het nieuwe avondblad j3e JAARGANG NO. 32 WOENSDAG 8 DECEMBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y» cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOUR ENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN16 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis cmgcvaüenve^kertng voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid I 2000.- overlijden 1400.—. verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, éen lid duim 50 aUe leden wiisvineer f 60 - één of twee ®Ue ^den anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers- marinevaartulgen enz 400^ bij verdrinking^oc^ door ongev^tijt^s de vaarttot een ^maximum van ƒ2000.—indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekermg voor abonnes od het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN J)c scheepsbotsing te IJinuiden. Geen der schepen treft schuld. DUISBURG, 7 December (A. N. P.) Het ondersoek, dat het Seeamt te Bremerhaven heeft ingesteld naar aanleiding van de bot sing die zich den 20sten October te IJmui den 'heeft voorgedaan tusschen het Duitsche Rijn-zeeschip „Westfalia" en een stoom schip van de Bremer Argo-linie, waarbij acht leden der bemanning van de „Westfalia" om het leven zijn gekomen, heeft tot de conclusie geleid, dat geen der beide schepen schuld treft. Daar de stuurman van de wacht der Westfalia" niet gered is, heeft men niet meer nauwkeurig kunnen vaststellen, hoe de bot sing zich heeft, afgespeeld. Uit het onderzoek js echter gebleken, dat zich tusschen de bei de schepen plotseling een mistbank heeft ge legd, waardoor zij elkaar te laat hebben waar genomen. Het Seeamt heeft doen uitkomen, dat na de botsing aan beide zijden de maatregelen zijn genomen. Pleidooi voor een tunnel te Velsen. Ten stadhiiize te Amsterdam is Maandag middag onder voorzitterschap van wethouder mr. G. Kropman een besloten vergadering gehouden, waarvoor de in Noordholland wo nende leden der Eerste en Tweede Kamer varen uitgenoodïgd. Op deze vergadering heeft de directeur der Amsterdamsche gemeente handelsinrich- nngen de heer L. Boogera een uiteenzetting gegeven van het groote belang, dat Amster dam en zijn haven hebben bij de vervanging Tan de spoorbrug bij Velsen door een tunnel. SINT NICOLAAS BIJ DE IJMUIDER FEDERATIE. Ruim 1000 kinderen van leden der IJmuider Federatie hebben gisteren van twee uur af een schitterend Sint-Nicolaasfeest gevierd. De deelnemende kinderen werden in drie groepen verdeeld en het was al 10 uur vóórdat de laatste groep naar huis ging. De kinderen hebben buitengewoon genoten en den organisatoren en hunnen helpers komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij deze talrijke schare hebben beziggehouden. BEZOEK AAN T.V.IJ. VAN ST. NICOLAAS EN ZWARTE PIET. Evenals vorige jaren werd de kleuter- en jongste meisj es-afdeeling verrast door een be zoek van St. Nicolaas en Zwarte Piet. Toen de Sint en Piet de zaal binnen kwamen werd er uit volle borst gezongen, wat de hooge gasten natuurlijk zeer prettig vonden; zij dankten kinderen van T.V.IJ. voor de aardige ont vangst. Daarna strooide Zwarte Piet fijne moppen. Dat gaf een reuze-pret. Sint wist ook, dat een paar van de kleine kleuters stout ge veest waren, maar gelukkig werd niemand aden zak gestopt. Ook Juf en Meneer Sauer verden niet vergeten. Zij kregen een choco ladeletter. Tot groote vreugde van Sint deden de kin deren oefeningen, wat hij prachtig vond. SINT NICOLAAS OP DE BEWAARSCHOOL. Sint Nicolaas heeft dit jaar IJmuiden met lijn bezoeken goed bedacht. Zoo heeft hij o.a. ook nog een bezoek gebracht aan de bewaar school van „Volksonderwijs" in de Pres. Kru- gerstraat. In de rijk versierde speelzaal hebben de kinderen den hoogen bezoeker opgewacht en onder het zingen van een welkomstlied trad Sint Nicolaas binnen en schreed hij naar zijn letel. Het hoofd der school, mej. Hooijschuur heeft Sint Nicolaas eenige woorden toegesproken en daarna opende deze het dikke boek met de vermaningen en de goedkeuringen. Nadat er gestrooid was, gingen de kinderen I naar de klassen, waar cadeautjes en versna peringen lagen. Hier kwam de goede Sint nog even een praatje maken. En overgelukkig gin gen de kinderen huiswaarts. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Hedenavond begint de heer A. Meyerink zijn theoretischen cursus voor de opleiding diploma A, en B. van den Bond tot Redding van Dren kelingen. Leden, die den wensch hebben uitgesproken voor een dezer diploma's te worden opgeleid, morden verzocht om 8 uur aanwezig te willen *ijn in Hotel Kennemerhof te IJmuiden. Andere belangstellende leden zijn eveneens selkom. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: S. van DijkElenbaas z„ Kanaal kade 53, Velsen-N.; J. M. van Noort'Molen kamp 2 z„ Zeeweg 203 IJmuiden; Ch. Visser Mortens z., Tuindersstraat 116, IJmuiden; K. KouwenoorclSuyckerbuyk z., Stationsweg 182 IJmuiden; M. OldenburgKraaijenbrink d., velserduinweg 205 IJmuiden; J. H. van Daal— Harms, d.. Gladiolenstraat 17, Santpoort; J. M, Pijen—Peters d., Rooswijkerlaan 72, Velsen \oordA. j. Lamersvan Beek. d.. Gr. Hout- w Koningsweg 124, Velsen-N. J. E. Vahlkamp- Hoels, d. P. C. Hoof tl aan 79, Velsen. Th. H. van HeijstHenseler z„ Doodweg 22 Vel- fa; W. KramerZwarts, z., Planciusstraat 31. IJmuiden. T. Darphorn—Schuur, z., Bik- Arnoldkade 15a rd.. IJmuiden; H. G. van een BergStoop, z. Cederstraat 32, IJmuiden. Overleden: G. Legendal. 64 jaar, echtge note van J. Ruijsenaars, Watervlietstraat 31, *elsen-N.. M. P. C. Baart, 73 jaar, wed. van G. N. Ruckert, Zeeweg 208, IJmuiden; N. Anker, 19 jaar, ongehuwd, Com. Drebbelstraat 6 rd., IJmuiden: J. G. Bouwman, 58 jaar, echtgenoot van K. G. Bausman, Westerwijk- «raat 6, Velsen-N.; N. Westerman 21 jaar. ^gehuwd, Eschdoornstraat 9 IJmuiden; J. J. pepper, 33 jaar, echtgenoot van R. M. de Huijter, p. j. Tróelstraweg 11. IJmuiden: R. van de Kasteele, 71 jaar, echtgenoot ran T. c. M. Brongersma, Duinweg 21, Sant- Porot. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos, tijdens zijn bezoek aan Warschau. V. 1. n. r.: maarschalk SmiglyRydz, staatspresident prof. Moscicky, Delbos, zijn Poolsche collega Beek en premier Skladkowski. Onze liaringexport naar Duitschland. Zijn er deviezen of zijn er geen deviezen? Een eigenaardig geval doet zich voor bij de clearing in verband met den uitvoer van ha ring naar Duitschland, die dit jaar van groot belang is. geweest, maar die sedert eenige dagen sterk is verminderd, als gevolg waarvan de haringprijzen niet onbelangrijk zijn ge daald. In Nederland zijn n.l. geen Marken voor haringaankoop meer beschikbaar. 'Maar het blijkt, dat Duitsche importeurs nog deviezen beschikbaar hebben, zoodat er feitelijk geen haring naar Duitschland meer kan worden uitgevoerd, terwijl de invoer in Duitschland nog mogelijk is. Deze kwestie heeft er natuurlijk toe geleid, dat er van een eenigszins belangrijken handel geen sprake meer kan zijn. Er zijn exporteurs, die het er nog op wagen en men vermoedt, dat er wel betaling zal volgen, maar dat het wel eens lang zal duren. Het gevolg van deze onzekerheid ten aan zien van de afzetmogelijkheden is, dat vele haringschepen gaan „afsnijden". Een aantal Katwijksche loggers wordt al weer klaarge maakt voor de trawlvisscherij. DAMMEN. OM DEN MEESTERTITEL. Maandagavond is het tournooi om den meestertitel voortgezet. De verrassing in deze ronde was zeker de nederlaag van Metz tegen van Amstel. Jam mer was het dan ook, dat Laros die een goe de partij tegen Stahlberg speelde, het niet verder dan tot remise bracht. Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. Theoretisch is er nog een kansje voor onzen plaatsgenoot. Zijn laatste partij is immers tegen J. Metz. Weet hij deze te winnen dan zal er nog een her kamp plaats moeten vinden voor twee plaat sen in de finale. De stand der deelnemers luidt: gesp. gew. rem. verl, pnt. v. Amstel J. Metz Laros Stahlberg B. May G. Vos In de laatste ronde spelen tegen elkaar La- ros-J. Metz, B, May-v. Amstel, G. Vos-Stahl- Practisch is Laros wel uitgeschakeld. FEEST IN HET VELSERBAD. In het Velserbad was het Maandagavond weer eens „een gezellige boel", die echter pas na een nummertje ernst begon, n.l. het af zwemmen van mevrouw Revalk, mevrouw Velt- hoven mevrouw Hoogerwerf. mej. Tine Peek, mej. Ali Molenaar, Ali v. d. Pieterman, Jeanne Roodenburg. Dolly Frank. Catrientje Heida. Nelly Meesters, Lous Groen, Jopie Thijssen, Jopie Verdaasdonk, die allen door de heeren F. C. G. Duvergé en P. Borst, examinatoren gewogen en niet te licht bevonden waren. Toen was de boot an. met Sint Nicolaas. die met gejuich ontvangen werd. En verder kwam ook nog René. die zich ontpopte als een imi- tateur van allerlei geluiden. En Sinterklaas tracteerde op speculaas en reikte de diploma's uit. eenige „Waterratten" demonstreerden eenige springnummers en René kwam ook nog eens op de proppen. Al met al een gezellige avond en een goede propaganda-avond voor de zwemsport, LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Hoofdbureau van Politie IJmuiden: kinder handschoen. jongenshandschoen, jongenspet. portemonnaie met inhoud, kaart huurwaar- borgvereeniging, kinderportemonnaie, heng selmand met twee gonjezakken, wollen hand schoen. Bureau IJmuiden-Oost: riem van regenjas, jongensjasje, huissleutel, ring. Driehuis: huissleutel Santpoort-Station: huissleutel, gebreide dameshandschoen. Bureau Velsen-Noord: heerenhandschoen pet, handwarmer, kip. kinderwant, blauwe winterjas, schoentje, gebreide handschoenen, kinder portemonnaie. Vertegenwoordigers der Ned. Dag bladpers bij hun leverancier. Excursie naar de papierfabriek. Een 70-tal leden van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", waaronder tal van directeuren van groote en provinciale bla den uit het geheele land, bracht gisteren een bezoek aan de inrichting die de meeste hunner van hun belangrijkste grondstof, het couran tenpapier voorziet, n.l. aan de papierfabriek der Firma van Gelder Zonen. Het talrijke gezelschap werd door de directie ontvangen. Daarna maakten de bezoekers, in groepen verdeeld, onder leiding van de directie en eenige ingenieurs een rondwandeling door het groote en interessante bedrijf. De belang steliing gold echter in hoofdzaak de nieuwe papiermachine, waaromtrent wij reeds eerder een uitvoerige beschrijving gaven. PROVINCIALE STATEN. Behandeling der begrooting. Ongeluk van Prins Bernhard herdacht. Dinsdagmorgen 10.30 kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de be grooting der provincie en die van de bedrijven. Voorzitter: mr. dr. A. baron Röell, Commis saris der Koningin. Het ongeluk van Prins Bernhard.. Onmiddellijk na de opening herdenkt de voorzitter het ongeluk, dat aan Prins Bernhard is overkomen. Hij meent dat de Staten behoefte zullen gevoelen, hun vreugde te uiten aan hun gevoelen over den betrekke lijk goeden afloop van het ongeluk. Wel is alle bezorgdheid nog niet verdwenen, maar de dagelijksche berichten, die over zijn toestand worden uitgegeven, mogen de hoop doen koes teren op een gunstig verloop en een volledig herstel. Daar voor gaan onze beste wenschen uit naar den Prins, maar niet minder naar Zijn Gade en Haar Koninklijke Moeder, die de vorderingen van dit herstel van nabij gade slaan en den Prins met Haar teedere zorgen omringen. Het verblijf van de Koninklijke Fa milie in onze provincie, anders een bron van vreugde en gejuich, roept ditmaal gevoelens op van deernis en medeleven met de beproe ving, waardoor zij werd getroffen; gevoelens die opnieuw bewijzen, hoezeer Vorstenhuis en volk in lief en leed aan elkander gehecht zijn. Spreker hoopt, dat Prins Bernhard weer spoedig genoegzaam hersteld terug kan keeren naar den huiselijken haard en in den kring van wie hem dierbaar zijn. Deze woorden werden door de leden staande aangehoord. Nieuw Statenlid geïnstalleerd. De heer Pruissen (N.S.B.), die in de vacature van den heer Stahle tot Statenlid benoemd is verklaard, legt in handen van den voorzitter de bij de wet vereischte beloften af. Algemeene beschouwingen. De heer Klaas de Vries (V.D.) opent de algemeene beschouwingen over de begroo ting. Hij bespreekt de slechte accoustiek in de Statenzaal, die het luisteren zoozeer bemoei lijkt. De helft van het gesprokene gaat ver loren. Hij dringt op verbetering aan. Namens zijn fractie brengt hij dank aan Ged. Staten voor de uitvoerige beantwoording van het al gemeen verslag der af deelingen. Hij acht het dan ook niet gewenscht, ditmaal op belasting verlaging aan te dringen, omdat dit niet moge lijk is. Spreker brengt hulde aan Ged. Staten voor het door hen gevoerde financieel beleid. Ook juicht hij toe wat de overheid ten bate' van de bestrijding der werkloosheid gedaan heeft, waardoor het aantal werkloozen in het afgeloopen jaar met rond 70.000 is vermin derd. Hij bespleit verkorting van arbeidsduur als een der middelen om tot een beteren toe stand te komen. Het standpunt, dat Ged. Staten ten opzichte van de Amst. Universiteit innemen, acht hij niet juist. Het bestaan van deze universiteit acht hij voor de geheele provincie van groot belang. De heer De Miranda (S.D.A.P.) bestrijdt de houding van de N.S.B. Spreker meent, dat ook de bevolking in deze provincie haar af keer tegen deze beweging goed heeft doen blijken. In dat licht bezien, neemt de N.SJ3. in deze Staten te veel zetels in. Het vormen van een eenheidsfront met, de communisten acht hij doelloos. De S.D.A.P. heeft haar eigen ideaal, dat zij doelbewust najaagt. De uitslag van de laatste verkiezingen heelt bewezen, dat het huidige college van Ged. Staten kan steunen op 80 pCt. van de leden. Het college voert een zuinig en democratisch financieel beleid. Als het mogelijk is, moet herstel van subsidie plaats hebben, wanneer het instellin gen van groot algemeen nut betreft. Spreker dringt aan op een .streekplan" voor de geheele provincie en verzocht aan Ged. Staten, hun aandacht te wijden aan een brug- vrij Noordzeekanaal. Het is in het belang van de provincie als de Hembrug en de Velserbrug verdwijnen. De scheepvaart moet ongestoord plaats kunnen hebben. Ged. Staten moeten hun oog op de toekomst gericht houden wat het algemeen economisch gebied betreft. De heer Asscher (V.B.l merkt op, dat de N. S. B. bezig is zich te ontleden en dit acht hij gelukkig met deze on-Nederlandsche bewe ging. De andere politieke partijen zullen deze beweging blijven bestrijden, zoolang er nog één man van over is. Dat de provincie, zooveel in haar vermogen ligt, voor haar deel zal bijdragen om.de werk loosheid op welk gebied ook te bestrijden of te verzachten, heeft de volle instemming van sprekers fractie. Natuurlijk moet echter ruimte worden gelaten voor het particulier initiatief. In de afdeelingen is er over gespro ken, of het niet op den weg lag van den Eco- nomisch-Technologischen Dienst, om de op richting te bevorderen van een walsbedrijf op de terreinen der Hoogovens te IJmuiden; zulks om te komen tot een verwerking der afvalpro ducten enz. Inmiddels is nu evenwel duidelijk gebleken dat daar, dank zij het particuliere initiatief, een groot walsbedrijf bezig is te ver rijzen. De heer Van Leer bouwt dat daar komt een grootbedrijf tot stand, waar hon derdtallen van menschen werk zullen vinden. „Ik heb reden aan te nemen", zegt de heer Asscher, „dat er mogelijkheden aanwezig zijn voor een nog grootere uitbreiding in de naas te toekomst. In de eerste plaats verheugt ons dit voor ons gewest en ons land. en in het al gemeen stemt het tot voldoening, dat landge- nooten een dergelijke durf en energie toonen".* Spreker bepleit verruiming van werkgele genheid door de overheid. Als de arbeidsduur niet hier en daar verkort is, zou het aantal werkloozen nog veel grooter zijn. Op dien weg moet worden voortgegaan om den kanker der werkloosheid zooveel mogelijk te bestrijden. Wat het salaris van het provinciaal personeel betreft, meent hij dat de grens der verlaging bereikt is. Spreker bepleit ook meer steun voor de ge neeskundige afdeeling van de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Mede namens een aantal politieke vrienden stelt spreker voor. P9St 218 van de uitgaven te brengen op /50.<!00. Sinds 1867 is de bijdrage der provincie voor de Geneeskundige Afdeeling van de Gemeentelij ke Universiteit te Amsterdam f 9000— per jaar. De uitgaven van diezelfde afdeeling be droegen in dat jaar 57.000,— en thans pl.m 600.000.—. Men blijft dus nog zeer veel bene den de verhouding, indien men de bijdrage brengt op het door de heeren Asscher c.s. voorgestelde bedrag De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) merkt op, dat er weliswaar eeni ge lichtpunten in den algemeenen toestand vallen waar te nemen, maar het dieptepunt van de crisis is toch blijkbaar nog niet be reikt. Een voorzichtig financieel beleid is dus nog ten zeerste geboden. Spreker houdt uit voerige financieele beschouwingen, die alleen maar te verstaan lijn door de Statenleden die in een kring om hem heen zijn gaan staan. Tot zijn leedwezen moet hij het voorstel- Asscher c.s. ten aanzien van de Universiteit te Amsterdam bestrijden, omdat we nog in ab normale omstandigheden leven. Wanneer men aan het verlangen van de voorstellers zou vol doen, zouden andere onderwijs-instellingen, die er eveneens recht op hebben, óók om meer steun bij de Staten aankloppen. Dinsdagmiddag twee uur werden de alge meene beschouwingen over de provinciale begrooting voortgezet. De heer Seegers (comm. party) be spreekt ook de N.S.B.die niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland af en toe geweldige klappen krygt. Toch moet men te gen deze beweging nog op zijn hoede zijn, want haar invloed vertoont overal een op en neergaande lijn. Het hangt van de arbeiders klasse af. of die invloed in ons land nog groo ter zal worden. Spreker noemt de bewering van den heer De Miranda, dat de S.D.A.P. haar eigen weg gaat. onjuist. Die partij volgt een weg, die haar door anderen wordt voor geschreven. Zij volgt niet een zelfstandige politiek. Wat het college van Ged. Staten betreft, merkt spreker op, dat het nog steeds lijdzaam volgt den weg. die het door de re geering gewezen wordt. Dit blijkt o.a. ook uit de saalarisregeling van het provinciaal personeel. De heer Seegers verdedigt een door hem en zijn politieke vrienden inge diende motie, waarin voorgesteld wordt te besluiten, de loonen en salarissen van het provinciaal personeel te verhoogen met vijf procent, ingaande 1 Januari 1933. Hij hoopt, dat Ged. Staten deze motie zullen overne men. De heer Lambooy (R.-K.) zegt, dat het samenstellen van deze begrooting aan Ged. Staten geen moeilijkheden heeft opgeleverd. Bij de 'dikwijls geuite crltiek. die dikwijls rechtvaardig is. moet m°n toch toegeven, dat de financieele maatregelen van de regeering niet bestreden kunnen worden. De steun aan armbesturen en werkloozen moet aJs een eerezaak beschouwd worden. Hij schetst het leed in de gezinnen van de werkloozen en heeft respect voor de wijze, waarop deze ge zinnen zich door de crisis heenworstelen. In- tusschen zou het aan alle partijen wel aan genaam zijn, als Ged. Staten eens kunnen besluiten, met een voorstel tot belastingver laging te komen, ook al is het een kleine. De tariefmuren, waartegen nog altijd gevochten moet worden, zijn de oorzaak van de groote werkloosheid. Eenzijdige verkorting van den arbeidsduur acht spreker een verwerpelijk experiment. Die kwestie moet internationaal geregeld worden. De economisch-technologi- sche dienst werkt volgens hem goed. Het reeds behaalde succes mag een spoorslag zijn voor dit instituut, om op den Ingeslagen weg voort te gaan. Hij hoopt, dat nog vele in dustrieën zich ln deze provincie 2ullen vesti gen, De motie-Seegers c.s. voor salarisver- hooging noemt hij doelloos werken. Deze kwestie is door de Commissie voor Georgani seerd Overleg rustig besproken; het gaat niet aan om nu plotseling met een voorstel tot salarisverhooging te komen. Men dient eerst af te wachten wat het Rijk in dezen zal doen. De heer Vlekke (N.S.B.) bespreekt ook de laatste verkiezingen. Hij critlseerde hen, die de democratie aanhangen en verdedigen. De zwartste kapitalistische reactie heeft op 26 Mei gezegevierd; het groot-kapitaal is de kanker voor alle partijen. Toch hebben die partijen samengewerkt om de natlonaal-so- cialisten, die slechts het welzijn van het Ne derlandsche volk beoogen, te bestrijden. Het volk van Nederland 2al het niet toejuichen, dat het stelsel van het groot-kapitalisme zal zegevieren. Oud-minister Slingenberg heeft immers beweerd, dat een gedeelte van het Nederlandsche volk permanent werkloos zal blijven; en minister Slotemaker de Bruine heeft gezegd, dat vele jongelui van tegen woordig hun behaalde diploma's nooit zul len kunnen gebruiken. Spreker zet dan nog eens het doel van de N.S.B. uiteen. De heer Sneevliet (Rev. Soc.)„Poëzie schuilt overall" De heer Van Kampen (N.S.B.)„Ook in Spanje?" De heer Vlekke. voortgaande, merkt op, dat de N.S.B. die moties zal steunen, welke werkelijk algemeen belang dienen. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) ontzegt aan de N.S.B. het recht, zich het ware socia lisme toe te eigenen. Wanneer men let op wat in Duitschland gebeurt, dan heeft die beweging daartoe toch allerminst het recht.... De voorzitter: „Wilt u misschien in het binnenland blijven?" De heer Sneevliet: „Als men den vo- rigen spreker heeft toegestaan een uitstapje naar Spanje te maken, moet men het mij toestaan, dat ik wat dichter bij huis blijf en. even naar Duitschland ga!" (Gelach). Spreker zegt den voorzitter toe, zich tot de provinciale begrooting te zullen bepalen, want het is hem niet meer mogelijk de ver keerde rede uit ziln laatje mee te nemen De heer Lambooy: „Dat schijnt nogal indruk op u gemaakt te hebben!" De heer Sneevliet: .Alles wat de heer Lambooy zegt. maakt in den regel Indruk op mii!" (Gelach). Spreker oefent een scherpe crltiek op het beleid van het nieuwe ministerie-Colijn met zijn in den put drijvende maatregelen. Hij schetst den ellendigen toestand, die ook in de provincie Noord-Holland nog schuilt, „Het d—angbuis, dat Den Haag ons oplegt, moet verscheurd worden. Noord-Holland moet zich een harnas tegen Den Haag aanschaffen". De heer Wolkers (C.D.U.) schetst even eens de nooden van de werkloozen; de leni ging daarvan moet de volle aandacht van het daadwerkelijk Christendom hebben. De indi recte belastingen drukken het provinciale personeel, dat al zooveel te lijden heeft van de salarisverlagingen. Volgens spreker heb ben ook de ongeorganiseerden het recht, bij de medezeggingschap te worden betrokken. Mevrouw Boissevain (V.B.) verzet zich tegen een salarisverlaging voor het verple gend personeel in de ziekenhuizen. De heer M eij e r (S.D.A.P.) herinnert aan de verslechteringen van de positie van het provinciaal personeel gedurende de laatste vijf jaren. Het gevolg daarvan is geweest, dat dè lóonen met 25 a 30 procent verlaagd wer den. De prijzen der levensmiddelen zijn na de devaluatie aanzienlijk gestegen, wat een indirecte loonsverlaging voor het personeel beteekent. Hij verzocht daarom aan Ged. Staten dringend, zich met de Regeering in verbinding te stellen om verbetering in de salarieering te verkrijgen. De heer Thomassen (S.D.A.P.) merkt op, dat het natuurschoon in de polders door het zandzuigen bedreigd wordt. Hij vraagt daartegen maatregelen te nemen. Tenslotte vraagt hij een behoorlijke loonregeling voor het personeel in den Haarlemmermeerpolder. De heer Ankersmit (SD.A.P.) bepleit herbouw van het ..Slot aan den Hoef", waar van de fundamenten bloot gelegd zijn. Er zullen wel vereenigingen zijn. die in de kos ten daarvan willen biidraeen. De heer Clijnk (R.-K.) bespreekt, de loo nen. die in de werkverschaffing betaald wor den. Het is hem o.a. gebleken, dat in de Wieringermeer te werk gestelde arbeiders met een loon van f 7 a f 8 naar huis ge stuurd worden, hoewel de minister van So ciale Zaken heeft benaald. dat een kwartje per uur mag worden bepaald. Spreker ver oordeelt het uitbuitingssysteem van de uit voerders der werken. De heer Van Leusen (V.-D.) noemde het betoog van den heer Vlekke onmensrii- lievend Wat het voornemen tot verlaging der subsidies betreft hoopt spreker, dat dit niet met het subsidie voor de malariabestrij ding zal geschieden. Ook wijst hij op het groote belang voor de provincie als de jeugd kan studeeren aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. De heer Heiiermans (SDA.P.) benleit eveneens verhooging van het subsidie voor deze universiteit. De vergadering wordt te half zes verdaagd tot Woensdagmorgen half tien.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1