Prins Bernhard bij autobotsing gewond. St. Nicolaas-Cadeau JOH. DE WAARD'S FALCON JAS OF IVIANTEL Ongeluk niet van ernstigen aard. De Prins met lichte hersenschudding naar ziekenhuis overgebracht. WIJK AAN ZEE VERWACHT WORDENDE SCHEPEN VELSEN BURCERLIJKE STAND Joh. Meijer Hedenochtend om kwart over zeven heeft Prins Bernhard, die zich per auto van Soestdijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde begeven, even voor Amsterdam op den Muiderstraatweg een auto ongeluk gehad. De auto van den Prins kwam bij het viaduct in botsing met een vrachtauto en werd vernield. Officieel is hedenmorgen door de geneesheeren vastgesteld, dat de Prins slechts een lichte hersenschudding heeft en dat, naar het zich laat aanzien, de toestand erg meevalt. Na het ongeluk is de Prins per ziekenauto naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Indien de doktoren geen bezwaar maken, zal hij later naar het paleis Soestdijk worden overgebracht. De botsing, die Prins Bernhard hedenmorgen op den Muiderstraat weg onder de rook van de hoofd stad heeft gehad, is, als men den verwoesten wagen op den weg heeft zien staan, nog wonderlijk goed af- geloopen, en dank zij het feit, dat de auto van den Prins niet verder in elkaar is geschoven, is zoowel de Prins als zijn metgezel er betrek kelijk goed afgekomen. Deze mede-inzittende was de Hof jager van der Spek uit Soestdijk. Hij brak een knie schijf en liep hoofdwonden op. De botsing geschiedde ongeveer tien meter voor het spoorwegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de gemeente Diemen, dwars over den Muiderstraatweg loopt. Vóór den spoordijk, wanneer men komt uit de richting Muiden, ligt een geïmprovi seerde afrit, waarlangs zandauto's het zand afvoeren, dat wordt afgegraven op de plaats waar eens de oude Muiderstraatweg lag en welk zand verkocht is aan een bouwonder neming te Amsterdam. De uit de afrit komen de auto's draaien links den weg op, dien zij moeten oversteken om op de rechter weg helft, in de richting van Amsterdam te ko men. Het was kwart over zeven hedenmorgen, toen een zwaar geladen zandauto de afrit uitkwam en schuin den weg overstak, op het zelfde oogenblik dat uit de richting Muiden een groene two-seater-Cabriolet naderde. Het was een Ford V-8, met het nummer L 33800, een van de auto's van Prins Bernhard, die, komende uit Soestdijk en op weg naar Den Haag, zijn weg, zooals gewoonlijk, door Am sterdam had' gekozen, en zelf achter het stuur zat. Geen tijd meer tot krachtig remmen. Toen de Prins de zandauto, die van links den weg opreed, zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet voldoende tijd meer gehad om krachtig genoeg te remmen. Met vrijwel onverminderde vaart reed hij de reeds op de rechterweghelft gekomen zand auto van achteren aan. De zware vrachtauto, als het ware beschermd door de zandlading, kreeg weinig schade, doch des te grooter was de verwoesting, die de lichte two-seater on derging. De radiator schoof naar achter over den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, terwijl de spatborden naar achteren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoodat de Prins en zijn geleider bekneld raakten. Het mag echter als een groot ge luk beschouwd worden, dat de motor, hoewel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te dan ken, dat de beide inzittenden door het achteruitgeschoven dashbord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met beenen of borst bekneld te ra ken. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor Prins Bernhard een vrij diepe snij- wonde aan het voorhoofd opliep. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die in een der huisjes langs den weg dichtbij de plaats van het on geval, woont. De man kwam ijlings toeloopen en zonder zich aanvankelijk ervan bewust te zijn, wie de bestuurder van de in elkaar ge drukte two-seater was, bood hij onmiddellijk de behulpzame hand. Zoowel de prins als zijn geleider waren beiden bij volle bewustzijn, doch konden tengevolge van het achteruitge schoven dashbord niet uit de auto komen. De toegeschoten spoorwegarbeider trok eerst Prins Bernhard onder de armen achter het stuur vandaan. Onderwijl constateerde de prins zelf, dat er met zijn beenen blijkbaar niets gebeurd was. Zijn geleider bleek echter, behalve eveneens aan het hoofd, ook aan een der beenen gewond te zijn. Medische hulp. Onmiddellijk werd medische hulp gere- quireerd, en de eerste die ter plaatse kwam was dr. W. Balfoort uit Diemen, die spoedig gevolgd werd door dr. M. Hai'tman en A. J. J van Gemert, beiden eveneens arts te Diemen. Na overleg besloten zij terstond ook het ad vies van een chirurg in te winnen en"korten tijd later verscheen de Amsterdamsche chi rurg dr. C. Knapper, van het Burger Zieken huis aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, ter plaatse. Tegelijkertijd arriveerden twee ambulance auto's van particuliere ziekenvervoeronder- nemingen te Amsterdam, en de prins zoowel als' zijn geleider wei-den in de auto's gedra gen, waar de medici de eerste hulp verleen den, de wonden onderzochten en verbonden en een eerste algemeen onderzoek naar den toestand van de beide patiënten instelden. Reeds dadelijk kwam hierbij vast te staan, dat de verwondingen niet ge- vaarlijk waren. Door den slag met het hoofd tegen de voorruit had Prins Bernhard, behalve eenige door het brekende glas veroorzaakte snij won den een lichte hersenschudding, doch hij noch zijn metgezel hadden ook maar één oogenblik het bewustzijn verloren. Nadat ter plaatse alle hulp was verleend, vertrokken de beide ambulance-auto's, waar in ook de vier medici hadden plaats genomen, tegen half negen naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Kort na het bekend worden van het ongeval kwam ook de burgemeester van Diemen, mr. A. J. de Wolff, op de plaats van het ongeval, evenals de plaatselijke com mandant der marechaussee met eenige man schappen. De meeste automobilisten, die op dit uur van den morgen de plaats van het ongeval passeeren, zagen wel den verwoesten wagen aan den kant van den weg staan, doch dit is voor de meeste gebruikers van dezen weg een zoo gewoon schouwspel dat zij door reden, zonder eenig idee, wie de bestuurder van de vernielde auto was. De marechaussee- commanadant nam den bestuurder van de zandauto, welke eigendom is van de aanne- mingsmaatsehappij N.V. Terro, een voorloo- pig verhoor af, en liet de verschillende sporen op den weg opmeten, terwijl ook de weinige omwonenden die iets van de botsing hadden gezien of onmiddellijk daarna ter plaatse waren, aan een voorloopig verhoor werden onderworpen. Koningin in het Burger-ziekenhuis Hedenmorgen e half elf arriveerde H.M. de Koningin, vergezeld van een Hofdame en per auto komende uit Den Haag, aan het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Zij werd hier ont vangen door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de VTugt, die de geneesheer-directeur van het Burger- ziekenhuis, dr. S. C. M. Spoor, aan haar voorstelde. De koningin vroeg onmiddellijk naar den toestand van den Prins en terwijl de geneesheer directeur haar daaromtrent mede- deelingen deed, begaf zij zich naar de kamer van Prins Bernard. Het ligt in de bedoeling, dat Hare Majesteit na het bezoek aan den prins, dooi-reist naar Soestdijk, waar zij persoonlijk de Prinses van haar bevindingen op de hoogte zal stel len. In het ziekenhuis waren voorts nog aanwezig de Amstex-damsche hoofd commissaris van politie, de heer H. J. Versteeg, exi de commissaris van het bureau Linxiaeusstraat, de heer Staal. De prins, die bij zijxx volle bewust- zijxx was oen op den Muiderstraatweg dr. Balfoort als eerste vaxx de gexxees- heer en uit Diemen arriveerde, had er op aangedrongen dat mexi hexn xxaar Soestdijk zou brengen. De geneesheren vonden het echter beter hem eerst naar het zoo nabije Burger-ziekenhuis in Amsterdam te vervoeren voor een nader onderzoek. Wij vernemen nog nader uit Amsterdam: Na geruimen tijd aan het ziekbed van Prins Bernhard te hebben vertoefd, is H.M. de Koningin, vergezeld van haar hofdame freule Schimmelpennixxck van der Oye te half twaalf uit het Burgerziekenhuis ver trokken naar het Paleis Soestdijk. Tijdens het bezoek van de Koninem veerden in het burgerziekenhuis ook dP arri* cureru-generaal van het Gerechtshof tp ?0* sterdam, mr. A. baron van Harüixma t?" Slooten en de Officier vaxx Justitie S- ?5 A. J. van Thiel. k. De belangstelling van het publiek in omgeving van het Burgerziekexihuis was groot, doch de politie zorgde voor het v? houden van voldoende ruimte in dp re naeusstraat. utl* Allerwege uiut den lande wordt naar a» toestand vaxx dexx Prins geïnformeerd en a telefoon vaxx het ziekexxhuisi staat niet stif KRIJGT WIJK AAN ZEE EEN BOULEVARD? Naar wij vernemen bestaaxx er plaxinen Wiil? aaxx Zee te verrijken me teen boulevard Het pi'oject bestaat uit een boulevard wélke zioh uitstrekt van de Depexxdance tot aan den Relweg. - - u> De mogelijkheid bestaat, dat nxet de uit voering van deze kust-boulevard nog dezen winter eexx aanvang genomen zal worden Schip Aalsum (Ned.) Achilles (Ned.) - Adalia (Du.) Alchiba (Ned.) Agaixxemnon (Ned.) Alcinous (Eng.) x) Ariadne (Ned.) Aspexx (Zw.) Baden (Du.) Baarn (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Bintaxxg (Ned.) x) Breda (Ned.) Ceres (Ned.) Caithness (Eng.) Chr. Huygens (Ned.) x Caribia (Du.) x) Cottica (Ned.) Crijnssen (Ned.) D. G. Thermiotis (Gr.) Eemiand (Ned.) x) Euterpe (Ned.) Flintshire (Eng.) Grootekerk (Ned.) x) Hercules (Ned.) Helder (Ned.) Hamm (Du.) Henry Stanley (Eng.) Hanau (Du.) Jagersfontein (Ned.) x Jaarstroom (Ned.) Luneburg (Du) x) Laomedon (Eng.) x) L. N. Condylis (Gr.) Lunula (Eng.) x) M.v.St.Aldegonde (Nd.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Moena (Ned.) Medon (Eng.) x) Marylyn (Eng.) Montferland (Ned.) x) Miralda (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) x) Nijkerk (Ned.) x) Nereus (Ned.) Nic. Maersk (Deen) x Orestes (Ned.) Orpheus (Ned.) Oberon (Ned.) Odysseus (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Poseidoxx (Ned.) Pluto (Ned.) Palatia (Du.) Poelau Roeb-iah (Ned Serooskerk (Ned.) x) Salland (Ned.) Saturnus (Ned.) Stonegate (Eng.) Sembüan (Ned.) Sardinian Prince (Eng. Springfontein (Ned.) x Simoxx Bolivar (Ned.) Temple Mead (Eng.) Tiberius (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tjikaxxdi (Ned.) x) Uckermark (Du.) Venus (Ned.) Valerü Mejslauk (Rus) Zuiderkerk (Ned.) x) Japan Buenos Aires Zwarte Zee W. Indië West Afrika West Indië Batavia Hamburg Otterbacken Ned. Indië Chili (via Axxtw.) Chili Chili (via Londen) Chili Batavia Chili Alexandria Rosario Batavia Pto Barrios West Indië West Indië Buenos Aires Buenos Aires Box-deaux Japaxx Japan Alexandrië Chili Ned. Indië West Afrika Ned. Indië Beira West Afrika Ned. Indiè Batavia Buexxos Aires Pt. Arthur Batavia Batavia Ned. Tndië Batavia Batavia Santa Fé Buenos Aires Curasao Zuid Afrika Z. Afrika Stettin Ned. Indië Chill Stettin Alexandrië Danzig Batavia Midd. Zee Danzig Mexico Hamburg Japan Buenos Aires Stamboxxl Macassar Ned. Indië Buenos Aires Z. Afrika Hamburg Macassar Bourgas Batavia Ned. Indië Batavia Midd. Zee Leningrad Verm, aankomst Laatste bericht 30 Nov. 5 Dec. 8 Dec 1 Jan. 2 Dec. 1 Dec. 16 Dec. 1 Dec. 10 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 11 Dec. 1 Dec. 7 Dec. 28 Nov. 30 Nov. 30 Nov. 24 Dec. 2 Dec. 18 Dec. 18 Dec. 2 Dec. 30 Nov. 4 Dec. 8 Dec. 5 Dec. 12 Dec. 4 Dec. 24 Dec. 29 Nov. 2 Dec. 8 Dec. 29 Nov. 30 Nov. 25 Nov. 6 Dec. 18 Dec. 3 Dec. 30 Nov. 24 Dec. 1 Dec. 10 Dec. 8 Dec. 29 Dec. 14 Dec. 20 Dec. 9 Dec. 8 Jan. 22 Dec. 12 Dec. 28 Nov. 23 Nov. van Madeira. 25 Nov. van Algiers. 24 Nov. van Trinidad, 24 Nov. van Freetown. 25 Nov. van de Azoren. 27 Nov. vertrokkexx. vertrekt 1 Dec. 27 Nov. vertrokkexx. 25 Nov. vaxx Aden. 28 Nov. te Arxtwerpeix. 26 Nov. van Curasao. 23 Nov. van Los Angelos. 24 Nov. te Corral. 25 Nov. vaxx Corral. 28 Nov. vertrokken. 27 Nov. vaxx Gibraltar. 21 Nov. van Buenos Aires. 26 Nov. van Singapore. 29 Nov. van La Guayara. 18 Nov. van Parimaribo. 24 Nov. van Barbados. in ladiixg. 22 Nov. van Las Palmas. 26 Nov. vertrokken. 24 Nov. van Pexxang. 25 Nov. van Yokohama. 25 Nov. te Lissabon. 22 Nov. vaxx Valparaiso. 24 Nov. van Padang. 28 Nov. te Haixxbux'g. 23 Nov. van Tjilitjap. 26 Nov. te Kaapstad. 26 Nov. van Pt. Bouet. 23 Nov. van Oran. 17 Nov. van Padang. 19 Nov. vaxx Montevideo. 14 Nov. vex-trokken. 26 Nov. 27 Nov. 21 Nov. 26 Nov. 9 Nov. 23 Nov. 26 Nov. 25 Nov. 25 Nov. van Gibraltar, van Gibraltar, van Port Said, van Marseille, vertrokken, van St. Vixxcent. vertrokkexx. van Helsinki, van Mombassa. 24 Nov. van Gibraltar, vertrekt 5 Dec. 27 Nov. van Macassai'. 27 Nov. vaxx Valexxtia. 27 Nov. vertrokken. 23 Nov. vertrokken, vertrekt 3 Dec. 22 Nov. van Sabang. 27 Nov. van Gibraltar. 26 Nov. vertrokkexx. 29 Nov. van Pt. Limon. in lading. 28 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 28 Nov. 25 Nov. 24 Nov. 21 Nov. vertrekt te Axxtwerpen. van Bahia. van Gibraltar, vertrokken, van Aden, vertrokkexx. van Beix-a. 4 Dec. 25' Nov. vex'trokken. 21 Nov. te Izmir, vertrekt 8 Dec. 25 Nov. van Padang. 21 Nov. van Colombo. 25 Nov. van Susak. 23 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Singapore. SPECIAAL AANBEVOLEN als DEGELIJK EEN ECHTE ixx prijzexi vaxxaf f 19.75 FALCON uitkxxoopbare wollen voerixxg ƒ9.75. Inzetten gratis. HEEREN PARAPLUIES of PARAPLUIE tevens wandelstok. KOOPT VROEGTIJDIG. Goederen niet voor 100 naar genoegen, zullen wij na St. Nicolaas gaarxxe ruilen. Luxe verpakkirxg gratis. Deelnemer Contantzegels Groot-IJmuiden. HEEREN MODEMAGAZIJNEN. IJMUIDEN - Tel. 4054 - KANAALSTR.46-48 Vanaf heden 's avonds na 8 u. geopend. (Adv. Ingez. Med.) x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Hoogovens Hoogovens Nederl. Zweedsch Zweedsch m.s. s.s. Ransdorp Granö yarmdö Hobokexx Vesteras Lulea zwavelzuur erts erts WELDADIGHEIDS AVOND T. B. C.- BESTRIJDING. Nog eens „De Vrouw in het spel". De Vereeniging tot bestx-ijding der Tuber culose, afd. Velsen ox-ganiseerde Zaterdag in 't gebouw Coixcordia der fix-ma van Gelder Zonexi een „Weldadigheidsavond" welks op- brexxgst bestemd was tot versterking der kas middelen van bovengenoemde vereeniging. De wetenschap dat de tooneel vereeniging „Varia" vaxi IJmuiden, onder leiding van haar regisseur de heer Jan van Dommelen een op. voerixxg zou geven vaxx het tooixeelstuk „De vrouw ixx het spel", had velen er» toe ge bracht dezen avoxxd naar Concordia te gaaxx. Als te ruim acht uur de heer J. Hormes de aanwezigexx een hartelijk welkom toeroept is de zaal bijxxa geheel bezet. De heer Hor mes geeft allereerst een uiteenzetting van het doel dezer avoixd hetwelk kan worden samen gevat in de leuze „De sterken voor de zwak ken". Op allerlei wijze wordt getracht ten be hoeve der t.b.c.-bestrijding geldexx bijeen te zamelexx, maar avoxxdeix als deze hebben in Velsen reeds burgerrecht verkregen. Spreker brengt dank aaxi allexi die tot het totstand komen van dezen avond medewerkten. Deze uitvoering is een buitengewone zegt spreker vooral door de medewerking vaxx „Varia", dat deze week haar 7e lustrum her dacht. Hierna nam de voox'zitter der afd. Velsexx van de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose, de heer J. H. Unger, het woord om dank te brengen aan het comité dat tijd wist te vinden om al den arbeid te verrichten wel ke het organiseeren van eeix avond als dezen vraagt. Vei-volgens gaf Varia een vlotte, nxooie opovering van „De Vrouw in het spel"! Het is onnoodig van den inhoud van het stuk een uitvoex'ig resumé te geven, daar dat x-eeds eerder ixx dit blad geschiedde. We kunnen vol staan met te constateeren dat de groote zoo wel als de kleine rollen uitstekend werden weergegevexx terwijl de handeling er de spanning bij 't publiek wel inhoudt. Eexx da verend applaus belooixde deze opvoering, Aaxx 't einde der voox-stelling ontvixxg Vax-ia van de vaste bezoekers dezer avondexx eexx bloe menhulde. De heer K. Faber, voorzitter van Varia, heeft voor deze attentie en voor de hartelijke woorden tot de jubilaresse gespro ken zijn groote erkentelijkheid betuigd en het comité Varia's steuxx toegezegd ook voor de toekomst. Een gezellig bal hield velen xxog ge- ruimen tijd gezellig bijeen, De Bilt voorspelt: Matigexx tot krachtigen wind uit Wes telijke richtingen, aanvankelijk half tot: zwaar bewolkt xnet weinig of geen regen, later toenemende bewolking met toe nemende kans op regen, iets zachter, BAROMETERSTAND Hoogste 776.4 nx.M. te Naxxcy. Laagste 748.0 m.M. te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND'. Hoogste gisteren 44 P, Laagste hedemxacht 40.F. Hoogste heden 44 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 770 m,M. Neiging: Vooruit. Opgave vaix: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Dixxsdag v.xn. 1.14 uur; xx.xn. 1.33 uur. Woensdag v.m. 1.55 uxir; n.m, 2.11 uur, Doxxderdag v.nx. 2.35 uur; n.m. 2.49 uur,; HAARLEM, 27 November. Bevallen 25 November; K. Boeree—Schrei- ber, d.; C. A. v. d. Storm—Meerman, z.; 26 November: H. H. v. Beest—v. d. Werff, 2 z; A. E. HouwelingRiepenhausen, z.; 27 No vember: E. M. Vosv. d. Boogaard, z.: Overleden 26 November: E. Bal—v. Aken, 51 j., Julianalaan. 36 KENNEMERLAAN TELEFOON 453 KLEERMAKERIJ Voor Heeren die op een verzorgd uiter lijk gesteld zijn NUTTIGE CADEAUX bij IJMUIDEN. Geen filialen. heeren-modes Adv. Ingez. Med,) AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein:Ver. Rott.- Hofstad Tooneel: „Hilariteit in de Rechtszaal 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Raskolnikov", 7 en 9.15 u, Rembrandt Theater: Heinz Rühmann in „De model echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater„Souls at Sea" (de^on dergang van de „William Brown"), 2.30,7 en 9.15 uur, Luxor Soxmd Theater: „Paniek op Broad way", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Gi-avin Maiitza" longeerd. Doorloopende voorstelling van w —5.30 en 711 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve s Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 30 NOVEMBER La Gaité, Raaks: Afscheidsavond van ine Ambassadors. - y. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend w minuten wereldnieuws. AeA Bioscoopvoorstellingen 's middags en Q avonds

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8