BEVERWIJK De leeftijdsgrens in de bioscopen. Controle vóór de voorstellingen. Krachtens de Bioscoopwet wordt voor de vertooning van films bij openbare bioscoop voorstellingen een onderscheid gemaakt naar gelang de film vertoond kan worden voor personen van eiken leeftijd (A films), voor personen boven 14 jaar (B films) en voor per sonen van 18 jaar en ouder (C films). In over eenstemming met deze onderscheiding worden de ter keuring aangeboden films getoetst op haar toelaatbaarheid voor kinderen beneden 14 jaar en voor personen van 14 tot 18 jaar, terwijl overigens als criterium voor toelating- geldt het al of niet in strijd zijn met de goede zeden en de openbare orde. Blijkens de aan B. en W. uitgebrachte rap porten komt het herhaaldelijk voor, dat de bioscoopexploitanten bij vertooning van B of C films aan personen beneden den leeftijd van 14 respectievelijk 18 jaar toegang verleenen. Teneinde in staat te zijn dit kwaad zoo goed mogelijk te onderdrukken en een doeltreffend toezicht eenigermate te vergemakkelijken, mee- nen B. en W. den Raad te moeten voorstellen gebruik te maken van zijn bevoegdheid inge volge artikel 4 der Bioscoopwet en te bepa len, dat een vergunning, als bedoeld in arti kel 1 der wet, slechts met inachtneming van de voorschriften dqr verordening verleend mag worden. Deze verordening verschaft de mogelijkheid om reeds vanaf een half uur voor den aanvang der voorstelling een afdoende controle uit te oefenen, hetgeen de taak van hen, die met het toezicht op de naleving der wet zijn belast, aanmerkelijk kan verlichten. Bovendien kan met deze verordening wor den voorkomen, dat in de tweede en volgende middagvoorstellingen een film wordt vertoond, welke voor personen, die wel tot de vooraf gaande voorstelling mochten worden toege laten, niet toelaatbaar is bevonden. De prak tijk heeft aangetoond, dat aan een dergelijke bepaling behoefte bestaat, daar het bijkans ondoenlijk is om gedurende alle middag voor stellingen een afdoende controle of de leef tijden der bezoekers, die meerdere voorstellin gen plegen bij te wonen, te doen uitoefenen. Onder mededeeling, dat de plaatselijke com missie van toezicht op de bioscopen zich vol ledig met het voorgestelde- kan vereenigen, geven B. en W. den Raad in overweging de verordening aldus vast te stellen. DE OMVANG VAN DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week 1206 werk zoekenden ingeschreven, tegen 1072, aan het einde der vorige week. Daarvan waren 1065 (v. w. 941) woonachtig in Beverwijk en 141 (v. w. 131) in Heemskerk. In dezelfde week van het vorig jaar, was het aantal 1264. AANVOER IJZERAARDE. Met het Nederlandsch motorschip Jantina is voor de N.V. Chemica alhier vanuit Dover «en lading ijzeraarde aangebracht. FEESTAVOND VAN ,,'T KARPERTJE". FEESTVIERENDE HENGELAARS. Zaterdagavond heeft de Hengelaarsver- eeniging ,,'t Karpertje" in haar clublokaal, café „De Vriendschap" een feestavond ge houden, die uitstekend geslaagd mag heeten. De feestcommissie, bestaande uit de heeren H. J. Calf, J. W. van der Mey en J. Post, had voorbereidende maatregelen getroffen voor deze jaar lij kschèn feestavond, zoodat den leden met hun dames reeds dadelijk in de stemming KWahièiV door dè feestelijke ver sierde zaal en de vroolijke klanken, die ge- produceerd -werden door Henk Hagen's Ac cordeon-ensemble. Toen de voorzitter van de feestcommissie de heer J. w. van der Mey. de feestvierende hengelaars een welkom toeriep, was de zaal geheel gevuld met een feestelijk gestemd pu bliek. De voorzitter deelde mede, dat er weer eenige nieuwe attracties voor de leden wa ren. Er was namelijk gelegenheid om te vis- schen en ballen te gooien op Popye the Sailorman, waaraan alleen de dames konden deelnemen. Voorts bracht spr. dank aan den heer Ves- sies, die geheel belangloos zijn zaal beschik baar heeft gesteld en aan enkele leden, die zich voor den feestavond veel moeite had den getroost. Vervolgens sprak de voorzitter van ,,'t Kar pertje", de heer J. Maenhout, woorden van waardeering aan de leden van de feestcom missie, die alles in het. werk gesteld hebben om den feestavond te doen slagen en wensch- te de aanwezigen verder een gezelligen avond toe. Hierna was het officieele gedeelte ach ter den rug en was het programma verder aan de vroolijkheid gewijd. Een groot aantal komische voordrachten van de hand van den heer Van der Mey, alle betrekking hebbende op voorvallen tijdens de vischwedstrijden en den voetbalwedstrijd Beverwijk—'t Karpertje brachten de lach spieren danig in beweging. Door het groote succes van den feestavond van het vorige jaar kon de feestcommissie weer op veler medewerking rekenen en zoo was er een schitterende collectie prijzen van leden en begunstigers voor een te houden tombola onder de leden van de vereeniging. Boven dien was er nog een igratis verloting, waar voor door den heer Pirovano een geheel uit geruste vischkleeding was beschikbaar ge steld, die door den heer H. Luyt werd ge wonnen. Henk Hagen's Accordeon ensemble stond de feestcommissie in haar moeilijke taak uitstekend terzijde en heeft in het verloop van dezen avond een groot aandeel gehad. Het feest duurde voort in de beste stem ming tot het uur van afscheid, dat voor ve len nog te vroeg kwam. De vereeniging en zeker niet minder de feestcommissie konden op een prachtig ge slaagden feestavond terugzien. J. X. EU in" overleden. Oud-opzichter bij de Spoorwegen. Te Nijmegen, waar hij de laatste jaren woonachtig was is op ruim 65-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. A. Elling, oud opzichter van weg en werken bij de Ned. Spoorwegen, in deze functie is hij van No vember 1901 tot Augutus 1932 te Beverwijk werkzaam geweest. Op 60-jarigen leeftijd nam hij afscheid van het spoorwegbedrijf. Bij die gelegenheid werden hem namens het per soneel stoffelijke blijken van waardeering aangeboden. In het Katholiek kerkelijk leven nam de heer Elling een vooraanstaande plaats in. Ruim 20 jaren achtereen was hij lid van het kerkbestuur van de parochie van de H. Aga tha Wegens zijn groote verdiensten in deze belangrijke bestuursfunctie werd hem de pau selijke onderscheiding „Pro Ecelecia" ver leend. De heer Elling is ook nog eenigen tijd bestuurslid geweest van het Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie Noteering van 26 November 1937. Spinazie per kist 4065 ct. Andijvie per kist f 0.60f 1.00 Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per bos 5j46V2 ct. Bieten per kilo 5 et. Aardappelen klei, per kilo 2p£—5]/2 ct. Spruitjes per kilo 714 ct Boerenkool per kilo 1%3 ct. Roode kopl per kilo 2>/2i/ et. Savoije kool per kilo 2 ct. Bloemkool per 100 f 8f 19. Uien per kilo 910 ct. Prei per kilo 34 ct. Sla per 100 krop f 1.80 Pieterselie per bos 8y2 ct. Selderie per kist 14 ct. Appelen per kilo 1020 ct. Peren per kilo 828 ct. Druiven per kilo 2840 ct. Brusselschlof per kilo 1117 ct. HET GEBRUIK VAN GEMEENTELIJKE GYMNASTIEKLOKALEN. B. en W. hebben aan den Raad ter vast stelling aangeboden, een verordening waarbij de tarieven geregeld worden voor het gebruik van gemeentelijke sportterreinen en gymna stieklokalen. Zoowel voor de afdeeling Bever wijk als voor Wijk aan Zee en Duin worden daarbij de tarieven gelijk geregeld. Onder meer zal worden vastgesteld, dat voor het gebruik van een sportterrein voor een wed strijd, waarbij publiek aanwezig is, een be drag zal worden geheven, dat verband houdt met de ontvangen entree-gelden, doch dat tenminste f 50 per speeltijd zal moeten be dragen. HARLOOPENDE WIELRENNERS. Wedstrijden van „Kennemerland". De Rennersclub „Kennemerland" hield bij wijze van wintertraining een wedstrijd in hardloopen, waarvoor veel animo bleek te bestaan. Dat goede renners nog niet altijd goede loopers zijn bewezen Duingyeld en H. Oudshoorn. Zij eindigden in de achterste ge lederen, maar wonnen later op de fiets een race over 10 K.M. De jonge renner Koome won het nummer hardloopen. De uitslagen waren: 1. W. Koome 8 min. 25 sec. 2. A. Drenth 8 min 40 sec., 3. G. Bak, 9 min. 5 sec. 4. J. Leguit 9 min. 9 sec., 5. D. Oudshoorn 9 min. 10 sec., 6. S. Terbraak 9 min. 50 sec. 7. A. Mooy 9 min. 54 sec. 8. P. Klumper 10 min. 3 sec. 9. W. Dek ker 10 min. 20 sec., 10. A. Duineveld 10 min. 40 sec. 11. P. Vermast 10 min. 41 sec. 12 H. Oudshoorn 10 min. 46 sec. 13. A. Ollebek 11 min. 5 sec. Fietsen 10 K.M. 1. A. Duinveld 13 min. 2. H. Oudshoorn op y2 lengte. 3. A. Drenth op 1 lengte. 4. J. Leguit. 5. S. Hollander Feest bij de Kennemer Wandel Club. Viering van het eerste lustrum. Op Zaterdag 27 November was het feest voor de Kennemer Wandel Club te Beverwijk en zij veirde haar 5-jarig bestaan met een vroolijken intiemen avond in het Kennemer hotel. Nadat de voorzitter, de heer Ragut, een openingswoord had gesproken, hield deh heer Groeneveld. voorzitter van de feestcommissie een feestrede. Hierin werd herdacht de pionier van de wandelsport wijlen Jan Passtoors, die na het initiatief te hebben genomen, met den heer Brandwijk, nog steeds bestuurslid, de grond legger was van de Beverwijksche Wandel- Sport Vereniging, waaruit later de Kennemer Wandel Club ontstond. In een terugblik over de afgeloopen 5 jaar, werd hulde gebracht aan het huidige bestuur in het hijzonder aan den secertaris die van af de oprichting bestuurslid was. Tevens werd gewezen op de prettige samenwerking met de V.V.V.'s te Beverwijk, Wijk aan Zee en Heems kerk bij de populaire en zelfs ver buiten Ken nemerland bekende Aardbeienmarschen. Ook werd dank gebracht aan burgemeesters van Beverwijk en Heemskerk en aan particulieren en vereenigingen, die blijk van medeleven gaven bij deze marschen en bij andere ge legenheden. Tevens wees de voorzitter van de feestcom missie op de successen in deze jaren behaald, waax-van de ruim 5f) gr oeps- en eereprijzen getuigenis afleggen en op. he niet minder fraaie prestatie van degenen die, om den kroon op hun wandeltraining te zetten, deel namen aan de Vierdaagse he n 1. de voorzitter Regut, de secretaris Brandwijk, de penning- etsmeer Kok, de tweede leider Houtwipper en eht lid Van Kralingen Jr., die respectievelijk 1, 15. 1. 3 en 2 malen deze marschen vol brachten, terwijl nog verschillende oud-leden, destijds lid, eveneens daaraan deelnamen, tot bevestiging van den goeden naam van de K.W.C. De feestredenaar bracht vei-volgens hulde an het bestuur voor zijn voortdurenden, vruchtdragenden arbeid in het belang van den K.W.C. en de wandelsport, feliciteerde allen met dit eerste lustrum en sprak de hoop uit dat ook het tweede 'lustrum in den zelfden opgewekten toon kan worden gevierd. Met een „lang leve de K.W.C., lang leve de wandelsport", endigde de feestredenaar zijn overzicht waarna werd overgegaan tot het vroolijke gedeelte van den avond. Afwisselend werden zangnummers en voor drachten door de leden ten gehoore gebrcaht, die bijzonder in den smaak vielen. Tusschen deze bedrijven door werd de secre taris, de heer Brandwijk, gehuldigd en deze had evenals zijn echtgenoote, verscheidene geschenken in ontvangst te nemen. Eveneens deelden daarna in de huldiging de voorzitter Ragut de penningmeester Kok, mevr. De Jeu en de tweede leider Houtwipper. Om pl.m. 1 uur werden de zangnummers, voordrachten en huldigingen gestaakt, met eenlaatste woord van den vorozitter der K. W. C., die dank brach aan de feestcommissie en aan de dames en heeren leden medewer kers. Daarna was tot 2 uur het woodr aan Roe- mer's Band en werd een druk gebruik g- maakt van de gelegenheid tot dansen. Ook bij zang en voordracht hadden deze musici hun medewerking verleend. de toepassing van de bioscoopwet. Teneinde in staat te zijn maatregelen te nemen tegen -het bezöeken van bioscoopvoor stellingen door personen, voor wie de films niet toegankelijk zijn, hebben B en W. den Raad voorgestele de plaatselijke verordening te wijzigen. Daardoor kan worden voorkomen dat in de tweede en volgende middagvoor stellingen de film wordt vertoond, welke voor personen, die wel tot de voorafgaande voor stelling mochten worden toegelaten, niet toe laatbaar is bevonden. De praktijk heeft aan getoond, dat aan een dergelijke bepaling be hoefte bestaat omdat het bijkans ondoenlijk is, om gedurende alle middagvoorstellingen een afdoende controle op de leeftijden der be zoekers, die meerdere voorstellingen plegen bij te wonen, te doen uitoefenen. WIJK AAN ZEE FEESTAVOND VAN DE „GRAAL" EN „KRUISVAARDERS". Gisteravond werd in café „Sonnevanck" een zeer geslaagde feestavond van „de Graal" en de „Kruisvaarders" gehouden. Onder de aanwezigen, die de stampvolle zaal vulden, merkten wij o.m. op pastoor L. Snelders. Nadat de baljuw, de heer Schoots, de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom had ge- heeten traden de Kruisvaarders aan. In zeer vlot tempo werd door de jongens een alleraardigst non-stop programma uitge voerd. Na het Lied van den Arbeid en Man- nendans oogstte de Springdans, begeleid door de blokfluit en van het St. Fideliscohort van IJmuiden-Oost, grooten bijval. Het lied: „Zing dan toch! Brand in Mokum" bracht, daar het door alle feestvierders medegezon gen werd een ware feeststemming. Het „boefje", dat „De Wereld is van hem" zong, had evenals de „boeven" in de Boeven- dans een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Cor Aardenburg declameerde „Christene Zielen", een komisch vers van pater v. Meurs voor den Sinterklaastijd. Vermelding' van dit Kruisvaart-program ma verdienen nog, een gelijkvloersch tooneel door de St. Paulusban „Een eigenaardige Be devaart" en „Het Geluk" van Adama van Scheltema, getoonzet door M. Monnikendam. Na de sluiting van den Cohortschouw dank te de heer Schoots in het bijzonder de fami lie H. Sehellevis, die zoo zeer aan het wel slagen van deze avond had medegewerkt, evenals de heer A. Bruineberg met zijn blok fluit-club. Na de pauze was het woord aan „de Graal". Opgevoerd werd „De Kapel in het bosch" van Wilhelm Pailler. Deze uitvoering', die onder leiding stond van mej. Bakker, kan eveneens met eere ge noemd worden. De 14 optredende meisjes speelden vlot en beschikten over zeer goede stemmen, hetgeen vooral in de slotzang tot uiting kwam. Alles bij elkaar een zeer gevarieerd pro gramma, dat enthousiast door spelers en speelsters werd uitgevoerd. Wij willen eindigen met een woord van hulde aan den pianist den heer Andries Sehellevis, die de diverse nummers zoo goed accompagneerde. ds. hovy. De toestand van ds. Hovy is zoover verbeterd dat hij hedenavond den Kerkeraad zal pre- sideeren. Tevens hoopt hij met de a.s. Kerst dagen voor de gemeente te kunnen optre den. geschenk aan de ned. herv. kerk. Daar reeds lang het ge-mis aan een vaste Avondsmaal-tafel gevoeld wordt, heeft de Ohr. Mannen Vereeniging het initiatief geno men zoo'n tafel aan te bieden. De tafel zal voor het koorhek in de kerk geplaatst worden. reciteerwedstrijd. De Chr. Jongelngsv-ereenigin-g „De - Zee meeuw" kan terugzien op een zeer geslaagden reciteerwedstrijd, welke aan het doel, oefe ning in het declameren van gedichten, uit stekend beantwoord heeft. De jury voor dezen- wedstrijd bestond uit den heer M. Foeken, hulpprediker en de twee oudste leden der vereeniging. De eerste, tweede en derde prijs werden respectievelijk behaald door de heeren J. van Amersfoort Azn., Bas Smits en Jasper van der Velden. teil opzichte van mej. Enschedé gezegd et de verrijzenis van dit gebouw is een v harte door mij gekoesterde wensch 5 wensch, welke ik reeds opperde eteige ma, den voor ik hier kwam, in vervulling Reeds toen zag ik, dat de bestaande °rS' veel te klein was, vooral als we hier zo,,h 6 krijgen een bloeiende jeugdbeweging 611 Dank bracht spr. hierna aan dè h* voogdij voor de energieke wijze, waaron t de plannen heeft aangevat, aan den kerv- raad, die de zaak moreel steunde en aan T architect. n De bedoeling is niet alleen, dat dit jeugdgebouw zal zijn of alleen zal ciJ voor het vereenigingsleven van de Ned HpÏJ Gemeente, maar dat het zal worden een rui tureel centrum van Santpoort.. Van w hoop ik, dat er veel zegen op dit gebouw rn,! rusten! De voorzitter van de plaatselijke van den V. C. J. B„ de heer Zeilinga wees» o.a. op, hoe de jongste Bondsdag van den xr C. J. B,, welke hier gehouden was, beweJ' had, dat het bestaande gebouw te klein w! We zijn dankbaar, dat hierin thans veranT' ring zal komen. Qe" De jeugd loopt de kerk vaak voorbij ru de schuld hiervan bij de jeugd? Spr. mpplf dat ook de kerk lang niet altijd vrij uitea!' De ouderen begrijpen de jongeren vaak IS en omgekeerd. Thans blijkt, dat wii pivÜ. beter verstaan. aat Het nieuwe gebouw is een dood ding De vende bezieling zal pas komen, als er' strak menschen binnen treden, die belangstelW toonen, voor wat er te hooren zal zijn De V. C. J. B. heeft veel voor de jóngerpn te beteekenen. Moge de samenwerking tii? schen alle instanties van deze kerk en oiupI* bond een goede blijven! n Een slotwoord werd gesproken door me| Enschedé. „Het is mij", al-dus spr., „een erJi genoegen geweest, mee te kunnen werC aan het tot stand komen van dit gebouw IV steen, welke ik straks leg', moge het symbool zijn van de hechte en stevige grondbeglnsï len, waarop hier in dit gebouw voor en door de jeugd zal gewerkt worden onder leidt™ van Ds. Oldeman en niet te vergeten men Oldeman, die reeds zooveel blijk heeft g€ee ven van haar groote belangstelling. Vervolgens metselde mej. Enschedé met een fraaien troffel den gedenksteen. Velen volgden hierna, zij het dan ook met steenen van klei ner foramat, het voorbeeld van mej En" schedé. SANTPOORT CASTRICUM Vereenigings- en Jeugdgebouw der Ned. Herv. Gemeente. z. K. H. Prins Bernhard woonde Vrijdag in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag den derden wegverkeersdag van de K. N. A. C. bij. Een gedenksteen geplaatst. Zaterdagmiddag zijn velen getuigen ge weest van het plaatsen van een gedenksteen in het Vereenigings- en Jeugdgebouw der. Ned. Herv. Gemeente, door mej. J. L. Enschedé. Alvorens tot de plechtigheid over te gaan, sprak de heer Dolleman in zijn kwaliteit van president-kerkvoogd mej. Enschedé toe. Spr. noemde het een voorrecht mej. Enschedé te mogen toespreken. „U hebt steeds veel voor onze Ned. Herv. Kerk over gehad, op uw steun hebben we nimmer vergeefs een beroep ge daan. Ook nu weer, toen de plannen rijpten om dit gebouw te zetten, waart ge direct be reid ons den benoodigden grond af te staan En toen daarna verdere moeilijkheden rezen, stondt gij direct gereed ons wederom hulp te bieden Ds. Oldeman zal straks ongetwijfeld den geestelijken kant van dit gebouw belichten, doch ik, als president-kerkvoogd moet ook het materiëele belang in het oog houden en daarom spreek ik van een „onderneming". Na den heer Dolleman sprak Ds. Oldeman „Allereerst", zoo zeide deze, „sluit ik mij gaar ne aan, bij datgene, wat de heer Dolleman CASTRICUMSCHE DAMCLUB. De Castrieumsche Damclub heeft voor de competitie een uitwedstrijd gespeeld tegen Oosterkwartier I uit Haarlem. Deze vereent ging, die voor het eerst in de eerste klasse uitkomt, blijkt zeer sterk te zijn, want zij fe nog ongeslagen. Ook aan C.D.C. is het niet gelukt Oosterkwartier die eerste nederlaag toe te brengen. Na een prettigen wedstrijd, die een spannen, der verloop had, dan de uitslag doet vermoe den, verloren de Castrieumsche dammers met 146. De borden 2 tot en met 7 van C.D.C verloren. Bord 1 (P. de Ruiter) won op fraaie wijze. De resteerende punten werden door de borden 8, 9 en 10 opgebracht. Ook nu werd een bij-competitie van reserve spelers gespeeld. Het resultaat van deze ont moeting was 55. DE WEDSTRIJDEN VAN VITESSE. Uitslagen van Zondag: D.S.S.H.—Vitesse Vitesse II—V.Z.Z. Et 0-4 Vitesse III—I.E.V. II &_o Vitesse a—Berdos a g_i Vitesse bBerdos c 1M In een van beide zijden matig gespeelden wedstrijd slaagde Vitesse er in beide punten te behalen. Weliswaar was Vitesse sterker,, maar voor doel was de aanval niet doortas tend genoeg. In de eerste helft bleven de verdedigingen meester van het terrein, zoo dat met blanken stand van doel werd ver-, wisseld. Kort na de hervatting gaf Kabel met: een hard schot Vitesse de leiding. De vreugde is maar van korten duur, want als de rechts half van Vitesse onverwacht terugspeelt ziet hij tot zijn schrik den bal in het eigen doel verdwijnen. Kabel brengt hierna den stand op 12. Vitesse is beslist sterker maar de kansen worden niet gebruikt. Ook de aanvallen van D.S.S.H. worden slecht afgewerkt. Geen van beide partijen slagen er dan ook in het net te vinden, zoodat het einde komt met een overwinning voor Vitesse. Het tweede elftal kon het tegen v.V.Z. niet bolwerken en ver loor. Het derde deed het beter en klopte I.E.V. 2 met flinke cijfers. De beide juniorenelftallen bleven onge slagen. C. S. V.-NEEUWS. Z.V.V. VI—C.S.V. H 2-0 C.S.V. ni—Koedijk EE 1-1 C.S.V. 3 wacht nog steeds op haar eerste overwinning. Ook nu moest zij met een ge lijk spel genoegen nemen. Twee fraaie kan sen werden door C.S.V.'s linksbuiten gemist. Dit veteranen-elftal heeft wel met pech te kampen. Het tweede liet het leelijk liggen aan de Zaan. Maar het was dan ook een zware wed strijd. DAMMEN. OOSTERKWARTIER—CASTRICUM. Donderdag speelde Oosterkwartier 1 tegen Castricum 1 voor de eerste klasse van den Districtbond Noord-Holland. O. K. slaagde er in ook dezen wedstrijd te winnen en wel met 14—6, waarmede ze tevens haar kans op het kampioenschap behoudt. AANGEKOMEN 26 November: Granö s.s. Vesteras Ferrum s.s. Hernösand Vanndö s.s. Lulea Deucalion s.s. Hamburg 27 November: Marne m.s. Boston Ransdorp m.s. Hoboken Flandria s.s. Rotterdam British Princess s.s. Abadan Heemskerk m.s. King Lynn Melissa m.s. Donges Jantina m.s. Dover ^8 November: Themis s.s. Bremen Briarwood s.s. Trangsund Simaloer s.s. Batavia Amstelstroom m.s. Huil Agnita m.s. Curasao Nerva s.s. Gravesend Marvel s.s. Londen VERTROKKEN. 26 November: Unja s.s. Leningrad Akershus s.s. Oslo Svint s.s. Gefle Fauna s.s. Midd. Zee Mars s.s. Midd. Zee Zaanstroom s.s. Liverpool Hakef jord s.s. Malmn 27 November: Oberpr. Delbrück s.s. Gdynia Regina s.s, Esbjerg Kaldfonn m.s. La Guayra Ter lings s.s. Methil Floristan s.s. Antwerpen Ariadne s.s. Hamburg Theseus s.s. Kopenhagen Marisa m.s. Key West Marvel s.s, Oslo Adelaar m.s. Antwerpen Midsland s.s. Seaham Marne m.s. Parijs Poelan Tello m.s. Batavia Simon Bolivar s.s. Hamburg Borthwick s.s. Leith Gatheshead s.s. New Castle Wilbo m.s. Londen Granö s.s. Brahestad Enid Mary s.s. Goole Flandria s.s. Gothenburg Vliestroom s.s. Huil Vechtstroom s.s. Londen Hontestroom s.s. Londen 28 November: Pearlstone s.s. Barry Polydorus m.s. New Castle Poelau Roebiah m.s. Hamburg Groote diepgang. Het van Aabdan aangekomen Engelsche tankstoomschip British Princess passeerde het Noordzeekanaal inkomend met een diep gang van 8y2 meter. Ertsaanvoer. De Zweedsche stoomschepen Granö en VarmdÖ zijn resp. van Vesteras en van Lulea alhier aangekomen met ertsladingen voor de Hoogovens- Aanvoer zwavelzuur. Met het Nedërlandsche tankmotorschip Ransdorp is van Hoboken een lading zwavel zuur aangevoerd, welke in de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf gelost werd. Om te dokken. Het Noorsche stoomschip Nerva passeerde in ballast van Gravesend naar Amsterdam om in een droogdok aldaar eenige herstellin gen uit te voeren. DE VERMOEDELIJKE VOEDSELVERGIFTI GING TE DORDRECHT Doodsoorzaak nog niet vastgesteld De sectie, die door dr. Hulst uit Leiden werd verricht op de lijkjes van de twee kinderen uit het gezin van den heer Van den Hoek te Dordrecht, die dezer dagen plotseling stierven, heeft nog geen resultaat opgeleverd, zoodat de doodsoorzaak nog niet kon worden vastge steld. Aangezien misdaad uitgesloten wordt, geacht, zijn de kinderen Zaterdag op de alge- meene begraafplaats te Dordrecht ter aarde besteld. Het onderzoek duurt nog voort. De herdenking van prof. dr. v. d. Waals. Zaterdagmiddag is in het Van der Waals laboratorium aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam de onthulling geschied van een door mej. Louise Beyerman vervaardigde plaquette van het borstbeeld van wijlen pro fessor dr. J. D. van der Waals, wiens hon derdste geboortedag dezer dagen is herdacht. De onthulling geschiedde door den Amster damsehen burgemeester, dr. W. de Vlugt. Na de plechtigheid in het laboratorium be gaf het gezelschap zich naar het Koloniaal Instituut, waar als hoogtepunt en tot be sluit van de driedaagsche herdenking een plechtige 'samenkomst in de aula werd ge houden. Prof. dr. P. Debye heeft een herden kingsrede uitgesproken. Hij eindigde deze al dus: Natuurlijk was Van der Waals ook buiten de grenzen in wijden kring bekend en was hij lid van tal van wetenschappelijke ge nootschappen. Met groote vreugde nam de geheele wereld in 1910 kennis van de toe kenning van den Nobelprijs aan Van der Waals, die toen, ondanks zijn 72-jarigen leef tijd, nog druk bezig was met het moeilijke vraagstuk der moleculaire constitutie dei- vloeistoffen, en met zijn publicaties over schijnassociaties aan het begin stond van een nieuwe ontwikkelings-periode, die zelf nu nog verre van afgesloten is, met bewonde ring, zoo besloot spr. staan wij heden, hon derd jaar na Van der Waals geboorte, van den geleerde wiens naam in de wetenschap leeft, en die door Kohnstam beschreven wordt als „De man met dat stoere onbuigbare karakter en dat trouwe en fijnbesnaarde hart en dat vrome diep deemoedige gemoed." De rede van prof. Debye werd door prof, dn P. Zeeman beantwoord. Oplichter ontzag zich niet werk- Ioozen geld afhandig te maken. De politie te Leiden heeft op verzoek van de Amsterdamsche politie een veertigjarigen monteur gearresteerd, verdacht van een reeks oplichtingen, in de hoofdstad gepleegd. Dé man maakte er zijn werk van werkloozen voor te spiegelen, dat hij wel een baantje voor hne wist. Terloops wist hij hen te bewegen hem hetzij geld, hetzij een fiets te leenen. Wl zou dan „even" de betrekking in orde maken. De goedgeloovige slachtoffers zagen eenter hun geld noch fiets terug. n Op deze wijze heeft de monteur zich vai ongeveer tien rijwielen, meester gemaakt

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2