Prins Bernliarcl. Walvisscherij. Surprises Er is een schok van ontsteltenis door het Nederlandsche volk gegaan toen plotseling, in de kille ochtenduren van den Maandag, bekend werd dat Prins Bernhard gewond was bij een auto-ongeval op den Muider- straatweg en per ziekenauto naar het Bur gerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De spoedig volgende geruststellende mededee- lingen omtrent zijn toestand werkten wel eenigszins kalmeerend, ofschoon het begrip „hersenschudding" zelfs met het adjectief „lichte" er voor op de meeste menschen al tijd een ietwat alarmeerenden indruk maakt, maar de toedracht van het ongeval moest wel duidelijk maken dat de Prins ternauwer nood aan den dood was ontsnapt. Temeer wekte dit ongeval schrik omdat het gansche volk zich voorbereidt op de viering van een blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis. Innige sympathie met Prinses Juliana en na tuurlijk ook met de Koningin is alom tot uiting geko/nen. Gelukkig hebben de gunstige berichten om trent den toestand van Z.K.H. zich voortge zet, zijn zij ook hedenmorgen weer bevestigd en is dus nu een algemeen gevoelen van ver lichting tot uiting gekomen. Dat het heil der leden van het Koninklijk Huis voor Nederland van zeer groote kostbare beteekenis is blijkt bij deze ge beurtenis opnieuw. En tegelijk hebben wij beseft dat een jonge Prins, wiens belangstel ling en werkzaamheid midden in het leven staan, die trouwens jaren tusschen „gewone menschen" gearbeid heeft en zich niet meer ontziet dan zooveel jonge menschen doen, aan de gevaren van ons moderne gemecha niseerde verkeer ten volle blootstaat. Wij hebben het steeds allen bijzonder gewaar deerd dat hij een moderne Prins is in zijn werk, zijn veelzijdige belangstelling, zijn kennis van menschen uit velerlei kringen en ook in zijn sportiviteit. Maar het risico van snelle autoritten in vroege November- sche morgenuren, in slecht licht dus, het risico van het huidige snelverkeer in het al gemeen, is Maandag wel wat al te duidelijk t ons doorgedrongennu het een lid der Koninklijke Familie geldt, wier levens zoo kostbaar voor ons allen zijn. Als wij hier uiting geven aan onze harte lijke wenschen voor een spoedig algeheel herstel van Prins Bernhard is dat in de ze kerheid, daarmee de gevoelens van alle le zers van dit blad weer te geven. Het vooruit zicht van de schoone gebeurtenis die de Ko ninklijke Familie en het geheele. volk in spanning en blijdschap tegemoet zien zal den Prins in zijn herstel sterken. Hem wacht immers ook een der schoonste ervaringen, die den mensch in dit leven ten deel kun nen vallen: voor het eerst vader te zijn. Een schaduw, een plotselinge tegenslag is Maan dag over het blijde jonge geluk van ons Prinselijk Paar gekomen. Wij gevoelen daar allen in mee. Moge die schaduw ten spoedig ste geheel verdwenen, die tegenslag verge ten zijn. Het groote geluk dat hun wacht zal daarvoor de beste waarborg zijn. geving. En 's avonds om half negen, des Zaterdags na tien uur, na het sluiten van de winkels dus. valt er in de Breestraat niets meer te beleven. De burgemester heeft ons voorts nog mede gedeeld, dat zeker nog andere maatregelen te verwachten zijn, wanneer de thans genomen maatregelen niet voldoende effect sorteeren, Aan het samengroepen van jongens van 14 tot 17 jaar moet een einde gemaakt wor den. En dat kan heel goed zooals dat ook is gebeurd met het „rondhangen" in portieken en het leunen tegen winkels. Met nadruk moet worden vastgesteld, dat het geenszins kinderen uit gezinnen van werkloozen zijn, die het gewraakte euvel ver oorzaken. zooals men zou gauw geneigd is te beweren Ook een betere verlichting van de paral lelwegen is meer dam noodig. Deze verlichting is verouderd en voldoet allerminst aan de eischen en na 11 uur, wanneer bovendien de meeste lantaarns gedoofd worden heerscht in Beyerwijksche hoofdstraten een landelijke duisternis. „Maar dit zal helaas eerst verbeterd kunnen worden, wanneer de gemeente weer geld heeft'- zei de ourgemeester en dit blijft dus voorloopig tot de vrome wenschen be hoor en. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Op Donderdag 8- December houdt de Chris telijke Besturenbond een ledenvergadering in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De agenda vermeldt o.m een verdere bespreking van het winterpro- gramma. ZENDINGSAVOND IN HET VEREENI GINGSGEBOUW. R. P. BEVERWIJK De lastige jeugd. Nog eens de waarschuwing van den burgemeester. De waarschuwing van den burgemeester welke wij in ons blad van jj. Zaterdag op namen en waarin allen weidenkenden ouders en opvoeders ernstig en dringend in over weging werd gegeven er meer op toe te zien. dat de jeugd zich in het bijzonder op de Zaterdag- en Zondagavonden niet blijft op houden op de Breestraat, heeft nog al de aandacht getrokken. Wij hebben over de waarschuwing met het hoofd der gemeente nogmaals een onderhoud gehad. De burgemeester deelde ons daarbij mede. dat de toestand verbetering behoeft. Teneinde deze verbetering te bereiken heeft hij aller eerst de medewerking van de ouders inge roepen. Dit was het eerste middel, maar niet het laatste redmiddel. Het is niet alleen in Beverwijk, dat de jeugd op straat niets goeds leert, maar wel veel kwaad. Daarom mag in de eerste plaats van de weldenkende ouders worden vernacht, dat zij hun kinderen des avonds van de straat houden. Na de waar schuwing heeft de burgemeester al eenige verbeteringen meenen te kunnen waarnemen Ook onderwijzers en jeugd vereenigingen, vooral ook op gebied van sport kunnen hier medewerking verleenen. Niet alleen de Beverwijksche jeugd staat hier schuldig. De jongelui, die op de Zater dag en Zondagavonden de Breestraat be volken, komen voor een zeer groot deel uit om liggende gemeenten. Beverwijk is nu een maal de centrumplaats voor midden-Kenne- merland er. trekt derhalve velen uit de om- Gisteravond werd in het Ned. Hervormd Ver eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat weer een zendingsavond gehouden, waarvoor de belangstelling niet zoo groot was als de vorige maal. Na het zingen van Psalm 100 vers 1 en 4 ging Ds. C. M. Krijger voor in gebed, waarna hij de aanwezigen welkom heette, wat hij speciaal tot zendeling A. van Dijk richtte. Spr. memoreerde voorts noe de eerste zendings bijeenkomst, waaraan nog veel aangename herinneringen verbonden zijn en gaf hierna het woord aan den heer Van Dijk. Zendeling Van Dijk heeft eerst iets verteld over het stamleven van de Papoea's op Nieuw Guinea. Spr. noemde dit een soort commu nistische samenleving. Het dorp wordt be stuurd door een hoofd, dat over een heel groo te familie waakt en toezicht houdt. De medi cijnmannen beschikken echter over een groo- tere macht dan deze hoofden, doordat zij vol gens de Papoea's de tusschenpersonen zijn tusschen de menschen en de schimmen van de overledenen. Een heidensche Papoea volgens spr. zijn haar niet afknippen, want meenen dat daar de levenskracht in is. evenals in vele andere voorwerpen. Iedere stam heeft een snij motief en door kunstig gesneden amuletten trachten zij de booze geesten af te zweren. De versierselen van een Papoea zijn volgens hun gebruiken afweermiddelen tegen de booze geesten- De samenleving van een Papoea noemde spr., ab soluut geen warboel. De samenleving is op gebouwd volgens een ongeschreven wet en een traditie en iets, wat hier tegen indruischt is volgens de begrippen van de bewoners van Nieuw Guinea, een zonde. Uit vrees voor de overmacht van het kwade gaan ze wel eens over tot koppensnellen kannibalisme. Jaren en jaren heeft het geduurd, aldus de heer Van Dijk, voordat het evangelie in deze samenleving werd gebracht. Eerst in het jaar 1855 kwamen de eerste zendelingen op dit merkwaardige eiland. Het was op 5 Fe bruari van dat jaar dat de eerste zendelingen, de Duitschers C. W. Otto en Geissler, daar voet aan land zetten. In dien tijd was men echter van meening, dat zendelingen zonder opleiding weggestuurd konden worden, die dan ook nog handenarbeid erbij moesten uitoefe nen. Ook in Nederland is dit systeem gepro beerd, evenwel zonder succes. Deze beide zendelingen hebben daar ontzettende moei lijkheden doorgemaakt. Langzamerhand kwam er echter toch meer toenadering en de verhouding werd beter, maar wat de beide Duitsche zendelingen zich ten doel stelden, gebeurde niet. De Papoea's bekeerden zich niet tot het christendom. Door de Utrechtsche Zendings- vereeniging werd toen in 1861 de eerste Hol- lanasche zendelingen heengestuurd en van-, dezen tijd af is deze vereeniging steeds blijven uitzenden. Doch eerst pas na 10 jaren be keerden eenige Papoea's zich tot het Chris tendom. De zendelingen hebben hun taak ech ter nooit opgegeven. Na 50 jaar zijn er reeds verscheidene 'zendingsposten gesticht. Een droom van een vrijgekochte slaaf bracht ech ter een groote ommekeer teweeg. Door deze droom werd een nieuwe periode ingeluid en vele stammen gingen tot het Christendom over. En met het wegzinken van het oude. aldus spr., en de opkomst van het nieuwe, dat- hun steeds weer onder de oogen kwam. wenden zij zich meer en meer tot de zendelingen. De deuren, die altijd zoo zorgvuldig gesloten wa ren. werden nu opengezet voor het Christen dom en in de laatste 25 jaar is het aantal Christen-Papoea's gegroeid tot 73.000. Hierna was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten. Ds. C. M. Krijger heeft zendeling- Van Dijk hartelijk dank gebracht voor zijn interessante en mooie lezing. Daarna deelde Ds. Krijger mede, dat de zendingscollecte ruim f 206.— heeft opgebracht, daarmede is de opbrengst grooter dan het vorige jaar. De volgende zendingsavond is vastgesteld op 10 Januari, waarop de Papoeafilm vertoond zal worden. Na het zingen van Gezang 189 vers 4 sloot de heer A. van Dijk de buitengewoon goedgeslaagde zendingsbijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. (Vit Kaapstad wordt bericht, dat een hengelaar aldaar een walvisch aan de lijn heeft gekregen. Ten slotte brak de lijn en het bijna 20 meter lange dier verdween.) /oor hen, die het misschien niet wisten, Zij 't als vanouds bekend vermeld: De visschers zijn vaak latinisten, Als 't vischverhaal thuis wordt verteld. De leus is: al is 't niet bijzonder, Wat ik tenslotte medenam, Er was er een. die door een wonder Op 't laatste nippertje ontkwam. Dat was zoo'nsnoek, moet je gelooven (Hier strekken zich de armen uit) Ik had dien rakker bijna boven Maar toch ontging mij nog die buit. Ach, alle visschers zijn verslagen, Voor nu en langen tijd hierna, Door 't nieuwtje dat ons dezer dagen Bereikte uit Zuid-Afrika. Want wat men ons uit Kaapstad seinde, Van d' eedle sport van stok en lijn, Maakt eigenlijk voorgoed een einde Aan al 't gewone vischlatijn. Daar sloeg een hengelaar maar even Een reuzen-walvisch aan den haak. Zijn lijn is niet lang heel gebleven, Maar dat is hier nu niet de zaak. Men seint erbij: die kraehtprestatie Werd wel niet met succes bekroond, Maar 't is dan toch maar een sensatie. Die nimmer eerder is vertoond. Toen ik het nuchter had gelezen, Leek mij de slotsom van 't geval: Een walvisch kon dit beest niet wezen. Zelfs n u is 't nog niet aan den wal. P. GASUS. Origineele Sint Nicolaas k Ziet onze 4 etales met I NUTTIGE CADEAUX [joh. m e ij e r 136 KENNEMERLAAN TELEFOON 4453 v Kleermakerij, Heerenmodes, Geen filialen (Adv. ingez Mea.) HET WONDER DER KLEURENFOTOGRAFIE. Dinsdagavond heeft de fotohandei Marx in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" een demonstratie gegeven van kleurenfotografie, waarvoor veel belangstelling bestond. Tot de aanwezigen behoorde ook mevr. A. A. van Hattum—Dekker, in wier buitenplaats „Schey- beeck" prachtige opnamen werden gemaakt. Alvorens hij de resultaten van de kleuren fotografie demonstreerde heeft de heer Marx een uiteenzetting gegeven van de kleurenfilm, die thans zulke schitterende resultaten op levert 'Jen uitgelezen collectie van de nieuw ste camera's voor kleurenkinofilih en foto grafie werd met groote belaingstelling door de aanwezigen bezichtigd. De heer Marx vertoonde voorts een groot aantal prachtige beelden in frappeerende kleuren van de in dit voorjaar gehouden bloe mententoonstelling „Marquette" en van de buitenplaats „Scheijbeeck" in het voorjaar en in den zomer. Het waren uitstekend ge slaagde opnemingen, die niet alleen uitmunt ten door de fraaie kleurnuanceeringen, maar ook door. een uitstekende compositie. Tot slot van de demonstratie werd nog een Kodak-film vertoond van de huwelijksfeesten in Den Haag, waarbij men nog eens de schit terende versiering en verlichting van de residentie en- dan in de natuurlijke kleuren kreeg te aanschouwen. Ook dit filmpje oogste veel succes en werd met een applaus beloond. Na afloop werd onder de aanwezigen gratis een fototoestel verloot. Ook het zoo vriende lijk aangeboden kopje thee werd ten zeerste op prijs gesteld. De welgeslaagde propaganda-avond werd door den heer Marx met een woord van dank gesloten. Tot slot werd van de aanwezigen nog een foto-in-kleuren genomen, waarvan zij ook als aardige herinnering een afdruk zul len ontvangen. spannings-therapie" nog wel eens p*>n w op haar te mogen doen." n Afliep De heer van Keeken overhandigd* vo„ met een toespreak een album met ff 8cns het ziekenhuis. Mej. Snel sprak als vn Vaa I van de vereeniging van directricp* °rzitster van hulde, de heer Broksma deed Wootöen V. V. V. „Castricum Vooruit", die w r de de gelegenheid gebruik maakte om ïï8 Van I roep te doen op Zuster Plas voor ri* *»n be' feesten. or fle strand- De verpleegde Gerbrands sprak scheidswoordje en daarna bracht d* af* v. d. Akker groote vroolijkheid tewpo» G- Onder hartelijke blijken van waardeering heeft Zuster Plas Dinsdagmiddag na een 29- jarige ambtsvervulling afscheid genomen als adjunct-directrice van het Provinciaal Zieken huis „Duin en Bosch" te Bakkum (N.-H.). CASTRICUM Het afscheid van Zuster Plas van Duin en Bosch. Een hartelijke huldiging. Installatie van haar opvolgster. Onder overweldigende belangstelling heeft Zuster Plas in de tooneelzaal van Duin Bosch afscheid genomen van haar werkkring als adjunct-directrice van deze inrichting. Ruim 29 jaar heeft zij haar menschlie venden arbeid verricht en bij haar afscheid is tot uiting gekomen hoezeer men haar werk waar deerde. Gevoelvolle woorden zijn haar toege sproken en fraaie geschenken werden haar aangeboden als stoffelijke herinneringen aan haar loopbaan. De heer E. van Keeken, die de leiding van de plechtigheid in handen had richtte een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot Zuster Plas, burgemeester en wet houders, den burgemeester van Limmen den heer J. J. Nieuwenhuysen als voorzitter van de afdeeling Castricum-Limmen van het Ned. Roode Kruis en den heer Michels, voorzitter van de commissie van bestuur van het zieken huis. tevens lid van Ged. Staten. De directeur, dr. P. E. M. Feenstra heeft hier na een afscheidsrede gehouden, waarin hij zeide in den korten tijd van samenwerking reeds in alles te hebben kunnen constateeren, hoe voortreffelijk Zuster Plas haar leerlingen opleidde. Spr. achtte het zich tot een eer de ge schenken te mogen overhandigen, die zoozeer getuigen van de aanhankelijkheid, die allen Zuster Plas toedragen. Dr. Feenstra herinner de er voorts aan hoe de scheidende adjunct- directrice de pionierster was van wat spr. noemde de „ontspanningstherapie". De toch ten, welke zij maakte met de patiënten zullen nooit worden vergeten. Spr. wist zich de tolk van allen, wanneer hij bij het overhandigen van de geschenken den wensch voegde, dat Zuster Plas nog vele jaren van een welverdien de rust zou mogen genieten en dat zij bij het aanschouwen van de stoffelijke blijken van waardeering terug zou denken aan de taak, die zij met zooveel liefde voor de patiënten ver vulde. „Velen zien U met leede oogen vertrek ken", aldus eindigde spreker, „en velen zullen U hier gaarne nog eens terugzien". Onder da verend applaus overhandigde Dr. Feenstra de fraaie geschenken. Nadat ook twee patiënten cadeaux hadden aangeboden was het woord aan mej. Dr. A. B. G. Aukes, die herinnerde aan het moeilijke werk van 20 jaren geleden, toen er nog geen sprake was van eenige regeling in de werk tijden. Maar steeds had spreekster op den steun van Zuster Plas mogen rekenen. „Ik weet, dat ze niet met haar handen in de schoot kan blijven zitten", aldus besloot Dr. Aukes „en wij hopen dan ook voor de „ont- zijn vlotte declamatie, aan het slot ll met allen Zuster Plas een „lang zal zij ieVon»rvan zongen, één en ander met davert toe" Dr. Feenstra achtte thans het gekomen om de opvolgster van mej. B. M. Vos voor te stellen. Spr wP« 0 as' dat haar taak zwaar zal zijn, maar dat' u0p' voorgangster het pad al zooveel mo»mvtóar effend had. Spr. zegde overigens gSÏÏf ge' mens allen alle mogelijke medewerkin» Dr. Feenstra hoopte tenslotte dat het Vos gegeven zou mogen zijn de inrich»in?^ helpen groot maken. ln& te Aan het slot van de plechtigheid gekom.„ werden alle aanwezigen in de nS "1 gesteld persoonlijk afscheid van Zasf?r feld te nemen. "«>ter En de scheidende adjunct-directrice m, die zoovele malen getoond heelt vm. klein gerucht vervaard te zijn, was" de» 5? telijke waardeering van haar verdicno.. r' machtig geworden. Op haar verzoek Si,!® haar broer voor alle bewijzen van vrlèniH 14 die haar dit afscheidsuur tot een on»fJP' lijk moment van haar leven hadden gemalin HEEMSKERK KONIJNEN GESTOLEN. Bij een tweetal konijnenhoudérs aan iP Rijksstraatweg werden hedennacht koniS ontvreemd. eQ A.D.O. Het programma voor Zondag luidt- O.I.V.—A.D.O. 2 uur. A.D.O. 2T.IJ.B.B 2 uur AD.O 3—Zeevogels 2 12 uur. S.VA. bAD.O. b 12.30 uur. KOOKWEDSTRIJDEN. Voor de tweede en laatste maal werden Dinsdagmiddag door het Beverwijksche gas bedrijf kookwedstrijden gehouden. Acht dames namen er aan deel. De beste kookster en minste gasverbruikster bleek thans mevr Neuteboom, die een dubbel gascomfoor kree» No. 2 werd mevr. Koedijk; zij ontving een enkel gascomfoor. SANTPOORT VEEL KOKS. Jeugdige Schotten bakken de nationale Kerstmispudding. Als "t nu onder zooveel toezicht maar goed is uitgevallen. FROPAGANDA-PEESTAVOND. Dinsdagavond had de afdeeling Santpoort- Bloemendaal van de S. D. Vrouwenclub ter viering van den Internationalen Vrouwendag een propaganda-feestvergadering belegd ia „De Weyman", met als spreekster mêw, c, Pothuis—Smit. Muzikale' medewerking werd verleend door een instrumentaal trio. Na een kort openingswoord, zang en muziek was het woord aan mevr. Pothuis-Smit, over het onderwerp: „Socialisme brengt bevrij ding". De Internationale Vrouwendag werd in 1910 op de Internationale Vrouwenconferentie te Kopenhagen inges.rid. De oorspronkelijke leuze was die voor vrouwenkiesrecht. In het voorjaar van 1915 kwam ook de leuze voor den vrede er- bij. De jaren zijn voorbij gegaan, doch de leuze voor ontwape ning en vrede is gebleven. De leuze van dit jaar is „Socialisme brengt bevrijding". Het lijkt zoo op het oog een zeer gedurfde leuze en er schijnt moed voor noodig om haar uit te spreken. Wij snakken alom naar bevrijding, aldus spr. naar bevrijding uit de toestanden van heden en vooral bevrijding van het wan hopig makende gevoel: Zou het wel ooit an ders worden? Er wordt in ons land veel geleden, in dui zenden gezinnen van werkeloozen en van hen, die met lage loonen moeten rond komen. En hoe groot zal de teleurstelling thans niet zijn onder de Rü., aldus spr. Zij toch hadden gehoopt, dat het met de aanpassings politiek van minister Colijn gedaan zou zijn, nu hun partij zoo krachtig uit den strijd was gekomen. En wat zien ze nu? Wel RÏC. mi nisters, maar geen sociale verbeteringen! Spr. wees naar de dictatuur-landen, waar zelfs de gedachten niet meer vrij zijn en waar de doodvonnissen niet van de lucht zijn. Verder wees spr. op de toestanden in Spanje en China, om er haar spijt over uit te druk ken, dat de democratische landen geen uit weg zien. En toch roepen wij vandaag: Socialisme brengt bevrijding". Daar moeten wij van overtuigd zijn, omdat het zoo is. Het socialis me brengt bevrijding, ook voor de vrouwen. Geen enkele groep erkent zoozeer de waarde van de persoonlijkheid van de vrouw, als de socialistische. Ondanks de donkere tijden, moeten wij den vredesstrijd blijven voeren, aldus spr. Wij vrouwen, kunnen veel doen om de vredesge zindheid bij de .jongeren aan te kweeken, Er is maar één land de aarde, er is maar één volk de menschheid. Laat ons beden ken, dat daartoe ook Duitschland, Oostenrijk Rusland en Italië behooren. Ons ideaal algemeene verbroedering werpt alle haat van zich. Daarom, zoo eindigde spr.. is het duidelijk: ..Socialisme brengt bevrijding!" HOLL.-AMERIKA LIJN. Lochgoil, Rotterdam n. Vancouver. 30 v. Bermuda. Rotterdam, 30 v. N.-York te Rotterdam. Burgerdijk, 30 v. N.-Orleans te Rotterdam. Bilderdijk, 29 v. Philad. te N.-York. Veendam, 29 v. Rotterdam te N.-York. Spaarndam, N.-York n. Rotterdam 29 te Halifax. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 29 v. Southampton. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver, 26 v. Champerico. Leerdam, 27 v. Rotterdam te N.-Orleans. Blommersdijk, N.-Orleans n. Rotterdam, via Londen p. 29 Dungeness. HALCYON LIJN. Vredenburg, Kirkenes v. Vlaardingen 2 (4 v.m.) te Hoek van Holl. verwacht. Stad Dordrecht. Benisaf naar Rotterdam p. 28 Gibraltar. HOLLAND-AFRIKA LIJN Nijkerk, (t.) vertr. 2 v. Antwerpen. Bloemfontein, (u.) 29 te Ft. Natal vertr. 1 Randfontein, Cu.) 28 v. Pt. Sudan Springfontein, (u.) 29 v. Lor Marques, HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, 29 v. Hamburg n. Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk,(u.) 29 v. Genua. HOLLAND-AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk, (t.) 30 v. Brisbane. Almkerk, (u.) p. 28 Gibraltar. HOLLAND—OOST-AZIë LLJN. Grootekerk, (t.) 27 te Osaka. Zuiderkerk, (t.) 28 v. Penang. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, (t.) 27 v. Port Bouet Reggestroom, (u.) 29 v. Port Bouet. KON NED STOOMBOOT MIJ. Theseus, 29 v. Amsterdam te Kopenhagen. Baarn, Antwerpen n. Amsterdam, p. 30 Vlis- singen. Achilles, Constantinopel naar Rotterdam p. 30 Finisterre. Nereus, 30 v. Kopenhagen te Stettin. Euterpe, Bordeaux n. Amsterdam, p. 30 Lydd Calypso, Amsterdam n. W.-Indië p. 29 Dun geness. Costa Rica. Amsterdam n. W.-Indië 28 200 Z. v. Lands End. Colombia, 29 v. Cristobal n. Cartagena. Ganymedes, 29 v. Napels n. Alexandrië. Helder, 27 v. Arica n. Mollendo. Hercules. Lissabon naar Amst. p. 30 Oues- sant. Orestes. Chili Amsterdam 2° v Liverpool via Antwerpen. Poseidon, Thessal. n. Amsterdam p. 29 Fi nisterre. Orpheus, 30 v. Stettin te Amsterdam. Saturnus, Susa n. Sunderl. p. 29 Lydd. Vesta, 29 v. Algiers n. Tunis. Aurora. 30 v. Hamburg te Amsterdam. Amor, 28 v. W.-Indië te N. York. Irene, 28 v. W.-Indië te New-York. Oranje Nassau, 29 v. W.-Indië te N.-York. Fauna, Rotterdam n. Tanger, p. 29 Ouessant ROTTERDAMSCHE LLOYD Tapanoeli (thuisreis) 30 v. Aden. Baloeran, (t.) 30 v. Marseille. Kedoe, (t.) pass. 30 Perim. K. B'aroe, (t.) p. 29 Sagres Baloeran, (t.) 30 te Marseille. STOOMVAART MIJ OCEAAN Medon, Bat. n. Amsterdam, 29 te Suez. Benvorlich, China n. Rotterdam 29 te Sin gapore. Alcinous, Batavia n. Amsterdam 30 te Belawan. Calchas, Japan n. Rotterdam 30 v. Kobe. Agamemnon, Japan n. Rotterdam, 28 te Hongkong. Melampus, Batavia n. Amsterdam, via Lon den, 29 300 m. Z. v. Land's End. Bendoran, Miike n. Rotterdam 29 van Port Said. Flintshire, Dairen n. Amsterdam 28 v. Co lombo. Glengarry Dairen n. R'dam 28 v. Manilla. C. of Athe 1 s, Kobe. n. Rotterdam 28 te Sin gapore. Polydorus, 29 v. Amsterdam te Shields. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LLJN. Alpherat, (u.) 28 40 m. Z.Z.O. v. Niton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan, (t.) 30 v. Pt. Said. Marnix van St. Aldegonde, 30 v. Batavia te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, (uit.) 29 v. Belawan. Saleier, (u.) 29 v. Sabang. Moena, (t.) p. 29 Gibraltar. P. Bras, 30 v. Amsterdam te Batavia. WIJKLIJN. Randwijk, 29 v. Bizerta te La Goulette. Zonnewijk, 29 v. Savannah n. Liverpool. Stolwijk, 30 v. Newcastle te Bayonne. AANGEKOMEN. 29 November: Ousel s.s. Liverpool Pluto s.s. Danzig Aalsum s.s. Buenos-Aires 30 November: M. v. St. Aldegonde s.s. Batavia Aurora s.s. Hamburg Orpheus s.s. Stettin VERTROKKEN. 29 November: Ransdorp m.s. Hamburg Varmdö s.s. Bremen "garka s.s Rotterdam Olga m.s. Londen Balmarolwood s.s, Durban Nic. Georgios s.s. Mexico Themis s.s. Bremen 30 November: Heemskerk m,s. Ipswich Trompenburg s.s. Dakar. Nieuwe ijsbreker voor Koningsbergen. Van de Schichau-werf te Danzig is de nieu we ijsbreker „Ostpreussen" te water gelaten, welke bestemd is voor den haven van Ko ningsbergen en uitgerust is met machines, die niet minder dan.... 2000 P.K. ontwikkelen. Voor de scheepvaart naar genoemde haven en het goederenvervoer naar het achterland is deze aanwinst van groote beteekenis, om dat schepen tot 10.000 bruto ton zelfs by den zwaarsten ijsgang zonder moeite geassisteerd zullen kunnen worden! Nieuwe visschershaven. De Deensche minister van verkeerswezen heeft met de gebruikelijke ceremonie een nieuw-aangelegde visschershaven te Bregnor in de fjord van Odense geopend. Een vijfen twintigtal vez*sierde visschersvaartuigen voer daarna onder de klanken van een corps de haven binnen, waarmede ze officieel in gebruik genomen was. De kosten van deze haven bedroegen niet minder dan llb,uu: Kronen; verschillende instanties droegen drievierde en de visschers zelf éénvierde van dit kapitaal bij Groote diepgang- Het met graan van Zuid-Amerika aangeko men Nederlandsche s.s. „Aalsum" p"""00 gisteren het Noordzeekanaal met een a van 8 Meteiv

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6