Aires Stamboul Macassar Ned. Indië Buenos Aires Z. Afrika Macassar Bourgas Batavia Batavia Lulea (v. Urn.) Midd. Zee Leningrad Japan Hamburg Vetm. aankomst 1 Dec. 4 Dec. 8 Dec 25 Nov. 1 Jan. heden 28 Nov. 27 Nov. heden 28 Nov. 16 Dec. 10 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 11 Dec. 1 Dec. 25 Nov. 28 Nov. 30 Nov. 24 Dec. 29 Nov. 18 Dec. 25 Nov. 18 Dec. 2 Dec. 30 Nov. 6 Dec. 8 Dec. 5 Dec. 12 Dec. 4 Dec. 24 Dec. 27 Nov. 25 Nov. 30 Nov. 29 Nov. 29 Nov. 25 Nov. 18 Dec. 3 Dec. 30 Nov. 24 Dec. 28 Nov. 27 Nov. 10 Dec. 8 Dec. 25 Dec. 14 Dec. 20 Dec. 10 Dec. 8 Jan. 22 Dec. 24 Nov. 12 Dec. 28 Nov. Laatste bericht 23 Nov. van Madeira. 21 Nov. van Luxuri. 22 Nov. van Trinidad. 24 Nov. van Londen. 19 Nov. te Port Bouet. 13 Nov. van Calbarien. vertrekt 27 Nov. 22 Nov. vertrokken, vertrekt 27 Nov. vertrekt 26 Nov. 28 Nov. vertrokken, vertrekt 27 Nov. 7 Nov. van Batavia, vertr. 27 Nov. v. Hamburg. 22 Nov. van Cristobal. 24 Nov. van Ouessant. 23 Nov. van Los Angelos. 22 Nov. van Cristobal. 12 Nov. van Pt. Said. 22 Nov. van Talcahuano. vertrekt 28 Nov. 24 Nov. te Callao. 20 Nov. van Morphoubaai. 21 Nov. van Buenos Aires. 24 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Cristobal. 18 Nov. van Parimaribo. 24 Nov. van Barbados. 24 Nov. vertrokken. 22 Nov. van Las Palmas. in lading in lading. 24 Nov. te Penang. 20 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Yokohama. 24 Nov. van Gibraltar. 22 Nov. van Valparaiso. 21 Nov. van Batavia. 24 Nov. te Rotterdam. 23 Nov. van Tjilitjap. 22 Nov. van Pt. NataL 23 Nov. van Oran. 17 Nov. van Padang. 24 Nov. van Bremen. 19 Nov. van Montevideo. 14 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Algiers. 20 Nov. van Port Said. 21 Nov. van Port Said. 19 Nov. van Pt. Said. 9 Nov. vertrokken. 23 Nov. van St. Vincent, vertrekt 26 Nov. 23 Nov. van Helsinki. 24 Nov. te Mombasa. 23 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Gibraltar. 20 Nov. van de Azoren. vertrekt 26 Nov. 23 Nov. vertrokken. 22 Nov. van Sabang. 16 Nov. te Lefkandi. vertrekt 26 Nov. 23 Nov. vertrokken. 23 Nov. van Gibraltar. 21 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. van Bahia. 24 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Aden, in lading. 21 Nov. van Beira. 24 Nov. vertrokken. 19 Nov. van Stamboul. vertrekt 8 Dec. 21 Nov. van Colombo. 18 Nov. vertrokken. 22 Nov. te Fiume. 23 Nov. vertrokken. 25 Nov. te Singapore, vertrekt 27 Nov. Een goed geslaagde jubileum feestavond. Gisteravond heeft ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der speeltumvereeniging De Moerberg in het R.K. Vereenigingsgebouw een feestavond plaats gehad. De zaal was geheel bezet. Voordat de voorzitter, de heer J. Goris, een openingswoord sprak, betrad het bestuur van de Moerberg het tooneel waarbij twee bestuursleden mevr. T. IskesOldenburg en de heer A. Bakker, die 3 jaar bestuurslid zijn geweest, gehuldigd werden. Hierna sprak de voorzitter de aanwezigen toe waarbij hij her innerde aan de oprichting van de speeltuinver- eeniging en herdacht wijlen den heer Chr. Broekhuis, die in den beginne een stuwkracht van het speeltuinwerk is geweest. Vervolgens dankte hij de beide jubileerende bestuurs leden voor het vele, dat zij van de oprichting af voor den speeltuin zijn geweest.Sprekende over de voorbijgegane 5 jaren gewaagde de voorzitter met dank van den steun van B. en W. en de hulp die steeds door meelevende vrienden geschonken is. Ook werd in dank herdacht wat de heer V. Broekhuis, oud voorzitter die wegens vertrek naar Utrecht moest bedanken, voor de Vereeniging gedaan, heeft. Met den wensch, dat de samenwerking mag blijven zooals die tot dusver geweest is, besloot de voorzitter zijn toespraak. Hienia werd namens de tooneelvereeniging de Moer berg een waterstel en door de dameskrans een theeservies aangeboden ten dienste van het clubgebouw. Hierna kwam onder luid ap plaus de oud-voorzitter, de heer Broekhuis, die voor deze gelegenheid over was gekomen, naar voren om het bestuur der vereeniging te feliciteeren met het eerste jubileum. Ook hij herdacht de oprichting der vereeniging en hoe men met enkele personen was bijeenge komen om te bespreken wat men in 't belang van de jeugd kon doen. Hij drukte zijn te vredenheid uit over de goede samenwerking, die er van de oprichting af geweest is en sprak den wensch uit, dat dit altijd zoo mag blijven. Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van het feestprogram, dat zeer terecht was aangekondigd onder den naam van „bont"-program. Zeer vlot werd van alles naar voren ge bracht. Het publiek heeft genoten, omdat alle medewerkenden, zoowel de conférencier, de soubrette als het tooneel en de danseresjes wa ren goed op dreef. Woensdag 1 December zal in het R. K. Vereenigingsgebouw nog maals dit mooie program worden opgevoerd. Tijdens de pauze, waarin een verloting plaats vond, werd bekend gemaakt, dat door de zustervereeniging Kindervreugd te Velsen- Noord, aan het bestuur een enveloppe met in houd was overhandigd. Om de, door de kinderen gezongen liederen goed te doen uitkomen was een luidspreker installatie aangelegd door Radio-Kraai waar mee tevens het muzikale gedeelte van den avond verzorgd werd. „Soli Deo Gloria" en „Nachte gaaltje". Ook „voor hem" vindt U bij MEIJER, Kennemerlaan 36, prachtige ZELFBINDERS met Perz. motieven, o.a. in bruin, blauw, bordeaux en groen, kreukvrij, vanaf 0.45 HEEREN MODES IJmuiden. GEEN FILIALEN. (Adv. ingez. Med.) KLEERMAKERIJ Kennemerlaan 36 TELEFOON 4453 x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton Winterlezing Ver. v. Jong Her vormden. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Duitsch s.s. Usedom Glasgow ledig Concert in de Ned. Herv. Kerk. Voor een flihk aantal belangstellenden ga ven twee van Wiersma's koren in de oude Ned. Herv. Kerk te Velsen een uitvoering, n.l. het Chr. Gemengd koor Soli Deo Gloria en het kinderkoor Nachtegaaltje. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzit ter, de heer Andrea, de samenkomst en gaf Soli Deo Gloria begin van uitvoering aan het programma door van Rheenen's Avondlied en Handi's Ecce quo modo. (Dit is van den mid- deleeuwschen componist Handl en niet van den grooten Handel zooals zoo dikwijls ge meend wordt). Het Avondlied is een van de bekroonde concoursnummers en dus was het ter dege ingestudeerd; Soli zong het homo geen, dus in een klank, doch het niet sterk bezette mannenkoor moet nog een beter tim bre krijgen. De 3 tenoren hadden het thans zwaar te verduren. De damesstemmen deden het goed en wel in het bijzonder de sopraan- tjes. Sinds ik Soli Deo Gloria 't laatst hoorde is het wat de vastheid van toon betreft wel sterk vooruitgegaan al eindigde van Rheenen nu weliswaar niet geheel zuiver. Op de nuan ceeringen had Wlersma terecht fijntjes den nadruk gelegd; ook Ecce quo modo excelleerde in dit onderdeel en werd vol toewijding ten gehoore gebracht. Elummer's Trauergesang was in 't eerste couplet heel verdienstelijk; daarom was het zoo jammer, dat het tweede door te laag in zetten leelijk bedorven werd. (En het derde door den dirigent daarom maar weggelaten werd?) Daarom zag ik het lastige Vrede van Kools met bezorgdheid tegemoet. Voor de ca paciteiten van Soli Deo Gloria heeft men het zeker niet kwaad gezongen al was het, dit zal men moeten toegeven, nog niet geheel „uit de verf". Soli zal er, wanneer er meer op den klank geoefend wordt, een fraai repertoire-nummer aan hebben, waarmede ze voor den dag zal kunnen komen. In Bonset's O Gulden Hoofd hoorde men de dames van de sterkste zijde en zongen zij, dat het een lieve lust was. Soli Deo Gloria wist hier een formidabel ff te produceeren en ein digde vrij goed op toon. Wiersma hield het frisch en open. Met begeleiding van orgel zongen de Nacïr tegalen, dat het een lieve lust was. Zoo was de Regenboog een goede beurt; nu nog in aan tal wat grooter worden, zoodat we een vol gende maal een dubbele zwerm nachtegalen te hooren krijgen. Brahms' Wiegeliedje was met den slotzang der cantate „De schoonste Feestdag" eveneens niet onverdienstelijk. Mej. Annie de Zoete stond hen aan het harmonium ter zijde. Twee dames van het koor zongen enkele duetten voor sopraan en alt, begeleid op het orgel door den heer J. Huizinga. Het bleef bij een goed bedoeld pogen. De organist heeft ons tijdens het concert vergast op enkele eenvoudige Bach-koralen, die juist door hun eenvoud binnen het ka der van het programma vielen. Rhythmisch haperde het zoo hier en daar nog al eens; ge voel voor kleur en dus registreeren heeft de solist zeer zeker. Mej. Slotboom bracht 't Largo van Handel en César Franek's Panis Angelicus, ten ge hoore en kreeg een begeleiding van den heer Huizinga mede, die zich waardig aanpaste bij het stemgeluid der zangeres. Uit de wijze van uitvoering der Prélude, fuga et variationen van César Franck bleek wel, dat de organist over een behoorlijke vin gervlugheid beschikt, maar deze niet altijd rhythmisch genoeg weet te gebruiken. Ook dit nummer was fraai van klankkleur. De voorzitter heeft het concert met dank zegging gesloten. [W. De Duitsche Kerkenstrija. Woensdagavond heeft prof. Th. Haitzema uit Groningen in de Bethlehem kerk voor de Ver. v. Jong Hervormden gesproken over den Duitschen kerkenstrijd. Spreker wilde alleen spreken over den kerk strijd, die in Duitschland gevoerd wordt door de Evangelische kerk. De strijd dien de kerk in de 19e eeuw in ons land in een vlug tempo heeft doorgemaakt, deze strijd maakt thans de Evangelische kerk in ongeveer dezelfde mate door. Daarvan wil spreker zijn gehoor bepalen in de eerste plaats bij het wezen van den Duitschen kerkstrijd, ten tweede bij de oorzaak van dezen strijd en ten derde bij de hoofdlijnen van dezen strijd. Spreker wil van het wezen van den kerkstrijd eerst de positieve en daarna de negatieve zijde bespreken. De belijdende kerk houdt vast aan het Evangelie van Christus en erkent hem slechts als hoofd der kerk. Dit wordt door kerkelijk vijandigen in Duitschland anders voorgesteld. Dezen stellen het voor alsof deze Christenen staats- vijandig gezind zijn. De Evangelische kerk wil volkomen vrijheid tot verkondiging van het woord, geopenbaard in de H. Schrift en wil zich niets laten opdringen wat door den staat wordt voorgelegd. Ter verduidelijking brengt spreker naar voren wat men in deze wil wat geleerd wordt. Van negatieve zijde brengt spr. eveneens het wezen van den strijd naar voren. Dit is een strijd tegen het oud-Germaansch heidendom. Het gezegde, dat het oude testa ment een verboden joodsch boek is, en de mythe van Rosenberg wordt door sp»eker be licht en naar voren gebracht. De leer van Rosenberg acht spreker niet alleen in strijd met het Evangelie, maar een gevaar voor de opvoeding der Duitsche Jeugd. De staat is hier in beginsel eerst wel tegen op gekomen, maar heeft de leer van Rosenberg niet kunnen keeren en de staat kan niets anders beter gebruiken tegen de kerk dan deze leer. Dit is waarom zij steeds meer en meer opkomt. Hierna spreekt prof. Haitzema over de oor zaak van den kerkstrijd. Hij brengt in dit verband de leer van het humanisme naar voren voren. Het Nat. socia lisme doet zich humaan voor. Tijdens de Ba- taafsche republiek wees ook alles naar huma niteit, totdat deze lijn uitliep in een wezen: de overheerscher Napoleon. Het verschil is, dat in Duitschland de strijd zich ook tegen het libe ralisme keert dat humanisme voorstaat. Dit maakt, volgens spreker, den kerkstrijd hef tiger. Alles loopt in Duitschland In een één heid uit, waarbij de staat deze éénheid oplegt. Komende aan de geschiedenis van den Duitschen kerkstrijd, waarschuwde spreker om voorzichtig te zijn met het lezen van hetgeen hierover geschreven wordt. Spreker, die in Duitschland van nabij iets heeft gezien van dezen strijd, zegt, dat waar men in 1933 begon met een kerkeenheid, dit door velen begroet werd als een plan waar vele Christenen mee instemden. Deze stichting zou komen te staan onder een bisschop. Toen men een hiervoor geschikt persoon zou gaan kie zen, kwam Müller naar voren, die zich ont popte als een leider die de kerk in de rich ting van het Nat. socialisme dreef. Hier tegen werd al direct geprotesteerd. In het kort brengt spreker naar voren, waarom die pro testen opkwamen, n.l. omdat de Evangelische kerk het volle Evangelie van Christus wil ver kondigen en niet de leer naar den mensch te prediken. Wat hiervan de gevolgen waren wordt door spreker aangetoond. Het jaar 1934 was voor de Duitsche Chris tenen een moeilijk jaar. In 1935, toen het hooggerechtshof de belijdende Christenen in het gelijk stelde, werd het voor de kerk wat ruimer. Gevangen genomen predikanten wer den in vrijheid gesteld. Minister Kerrl werd, nadat Bisschop Müller met ziekteverlof was ge zonden, hoofd der kerk. Deze vormde 'n rijks kerk-commissie. Hierdoor ontstond in de be lijdende kerk aanvankelijk een tweespalt. De in Februari van dit jaar aangekondigde ker kelijke verkiezing heeft men tot dusver nog niet durven houden. Vervolgens spreekt professor Haitzema over den moeilijken strijd, dien de Duitsche kerk heeft te voeren om te komen tot een éénheid, waarbij de zuivere belijdenis bewaard blijft. Aan het slot van zijn betoog sprak prof Hait zema in het kort over het uitzicht van den strijd. Spreker uit hierbij den wensch, dat uit dezen strijd geen vrije maar een echte volkskerk mag ontstaan. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie verzocht ons plaatsing van het volgende: De Burgemeester van Zwijndrecht maakt bekend, dat bij hem herhaaldelijk klachten inkomen over de photografen W, Huisman en P. Stam, aldaar. Deze photografen maken er hun beroep van personen en huizen te photografeeren tegen vooruitbetaling en tegen belofte, dat de levering plaats heeft op kor ten termijn. Aan deze belofte houden zij zich niet en heeft veelal aflevering plaats, nadat de politie er op aandringt. In vele gevallen werd eerst na herhaald schrijven het gestorte bedrag terugbetaald. In overweging wordt gegeven het bedrag der bestelde photo's niet bij vooruitbetaling te voldoen. De Commissaris van Politie van den Just, dienst te 's-Gravenhage geeft een ieder in ernstige overweging in het algemeen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen bij het deelnemen in z.g. speculatie- kassen, ook wel syndicaten of beursclubs ge noemd. De exploitanten der animeerbanken, die deze kassen vormen trachten meestal het publiek door schoonklinkende beursberichten over te halen tot deelneming, om daarna voor gemeenschappelijke rekening speculatieve beurstransacties te doen, die in den regel door die exploitanten, zonder vooraf overleg te plegen met de deelnemers geheel zelfstandig gedaan worden. Veelal ontbreekt practisch voldoende controle. Het is voorgekomen, dat aan deelnemers zoogenaamd winst werd uit gekeerd, welk geldsbedrag later van hun eigen storting afkomstig bleek te zijn, terwijl na eenigen tijd door z.g. ongelukkige beursspe culatie zij tot de gedupeerden bleken te be hooren. De huidige lage koersen der fondsen heb ben eenige exploitanten van speculatiekassen aanleiding gegeven het publiek te overstroo- men met op die kassen betrekking hebbende circulaires, waarin bij aankoop van effecten belangrijke koerswinsten in uitzicht worden gesteld.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 13