TOESTAND VAN PRINS BERNHARD VOORUITGAANDE. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Oudste zoon van groote gezinnen vrij van dienst. DAMPO Een rustige nacht achter den rug. De particuliere secretaris van Z ,K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde ons hedenochtend mede „Z. K. H. Prins Bernhard heeft een' rustigen nacht doorgebracht. De toestand is vooruitgaande." Koningin en Prinses brachten den nacht in het ziekenhuis door. H.M. de Koningin en HXK. Prinses Juliana zijn gisternamiddag omstreeks kwart over vijf per auto van Soestdijk naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard in het Burgerziekenhuis, waar de vor stelijke personen om zes uur aan kwamen. Gisteravond om half acht heeft prinses Juliana eenige oogenblikken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem gesproken. De Koningin en de Prinses hebben in het ziekenhuis den nacht doorge bracht, omdat het he en weer rijden voor de Prinses te vermoeiend is. J)e Amsterdamsche politie had alle maat regelen genomen, om de aankomst van H.M. en°HK.H. in stilte te doen verloopen. Van Die- men af werd de koninklijke auto voorafgegaan door een motor met zijspan van de verkeers politie. Het uur van de aankomst was zoodanig ^eregeld, dat de koninklijke auto niet be hoefde te wachten voor de spoorboomen van de Linnaeusstraat. Hoewel in de omgeving van het ziekenhuis gedurende den geheelen dag een vrij groote drukte had geheerscht van menschen, die op trottoirs stonden te wachten in de hoop, de vorstelijke bezoeksters, wier komst wel geheim was gehouden, maar over wier bezoek aan den hoogen patiënt toch reeds gedurende den mid dag geruchten gingen, te zien aankomen, beeft bijna niemand de aankomst opgemerkt. De auto reed door het hek, dat het ziekenhuis omgeeft, binnen en stopte voor den hoofdin gang welke van de straat af bijna niet te zien wegens het zich daarvoor bevindende struikgewas. De vorstelijke bezoeksters hadden veel ba gage bij zich, zulks in verband met het feit, dat zoowel HJVI. de Koningin als H.K.H. de Prinses den nacht in het ziekenhuis zouden doorbrengen. Naar ons later door jhr. Dedel, den secreta ris van den Prins, nog eens uitdrukkelijk werd medegedeeld, houdt het overnachten van Ko ningin en Prinses in het ziekenhuis geen ver band met den toestand van den Prins, maar uitsluitend met den toestand van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan wie de geneesheeren hebben ontraden nog den zelfden avond terug te keeren naar het paleis Soestdijk. De koninklijke auto werd gevolgd door een tweede hofauto, waarin de lijfarts van de Ko ninklijke Familie, dr. De Jong, was gezeten. HM. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana werden in het ziekenhuis ontvangen door den geneesheer-directeur, dr. S. Spoor en jhr. De del. Nadat de geneesheer-directeur dr. Spoor de Prinses enkele inlichtingen had verstrekt omtrent den toestand van den Prins, heeft Hare Koninklijke Hoogheid enkele oogenblik ken aan het ziekbed van Prins Bernhard ver toefd en met hem gesproken. Volgens de offieieele mededeelingen van jhr. Dedel van gisteravond half acht en gis teravond tien uur was de toestand van den Prins bevredigend. Bewijzen van deelneming. De ex-keizer en Prinses Hermine waren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer getroffen. Zij stelden zich onmiddellijk op de hoogte van den toestand van Z. K. H. en hebben in den loop van den dag de Koninklijke Familie hun deelneming betuigd met het ge beurde. In den namiddagdienst, welke gisteren om vier uur in de Portugeesch-Israelietische Sy nagoge te Amsterdam is gehouden, is het ge bed voor het Koninklijk Huis gelezen, waarna de voorzanger een kort gebed stortte voor het herstel van den Prins. Het bestuur van den Nederlandschen jour nalistenkring heeft aan Z. K. H. Prins Bern hard een telegram gezonden, waarin het zegt met ontsteltenis van het aan Z. K. H. overko men ongeval te hebben vernomen en Z. K. H, van harte een spoedig herstel toewenscht. De burgemeester van 's Gravenhage heeft een telegram ontvangen van den voorzitter van den gemeenteraad van Parijs, waarin ver zocht wordt de beste wenschen voor herstel aan den Prins over te brengen. Het bestuur van de buitenlandsche persver- eeniging in Nederland heeft eveneens een te legram aan Prins Bernhard gezonden. Van den gouverneur-generaal van Ned.- IJMUIDEN diefstal van een barometer. Van een in de Visschershaven liggenden logger werd een barometer ontvreemd. De Volitie stelt een onderzoek in. aangehouden. In den afgeloopen nacht is een inwoner van IJmuiden aangehouden verdacht van diefstal. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht, marktbericht ijmuiden. (Versche visch.) IJmuiden, 30 Nov. 1937 (A.N.P.) Tarbot f 0.70—0.54 per K.G. Tong f 1.05—0.88 per K.G. Heilbot f 0.70—0.54 per K.G. Griet f 24—16 per 50 K.G. Groote schol f 2218 per 50 K.G. Middel schol f 25—19 per 50 K.G. Zetschol f 30—23 per K.G. Kleinschol f 20—4.80 per 50 K.G. Schar f 7—2.10 per 50 K.G. Tongschar f 35—17 per 50 K.G. Groote schelvisch f 22 per 50 K.G. Middel schelvisch f 25—21 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 1713 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 12,505.50 per 50 K.G. Groote gul f 9.50—1. per 50 K.G. Wijting f 6.80—1.40 per 50 K.G. Versche haring f 3.20—1.05 per 50 K.G. Kabeljauw f 37—16 per 125 K.G Vleet f 2.80—2.05 per stuk. Leng f 1—0.70 ptr stuk. Koolvisch f 0.550.45 per K.G. Indië ontving Pins Bernhard het volgende telegram: „Met oprecht leedwezen werd het Uwer Koninklijke Hoogheid overkomen ongeval hier te lande vernomen. Ik moge uwe Ko ninklijke hoogheid spoedig algeheel herstel toewenschen. De hofjager W. v. d. Spek, die bij Prins Bern hard in den auto zat toen het noodlottige on geluk op den Muiderstraatweg gebeurde, zou voor het eerst Z. K. H. op de jacht vergezellen Gewoonlijk was het de heer J. F. Vogel, die met den Prins meeging. De heer Van der Spek, die 37 jaar oud is, be woont in het koninklijk park Het Loo „Het Jagershof". Hij is reeds ongeveer achttien jaar ui koninklijken dienst. Hij heeft een verwon ding aan het hoofd en een gebroken knieschijf. De heer v. d. Spek had zich Zondagavond naar Soestdijk begeven, om Maandag met den prins op het eiland Rozenburg op jacht te gaan. Het gezelschap, waarmede de Prins de jacht zou beoefenen en dat te Hoek van Holland bijeen was gekomen, ontving te ongeveer 9 uur mededeeling van het gebeurde. Er werd te vens bij gezegd, dat de verwondingen van den Prins slechts van lichten aard waren en dat de jacht gerust zou kunnen doorgaan. Pas bij te rugkomst hoorde men de juiste toedracht van het ongeluk. De omzet in den Rijksviscliafslag. Na zes jaar weer boven het millioen. De omzet in den Rijksviscliafslag had. wat de maand November betreft, met den afslag van gisteren reeds het millioen overschreden. Na afsluiting der boeken bleek, dat van 1 tot en met 29 November een omzet van f 1.001.021.was bereikt. De omzet voor de ge- heede maand zal ongeveer f 30.000 hooger zijn, de opbrengst van den verkoop van heden. De laatste maal dat de omzet het millioen ovzrschreed, was precies 6 jaar geleden, nl. in November 1931. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 30 Nov. 1937 (A.N.P.) (Versche visch.) Tarbot (klein) 50 ct. per K.G. Tong f 1,15 per K.G. Schar f 6.50 per 40 K.G. Schelvisch f 814 per 40 K.G. Versche haring f 22,60 per 40 K.G. Kabeljauw f 2,25 per stuk. BESOMMINGEN. Trawlers: Erin, IJM. 12 met restant van gisteren, f 2630. Cath. Duyvis, IJM. 69, 270 m. f 2060. Beatrice IJM. 118 135 m. f 1830. Rotterdam, IJM. 112, 500 m. f 2890. Protinus IJM. 85, 240 m. f 1520. Roode Zee IJM. 41, 95 m. f 1380. Sperwer IJM. 133, 110 m. f 1490. Zeeleeuw IJM. 29, 120 m. f 1530. Kotters: E 45 f 730; E 41 f 420; E 405 f 390; E 458 f 307: E 436 f 570. Logger: K.W. 75 f 650. Haringloggers: KW. 173 f 270; KW. 44 f 890; KW. 62 f 910; KW. 41 f 420; KW. 144 f 240 KW. 49 f 910; KW. 56 f 370; SCH. 121 f 1120; SCH. 302 f 370; SCH. 402 f 310; SCH. 225 f 460: SCH. 141 f 510; SCH. 53 f 500; SCH. 349 f 540; Martenshoek IJM. 283 f 390; Besomming loggers met versche haring 29 November: KW. 56 f 1250; KW. 173 f 830. Aangevoerd op 29 November 7864 kisten haring en heden 4113 kisten. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuistoomende voor de Woensdagmarkt: Dirkje RO 53, vangst: 35 m. schelvisch, 315 m. braadschelvisch, 100 m. makreel, 90 m. gul en koolvisch, 90 m. rog en poon, 10 m. wijting, totaal 640 m. benevens 35 st. st. kabeljauw. Mary, IJM. 189. vangst: 25 m. platvisch, 15 m. varia, 50 m. schar en wijting, 30 m. gul en kabeljauw, 150 m. braadschelvisch, 60 m. schel visch, totaal 330 m. benevens 70 st. st. kabel jauw. VERTROKKEN TRAWLERS Heden vertrekken naar zee: Martha, IJM. 165, Ewalt IJM. 48, Marie R. Ommering IJM. 7, Lybra IJM. 95, Johanna IJM. 107, Voorwaarts IJM. 83, Amstelstrcom IJM. 91, Vios 4, IJM. 96, Eendracht IJM. 117, Dolfijn IJM. 103, Limburgia IJM. 54, Antje R.O. 15. DE EERSTE ARCTISCHE REIS VAN DE ERIN Resultaat niet aanmoedigend. Met deze eerste arctische reis van de Erin is het bewijs geleverd, dat in het hooge Noor den rijke vischgronden gevonden worden. De Erin, die gevischt heeft in de Barentszee, tot op 100 a 150 mijl van Nova Zembla, heeft kans gezien, in ongeveer 1 week thans 2500 a 3000 m. visch te vangen. Dat deze reis desondanks een teleurstellend resultaat heeft opgeleverd, is dan ook alleen het gevolg van het feit, dat de visch veel te weinig heeft opgebracht. Waarmede opnieuw bewezen is. dat IJmuiden vooralsnog niet als een geschikte markt voor deze Noordsche visch die overigens behoorlijk van kwaliteit was, be schouwd kan worden. Ondanks dit teleurstellende resultaat gaat de Erin weer naar het hooge Noorden. De trawler zal vermoedelijk morgen vertrekken. Het is echter nog niet bekend, waarheen deze reis gemaakt zal worden. De kans is groot, naar wij van de directie van de V. E, M. verna men, dat de trawler met zijn visch naar Huil gaat. HEEMSKERK NED. HERV. GEMEENTE. In de Ned. Herv. gemeente werden Zondag verkiezingen gehouden. Als gemachtigden in het kiescollege werden herkozen de heeren Nlc. Slikker en P. Schipper en gekozen de heer Chr. v. d. Outenaar. Als kerkraadslid werden herbenoemd de heeren W. Kranendonk, ouderling, Fr. Wen- tink diaken en P. v. Tuinen, notabel. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen wind uit Weste lijke richtingen, zwaar bewolkt tot be trokken. waarschijnlijk eenigen regen, iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 772.7 mJM. te Lyon. Laagste 749.9 mfM. te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 47 F. Laagste hedennacht 41 F. Hoogste heden 45 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 mM. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden, Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Woensdag v.m. 1.55 uur; n.m. 2.11 uur. Donderdag v.m. 2.35 uur; n.m. 2.49 uur Vrijdag v.m. 3.11 uur; n.m. 3.24 uur. st. nicolaasfeest. In het K.S.A.-gebouw heeft Zaterdagmid dag 4 Dec. een St. Nicolaasfeest plaats voor de kinderen van leden van den L.T.B. ringvergadering n.j.v. In het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw werd Maandagavond een ringvergadering gehou den van het Ned. Jongelings-Verbond. Na het zingen van lied 25 uit de Sions- bundel, heette de voorzitter, de heer M. van Dongen, allen hartelijk welkom op deze bij eenkomst. Hierna was het woord aan den bijbelinlei der Tr. Wentink Dzn., die Handelingen 24 behandelde. Na de pauze sprak de heer F. Harbers uit Beverwijk over het onderwerp: „Kerk en jeugd in de branding van onzen tijd". Hierna declameerde H. Kraaienveld uit Velsen-Noord een vijftal eigen werken, ver- eenigd onder den naam: „Ik schaam mij het evangelie van Christus niet". Bij de rondvraag werden enkele vragen uitvoerig door den voorzitter beantwoord. WIJK AAN ZEE R.-K. VOETBAL. stand tweede klasse a. gesp. gew gel verl. pnt v.—t. Lisse 9 8 0 1 16 35—8 D. O. S. 9 8 0 1 16 38—14 O. I. V. 10 8 0 2 16 27—14 V. V. E. 9 5 0 4 10 17—15 A. D. O. 11 4 2 5 10 21—26 Santpoort 9 3 0 7 6 22—39 D. S. S. H. 10 2 1 9 5 16—32 Vitesse 8 2 0 6 4 17—22 Teylingen 10 0 0 10 0 15—44 prijsuitreiking b. v. l. Maandagavond zijn in „Sonnevanck" de prijzen uitgereikt van het onderlinge schiet- concours, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm 18 November jl. gehouden heeft. De heer B. Schelvis,, voorzitter van de plaatselijke commissie der B.V.L., heette de aanwezige schutters en in het bijzonder den secretaris der gewestelijke commissie, over ste P. s. Hartogh Heys van Zouteveen harte lijk welkom. Hierna kreeg de overste het woord, die woorden van dank richtte tot den heer Schelvis voor de vele moeite, die deze zich voor den B.V.L. getroost, waaraan de goede opkomst op de oefeningsavonden en het aan tal jeugdige nieuwe leden zeker niet vreemd zal zijn. Na een pleidooi voor de weermacht, ging spreker in op de vraag of in dezen tijd het anti-revolutie instituut, de B.VX. nog ge handhaafd moet blijven. De conclusie was: de B.V.L. moet paraat blijven. Wij dienen zoowel op invloeden van buiten als van bin nen ten allen tijde voorbereid te zijn, aldus spr. Bij afschaffing B.V.L. moet men niet denken in noodgevallen een dergelijke orga nisatie uit den grond te kunnen stampen. Daarom dient zij te blijven. Hierna vond de prijsuitreiking aan de schutters plaats. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de Inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van 10.75. (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT R. c. BREDERODE. Onder voorzitterschap van den heer F. M. van Vliet, hield de R. C. Brederode een leden vergadering. Tot bestuurslid in plaats van den heer D. Meier werd gekozen de heer K. de Jonge. Besloten werd de elftalcommissie tot vijf le den uit te breiden. Tot nieuwe leden werden gekozen de heeren Dingerdis, Hille en Zaal Sr. Medegedeeld werd dat Dr. de Groot zich op verzoek van het bestuur bereid had ver klaard in de tweede helft van Januari een causerie te houden over „Rooken en alcoholge bruik bij sport." OECUMENISCHE VREDESDIENST. Op Zondag 12 December a.s. om 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een oecumeni sche vredesdienst worden gehouden. Als spre kers zullen optreden: Dr. Van der Vorst, Ned. Herv. predikant te Haarlem, Ds. M. Hinloopen, Geref. predikant in Hersteld Verband te Am stelveen, pastoor Heiliger, Oud-Kath. Pastoor te Den Haag en Ds. Oldeman, Ned. Herv. Pre dikant te Santpoort. In zijn opwekkend woord om deze bijeen komst te bezoeken, zegt Ds Oldeman o.a.: „In dezen tijd van geweld en oorlog, mag de kerk niet langer zwijgen. Duidelijk en klaar heeft zij haar stem te laten hooren en de ge meente op te roepen zich mede te stellen te genover het monster, dat oorlog heet". Geheel andere regeling dan bij broederdienst. Nota in verband met wijziging der dienstplichtwet. Oudste reserve-officieren in diensttijd voorkeur voor beroepsofficier Daar een zekere tijd gevorderd wordt voor het opbouwen van een organi satie, zal er in moeten worden be rust, dat eerst van April 1939 af steeds een troepenmacht van de door de regeering noodig geachte sterkte en geoefendheid beschikbaar is, in afwachting daarvan zal moeten wor den volstaan met de reeds genomen maatregelen tot beveiliging, aldus zegt de regeering in de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer omtrent de wijziging der dienstplichtwet. Ten aanzien van de vraag op welke wijze het „overschot" aan personen, die voor be stemming tot gewoon dienstplichtige in aan merking komen, dient te worden weggewerkt, wordt opgemerkt, dat waar in de memorie van antwoord de belangen van de weermacht en die van de gezinnen naast elkaar werden genoemd, hierbij de bedoeling voorzat om ook beide soorten van belangen naast elkaar in de regeling te betrekken. Reeds in de memorie van toelichting stelde de regeering het uitschiften van minder-ge- schikten voorop. Alleen in die gevallen echter behoort met mindere geschiktheid rekening te worden ge houden, waarin deze zich duidelijk afteekent. Wat de groote gezinnen betreft, stelt de regeering zich op het standpunt, dat de druk, welken de dienstplicht op deze gezin nen legt, niet alleen zijn uitdrukking vindt in het getal zonen, dat tot dienstvervulling wordt geroepen, maar ook en zelfs meer nog in de vraag, welke zoons dit zijn. Bij de regeering is de meening ge rijpt, dat de groote gezinnen veelal het zwaarst worden getroffen, wan neer de oudste zoon voor een aantal maanden aan het gezin wordt ont trokken. Daarom acht de regeering het voor de groote gezinnen een be lang van de eerste orde, dat de oud ste zoon vrij blijft. Dit wijkt belang rijk af van hetgeen wordt bereikt bij vrijstelling wegens broederdienst, want deze vrijstelling kan eerst toe passing vinden, als er tenminste één gediend heeft. Zoowel bij het vroegere stelsel van vrijstel ling van de grootste of van de kleinste helft als bij het sinds 1922 geldende stelsel, waarbij uit elk gezin slechts één zoon behoeft te die nen, moet in het algemeen althans de oudste zoon opkomen. Voor de groote gezin nen b.v. gezinnen met meer dan 6 kinderen (ook dochters meegerekend) zou de regee ring dit willen omkeeren door den oudsten zoon buiten oproeping te laten. Behalve op deze wijze, zal ook in ander opzicht aan de belangen van de groote ge zinnen worden tegemoet gekomen, door uit te gaan van een bepaalde norm voor het getal zoons, dat uit elk gezin zal moeten dienen. Aannemende, dat dit getal op drie kan worden gesteld, dan zal het groote gezin evenveel voor den dienst afstaan als het kleine gezin, doch verhoudingsgewijze minder. De groote schom melingen in het getal ingeschrevenen en in het afkeuringspercentage zijn oorzaak, dat niet bij voorbaat kan worden gezegd, dat van deze norm nimmer zal behoeven te worden afgeweken. Doch wel bestaat er grond voor de verwachting, dat deze norm „voorshands" als maximum zal kunnen gelden Voor de lichting 1939 zal dit maximum geen moeilijkheid geven. Bij deze liehting kan het getal van 3 dienstplichtigen uit eenzelfde ge zin voortkomend, worden bereikt, doch over schreden zal het niet worden. Voor de lichting 1940 en vermoedelijk ook nog voor enkele latere lichtingen zijn zoodanige overschotten te wachten, dat ook daarbij zoo goed als zeker een overschrijding van bedoelde norm zich niet zal voordoen. Mocht echter te eeniger tijd overschrijding van deze norm noodig blijken, dan zou de regeering dit buiten toepassing willen laten voor de groote gezin nen, in dien zin, dat b.v. in de eerste plaats vrij blijven de gezinnen met meer dan 10 kinderen, vervolgens die met 10 kinderen, met 9 kinderen, en zoo verder. Bij zulk een stelsel zal het nauwelijks kun nen voorkomen, dat uit de grootste gezinnen meer dan de helft der zonen tot gewoon dienstplichtige zou worden bestemd. Het overschot. De volgorde, waarin de verschillende ver richtingen, op het overschot betrekking heb bende, zullen geschieden, heeft de regeering zich als volgt gedacht. 1. Vóór anderen komen tot de lichting te behooren de goedgekeurden, die het zelf be- geeren, voor zoover de ouders er mede in stemmen. 2. Van de overige goedgekeurden worden vrijgesteld de oudste zoons uit de groote ge zinnen. 3. Van de overblijvenden worden vrijgesteld de duidelijk mindergeschikten. 4. Van de dan nog overblij venden worden vrijgesteld de zoons uit de gezinnen, uit welke reeds 3 zoons hebben gediend, waarbij, indien niet al deze gezinnen in den maat regel kunnen worden betrokken, de grootere voorgaan bij de minder'groote. Aanneming adspirant- beroepsofficieren. De aanneming van adspirant-beroepsoffi- cieren is uiteraard voor een groot deel. af hankelijk van het aantal geschikte gegadig den. Is dat aantal grooter dan het aantal open te stellen plaatsen, dan zullen, aan de hand van de beoordeelingen van de. reserve officieren. de meest, geschikten worden uit gezocht. Het ligt in het voornemen bij het in op leiding nemen van deze reserve-officieren voornamelijk rekening te houden met hun diensttijd in dien zin. dat de ouderen het eerst voor den applicatiecursus in aanmer king komen. Van de dienstplichtige onderofficieren zul len alleen voor overgang in actieven dienst in aanmerking komen degenen, die ten volle aan de eischen voor beroepssergeant voldoen. De volgorde zal voorts worden bepaald, voor namelijk rekening houdende met den tijd, gedurende welken zij als capitulant hebben gediend en met den uitslag van het afgelegde examen. Bij de aanneming van de thans in tijdelij- ken dienst zijnde reserve-officieren is uiter aard in de eerste plaats gelet op de beoor deelingen van de belanghebbenden. Verkonden kinderen? Wrijf dan dadelijk rug en borstje in me* Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct Doos 30. Bij Apotb. en Drogisten ■■■■■■■■munharoi mmmammmmmmm (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Aarduppelenliantlelaar of strooman? Overtreding crisis Groente- en Fruitcentrale. Voor het Kantongerecht diende Maandagmor gen de zaak tegen een Beverwijkschen aard appelenhandelaar, die reeds enkele malen eer der is veroordeeld wegens overtreding van de bepalingen van de crisis groente- en fruit centrale. Door de eerste overtreding werd verd. uit gesloten van den aardappelhandel. Hij had daarop de zaak aan zijn broer overgedaan. Op 9 Juli werd de betrokken handelaar opnieuw geverbaliseerd, waarvoor hij zich hedenmor gen te verantwoorden had. Verd. was niet ver schenen, doch werd verdedigd door mr. Baron uit Beverwijk, die betoogde dat de zaak door den broer van verd. gedreven werd. De ambtenaar van het O. M. was van mee ning, dat de broer slechts de strooman was, die naar buiten optrad, doch verd. dreef de zaak. Verd. is reeds eerder veroordeeld en spr. meende dat hier een hooge boete noodig was. Voor het afleveren van acht partijen aard appelen eischte spr. 8 x 200, subs. 8x1 maand hechtenis en voor het in voorraad heb ben van 2278 kg. muizen een boete van 500, subs. 2 maanden. De verdediger zette uiteen dat verd. een vo rige maal dubbel veroordeeld werd, waardoor hij een zeer hooge boete kreeg, die hij niet onmiddellijk kon betalen. Hij heeft toen, om de zaak te redden, deze overgedaan aan zijn broer, die niet als strooman mag beschouwd worden, omdat hij zelf erkend aardappelen handelaar was en als zoodanig mocht koopen en verkoopen. Spr. bepleitte vrijspraak, subs, een geringe boete. De ambtenaar O. M. verlaagde na zijn re pliek den eisch tot 8 x 100, subs. 8x1 mnd. en 300, subs. 2 mnd. Na dupliek van den verdediger veroordeelde de kantonrechter den verd. tot 8 x 25, subs. 8 x 10 dagen en 50 of 20 dagen. Overtreding Drankwet. Een 34-jarige hotelhouder uit Velsen had in den avond van den 29sten Augustus aan een bezoeker een kopje thee verkocht, zonder in het bezit te zijn van een verlof voor zwak- aleoholische dranken. Daar het verlof, dat reeds aangevraagd was. den volgenden dag verstrekt werd, achtte de ambtenaar deze overtreding niet ernstig. Hij eischte de mini mum boete van f 0.50 subs. 1 dag, waartoe de kantonrechter, na verweer van den verdachte, dezen veroordeelde. BEVERWIJK VEREENIGDE VEILINGEN. Kennemerland en Vrije Veiling. Waschpeen per KG 343/2 ct. Spinazie per kist 3875 ct Sla per kist 2045 ct. Boerenkool per KG iy22 ct. Andijvie per kist 1545 ct. Wortelen per bos 4—8 ct. Peterselie per bos l3/2—2 ct. Selderie per bos 22V2 ct. Prei per bos IV2—3 ct. Bloemkool le per stuk 78 ct. Bloemkool 2c per stuk 2—4 ct. Tomaten per KG 1026 ct. Uien per KG fr-8 ct. Spruiten per KG 612Vi ct. Wortelen per KG 2—3y2 ct. Bieten per KG 2'/2—3 ct. Nero per KG 3—11 ct. Knollen per stuk 24 ct. Roode kool per stuk iy2—2 ct. Gele kool per stuk 1—2 et- Groene kool per stuk 2—3 ct. Appelen per KG 614 ct. Peren per KG 810 ct. Druiven per KG 2630 ct Noteering van 29 November 1937. Spinazie per kist f 0.40 Andijvie per kist f 0.601 Koolrapen per zak f 0.75 Wortelen, per bos f O.O6Y2 Bieten per kg, f 0.05 Schorseneeren, per kg. f 0.09 Aardappelen, klei per kg. f 0.03y2—0.05!/2 Spruitjes, per kg. f 0.06—0.10 Boerenkool per kg. f 0.01 y20.03 Roode kool per 100 f 2—3.50 Savoye kool per 100 f 1.902.40 Bloemkool per 100 f 1.507 Uien per kg. f 0.10 Prei, per kg. f 0.01 y2—0.02y2 Sla, per 100 krop f 1.80 Pieterselie per bos f 0.03 Selderie per kist f 0.08 Appelen per kg. f 0.100.20 Peren per kg. f 0.08—0.40 Druiven per kg. f 0.40 Brusselsch lof per kg. f 0.12—0.16

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3