P.T.T.-BEGROOTING IN VEILIGE HAVEN. v R HP AG 26 NOVEMBER 1937 TWEEDE KAMER Belangen van het personeel en het platte land bepleit. Arbeidskwesties aan de orde. Vacantie-regeling in het geding. DEN HAAG Donderdag. Eerst vrij laat in den middag kon Minister van Boeyen departementwaarts keeren met het aangename gevoel, dat nu ook de be- zrooting van de P.T.T. er zonder hoofdelijke stemming door was. Van verschillende afge vaardigden had hij woorden van lof mogen aanhooren over de goede commercieele bedrijfsvoering. Zoo de heeren Bakker (C.H.), Krijger (C.H.) en Ame- 1 in k (AR.) van wie laatstgenoemde het intusschen betreur de dat méér dan één wensch met betrek king tot de perso neelsbelangen nog niet in vervulling was gegaan. Deze afgevaardigde klaag de verder nog over het feit, dat er in dit staatsbedrijf nog altijd te veel werk op Zondag wordt verricht, en dat er te veel vrou welijke krachten speciaal bij den postchèque- en girodienst werkzaam zijn. Mr. Wend el a ar (lib.) oefende, op grond van door hem zelf opgedane ervaring kritiek uit op z.i. al te groote angstvalligheid som wijlen door de radio-contröle-commissie aan den dag gelegd ten opzichte van politiek aan roerende draad'looze redevoeringen en nam het voorts op voor het wel zeer stiefmoederlijk bedeelde platteland, waar soms zelfs de eenige postbestelling niet vroeger dan omstreeks het middaguur pleegt plaats te hebben. Met hem ramen ook de heeren Bakker, Weitkamp IC.H.I. IJsselmuiden (R.K.) en Hilgen- ga het voor de plattelanders op. Blijkens het antwoord van den Minister, zou het daar ech- Ur heusch nog niet zoo treurig gesteld wezen iret Tante Pos; ook moest men bedenken, dat op het platteland bakker en slager evenmin 200 veelvuldig aan de deur komen en niet rens eiken dag. De Zondagsrust voor het personeel zal zoo veel mogelijk bevorderd worden, maar men dient tevens acht te slaan op de belangen van het te bedienen publiek. Met betrekking tot het vraagstuk van de vrouwelijke arbeidskrachten merkte minister v. Boeyen o.m. op, dat voor bediening van de telefoon en in Amsterdam wordt 70% van de telegrammen telefonisch opgegeven vrouwen zooveel geschikter zijn dan mannen; vrijwel iedereen hoort 'liever een vrouwen stem door de telefoon! Nadat de Minister begonnen was met de mededeeling, dat de kwestie van bevordering van commies tot hoofdcommies in een verge- ■^rderden staat van voorbereiding verkeert, ^ndigde hij ook nog aan. dat onderzocht fordt in hoeverre het P.T.T. bedrijf een taak lm vervullen in dienst der gemeenschap t.a.v. sociale wenschen: zoo is in overweging even- meel geleidelijke ferkorting van den arbeidstijd, waar- ioor meer personeel kan worden aange nomen. Mr. Wende- iaar kreeg te hoo- ren, dat de Radlo- contrólecommissie naar beste weten (treeft naar gelijke behandeling van alle groepen en per-' •onen, en dat sinds den laatsten tijd een aanmerkelijk betere verstandhouding tusschen die com missie en de omroeporganisaties valt waar te nemen. Bij S o c i a 1 e Zaken, welk Hoofdstuk na P.T.T. weer ter tafel kwam, verklaarde de heer Hermans (R.K.) ingenomen te zijn met het juiste sociale inzicht en de voortvarende werkkracht van Minister Romme. Vooral diens voornemens i.z. beperking van arbeid door de gehuwde vrouw, i.z. invoering van een kinderbijslag (op dit punt viel later de heerAmelink (R.K.) spreker bij) juichte hij toe. Evenzeer bleek hij tevreden over den vast beraden wil van den bewindsman om de werkloosheid zelf te bestrijden en daaruit voortkomenden nood zooveel mogelijk te leni gen. Toonde deze afgevaardigde zich een vurig voorstander van het toekennen van een uit voerende taak aan de Bedrijfsraden, de c.h. afgevaardigde Bakker bepleitte op dit punt groote voorzichtigheid evenals hij zulks, ook In tegenstelling tot den heer Hermans, deed {net betrekking tot het nemen van maatrege len ter verkorting van den arbeidsduur. De «at. soc. Woudenberg kan zich met de sa. motie betreffende wettelijke vacantie- regeling met behoud van loon wel vereenigen ais men dan maar het beginsel van recht op n uVoorop wilde stellen, he heer v. d.Tempel (s.d.) kwam op voor verordenende bevoegdheid van de Bedrijfs- raaen, die ook op uitvoerend gebied een taak behoorden te krijgen. Zijn partijgenoot H i 1 g e n g a verkeerde in dichterlijke stemming. Klagende over het 'eit, dat Regeering en Kamer tot nu toe veel gepraat hadden over de landarbeiders en ook hadden beloofd, zonder dat het echter °°it tot daden was gekomen, riep hij uit: „Wie belooft en niet gaat doen, Is gelijk een mager hoen, Dat wel kakelt op den stok Maar geen ei legt in 't hok." Avondvergadering. SOCIALE ZAKEN. Nadat er vanavond nog een elftal sprekers aet hunne hadden gezegd, kwam Minister Romme aan het woord, die ontkende, dat ae arbeidsinspectie met betrekking tot de ar beidsregeling voor kantoorpersoneel al te veel °P de belangen van de werkgevers zou acht slaan, gelijk de heer Drop (s.-d.) had ver kondigd. Wat hotel- café- en restaurantper- soneel aangaat, zijn maatregelen ter invoe ging van de arbeidswet in voorbereiding, aoch het is nog niet te zeggen of de Minister zich hierbij zal houden aan het advies van <«n Hoogen Raad van Arbeid. Met betrek- J. M. Krijeer Jr. (Chr.HJ king tot de landarbeiders vernam men, dat er nog eens extra de tanden op elkaar gezet zullen worden om te probeeren aan deze lange, droef genoemde, geschiedenis een einde te maken. Hier kan Mi'. Romme echter niets toezeggen. De Minister verzekerde prijs te stellen op de ad viezen i.z. het klein bedrijf: hiermee mocht de heer Stumpel (r.-k.) blij zijn, die dit punt nl. had aan geroerd. Telkenmale bleek deze minister de kunst machtig om in sierlijken stijl met veel woorden weinig te zeggen. Antwoordende op wat er zooal te ber de was gebracht aangaande ratifi caties door ons land van arbeidsverdragen, gaf hij den heer K u p e r s en ook den heer Serrarens (r.-k.) te verstaan, dat als sommige andere landen ons ten dien op zichte overtroeven wat betreft 't aantal der door hen bekrachtigde conventies, wel be dacht moet worden, dat men de ratificaties niet aleen moet tellen maar ook wegen. Overigens deeldp Mr. Romme mee, welke conventies hij vermoedelijk binnen niet te langen tijd ter bekrachtiging bij het Parle ment zal indienen. Van Genève kwam de Minister weer hier te land, toen hij het onderwerp „bedrijfsra den" ging aansnijden. De Regeering acht een noodzakelijke voorwaarde boven 't ver krijgen van levende bedrijfsraden, dat zij opkomen uit en opgroeien dank zij mede werking van het bedrijfsleven. Voor men over verordenende bevoegdheid kan spreken, -waarvoor de heer v. d. Tempel had gepleit, moeten er eerst voldoende be drijfsraden bestaan, wat nog niet het geval is. Maar door middel van uitbreiding der bevoegdheid van de bedrijfsraden zullen deze pas een werkelijk levend instituut wor den en eerst dan zou o.a. verordenende be voegdheid op 't gebied van vacantieregeling aan de orde kunnen komen. Tot nadere studie van 't probleem eener wettelijke vacantie-regeling is de Minister natuurlijk bereid. Over het goede van een vacantie met behoud van loon zijn we het allemaal eens, doch 't gaat er om op welke wijze dit te verwezenlijken zou zijn. Komt nu niet juist deze materie typisch voor bedrijfsverordening in aanmerking en is het dus niet beter hiermee te wachten totdat men deze zaak voor elkaar kan krijgen als we t.a.v. de bedrijfsraden niet meer zoo in het lucht ledig leven in het kader van een bloeiende be drijfsorganisatie? Het werkverruimingsprobleem geeft den Mi nister aanleiding allereerst te poneeren, dat helaas niet ale werkloozen langs normalen weg in het productie-proces kunnen worden opge nomen. Vóór alles rust op 't bedrijfsleven de verant woordelijkheid, niet alleen om aan hen die in 't productieproces werken een zoo goed moge lijk bestaan te bezorgen, maar ook om daarin zooveel mogelijk krachten op te nemen. Als in 't bedrijfsleven gebrek aan inzicht ten dezen blijkt, dan zal het Regeeringstaak zijn over te nemen, wat 't particuliere bedrijf had moeten doen. Bedrijfsgewijs zal men een en ander, o.m. dus de kwestie van verkorting van den arbeids tijd onder de oogen moeten zien. Bij de replieken betoogde de heer K u p e r s (s.d.), dat blijkens het betoog van den Minis ter van 'n vacantieregeling met behoud van loon in langen tijd nog niets zal komen. Daar om handhaaft spr. z'n motie. Mr. J o e k e s (v.d.) echter meende, dat Mr. Romme met zijn toezegging om de kwestie der vacantieregeling nog eens heelemaal te bekijken, meteen ken baar had gemaakt, dat hij wellicht ten slotte een anderen weg zal inslaan dan dien welken hij zich aanvankelijk voor oogen had gesteld en hier nog eens geschetst. Als de zaak zoo staat zal Mr. Joekes niet voor de motie-Kupers stemmen. Prompt bevestigde de minister dat de v. d. spreker precies zijn bedoeling had weergegeven. Dinsdag a.s. komt de motie in stemming. Tot een flink stuk na middernacht ging het debat over de afdeeling arbeidersverzekering nog door. E. v. R. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is een twaalfjarige jon gen, toen hij op den RozendaaLschenweg te Arnhem bij het Vitesse-terrein fietste, door een auto aangereden. De jonge is zwaar ge wond naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht, waar hij kort na, het on geval aan de gevolgen is overleden. DIRECTIE NED. SPOORWEGEN. Naar het Alg. Hdbld. verneemt komt voor de vacature-ir. Van Dijk als lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen ernstig in aan merking de heer mi-. B. H. van Kreel, thans directeur van de Deli-Spoorwegmaatscbappij. De benoeming voor de vacature-ir. Van Dijk zal aan de orde komen in de vergadering van commissarissen van de Nederlandsche Spoor wegen, welke 4 December wordt gehouden KIND DOODGEREDEN. De vierjarige A. Groenendijk uit de Insu- lindestraat te Rotterdam is in die straat onder een autobus van lijn E der R.E.T. geraakt, welke bus werd bestuurd door den 31-jarigen G. V. De bestuurder naderde het eindpunt en had in verband daarmede snelheid gemin derd. Toen hij bijna stilstond hoorde hij kin deren gillen. Onmiddellijk bracht hij den wa gen geheel tot stilstand. Tusschen de voorwielen lag het meisje. Hoe het kind daar terecht is gekomen heeft nie mand gezien. Het moet op slag dood zijn ge weest. 76-JARIGE MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Op den rijksweg Heerlen—Sittard, onder het dorp Doenrade, is Donderdagavond om streeks zes uur de 76-jarige H. Spaetgens, die aan den rechterkant van den weg liep te wan delen, door een personenauto, bestuurd door den heer L. uit Vaals van achteren aangereden. Ernstig gewond bleef de oude man op den weg liggen. Eenige oogenblikken na het onge luk is hij overleden. Is een weet, steeds practische en nut tige cadeaux voor huisgenooten, hem ol haar te bedenken. In practische en nuttige geschenken, die den smaak van de(n) gever(ster) verraden, zult U in onze magazijnen steeds een zeer groote keuze vinden. Komt U on3 dezer dagen eens bezoeken, wij zullen U gaarne een goeden tip geven. Onze sorteering in: tafel- en divankleeden, dressoir- en schoorsteenloopers, kussens, theemut sen, Perzische kleedjes en -kussens, plaids, tafeltjes, fauteuiltjes, tijdschrif tenbakjes, leeslampen, kapstokken, parapluiebakken enz. is zeer uitgebreid Oude man voor 3000 opgelicht. :TQJ 5. WEDUUI J 1 Cl^ZOONs COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Geldzak met ruim 5.000 tijdens transpprt verdwenen. Naar eerst thans bekend wordt, is dezer dagen tijdens het transport van het bankgebouw der Stichtsche Bank Vereeniging aan de Neude te Utrecht naar het kantoor der coöperatie „Voor waarts" aan de Willem van Noort- straat een geldzak, waarin zich f 5.400 bevond, verdwenen. In het belang van het onderzoek konden nog geen nadere mededeelin- gen in deze zaak worden gedaan. DE MIST OP DE WESTERSCHELDE. Schepen omhoog gevaren. Het Engelsche s.s. „Jim" is bij dikken mist Donderdag beneden Bath omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepbooten zijn uitgeva ren voor het verleenen van assistentie. Verwacht wordt, dat het schip bij opko mend water op eigen kracht zal vlot komen. Boven Bath is eveneens een tweede schip om hoog gevaren. Ook hiervoor zijn sleepbooten ter assisten tie uitgevaren. Ook het passagiersverkeer van den provin cialen stoombootdienst op de Westerschelde ondervond in de ochtenduren vertraging, daar, de eerste dienst van Terneuzen naar Vlissingen en Hoedekenskerke gisteren niet kon vertrekken. Later kon de dienst weer normaal door gang vinden. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 25 November 1937. (Versche visch.) Tarbot f 0.601.20 per K G. Griet f 0.50—0.70 per K.G. Tong f 1—1.05 per K.G. Middelschol f 14—16.60 per 40 K.G. Kleinschol f 5.80—12.80 per 40 K.G. Schar f 4.405 per 40 K.G. Schelvisch f 7—22 per 40 K.G. Wijting f 2,50 per 40 K.G. Versche haring f 3,604 per 40 K.G. Kabeljauw f 1.50 per stuk. Goering naar Oostenrijk? PARIJS, 25 November (Havas). De cor respondent van de „Jour" te Weenen bericht, dat het hardnekkige gerucht gaat, dat Goe ring einde dezer week of begin volgende week naar Oostenrijk zal gaan om met den Oosten- rij kschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt in Tirol te gaan jagen Haarlem, 24 November 1937. Lof 1217 ct. per kilo. Heereboonen 3638 ct. per kilo. Snijboonen 2632 ct. per kilo. Tomaten 822 ct. per kilo. Spinazie 5565 ct. per kist. Andijvie 1535 ct. per kist. Sla 2545 ct. per kist. Boerenkool 1540 ct. per kist. Groenekool 2040 ct. per kist. Gelekool 3565 ct. per kist Postelein 4060 ct. per kist. Bloemkool 1315 ct. per stuk. Roodekool 36 ct. per stuk. Wortelen 69 ct. per bos Peterselie 2—7 ct. per bos Prei 310 ct. per bos. Selderie 27 ct. per bos. Radijs 23 ct. per bos. Spruiten f 1.45f 2.35 per zak. Winterwortelen 60—70 ct. per zak. Koolraap 7075 ct. per zak. Uien f 2.25—f 2.75 per zak. ARROND. RECHTBANK Ernstig verkeersongeval, te Haarlem. Een automobilist vervolgd. In de middagzitting had een 61-jarige in woner van Bergen (N.-H.), zich te verant woorden wegens het door hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden veroorzaken van een a rijding op den Rijksstraatweg te Haarlem, tengevolge waarvan een motorrijder ernstige verwondingen had opgeloopen. Volgens de verklaringen van den behandfe- lenden geneesheer had het slachtoffer zeer ernstige verwondingen aan het hoofd opge loopen, ten gevolge waarvan de motorrijder geruimen tijd in een ziekenhuis moest worden verpleegd en ook thans zijn werkzaamheden nog niet kan verrichten. Het ongeval had zich afgespeeld op den Rijksstraatweg, ter hoogte van de Waalstraat. Een vrachtauto wilde links afslaan, waartoe de bestuurder den linkerarm had uitgestoken. Een luxe-auto die achter den vrachtwagen had gereden, kon dezen nog juist passeeren, door naar links uit te halen. Een tweede luxe-auto trachtte deze manoeuvre ook uit te voeren, doch kwam geheel op de linkerzijde van den weg, waar de botsing met den motorrijder plaats had. Deze werd tegen den grond geslin gerd, met de opgesomde noodlottige gevolgen. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de motorrijder even voor de bot sing naar de tank had gekeken. Onmiddel lijk daarop had de botsing plaats. De chauffeur van de vrachtauto had den motorrijder zien naderen en had dezen willen laten passeeren. De beide auto's had hij niet zien naderen. Deze waren hem plotseling voor bij gesuisd, met een snelheid van ongeveer 50 km. De get. kon zich evenwel niet herin neren, dat hij met de auto even stil ha'd staan. De verdediger, mr. H. Judell uit Alkmaar wees er op, dat get. bij zijn verhoor aan de politie had verklaard, wel stil te hebben staan. Get. ontkende dit thans. De president wees er den get. op, dat zijn wijze van rijden onvoorzichtig was geweest. Wanneer hij snel overgestoken was, zou er niets gebeurd zijn. De bestuurster van de eerste auto die de vrachtauto gepasseerd was, had den indruk gekregen, dat deze rechts van den weg wilde stoppen. Pas toen zij naast den vrachtwagen reed, had zij den richtingaanwijzer gezien. Zij had toen automatisch iets naar links uitge haald. Het slachtoffer zelf, een 44-jarige monteur uit Haarlem, vertelde van zijn werk op weg naar huis te zijn geweest. Hij had met een snelheid van bijna 30 km. gereden, doch her innerde zich van het ongeval niets. Een 28-jarige inwoner uit Bergen trad op als getuige a décharge. Get. had de auto van verd. na het ongeval gerepareerd. Het linker- achterspatbord was ingedeukt, ter hoogte van de treeplank, evenals de deur aan de voor zijde. De officier, requisitoir nemende, meende, dat verd. te veel op de voor hem rijdende auto heeft gelet. Daarom heeft hij gedacht ook nog wel te kunnen passeeren en niet voldoende opgelet. Spr. requireerde f 50 boete, subs. 25 dagen. De verdediger, mr. H. Judell uit Alkmaar. De verdediger, mr. H. Judell wees er in zijn pleidooi op, dat verd. geen woesteling is. Hij staat er voor bekend, dat hij zelfs geen „minimum snelheid" zou overschrijden. Er be vonden zich bovendien verschillende personen in de auto. voor wier veiligheid verd. verant woordelijk en bezorgd was. Verd. heeft het slachtoffer niet aangereden, doch de motorrijder is tegen den zijkant van de auto aangereden. Er zijn verschillende ver- keersfouten gemaakt. De vrachtauto heeft den weg geblokkeerd, wat verd. heeft doen aarze len. Het rijwielpad is ongeveer vijf meter breed en verd. heeft dan ook gemeend, er nog wel langs te kunnen, denkende dat een eventueele tegenligger gemakkelijk zou kunnen uitwijken over het rijwielpad, dat geen belemmerende afscheiding heeft. PI. meende dan ook te mogen concludeeren dat verd. niet roekeloos heeft gereden en be pleitte vrijspraak. Benadeelde Woensdag overleden. In verzekerde bewaring is gesteld de 41- jarige voerman C. van D.. die den 75-jarigen H. W. uit het westelijke stadsdeel te Rotter dam. gedurende eenige jaren onder valsche voorwendsels voor een bedrag, dat opgeloo pen was tot f 3000. heeft opgelicht. Als tragi sche bijzonderheid kan worden gemeld, dat de benadeelde Woensdag is overleden. Van D. en W. kenden elkaar van vroeger en het was den eerste wel bekend, dat W. over eenig geld beschikte. Reeds in 1930 was van D. begonnen met het leenen van kleine geldsbedragen, maar zooals dat altijd gaat: vele kleintjes maken één groote en het be drag was weldra opgeloopen tot f 1000. Toen het eenmaal zoo ver was. weigerde W. nog meer geld te leenen. Van D. heeft toen een andere methode uitgedacht. Hij vertelde W., dat hij nog een proces had loopen, dat op het punt stond beëindigd te worden. Wan neer dit in zijn voordeel zou worden gesloten, beschikte hij ruimschoots over de middelen om W. zijn f 1000 terug te geven. Van D. vertelde echter er bij, dat zijn advocaat had gezegd, dat er bij de afwikkeling nog wel eenige moeilijkheden zouden komen kijken. Als W. hem nu een beetje wilde helpen, dan zou hij hem altijd dankbaar blijven. In een café aan de Gouvernestraat zou dan binnenkort een samenkomst plaats hebben met den advocaat. W. liet zich overhalen en begaf zich op den afgesproken dag naar het bewuste café, waar hij echter niemand aan trof. Even later kwam er evenwel een tele foontje van Van D., die vertelde, dat hij zich met den advocaat in de stad bevond, dat de advocaat helaas niet in de gelegenheid was om nog naar het café te komen, maar, dat de advocaat W graag even per telefoon wilde spreken. Van D. verdween van het andere eind van den draad en na eenige oogenblikken hoorde W. een andere stem, die zei: met meester Zus-en-Zoo. De advocaat zeide, dat de afwikkeling van het proces zich gunstig liet aanzien, maar dat er nog wel eenige ocntanten noodig zouden zijn. Wan neer van D. nog eenig geld zou kunnen krij gen, dan zou hij daar ten zeerste mee zijn gebaat. De lichtgeloovigheid van vele men- schen komt op dit moment wel weer danig aan het licht, want niet alleen heeft W. zich zoo per telefoon diverse malen laten over halen, om van D. telkens weer nieuwe gelds bedragen ter hand te stellen, hij kwam ook nog talrijke malen naar het café aan de Gouvernestraat. waar hij telkens opnieuw den advocaat zou treffen, maar waar hij ook telkens weer met een telefoontje werd afge scheept. De man heeft nooit bemerkt, dat de „advocaat" niemand anders was dan van D. zelf. die zijn stem een beetje verdraaide. ongeveer veertien dagen geleden vond W. het welletjes. Hij weigerde verder geld te ver strekken en hij deed, aangezien hij het zaak je heelemaal niet meer vertrouwde, van een en ander aangifte bij de politie. Van D. is daarop spoedig aangehouden. Hij bekende het geld te eigen bate te heb ben aangewend. JONGENTJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdag is een zesjarig jongetje te Beu- sichem in de bocht van den weg, in de na bijheid van de school, onder een zeswielige vrachtauto gekomen en gedood. NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL VAN JUSTITIE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 De cember 1937 benoemd tot secretaris-generaal bij het departement van Justitie: mr. J. R. M. van Angeren, thans administrateur bij dit departement. Mr. Van Angeren is 9 Mei 1894 te Utrecht geboren. Hij studeerde rechten aan de Utrechtsche universiteit en promoveerde op een proefschrift getiteld: „Administratie in iudicieele vormen". Op 18 Juli 1921 trad hij als tijdelijk ambte naar ln dienst bij het departement van Justitie. Bii Kon. besluit van 11 Januari 1923 werd hü tot adjunct-commies benoemd en met ingang van 1 September 1924 bevorderd tot commies. Hoofdcommies werd mr. Van Angeren in 1927 en met Ingang van 1 October 1930 werd hij benoemd tot referendaris. Zijn benoeming tot administrateur ging met 1 Januari 1936 in. In laatstgenoemden rang werd hij aan het hoofd van de afdeeling DOlitie van het departement van Justitie ge steld en als zoodanig ook benoemd tot lid- secretaris van de commissie inzake dislocatie en organisatie van de rijkspolitie. Na den dood van prof. Van Dijk zette mr. Van Angeren diens arbeid betreffende een commentaar op de vuurwanenwet 1919 voort. Dit handboek is herhaaldelijk uitgebreid bij de bezorging van nieuwe drukken en wordt zeer gewaardeerd en veel geraadpleegd door de provinciale en gemeentelijke administra ties. Ook gaf mr. Van Angeren een bewer king uit van de loterijwet 1905 DE ,IBIS" HEEFT SLECHT WEER. Wegens slecht weer is de „Ibis" Donderdag middag in Marseille gebleven. Het toestel zou hedenochtend de reis naar Schiphol vervolgen. DE BRAND IN DEN STEENBERG VAN DE „MAURITS" GEBLUSCHT. Na een hardnekkigen strijd is men er thans eindelijk in geslaagd het vuur in den steen berg van de staatsmijn Maurits, dat gedu rende meer dan tien dagen heeft gewoed, te bedwingen. DE KOSTBARE RING WEER TERECHT. Men zal zich herinneren, dat onlangs in een winkel van een Haagschen juwelier op zeer brutale wijze een kostbare met briljanten be zette ring werd ontvreemd. Tusschen de mid daguren was een dame den winkel binnenge komen, had daar gedurende eenige uren ver toefd. voorgevende een of ander sieraad te willen koopen, en had in dien tijd kans gezien een ring ter waarde van ruim f 1.200 te ver wisselen met een ongeveer gelijk uitziend, maar volkomen waardeloos exemplaar. Deze dame is de vorige week Zaterdag dank zij de oplettendheid van een winkelbediende der juweliersfirma, die haar in een Haagsch café zag, gearresteerd, waarbij de politie tot haar niet geringe verbazing moest vaststellen, dat de dievegge een dochter was van een ge goede Haagsche familie, die nog nimmer met de politie in aanraking was geweest. Tijdens de overbrenging van deze vrouw van het café naar het politiebureau zag zij kans den ring in den mond te steken en door te slikken. Na aanvankelijk enkele dagen op het hoofdbureau van politie te hebben doorge bracht, werd zij dezer dagen overgebracht naar een ziekenhuis, waar Röntgenfoto's wer den genomen. Deze toonden aan dat de kost bare ring zich in de maag van de vrouw be vond. Eerst Donderdagmiddag is het kostbare kleinood te voorschijn gekomen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5