M Japansche troepen voor de poorten van Nanking. fVirdt de stad niet verdedigd? Hore Belisha als Britsch minister van oorlog. Italië THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN fiADII PROGRAMMA DINSDAG 7 DECEMBER 1937 DE voorhoede van een der vier lapansche colonnes, die naar Nanking oprukken, heeft de banier van de Rijzende Zon, vol- gens nog niet bevestigde Japansche berichten, geplant op den „Purperen Berg" aan den zoom van Ranking, waar het stoffelijk overschot van den Chineeschen „Vader des Vaderlands", dr. Soen Jat Sen ter aarde is besteld. Volgens berichten, welke Havas uit betrouwbare bron verneemt, zou de Chineesche generale staf er van hebben afgezien Nanking te ver dedigen, omdat de militaire deskundigen van meening zouden zijn, dat Nanking practisch onverdedigbaar is en de bij Nanking samen getrokken troepen bedreigd zouden worden door de Japansche omsingelingsmanoeuvre. In verband met dit gevaar zou de generale staf haastig de troepen van den linkeroever van de Jangtse terug trekken. De laatste te Sjanghai ontvangen berichten duiden er op, dat de snelle opmarsch der Japanners zelfs officiëele Japansche kringen heeft verrast, die thans den val van Nanking in den morgen van 7 December verwachten. woorden zou aan het bestaan van alle voor een oprecht vriendschappelijke samenwer king noodige voorwaarden. Sindsdien is het mogelijk gebleken bij vele gelegenheden te constateeren, dat de vaste wil bestaat op lo yale wijze op dezen weg voort te gaan. Wij kunnen zeggen, dat het pact tusschen Itali6 en Joego-Slavië een der meest solide directe bijdrage vormt van het jongste tijd vak en een feitelijke versteviging van den vrede beteekent. In zijn antwoord constateerde Stojadino- witsj met vreugde en met levendige voldoe ning. dat dit onderhoud geheel in overeen stemming is met de politiek, welker grond slagen te Rome door Mussolini zijn gelegd. Sprekaer heeft met graaf Clano bij de onder teekening van het Italiaansch Joego-Slavi- sche verdrag in Maart j.l. kunnen constatee ren, dat alle voqr een vriendschappelijke en oprechte en duurzame samenwerking noodige voorwaarden tusschen Italië en Joego-Sla vië bestaan. Deze samenwerking beteekent, zooals ge heeft opgemerkt, aldus Stojadino- witsj een werkelijke bijdrage tot de consoli-. datie van den vrede in Europa, Sir Cyril Deverell vervangen als chef van den generalen staf. In het voorjaar weer luchtschepen over (len Oceaan. Japansche vlag op den „Purperen Berg". Japansch optreden in de internationale nederzetting. Een hooggeplaatst Britsch ambtenaar van de internationale nederzetting te Sjanghai heeft ernstig commentaar geleverd op het in cident van hedenmorgen ,toen twaalf agen ten van de Japansche consulaire politie het Britsche Great Eastern hotel in de interna tionale nederzetting doorzochten en daar eenige Chineezen aan een verhoor onder wierpen. Men heeft hier algemeen den indruk, DE OMSINGELING VAN NANKING. dat het van essentieel belang is, dat, nu de Britsche en Amerikaansche consuls generaal een krachtig standpunt innemen. Wanneer men toestaat, dat dit incident zonder protest verloopt, beteekent dat een practischafstand doen van de buitenlandsche macht in Sjang hai en een ineenstorting van het laatste spoor van vertrouwen der Chineezen in het gezag van den gemeenteraad. De Chineezen van alle rangen en standen zijn door een paniekstemming aangegrepen tengevolge van den gang van zaken. De gemeenteraad heeft hedenavond tegen den Japanschen overval geprotesteerd. Activiteit der Japansche luchtmacht. Het groote Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche luchtmacht de spoor brug over de Gele Rivier in de lijn Peiping— Hankau heeft vernield. Het doel hiervan is den Chineeschen troepen aan het front Pei pingHankau den terugtocht af te snijden. Verder hebben Japansche vliegtuigen de aan den zuidelijken oever van de Gele Rivier in de provincie Sjangtoeng gelegen Chinee sche troepen gebombardeerd. Tweehonderd Chineesche jonken in beslag genomen. Japansche soldaten hebben een tweehon derdtal Chineesche jonken, welke binnen den Britschen verdedigings-sector in de Soetsjau- kreek voor anker lagen, in beslag genomen. De Japansche vlag werd op de schepen ge- heschen en nadat de Chineezen, die zich aan boord bevonden, verwijderd waren, werden de schepen weggesleept. „Japansche parade was onnoodig", zegt Eden. In het Britsche Lagerhuis heeft minister Eden naar aanleiding van een vraag betref fende de Japansche parade te Sjanghai me degedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio op het vernemen van de plannen voor den marsch onmiddellijk vertoogen heeft gericht tot den onderminister van Buiten landsche Zaken, wien hij er op wees, dat de marsch veel leek op een uitdaging en on noodig was en dat de Japansche militaire Ruim twee jaar in slaap. Vierjarige reageert op geen enkel geluid. Een meisje van vier jaar, Maxine Yarring- ton, ligt reeds 26 maanden lang in lethar- gischen toestand in "net ziekenhuis te Erie (Pennsylvanië) en alhoewel haar oogen ge opend zijn, ziet zij niets. Zonder eenige uit werking hebben doktoren het meisje reeds se dert September 1935 in behandeling en haar moeder komt iedere week op bezoek in de hoop eenig teeken van herkenning te bespeuren, maar steeds geschiedde hetzelfde: de oogen blijven uitdrukkingloos en het kind reageert op geen enkel geluid. In den tijd dat zij in het hospitaal ligt, is Maxine eenigszins gegroeid. Zij wordt hier met de flesclf gevoed. Ook haar temperatuur is over het algemeen normaal, maar stijgt soms eenigszins gedurende eenige uren. autoriteiten de volle verantwoordelijkheid op zich zouden moeten nemen voor even- tueele ongeregeldheden. De vertoogen wer den daarop nog eens door de Britsche regee ring onderstreept. Eden deelde verder mede, dat de weg, dien de troepen volgden, buiten den bij zonderen sector leidde, die op grond van het verdedi gingsplan aan de Japanners was toegewezen. De toestand was daar niet abnormaal en de parade was dan ook onnoodig. Eden bracht vervolgens hulde aan de ge meentelijke politie van Sjanghai voor haar voorbeeldig gedrag tijdens den marsch. Protest tegen bombarde ment van Britsche schepen. De Britsche consul-generaal te Sjanghai heeft -bij den Japanschen consul-generaal geprotesteerd tegen het bombardement, waar bij twee Britsche schepen te Woehoe werden getroffen. Uitvoer van heliumgas uit Amerika toegestaan. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft den agent van de Duitsche Zeppelinmaat schappij gemachtigd 17.900.000 kubieke voeten onbrandbaar heliumgas uit te voeren. Dit he lium is noodig voor den nieuwen Zeppelin L. Z. 130. Door deze machtiging is de weg ge baand voor een hervatting van de proef vluchten met bestuurbare luchtschepen tus schen Duitschland en de Vereenigde Staten in het volgende voorjaar. Joego Slavië's premier bij Mussolini. De besprekingen van den Joego-Slavischen minister-president, Stojadinowitsj, hebben de strekking den nadruk te leggen op de po litiek van samenwerking, die het gevolg is van de overeenkomsten van Belgrado,, in Maart jl. gesloten. Deze politiek heeft ver schillende zijden. Op economisch gebied be teekent zij, dat beide landen toezeggen elkaar niet nadeeliger dan andere landen te zullen behandelen. Er zullen belangrijke handels onderhandelingen gevoerd worden, terwijl de instelling van een permanente economische commissie bestudeerd is. In politiek opzicht heeft het bezoek van Stojadinowitsj de in vrijheidstelling der politieke gevangenen uit het aan Joego-Slavië grenzende gebied be werkt, hetgeen een soortgelijken maatregel voor de Italiaansche minderheden in Dalma- tië zou onderstellen. In de derde plaats geeft men toe, dat Mussolini en Stojadinowitsj de Middellandsche Zee-politiek bespro ken hebben: Besloten zou zijn, dat Joego-Slavië Franco zou erkennen. Overigens zou de toestand ten aan zien van den strijd tegen het com munisme niet gewijzigd zijn: men verklaart, dat geen enkele overeen komst zal worden geteekend. De Duce heeft gisteravond in het Palazza Venezia te Rome een diner aangeboden ter eere van zijn gast. In zijn tafelrede zeide de Duce o.a.: Ongeveer acht maanden geleden is in uw hoofdstad het Italiaansch-Joego-Slavisch verdrag gesloten. Bij deze gelegenheid hebt gij zekerheid betoond, dat de toekomstige ontwikkeling van onze betrekkingen beant- Bommenwerper vliegt 554 K.M. per uur. Nieuw record eveneens door Italiaan gevestigd. De Italiaan Furio Niclot heeft met een licht bombardementstoestel van het type Breda het wereldsnelheidsrecord over 100 K.M. ver beterd en gebracht op gemiddeld 554 K.M. per uur. Het oude record stond met 510 K.M. eveneens op naam van Italië. Weer een vliegtuigongeluk in Engeland. Toestel in tuin gestort. Maandagmiddag is te Kirkdale een vliegtuig omlaag gestort en in den tuin terecht geko men. Het toestel vloog in brand. Een der in zittenden is omgekomen, de tweede is levens gevaarlijk gewond Fransclie vliegtuigfabrieken bezet. Onze Londensche correspondent schrijft ons: inister Hore-Belisha is de man van den dag in Engeland. De positie is ongewoon voor hem. Hij is het vaak geweest ten tijde van zijn leiding van het ministerie van Vervoer. Toen hij daar chef werd begon men in het land gauw te beseffen dat hij de grootste „aanpakker" was in de regeering. Hij houdt van vaart en hij begon naarstig de middelen te beramen en toe te passen, die tegelijkertijd de vaart en de veiligheid van het verkeer moesten dienen. Hij legde beperking van in- dividueele snelheid in het verkeer op, ten einde het algemeene tempo te verhaasten. Hij veranderde het aangezicht van Londen en andere steden met zijn „„Belisha-bakens" voor voetgangerspaden over de rijwegen, met waarschuwingsstrepen en -letters op het asfalt, met kleurrijke lichtsignalen. Hij had er slag van het publiek voor zich in te nemen en het 't gevoel te geven, dat het deelgenoot was in al zijn verkeersmaatregelen.. Bij elke introductie van een van zijn vele nieuwig heden was hij tegenwoordig, compleet met te voren gewaarschuwde verslaggevers en pers fotografen. De minister van Vervoer was al tijd in de krant, als eerste, die een nieuwe oversteekplaats voor voetgangers betrad, als eerste, die een nieuwen oranjekleurigen gla zen bol op zijn ijzeren paal plaatste en zoo het bestaan gaf aan een nieuw baken. Hij maakte de bevolking verkeersbewust als nooit te voren en gaf haar hoofd voor hoofd een code van den weg ten geschenke. Verkeer, vaart en veiligheid, waren 's ministers zorg en zijn publiciteitsmethoden bewerkten, dat iedereen tot in bijzonderheden op de hoogte was van de wijze, waarop de minister zijn taak opvatte en uitvoerde. Dit was een open bare dienst en een dienst van den weg de minister timmerde aan den weg, zooals nooit een minister het had gedaan; en hij had niet alleen vele bekijks maar ook veel medewerking en sympathie. •Toen deze levendige en roerige bewindsman benoemd werd tot minister van Oorlog be sefte men terstond dat er nieuw leven zou komen in dit zwaar-bedaarde en wat ge heimzinnige departement. De persoon van dit nieuwe hoofd 'n hoofd vol denkbeelden was er borg voor. Zijn geest en zijn tempera- Protest tegen gegeven ontslagen. De vliegtuigfabrieken van Caudron te Issy- les-Moulineaux zijn gistermiddag door twee honderd arbeiders bezet als protest tegen het ontslag, aan 22 werklieden verleend. Er heb ben zich geen incidenten voorgedaan. Lansbury naar de Donaulanden. Missie met economisch aspect. De vroegere leider der Britsche Labourpartij, George Lansbury, zal Woensdag in gezel schap Van rev. H. Carter en Percy Bartlett, de secretarissen van de „verzoeningsbeweging" uit. Londen vertrekken voor een reis naar Praag, Warschau, Weenen en Belgrado. Hij zal er o.a. besprekingen hebben met Benesj, Hodza, Krofta en Schuschnigg. Lansbury heeft tegenover ëenige pacifisti sche parlementsleden verklaard, dat zijn mis sie vooral een economisch aspect zal hebben. Behalve de kwestie van den terugkeer tot een stelsel vair vrijer handel, dat Lansbury be schouwt als het beste middel om den vrede te bevorderen, zal hij zekere voor de te be zoeken landen, speciale vraagstukken be spreken, zooals dat van de behandeling der Joden in Polen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Nu zijn we nog niet goed en wel thuis of de avonturen beginnen alweer, bromde oom Mopperniet, terwijl hij met zijn handen op den rug voortliep. Maar waar kan Dickie toch zijn? zei Thijs nadenkend. Hij is ontvoerd, maar waarom? Wat moeten ze van hem? Zoo sterk is hij niet. dat hij karweitjes voor die boeven kan opknappen, alhoewel ze da' n hun brief zeiden. Ik geloof het niet. Er moet iets anders achter zitten! Sim knikte. Dat geloof ik ook, Thijs! Ik denk, dat we voort moeten maken, willen we hem nog vinden. Wie weet, waar die boeven hem heen brengen! Spoedig waren ze nu bij het huis aangekomen. Thijs had voort durend loopen nadenken en hij scheen nu iets gevonden te hebben. Wat dat wel is? Geduld, Jongens en meisjes, tot morgen 11 Sir Cyril Deverell. komen, dat het leger verjongd, gemoderhi- seerd en gereorganiseerd moest worden en dat het met het oog op die eischen aan nie mand beter den post van minister van oorlog kon toevertrouwen, dan aan den doortasten den Hore-Belisha. Deze minister is zelf pas 43 jaar en men kon van hem verwachten, dat hij zich de medewerking zou willen verzeke ren van frissche moderne geesten. Dat alles niet naar wensch ging in de hoogere leiding bleek wcluit het feit, dat van de drie diensten, der weermacht alleen de legerdienst achter op was geraakt met de maatregelen voor het bewapeningsprogram, blijkbaar omdat er meeningsverschil bestond in den legerraad. Het belemmerend effect van verouderde be grippen deed zich gelden. Het tempo en het temperament van Hore-Belisha waren daar mee geheel onvereenigbaar. Minister Hore Belisha gesprek met den nieuwen chef van den generalen staf, Lord Gort. ment openbaarden er zich al gauw in de campagne voor de recruteering, die veel op gewekter werd gevoerd dan ten tijde van zijn voorganger. In de zes maanden van zijn nieuw ministerschap heeft hij het dragen van 's Konings rok, met hoogere soldij, betere klee ding, smakelijker voedsel en gunstiger voor uitzichten zoowel in den legerdienst als na den legerdienst, veel aantrekkelijker gemaakt In een oogenblik van aberratie heeft hij de jonge mannen, die voor „den shilling van den Koning" wilden teekenen zelfs 41 valsche tan den beloofd voor 't geval hun gebitten om her stel schreeuwdenfof is „grijnzen" hier het woord)Dat zal wel doelbewuste aberratie zijn geweest teneinde de pers een goede gelegen heid te geven weer eens kopij te maken uit Hore-Belisha en hem en zijn recruteering vooraan te plaatsen in de openbare belang stelling Maar nimmer heeft de minister zoo van zich doen spreken als thans met zijn benoe mingen voor den legerraad, die overigens overal behalve in de clubs van oud-offi cieren in Pall Mall en St. James's Street met bijval zijn begroet. De legerraad bestaat uit tien leden, zes burgerlijke of politieke en vier militaire. Hij is verantwoordelijk voor alle legerzaken en voor dat deel van de weer macht, dat aan het leger is opgedragen. De minister van oorlog is er voorzitter van en eindbeslissingen berusten uiteraard bij hem. De twee voornaamste leden zijn overigens het permanente hoofd van het oorlogsdeparte ment overeenkomend met onzen directeur- generaal en de chef van den generalen rijksstaf. Drie van de vier militaire leden van den raad, onder wie de chef en de souschef van den generalen staf, zijn vervangen door opperofficieren, die tien of twaalf jaar jonger ^Veldmaarschalk Sir Cyril Deverell, die 63 jaar oud is en nog twee jaar verwijderd van den pensioenleeftijd, is vervangen door den 51-jarigen generaal-majoor Lord Gort. De minister heeft met deze benoemingen de aan spraken van de jeugd, of de betrekkelijke jeugd, erkend. Hij heeft met de traditie die zeker in de hoogere legerrangen alleen be vorderingen naar anciënniteit toeliet, gebro ken. Het leger is naar zijn aard altijd wat conservatief en traditie is er in hooge eere Vandaar dat de jongste maatregel van Hore- Belisha zooveel opzien heeft gebaard. Hij heeft tevens veel hoop en instemming gewekt onder de hoofd- en subalterne officieren, om dat de conclusie wordt getrokken dat bevor dering in de toekomst sneller zal gaan en hoogere sporten van den legerladder op jeug diger leeftijd kunnen worden bereikt. Men mag aannemen, dat het kabinet reeds eenigen tijd geleden tot de overtuiging is ge- WOENSDAG 8 DECEMBER 1937. HILVERSUM I 1875 M.. N.C.R.V.-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijs fonds v. d. Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pi.), 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Geluk- wenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gramofoonmuzi'ek. 11.15 En semble Van der Horst. 12.00 Berichten. Gra mofoonmuziek. 12.30 Vervolg Concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christ, lectuur. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicita ties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoon muziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Binncnaanva- ringsreglement, 7.00 Berichten. 7.15 Sportdia- loog. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Evangelisatieavond. 9.45 Haarlemsche Orkestvereeniging' en solisten. (Om 10.10 Be richten A.N.P.) 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30—12.00 Gramofoonmu ziek, Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. V.P.R.O. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Jeugd in Crisistijd, causerie (gr. pl.) en Gramofoonmuziek. 11.30 „De groei van de ordeningsgedachte", cau serie, 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA- orkest. 1.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Knipcursus, 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 „The Lucky Birds" en solist. 6.30 Internationaal politiek overzicht. 7.00 Zang. 7.30 „Jezus Christus in deze, dagen", causerie, 8.00 Herhaling SOS- berichlen. 8.03 Berichten ANP. VARA- Varia. 8.15 „Vliegende Hollanders" Lucht vaart programma. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 VARA-orkest en declamatie. 11.00-12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 1.05 Orgelspel. 11.3511,50 Gramofoonmu ziek. 12.10 BBC-Welsch Orkest en soliste. I.05 West Calder-Blaasorkest. 1.502.20 John Mac Arthur's kwintet. 4.05 „Children from the point of view of an aunt", causerie. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Bill Campbell en zijn Hill-Billy-Band. 5.50 De Salz- iDurger Trapp-zangers. 6.20 Berichten. 6.40 landbouwpraatje. 7.00 Radiotooneel. 7.20 Zang en piano. 7.35 BBC-koor en -Theater orkest, m.m.v. solisten. 8.35 BBC-Symphonie- orkest en solist. (9.4010.00 Berichten). 10.45 Radiotooneel met muziek. 11.20 Billy Thor- burn's Band. 11.50—12.20 Jazzmuziek, (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7,25 en 9.10 Gramofoonmuziek. 12.20 Or kest van de Garde Républicaine, en zang. 3.05 Pianovoordracht, 3.20 en 4.35 Zang. 5.20 Cantrelle-Orkest. 650 Gramofoonmuziek. 8.50 Vioolvoordracht. 9.20 Gevarieerd pro gramma. 10.50—11.05 Gramofoonmuziek KEULEN 456 M. 5.50 Hermann Hagesteldt's orkest. 7.50 Dres- dens Orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12,35 Stutt garter Volksmusik en solisten 1.35 Vroolijk programma. 4.00 Omroeporkest. 6.30 Gramo foonmuziek. 6.55 Oratoriumconcerfc. 9.50 II,20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Om roeporkest. 1,50—2.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Viool en piano. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. -10.5011.20 Gramofoonmu- BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Omroep dansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1,502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Fud Candrix' orkest. 6.35 Omroepsalonorkest. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 ,,Le Bourgeois Gentilhomme", opera. 10.30—11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest en solisten. 8.20 Be richten. 8.35 Ferdy Kauffmann's orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoor dracht. 10.05 Weerbericht. 10.2011,20. Bar nabas von Geczy's orkest.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3