Spaarregeling acht minister Romme niet foutief. GESCHENKEN Amstel's Bockbier DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Zij zou ook een middel zijn om afbetalings euvel te bestrijden. W. STEINMETZ R.K. Betere loonpolitiek noodig genoemd. Begrooting van Sociale Zaken aangenomen. DEN HAAG Woensdag. Bleek de heer v. Houten (chr. dem.) alles te voelen voor den door de motie-Kupers ge> vraagden duurtetoeslag op de steun-bedra- gen, de heer Steinmetz (R.K.) vond de motie te algemeen gesteld, zoodat doorvoering van wat ze verlangt, onbillijk zou werken. Van de verdere vele sprekers brak de heer Hilgenga (s.d.) een lans voor de in de be drijven te werk gestelde land- en tuinarbei- ders en de heer Duymaer v. Twist (a.r.) voor de visschers en landeigenaren in het wa terschap Vollenhove. Voorts zij aangeteekend. dat Mevr. d e VriesBruins (s.d.) het had over het groote gebrek aan schoeisel, kleeding, dekking en huishoudelijke artikelen in werklooze ge zinnen. dat Mr. Joekes (v.d.), die de werk verschaffing en steunverleening de drukkend ste en zwaarste taak voor de Regeering noem de, erkende, dat de overheid actief is, al valt er dan hier en daar wel kritiek uit te oefenen. Werkver ruiming is volgens spr. wel het belang rijkste wat moet ge schieden, vooral ten plattelande. Verbetering van de spoedoplei ding van dienstbo den we zitten hier nog altijd met een groot aantal Duitsehe dienstmeis jes behoorde met het probleem van de jeugdwerkloos heid, mede tot de door dezen afgevaardigde besproken punten, waarna z'n fractiegenoot E b e 1 s nog in 't bijzonder wenschen omtrent de steunregeling voor de kleine boeren voordroeg. De heer Woudenberg (nat. soc.) achtte de spaarregeling, waarover ook reeds het noodige door anderen was ge zegd, pricipieel wel juist, maar hij noemde „het kwartje van Romme" van alle werkelijk heidsbesef gespeend. En verder deugde er z.i. van heel het beleid van de Regeering vrijwel niets. Recht op arbeid blijft primair en steun kan alleen wijzen op de ziekte van onze samenleving, maar niettemin zal de nat. soc. fractie voor de motie-Kupers stemmen. Nadat 19 sprekers het woord hadden ge voerd, kon eindelijk Minister Romme het zijne in het midden brengen, waarbij hij met be trekking tot eventueel verplichte arbeidsdienst voor de jeugd (onderwerp door de heeren Amelink en Woudenberg besproken) te ken nen gaf, dat elke poging om de jeugd, de de school verlaten heeft, te betrekken in een nieuwen schoolstrijd door nl. inbreuk te ma ken op wat plicht en taak der ouders hoort te blijven, op verzet bij deze Regeering zal stui ten. Verhooging van zakgeld voor de jeugd in de kampen ten einde aldus de aantrek kingskracht van de karhpen te verhoogen gelijk de heer v. Lienden had aanbevolen, kwam den Minister niet gewenscht voor, maar wel het denkbeeld van dien spr. om den ex- kampeerders een streepje voor te geven bij plaatsing in het particuliere bedrijf. De jon gens die geen contact met de gewone organi saties hebben, moeten zich tot de neutrale or ganisaties i.z. het kampwerk wenden om aldus tot dit werk te worden toegelaten, zoo kreeg Mr. Joekes te hooren. Deze spr. had evenals de heer Kuiper (R.K.) er op aangedrongen bij de werkverschaffing- te vermijden, dat men daarmee op het terrein van het normale bedrijfsleven zal komen, iets wat Mi'. Romme met hen inderdaad ver keerd zou achten. Natuurlijk behoort tegenover degenen, die arbeiden in de werkverschaffing 40 a 50.000 man) de noodige takt gebruikt, al is tevens noodig te waken voor de orde onder hen. Op verzoek van Ir. Vos (s.d.) verstrekt de Minister cijfers omtrent het aantal menschen in werkverschaffing. Harder doorgaan met het werkfonds was door genoemde afgevaardigde bepleit. Het „toerental" van dit fonds wordt opgevoerd o.m. dank zij voorgenomen ver hooging van het crediet met 30 millioen. Overigens vergete men niet, dat er heel wat zal overgaan naar het verkeersfonds. Verder is de outillage verbeterd en even tueel kan de Regeering later nog een nieuwe verhooging van het crediet in ernstige over weging nemen. En nu de loontoeslagen in den land- en tuinbouw, de Minister zal nagaan door aller lei overleg, wat er ten dezen kan worden ge daan. In het algemeen is de regeling voor de kleine boeren, merkte hij verder op, wel gun stig, al moet erkend dat er hier en daar menschen zijn, die er op achteruitgingen. Het overleg met mi nister Steenberghe heeft er toe geleid dat alle faciliteiten van de steunregeling ook van toepassing- zullen zijn op de klei ne boeren. Dat de minister 't probleem van de kleine zelf standigen in het al gemeen naar een staatscommissie heeft verwezen mag men hem toch niet als een verwijt aanrekenen, waar nu eenmaal voor 't steunvraagstuk in 't geheel die commis sie noodig is en het toch verkeerd ware, het onderdeel „kleine zelfstandigen" daarvan uit te sluiten. Voor 1938 hoopt Mr. Romme de commissie in 't leven te roepen en binnen redelijken tijd moge ze dan vervolgens haar onderzoek tot een goed einde brengen. De spoedopleiding tot dienstbode, waar over mevr. De Vries-Bruins minder goed te spreken was geweest dan Mr. Joekes, ver dient toch wel waardeering. Ook al omdat men aldus velen jonge meisjes een kans biedt, zoodat ze niet een werkkring in fa briek hoeven te zoeken, waarop juist on langs het partijblad van mevr. De Vries- Bruins zooveel had af te geven! En nu de steunpolitiek, waaromtrent de Minister gaarne verantwoording wenscht af Mr. A. M. Joekes (V. D. B.) i te leggen. De diepste moeilijkheid in dezen schuilt in onze loonpolitiek voor zoover daar bij in 't algemeen geen rekening pleegt te worden gehouden met 't kindertal: onze steunuregeling houdt nl. wel rekening met de hoef ten, al naar gelang van de grootte van het gezin. Als men deze regeling op zich zelf beziet, zijn er geen klachten. De steun regeling wordt op een bepaald oogenblik als het ware afgeknot door het loonplafond: daar zit hem de moeilijkheid. Theoretisch zouden er twee oplossingen denkbaar zijn: of wel juiste basis van loon politiek bevorderen of wel loslaten van het verband tusschen steun en loon. Maar dit laatste is zoowel praktisch als principieel on mogelijk. Hoofdschuldige is de loonpolitiek, die geen rekening houdt met de behoefte ten gevolge van den omvang van het gezin. Nu wordt het noodige geprobeerd om een in de oogen van den Minister betere loonpolitiek te bevor deren. Totdat de fout in de loonpolitiek zal zijn hersteld, was er 'n „noodverband" noodig. Vandaar de maatregelen door de Regeerin; met 't oog hierop genomen. Als de eischen ten aanzien van een dezer maatregelen den extra-bijslag voor inwonende^ oudere kin deren (waarmee pl.m. 1 millioen 4 ton ge moeid zullen zijn, te eng genomen blijken te zijn, zal de Minister in den meest ernstigen zin verzwakking van die eischen overwegen. Door de langdurige werkloosheid is een achterstand vooral in kleeding, dekking, schoeisel enz. ontstaan; de algemeene voe- dingstoestand in de werklooze gezinnen lijken echter niet ongunstig te zijn, al gaat dit zeker niet op voor elk gezin afzonderlijk. Zoo noemt het Amsterdamsche rapport een groot aantal gevallen, waarin 't minder gunstig is. Een van de eerste dingen die zullen moeten gebeu ren om hierin verbetering te bereiken, zal zijn: voorlichting aan de huisvrouw. Daar naast wordt hier en daar ook de fout begaan, dat men onze goedk oope levensmiddelen- distributie onvoldoende benut, wat de Minis ter met sprekende cijfers aantoonde. Er wordt prachtig gebruik gemaakt van margarine en vet en margarine uit te breiden tot de kleine van Economische Zaken de distributie van vet en margarine uit te breiden. Ook de kleine gezinnen, maar overigens kan en moet er veel meer van de goedkoope distributie ge bruik worden gemaakt. De Minister erkent dat hij een fout in de voorlichting heeft gemaakt ten opzichte van de spaarregeling, omdat de eerste indruk in derdaad bevreemding kon wekken, maar in de zaak zelf is, meent Mr. Romme, geen fout gemaakt. Er is de eisch gesteld om te sparen voor iets nuttigs,— voor een stuk noodzake lijk levensonderhoud. Huisvrouwen plegen te sparen om iets te kunnen koopen wat het ge zin noodig heeft. Als men thans over „spa ren" d or werkloozer. valt, dan is dat te mannelijk gedacht! Na deze opmerking ver dedigt de minister nog eens nader „het kwartje-van-Romme" en wijst er op, hoe hij aldus, mede het voortschrijdende euvel van koopen op afbetaling door werkloozen wensch- 'te tebestrijden. Mogelijk is, dat er in bijzondere gevallen niet kan worden gespaard en dat men ook niet wordt geholpen, maar hiervan heeft de Minister nog niet gehoord. Dat de spaarregeling gelijk zou staan met armenzorg iets waarover o.a. de heer Steinmetz (R.K.) het had gehad bestreed de minister. Niet de spaarregeling was een misgreep, maar eer de afwijzende houding, door 'n deel van de bevolking aangenomen. Met aanteekening. dat de heer Wijnkoop (communist) als tegenstemmer te beschouwen valt, gaat de begrooting van Sociale Zaken er door. E. v. R. Eerste Kamer. j-GRAVENHAGE. 1 December. In de vergadering van hedenmorgen elf uur, voor gezeten door mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, heeft de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal de volgende wetsontwerpen aangenomen. Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor 1936 (verschillende onderwerpen) Verhooging van de begrooting van ont vangsten en uitgaven van het defensiefonds voor 1936 (verhooging uitkeering aan het rijk wegens rente van verstrekte voorschotten). Wijziging van de wegenverkeerswet. Wijziging der invaliditeitswet. Bekrachtiging van een door den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië vast gestelde ordonnantie (verlaging motorvoer tuigenbelasting) Bekrachtiging van een door den gouver- enur-generaal van Ned.-Indië vastgestelde ordonnantie (wijz. Indische tariefwet en tarief van invoerrechten). Goedkeuring van het besluit van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië tot vast stelling van het slot der rekening van uit gaven en ontvangsten van Nederlandsch-In- dië over 1933. Vaststelling van het slot der rekening van de uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1934. Bekrachtiging van een door den gouver neur-generaal van Ned.-Indië vastgestelde ordonnantie (opschorting uitvoerrecht op Javatabak) Bekrachtiging van een door den gouv.- generaal van Ned.-Indië vastgestelde ordon nantie (vrijstelling tijdelijk extra-uitvoer recht) maatregelen t.a.v. de invoerrechten in Ned.-Indië. Verhooging van het dertiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 (verhooging pensioenen landmacht in West-Indië) EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: Recherches sur le Metabolisme d'acides amines par des Moisissures" de heer H. P. J. M. van Waes- berghe S. J. geb. te Hulst. Geslaagd voor het cand. ex. in de wis- en natuurkunde (L) mej. A. M. van Hulst en voor het doet. examen in de scheikunde de heer W. J. Nijveld. Geslaagd voor het artsex. Ie gedeelte de heer Th. J. van Santé (Zaandam) en W. Renout (Amsterdam). Geslaagd voor het apothekers-assistenten examen mej. N. M. Fekkes te Haarlem. Café-Restaurant 't Heerenhek, Plein 12 BIEDT U: Donderdagavond 2 December met WARME WORST KOMT U OOK? Wegens hun enorm succes werden de LANDER LADIES voor de geheele maand December geprolongeerd! (Adv. Ingez. Med.) Veeiiliuizeu-klant reisde het land door. Tien auto's, twee motoren en een tandem gehuurd en verkocht. Na maandenlange achtervolging in ver schillende deelen van ons land heeft de politie aangehouden den 27-jarigen W. W. uit Rotterdam, die omstreeks half Augustus uit Veenhuizen werd ontslagen. Van zijn uit- gangskas huurde hij in Rotterdam een tan dem, waarmede hij, vergezeld van de 23-jarige dienstbode A. P. naar Alphen aan den Rijn trok. Daar deed W. de tandem van de hand en huurde een zware motor, waarmede het tweetal naar Gouda trok. In Gouda werd de zware motor omgeruild tegen een lichtere, waarbij W. nog geld toekreeg. Naar Rotterdam teruggekeerd maakte men daar het gold op om vervolgens naar Amsterdam te gaan, waar een kennis van W„ zekere C. P. H., van meening was, dat de zaken grooter moesten worden opgezet. Het drietal huurde een vier- persoons auto en. deed deze, op weg naar Rot terdam van de hand, om een andere auto te huren bij den autohandelaar D. te Rotter dam. De autohandelaar D„ had zijn legiti matiebewijs in de auto laten liggen, hetgeen voor W. aanleiding werd voortaan op te tre den als de autohandelaar D. Het drietal huurde en verkocht achtereen volgens nog auto's in Utrecht, Groningen, Arnhem, Maassluis, Schiedam en Vlaardin- gen. In totaal hebben zij zich schuldig gemaakt aan het huren en verkoopen van tien auto's, twee motoren en den tandem. W. W-, de dienstbode A. P. en de koopman C. P. H. zijn in bewaring gesteld. Geld tegen bloedrente geleend. Woekeraarster van 78 jaar. De 78-jarige mej. A. S. van der K. moest Woensdag voor den Haagschen politierechter terecht staan wegens overtreding van de geldschieters wet. De bejaarde dame had aan tal van ken nissen, meest vrouwen, gelden geleend zon der daarvoor .de vereischte toestemming te hebben gekregen en voor de geleende be dragen vroeg ze dikwijls een ongehoord, hoo- ge rente. Uit het getuigenverhoor vijf dames ver schenen voor het hekje bleek, dat voor een geleend bedrag van f 15, vaak iedere week f 1, moest worden afbetaald plus een kwartje rente! De vijf dames waren niet de eenige klan ten van de woekeraarster Als stille getuige stond op de groene tafel nog een heele doos met „debiteuren". „Ja. maar daar waren een hoop werkloo zen bij, waarvan ik niets kreeg!" verdedigde zij zich. De officier van justitie zeide hier met een ouderwetsche woekeraarster te doen te heb ben, die tegen bloedrente geld leende. Spr. wilde met het oog op djsn leeftijd van verdachte geen gevangenisstraf vragen en vorderde een geldboete van f 75. subs. 25 da gen hechtenis. Conform dezen eisch werd uitspraak ge daan en de veroordeelde zag dadelijk van haar recht op hooger beroep af. Meisje geslipt en onder de tram geraakt. Slachtoffer zeer zwaar gewond. Woensdagmiddag om tien minuten over twee is op de Vijzelstraat te Amsterdam, voor het gebouw van de Ned. Handelmaatschappij een ernstig ongeluk gebeurd, dat gedurende ruim een half uur een groote verkeersstag- natie heeft veroorzaakt. Op dat tijdstip fietste een tweetal meisjes in de richting van het Muntplein, toen plot seling tusschen de Keizersgracht en de Heerengracht een van beiden, de 14-jarige J. K. slipte en op de tramrails slingerde. Met fiets en al kwam zij onder den baanschui- ver van een uit de tegenovergestelde richting komenden motorwagen van Lijn 16 terecht, waardoor zij een eindweegs werd meegesleurd. De trambestuurder was niet bij machte nog tijdig te stoppen. De tramwagen moest worden opgevijzeld, eer de ongelukkige er, zwaar gewond, onder vandaan gehaald kon worden. Per auto van den G.G.D. is zij naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Het gevolg van een en ander was, dat het verkeer gedurende langen tijd volkomen ge blokkeerd was, zoo dat spoedig tusschen het Muntplein en den Weteringschans, een on afzienbare file van trams en auto's stond te wachten, waar eerst omstreeks kwart voor drie beweging in kwam. VIJF ARRESTATIES TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche politie heeft een bijzon der goeden slag geslagen met de arrestatie van vier zware jongens uit de Maasstad, die met een door een heler ter beschikking ge stelde truck, niet minder dan twee ton koper en lood wilden vervoeren. De gestolen metalen, welke een waarde vertegenwoordigden van ongeveer acht honderd gulden, werden ontvreemd van het opslagterrein van den groothandel in lompen en metalen van de firma de L. in het Oostev van Rotterdam. De gearresteerden zijn de 56-jarige los werk man J. F. J. S., de 42-jarige J. B„ de 40- jarige J. A. K., de 48-jarige los werkman P T H.. en de 31-jarige opkooper A. de V. De vijf mannen zijn ter beschikking va. de justitie gesteld. Jam- en Liinonadebesluit nog onuitvoerbaar Request aan den minister. Op 1 Januari a.s„ eventueel op 1 Juni 1938, zullen de bepalingen in werking treden, die ingevolge het jam- en limonadebesluit (K.B. van 13 Augustus 1937, Staatsblad no. 854) ge maakt zijn ten aanzien van de bereiding van jams, limonades en dergelijke artikelen. Thans blijkt echter reeds, dat het zoowel voor de fabrikanten als voor de detailhande laren onmogelijk zal zijn dit besluit na te leven. De fabrikanten bereiden de conserven namelijk van begin Juni tot half November. Bij de verwerking van den oogst 1937 heeft men dus slechts gedeeltelijk rekening kunnen houden met het 13 Augustus 1937 gepubli ceerde besluit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Betuwe te Tiel heeft zich daarom met een request tot den minister van Sociale Zaken gericht, waarin de genoemde bezwaren uitvoerig toegelicht worden en, mede op grond van de gevolgen der bepalin gen omtrent de etiketteering, verzocht wordt het besluit 1 Januari 1939 voor de fabrikanten in werking te doen treden. In verband met de voorraden van den klein handel wordt tevens gevraagd de datum van inwerkingtreding voor dezen te bepalen op 1 Juli 1939, met dien verstande, dat de keu ringsdiensten ook na dien datum soepel zullen optreden indien aangetoond wordt, dat sprake is van ouden voorraad. Mochten tegen een gesplitsten invoerings termijn juridische bezwaren bestaan, dan verzoekt de kamer de datum van invoering voor fabrikanten en handelaren beide te stel- 1 en op 1 Juli 1939. Ten slotte wijst de kamer er in haar request nog op, dat enkele bepalingen van het besluit zullen leiden tot een onnoodige belemmering van den handel en indruischen tegen het geen in fabrikantenkringen leeft. In dit ver band wijst zij op de bepaling betreffende de vermelding der inhoudsmaten en verzoekt het besluit op sommige punten alsnog meer aan de practijk te doen aanpassen „door overleg tusschen de keurinsdiensten en de bij de re geling betrokkenen. Handige inbreker gesnapt. Vergissing werd hem noodlottig. Op 25 November j.l. kwam een bewoner van de tweede étage van een pand aan de Gerrit Jan Mulderstraat te Rotterdam in den avond toevallig naar beneden en trof op de eerste étage een hem onbekenden man aan. Op de vraag: „Wat doe jij hier?" antwoordde de vreemdeling, dat hij juist de echtgenoote van den bewoner van de eerste étage was tegen gekomen en dat zij' hem had gevraagd even een briefje af te willen geven. Nu de bewoner echter niet thuis bleek, zou hij het briefje maar achter laten. En zoo gezegd, zoo gedaan. De vreemdeling gaf een briefje af en ver dween daarop. Spoedig bleek echter, dat men met een inbreker te doen had gehad, die met behulp van valsche sleutels was binnengeko men. In zijn verbouwereerdheid had de in breker, toen hij zich ontdekt zag een boete briefje afgegeven, waarop zijn adres stond Het was dus voor de politie niet moeilijk meer om den man te arresteeren. Hij is de 33-jarige handwerker C. R. van de Z. Uit een nader onderzoek, dat volgde, kwam vast te staan,, dat dezelfde inbreker op 17 Fe bruari j.l. ook een poging tot inbraak had gedaan en wel in een pand' aan de Sophia- kade. Door het verbreken van een kelderraam had hij zich toegang tot dat pand weten te verschaffen. Maar de bewoner, J. de G., die toevallig aan de overzijde van de straat stond, had gezien, dat de man op een minder ge wone wijze in zijn huis was verdwenen Ter stond begaf hij zich naar zijn woning en ging door de voordeur naar binnen, .waar hij den inbreker in deachterkamer aantrof. Deze zich ontdekt ziende, nam de vlucht, doch buiten werd hij door den bewoner gegrepen en er ontstond een worsteling. De indringer werd bij zijn regenjas gegrepen, doch hij zag kans zich van zijn jas te ontdoen en verdween in de duisternis. Men heeft den inbreker nooit te pakken kunnen krijgen, totdat hij dan nu eindelijk is geknipt. Wat had hij n.l. na de worsteling gedaan? Op zijn vlucht was hij en huis in de Jaffadwarsstraat binnengeloopen, waar hij zich achter de deur heeft omgekleed. Zoo deed hij o.m. zijn beenkappen af zoodat hij een lange broek droeg, terwijl hij zijn pull over, hetwelk eerst onder zijn vest zat, nu over zijn vest heentrok. Hij was op die ma nier een heel ander mensch geworden en nie mand had hem opgemerkt. GROOTE ZEESCHILDPAD GEVONDEN. Tusschen Katwijk en Noordwijk hebben Woensdag twee mannen een schildpad ge vonden, welke 1.10 m. lang is en 40 c.M. breed. Het dier is gemerkt A. C. no. 20142. Zes rijwieldieven te Rotterdam pin arrest. Groot aantal fietsen door hen gestolen. Voor de zooveelste maal is de Rotterdam sche politie er in geslaagd een combinatie rij wieldieven, welke zich de laatste jaren aan een groot aantal rijwieldiefstallen te Rotter dam heeft schuldig gemaakt, onschadelijk te maken. Een rechercheur ontdekte n.l., dat onder een laagje tin op een dubieus rijwiel een nummer was weggewerkt. Nadat het tin afgeschrapt was, stelde de politie vast, dat het hier inder daad een gestolen rijwiel betrof. De eigenaar, de 25-jarige koopman H. R. werd daarop aan gehouden. Uit een verder onderzoek kwam vast te staan dat hij, in samenwerking met den even eens gearresteerden 31-jarigen expeditie knecht A. N. B. tal van malen rijwielen had gestolen, welke dan werden gebracht bij den 33-jarigen rijwielhandelaar G. R., die, ha te zijn aangehouden, bekende van dit tweetal, alsmede van een zekeren J. W„ meermalen rijwielen te hebben overgenomen. Bovendien werd nog aangehouden de 20- jarige boekhouder A. J. S. die zich samen met H. R. en J. W. aan rijwieldiefstallen had schul dig gemaakt. Alle rijwielen waren uit elkaar gehaald en de diverse onderdeelen gebruikt om andere fietsen samen te stellen. Voorts bleek dat H. R. en J. W. behalve aan G. R. ook nog tal van rijwielen hadden verkocht aan den 20-jarigen A. C. van C. bij wien niet min der dan 7 rijwielen in beslag konden worden genomen. De combinatie heeft zich steeds aan arres tatie kunnen onttrekken, doordat zij de rijwie len op zulk een radicale manier ombouwde, dat zelfs de frames werden stukgezaagd. In totaal heeft de politie bij deze mannen twaalf rijwielen in beslag kunnen nemen. Men vermoedt echter, dat de leden van dit clubje, die zich momenteel allen in het huis van be waring bevinden, zich aan nog meer rijwiel diefstallen hebben schuldig gemaakt. waarvoor iedere heer „zijn" st. Nicolaas bijzonder dankbaar zal zijn. o.a. een Huisjasje of Kamerjapon van wollen stof, bruingrijs en groen geruiten kraag manchetten en zijden brandenbourgs bij- JOH. MEIJER'S HEEREN MODE MAGAZIJN KENNEMERLAAN 3é TELEF. 4453 Geen filialen. (Aiv. Ingez, Hei,, FIETSER ONDER AÜTO GERAAKT pv ERNSTIG GEWOND. De 47-jarige H. C. N. van der Hooft mt fl. Haverlandstraat te Rotterdam geraakte Lvm hij op zijn fiets uit de St. Janstraat kwamS! den Goudschesingel aldaar opreed, onder uit de richting Oostplein rijdenden vracht auto geladen met zand en bestuurd door den 18-jarigen M. van W. uit de Zegenstraat Met een schedelbasisfractuur en een hersenschud ding is de man per auto van den Geneed kundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den" C ooisin gel vervoerd, waar hij in vrij ernstS toestand is opgenomen. Tegen den chauffeur van den vrachtauto is proces-verbaal onee maakt. DE „VAN GALEN" TE SOERABAJA AANGEKOMEN. SOERABAJA, 1 December. (Aneta-ANP) Hedenochtend te acht uur is de „Van Galen" de marinehaven te Soerabaja binnengeko- men.. VOETBAL. Engelanil—T sjecho-Slowakije (5-4) De Engelsclien scoren den wïnnenden goal eerst in de laatste minuut! Ruim 45.000 toeschouwers woonden Woens dagmiddag op het terrein van Tottenham Hotspur den landenwedstrijd tusschen Enge land en Tsjecho Slowakije bij, welke ontmoe ting na een spannenden kamp met 5—4 door de Engelschen werd gewonnen. De overwin ning is op het nippertje behaald, immers tot enkele minuten voor het einde was de stand nog 44 gelijk. Het winnende doelpunt van Matthews kwam niet zonder gelu,k tot stand. De Tsjechen hebben op het gladde veld - het had de laatste dagen vrij sterk geregend een prachtige partij voetbal gespeeld; in Engelsche voetbalkringen is men van mee ning, dat dit elftal het beste is, dat het con tinent tot nu toe naar Engeland heeft gezon den. De Tsjechen demonstreerden een technisch hoogstaand spel: het combineeren vlotte uit stekend: Bovendien wisten de voorhoedespe lers wat schieten is, wat doelpunten maken eigenlijk beteekent; de physieke conditie van alle spelers was voortreffelijk. Om een 4—2 achterstand in de tweede helft geheel op te halen is al een overtuigend be wijs van de groote kracht der Tsjechen. Nog is het aan geen enkel continentaal elftal gelukt, de Engelschen op eigen grond te slaan of een gelijk spel te behalen, maar niet temin is de 54, zooals wij reeds schreven, de vrij gelukkige zege der Engelschen allesbe halve overtuigend. Er is een nieuwe bres geschoten in de idee der onoverwinnelijkheid van Engeland. Wan neer zal het kasteel vallen en welke landen ploeg zal daartoe in staat zijn? Engeland heeft revanche genomen voor de nederlaag, in 1934 te Praag geleden. Maar deze revanche is niet met klinkende cijfers behaald, hetgeen toch algemeen, ook op het vasteland van Europa, verwacht werd. De weersomstandigheden waren verre van fraai, toen onder leiding van den bekenden Belgischen scheidsrechter Langenus begon nen werd. In de eerste helft ging het spel vrijwel steeds gelijk op. De Tsjechen waren minstens zoo snel als de gastheeren en ondanks het feit, dat de glibberige bal en het vrij zware veld een voordeel voor de Engelsche spelers beteekenden, waren de Tsjechen niet zwakker dan hun tegenstanders. Engeland nam in de eerste helft de leiding door Crayston, doch Puc maakte op magnifieke wijze gelijk (11). Het was Morton, die aan Engeland opnieuw de leiding gaf, de rechtsbuiten Matthews van Stoke City, de beste speler in de Engelsche voor hoede, maakte er vóór de rust 3—1 van. Doch de Tsjechen gaven den moed niet op; hun rechtsbinnen Kloz slaagde er in, den achter stand te verkleinen (32). In de tweede helft was het opnieuw Matthews, die op fraaie wijze een doelpunt scoorde (42) Over het algemeen heerschte de meening, dat Tsjecho Slowakije met dezen achterstand een geslagen ploeg was. Doch de gasten wis ten door schitterend samenspel telkens ver warring in de Engelsche verdediging' te schep pen. Midvoor Zeman van Sparta (Praag) wist keeper Woodley te passeeren en Nejedly schoot den gelijkmaker in het net (44). Het slot was zeer spannend. Zou het Tsjecho Slowakije gelukken een gelijk spel te behalen. Maar in de laatste minuut kwam het win nende doelpunt der Engelschen, toen Matthews een hard schot loste, dat via een der Tsjechische beenen langs keeper Planicka ging. Op vrij gelukkige wijze heeft Engeland de overwinning behaald. De Engelsche zege is overigens in cle eerste plaats te danken aan het prachtige spel van Matthews, die den hattrick verrichtte. UITSLAGEN ZATERDAG WEDSTRIJDEN E. V. A.P. S. V. Haarlem V. U.—R. V. A. II R. V. A. H—Gazelle I Gazelle H—W. S. V. 4-3 2-4 0-11 15 H. V. C.-R. C. H. Voor den belangrijken uitwedstrijd, dien R.C.H. a.s. Zondag in Amersfoort moet spelen tegen H.V.C., laten de spoorwegen wederom een extra trein rijden, die te half twaali un Haarlem vertrekt. Ten gerieve van de sup porters wordt doorgereden naar halte hoven, op slechts enkele minuten afstand van het H.V.C.-terrein. Te 16.22 uur kunnen 2U van dat punt af weer naar Haarlem vertrek ken. De prijs der spoorkaartjes is weer op bekende lage „sporttarief" gesteld. De kaartjes zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2