HET NIEUWE AVONDBLAD De Doolhof. VELSEN !3e jaARCANG nO. 34 VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maano 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod i-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 3000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, wu <rf twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger ƒ15.—één of twee leden anderen vinger 5.—arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk S 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— hij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés od het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Nu de beheerder van ons vaderlandsche jpeilings-labyrinth zich weer eens heeft doen hooren mogen wij de vage hoop, die zijn woor den wekken, niet veronachtzamen. Weliswaar Is hij zijn doolhof nog niet uit, maar hij heeft over den muur gekeken wat een onderwerp voor een teekenaar, met een nieuwe kans op j,et accentueeren van den vermaardsten baard in den lande en ons iets toegeroepen. In den doolhof heeft hij de Belgen ontmoet en is er van overtuigd dat zij weldra zullen zeggen hoe zij den uitweg denken te vinden. En dat stemt hem nu opgewekt. Hij zal daarna „onverwijld" zijn verdere houding bepalen. Hijprofessor Slotemaker de Bruine, is van meening dat de toestand, waarbij de regeering de eene spelling en de jeugd de andere toepast, niet bestendigd ■m blijven. De heele regeering is daarvan overtuigd. Derhalve moeten regeering en school in beginsel dezelfde schrijfwijze gaan volgen. Maar de cultureele band tusschen Ne derlanders en Vlamingen moet zoo eenigs- zins mogelijk niet door een verschillende schrijfwijze worden geschaad. Nu, ik hou ook van onze cultureele banden met de Vlamingen. Ze zijn mij lief. Maar ik hoop toch dat mogelijke afwijkende inzichten in België nu niet als een verontschuldiging voor nieuw uitstel zullen moeten gaan gelden, want de cultureele banden tusschen de Ne derlanders onderling zijn ons allen nóg dier baarder en zijn ook makkelijker te herstellen. De Minister van Onderwijs drukt zich daarbij in deze memorie wel erg beperkt uit, als hij alleen een spelling-verschil tusschen regeering en school vaststelt. Er zijn namelijk nog vele millioenen Nederlanders die geen minister geen regeeringsambtenaar, geen leeraar of onderwijzer en evenmin schoolkind zijn. En temidden van die millioenen, vormend de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk, worden de gevolgen van het doolhof stelsel het ergst ondervonden. Op duizenden kantoren tobt men met personeel dat verschil lende spellingen schrijft en tracht men met meer of minder succes een „bedrijfseenheid" in de schrijfwijze te scheppen. Bij iedere ver vulling van een vacature doet het raadsel zich opnieuw voor. De uitgevers van boeken, van tijdschriften, van dagbladen weten er vooral van mee te praten. En het gevolg van de toe passing van twee spellingen in den lande, waarbij degenen die den modernen vorm ge leerd hebben den ouden vorm bijna overal lezen, in bijna al het drukwerk dat hen onder togen komt, is dat zeer velen erin verward raken en een spelling gaan schrijven, die zoo ongeveer het midden tusschen de Vries te Winkel en Marchant houdt. Daar heeft de regeering geen last van en daar hebben de scholen geen last van. Die houden zich elk aan één systeem. Maar onder de niet aan regee- ringsbureaux en scholen verbonden Neder landers zijn er talloozen die er dagelijks de misères van ondervinden. De meesten onzer, wellicht wij allen, zijn allang in een stemming geraakt waarbij het ons volslagen onverschillig laat welke spelling het tenslotte wint. Als er maar een het wint vinden we het prachtig en zullen we met een zucht van verlichting den triomfator binnen halen, nadat we jarenlang datgene, dat „ver eenvoudiging" heette te zullen brengen, niets dan verwarring en nieuwe moeilijkheden heb ben zien veroorzaken. Geef ons verbetering door in 's hemelsnaam eindelijk een besluit te nemen. Dat is de eenige vereenvoudiging waar wij in deze zaak nog op hopen. De minister van Onderwijs moet erg zuinig in zijn beleid, want in deze verlichte tij den moeten alle regeeringen op onderwijs blij ven bekrimpen om oorlogsmateriaal te zullen toopen. Maar een beslissing nemen in den spellingstrijd kost de staatskas geen cent. En de symbolische gedachte; de spellingsdoolhof opblazen, of met luchtbommen vernietigen en gifgassen zuiveren, moet voor deze eeuw bekoring hebben. Zijn we nu nog steeds niet zoo ver? Het dispuut is al zoover uitgevochten, dat de belangstelling van den gewonen burger voor de techniek der spelling morsdood is. Het kan hem allang niet meer schelen hoe het wordt, Hij vraagt alleen nog maar dat er iets wordt. Kan het mooier? Zijn de velden nu niet wit om een finaal besluit te oogsten - dat dan wel Marchant zal wezen vanwege die dure schoolboeken en dan meteen een monument op te richten voor den Man die ons den Spellingvrede bracht, professor Slotemaker de Bruine, opdat zijn bronzen haard, uitzwierend boven de puinhoopen des «ymbolischen doolhofs, tot in lengte van da gen het dankbare volk van Nederland ver kwikken R. P. Lionel Barrymore, Warner Baxter, June Lang en Frederic March in „De weg naar Glorie". (Thalia Theater, IJmuiden.) „De wee naar Glorie" in Thalia. Groote diepgang. Het Britsche tank-stoomschip ..Lunula" Passeerde gisteren, komende van Port Arthur, bet Noordzeekanaal met een diepgang van 7,8 Meter. Fredric March, Warner Baxter en Lionel Barrymore maken met hun spel deze film tot een meesterwerk der hedendaagsche film kunst. Het is een film die ons nog eens weer plaatst in het aangezicht van de verschrik kingen van den wereldoorlog. Wij ontmoeten een der tallooze officieren in het Fransche leger: kapitein La Roche, één der velen, een als alle anderen: ontzenuwd, plichtbewust, militair, stipt, dapper, onver schillig, ruw, goedhartig, totaal overwerkt en slapeloos, half kapot en altoos op zijn post; het prototype van den officier, uit die vier krankzinnige jaren. Een man, voor wien het leven een bloedende ellende zou zijn, als hij niet enkele stimulansen had, om zich op den been te houden: de cigaretten, de wijn en. de „marraine", het „oorlogs-pleegmoedertje", dat zich het lot aantrekt van de mannen aan het front, de kleine Monique, die hem troost. Een koerier komt binnenvallen, met het eeuwige bevelschrift: voort, naar de voorste linie, naar het brandpunt van den strijd. Af scheid. Monique, die verpleegster is, keert te rug naar haar hospitaal. Maar terwijl de twee elk huns weegs gaan, doen de Duitschers een onverhoedschen luchtaanval. Monique vlucht een beschermenden kelder binnen en ontmoet daar Luitenant Denet. Denet is uiteraard al evenzeer over zijn ze nuwen als La Roche, al uit zich dat op gansch andere wijze. W i e was in die wilde dagen een evenwichtig mensch? Hij zoekt een avontuur tje met het meisje, dat zoo plotseling in zijn nabijheid komt, maar Monique wijst hem af. wil hem zelfs haar naam niet zeggen. Na dezen luchtaanval brengt het lot Denet en La Roche tezamen. De luitenant moet den kapitein aflossen. La Roche spreekt zijn man schappen toe op de inspireerende wijze, waar van hij alleen het geheim kent. Ieder doet het zijne, om onder de oorlogsomstandigheden een zoo goed mogelijk figuur te slaan. Zoo is daar bijv. de ordonnans Bouffiou met zijn eeuwige grappen en zijn vreeselijke liedjes, die hij niet zingt, maar fluit. Terug in het kwartier ontmoet La Roche Monique weer, die heil brengt aan zijn ver nield zenuwgestel. Denet zijnerzijds kan het meisje niet vergeten en zoekt overal naar haar tot hij haar tenslotte in een der vele hospi talen vindt. Aanvankelijk volhardt zij bij haar weigering, om iets met hem te doen te willen hebben. Maar op den duur zwicht zij, wijl de oorlog elkeen schrik aanjaagt, omdat de man nen zoo deerniswekkend zijn, omdat het leven zoo ontwricht is in deze wilde tijden en omdat Denet tenslotte toch óók een slachtoffer Is, die recht heeft op een beetje menschelijk ge luk Intusschen bereid de legerleiding een mas- salen aanval voor. La Roche wordt hierdoor volmaakt in beslag genomen en vraagt daar om of Denet een bezoek wil brengen aan Mo nique en haar van een en ander op de hoogte stellen. Hij vermoedt immers in het minst niet, hoe het tusschen die beiden staat! Opnieuw: troepenverplaatsing. De eeuwige onrust van het front! Nieuwe standplaatsen, nieuwe manschappenOnder dezen nieu wen aanvoer ontdekt La Roche een ouden man, te bejaard reeds om aan het front te strijden. En deze grijsaard, deze strijdvaar dige oudgediende, deze toegewijde vrijwilliger iszijn eigen vader! Het is de plicht van den zoon, den vader te rug te zenden, wijl zijn instructies zoo luiden. De vader, die soldaat is, weigertDe zoon, die officier is, beveeltZulke wanhopige conflicten zijn het erfdeel van den krijg! Het groote offensief zet in. De furie van den oorlog heerscht alom. In de spanning, die zulk een voorbereiding tot genadeloozen strijd on vermijdelijk met zich meebrengt weet de oude La Roche tóch ongemerkt weer in de gelede ren te sluipen. Hij toch is een veteraan van 1870! Hij toch heeft die vroegere worsteling tusschen Franschman en Duitscher meege maakt. Hij toch stak de trompet en blies ten aanval, om de soldaten van Keizer Napoleon III op den vijand aan te zetten! Maar de grijsaard overschat zijn krachten. Niet voor niets bepaalde de Fransche legerlei ding de leeftijdsgrens! En de oorlog van thans is zóóveel ontzettender dan die van 1870-1871! Het is den ouden man teveel; de zenuwspan ning is te groot. Het brengt hem buiten zin nen. De verschrikkingen van den oorlog ko men dan ten volle tot uiting. Als 2de hoofdfilm vertoont Thalia; „Li de schaduw der Wolkenkrabbers" met Ginger Rogers. R.C. BREDERODE. Voor R.C. Brederode zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Zaterdag 2.30 uur: Kinheim b adsp.—Bre derode A adsp. Zondag 12 uur; Beverwijk b jun.—Brederode juniores. De wedstrijd Beverwijk 2—Brederode 1 gaat niet door. Muziek- en voordrachtenavond „Juliana9'. Voor een matig bezette zaal gaf de Chr. Muziekvereeniging „Juliana" onder directie van den heer P. J. Potgieser een muziek- en voordrachtavond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Kalverstraat. Na opening op de gebruikelijke wijze hoor den we als eerste nummer van „Juliana" Orateur et Poète van Giergo. Voordien hield de heer Starrenberg, hulpprediker bij de Herv. Gemeente Umuiden-Oost een korte propa- gandarede ten bate van de kas van het corps. De openingsmaten van de Orateur gaven er blijk van, dat qua klank en zuiverheid het corps een extra beurt gehad had. Nu, dat was wel noodig! Dirigent Potgieser's prestaties als leider van vocale ensembles kenden we reeds en we hebben ervaren, dat hij wat weet te bereiken op dit gebied en tevens een musicus is. Daarom valt het te begrijpen, dat hij aan deze manco's van Juliana bij zonderen aan dacht schonk, zoodat er in dit opzicht onge twijfeld vooruitgang viel te bespeuren. De fanfareklas was niet opdringerig of al te schetterend en had een beschaafd timbre ge kregen. Ook de stemming viel, behoudens de onvermijdelijke vlekjes, goed te noemen. Onderling had het hooge koper wat dit betreft idealer kunnen zijn; Juliana heeft een verdienstelijken pistonnist, die zijn solo trekjes weet voor te dragen. Het tutti- orchestre, wanneer alle blazers zich laten hooren, is in den dubbelen zin des woords Juliana's sterkste zijde; zoo gecombineerd genoot Heymans Fantaisie nr. 1 een vlotte vertolking met nuanceeringen, die nu nog- wat hoekig waren, maar zeker verbeteren zullen. Rhythmisch had de dirigent het goed in de hand. Een kwartet, bestaande uit 2 bugles en twee baryton's, blies een harmonieuze Witte Hei (White Heather) van Hume, gebaseerd op Schotsche motieven. De contradans nr. behoort vlugger gespeeld te worden, het slot had gelukkiger kunnen zijn; het geheel kon ons van de blazers van het corps wel voldoen. Het had de verdienste zuiver en bestudeerd van klank te zijn. Technisch blijven er nog wenschen; dik wijls wekken met name pistons en bugles den indruk, dat zij met de noten en dus de vingers benevens de ademhaling nog veel moeite heb ben. Dit zal mettertijd ook nog wel beter worden, zooals reeds zooveel. Wanneer het corps in ledental nu ook nog wat groeit, is „Juliana" ongetwijfeld op den goeden weg. Na de pauze was het programma grooten- deels gewijd aan samenspraken, declamatie, marschmuziek en wat dies meer zij, zoodat een bonte-avond-programma volledig benaderd kon worden! W. JAARVERGADERING NED. VER. VOOR KOELTECHNIEK. De jaarvergadering van de Ned. Ver. voor Koeltechniek zal Dinsdag 21 December wor den gehouden! in de bovenzaal van Augusts. Hotel alhier. In deze. vergadering zal prof. dr. M. de Haas een inleiding houden over de koeltechnische opleiding aan de Technische Hoogcschool. De heer K H. Tusenius, direc teur der N.V. Vereemgde Ijsfabrieken houdt een inleiding tot een op het programma staand bezoek aan de vischvriesinrichting van zVjn fabriek. HET PROGRAMMA VAN DE STRAWBERRIES. Het programma van de Hockeyclub „De Strawberries" luidt als volgt: 7aterdag 14.30 uur. Strawberries a—B. M. H. C. 'D. Zondag 11 uur: Strawberries 1— H.C.M. (da mes). 14 uur: Amsterdam I—Strawberries I (om den Amsterdambeker) 14 uur: Strawberries 2H.O.C. 4 OPRICHTING CENTRALE VAKBONDS JEUGDGROEP. In een in „Ons Huis" gehouden bijeenkomst van jongeren uit de moderne vakbewegini waar de heer A. de Ruijter, secretaris van den Jeugdraad van het N.V.V. een propaganda- rede hield, is besloten tot het oprichten van een centrale vakbonds-jeugdgroep. Onder leiding van den jeugdleider den heer E. San ders zal met het noodige voorbereidende werk worden begonnen. De bijeenkomst was niet druk bezocht, maar de afwezigen hebben veel gemist. De jeugdgroep van den modernen Metaalbewerkersbond afdee'ing Haarlem, eer, 30-tal jongens en meisjes heeft een bonten avond gegeven die klonk, .als.een klok. HET SUCCES VAN IJ.O.V. Naar het reclamecomité IJ.O.V. ons meldt, is de derde en laatste ronde der Sint Nicolaas- reclame een groot succes geweest. In de pe riode van 28 November tot 6 December werden niet minder dan 346 volle zegelboekjes inge wisseld. De geluksdatum bleek bij opening te zijn Woensdag 1 December. Op dien dag wer den 49 volle boekjes ingeleverd, zoodat 49 IJ.O.V.-spaarders de extra-premie van f 3 ont vangen. De namen der gelukkigen liggen op het secretariaat ter inzage. In de geheele Sint Nicolaasperïode zijn 638 volle boekjes ingeleverd, dus vrijwel het dub bele van het gemiddelde maandelijksche aan tal. In totaal waren er 106 gelukkige premie winnaars. Als gevolg van deze reclame-cam- jagne werd dus in één maand aan de klan- ;en der IJ.O.V. winkels f 1594 in extra-winkel waren uitgekeerd. FEESTCONCERT HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Hedenavond geeft de Haariemsche Orkest Vereeniging een feestconcert in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem ter gelegenheid van de benoeming van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk tot burgemeester van Haarlem. Dirigent is Frits Schuurman; solisten zijn Henriëtte Bosmans (piano), George Robert (orgel), Hans Bijvanck (viool), Louis van Maanen (cello), Anton Daems (hobo) en Henk de Wit (fagot). Het uit te voeren programm vermeldt: Grieg's Huldigingsmarsch, Larghetto en Allegro uit het orgelconcert nr. 13 (De Koekoek en de Nachtegaal) van Handel; Haydn's Sin- fonie concertante voor viool, cello, hobo, fagot en orkest; het pianoconcert in c-klein van Rachmaninoff en Weber's ouverture Der Frei- schütz. Verbetering van de entree van Velsen. Voor een oude woning komt een nieuw plantsoen. Reeds geruimen tijd heeft de weinig fraaie omgeving van de toegangswegen naar het Station Velsen—IJmuiden-Oost, van de zijde van het dorp Velsen de aandacht van B. en W. Het betreft hier spoorweggrond en het voor het verkeer gevaarlijk staande bewoon de houten huis op den hoek van den Sta tionsweg en De Savornin Lohmanlaan. B. en W. zijn wel bevoegd, de bewoning van dit huis te doen beëindigen, doch kunnen de af braak van het perceel niet voorschrijven. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich, na onderhandeling, bereid verklaard tot de af braak over te gaan, wanneer haar door de gemeente een vergoeding wordt betaald var f 1000. De noodige spoorweggronden kunnen dan bij de gemeente in beheer en onderhoud komen' en tot plantsoen worden gemaakt. B. en W. zouden dit werk willen uitvoeren in werkverschaffing. Verloond zal dan wor den f 1.540. De overige kosten van voetpaden afrastering, materiaal enz. worden geraamd op f 1.650, waarbij dan nog komt bovenge noemde vergoeding van f 1.000, voor de af braak der houten woning De totale kosten der verbetering bedragen dus f 4.190. Hiervan kan f 2.650 ten laste van het grondbedrijf ge bracht worden, omdat het voor dit bedrijf met het oog op den verkoop van de aan en nabij de De Savornin Lohmanlaan liggende bouwterreinen, van groot belang is. dat de toegangen in een goeden staat verkeeren. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot de verbetering en aanvaarding in beheer en onderhoud van den spoorweggrond, een en ander als boven aangegeven, over te gaan. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND AAN „HOOGOVENS". De N.V. Kon. Nederl. Hoogovens en Staal fabrieken heeft verzocht, van de gemeente te mogen koopen, ten behoeve van een te maken uitweg van haar terrein naar de Rooswijker- laan te Velsen 1100 M2. van het langs ge noemde laan gelegen perceel. Tegen den verkoop van bedoelden grond tegen den prijs van f 0.95 per M2. bestaat bij B. en W. geen bezwaar, mits ten laste van het verkochte en ten nutte van de overblij vende gedeelten van gemeld kadastraal per ceel wordt gevestigd de epf-dienstbaarheid van uit- en toegangsweg naar en van de Roos wij kerlaan. Verzoekster kan zich hiermede vereenigen. B. en W. stellen den Raad voor, tot den verkoop van bedoelden grond te besluiten. GEEN SUSIDIE VOOR „VOLKSONDERWIJS"? De afdeeling „Velsen-IJmuiden" van Volks onderwijs heeft tot den gemeenteraad het verzoek gericht om toekenning van een subsidie voor 1938. B. en W stellen den Raad voor. hen te machtigen adressante mede te deelen, dat de financieele toestand der gemeente de inwilli ging van het verzoek niet mogelijk maakt. OVERPLAATSING VAN EEN ONDERWIJZER. Tengevolge van de daling van het aantal leerlingen der openbare lagere school A te IJmuiden zou per 1 Januari 1938 een leer kracht dezer school op wachtgeld moeten worden gesteld. Daar echter aan school G. een vacature bestaat tengevolge van het aan de onderwijzeres W. Kornmann verleende eervol ontslag, is het mogelijk, een leerkracht van school A I naar genoemde school over te plaatsen en kan alzoo opwachtgeldstelling worden voorkomen In overeenstemming met het advies van den inspecteur van het L.O. stellen B. en W in verband met het bovenstaande voor. den onderwijzer M. Slabbekoorn over te plaatsen van school A I naar school G. met ingang van 1 Januari as. Sherlock Holmes en dr. Watson komen in „De Pont''. Van Vrijdag tot en met Woensdag wordt in het Theater ^,de Pont" vertoond de Ufa-film „Sherlock Holmes", in welke film behalve Hans en Heinz tal van andere Ufa-sterren optreden. De korte inhoud is als volgt: Morris Flynn en Macky Macpherson, twee particuliere detectives, die in lang geen op drachten hebben ontvangen,besluiten ten einde raad, zich voor den meester-detective Sherlock Holmés en diens helper Dr. Watson uit te geven. Zij koopen van hun penningen een ge ruite pet. een shagpijp, en een vioolkist, de bekende attributen van het vermaarde speur- derspaar. Hun vermomming is zóó goed, dat zoowel de beambten van den Noordexpres als de zich in dien trein bevindende inbrekers hen inderdaad voor Sherlock Holmes en Dr. Watson houden, want uit den trein, die door het twee tal wordt aangehouden, vluchten inbrekers met achterlating van eenige koffers, aldus Flynn en Macpherson een zaak in handen spelend, welke zij natuurlijk onmiddellijk trachten op te helderen, daarbij gesteund althans in het begin door het treinpersoneel. In den slaapwagen maken zij kennis met de gezusters Mary Berry en Jane Berry, die op weg zijn naar Ivelles, om er de erfenis van hun oom, professor Berry, die een slot bewoonde, te aanvaarden. Het blijkt hun, dat de meisjes in hun onschuld met de gevluchte inbrekers hebben gedineerd. Na een strenge vermaning, nemen zij afscheid van de meisjes, die een station eerder uitstappen. In het zeer mondaine Palace-hotel aange komen, worden zij weer door iedereen voor Sherlock Holmes én Dr. Watson gehouden, aanvankelijk ook door den aanvoerder en 'de aanvoerster van de bende misdadigers, waar toe de inbrekers, wier koffers thans in bezit van Flynn en Macpherson zijn, behooren. Het hoofd van de bende heeft echter hun vermom ming gauw door en sommeert hen, den uit bankinbraken afkomstigen inhoud der bewuste koffers terug te geven, wat door ons tweetal geweigerd wordt. Terzelfder tijd staat de politie voor een on oplosbaar raadsel. De op de wereldtentoonstel ling geëxposeerde vier kostbaarste postzegels ter wereld, de Mauritius-zegels. blijken niet echt te zijn. terwijl het toch onomstootelijk vaststaat, dat bij de opening der tentoonstel ling wèl de echte te zien waren. De polifie roept de hulp van Sherlock Holmes in en draagt hem op, de zaak op te helderen. Tijdens de besprekingen met de politie en den direc teur der tentoonstelling laat deze zich ontval len, dat het prof. Berry geweest is, die hem op het idee bracht, de 4 beroemde zegels, welke zich in verschillende landen bevonden, voor de eerste maal samen te exposeeren. Dit is voor Sherlock Holmes een vingerwijzing, in welke richting hij de daders ^moet zoeken. Hij spoedt zich naar het kasteel van den professor, waar hij de meisjes weer ontmoet en verneemt van den advocaat van prof. Berry, dat 600.000 francs van de erfenis nergens te vinden zijn. Flynn en Macpherson zetten hun onderzoek in het slot voort en ontdekken, in een onder - aardsch gewelf een uitmuntend geoutilleerde werkplaats, waarin wijlen prof. Berry bank biljetten en ook de gezochte Mauritius-zegels vervalschte. Zij concludeeren uit een en ander, dat prof. Berry in contact heeft gestaan met de zooeven genoemde bende, die op hun chan tage moet hebben gepleegd. Zij stellen verder vast, dat de centrale van de misdadigers het pandhuis „Lombard" is en besluiten de Mau- ritiuszegels in het hol van den leeuw te gaan zoeken. Inmiddels doet de politie alle mogelijke moeite, om Flynn en Macpherson op te sporen, daar het hoofd der bende haar ervan verwit tigd heeft, dat Sherlock Holmes en Dr. Watson in werkelijkheid twee bedriegers zijn, die Flynn en Macpherson heeten. wat uit een rekening, welke zijn handlangster Flynn ontfutseld heeft, zonneklaar blijkt. Flynn en Macpherson worden bij hun ver metele poging om in „Lombard" zelf een on derzoek in te stellen, door de bende ingere kend, waarbij een verwoed gevecht ontstaat. Mary en Jane, die door een toeval een glimp van de worsteling gezien hebben waarschuwen de politie, die allen arresteert. De pseudo- Sherlock Holmes en Dr. Watson moeten zich voor de rechtbank verantwoorden. Zeer tot hun eigen verbazing en ook tot die der toe schouwers, doch tot groot genoegen van den eveneens aanwezigen auteur Sir Arthur Conan Doyle, den schepper van de figuren van Sher lock Holmes en Dr. Watson, ontdekken zij, vóór de rechters staande, plotseling de 4 Mau- ritiuszegels op een plaats, die wij hier niet zullen verraden. Het regent thans opdrachten voor hen, terwijl zij bovendien Mary en Jane tot bruid krijgen. Vóór de pauze „Het Strijkkwartet" met Szöke Szakal. EXPLOITATIE VAN EEN TERREIN AAN DEN DRIEHUIZERKERKWEG. Bij het gemeentebestuur is ingekomen een verzoek van de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Lagendijk" te Velsen om vergunning tot het in exploitatie brengen van het terrein tusschen den Driehuizerkerkweg en den Wa terlandweg. Naar wij vernemen geldt deze aanvraag den bouw van een landhuis aan het Zuidelijke knooppunt van genoemde wegen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. Petroleum Maatschappij ..The Texas Company" te 's-Gravenhage, om vergunning tot het uit breiden, met een ondergrondsch reservoir van 2000 Liter, van de petroleumbewaarplaats be- hoorende bij de faoriek van chemische en pharmaceutische producten, plaatselijk be kend Middenhavenstraat no. 78 A te IJmui den. Op Woensd 22 December a.s.. des voor middags 11 uur. zal ten gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en mondeling en schrifte lijk toe te lichten,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1