HET NIEUWE AVONDBLAD De Franco-Rus. TAXI Brandwijk Joh. Elzer, Zeeweg 78 Visscherij Snufjes. 23e JAARGANG No. 23 ZATERDAG 27 NOV. 1937 limUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis On^vallenver^kering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 1400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 60.- leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes on het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dit is een grappige aanduiding, die men op dr. Aljechin's nationaliteit toepast en die be- teekent dat men hem evenmin geheel voor Rus als voor Franschman aanziet. De man is in Rusland geboren en later in Parijs als Franschman genaturaliseerd. Dat overkomt meer menschen en waarom hij nu juist de uitzonderings-man moet zijn, wien een dub bele nationaliteit wordt toegedicht, weet ik niet. Het schijnt evenwel te moeten. En als het gevolg is, dat Russen zoowel als Franschen hem onder de hunnen rekenen moet het een extra-plezierige gedachte voor hem zijn dat thans twee groote volken, samen zooiets als 150 millioen zielen tellend, zich in zijn spel verblijden. De man bewijst opnieuw dat hij een onge looflijk sterk speler is, begaafd niet alleen met groote schaak-kwaliteiten maar boven dien met een buitengewonen geestelijken weerstand. Want iedereen begrijpt dat het een veel zwaarder taak is als ex-wereldkampioen een revanche te bevechten dan als wereld kampioen zijn titel te verdedigen, zooals Al- jechin in 1935 tegen Euwe deed. Iedereen on dervindt de nawerking van een geleden neder laag als hij zijn revanche komt halen. Er is een stuk zelfvertrouwen vernietigd. Aljechin schijnt de uitzondering op die „iedereen" te zijn en al vinden wij Nederlanders den huldi gen loop van zaken niet plezierig, we zouden wel heeL chauvinistisch en dus bekrompen zijn als wij hem onze bewondering onthielden. Hij levert een geweldige prestatie, des te geweldi ger omdat hij grondiger dan wie ook het feit moet beseffen, dat nooit tevoren een wereld kampioen erin geslaagd is zijn titel te herove ren. Nu is het wel een kort lijstje, dat der we reldkampioenen en daarom geeft het geen vol doende overzicht van de mogelijkheden der grootmeesters-energie. Maar dat neemt niet weg dat het toch wel een heel zware onderne ming is de eerste te willen zijn, die zooiets volbrengt. En het wordt steeds duidelijker dat Aljechin een prachtige kans maakt het te vol brengen. Toen Euwe onlangs zijn achterstand van drie punten tot twee verkleinde en in de daarop volgende partijen stand hield, ver wachtten wij allemaal, dat het keerpunt geko men was en de wereldkampioen zijn achter stand heelemaal zou inloopen. Maar ziet: de eerste daartoe ondernomen riskante aanval, eergister in de 21ste partij ondernomen, deed hem meteen struikelen en nadat hij op den 22sten zet al op verlies kwam te staan moest hij op den 32sten reeds de vlag strijken, zoodat Aljechin zijn drie punten voorsprong weer te pakken heeft. Er zijn nu nog negen partijen te spelen en Euwe's taak ziet er wel bijzonder zwaar uit. Al te riskant spel kan hij zich tegen „den Franco Rus" niet veroorloven, zooals nu al meermalen gebleken is en al te voorzichtig optreden kan slechts tot remises leiden waar aan hij eigenlijk niets heeft. Om het in meer populairen sportleven zin uit te drukken: hij verkeert in het geval van een voetbalelftal dat een half uur vóór tijd een paar goals achter staat, dat minstens moet gelijk spelen om het kampioenschap te winnen en dat niet kan op dringen omdat de voorhoede van de tegenpar tij tot alles in staat en voortdurend op buit uit is. Het moge gewaagd zijn een vergelijking tusschen twee zoo verschillende takken van sport te makende analogie is toch te vin den en op ander wedstrijdgebied, tot den strijd des levens toe, zouden ook overal over eenkomsten aan te wijzen zijn. Euwe zal nu het juiste midden tusschen aan- vals- en verdedigingstactiek moeten toepas sen het eene doende, het andere niet laten de zich daarbij niet dienen te laten be- invloeden door den voorsprong van zijn tegen stander, op het beslissende oogenblik een ster ker wil moeten toonen om zijn initiatief door te zetten. Het lijkt wel een heel zware opgaaf, al is de kans er nog steeds. Wint Aljechin, dan zal hij weer revanche aan Euwe gaan aanbieden en als die daarop ingaat en de gelden voor een derde match ergens bijeengebracht worden kunnen de heeren dan nog eens beginnen. Waarna, als Euwe dan weer won, het geheel op een le vensstrijd tusschen dit tweetal zou gaan lij ken, tot ongerief van de andere candidaten voor den wereld-titel. Maar zoover is het nog niet. Het nieuwe beeld doet zich slechts voorbarig voor aan den journalist, die nu eenmaal beroepshalve houdt van nieuws. Ik weet niet hoeveel weddenschappen er loopen op den uitslag van de huidige match Maar als er vandaag nieuwe zijn afgesloten, zal Euwe's noteering een heel stuk gezakt zijn ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider apo theek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdï°nst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is morgen gesloten. Deze apotheek is in de ko mende week ook 's nachts geopend. IJMUIDEN Het Openbaar Opleidings-Onder- wijs in onze gemeente. Stichten van een „eigen" school de juiste oplossing. De heer K. H. Tusenius, oud-wethouder van Onderwijs schrijft ons: Het geschil tusschen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en ons Gemeentebestuur heeft mijn bijzondere belangstelling, omdat een soortgelijke kwestie zich heeft voorge daan gedurende de periode dat ik wethouder van Onderwijs in deze gemeente was en omdat uit 'n dergelijk geschil ontstaan is de Neutrale Schoolvereeniging, waarvan ik nog het genoegen heb voorzitter te zijn Wanneer ik zeg soortgelijk geschil, bedoel ik daarmede dat de oorzaak van het geschil niet nieuw is. Nieuw is alleen de door Ge deputeerde Staten van Noord-Holland aan genomen houding tegenover het Gemeente bestuur. Wij kunnen echter de bemoeiing van Ge deputeerde Staten hier m.i. wel uitschakelen omdat, naar mijn meening, B. en W. van Velsen volkomen gelijk hebben en er geen aanleiding is voor Gedeputeerde Staten om hier in te grijpen, omdat een dergelijk in grijpen volkomen in strijd zou zijn met de wettelijke bepalingen. Als men mij vraagt of dan een gemeente bestuur niet gerechtigd zou zijn in een ge meente een speciale opleidingsschool te ves tigen, dan beantwoord ik deze vraag beves tigend. Een andere vraag is echter of dit mogelijk zou zijn in alle deelen van deze zoo uitgestrekte gemeente. Het vestigen van een dergelijke school was reeds in den financieel goeden tijd niet goedkoop, maar zou thans voor de Overheid vrijwel onmogelijk zijn. Het eenige deel van de gemeente waarvan ver wacht mag wordeii dat een 6-jarige opleidings school een volledige bevolking kan hebben, is Westelijk IJmuiden. Tot 1925 had Westelijk IJmuiden in school A een ideale onderwijsinrichting, welke vol komen voldeed aan alle redelijkerwijs te stellen behoeften. Zonder eenige noodzaak echter werd school A moedwillig vernield en karakter veranderd door de volkomen onnoodizakelijke splitsing van deze school in drie scholen, n.l. twee gewone Lagere Scholen en een U.L.O.-school, met drie verschillende hoofden. De ouders van de leerlingen, welke deze school bezochten, hebben alles g«aan wat mogelijk was om deze politieke splitsing te voorkomen, echter zonder resultaat. Ik zeg met nadruk politieke splitsing, om dat in die nog zoo betrekkelijk kort achter ons liggende periode de politiek zich volko men van het Openbaar Onderwijs in onze gemeente had meester gemaakt. Er moest en er zou nivelleering komen en dus achteruit gang. Er zijn legio gemeenten in ons land waar men onderwijsinrichtingen, als destijds School A was, niet heeft vernield en waar deze scholen hun zegenrijk werk tot op den huidigen dag hebben voortgezet. Waar men dit gedaan heeft is er geen sprake van de noodzakelijkheid geweest tot- het oprichten van Neutrale Bijzondere Scholen noch van speciale Opleidingsscholen door de meente. In West-IJmuiden heeft de halsstarrigheid van den toenmaligen gemeenteraad de nood zaak medegebracht tot de stichting van een Neutrale Opleidingsschool. Nu kan het tegenwoordige college van B. en W. wel beweren, dat slechts bekwame leer lingen de betreffende leerstof in zes jaar verwerken, in dergelijke gevallen beslissen echter de ouders en alleen de ouders. Zoodra Overheids-organen zich met dergelijke dingen gaan bemoeien, treden dezen in de rech ten der ouders en zijn ze in wezen propagan disten voor het Bijzonder Onderwijs. De weigering, of misschien de onmacht van ons Gemeentebestuur, om alle burgers welke dit wenschen 6-jarig Opleidingsonder wijs te geven, leidt noodwendig vroeg of laat tot de stichting van een nieuwe Bijzon dere School of tot het overhevelen van leer lingen van het Openbaar Onderwijs naar het Bijzonder Onderwijs In de periode, dat ik wethouder was. werd mij eenmaal door één der hooge ambtenaren van het Departement van Onderwijs toege voegd: „U behoeft uw kinderen toch niet te zenden naar het Openbaar Onderwijs?" en het is mij destijds volkomen duidelijk geworden dat in wezen door de Regeering en de Re geer ings-organen het Bijzonder Onderwijs als regel en het Openbaar Onderwijs aanvulling wordt beschouwd. Er zullen telkens nieuwe generaties ouders verschijnen, voorstanders van het Openbaar Onderwijs, welke tot dezelfde overtuiging zul- komen. De weg naar deze overtuiging leidt echter langs teleurstellingen, schade aan de ontwikkeling van hun kinderen in veler lei opzicht en langs fimmcieele offers. Volkomen onderschrijf ik dus de meenin: van B. en W. te Velsen, wanneer dit College zegt niet over te kunnen aaan toe de stich ting of inrichting van een S-jarige Opleiding* school. Het inrichten van e'-n s >echrie ophi dine in een bes Laad c -rbovolkte school is ■veneens een omógéinkhey: en zou zelfs een dwaasheid zijn. De eroote moeilijkheid ligt m het hooge klasse-eemiddelde waartoe de gemeente ge dwongen wordt en in de gedecentraliseerde liegine van de deelen dezer gemeente. He' duiten van overeenkomsten met aaneren- -pnd" eemeenten kar beian^ Z"n vo^ ">airt.r>«'>rt waar do klpdorpy. n-3i" "Uopr^endaa1 kor 7°n.den ->ve~'-pnk'»m met de Gemeente Beverwijk kan in deze geer oplossing geven wanner men alleen acht slaat op de kwaliteit van het onderwijs; wanneer men echter den nadruk legt op den afstand, door de kinderen af te leggen, dan geeft geeft Bevewijik den vragenden ouders wel eenig gemak De eenige juiste oplossing echter is het stichten van een eigen school, wanneer daar voor althans voldoende leerlingen zijn en dit is natuurlijk de groote vraag. Een tweede oplossing zou kunnen zijn gebruik te maken van de eenige bestaande Opleidingsschool in deze gemeente, maar erkend moet worden dat ook dit geen Openbare School Is. Deze bestaande Opleidingsschool wordt be volkt hoofdzakelijk door leerlingen uit West- IJmuiden, maar trekt toch ook tientallen leerlingen uit de uiterste hoeken van deze gemeente en zelfs van naburige gemeen ten. Bij de beschouwing van de moeilijkheden en oplossingen heb ik niet besproken de spe ciale Opleidingsklassen van twee Openbare Scholen in deze gemeente. Deze klassen be reiden wel voor tot het toelatings-examen van het Middelbaar Onderwijs, maar geven geen opleiding gedurende den geheelen school- duur en dat is toch wat de ouders voor hun kinderen, zeer terecht, noodzakelijk achten Waar de strijd om en voor het Opleidings- onderwijs nu reeds geruimen tijd geleden ge streden is, heb ik de vrijmoedigheid gehad om bij deze opflikkering van dien ouden strijd even het jongste verleden onder de aandacht van belanghebbenden te brengen, opdat die zich aan anderen willen spiegelen, dit zacht kunnen doen Beëindiging visscherij ter zoute. Op 1 December a.s. Wij vernemen van bevoegde zijde dat de zeer overvloedige vangsten van pekel- en steurha- r-ing, tengevolge waarvan de aanvoer in de periode van 7 t./m. 23 November j.l. ruim 120.000 kantjes bedroeg, het noodzakelijk ma ken, de beëindiging van de visscherij ter zoute, welke oorspronkelijk in 4 termijnen was vast gesteld en waarvan de laatste termijn eindig de op 11 December, te vervroegen. Te beginnen met 27 November zal deze vis scherij door 71 vaartuigen moeten worden be ëindigd. Op 1 Decemoer zal de visscherij ter zoute door alle overige vaartuigen moeten wor den beëindigd. Gehandhaafd blijft de bepaling dat met in gang van 27 November het zouten van haring aan den wal verboden zal zijn, tenzij het ge bruiken van zout geschiedt uitsluitend ter voorkoming van bederf tijdens het vervoer, of in een rookerij, inleggerij of soortgelijke in richting, voorzoover dit noodzakelijk is voor de uitoefening dezer bedrijven, Het gebruiken van zout voor deze doelein den is slechts toegestaan aan degenen, die ge organiseerd zijn bij de Nederlandsche Vissche- rijcentrale en in het bezit zijn van een ver gunning. Hun, die in het bezit zijn van een zoodanige vergunning, is het verboden, haring in tonnen te verpakken. JAARVERGADERING „SCHRIFT EN BELIJDENIS". De jaarvergadering der Geref. Mannenver. eeniging Schrift en Belijdenis is in alle op zichten goed geslaagd. Na het openingswoord van den voorzitter den heer C. Deventer, heeft de secretaris de heer M. Koning een over zicht gegeven van den arbeid der vereeni- ging en hoewel het ledental flink is, er op gewezen dat nog meer leden kunnen toe treden en mede kunnen studeeren tot verdie ping der Geref. beginselen. Verschillende af gevaardigden namens zusterverenigingen en ring voerden het woord. De heer A. van Wolveren, ouderling der Geref. Kerk "West) hield een referaat over „Mozes de Middelaar van het Oude Verbond". HET ZOUTEN VAN HARING. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het tijdvak, gedurende hetwelk het gebruiken van zout ter verduurzaming van haring verboden is, aanvangt op 27 November en eindigt op 1 Mei a.s. D.C.IJ. WINT VAN „WORMER". Voor de hoofd- en de eerste klas competitie N.D.B speelden in Wormer het eerste en tweede tiental van D.C.IJ. tegen Wormer I en II. Evena-ls de vorige ontmoeting wist D.C.IJ. met beide tientallen te zegevieren. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: D.C.IJ. I: Wormer I: Eervolle benoeming van een plaatsgenoot. 2—0 2—0 1—1 1—1 2—0 20 1—1 1—1 1—1 2—0 A. Ligthart—B. J. de Boer B. DukelS. Kuyper H. de Boer—C. v. Hattum P. Leijte—C. P. Hooyboer C. SuykJ. Demmendaal H. Laros—H. C. Busch H. BuisJ. Smoolenaars J. Ha H. MertensP. Waal G. PostmaR. Vel T. Postma—C. Tenty D.C.IJ. won de ontmoeting met 155 Als bijzonderheid dient opgemerkt, dat in de laatste drie wedstrijden geen der leden van D.C.IJ. zijn partij verloor. Met 7 gesp., 7 gew, 14 punten, 100 punten voor en 40 tegen, prijken de landskampioenen keurig op de eerste plaats. De laatste en be langrijkste ontmoeting wordt 13 December a.s. te Haarlem tegen de Haarlemsche Dam club gespeeld. t De wedstrijd D.C.IJ. II—Wormer II had het volgende verloop: DC.IJ. II: Wormer H: C. BaisJ. Bakker J. SmitC. Duyf D. Ott—D. Groot K. de Jong—C. Bakker H. v. d. HeijdeB. Ligtvoort L KoetsierB. Wezel J VisserA Duvf A SchaaerJ. Westervoort P nk - -H Brusse: H Wolf. A Tenthof 1—1 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 1—1 0—2 1—1 D.C.IJ. II won deze ontmoeting met 12—8 De heer E. Wijker benoemd tot kapelaan in Egmond aan Zee. Met ingang van l Januari 1938 is onze plaatsgenoot, de weleerw. heer E. Wijker bij besluit van het Episcopaat der Oud-Katho lieke Kerk van Nederland benoemd tot kape laan te Egmond aan Zee in de plaats van den heer Th. Bakker, die met ingang van denzelfden datum is benoemd tot pastoor te Schiedam. De heer E. Wijker werd geboren te Egmond aan Zee 24 Januari 1911 en deed na in Cas- tricum de openbare school te hebben bezocht, 4 September 1923 als humanist zijn intrede in het Seminarie te Amersfoort. Daar be zocht hij het stedelijk gymnasium en legde met goed gevolg 17 Juni 1930 zijn eindexa men af, waarna eerst philosofie werd gestu deerd en daarna theologie. In deze faculteit legde de heer Wijker 27 Juni 1935 met goed gevolg het candidaatsexamen af. De heer Wijker werd 22 October 1933 tot sub-diaken en 11 November 1934 tot diaken van het bis dom Haarlem gewijd door Mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, die ook de priesterwijding van den nieuw benoemden kapelaan toediende. Deze was 7 Maart 1937. Wijlen Mgr. Fr. Kenninck benoemde hem 31 Augustus 1934 tot 2e prefect aan het se minarie. Door de verkiezing van Mgr. A. Rinkel, tot Aartsbisschop van Utrecht, fungeerde de benoemde kapelaan van April jl. tot 15 Sep tember jl. als hulppastoor van de gemeente Amersfoort in de plaats van den nieuwbe- noemden aartsbisschop, na welke laatsten datum hij door denzelfde bisschop werd aan gesteld tot le prefect van het seminarie, welke functie nog steéds door den heer Wij ker wordt waargenomen. Naar wij veronderstellen is het nog nooit voorgekomen, dat een geestelijke, geboren in Egmond aan Zee. deze gemeente als stand plaats zag toegewezen. FEESTVERGADERING CHR. METAAL BEWERKERS. In het Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat zal 3 December a.s. op feeste lijke wijze het 20-jarig bestaan worden ge vierd van de afdeeling IJmuiden e. o. van den Christelijken Metaalbewerkersbond. Een zeer gevarieerd programma is door de feest commissie der afdeeling samengesteld. Het hoofdbestuur zal zich laten vertegenwoordi gen NIEUWE SIGARENZAAK IN DE PELSSTRAAT In het perceel Pelsstraat 20 heeft de heer Jac. de Vries zenn nieuwe zaak in tabak, sigaren en sigaretten geopend. Behalve een uitgebreide sorteering van deze rookartikelen levert de heer De Vries ook alle schrijf behoeften. Vergadering J. V. A.—I. A. M. V In het „Wapen van Velsen" is een openbare vergadering gehouden, uitgaande van de vre desorganisaties Jongeren Vredes Actie en Int. Anti-Militaristen Vereen, welke ten doel had te wijzen op een doelbewuste vredespolitiek. Voor een tamelijke belangstelling opende de vqprzitter der afd. I.A.M.V.. de heer M. Filai'ski en zeide te vertrouwen, dat yan het gesprokene de noodige propaganda mocht uitgaan om op intensieve manier door te werken tot de vredesgedachte. Hierna sprak mr. drs. A. Borger over „Willen de volkeren vrede?" Wanneer deze vraag gesteld wordt, aldus spr. aan de menschen, dan wil men vrede, hoe wel er onder de jongeren ook nog wel zijn, die een oorlog zouden willen. In deze samenleving overheerscht de vredes gedachte heelemaal niet. Oorlog gaat altijd om hetzelfde: het verdringen van elkaar met den opzet dat één de ba-as is. Oorlog is een bepaalde manier, waarop de verhoudingen geregeld worden. Oorlog is een wederkeerige lynchjustitie. zooals die in Amerika bij de negers we] voor komt; een wraakmiddel dus. De oorlog heeft een groote verleiding voor de mannen. Ook de kinderen worden al /roeg in den oorlog ingewijd. Zij leeren op school vader- landsche geschiedenis en dat is niet anders dan een reeks van veld- en zeeslagen. Oorlog, zei spr., is geweldpleging van mensch tegen mensch. Wie vrijheid wil brengen moet de menschen vrij maken, wie dictatuur brengt, maakt de menschen niet vrij. De machine vervult de hoofdrol in den oorlog, de soldaat is de arbeider, evenals de simpele werkman in de fabriek. Vervolgens schetst spr. hoe de vrouwen ver eering hebben voor decoraties en hoe juist dit funest is voor de mannen. Wie den oorlog aanvaardt, moet alles van den oorlog' aanvaarden; wie in den oorlog gaat moet kunnen moorden zonder sentimenteel te zijn. Antimilitarisme is een wereldbeschouwing. Vrede kan slechts bereikt worden door een zuivere harmonische samenleving en wil be- teekenen eerbied te hebben voor elk mensch. Tenslotte zei spr., wanneer de menschen eerbied voor elkander hebben, dus manneliik willen zijn. dan eerst kan een goede harmo nische samenleving worden bereikt en daar mede een volledige vrede. Om dezen vrede e krijgen dient men eerst zichzelf te hervormen tot mensch. d.w.z. het beginsel der mensche- lijkheid leeren, de liefdevolle redelijkheid waardeeren. Met een krachtig applaus toonde de aan wezigen hun instemming. Na en korte nair/? sprak ds. Mispelblom Beyer over ..Hoe kunnen wij ons Vaderland verdedigen?", waarbij spr. allereerst wees op, TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) CEDERSTRAAT 5 het feit, dat militaire deskundigen tevreden zijn over ons volk en vervolgens uitweidde over de beteekenis van de woorden militarisme en militair zijn. Militair zijn is slechts gehoorzaamheid ken nen en daarom moet onze geheele samen leving militair zijn. Dan komt als vanzelf een algeheele gehoorzaamheid jegens elkander en den naaste. Ook in de kerk zijn wij militair, ",.w.z. wij gelooven daar aan de traditie van de onderworpenheid van de menschen aan groote machten, die over ons gesteld zijn. Zoo is het ook met de vermilitariseering van de menschen. Wanneer wij niet gelooven in de verdedi ging, dan dwingen machten, grooter dan wij zelf, ons tot vermilitariseering. De cultuurstellingen, als scholen, kerken, enz., zullen op den duur door de militaire des kundigen worden afgebroken, omdat ook in ons land steeds weer defensie-uitgaven voorop gaan en onderhoud van cultuurinstellingen steeds meer achteraan zal komen. Met de zuivere democratie vloekt niets zoo als het totalitaire militarisme. Wij, anti-militarisen, behoeven niet dwin gend mee te gaan met de massasuggestie. Wij moeten trachten onszelf te zijn, aldus spr. en daardoor waarachtig mensch. Wij hebben een vaderland te verdedigen, maar geen staatkun- kundig afgescheiden vaderland. De eerste wijze waarop wij ons vaderland het best kunnen verdedigen is ons een vader land te scheppen. Wie huis en haard wil ver dedigen, moet bij huis en haard blijven en niet zich naar de grenzen laten zenden. De tweede manier is een gevolg van de eerste n.l. het doorbreken van de suggestie en aansluiting bij de traditie, dat de mensch zich zelf en daarmede anderen respecteert. Ook de dex-de wijze is uit deze een voort vloeisel. Want komt de z.g.n. vijand en hebben wij geleerd onszelf te blijven, dan werken wij niet met den vijand samen. Dit vaderland van heden is zonder meer geen verdediging waard, doch het vaderland, wat wij hebben te scheppen door opbouwende samenleving, kunnen wij door een goede solidariteit verdedigen. Waar menschen solidair zijn voor het op bouwen eener nieuwe maatschappij, dan zal die samenleving onkwetsbaar zijn. Dit te organiseeren, ten slotte, is de nieuwe wijze, waarop wij als anti-nlilitairisten ons vaderland kunnen verdedigen en dit te propa geer en. Een vernieuwing, aldus eindigde spr. zijn lezing, is noodig in ons socialistisch ideaal om te komen tot werkelijk antimilitarisme. De heer Filarski sloot daarop deze bijeen komst. HANDSCHOENEN Enorme sorteering. Heerenmodehuis (Adv. Ingez. Med.) cccxxxi Het tijdstip der besprekingen over de nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden in het visscherijbedrijf nadert hoe langer hoe meer. Het verlanglijstje van de werknemers is nog niet openbaar gemaakt, maar in sommige vaktijdschriften hebben we kunnen lezen, dat er verbeteringen gevraagd worden, die van dien aard zijn, dat ze wel niet voet stoots door de reeders zullen worden geac cepteerd. Dit beteekent, dat er wedV heel wat geconfereerd bal moeten worden. Ik hoop dat beide partijen het eens zullen kunnen worden, zonder oat er moeilijkheden ont staan. De Erin is, wanneer dit snufje onder de oogen mijner lezers komt, al in de buurt van het vuurschip Haaks, want de trawler zou hedenavond verwacht kunnen worden. Er is veel belangstelling voor deze eerste reis en dat verwondert mij niet, want het is een onderneming, die van veel belang voor IJmuiden is. Het eerste gedeelte van de reis van de Erin kan als geslaagd worden beschouwd; in ongeveer een week tijds heeft de trawler ongeveer 2000 kisten visch uit de koele wa teren langs den zelfkant van Noord-Europa gehaald, zoodat de boot er wel warmpjes in zit, temeer omdat ze lang niet al de meege nomen kolen opgestookt heeft. Het wachten is nu op het resultaat van het tweede deel der reis: de opbrengst van de visch, een niet minder belangrijke factor. Veel hangt af van de soort en de kwaliteit der gevangen visch. Mijn idee is, dat het daarmee wel in orde zal zijn. In de omzetcijfers van den Rijks vischaf- slag .spelen de besommingen der trawlers niet meer zulk een groote rol als eenigen tijd ge leden. maar de haringschepen zorgen er voor dat hel tolaa! niet voor dat der vorige maanden onderdoet. Integendeel, we staan voor een nieuw re cord. want tv/t eu met gisteren was er al voor f S93.0OO omgezet, zoodat de maand Novem ber ongetwijfeld het millioen zal overschrij den. Er kwamen deze week ongeveer 120 haring schepen aan de markt grootendeels prach- fige vangsten Verder telde ik 48 trawlers en '7 trawlloggers De aanvoer van deze week 'as wel buitengewoon groot en er is heel wat taring de grens over gegaan. PIETERMAN»

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1