Ir. GelincE vertelt. BEVERWIJK WIJK AAN ZEE CASTRICUM Het bereiken van de 65 beteekent tegen woordig in de meeste beroepen een onver biddelijk afscheid van den werkkring. In het ambtelijke leven geldt dat schier overal en zoo zal ook Ir. W. G. C. Gelinck, Hoofdinge nieur-Directeur van den Rijks Waterstaat, er op 1 Februari a.s. het bijltje bij moeten neer leggen. Hem is een paar jaar geleden reeds de titulaire rang van Inspecteur-Generaal verleend en bij 2ijn eervol ontslag is hem een dankbetuiging geworden voor de belangrijke diensten, den lande bewezen. Zulke erkennin gen bewijzen dat hij alle reden heeft om met voldoening op zijn loopbaan terug te zien. En het past niet bij zijn opgewekten aard den eersten Februari met triestheid tegemoet te zien. Te minder omdat na dien datum de orga nisatie van het in 1938 in ons land te houden Internationale Wegencongres zijn werkkracht zal blijven vragen. En ook, zou ik zoo zeggen, omdat deze werkzame man toch wel zijn ar beidsveld zal vinden. Niettemin blijft het waar dat de algemeenheid van de toepassing van zoo'n leeftijdsgrens haar nadeelen heeft en dat men sommigen gaarne langer op hun post zou zien blijven. Dat dacht ik ook in dit geval, toen ir. Gelinck mij van zijn 42-jarige loop baan bij den Waterstaat zat te vertellen. „Toen ik in 1895 als jong ingenieur begon", zei hij, „was de taak van den Rijks-Water staat heel wat minder bij het publiek bekend dan nu. Dat die taak bouw en onderhoud van Rijkswaterwegen, havens, zeekeeringen, dij ken en wegen omvat, het oppertoezicht na mens de Kroon op provinciale Waterstaats werken, polders, waterschappen en vervenin gen en het advies geven aan de afdeeling ge schillen van bestuur van den Raad van State over waterstaats-kwesties is nu veel alge- meener bekend. Er is trouwens in het alge meen veel meer belangstelling voor het werk van den Waterstaat gekomen, hetgeen groote voordeelen heeft maar ook wel eens vertra ging oplevert door de vele commissies: het veelvuldige overleg dat ingeschakeld wordt Overigens is het zwaartepunt van onze taak in die 42 jaar tijds wel verlegd. In mijn eersten tijd vroegen de wegen zooiets als 20 pet. van de aandacht en den arbeid van den Rijks Waterstaat. Nu is dat 80 pet. geworden. Vroeger beperkte de dienst van de wegen zich tot regelmatig onderhoud, in de latere jaren hebben de eischen van het moderne verkeer tot verbetering en nieuwen aanleg op gewel dige schaal geleid. Die historie zette zich eigenlijk in 1902 al in met het ontstaan van de fietspaden, toen de fiets een algemeen volks-vervoermiddel werd. Eerst waren het sintelpaden, waarop de fietsers zelf de sintels maar in moesten rijden, later werden ze ge walst. Toen kwam de opkomst van de auto. In 1908 ontstond het vraagstuk van den stof- plaag, eerst bestreden met middelen als westrumiet, later door een wegconstructie die preventief werkte. De oorlog stopte de ont wikkeling van het autoverkeer tijdelijk, maar daarna zette die zich in steeds versnellend tempo voort en toen werd de verbetering van ons wegennet aanvankelijk geremd door ge brek aan fondsen. Later is daar in voorzien en kon de groote wegenbouw ondernomen worden. Ook in onze personeels-organisatie zijn groote veranderingen gekomen. Vroeger ken den we alleen vast personeel en tijdelijk, zon der pensioen. Nu vast personeel, tijdelijk met en tijdelijk zonder pensioen en arbeidscon tractanten, waaronder zelfs ingenieurs. De per soneelszaken eischen dan ook veel meer zorg en tijd dan vroeger; de toepassing van het capitulanten-stelsel is daarbij" in de practijk niet eenvoudig. Vroeger kochten we zelf wat we noodig hadden direct; de inkoop van ma terialen via het Rijksinkoopbureau heeft ook een groote verandering gebracht. De methode van werken in ons land, in ver gelijking met het buitenland, geeft naar mijn meening een kenmerkend beeld van den Ne- derlandschen volksaard. Wij „starten" niet vlug, overwegen lang, kijken de kat uit den boom, maar als de Hollander eenmaal eens iets maakt doet hij het goed en vaak beter dan in het buitenland. Dat heb ik ruimschoots kunnen waarnemen. Overigens hebben wij juist in de dichtbevolktste deelen van ons land te kampen met moeilijkheden die de bui tenlander, behoudens enkele beperkte uitzon deringen in België, Noord Frankrijk en Enge land niet kent: met onzen slappen bodem wordt technisch veel meer geëischt en zijn de kosten van aanleg ook veel en veel hooger. Men interesseert zich daar in het buiten land altijd levendig voor. De Internationale Wegencongressen, die ik van 1908 af heb mee gemaakt, sinds '21 als vertegenwoordiger van Nederland, hebben daarvan wel het bewijs gegeven en de belangstelling in 1938 zal dan ook extra-groot zijn nu men in Nederland komt. Als gelegenheid tot uitwisseling van technische ervaring hebben die congressen veel waarde. Ik heb ze in Parijs, Brussel, Se- villa, Milaan, Washington en München mee gemaakt en mijn werk 'daarin zal ik kunnen1 blijven voortzetten. Wat nu mijn lange loopbaan betreft: ik heb ge werkt in zooveel verschillende deelen van ons land en in zooveel verschillende opdrachten dat ik het heele waterstaats-gamma heb kun nen doormaken, en daar blijf ik dankbaar voor. Het stelsel van overplaatsing houdt daar trouwens ook rekening mee en dat is een goede gedachte die den dienst ten nutte komt. Men leert ook de verschillende soorten Nederlan ders goed kennen; er is veel verschil in land aard en zoo bezien zijn we een groot land. In '95 begon ik als jong ingenieur bij de Maasmond-verlegging, werkte aan een kanaal, bouwde een electrisch poldergemaal, dat toen iets nieuws was en een klein stoomgemaal. Daarna werkte ik van 1901-1904 in Den Haag aan het bureau der groote rivieren en deed jdaar uitsluitend schrijftafelwerk, om den ad ministratieven kant te leeren kennen. Daarop volgden van 1904-1906 Almelo, een klein arron dissement, waar mijn taak in hoofdzaak het onderhoud van rijkswegen betrof, van 1906- 1912 Assen (wegen en kanalen, beroepszaken betreffende de verveningen, van 1912-1919 Amsterdam (als hoofdingenieur van het Noordzeekanaal moest ik de plannen ontwer pen tot kanaalverbreeding, de uitbreiding van 1 de visschershaven leiden en de diverse vraag stukken behandelen die de mobilisatie daar meebracht). Daarna werd ik hoofdingenieur directeur in Den Bosch van 1919-1921 en be leefde er den watersnood van Cuyk. In '21 ging ik op eigen verzoek naar Haarlem en ben -"aar sindsdien gebleven. Hier heb ik aan de uitvoering van de nieuwe sluizen te IJmuiden gewerkt, aan het Staats- visschershavenbedrijf, de uitvoering der ver breeding van het Noordzeekanaal, den bouw van nieuwe groote wegen als Amsterdam—het Gooi, Amsterdam—Haarlem, Amsterdam— Sassenheim, de verbetering van den weg Haarlem—Alkmaar—den Helder, den ombouw van den haven in Oude Schild. Ir. Gelinck heeft mij nog met veel waar deering gesproken over de medewerking van velen die hij ondervonden heefttot in de laagste rangen, want hij had een hartelijk woord voor den polderjongen, dien hij altijd als een ronden kerel-uit-éen-stuk graag heeft gemoogd. Hij sprak mij niet van de hartelijke waardeering en sympathie die in en buiten den dienst naar zijn persoon uit gaan. Maar ik weet dat die zoo algemeen zijn dat men hem zeer noode uit zijn functie zal zien heengaan. R. P. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord morgen gesloten. Deze apotheek is in de ko mende week ook 's nachts geopend. DE LOTERIJ VAN DE BLINDENVEREENIGING Het bestuur van de Blindenvereenigin^ Noord-Holland (Noord) deelt ons mede, dat te Koedijk de trekking is gehouden van de verloting van een tandem. De prijs viel op no. 2928. De bezitter van dit lot bleek in Alk maar woonachtig te zijn. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Taf fijnBrasser, d.; C. E. van Ettenv. Hedel, z.; A. A. E. KluftRietvelt, T. van DesselTol, z.; B. de RuijterGroot d.; M. Panjer—de Groot, d.; N. Riteco—Scheer, z.; E. M. KomenThomas, z. Ondertrouwd: J. van Dieren en J. A. den Ot ter. Getrouwd: G. Aafjes en A. C. Hennen; P. Th. van Lieshout en H. v. d. Kolk. Overleden: E. Kaan, wed. van B. G. Schuite- maker, 69 j.„ Velsen, Trompstraat 84; H. Wagenaar, oud 73 j., wed. van C. de Boer, Alkm. weg 58, alhier; C. W. Vendel, oud 75 j., wedr. van J. M. Bol, alhier, Gladiolenlaan 145. MARKTBERICHT. Vereenigde Veilingen, Kennemerland en Vrije Veiling. Waschpeen per K.G. 34 Spinazie per kist 35—75 Boerenkool per K.G. V/z214 Andijvie per kist 1545 Wortelen per bos 58 Peterselie per bos 2—3 Selderie per bos 2—4 Prei per K.G. V/z—3 Bloemkool le ssoort per scuk 8—11 Bloemkool 2e soort per stuk 2r-5 Tomaten per K.G. 10—30 Uien per K.G. 59 Witlof per K.G. 1015 Spruiten per K.G. 613 Wortelen per K.G- 23 Bieten per K.G. 33V2 Nero per K.G. 3—11 Knollen per stuk Z—6 Roode kool per K.G. 12 Va Gele kool per K.G. 2—3 Groene kool per K.G. IA8 1/2 Appelen per K.G. 618 Peren per K.G. 612 Druiven per K.G. 2236 De voetbalwedstrijden van Zondag. Een belangrijk programma. Nu de kamp NederlandLuxemburg weer tot het verleden behoort, gaat Zondag 5 De cember aller aandacht behalve naar St.-Nico- laas weer uit naar de competitie, waarvoor een vrijwel volledig programma werd vastge steld. Ook voor onze plaatselijke clubs vermeldt het programma weer belangrijke wedstrij den. In 2 A valt allereerst de aandacht op DE KENNEMERS—Z.V.V. Na een serie lastige uitwedstrijden zullen de Kennemers Zondag dan weer eens in eigen omgeving spelen. Zoo op het eerste gezicht zou men geneigd zijn het treffen tegen Z.V.V. vQor de Kennemers als een ..zacht kostje" te beschouwen. Immers, Z.V.V. ver loor 5 wedstrijden en neemt de laatste plaats in op de ranglijst. Toch ligt de veronderstelling voor de hand, dat de blauw-zwarte Zaandammers geenszins van plan zijn, daar lang te vertoeven. Bij de eerste de beste gelegenheid zullen zij de „roode lantaarn" met een vriendelijk gebaar aan een anderen gegadigde overhandigen. Alcmaria moest dit op den laatsten competitie-Zondag tot haar schade ondervinden. Op haar eigen terrein spelend bezorgde Z.V.V. den Alk- maarders een nederlaag. De Kennemers. die nog steeds volop in de running zijn, zullen dan ook wel zoo verstandig zijn him tegen standers niet te onderschatten. Trouwens de punten zijn meer dan ooit noodig, want in deze afdeeling schuilen meerdere gegadigden voor de bovenste plaats. Met belangstelling wordt bijv. ook uitgezien naar de verrichtin- kgen van W. F. C. dat met een wedstrijd min der en een beter gemiddelde, aan het hoofd van de ranglijst staat en dat morgen den zeer moeilijken uitwedstrijd tegen West-Frisia tegemoet gaat. D. W. V., dat in punten-aantal precies ge lijk staat met de Kennemers, heeft het al evenmin gemakkelijk. De Nieuwendammers gaan bij Z. F. C. op bezoek en zij zullen even als onze stadgenooten eenige weken geleden, ervaren, dat het een zware taak is om Z. F. C. in eigen huis de punten afhandig te ma ken. De dag van morgen houdt vermoedelijk v/el eenige St.-Nicolaasverrassingen in zijn schoot verborgen. Het kon wel eens een goede dag voor de Kennemers worden, maar dan zullen zij in de eerste plaats zelf moeten winnen. Hoewel het elftal tegen D.W.V. niet speelde voor wat het waard was, hebben wij nochtans vertrouwen, dat zij morgen het publiek op een aantrekkelijke partij voetbal zullen ver gasten. De opstelling van de Kennemers is: Van Urk, Dinkla, v. d. Bos, Veenstra, Steeman, v. d. Wal, Horeman, Boom, Groot Heideman, Brethouwer 1 De andere wedstrijden in deze afdeeling zijn West Frisia—W.F.C.; H.R.C.—O.S.V., Spartaan—Alcmaria Victrix; Z.F.C.—D.W.V. AHRENDS V. C.—BEVERWIJK. Zondag gaan onze plaatsgenooten naar Am sterdam, om Ahrends V. C. te bekampen. De tegenpartij is een ploeg, die met wisselend suc ces in de competities speelt. Beverwijk be hoeft er dan ook niet aan te denken, Ahrends als een „zacht eitje" te beschou wen, want dan kon het wel eens gebeuren, dat de roodbroeken de kous op den kop kre gen. Dit temeer, daar de achterhoede van Be verwijk lang niet safe is en we dus nooit kunnen weten, wat er zal gebeuren. De voor hoede is voor een paar doelpunten goed, ter wijl de middenlinie, wanneer zij speelt zooals tegen Kinheim, zeker een belangrijke steun zal zijn. Slaagt de achterhoede er in het juiste verband te vinden en geen blunders te ma ken, dan gelooven we stellig in een overwin ning van de rood-witten. Hoewel een kam pioenschap niet meer verwacht wordt, is de kans theoretisch toch nog aanwezig en men kan nooit weten wat er nog kan gebeu ren in de tweede helft van de competitie. De opstelling van Beverwijk is: Hoogerwerf, Vessies, J. Kuyer, W. Kuyer, G. de Ruiter, A. de Ruiter, Koning, Th. Kuyer, Markx, Maenhout, Schellevis. De andere wedstrijden in deze afdeeling DE.C.Zeemeeuwen; KinheimBloemen- daal; S. D. Z—De Meteoor; Zandvoort—W. M. s'. ST.-NICOLAASWEDSTRIJD VAN 'T KARPERTJE. De Hengelaarsvereeniging ,,'t Karpertje" houdt Zondag 5 December haar gebruikelij ke St.-Nicolaaswedstrijd op baars. Deze wed strijd zal in het Noordhollandsch Kanaal bij Akersloot worden gehouden. De deelnemers vertrekken Zondagmorgen te zes uur van af het clubhuis, café „De Vriendschap", aan den Alkmaarschenweg. Als prijzen zijn voor den wedstrijd St.-Ni- colaasgeschenken uitgeloofd. DE STEMPELUREN VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de week van 6 tot en met 11 Dec. zijn de stempeluren voor de georganiseerde werk- loozen als volgt vastgesteld: Beverwij ksche Bestuurdersbond 9—9.30 en 2.15—2.30 uur. Christelijke Besturenbond 10—10.15 en 2.30 —2.45 uur. Plaatselijk Arbeids Secretariaat 9.30—10 en 2—2.15 uur. R.-K. Volksbond 9.15—9.45 en 2—2.15 uur. Wijk aan Zee 10.15—10.45 en 3—3.15 uur. De omvang cïer wérKlooslieI3. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddelinig stonden aan het einde dezer week in totaal 1239 werkzoekenden ingeschreven tegen 1206 aan het einde der vorige week. In Beverwijk waren 1094 (vorige week 1065) en in Heemskerk 145 (vorige week 141) werkzoekenden ingeschreven. In de overeenkomende week van het vorige jaar waren 1301 werkzoekenden bij den dienst ingeschreven. MODJO van MAJOOR IMMER geïmiteerd. NIMMER geëvenaard. Nu ook in doozen van 10 stuks 40 cents. (Adv. Ingez. Med.) LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. J. van Zijp en gezin, werkt, teek., v. Haar lem, Boogaardlaan 23. J. H. Huner. zonder ber., van Amsterdam, Arendsweg 48. C. J. Ruijgrok, zonder ber., van Hilversum, Baanstraat 72a. J. Dol, echtg. C. Pletting, z. ber., v. Velsen, Hoflanderweg 234. J. J. Hoogeboom, arts, van Den Haag, Rel- weg 51. M. W. Attema, dienstbode, van Almelo, Creutzberglaan 27B De Kruijf geb. Boerlage, z. ber.,, van Heiloo, Creutzberglaan 130. M. E. J. Grapendaal geb. de Kruijf, z. bei- van Heiloo, Creutzberglaan 130. G. Brakenhoff, dienstbode, van Castricum, Koningstraat 22. M. Vlottes, geb. Bruins, huishoudster, v. Vel sen, Lijsterbeslaan 20. H. H. Swaanswijk, z. ber., van Amsterdam, „Egbertduin", Wijk aan Zee A. Metselaar, zonder beroep, van Haarlem, Peperstraat 17. A. Neumann geb. Smoor, z. ber., van Velsen, Munnikenweg 88. Vertrokken: L. J. K. Tol, instrumentmaker, naar West- Indië, Curasao. M. G. Warmenhoven, z. ber., n. Amsterdam, Kattenburgerplein 8b I. J. Kaaijk, z. ber., naar Voorburg, Heeswijk straat 102. A. Goed en gezin, fabr. arbeider, naar Vel sen, Laddebeekstraat 70. F. L. Dee en gezin, hoofdambt, gem. tram, n. Amsterdam, Magelhaenstraat 10 L L. van Heulen, stucadoor, n. Haarlem, Zijl straat 45 rd. D. M. Keepers, z. ber., n. Haarlem, Kleine Houtweg 13. G. Muis, kantoorbediende, naar Velsen, Pr. Hendrikstraat. A. M. Jansen, naar Amsterdam, Hondhorst- straat 9. A. Dros en gezin, scheik. ing., naar Eind hoven, Balsemienstraat 1. B. Heijens, dienstbode, naar Velsen, Wijker- meerpolder 25, N.Z. Kanaaldijk. E. C. Chr. Ribbius, corr. Hoogov., n. Haar lem, Spaarne 106. A. J. F. Roemersma- geb. Oupffert, huis houdster, naar Amsterdam, M. H. Tromp straat 26 I. M. Teer, leerl. verpleegster, naar Haarlem, Gasthuisvest 47. J. C. Haver, dienstb., n. Velsen—IJmuiden- Oost, Planciusstraat 63. H. C. Mulder, verpleegster, n. Amsterdam, Nassaukade 85b. J. H. Muis, stuurman, n. Koog aan de Zaan, Lage Dijk 36 inw. G. Hennen geb. Aafjes, z. ber., n. Assendelft, Veenpolderweg 1112. T. Schol-geb. Tijms en gezin, z. ber., naar Amsterdam, Marnixkade 30 I. D. H. Boekei, behanger, naar Amsterdam, Marnixkade 30 I. A. M. van Duivenvoorde, dienstbode, n. Heemskerk, Voorweg 23 inw.. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. St. Nicolaas heeft zijn jaarlijksche bezoe ken afgelegd aan de Fröbelscholen. In de speelzaal van de R.-K. Fröbelschool aan de Koningstraat hebben de kleuters voor St. Nicolaas en zijn knecht aardige liedjes gezongen en de dappersten hielden zelfs een samenspraak. St. Nicolaas had voor dit alles heel veel waardeering en dat had hij eveneens voor het werk van de Eerw. Zusters en van de dames van het comité. De Eerw. Moeder ontving een smakelijk ge schenk en de Sint bedacht ook de dames van het comité. Alle kinderen kregen een mooi stuk speel goed en een versnapering, met welke koste lijke bezittingen zij verheugd huiswaarts to gen. St. Nicolaas bracht daarna nog een bezoek aan de ouden van dagen van het St. Jozef gesticht, waar het jaarlijksche hooge bezoek met veel blijdschap werd begroet. De hooge gast onderhield zich minzaam met de ver pleegden en liet zich de beide oudste inwo- nenden, tezamen 184 jaren tellende, voor stellen. De dames en de heeren ontvingen een ge schenk en bovendien nog een versnapering. In de neutrale Fröbelschool aan de Raad huisstraat heerschte een niet minder opge wekte St. Nicolaasstemming. De kinderen zongen Sinterklaas spontaan hun liedjes toe en zij luisterden vervolgens met ernstige ge zichtjes naar het vermanende of prijzende woord van den ouden bisschop. Ook hier had de Sint voor iedere leerling een mooi geschenk en zwarte Piet tastte diep in den zak met lekkers. De boosdoeners kwa men er nog al genadig af en dat was eigen lijk ook weer een pak van het hart van de brave kinderen, die het toch maar een ang stig avontuur vinden, wanneer zwarte Piet met de roe moet werken. En zoo verliep ook dit St. Nicolaasfeest weer tot aller tevredenheid, niet in het minst tot die van het personeel der school, dat zich zooveel moeite had getroost om een en ander voor te bereiden. KENNEMER WANDELCLUB. De K.W.C. houdt Zondag 5 December des morgens 9.30 uur, vanaf het Kennemer Hotel alhier, een inhaalmarsch over 15 K.M. Lei der is de heer De Jeu. Zoowel leden als niet,- leden kunnen aan dezen marsch deelnemen. Op Woensdag 8 December a.s. wordt de St. Nicolaas clubavond gehouden, des avonds te 8 uur, in het Kennemer Hotel voor leden met één genoodigde. Zondag 19 December a.s. wordt de tweede trainingsmarsch gehouden over 20 K.M., eveneens voor leden en niet-leden. onder lei ding van den heer De Jeu. De afmarsch is om 9 uur vanaf het Kennemer Hotel. ALGEMEENE METAALBEWERKERSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Metaalbewerkersbond hield in het lokaal van den Bever wij kschen Bestuurdersbond een ledenvergadering. Nadat de voorzitter, de heer F. van Galen in zijn openingswoord had herinnerd aan de gevoerde loonacties bij de firma's Gonner- rnan en Witkamp werd een voorstel behan deld tot het stichten van een fonds, waaruit leden, die bijzondere hulp noodig hebben eenigszins geholpen kunnen worden. De bij drage aan dit fonds zou 1 ct. per week moe ten zijn, maar dan zou de bijdrage van 1 cent voor het rusthuis vervallen. Besloten werd het fonds op te richten. Tot beheerders werden benoemd de heeren Al- barda, Honig en Miedema. Voor de te voeren winterpropaganda stel den eenige leden zich beschikbaar. De resul taten zullen maandelijks in een bijeenkomst met de propagandisten worden besproken. R.-K. VOETBAL. Competitiestand, Tweede Klasse B: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. V. V. Z. 2 7 5 0 2 10 28—9 W. S. V. 2 6 5 0 1 10 18—10 G. V. O. 2 5 4 0 1 8 27—13 A. F. C. 2 5 3 0 2 6 12—10 Berdos 2 5 2 0 3 4 13—19 V. V. E. 2 6 12 3 4 13—22 Oranje Wit 2 6 2 0 4 4 10—25 U. S. V. 2 6 0 2 4 2 14—22 Bijgewerkt tot 27 November. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. Met ingang van Zaterdag a.s. zal worden aangevangen met de distributie van levens middelen over de 49e week. Onvermengde margarine en bak- en braadvet zullen ver krijgbaar zijn bij de heer P. Bakker, Schou tenbosch. Gehakt in blik bij mcj. de Wed. Jenster. Aangezien de nieuwe voorraad ge hakt in blik tot nu toe niet werd ontvan gen zal dit artikel Zaterdag niet kunnen wor den verstrekt. Voor nadere berichten wordt verwezen naar de bekendmakingen in het stempellokaal. Lloyd George trekt van leer tegen de dictaturen. In een rede voor den Raad van Actie voor Vrede en Herstel heeft Lloyd George*felle cri- tiek geoefend op de „imperialistische politiek der totalitaire mogendheden" en de „klein zielige" houding der democratische staten. Hij zeide, volgens Havas, dat de toestand sedert het aan het bewind komen der tegenwoordige regeering aanzienlijk ernstiger is geworden en dat zij, zeker sedert het einde van den wereld oorlog, een zoo ernstigen toestand niet had meegemaakt. Hij is nog steeds voorstander van toenadering tot Duitschland en tegemoet koming tot op zekere hoogte aan de koloniale eischen van dat land, doch een dergelijke toe nadering moet geschieden op den grondslag van algeheele verzoening en in een voor alle partijen aannemelijken vorm. „Er is", aldus vervolgde hij, „een bond van drie autocrati sche mogendheden, die sterker dan ooit staat tegenover de aanzienlijk verzwakte demo cratieën. Dat is een nieuwe en geduchte fac tor. Als gij vrede met die mogendheden wilt, moet gij de voorwaarden voor dien vrede zorg vuldig bestudeeren. Zult gij den weg volgen die tot capitulatie leidt, of zijt gij bereid den vrede in de wereld te verdedigen? Als Franco overwint zullen er vier groote dictatoriale mo gendheden zijn". Critiek op het landsbewind. Lloyd George achtte de positie, waarin de regeering het land naar zijn meening brengt, onjuist. Deze positie, zeide hij, zou noodlottig zijn, indien wij als in 1914 voor het inter nationale recht in Europa zouden moeten strijden. Hij eindigde met de woorden: „Ik roep de democratische volken der wereld op zich te verheffen en de vrijheid te verdedigen tegen de dolk van haar moordenaars". De redenaar werd luide toegejuicht. /CUEEP/ LTJMNEENJ HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, 1 v. N.-Orleans 11. Rotterdam. Dinteldijk, Vancouver n. Rotterdam, 1 v. Cristobal. Binnendijk, N.-Orleans n. Rotterdam 1 te Houston. Lochmonar, Rotterdam n. Vancouver via Swansea 2 50 m. W. van Niton. HALCYON LIJN. Maasburg, 2 v. Vlaardingen te Narvik voor Rotterdam-Vlaardingen. Vredenburg, 3 v. Vlaardingen naar Narvik. Flensburg, 3 v. Narvik te Rotterdam. Stad Schiedam, 2 v. Morphoubaai naar Rot terdam. Stad Vlaardingen, 5 (n.m.) v. Narvik te Vlaardingen verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk, 2 v. Beira te Rotterdam vertr. 3 n. Hamburg. Bloemfontein, (uitr.) 2 te Lor. Marques. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk, (t.) 3 v. Colombo Grootekerk, (t.) 2 van Kobe. Meerkerk, 3 v. Rotterdam n. Kobe, HOLLAND-BR.-INDIë LIJN. Hoogkerk, (t.) p. 2 Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, (u.) 1 60 m. Z. v. Niton. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, 2 v. Amsterdam te Buenos-Ayres Montferland, (t.) 2 v. Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Helder, Chili n. Amsterdam 1 v. Callao. Barneveld, 1 v. Antofagasta naar TocopilLa. Breda, Chili n. Amsterdam 1 te Valparaiso. Ariadne, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Berenice, 3 v. Amsterdam te Hamburg. Crijnssen, Barbados n. A'dam p. 2 Azoren. Deucalion, 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Hermes, 3 v. Amsterdam te Vlaardingen. Orion, 2 v. Piraeus naar Lefkandi. Stella, 2 v. Stamboul te Bourgas. Trajanus, 2 v. Thessal. te Yerakini. Amor, 3 v. New-York naar Haiti. Oranje Nassau, 3 v. New-York naar Port au Prince. Ulysses, 2 v. Barietta n. Piraeus. Saturnus, 1 v. Susa te Sunderl. Ganymedes, 3 van Napels te Alexandrië. Vesta, 1 v. Tunis n. Piraeus. Perseus, Amsterdam n. Kopenhagen p 3 Holtenau. Fauna. 3 v. Tanger n. Gibraltar. Merope, 3 van Faro te Genua Odysseus, 3 v. Danzig n. Amsterdam. Aurora, 3 v. Amsterdam n. Rotterdam. Rhea, 3 van Malta te Venetië. Achilles, Const, n. Rotterdam 3, 10 m. Z. van Wight. Cottica, Paramaribo n. Amsterdam, 3 v. Ply mouth via Havre. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 2 v. Saigon n. Haiphong. Agnita, v. Amsterdam naar Curacao p. 2 Beachy Head. Mirza, 30 te Santos n. Curacao. ROTTERDAMSCHE LLOYD. K. Baroe, (t.) 3 Scilly. Baloeran, (t.) 3 van Lissabon. Dempo, (u.) 2 van Colombo. K. Nopan, (u.) 3 van Suez. Sibajak, (t.) 3 van Singapore. K. Gede, 3 v. Rotterdam te Londen, vertr. 4 naar Hamburg. Blitar, 3 v. Tjilatjap naar Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. Roebiah, 3 v. Hamburg te Bremen. Joh. de Witt, (u.) 3 te Genua. P. Telio, (uitr.) p. 1 Gibraltar. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Myrmidon, 3 v. Batavia te Hamburg. Diomed, Rotterdam n. Japan 3 te Penang. Agamemnon, Japan n. Rotterdam 1 v. Hong kong. City of Athens, Kobe n. Rotterdam 2 v. Singapore. Polydorr. ïsterdam n. Swansea p. 2 Li zard. WUKLIJN. Katwijk, 3 v. Lissabon n. Antwerpen. Vlootvermindering. De Koninklijke Pakketvaart Maatschappij heeft haar in 1916 gebouwde motorschip Hebe verkocht om te worden gesloopt. Haar stoom schip Dione, dat in 1920 gebouwd werd, zal geheel afgetuigd worden en daarna denzelf den weg naar den slooper gaan. AANGEKOMEN. 2 December: Vliestroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Poseidon s.s. Midd. Zee Enid Mary s.s. Goole Pres. Francqui m.s. Houston 3 December: Escaut m.s. Rotterdam Olga m.s. Londen Ariadne s.s. Hamburg Boissevain m-s. Hamburg Eva s.s. Trangsund Themis s.s. Bremen Ask s.s. SundsvaU VERTROKKEN. 2 December: Henca m.s. Aberdeen Serooskerk s.s. Hamburg Deucalion s.s. Midd. Zee Hermes s.s. Midd. Zee Ousel s.s. Liverpool Lottie R. m.s. Swansea 3 December: Truida m.s. Stettin Loppersum s.s. Rotterdam Onder de nieuwe vlag. Het door de Stoomboot Maatschappij „Oost zee" te Amsterdam in Engeland aangekochte stoomschip Harpalyce is in het droogdok te Amsterdam volgens de Nederlandsche wet veranderd. Herdoopt in Loppersum ging het stoomschip gisteren onder de Nederlandsche vlag voor de eorste reis naar Rotterdam. Het m.s. Boissevain. Het voor de Kon. Pakketvaart Mij. op de werf der firma Blohm Voss te Hamburg nieuwgebouwd motorschip Boissevain is na een welgeslaagde proeftocht door de reederij overgenomen. Het schip passeerde gisteren naar Amsterdam om aldaar verder zeeklaar te worden gemaakt voor Ned. Indië. Weer in station terug. De sleepboot Holland uit Terschelling, wel ke dezer dagen een Portugeesch stoomschip zonder schroef aantrof, heeft dit naar Ant werpen gesleept en is daarna weer op haar station teruggekomen. Italiaansche visscherij bij de Faröer. De visscher op de Faröer hebben aan hunne regeering verzocht het verzoek der Italiaan sche reederij om te Thorshavn een station te mogen vestigen voor het uitoefenen der vis scherij in te willigen. Wanneer de plannen doorgaan kunnen vele inheemsche werk krachten, zoowel aan boord der schepen als op het landstation, bij de Italianen in dienst komen

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5