Jacht op athleten. De ranglijst van het Nederl. Lawntennis Mijn kijk op het spel Het Engelsche elftal is zeer sterk De Tsjechische kansen tegen Schotland Een gematigd stopper-spil-systeem vindt meer en meer aanhangers. De voetbaldeskundigen zijn het er over eens, dat het Engelsche nationale elftal, dat tc Middlesbrough een 2-1 overwinning op Wales behaalde en tevens tegen Tsjecho-Slowakije in het veld kwam, het sterkste-vertegenwoor digende team is, dat sedert lange jaren kon worden samengesteld. Het is een welhaast vol maakte combinatie, snel en doortastend ii den aanval, met bewegelijke en goed steunen de halfbacks en een bijkans ondoordringbare verdediging. Dat Wales slechts met 2-1 ver loor, hebben de Welshmen te danken aan het feit, dat zij tot de laatste seconde met heftige onverzettelijkheid tegen de nederlaag bleven strijden; nochtans zou b.v. een 6-1 resultaat heelemaal niet zoo vreemd zijn geweest. Het eenige zwakke punt in het Engelsche team was de middenvoorplaats, die aan Mills (Chelsea) was toevertrouwd. Deze speler bracht er weinig van terecht en dat men hem tegen de Tsjechen gehandhaafd heeft, vindt zijn oorzaak in de opvatting van de Keuze commissie om in-een winnend team geen ver anderingen aan te brengen. Slechts de links buiten Brook van Manchester City is ten ge volge van een operatie buiten gevecht gesteld en daar ook zijn plaatsvervanger Bastin (Ar- De skisport lokt haar beoefenaren weer in toe- nemenden getale naar de hooge gezonde berg lucht. Twee der ver maar dste skiloopers ter wereldde Noorsche gebroeders Ruud heeft zelfs naar Amerika gelokt, waar deze ster ren van de smalle latten aan talrijke wedstrij den zullen deelnemen. senal) gewond is, viel de keuze op Morton van West Ham, die derhalve naast zijn clubgenoot Goulden werd opgesteld. Als men nu weet, dat de combinatie Goulden-Morton als een der sterkste vleugels in de League wordt be schouwd, is het duidelijk, dat de noodge dwongen verandering in de Engelsche ploeg geenszins een verzwakking beteekent. Hoewel de match tegen de Tsjechen reeds gespeeld en door de Engelschen gewonnen is, vermelden we hier de samenstelling van de Engelsche ploeg, omdat deze vrij zeker ook tegen Schotland in het veld zal worden ge bracht. Woodley (Chelsea); Sproston (Leeds) en Barkas (Manchester City, aanvoerder); Crayston (Arsenal), Cullis (Wolverhamp ton) en Copping (Arsenal), Matthews (Stoke) Hall (Tottenham). Mills (Chelsea), Goulden en Morton (West Ham). Zooals bekend, wordt de groote match tus- schen Engeland en Schotland afwisselend op Wembley en te Hampden Park in Glasgow gespeeld. Dit jaar is Wembley aan de beurt en dengenen, die nu eens werkelijk van het al lerbeste voetbal willen genieten, en er de ge legenheid toe hebben, zij aangeraden, voor deze „big match" eens naar Engeland over te steken. Dan leert men heel wat meer dan bij een cup-final, waarin het spel vrijwel volko men destructief is en de spelers elkaar geen vierkanten meter ruimte geven. Er moet intus- schen veel gebeuren, willen de Schotten dit maal op Wembley een kans op de zege maken, want het Schotsche voetbal, zooals dat in ver tegenwoordigende teams tot uiting komt, maakt momenteel een inzinking door, waar aan het te lang handhaven van de oude, be proefde spelers niet vreemd is. Ook Schotland speelt tegen de Tsjechen en wel op 3 December te Glasgow. Het Schotsche team ziet en als volgt uit: Dawson (Glasgow Rangers); Anderson (Heart of Midlothian) en Cummings (Aston Villa); Thompson (Sunderland), Simpson (Rangers) en Miller (Hearts): Buchanan (Chel sea), Walker (Hearts). McCulloch (Brentford), Black (Hearts) en Kinnear (Rangers). In de gloriejaren van het Schotsche voetbal bracht de Keuze-commissie de voor Engelsche League-clubs spelende landgenooten nimmer in aanmerking voor het nationale team: thans is men, min of meer noodgedwongen, van deze zienswijze teruggekomen. Het is merkwaardig, dat, terwijl Engeland niet min der dan zeven Londensche spelers in het ver tegenwoordigend elftal heeft opgenomen, waarvan vier in de voorhoede, ook de Schot ten voor hun aanvalslinie een beroep op twee der clubs in de hoofdstad hebben gedaan. De Tsjechen zullen het in Glasgow gemak kelijker hebben dan op het veld van Totten- l ham, want het Schotsche speltempo is lager dan het Engelsche en hun stijl komt meer met die der Tsjechen overeen. Het is niet uitgeslo ten, dat laatstgenoemden het in Hampden Park tot een gelijk spel brengen. Over het algemeen is men in Engeland van meening. dat de kwaliteit van het competitie voetbal na een vrij langdurigen achteruit gang. zich thans in merkbaar stijgende lijn bevindt. Weliswaar is men het er over eens dat de stopper-spil-tactïek de schoonheid van het spel niet ten goede komt. maar dit wordt beschouwd als een noodzakelijk kwaad en een gevolg van den vereenvoudigden buitenspel regel. Toch zijn er teeltenen, die er op wijzen dat de „verstarde" stopper-spil, m.a.w. de centre-half, die volkomen en uitsluitend zijn aandacht aan het verdedigen van het eigen doelgebied en het streng bewaken van den vijandelijken middenvoor besteedt, langza merhand zal moeten wijken voor een ietwat bewegelijker speler. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat het stopper-spil-systeem als zoodanig geheel wordt opgegeven, want de grondgedachte blijft be staan, zoodat de spil in de eerste en voor naamste plaats als verdediger zal worden be schouwd. Daarnaast echter zoeken steeds meer managers naar een centrehalf, die. als de gelegenheid zich voordoet en het spelver- loop dit toelaat, ook in het daadwerkelijk steu nen van den aanval en in het opbouwend werk van de kanthalfs. een hartig woordje mee kan spreken. Cullis (Wolverhampton en Engeland) en Baxter (Middlesbrough) zijn het voorbeeld van zulk een veelzijdigen spil. die natuurlijk zeer goed de spelsituaties moet kunnen beoordee- len en weten, wanneer hij wel of niet zonder gevaar voor verrassingen bovenbedoelde tac tiek kan volgen. Zoo ziet men, dat een spel. gelijk een taal, iets levends is, dat telkens weer verandert, om dat men het bestudeert, verbetert en tracht te vervolmaken. De mensch is zoo oud, als hij zich voelt; de een beschouwt zichzelf op 40-jarigen leeftijd als een jeugdigen grijsaard en de ander rekent zich, met de zeven kruisjes achter den rug, ondanks de grijze haren, nog tot de jonge lingschap. Tot deze laatste categorie behoort ook de schoenmaker Gottschlin te Brièg in Si- lezië, die onlangs zijn zeventigsten verjaardag heeft gevierd met deel te nemen aan een ma rathon te Kaschau in Tsjecho-Slowakije. Voorloopig is hij nog niet van plan, deze sport op te geven. Integendeel, hij is van meening, dat hij nu eigenlijk pas goed in vorm komt. Gottschlin begon zich pas op 37-jarigen leef tijd aan de sportbeoefening te wijden en hij liep zijn eerste Marathon-race, toen hij 53 jaal oud was. Feitelijk is hij dus nog niet veel meer dan een adspirantje. De beroemde Engelsche jockey Steve Do- noghue heeft Zaterdag j.l. bij de sluiting van het vlakkebaan-seizoen na een dertigjarige loopbaan zijn laatste race gereden. Steve, die 53 jaar is en reeds grootvader, zal zich thans als trainer in Berkshire vestigen, waarbij zijn groote ervaring en begrip van paarden hem zeker evenveel succes zullen brengen als op de renbaan zelf. En die successen waren niet gering, want hij won vier maal de Derby te Epsom en eindigde tweemaal als eerste, toen deze race tijdens den oorlog te Newmarket werd gehouden. Een van zijn beste prestaties verrichtte hij op Brown Jack, het paard dat hem in zes achtereenvolgende jaren in de Alexandra Stakes te Ascot deed zegevieren. Men heeft alle moeite gedaan om „Steve", zooals hij altijd genoemd werd, in zijn laatste race aan een overwinning te helpen. Aanvan kelijk zou hij Pegomas rijden, doch Lord Der by stelde zijn goede paard Highlander ter be schikking, welk aanbod aanvaard werd. Daar mede had Steve echter „op het verkeerde paard gewed", want hij eindigde als derde, terwijl Pegomas, gereden door den jeugdigen Stephenson, de race won. GYMNASTIEK. KANAALWEDSTRIJD. Door den Kennemer Turnkring wordt on der leiding van den heer P. Dijkstra op Maandag 20 December in het gebouw Con cordia te Velsen-N. de z.g. Kanaalwedstrijd gehouden. Bij dezen wedstrijd zijn betrokken de bij den K.T.K. aangesloten vereenigingen bezij den het Noordzeekanaal uit de gemeenten Velsen en Beverwijk. Hoewel een enkele vereeniging voor dezen wedstrijd niet in aanmerking kon komen en twee andere clubs alleen dames kunnen le veren, is 't toch gelukt, zoowel uit het gebied benoorden als uit dat bezuiden het Noord zeekanaal dames- en heerenploegen samen te stellen. De dameswedstrijd gaat nu Noord tegen Zuid en de heerenwedstrijd idem. Noord en Zuid leveren ieder ploegen van 9 dames en 9 heeren. De damesploeg voor Zuid bestaat uit leden van Olympia. T.V. IJmuiden. Gratia-Plato en T.V. Santpoort. Noord levert dames uit Spar ta en Turnlust B. De heerenploeg van Zuid wordt samenge steld uit leden van T.V. Santpoort en Olym pia. die van Noord uit leden van Sparta en Turnlust B. KRAAMVERPLEEGSTER VAN DE PRINSES. Mej. R. Vermeer, als diacones verbonden aan de Diaconessen-inrichting Bronovo te 's-Gra- venhage en kraamverpleegster aldaar, is vol gens het Alg. Hdbld. aangewezen om Prinses Juliana te verplegen bij de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. (Uit Parijs is een expeditie ver trokken naar Senegal om te trach ten. daar onder de inheejnsche be volking mannen te vindendie door hun athletischen aanleg den Franschen kleuren roem en lauwe ren kunnen brengen.) De wereld deed voor sport al veel, Maar dit is toch origineel. Dit zag men nimmer nog vertoon en; Een expeditie gaat van stal, Op zoek of er in Senegal Soms aspirantathleten wonen. Men jaagt de jongens daar te hoop En stuurt ze daarna op den loop, Degenen die het snelste loopen Kiest men er zeer zorgvuldig uit, En men belooft die dan als buit. Een prachtloopbaan om op te hopen. Een ander, die ook mededingt En verder dan zijn broeders springt, Of grooter hoogte kan bereiken, Gaat daardoor met denzelfden prijs, Een gratis reisje naar Parijs En een athletentoekomst strijken. Misschien zijn er ook zwemmers bij, Zoowel op borst en rug als vrij, Die mogen dan ook mede komen; De man. die het in brute kracht Ook tot een topprestatie bracht. Wordt met de andren meegenomen. Ik kan niet vinden dat de sport Door dit systeem verheven wordt, Maar dat kan dan m ij n fout wel wezen; Ik vind dat sport-voor-je-plezier Meer wordt gediend op een manier Die ietwat anders is dan deze. Enfin, men zoek' het zoo dan maar, Misschien brengt men iets voor elkaar, En zal het er op uit gaan draaien. Dat het voor Frankrijk zoo zal gaan, Dat een Sene-gallische haan Victorie voor dat land gaat kraaien. P. GASUS Dr. Luther met de „Buizerd" op Tjililitau geland. Morgen de gast van den gouverneur-generaal. BATAVIA, 6 December (Aneta/A.N.P.) Met het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd" arriveerde uit Singapore op Tjililitan de Duitsche ex-rijks kanselier Luther, die, zooals wij reeds meldden, via Nederlandsch^ndië naar Duitschland reist. De ex-kanselier werd namens den gouver neur-generaal verwelkomd door den luitenant ter zee Van Vreeswijk, alsmede door den Duitschen waarnemend consul-generaal den heer Klaiber. De heeren Luther en Klaiber zullen morgen aan een lunch in het paleis te Buitenzorg aanzitten. RAAD VAN TOEZICHT PROV. BEDRIJVEN In verband met de periodieke aftreding van Dr. ir. Th. van der Waerden en K. ter Laan op 31 December van dit jaar als leden van den Raad van Toezicht op de Prov. bedrijven, heb ben Ged. Staten den volgenden staat van aan beveling opgemaakt: 1. Dr. Ir. Th. van der Waerden, lid der Pro^ vinciale Staten van Noord-Holland. 2. L. van der Wal. lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. 1. K. ter Laan, te Wassenaar. 2. Mr. J. in 't Veld, Burgemeeseter van Zaan dam. Sport houdt jong. Een der sterkste argumen ten voor deze stelling is wel deze „paard" rijdende Londenaar, die dezer dagen zijn 90sten verjaardag heeft gevierd. Mej. Terwindt en Hughan bovenaan Mej. Terwindt De keuzecommissie van den N. L. T. B. heeft thans in het officieele orgaan „Lawn Tennis" de nieuwe tennisranglijst gepubliceerd. In te genstelling met verleden jaar, toen er zoowel bij de dames als de heeren twintig namen op de lijst prijkten, zijn er thans slechts resp. 7 en 10 namen geklasseerd. Hieronder vindt men de nieuwe lijst met tus- schen haakjes de aanduiding van de plaatsen welke de betrokken speelster en speler het vo rige jaar innam. De lijst is als volgt: Heeren: 1. T. Hughan (2); 2 en 3 W. Karstei. (3) en H. van Swol <4)4. D. Teschmacher (5.); 5. mr. W. Marinkelle (12); 6. W. Heijnen (7); 7. mr. M. Brouwers (10); 8. A. Lijsen (16). 9. jhr. R. de Brauw <9); 10. W. Ketjen (18). Dames: 1. mej. Terwindt (2): 2. mej. M. Rol- lin Couquerque (1); 3. mej. A. Kerckhoff (4) 4. mevr. v. Berkel-Belzer (3); 5. mej. R. Meche (12); 6. mej. A Knottenbelt '5); 7. mevr. M Jonquière (12). Timmer heeft men niet in de lijst opgeno men, omdat hij in het afgesloopen seizoen ir. het geheel niet in het enkelspel én slechts zel den in het dubbelspel is uitgekomen. Te Weenen is in het circus Renz voor de zevende maal het wereldkampioenschap icic lerbal voor ploegen van twee gestreden. De Duitschers Schreïber (links) en Blersch (midden) die reeds eenige malen den titel wonnen, wisten de Zwitsers Osterwalder Gabler met 85 te slaan. door Criticus Ripperda—T. H. B, Het was nu niet bepaald een genoegen, dezen killen Zondagmiddag op de laag gelegen vel den aan den Vergierdeweg te moeten door brengen, want de koude, de regen en de mod der deden spelers .en toeschouwers dubbel ver langen naar de geneugten van den Sinter klaasavond in de warme huiskamer. Onder deze omstandigheden was het niet te verwonderen, dat het spel met een gladden, zwaren bal op een dito terrein geen groote hoogte bereikte en vooral de voorwaartsen van T.H.B., die na de pauze geruimen tijd werke loos moesten toezien, geraakten tenslotte zóó verkleumd, dat zij tot weinig doeltreffend werk meer in staat waren. Dit was mede het gevolg van de gewijzigde tactiek der T.H.B.- middenlinie, die, na in de eerste helft veel aandacht te hebben geschonken aan het steu nen van den aanval en daarbij opviel door goed plaatsen naar de vleugels, in het tweede gedeelte van den wedstrijd blijkbaar het doel nastreefde, het binnentrio van de Ripperda- voorhoede onschadelijk te maken. Deze taak zou, althans bezien uit een oogpunt van ver dediging, wellicht met' succes zijn volbracht, indien niet de backs in de onmiddellijke nabij heid van hun doel waren blijven staan, waar door de buitenspelers van Ripperda voortdu rend een zeer ruime mate van vrijheid ge noten, waarvan vooral de linksbuiten Peeper- korn een nuttig gebruik heeft gemaakt. De T.H.B.-halfbacks hadden moeten bedenken, dat met twee geroutineerde krachten als de gebroeders Heyerman in de voorhoede dei- tegenpartij, een op het binnentrio geconcen treerde verdediging de tegenpartij zou nopen tot open spel, waarmede nog steeds de beste resultaten worden bereikt. Juister zou het der halve geweest zijn, als in het vóór de pauze gevolgde systeem was volhard, zoodat de eigen aanval, die in die periode, vooral op de rech terflank, snel en doelmatig speelde, evenveel kansen zou hebben gehad als die van Rip perda. Die kansen waren er in de eerste helft zeer zeker, -want ook de backs der thuisclub waren te weinig bewegelijk en ook zij bleken bij voor keur recht voor het eigen doel, en dan nog op één lijn, te opereeren. Deze „starre" opstelling werd hen reeds kort na het begin noodlottig, want T.H.B. nam de leiding en het zag er toen geruimen tijd naar uit, dat het ongeslagen Ripperda haar eerste nederlaag tegemoet ging, te eerder, omdat het T.H.B.-team, met uitzondering van den linker vleugel, in baltechniek beter dan de tegen standers bleek. Het was tenslotte de gerouti neerde ex-V.S.V.'er Herman Heijerman, die met goed geplaatste ballen naar den vleugel en geraffineerde through-passes naar zijn broer op de middenvoorplaats, de kansen deed keeren, waardoor laatstgenoemde vlak voor de pauze kon gelijk maken. De tweede helft gaf, door de hierboven ver melde tactiek der T.H.B.-middenlinie, een steedsr grooter wordend overwicht van Ripper da te aanschouwen, waardoor de winnende doelpunten, dank zij oordeelkundig spel van H. Heijerman en linkshalf Kops, niet konden uitblijven. De linksbuiten Peeperkorn werd on ophoudelijk in het spel betrokken en afgezien van het feit, dat hij eenige van zijn voorzet ten te ver plaatste, heeft deze speler een zeer groot aandeel in de overwinning gehad. De rechtsbuiten Spoor had daartoe evenveel kun nen bijdragen, als hij niet te lang getalmd had met voorzetten en niet getracht had, hard te schieten, als een zacht geplaatst schot een zeker doelpunt zou hebben beteekend. De rechtsbinnen A. Dreijer speelde aardig met zijn buitenman samen, doch heeft te veel tijd noodig, het leder onder controle te brengen, waarbij hij steeds met den rug naar het doel der tegenpartij staat. Van de halfbacks was, na Kops, de spil H. Dreijer het best, al dient hij er voor te zorgen, bij het koppen den bal met het voorhoofd te Hughan raken, waardoor voorkomen wordt, dat het leder bijna loodrecht de hoogte ingaat De rechtshalf Kruyff, een enthousiast -wer ker, moet niet te lang met den bal dribbelen als hij door tegenstanders is omringd en bo vendien moet hij, wanneer althans zijn backs zoo weinig bewegelijk zijn, den buitenspeler der tegenpartij beter bewaken. De rechtsback Roode bleek beter op kort dan op open aanvalsspel te zijn ingesteld- bii short-passing was zijn ingrijpen dikwijls 'zeer goed, doch in het andere geval schoot hij in snelheid te kort, terwijl zijn wegwerken ten gevolge van een verkeerde manier van trap pen, onvoldoende was. Zijn partner Langeveld dient iets sneller in te grijpen, overigens°heeft hij zich behoorlijk van zijn taak gekweten Doelman Koster had het, evenals keeper Rebei van T.H.B.met den gladden bal in het mod derige doelgebied lang niet gemakkelijk, maar hij heeft zijn doel, de omstandigheden in aan merking genomen, goed verdedigd. De T.H.B.-backs Van Loenen en Leman trap. ten een goede lengte en kozen het juiste mo ment tot aanvallen van den tegenstander; het was jammer (en voor het resultaat van de match beslissend), dat zij, evenmin als de kanthalfs, eenige aandacht aan de buitenspe- ders der tegenpartij besteedden. De midden- spelers hebben in de eerste helft eendrachtig samengewerkt; na de rust ging er, zooals hier- boven omschreven, weinig kracht van hen uit, In de voorhoede was de rechtsbuiten F. Linde man verreweg de beste; ook middenvoor Van Norde deed nuttige dingen, doch na de pauze trachtte het binnentrio bij de weinige kansen, die hen werden geboden met zulk kort spel haar doel te bereiken, dat zij elkaar geregeld in den weg liepen, zoodat de bal steeds door den oplettenden doelman Koster kon worden opgeraapt. Ongetwijfeld kunnen beide ploegen beter; vooral van het ongeslagen Ripperda mag anen meer verwachten, indien het team althans aanspraak op het kampioenschap wil blijven maken. Amerikaansche schatkist gaat leeiien. WASHINGTON, 6 Dec. (Havas)De Schat kist heeft een leening van 450 millioen dollar uitgeschreven, bestemd voor het terugkoopen van schatkistbiljetten, waarvan de totale som op 15 December van dit jaar dit bedrag zal zijn. De uitgifte omvat 250 millioen dollar met een looptijd van acht jaar tegen twee en een half procent en twee honderd millioen met een looptijd van vijf jaar met een rente van 2 5/8 procent. VERDWIJNT HET KLEINE SPOOR BOEKJE? Volgens de N.R.Crt. zou het in de bedoe ling van de Ned. Spoorwegen liggen het z.g. kleine spoorboekje niet meer uit te geven en zich te bepalen tot uitgifte van een alge meen-en reisgids, bestaande uit vier deelen, n.i. het 1ste deel omvattende de toelichtende bepalingen, aanwijzingen, stationsnamen, ta rieven enz. dan een deel met de gewone dienstregeling, vervolgens de tram- en auto busaansluitingen en ten slotte de buiten- landsche aansluitingen. Overwogen wordt het boekje zoo te con- strueeren, dat de verschillende deelen uit- neembaar zijn, zoodat de houder een of meer deelen naar behoefte bij zich kan steken, daar het geheel daarvoor te groot zou wor den. BURGERLIJK1; STAND HAARLEM. 6 December Ondertrouwd 6 December: M. Troostwijk en Th. Judels. Bevallen 3 December: J. A. Bos—Janssen, z„ J. de Graaffv. d. Brink, d.; J. C. Nelis—v. Hoeven, z.; J. J. M. LasschuitRotteveel, a., S. W. NietzmanHollink, z.; 4 December: M. BronkhorstBongers, d.: M. T. Serne—Crom- melin, z.; 5 December: M. E. Buijs—van Zan ten, z.: G. de Vries—de Jonge, d.; M. L. Vlas—kievit, d.; M. J. B. van Dam—Bos, z.; o December: T. C. Kuijper—Nieste, d.; Overleden 4 December: C. Smit, 71 j-> Du" venvoordestraat: A. Schoorl, 86 j„ Rijksstraat weg; E. G. M. Woolderink. 71 j„ Nassauiaan, A. J. de BoerJonker, 81 j.. Gen. de la wij- straat; 5 December: J. G. Roeske—Pieper, u j„ Du venvoordestraat; T. C. Tol—V. Rossum, 72 j., Westerhoutpark; P. A. Huijboom, Tl J-» Teijlerstraat; 6 December; P. de Boer» w h Gasthuisvest, „Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden,"

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8