HET NIEUWE AVONDBLAD Volharding. Een levensrol. 23e JAARGANG NO. 31 DINSDAG 7 DECEMBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO Grat£ ^K\aidenVw?sv!ngegr /M-^allTïeden^deren riZeTtn* overlijden ƒ400.-. verlies van hand, voet of oog ƒ200—, belde leden duim f 100.-, één lid duim f 50.-, alle leden een of twrc ï^en twysvinger r zi5 auie leden anderen vmger f 15.—, een of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaar bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. wijsvinger J 60 marinevaartuigen enz. 400. Dezer dagen is de Nederlandsche strijd tegen den oorlog in een nieuwe phase getre den door het eerste nationale congres van de .Internationale Vredes Campagne". Dat is onze nationale afdeeling van het „Rassemble- juent Universel pour la Paix", in de Engelsch- sprekende landen aangeduid als „Internatio nal Peace Campaign" en ruim een jaar gele óen te Brussel opgericht. Dit R.U.P. vertegen woordigt een nieuwen vorm van organisatie, vooral omdat het niet alleen reeds bestaande vredesvereenigingen in zich vereenigt maar ook instellingen op ander gebied, waardoor het zeer velen bereikt die tot dusver niet tot de overtuigden behoorden. Met „de overtuigden" bedoel ik niet degenen die geen oorlog willen, want dat zijn in de meeste landen en zeker in het onze alle menschen, maar diegenen die iets willen doen om den volkenstrijd te helpen voorkomen. Hun aantal is tot dusver in ons land niet groot en in deze slechte jaren van tegenslag en voortdurend oorlogsgevaar is het extra moeilijk het uit te breiden. Zij tor- 1 voortdurend op tegen onverschilligheid en scepticisme, voornamelijk beïnvloed door gewoonte der meeste menschen om alleen successen toe te juichen. Zoo was er een vervaarlijke geestdrift ook in Nederland waar te nemen toen de Ontwapeningsconferentie n en het getij gunstig scheen. De oorlogs- bestrijders-uit-overtuiging beleefden het zon derlinge feit. dat zij in de mode waren. Maar toen het met de conferentie misliep kuierden de hoera-roepers weg en men heeft hen sinds dien niet teruggezien. Velen hebben zich ge schaard bij de tegenstanders van den Volken bond, onder het motto „die moet maar weg", ofschoon geen hunner daar een behoorlijke toelichting op kan geven. Eigenlijk komt het neer op: „Ik ben daarin teleurgesteld, het is geen succes, het ding moet nou maar opge heven worden". Dezelfde geestesgesteldheid komt tot uiting bij het meerendeel der suppor ters van de eerste de beste voetbalclub. Zij juichen het elftal bij duizenden toe zoolang het wint, maar als het gaat verliezen worden zij er kwaad op en als het naar een lagere af deeling degradeert ziet men hen niet meer terug. Zij schreeuwen zich nu heesch bij een andere club, die wèl wint. Met het meerendeel der supporters van den Volkenbond is het pre cies zoo gegaan. Maar in den korten tijd van bestaan nu ruim achttien jaar heeft hij toch zooveel trouwen aanhang verworven dat hij blijft bestaan, ondanks vele nederla gen, en langzamerhand zelf is gaan beseffen dat hij een blijver is. De Engelsche staatsman Winston Churchill heeft pas in een artikel in het weekblad „Answers" weer eens herhaald „dat alleen een groot verbond van vredelievende volken, ter ondersteuning van internationale wetgeving en rechtvaardigdheid, den oorlog zal kunnen afwenden". En hij noemt de tegenwoordige oppositie tegen den Volkenbond „vain talk and chatter" ijdel gepraat en gebabbel. Naar zijn meening zal de Volkenbond een enorme en wellicht beslissende taak hebben te vervullen in het voorkomen van oorlog. Dat schijnt op het eerste gezicht niet veel meer dan een stoute phrase, maar als ik u de vraag stel: Welke andere internationale instelling hebben wij die den wereldoorlog zou kunnen afwen den?, weet gij daar dan een antwoord op? Neen, want er is er geen. Ondanks al de ne derlagen die dit „team" heeft geleden, on danks allen afmarsch van voorbarig-hoera- ïcepende succesjagers, weten wij dat in dien Volkenbond de sterkste consolidatie be lichaamd is van al die menschen in tientallen landen der wereld, die uit overtuiging zijn streven trouw blijven en op wie ook Nederland sich zal kunnen beroepen als het in gevaar komt. U zoudt u liever op anderen beroepen? Maar op wie dan? De oprichting van de Nederlandsche afdee- der Internationale Vredescampagne is Seen wereldschokkend feit, maar zij bewijst eenvoudig dat de nieuw-gevormde internatio- Eale „supportersclub" van den Volkenbond, öie uit ettelijke millioenen leden bestaat, ook ons land haar vasten vorm heeft gevonden. Men zoekt ook in Nederland naar nieuwe we- ?en, betreedt ze en volhardt, tegen alle te leurstelling en tegenslag in. Dat is van heel veel belang, dat waarborgt de eenige kans op succes, die er is. Ook is deze Internationale Vredes Campagne weer zeer sterk aan den Volkenbond gehecht, want haar vier doelstellingen dezelfde natuurlijk, die het Rassemblement Universel nastreeft zijn in volkomen overeenstem ming met het Pact van den Bond. Er is in derdaad een strooming in de wereld ont daan, die men evenmin door tegenslagen als door hoon en onverschilligheid kan be ngelen en die den oorlog tusschen volken voor goed blijft bestrijden. Is dat niet be langwekkend? Het isi nimmer tevoren ge bied. De historie herhaalt zich hier geluk kig niet! Zij biedt een nieuw beeld en een nieuwe kans. R. P- Ezzeldine Abel el Kader, de man, die vier schoten loste op den minister-president van Egypte, Nahas Pasja, zonder dezen te raken, wordt op de plaats van den aanslag een verhoor afgenomen. IJMUIDEN KALENDERS EN JAARBOEKJES. Ongeveer tegelijk met de Sinterklaasver rassingen komen de kalenders enz. voor het nieuwe jaar. Ook ditmaal bleven deze niet achterwege. De eerste, die op onze lessenaar verscheen, ligt daar al van 11 November. Dat is het kalendertje van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij., ook nu weer met een silhouetplaatje van Jo Spier. En net ka lendertje maar wel wat klein. Duidelijke maandkalenders bereikten ons van N.V. Levensverzekering Mij. „Vitalis", van ,.De Nederlanden van 1845" en van „De Nationale". En voorts ligt daar al weer het Jaarboekje van ook nu weer samengesteld door den heer H. Groeneveld te Velsen. Een boekje dat in de kajuit of stuurhut van geen en kelen binnenschipper ontbreken mag en dat voorts een vraagbaak is voor ieder, die wat van de binnenschipper^ en den Rijkswater staat weten wil. RIJWIELDIEFSTAL. Een inwoner van Amsterdam, die zijn rijwiel voor een café had laten staan, kwam toen hij weer weg wilde rijden tot de onaangename ontdekking, dat een ander hem vóór was ge weest. SINT NICOLAASFEEST VOOR KINDEREN VAN „JONG GELUK". De stichting voor kinderen van werkloozen ,Jong Geluk" heeft ditmaal haar jaarlijksch Sint Nicolaasfeest in de groote zaal van het Patronaatsgebouw aan den Willemsbeekweg gehouden. Mej. de Vries opende het feest en vertelde den inhoud van het tooneelstuk „De nieuwe kleeren van den Keizer". De leider van de figuurzaaggroep stelde tien heerlijke taar ten ter beschikking van de beste spelers. Dit was natuurlijk een prikkel voor de jeug dige spelers om nog meer hun best te doen. Het eerste bedrijf liep zeer vlot van stapel. In de pauze werden diverse versnaperingen rond gedeeld en de gebruikelijke Sint Nieolaas- versjes gezongen. Ook de tooneelspelers in de kleedkamers werden niet vergeten. Daarna werd het tweede en laatste bedrijf gespeeld. Dit ging niet zoo best als het eerste bedrijf maar er werd toch heel aardig gespeeld. Van de spelers verdient vooral Ali Engelhart een pluim, zij heeft haar rol zeer goed gespeeld en de eerste prijs van de taarten geheel en al verdiend. Ook de Keizer en de Keizerin heb ben hun rol heel goed gespeeld. Zij kregen ieder een tweeden prijs. Na dit gedeelte van het programma werd weer gezongen en lek kers uitgedeeld en juist toen de tooneelspelers gekleed de zaal in kwamen werd Sint Nicolaas aangekondigd, vergezeld van zijn trouwen knecht. Sint Nicolaas heeft alle kinderen toe gesproken en liet verschillende aanwezigen bij zich komen. Mej. de Vries kreeg een heele toe spraak en een stapel pakjes waar ze verlegen mee werd. Ook de andere dames en heeren werden niet, vergeten. Verscheidene deugnie ten moesten bij Sint Nicolaas komen om stand jes. pepernoten en dergelijke in ontvangst te nemen.Ook vader en moeder de Vries, werden bij Sint Nicolaas geroepen. Vader omdat hij zoo vaak mopperde dat hij den heelen avond naar de bel moest loopen. Ja, zei Sint, maar Mijnheer de Vries, er moet toch iemand open doen. En moeder de Vries mocht niet zoo op haar dochter mopperen dat ze zooveel rommel maakte met Sint Nicolaas, want dat moest ze toch maar voor Sinterklaas over hebben. Daarna heeft een van de kleintjes nog prach tig voor Sinterklaas gezongen, hetgeen ook een prijs in den vorm van een taart tengevolge had. Verder deden drie meisjes nog een klein voordrachtje voor den Sint. Na enkele liedjes maakte de Sint weer de noodige voorbereidin gen voor zijn vertrek. Na den aftocht van Sint Nicolaas werden de pakjes uitgereikt. Ieder kreeg een prachtig pakketje gevuld met schor ten 'jurken, sokjes, handschoenen, boeken, kop en schotels, zakdoeken, mutsen, kousen, speel goed, lekkers enz. Na wat wij er verder van ge hoord hebben gelooven wij stellig, dat dit feest zeer goed in den smaak gevallen is, zoowel bij de ouders die ook in de zaal waren als bij de kinderen en de helpsters en helpers Vooral daar waar wij weten dat de Stichting dit gratis voor de kinderen doet en met een mini male som gelds dit alles voor elkander weet te krijgen. Toen de rolschaats-acrobaat Mc Carthy dezer dagen bij een moei lijken sprong in den orkestbak viel en daarbij zijn pols brak, tuas dit de 41st.e fractuur van een lichaams deel in zijn carrière.) Beroepskeus is een moeilijk punt, Je moet terdege overwegen. Wat je in 't vak bereiken kunt. Waar je een zwak voor hebt gekregen. Natuurlijk is het ook een zaak. Bij wat de menschen worden willen, Die zich moet reeglen naar den smaak, Die, naar men weet, zeer kan verschillen. Het vak van rolschaatsacrobaat Zou mij, beken ik, niet bekoren, Voor zulk een ietwat wanklen staat Ben ik nu eenmaal niet geboren. Ook rijmen is een glibbrig pad, Waarop je heel licht uit kunt glijden, Maar 't geeft je toch veel beter vat, Dan acrobatisch rolschaatsrijden. Dat 'k dat niet koos bespaart me nu, Geloof ik, heel wat narigheden, Want dat beroep, bezweer ik u Brengt heel wat pijn en lijden mede. Lees maar den levensloop van één Die veel vermaardheid kreeg in Londen, Maar tevens werd een brekebeen. Zooals er zelden wordt gevonden. Die man heeft eenenveertig maal Al iets gebroken van zijn botten, Dat is, zou 'k meenen, een totaal, Waar waarlijk niet mee valt te spotten. Die man gaat 's avonds aan den rol En maakt dan telkens maar weer brokken Toch houdt hij het heldhaftig vol, Geen breuk heeft hem nog afgeschrokken. Niet dat i k zoo op mijn gemak Gesteld zou zijn, ik wil wel zwoegen, Maar dit is toch voor mij geen vak, Dit is t e ver van een genoegen. Hier lijkt mij 't oordeel op zijn plaats, Hoewel ik slechts als leek kan praten: Het lijkt mij veel meer rol dan schaats, Bij zulke rolschaatsacrobaten. P. GASUS MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie van Velsen ver zoekt opname van het volgende: De Burgemeester van Rijnsburg geeft een ieder in ernstige overweging in het algemeen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen alvorens in relatie te treden met Jo hannes Franciscus Spiering, geb. te Utrecht 1 Juni 1900, wonende te Rijnsburg. Sandtlaan 24, die zich noemt: fabrikant ,,Simaja"-pro ducten en Pharmaceutische groothandel. Hij handelt in drop en tracht door middel van advertenties vertegenwoordigers te krij gen, die eerst een waarborgsom van f 35 moe ten storten. Op 18 November 1937 vervoegden zich bij een brandstoffenhandelaar te Marssum twee als heer gekleede personen, die per auto waren gekomen, volgens zeggen uit Amsterdam, en die den alleenverkoop aanboden van een arti kel tegen het beslaan van brillenglazen, auto- en etalageramen. Het bleek een vetachtige stof te zijn. verpakt in doozen van 150 gram met het opschrift: „Chemisch product Auto Heil" prijs f 2.50. De inkoopprijs bedroeg f 1.50 per doos Hunnerzijds zou gezorgd worden voor de noodige reclame, door huls aan huis bezorgen van een circulaire betreffende het boven staande artikel. Ze waren zeer bespraakt en wisten onder een vloed van woorden den brandstoffenhandelaar te bewegen 30 doozen te koopen a f 1.50 con tant. Van het verspreiden langs de huizen van de beloofde circulaire is tot op 23 November 1937 niets gekomen, terwijl bij onderzoek bleek, dat de handelswaarde van het genoemd arti kel zeer gering is en zelfs voor den inkoops prijs totaal onverkoopbaar. De Burgemeester van Menaldumadeel waar schuwt belanghebbenden tegen de praktijken dezer gesignaleerden. WAT MAKEN N.V. VAN LEERS VEREENIGDE FABRIEKEN? Materiaal voor het vervaardigen van petroleumvaten. Zooals men weet heeft eenigen tijd gele den de N.V. Van Leer's Vereenigde Fabrieken een deel gekocht van het nieuwe fabriekster rein van het Hoogovenbedrijf, teneinde al daar een walser ij te vestigen. In het laatste nummer van „Samen" ver telt I. H. (Ir. A. H. Ingen Housz) iets naders omtrent deze nieuwe industrie, waaraan wij het volgende ontleenen: Nog voordat de aanleg van het nieuwe in dustrieterrein voltooid was, is reeds geble ken, dat ook bij anderen de waarde van dit terrein was doorgedrongen en zoo meldde de N.V. van leer ziich als gegadigde voor de ver werving van een stuk terrein. Deze N,V. gaat hierbij uit van het feit. dat zij langzamer hand haar industrie heeft opgebouwd en een dergelijken omvang daaraan heeft gegeven, dat zij den wensch voelt om een stap nader te doen in de vervaardiging van haar grond stof. Tot nu toe vervaardigde zij nl. ijzeren va ten in fabrieken, die in verschillende landen zijn gelegen en waarvan er ook eenige zijn gevestigd in ons eigen land. De nieuwste dezer inheemsche fabrieken bevindt zich op het nieuwe groote industrieterrein van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Per nis. waar door de N.V. Van Leer een fabriek is gebouwd tot het maken van vaten voor het verzenden der vele te Pernis gemaakte petroleumproducten. De groote ontwikkeling, die Van Leer ge nomen heeft, heeft haar tot de overtuiging gebracht, dat zij thans een volgenden in- dustrieelen stap kon doen, door nl. de .stalen platen, die zij tot nu toe aankoopt, om daar uit haar vaten te vervaardigen, zelf te fa- briceeren. Daartoe is dus noodig het stichten van een walserij, die uitgaat van een voorgewalst halfproduct, de z.g. platine, d.i. een plat blok, waartoe een in een staalfabriek gegoten blok door een voorwals is uitgewalst. Voor het stichten van deze walserij zocht de N.V. van Leer een stuk terrein en Hoog ovens heeft terrein beschikbaar. Daarom ver klaarde Hoogovens zich tot onderhandelen over verkoop van het terrein bereid. Het be drijf zou niet voor elke willekeurige industrie zijn terrein beschikbaar stellen, doch hier betreft het een industrie, die zich toelegt op de verdere verwerking van een staalproduct. Nu maken hoogovens nog wel geen voorge walst staal, maar wat niet is. kan komen. De toekomst ligt open en In elk geval kunnen H.O. de uitbreiding van de staal verwerkende industrie in ons land slechts toejuichen en is het in het belang van het bedrijf haar ontwikkeling naar mogelijkheid te bevor- deren. Daarom stonden Hoogovens dus aan de N.V. Van Leer een stuk van het terrein af. nl. een oppervlakte van 2 H.A., terwijl zij nog een optie gaven van een verdere 2 H A. voor het geval de N.V. Van Leer daaraan door mogelijke uitbreiding van haar werkzaam heid behoefte zou gevoelen. De N.V. Van Leer is oogenbliltfcelijk met groote voortvarendheid begonnen met den bouw van do fabriek. Groote bestellingen voor de installatie zijn door haar reeds ge plaatst en wij hopen dus in een snel tempo de fabriek te zien verrijzen. De fabriek zal in hoofdzaak bevatten een walsinrichting. d.w.z. de door de N.V. Van Leer te koopen platines zullen in een bij zonder daarvoor eeconstrueerden oven wor den verwarmd, daarna op een eerste wals worden uitgewalst. nogmaals verwarmd en op verdere walsen worden verwerkt tot het eindproduct, de dunne plaat in de afmetin gen. die voor de vatenfabricage geschikt zijn. In dezen vorm gebundeld zal de plaat dan het terrein weer verlaten. Zoo ziet het er dus naar uit. dat m den loop van 1938 een nieuwe bedrijvigheid zich in ons industriecomplex zal ontwikkelen. Er komt nieuw werk, er komen nieuwe wen- schen Wii heeten ze van harte welkom! ze komen hier om te beginnen als vreemden, doch wii hopen, dat ze spoedig onze vrienden Ze vormen een afzonderlijke onderneming niet een onderneming onder leiding van Hoogovens, zooals met Me^og en Cemij het <*eval is, doch wij hopen, dat wij ze niette min als'nauwe verwanten zullen mogen be groeten en dat naast goede zakelijke relaties ook goede persoonlijke relaties hun personeel aan het onze mogen verbinden. UNIFORMPETTEN De levering der uniformpetten enz. benoo- digd voor de leerlingen der voorbereidende klasse der Visscherij school alhier is door den Directeur der voornoemde school opgedragen aan de confectiemagazijnen der firma Gerard van Praag alhier. MANDOLINE ORKEST OEFENING KWEEKT KUNST. Aan de uitvoering, ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan, op Donderdag 16 December a s in Bioscoop De Pont, zullen medewerken The Mouth Organ Swingers uit Haarlem. Na afloop is er een gezellig bal. onder leiding van den heer Martens. De dansmuziek wordt ver zorgt door het dansorkest The Blue Rhythm Breakers. COMITé VOOR CULTUREELE FILMS. Heeft reeds ruim 350 leden. In de laatst gehouden vergadering van het Comité voor Cultureele films werd verslag uit gebracht van de reeds gegeven filmavonden. Het werk van het comité werd tot dusver met succes bekroond. Er traden reeds meer dan 350 leden toe. Een comité werd gevormd voor het organi- seeren van filmavonden in Januari. Februari. Maart en April. Voor inlichtingen vervoege men zich bij den heer Th. G. Vermeul, Nach tegaallaan 2. De Zeevisscherij in October 1937, Meer trawlvisch, maar minder pekelharing. De afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand October 1937, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand October 1936, Aan de zeevisscherij namen 576 565) Ne derlandsche vaartuigen deel. Door Neder landsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 33.086.509 K.G. (33.607.934 K.G.) visch met een waarde van f 2.821 687 (f 3.120.4831. In totaal waren 81 (75) stoomtrawlers in bedrijf. In 215 (191) reizen brachten de stoomtrawlers te IJmuiden en te Schevenin- gen 5.601.837 K.G. (4.569.672 K.G.) visch aan ter waarde van f 572.421 (f 483.984) of ge middeld per reisdag 3076 K.G. (2573 K.G.) en f 314 (f 273). 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zout kamp en te IJmuiden in (9 (9) reizen 13.020 K.G. 119.892 K.G.) visch aan, waarvoor f 2548 (f 3367) werd besomd en bovendien nog 8100 K.G. (14000 K.G.) puf. 5 (5) motortrawlers maakten 11 (12) reizen en besomden voor 430.336 K.G. (377.502 K.G.) visch f 31.812 (f30.998) of gemiddeld per reisdag 4946 K.G. (3595 K.G. en f 366 (f 295). Van de motorloggers namen 34 (35) vaar tuigen aan de trawl visscherij deel. In 111 (116) reizen werd 202.028 K.G. (209.866 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 64.546 (f69.267) of gemiddeld per reisdag 268 K.G. (284 K.G.) en f 86 (f 94) Voor de kleine trawlvisscherij waren 201 (200) vaartuigen (motorkotters, motorkust- visschersvaartuigen en half gedekte en open zeilvaar tuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakte 1547 (1429) reizen en brachten 470.773 K.G. (443.235 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 100.898 (f 101.020) of gemid deld per reis 304 K.G. (310 K.G.) en f 65 (f 71). Te IJmuiden kwam één Belgische motor- kotter met 1138 K.G. visch binnen waarvoor f 277 werd besomd. Voor zoover bekend namen 13 (13) Nederlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevLschzegen deel In 28 (32) reizen werd 54.989 K.G (41.286 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 9635 (f 8730) of gemiddeld per reis 1964 K.G. (1290 K.G.) en f 344 (f 273). 3 Zweedsche motorkotters, die met de zee- vischzegen hadden gevischt, voerden in 3 reizen 14.351 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 2704 werd besomd. Van de Nederlandsche haringvloot waren 43 (40) stoomloggers en 203 (201) motorlog gers in bedrijf. Van de Poolsche maatschap pij te Schevennigen namen bovendien 15 (15) motorloggers aan de varingvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 70 (75) reizen der stoomloggers en 429 (497) reizen der motorloggers 429 (500) kantjes maatjesharing. 138.997 (125.741) kantjes volle hariug. 16.253 (14.846) kantjes ijle haring en 83.643 (117.326) kantjes steur- haring aan. d.i. tezamen 239.322 258.413) kantjes pekel- en steurharing of 22.735.590 K.G. (24.549.235 K.G.) ter waarde van f 1.801.855 (f 2.168.605) en 1.969.563 K.G. (1.590.078 K,G.) versche haring ter waarde van f 107.302 (f 89.529'. Bovendien voerden de Poolsche motorlog gers in 31 (38) reizen 112 (28) kantjes maat jesharing, 8953 7211) kantjes volle haring, 910 '639) kantjes ijle haring en 6689 (10.998) kantjes steurharing aan. d.i. te zamen 16.664 (18.876' kantjes pekel- en steurharing of 1.583.080 K.G. (1.793.220 K.G.) ter waarde De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 7.54 (f 8.39). SINT NICOLAAS BLIJFT NOG WAT. Evenals ln den regel in andere jaren zal ook nu Sint Nicolaas nog niet direct na zijn feestdag naar Spanje terugkeeren. Het lijkt wel. dat het thans zelfs minder naar zijn land terug verlangt dan vroeger, hetgeen wel verband zal houden met den toestand van het land. Hedenmiddag was hij nog bij de kinderen van leden der IJmuider Federatie en a.s. Zaterdagmiddag komt hij bij de kinderen van de Speeltuinvereniging „De Moerberg". Voor de laatsten wordt het feest in Thalia gehouden. Om half twee gaan de kinderen in optocht, Sinterklaas voorop, van den speeltuin naar Thalia, waar een feest ge vierd zal worden, dat klinkt als een klok. Ook „In Veilige Haven" houdt haar feest eerst a.s. Zaterdaemididag en wel in ..Het Waoen van Velsen". Oom Piet heeft een stukje met. de kinde ren ingestudeerd, hetgeen des middags ver toond zal worden Vermoedelijk komt Sint Nicolaas ook nog even kijken. Bii de kinderfeesten kunnen geen ouders worden toegelaten, maar het bestuur ver wacht, dat de ouders zooveel mogelijk de kinderen komen afhalen. Des avonds is er een gezellige avond voor de ouders, met medewerking van de tooneel- groep van I.V.H. En met bal na. ONTSPANNINGSWERK VAN DEN PLAATSELIJKEN RAAD. De Ontspanningscommissie van den Plaat- seüjken Raad van S D.A.P. en N.V.V. heeft van het bestuur van Ons Huis" de beschikking ge kregen over de zaal van den IJmuider Straat weg. Het ligt in de bedoeling van de commis sie. de morgenuren te besteden aan gezel schapsspelen en de middagen te gebruiken voor het vervaardigen van werkstukken, zoo wel voor leeken als voor vaklieden. De gemaakte werkstukken worden aan het eind van het seizoen verloot. De netto- opbrengst wordt besteed voor het maken van een tocht als verleden jaar. Voorts overweegt de commissie op Donderdagmiddagen inleidin gen over verschillende onderwerpen te laten houden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1