Amsterdam in het geweer tegen de Velser spoorbrug. JOH. MEIJER VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Een spoorwegtunnel de juiste oplossing. Hef gaat om het levensbelang van Amsterdam. Interessante voordracht van den heer l. Boogerd, directeur der Handels inrichtingen van Amsterdam. In liet gebouw „Industria" te Amsterdam heeft gisteravond onder auspiciën van het de partement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Vereeniging „De Industrieele Club" een bij eenkomst plaats gehad, waarin de heer L. Boo gerd, directeur der Gem. Handelsinrichtingen van Amsterdam een voordracht hield over „de urgentie van de vervanging van de spoorweg, brug bij Velsen door een tunnel." De bijeenkomst was druk bezocht. Het ge meentebestuur van Amsterdam was vertegen woordigd door de wethouders Jac. Rustige, Sal. Rodrigues de Miranda, van Meurs. Baars en Kropman. Verder zagen we Ir. A. Ringers. Ir. c. Wolterbeek, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, Ir. A. Eggink, in genieur van den Rijkswaterstaat te IJmuiden, Ir. A. H. van Rood. J. Seijffert, havenmeester te IJmuiden, J. C. Dunnebier, wethouder van Openbare Werken, Ir. A. J. Verhoef, directeur van Openbare Werken, voorts tal van voor aanstaande figuren uit Amsterdamsche scheepvaartkringen. Voordat de heer Boogerd tot zijn voordracht overging, herdacht de voorzitter, de heer W. Maas Geesteranus, directeur van Werkspoor, het ongeval, dat prins Bernhard was overko men. Hij meende, in den geest der aanwezigen te spreken, als hij den prins een spoedig al geheel herstel toewenschte. Voordracht van den heer Boogerd. Niets nieuws onder de zon. Het verlangen de spoorbrug bij Velsen te doen vervallen is niet nieuw. Reeds in het ver slag der in 1894 ingestelde commissie-Tak van Poortvliet, aan welke commissie was op gedragen een onderzoek in te stellen naar de maatregelen ter verbetering van het Noord zeekanaal, werd aanbevolen van de twee spoorbruggen bij de Hem en bij Velsen de laatste te doen verwallen en evenals de in dien tijd bestaande brug voor het wegverkeer te Velsen te vervangen door een stoompontveer. De Hembrug zou naar het oordeel -der com missie moeten worden vervangen door een hoogere brug met een groote doorvaartopening van 60 M. Het verschil in oplossing, voor de beide bruggen voorgesteld, hing samen met het verschil in intensiteit van het verkeer over de bruggen ten tijde, dat de commissie werk zaam was. Het spoorwegverkeer van en naar het Noorden was toen op Amsterdam gericht; dat op de verbinding Haarlem—Uitgeest droeg in hoofdzaak een lokaal karakter. Wegens de slechte aansluiting te Haarlem kon het reizi gersverkeer tusschen Noord-Holland benoor den' het Kanaal en den HaagRotterdam evengoed over Amsterdam als rechtstreeks over Haarlem plaats vinden. Vandaar dat de commissie voor den spoorweg HaarlemUit geest een stoompontveer een voldoende over brugging van het Noordzeekanaal kon achten. Voor het veel drukkere verkeer op de lijn Am sterdamZaandam achtte de commissie een dergelijke oplossing niet mogelijk. Het maken van een tunnel ter vervanging van de Hem brug overwoog de commissie wel maar moest zij wij schrijven 1894 als te riskant ver werpen. Het volgen van de voorstellen der commissie vervanging van de spoorbrug bij Velsen door een pontvee en van de Hembrug door een hooger gelegen brug met royale door vaartopening had echter reeds een zeer be langrijke verbetering kunnen brengen. De des betreffende voorstellen der commissie ont sproten aan haar juiste inzicht, dat het voort bestaan van twee spoorbruggen op het kanaal de Amsterdamsche scheepvaart aanmerkelijk nadeel zou kunnen berokkenen; zij was ten volle doordrongen van de waarheid, dat twee bruggen een hinder veroorzaken, welke verre uitgaat boven het dubbele van den hinder, welke één overbrugging veroorzaakt. Helaas zijn de voorstellen der commissie welke voor het meerendeel werden aanvaard en tot uitvoer gebracht op dit punt niet ge heel gevolgd. Een nieuw stadium. De nieuwe, verder gaande verbeteringen van het Noordzeekanaal en van het sluizencom- plex aan de monding daarvan, tot de uitvoe ring waarvan de wetgever in 1917 besloot als gevolg van den arbeid der Staatscommissie- Kraus bracht het probleem van de bruggen over het Noordzeekanaal weder in een nieuw stadium. De groote schutsluis bij IJmuiden, tot den bouw waarvan de commissie-Kraus had geadviseerd, kwam tot stand; in 1930 kon het grootsche ingenieurswerk in gebruik wor den genomen. De verruiming van het Noord zeekanaal werd eveneens geleidelijk tot uit voering gebracht en thans is deze verruiming het eerste stadium van het plan der com missie Kraus behalve aan de uiteinden van het kanaal voltooid. Welke maatregelen zou den echter als gevolg van de verruiming van het Noordzeekanaal ten aanzien van de brug gen over het kanaal moeten worden genomen? Het verslag der commissie-Kraus zoomin als de Wet van 1917 tot uitvoering van de verrui- mingswerken van het Noordzeekanaal maakte er melding van. Voor de Hembrug werd ten slotte de in de gegeven omstanheden alleszins aanvaardbare oplossing gekozen van het maken van een tweede eveneens 55 M. breede doorvaartopening. Dit werk is thans in vergevorderden staat van uitvoering. De lig ging van de Velserbrug maakte het den Rijks waterstaat moeilijk een passende oplossing te vinden en die is er thans nog niet. Aan de vervanging van de bruggen door een spoorwegkruising, die de scheepvaart geheel van haar hinder en overlast zou be vrijden werd tot voor kort door den Rijks waterstaat niet in ernst gedacht. Moeilijkheden voor de scheepvaart toegenomen. De moeilijkheden die de scheepvaart op Amsterdam van de spoorbruggen ondervindt en die voor de commissie-Tak van Poort vliet in 1894 reeds aanleiding was om de op ruiming van de Velserbrug voor te stellen, zijn sedert dien door de toeneming van aan tal en tonnemaat van de schepen zoowel als door de toeneming van het spoorwegverkeer over het Noordzeekanaal zeer toegenomen. Werden er in 1891, 1892 en 1893 resp. 227.000, 283.000 en 292.000 personen (met inbegrip van abonnési en resp. 31.000, 45.000 en 46.000 ton goederen over de Velser spoorbrug vervoerd ia 1914, 1915 en 1916 (nieuwe gegevens biedt berir^P^^1'6 statïstische materiaal niet) 74Rnnn°!S S& .aantalIen resp. 588.000. Ifinmot 5 V0 (zonder abonnementen, iianic TT?e^jeS ed) en 96-000, 100.000 en ,eze Cljfers Wijkt. in hoe groote f- v®rkeer °P de spoorlijn Haarlem— uitgeest is toegenomen. Inderdaad heeft dit Üer eAen ge.liee* andere beteekenis gekre gen dan ten tijde, dat de commissie-Tak van Poortvliet haar onderzoek instelde. Het ver keer van de Westelijke spoorlijn in Noord- Holland benoorden het Kanaal Den Hel der, Alkmaar, Beverwijk met Haarlem, uen Haag en Rotterdam werd geheel over velsen geleid en bovendien kreeg de Velser brug ook van het spoorwegverkeer van het Oosten van Noord-Holland (Hoorn—Enk huizen) een belangrijk gedeelte. 67 Treinen per dag. De tegenwoordige dienstregeling voor het personenverkeer over de brug vermeldt 67 tremen per dag. Evenals de lijn Amsterdam —Zaandam behoort de spoorlijn Haarlem Uitgeest dan ook tot de flink bezette trajec ten. De spoorwegen verkeerden daarbij in de benijdenswaardige positie, dat zij vrijwel eenzijdig de openingstijden der bruggen kon den vaststellen in overeenstemming met haar dienstregeling. Met de belangen van de scheepvaart en de Amsterdamsche haven werd aanvankelijk blijkbaar in het geheel geen rekening gehouden, later in onvoldoen de mate. Gevolg hiervan was, dat de openin gen der bruggen zeer onregelmatig over den dag verdeeld waren en dat bij de opening van de eene brug geen rekening werd gehou den met de opening der andere. De onregel- mateige treinenloop verergerde dezen toestand nog. Verwacht werd, dat de invoering van electrische tractie op de baanvakken Am sterdam—Zaandam en Haarlem—Uitgeest verbetering zou kunnen brengen. Het in 1930, mede naar aanleiding van een ernstige aan varing van de Velserbrug, welke de zee scheepvaart door het Kanaal een geheel et maal lang lam legde, door Amsterdam bij de Regeering naar voren gebrachte denkbeeld van den bouw van een tunnel ter vervanging van de beide bruggen vond dan ook bij de gunstige verwachtingen, die men had van de komende eleotrificatie der spoorwegen geen weerklank. De electrische tractie bracht ech ter geen werkelijke verbetering. Aan de hand van een grafiek zette spreker uiteen, hoe ongunstig het met de openingen der bruggen en de correspondentie dezer openingen is gesteld. Het maken van twee door vaarten in de Velserbrug kost millioenen. Men leefde echter sedert 1931 in de ver wachting, dat de Velserbrug in ieder geval op gelijke wijze zou worden verbeterd als sedert dien met de Hembrug is geschied en dat dus ook de Velserbrug twee ruime doorvaarten zou verkrijgen. Een ontwerp hiervoor heeft de Rijkswaterstaat wel gemaakt doch ge bleken is, dat deze uiteraard nog zeer on voldoende oplossing als gevolg van de bij zondere ligging van de Velserbrug millioenen zou kosten. Dit plan is daarom ter zijde ge steld en naar voren is gekomen het plan om tegelijkertijd met den tunnel voor gewoon verkeer een spoorwegtunnel te maken. Een uitgave van eenige millioenen meer zou een ideale oplossing van de verkeerskruising brengen, welke de scheepvaart voor goed van den ganschen hinder bij Velsen zou bevrij den en zeker op den duur ook het belang dei- Spoorwegen zou dienen. Naar het oordeel van den spreker zou de vervanging van de Velserbrug door een tunnel den bruggenhin- der op den zeeweg van Amsterdam tot 1/3 of 1/4 deel verminderen. De ligging van de Velserbrug is, naar spreker betoogde, onver gelijkelijk veel ongunstiger dan die van de Hembrug. Zij ligt veel te dicht bij de sluizen en bovendien nog scheef voor de belangrijk ste Noordzeesluis. De schepen tusschen brug en sluis moeten daarom in een S-bocht va ren, wat voor de groote schepen vooral bij drukke vaart en ongunstig weer bezwaarlijk is. Een en ander werkt het gebruik van sleep boothulp in de hand. Geringe medewerking der Ned. Spoorwegen. De uitvoering van het tunneldenkbeeld van den Rijkswaterstaat ondervindt blijkbaar tegenstand als gevolg van de geringe mede werking van de Nederlandsche Spoorwegen. Bekend is, dat deze onderneming der tot standkoming van een spoorwegtunnel niet gaarne zou zien, omdat als gevolg daarvan waarschijnlijk het locale verkeer van Velsen eenigen hinder zou gaan ondervinden. Het is duidelijk, dat, aangenomen dat de opvattin gen daaromtrent van de Spoorwegen juist zijn. dit kleine nadeel in vergelijking tot het enorme voordeel voor Amsterdam en geheel Nederland in deze zaak geen rol mag spelen. Een andere vreemde opvatting, welke de uitvoering van de tunnelplannen belem meren, is de bij sommigen bestaande ver wachting, dat het spoorwegverkeer op de lijn Haarlem—Uitgeest—Alkmaar op den duur zoo zal verminderen, dat mettertijd de Vel serbrug zal kunnen worden opgeruimd zon der dat vervanging door een spoorwegtunnel zal noodig zijn. Reeds dadelijk moet worden opgemerkt, dat, als deze opvatting al juist zou zijn. het verkwijnen van het spoorweg verkeer toch in ieder geval een proces van langen duur, bv. tien of twintig jaar zou zijn en dat het uitgesloten moet worden ge acht. dat Amsterdam zoolang zou kunnen wachten. De bedoelde opvatting vindt echter, naar spreker aan de hand van allerlei ge gevens uiteenzette, allerminst bevestiging in het beschikbare statistische materiaal en in de gedachten, welke bij de z.g. Streekplancom missie IJmond-Noord omtrent de toekomst van het gebied bestaat. Er is dan ook niet de minste kans op, dat een belangrijke lijn. als de lijn Haarlem—Uitgeest is. het verkeer zal moeten opgeven tegen het wegverkeer. Wachten op den dood van de spoorlijn is on begonnen werk en Amsterdam kan in geen geval langer wachten. Afgewezen moet dan ook worden, wat onder den druk der tegenwer kende stroomingen als z.g. oplossin gen naar voren is gebracht het maken van een tweede kleine doorvaartopening aan den Zuidkant van de Velserbrug, uitsluitend be stemd voor de kleine scheepvaart Uitvoering van dit plan houdt ern stige gevaren in zich: de vaart op het kanaal aan de verbetering waarvan in den loop der jaren zoo vele millioenèn zijn besteed zou, naar spreker aan de hand vari een kaart uiteenzette, onveiliger worden; meer sleapboothulp zou noodig zijn en de ontwikkelingskansen van de Amsterdamsche haven zou een ern stige belemmering worden aange legd. Amsterdam zal dan ook op de bres moe ten staan voor de eenige oplossing, die wer kelijk een verbetering van groote beteekenis zal kunnen brengen: het maken van een tuunnel. Daartoe zal thans moeten worden besloten, nu deze oplossing door gelijktijdige uitvoering met den tunnel voor het wegver keer op goedkoope wijze verkregen kan wor den. Later uitgevoerd zou deze oplossing als gevolg van de veel duurdere werkwijze, welke dan gevolgd zou moeten worden, millioenen meer moeten kosten. Er volgde op de voordracht een hartelijk applaus. Aan de hand va neen serie lantaarnplaat jes verduidelijkte de heer Boogerd daarop zijn voordracht. Met grafieken werd aange hoord van welken omvang de stagnatie is, die de scheepvaart vooral door de Velserbrug ondervindt. Voorts werd aanschouwelijk voorgesteld de verbreeding van het kanaal waarvan het nut echter teniet wordt gedaan door den grooten sta-in-den-weg: de Velserbrug. Tenslotte wees spreker op de plannen der kanaalverbetering van de pont naar de slui zen. Oorspronkelijk zocht men de oplossing van den Noordelijken oever waardan een ver breeding tot stand zou komen ten koste van de kaden der papierfabriek, terwijl een nieu we brug ill het verlengde van de bestaande gebouwd zou worden ter verkrijging van een tweede doorvaart. Dit plan heeft men echter laten varen, omdat het te duur was. Het plan dat men nu wil uitvoeren bestaat uit het verbreeden van het kanaal langs den zuidelijken oever. Deze verbreeding begint 300 M. ten W. van de Velserbrug. welke brug een nieuwe doorvaart aan den Zuidwal zal krijgen, ter breedte van 40 M. Spreker achtte deze oplossing totaal ver werpelijk, omdat van deze nieuwe doorvaart alleen kleine schepen bijv. tot 3000 ton ge bruik zullen kunnen maken. De eenige op lossing is een spoorwegtununel, waardoor de sta-in-den-weg kan verdwijnen. Het gaat, al dus spreker om het levensbelang van Am sterdam, dat tevens een landsbelang is, waar bij alle andere belangen nietig zijn. De spoorbrug is een ernstige belemmering voor de toekomstige ontwikkeling van Am sterdam. Met een krachtig applaus stemden de aan wezigen met de uiteenzetting van den heer Boogerd in. Met algemeene stemmen werd daarop met een kleine aanvulling de volgende motie aangenomen. Motie. Het Departement Amsterdam der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in het gebouw „Industria" te Am sterdam in vergadering bijeen op 29 Novem ber 1937. Gehoord de voordracht van den heer L. Boogeerd. diretceur van den dienst de;- Ge meente-Handelsinrichtingen van Amster dam over „de urgentie van de vervanging van de spoorbrug bij Velsen door een tunnel", overwegende, dat het Noordzeekanaal niet geacht kan worden te voldoen aan de elschen, welke aan een goede verbinding van een haven met de zee behooren te worden gesteld, aangezien zich over dit kanaal de Velserbrug bevindt, welke mede tengevolge van de omstandigheid, dat zij in de onmid dellijke nabijheid van de sluizen te IJmuiden is gelegen, voor de scheepvaart zeer hinder lijk Is, overwegende, dat het plan tot het verbe teren van het Noordzeekanaal bij Velsen, hetwelk de Rijkswaterstaat heeft uitgewerkt, niet de gewensehte oplossing brengt, aange zien in dit plan de Velserbrug blijf bestaan en het na de uitvoering daarvan noodzake lijk zal blijken, dat zeeschepen, ln afwijking van de normale regelen voor het verkeer, in vele gevallen den verkeerden wal zullen moeten houden, welke omstandigheid de kans op aanvaringen ten zeerste zal verhoo- gen. overwegende voorts, dat de moeilijkheden, die de scheepvaart van de Velserbrug onder vindt, den groei, welken man na het gereed- Kleinigheden mahen den Heer De N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Belang" heeft speciaal voor het St. Nicolaasfeest steeds voorradig Chocolade' melk, warm of koud, naar behoefte, voor het gebruik gereed. Bereid uit bacterie-vrije VOLTANA*MELK en 1ste kwalitiet Droste Poeder. Voor partijen en vereenigingen reductie, kan ook rechtstreeks aan de afnemers der N.V. worden opgegeven, welke kenbaar rijn aan het bekende emaille plaatje op den wagen. „VOLTANA MELK, WEL BETER, NIET DUURDER." De N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Belang IJMUIDEN TELEFOON 51 S«. fAdv. liwez. Med.) Kiest ze me! zorg uit onze nieuwe coll. o.a. HANDSCHOENEN, slipon model 3.2S OVERHEMDEN ƒ195 WOLLEN SOKKENf 0 65 ENÖELSCHE WOLLEN SHAWLS ƒ0.95 SLIPOVERS, ruitdessins ƒ295 MANCHETKNOOPEN ƒ0.15 Dat zijn kleinigheden in ruime sort, bij: Schip Achilles (Ned.) Adalia (Du.) Alchiba (Ned.) Agamemnon (Ned.) Alcinous (Eng.) x) Ariadne (Ned.) Aspen (Zw.) Baden (Du.) Baarn (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Bintang (Ned.) x) Breda (Ned.) Ceres (Ned.) Caithness (Eng.) Chr. Huygens (Ned.) x, Caribia (Du.) x) Cottica (Ned.) Crijnssen (Ned.) D. G. Thermiotis (Gr.) Douro (Ned.) Euterpe (Ned.) Flintshire (Eng.) Grootekerk (Ned.) x) Glenfinlas (Eng.) x) Hercules (Ned.) Helder (Ned.) Hamm (Du.) Henry Stanley (Eng.) Hanau (Du.) Jagersfontein (Ned.) x Jaarstroom (Ned.) Luneburg (Du) x) Laomedon (Eng.) x) L. N. Condylis (Gr.) Lunula (Eng.) x) M.v.St.Aldegonde (Nd.) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Moena (Ned.) Medon (Eng.) x) Marylyn (Eng.) Montferland (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) x) Nijkerk (Ned.) x) Nereus (Ned.) Nic. Maersk (Deen) x Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Odysseus (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Poseidon (Ned.) Palatia (Du.) Poelau Roebiah (Ned Serooskerk (Ned.)_x) Salland (Ned.) Saturnus (Ned.) Stonegate (Eng.) Sembilan (Ned.) Sardinian Prince (Eng. Springfontein (Ned.) x Simon Bolivar (Ned.) Temple Mead (Eng.) Tiberius (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tjikandi (Ned.) x) Titus (Ned.) Uckermark (Du.) Venus (Ned.) Zuiderkerk (Ned.) x) Zwarte Zee W. Indië West Afrika West Indië Batavia Hamburg Otterbacken Ned. Ihdië Chili (via Antw.) Chili Chili (via Londen) Chill Batavia Chili Alexandrië Rosario Batavia Pto Barrios West Indië West Indië Buenos Aires Oporto Japan Japan Japan Alexandrië Chili Ned Indie West Afrika Ned. Indië Beira West Afrika Ned. Indië Batavia Buenos Aires Pt. Arthur Batavia Batavia Ned. Tndië Batavia Batavia Santa Fé Buenos Aires Zuid Afrika Z. Afrika Stettin Ned. Indië Chill Alexandrië Danzig Batavia Midd. Zee Mexico Hamburg Japan Buenos Aires Stamboul Macassar Ned. Indië Buenos Aires Z. Afrika Hamburg Macassar Batavia Ned. Indië Midd. Zee Batavia Midd Zee Japan Verm. aankomst 5 Dec. 8 Dec 1 Jan. 2 Dec. 1 Dec. 16 Dec. 1 Dec. 10 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 11 Dec. 1 Dec. 7 Dec. 2 Dec. 1 Dec. 2 Dec. 24 Dec. 2 Dec. 18 Dec. 18 Dec. 2 Dec. 30 Nov. 4 Dec. 8 Dec. 5 Dec. 12 Dec. 4 Dec. 24 Dec. 2 Dec. 8 Dec. 3 Dec. 25 Nov. 6 Dec. 18 Dec. 3 Dec. 24 Dec. 2 Dec. 1 Dec. 10 Dec. 8 Dec. 29 Dec. 14 Dec. 20 Dec. 9 Dec. 8 Jan. 22 Dec. 12 Dec. Laatste bericht 27 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. van Trinidad. 26 Nov. van Dakar. 25 Nov. van de Azoren. 27 Nov. vertrokken, vertrekt 1 Dec. 27 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Aden. 30 Nov. van Antwerpen. 26 Nov. van Curacao. 23 Nov. van Los Angelos. 24 Nov. te Corral. 28 Nov. vertrokken. 28 Nov. vertrokken. 27 Nov. van Gibraltar. 21 Nov. van Buenos Aires. 28 Nov. van Sabang. 29 Nov. van La Guayara. 28 Nov. van Madeira. 24 Nov. van Barbados. in lading. 28 Nov. vertrokken. 28 Nov. van La Pallice. 24 Nov. van Penang. 25 Nov. van Yokohama. 28 Nov. van Dairen. 28 Nov. van Finisterre. 22 Nov. van Valparaiso. 24 Nov. van Padang. 28 Nov. te Hamburg. 27 Nov. van Soerabaya. 27 Nov. van Kaapstad. 26 Nov. van Pt. Bouet. 23 Nov. van Oran. 17 Nov. van Padang. 19 Nov. van Montevideo. 14 Nov. Vertrokken. 26 Nov. 27 Nov. 21 Nov. 26 Nov. 9 Nov. 23 Nov. 26 Nov. 25 Nov. van Gibraltar, van Gibraltar, van Port Said, van Marseille, vertrokken, van St. Vincent, van Montevideo, van Mombassa. 29 Nov. te Antwerpen, vertrekt 5 Dec. 27 Nov. van Macassar. 28 Nov. te Liverpool. 28 Nov. van Beyrouth, vertrekt 3 Dec. 22 Nov. van Sabang. 27 Nov. van Gibraltar. 29 Nov. van Pt. Limon. vertrekt 1 Dec. 29 Nov. te Rotterdam. 24 Nov. van Bahia. 28 Nov. van Ouessant. 28 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Aden. 24 Nov. vertrokken. 21 Nov. van Beira. vertrekt 4 Dec. 25 Nov. vertrokken. 21 Nov. te Izmir, vertrekt 8 Dec. 25 Nov. van Padang. 27 Nov. van Susa. 21 Nov. van Colombo. 27 Nov. van Barl. 25 Nov. van Singapore. 36 KENNEMERLAAN KLEERMAKERID HEERENMODES TELEFOON 4453 GEEN FILIALEN (Adv. iJigez. Med.) komer van de nieuwe scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn zou mogen verwachten, ernstig zullen belemme ren, overwegende, dat het derhalve noodzake lijk ls, dat de Velserbrug wordt opgeruimd. overwegende, tenslotte, dat de vele mil lioenen, welke Rijk. Provincie en Gemeente zich voor het aazileggen en verbeteren van het Noordzeekanaal hebben getroost, eerst volledig effect zullen sorteeren, nadat het obstakel, hetwelk de Velserbrug vormt, zal zijn verwijderd, gelet voorts op het feit. dat een niet on aanzienlijke besparing zal worden verkre gen, indien de bouw van deze tunnel wordt gecombineerd met dien van een tunnel voor het gewone verkeer, waarvoor de plannen in voorbereiding zijn, spreekt als zijn stellige meening uit, dat slechts een afdoende en voor de scheepvaart bevredigende oplossing voor de verbetering van den toestand van het Noordzeekanaal bij Velsen Ls te verkrijgen, indien de spoorbrug wordt vervangen door een tunnel en dat, ln verband met de plannen tot het bouwen van een tunnel voor het gewone wegverkeer, thans het tijdstip is gekomen, om tot de uitvoering van de spoorwegtunnel over te gaan. Besluit, deze motie door bemiddeling van zijn Hoofdbestuur ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Water staat. onder toevoeging van het eerbiedig verzoek, den bouw van de tunnel onder het Noordzeekanaal ter vervanging van de Vel serbrug alsnog te willen bevorderen. IJMUIDEN x) Schepen voorzien van een x zijn grootei dan 6000 bruto register ton VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Zweedsch s.s. Aspen Otterbacken DE VARA-LEDEN NAAR HILVERSUM. De leden van de plaatselijke afdeelimg van de Vara zullen op Zaterdag 12 Februari in de gelegenheid zijn een bonten-avond' bij te wonen in het Theater Gooiland te Hilversum De kosten zullen ongeveer f 1.80 a f 1.70 per persoon bedragen voor de reis per autobus en toegangsbewijs. De opgaven tot deelneming moeten vóór 1 December aan het secretariaat der afdeeüng Eendraohtstraat 18, geschied zijn. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Vrijdagavond 3 December een gala-uitvoering in den Stadsschouwburg te Haarlem. Diri gent is Prof. Heinrlch Laber. soliste Airs Sroïnk, (zang). Het programma vermeldt; Oud-Nederland- sche Suite van Cornelis Dopper; muziek voor strijkorkest van Hans Sachsse; Drie liederen met orkestbegeleiding van Modeste Moussorg- sky en Van Beethoven's Zevende in a-groot. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Aspen is hier van Otterbacken aangekomen met een la ding erts voor de Hoogovens. Machineschade. Het van Hamburg aangekomen stoomschip Zaanland heeft eenige uren met machine- schade bij Terschelling geankerd gelegen. De schade kon met eigen krachten hersteld worden. Groote diepgang. Het met stukgoederen beladen Nederland sche motorschip Poelau Tello passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van 8I/2 meter. Binnengesleept. De loodsafhaalboot Junior heeft buiten gaats opgepikt en met defecte motor hier bin nengebracht den Urker motorbotter Vrouw Jacoba. Kruistocht voortgezet. Na een verblijf van een paar dagen heeft de Duitsche politiekruiser Weser onze haven weer verlaten tot voortzetting van zijn kruis tocht in de Noordzee. Anker verloren. Het van LJmuiden naar Lulea vertrokken Zweedsche stoomschip Ljusterö heeft in het Oostzeekanaal een anker met ketting verlo ren. Op de terugreis van Lulea zal het schip het anker, als het inmiddels geborgen is, weer aan boord nemen. erts AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 30 NOVEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Bulldog Drum mond ontsnapt" en „De roem van 't regiment" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Oké Don Juan" en „Baron Tip", 8 uur. Perceel Breestraat 3: Schilderijententoon stelling, 128 uur. WOENSDAG 1 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Bulldog Drum mond ontsnapt" en „De roem van 't regiment" 8 uur. Perceel Breestraat 3: Schilderijententoon stelling, 12—8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 30 NOVEMBER La Gaité, Raaks: Afscheidsavond van The Ambassadors. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Raskolnikov", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: Heinz Rühmann ln „De model echtgenoot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Souls at Sea" (de on dergang van de „William'Brown"), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Paniek op Broad way", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Gravin Maritza" gepro longeerd. Doorloopende voorstelling van 1.30 —5.30 en 7—11 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette „Sag ben Abschied leise servus". 8.15 uur. La Gaité: „The Harlem Kings". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5