Provinciale Staten. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Behandeling der Begrooting. Algemeene beschouwingen over de Provinciale Zieken huizen, de wegen en de Pro vinciale bedrijven. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen half elf werd de behandeling der begrootingen voortgezet. Thans kwamen aan de orde algemeene beschouwingen over de Provinciale Ziekenhuizen, de wegen en de provinciale bedrijven. president was Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten. Persoonlijk feit. Voordat met de algemeene beschouwingen wordt begonnen vraagt de heer Klaas de Vries (V.D.) het woord voor een „persoon lijk feit". Spreker herinnert er aan, dat hij Dinsdag geklaagd had over de slechte ac- coustiek in de Statenzaal, waardoor veel van het gesprokene verloren gaat. Daarom had hij aan Ged. Staten gevraagd, nog eens maat regelen te willen overwegen, om daarin verbe tering te brengen. Tot zijn genoegen heeft spreker geconstateerd, dat reeds nu aan dit verlangen tegemoet is gekomen. (Bij de tafel van Ged. Staten is namelijk een hooge cathe- der geplaatst, waar de leden nu voortaan het woord moeten voeren). „Dit is een beantwoor ding van gestelde vragen in daden, die ver gaat boven een beantwoording in woorden", zegt spreker. Hij verzocht aan Mr. Bomans, zijn hartelijken dank daajvoor aan den Com missaris der Koningin te willen overbrengen. Mr. Bomans zal gaarne aan dit verzoek voldoen. Dr. Droog (R.-K.) bespreekt den finan- cieelen toestand van de ziekenhuizen, speciaal wat de inkomsten betreft; die waren te Sant poort in alle klassen lager. Een van de oorza ken is, dat in den laatsten tijd nogal wat zie kenhuizen in ons land gebouwd zijn. Er moet meer propaganda voor de provinciale zieken huizen worden gemaakt Van andere zieken huizen zien we altijd advertenties in de bla den. Ook in Duinenbosch moeten volgens spre ker eerste en tweede klas afdeelingen komen. Mocht Medemblik worden opgeheven, dan zou het overweging verdienen een nieuw ge bouw bij Duinenbosch te stichten. De vooruit gang in de behandeling der patiënten gaat steeds voort. Actieve therapie, muziek en gym nastiek worden steeds meer beoefend. Nog meer nieuwe uitvindingen op medisch gebied worden benut, tot heil van de patiënten. De tuberculosebestrijding door middel van Rönt genstralen is uitstekend, evenals de tandheel kundige verzorging, die in den laatsten tijd steeds meer de aandacht trekt. De Nederland- sche Vereeniging van Gemeenten is nu ook bezig, zich de nazorg voor de patiënten aan te trekken. Wat de salarissen voor het verplegend per soneel betreft, kan spreker van nabij verkla ren. dat Ged. Staten zich veel moeite hebben getroost om de verlaging van de salarissen te gen te houden. Het is dan ook oqbillijk, aan dit college te verwijten, dat de salarisverlaging toch heeft plaats gehad. Dr. Van Leuven (V.D.) bespreekt een eventueele opheffing van het ziekenhuis te Medemblik. De verpleging aldaar behoeft niet onder te doen voor die in andere ziekenhuizen voor geesteskranken in ons land. Het zou wen- schelijk zijn, als daar mee gelegenheid voor arbeidstherapie zou komen. In de toekomst zal stellig moeten worden overgegaan tot het bouwen van een nieuw gebouw voor de verple ging van mannelijke patiënten te Bakkum. Hij onderstreept verder de woorden van Dr. Droog. Ookspreker hoopt, dat Ged. Staten met wat meer optimisme de voor- en nazorg ter harte zullen nemen. Hij sluit zich ook aan bij de woorden van mevrouw Boissevain ten aanzien van de salarieering der leerling-verplegenden Het peil van de verpleging in de provinciale ziekenhuizen moet hoog blijven. Dit zal te lij den hebben wanneer de salarieering van het personeel te laag is. Dr. Sajet (S.D.A.P.) maakt vergelijkingen tusschen de cijfers van het aantal patiënten in de provinciale- en in de particuliere zie kenhuizen. Hij vestigt er de aandacht op, dat door de maatregelen van de regeering de be langen van de verpleging geschaad zullen worden. Dr. H e ij e r m a n s (S.D.A.P.) geeft in over weging, de verpleegprijzen zoo laag mogelijk te stellen, teneinde voldoende te kunnen con- curreeren met andere ziekenhuizen. Hij be treurt het. dat zelfs groote gemeenten in ons land zenuwzieken naar het ziekenhuis te Gheel zenden, waar de arbeidstherapie niet wordt beoefend en waar de verpleging der pa- tienten te wenschen overlaat. Spreker is het verder eens met het standpunt van Ged. Sta ten, dat het ziekenhuis te Medemblik niet moet worden opgeheven. De heer M i c h e 1 s (S.D.A.P.) (Ged. Staten) beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Spreker dankt voor de waardeerende woor den, die tot Ged. Staten gericht zijn ten aan zien van de verpleging in de ziekenhuizen. Over het maken van propaganda zullen Ged. Staten besprekingen voeren. Het opheffen van het ziekenhuis te Medemblik zou voor de pro vincie een financieele strop be teekenen, want dan zou er toch een geheel nieuw ziekenhuis gebouwd moeten worden. Men moet de be schikking blijven houden over een aantal open plaatsen. Bij de plaatsing der patiënten wordt rekening gehouden met de wenschen der fa milie. De voor- en nazorg kost aan de pro vincie veel geld. De Vereeniging van Noord- Hollandsche Gemeenten heeft deze aangele genheid in studie genomen; Ged. Staten zul len daarvan het resultaat, afwachten. (Te twaalf uur neemt de Commissaris der Koningin weer den voorzitterszetel in.) De begrootingen en exploitatierekeningen der drie ziekenhuizen worden zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De heer K o r f f (V.B.) bespreekt het We genfonds. Hij merkt op, dat het voor velen een groote ergernis is, dat zij voor het ge bruik van de Zaanbrug nog steeds tol moeten betalen. De tarieven zijn bovendien aan den hoogen kant. Zelfs een voetganger moet twee cent betalen.. Met het toenemen van het ver keer hebben de inkomsten ook gelijken tred gehouden. In 1914 bedroegen die bijna f 18.000 en in 1936 waren die gestegen tot ruim f 32.500. Daarom vraagt spreker of zij niet van oordeel zijn, dat die tolheffing zoo spoedig mogelijk moet worden opgeheven? Zoo ja, of zij dan bereid zijn, zoo spoedig mogelijk daartoe maatregelen te nemen. An ders vraagt hij, of Ged. Staten hun invloed willen aan wenden om te verkrijgen dat de ta rieven aanmerkelijk verlaagd worden. De heer L u d e n (Chr.-Hist.) dringt aan op verbetering van den toestand bij de Die- merbrug. De heer Saai (N.S.B.) deelt mede, dat zijn fractie de motie, waarin Ged. Staten wor den uitgenoodigd verbetering te brengen in den toestand van den weg Medemblik-Hoorn. steunt. De heer DeVries (S.D.A.P.) ondersteunt de woorden van den heer Korff. Spreker meent, dat er wel maatregelen te treffen zul len zijn om de ongewenschte toestanden bij de Zaanbrug op te heffen. De heer Thomassen (S.D.A.P.) is van oordeel, dat de weg langs het Hllversumsche Kanaal zoo goed in het landschap past. Daarom vindt hij het jammer dat de nieuwe bruggen over het Kanaal daarmee niet in overeenstemming zijn. Die vindt hij ïee- lijk. De heer Cl Ij nk (R.K.) uit eveneens klach ten over de tolheffing op de Zaanbrug. Hon derden arbeiders en leerlingen van scholen moeten twee of vier maal per dag die brug passeeren. Hij vraagt dan ook aan Ged. Sta ten, of zij alles in het werk willen stellen, om aan het gemeentebestuur van Wormer- veer te verzoeken of anders te dwingen, tot afschaffing van die tolheffing te besluiten. Mevrouw Boissevain (V.B.) klaagt over den slechten toestand der wegen te Huizen Een rechtstreeksche verbinding tusschen de hoofdplaatsen in het Gooi is zeer wensche- lijk Mr. Bomans (R.K.) (Ged. Staten) beant woordt de verschillende sprekers. Wat de werkverschaffingsobjecten betreft, deelt hij mede, dat in de omgeving van Enkhuizen werkverschaffingsobjecten worden gevonden tot een bedrag van ongeveer twee a drie ton. Ged. Staten kunnen niets doen tegen de tol heffing op de Zaanbrug, want de desbetref fende verordening van de gemeente Wormer- veer is Koninklijk goedgekeurd. Spreker be antwoordt de vragen van den heer C 1 ij n k bevestigend. Ged. Staten zijn bereid, hun in vloed aan te wenden, maar dat zal wel, niet veel helpen. De begrooting van het Wegenfonds wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Stemmingen. Het voorstel-Seegers c.s., om te besluiten de loonen en salarissen van het provinciaal personeel te verhoogen met vijf procent, in gaande 1 Januari 1938, wordt verworpen met 585 stemmen. Het voorstel-Sneevliet c.s., om te be sluiten: tot toekenning van een duurtetoeslag in gaande 1 Januari 1938, van 10 pet. op de loo nen van het provinciaal personeel, dat min der dan f 1500 per jaar ontvangt; en 5 pet. op de loonen van f 1500 tot f 2500 per jaar, wordt verworpen met 53—10 stemmen. De vergadering wordt geschorst tot twee uur. De begrootingen goed gekeurd. (Zesde zitting). Donderdagmiddag twee uur werd begonnen met de algemeene beschouwingen over de be drijven. De heer Van Kessel (R.-K.) acht het wel goed, dat reclame en propaganda voor de provinciale bedrijven gemaakt wordt, maar daarmee mag men de particuliere bedi*ijven niet te zeer benadeelen. De koopkracht van den middenstand is met 45 procent ingekrom pen. Spreker heeft dan ook een buitengewoon groot bezwaar tegen den post van f 15.000, die voor extra reclame is uitgetrokken. Men moet den middenstand niet te zeer in zijn broodwinning benadeelen. De heer Valkering (R.-K.) merkt op, dat verschillende particuliere bedrijven er toe overgaan, zelf bronnen te boren om zich van het benoodigde water te voorzien, tot schade van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Spre ker dringt er dan ook op aan, de groote be drijven met het tarief wat tegemoet te komen. De heer Honig (Chr. Hist.) gelooft, dat er thans een behoorlijke afschrijvingspolitiek wordt gevolgd. Hij ziet de noodzakelijkheid van tariefsverlaging niet in. (Deze spreker is ook aan den catheder voor de perstribune niet te verstaan) De heer L a m b o o y (R.-K.) zegt, dat de ovencapaciteit van de Provinciale Electrische Centrale in Noord-Holland voldoende is om aan de eischen ten opzichte van het verstrek ken van electrischen stroom te voldoen. Spre ker wil dan ook Ged. Staten uitnoodigen, den post van f 750.000 voor het bouwen van twee nieuwe ketels voorloopig terug te nemen, op dat zij eerst besprekingen met de electrische bedrijven te Amsterdam en Haarlem kunnen openen, teneinde te zien, wat in samenwer king met het P.E.N. te bereiken is, want spre ker is van meening, dat hier voldoende ener giebronnen aanwezig zijn. Ged. Staten kunnen dan het resultaat van deze besprekingen in de zomerzitting aan de Prov. Staten mededeelen. Een ongebreidelde concurrentie tusschen het P.E.N. en de overheidsorganen is zeer nadee- lig. Het binnendringen van het P.E.N. in ge meenten, die zelf gas produceeren, door daar reclame voor electrischen stroom te maken, kan aanleiding geven tot zeer onaangename botsingen tusschen overheidsorganen. De heer Seegers (Comm.) wil gaarne in- Schip Verm, aankomst Laatste bericht Adalia (Du.) Alchiba (Ned.) Alcinous (Eng.) x) Apollo (Du.) Amstelland (Ned.) Achilles (Ned.) Altona (Duitsch) Baden (Du.) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Bintang (Ned.) x) Breda (Ned.) Bera (Noor) Bloemfontein (Ned.) x) Boskoop (Ned.) x) Baron Ardrossan (Eng. Caithness (Eng.) Chr. Huygens (Ned.) x. Caribia (Du.) x) Colombia (Ned.) x) D. G. Thermiotis (Gr.) Essen (Du.) Enggano (Ned.) x) Eemland (Ned.) Euryades (Eng.) x) Europe (Noor) x) Ella (Zw.) Euterpe (Ned.) Flintshire (Eng.) Grootekerk (Ned.) x) Glenfinias (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Helder (Ned.) Hamm (Du.) Hanau (Du.) Hercules (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x Jaarstroom (Ned.) Laomedon (Eng.) x) L. N. Condylis (Gr.) Menes (Du.) Medon (Eng.) x) Montferland (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) x) Myrmidon (Eng.) Nijkerk (Ned.) x) Nic. Maersk (Deen) x Nordsee (Duitsch) Oberon (Ned.) Orestes (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Palatia (Du.) Ppelau Bras (Ned.) x) Pres. Sergent (Belg) x) Pluto (Ned.) Perseus (Ned.) Pan Gothia (Zw.)x) Polyphemus (Ned.) Poseidon (Ned.) v. Rensselaer (Ned.) Rhea (Ned.) Saturnus (Ned.) Stonegate (Eng.) Sembilan (Ned.) Sardinian Prince (Eng. Springfontein (Ned.) x Sesostris (Du.) Stella (Ned.) Skagen (Deen) Souliotis (Gr.) Temple Mead (Eng.) Tiberius (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tjikandi (Ned.) x) Titus (Ned.) Triton (Ned.) Uckermark (Du.) Unkas (Du.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Zuiderkerk (Ned.) x) W. Indië West Afrika Batavia Huelva Zuid Amerika Hamburg Ned. Indië Ned. Indië Chili Chili (via Londen) Chili Batavia Chili Gent Z. Afrika Chili Huelva Rosario Batavia Pto Barrios West Indië Buenos Aires Ned. Indië Batavia Hamburg Batavia Pt. Arthur Hernösand Bordeaux Japan Japan Japan Alexandrië Chili Ned. Indië Ned Indië Hamburg Beira West Afrika Batavia Buenos Aires Ned. Tndie Batavia Buenos Aires Zuid Afrika West Afrika Hamburg Z. Afrika Ned. Indië Kopenhagen Alexandrië Hamburg Batavia Mexico Batavia Batoum Danzig Stettin Houston Batavia Hamburg West Indië Midd. Zee Stamboul Macassar Ned. Indië Buenos Aires Z. Afrika Pto. Barrios Bourgas Lovisa Rio de Janeiro Macassar Bourgas Batavia Ned. Indië Midd- Zee Midd. Zee Batavia Hamburg Midd Zee Midd. Zee Japan 12 Dec. 1 Jan. 10 Dec. 7 Jan. 12 Dec. 23 Dec. 21 Dec. 11 Dec. 19 Dec. 2 Jan. 12 Dec. 13 Jan. 21 Dec. 10 Dec. 15 Dec. 23 Dec. 24 Dec. 8 Jan. 10 Dec. 18 Dec. 19 Dec. 10 Dec. 14 Dec. 24 Dec. heden 29 Dec. 10 Dec. 16 Dec. 15 Dec. 18 Dec. 24 Dec. 13 Dec. 15 Dec. 14 Dec. 21 Dec. 12 Dec. 15 Dec. 27 Dec. 11 Dec. 29 Dec. 27 Dec. 4 Jan. 6 Jan. 23 Dec. 10 Dec. 8 Jan. 20 Dec. 13 Dec. 8 Jan. 25 Dec. 13 Dec. 20 Dec. 11 Dec. 14 Dec. 15 Dec. 6 Dec. van de Azoren. 10 Dec. te Hamburg. 6 Dec. van Colombo. 4 Dec. van Lissabon. 10 Dec. van B.-Aires, verrtekt 11 Dec. Dec. te Soerabaja. 3 Dec. 8 Dec. 6 Dec. 7 Dec. 2 Dec. 7 Dec. 8 Dec. 9 Dec. 6 Dec. 3 Dec. van Port Said, van de Azoren. van Curasao, van Callao van Padang. van Corral, vertrokken, van Beira. te Callao. vertrokken. 21 Nov. van Buenos Aires. 1 Dec. van Colombo. 1 Dec van Barbados. 7 Dec. van Barbados. 3 Dec. van Montevideo. 7 Dec. van Tjilitjap. 1 Dec. vertrokken, vertrekt 11 Dec. vertrekt 11 Dec. 30 Nov. vertrokken. 4 Dec. vertrokken, vertrekt 11 Dec. 28 Nov. van Colombo. 2 Dec. van Kobé 5 Dec. te Hongkong. 8 Dec. van Beyrouth. 4 Dec. van Pto Chicama. 6 Dec. van Perlm. 3 Dec. van Padang. 9 Dec. vertrokken. 6 Dec. van Dakar. 8 Dec. van Las Palmas. 4 Dec. 19 Nov. 5 Dec. 30 Nov. 7 Dec. 7 Dec. 4 Dec. 7 Dec. van Pt. Said, van Montevideo. van Gibraltar, van Pt. Said, van Bahia. van Pt. Said, van Port Boüet. vertrokken. 8 Dec. van Hamburg. 27 Nov. van Macassar. 7 Dec. vertrokken. 8 Dec. van Zighi. vertrekt 11 Dec. 5 Dec. van Pt. Said. 6 Dec. van Pto Caballo. in lading. 30 Nov. van Stamboul. vertrekt 12 Dec. vertrekt 11 Dec. 3 Dec. vertrokken, in lading, verrtekt 11 Dec. 30 Nov. van Paramaribo. 7 Dec. van Triest. 8 Dec. 4 Dec. 6 Dec. 5 Dec. 6 Dec. 4 Dec. 8 Dec. 3 Dec. 7 Dec. te Antwerpen, vertrokken, te Odessa, van Montevideo, van Beira. vertrokken, van Stamboul. vertrokken, vertrokken. 8 Dec. van Bombay. 8 Dec. van Bona. 8 Dec. vertrokken. 25 Nov. van Padang. 7 Dec. van Susa. 9 Det. van Gibraltar. 4 Dec. van Pt. Said. 10 Dec. vertrokken 9 Dec. te Lissabon. 6 Dec. van Tunis. 3 Dec. van Colombo. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN gelicht worden over den stand van de opwek kingscapaciteit in Noord-Holland; dit acht hij noodig, alvorens men kan overgaan tot uitbreiding van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf. Want ook de tarieven zijn veel te hoog. De bedrijven in Amsterdam en Haarlem zullen er onder lijden, wanneer toch tot uitbreiding wordt besloten. Wat den post van f 750.000 voor het aanschaffen van twee nieuwe ketels betreft, is spreker het met den heer Lambooy eens. Het is niet goed, dat drie groote overheids bedrijven met elkaar gaan vechten. De heer Seegers acht het een ongezonden toestand, dat Ged. Staten invloed hebben op de tarie ven van de gemeentelijke bedrijven. De heer Wolkers (C.D.U.) zou gaarne zien. dat bij de vaststelling van het vast rechttarief niet alleen rekening wordt gehou den met de bewoonbare ruimte, maar ook met de huurwaarde. De heer Evers (R.-K.) bepleit goedkoo- pere tarieven voor groote gezinnen. De heer Boissevain (V.B.) juicht het toe, dat Ged. Staten een voorzichtige finan cieele politiek voeren. Dit mag geen aanlei ding zijn. om uitbreiding tegen te gaan. Hij acht het dan ook niet onverantwoordelijk, om de gelden voor den bouw van de twee ke tels toe te staan. De heer Visser (SD.A.P.) bepleit verla ging van meterhuur. Dit komt aan alle ver bruikers ten goede. Met voldoening heeft hij er kennis van genomen, dat dit in studie is. Bij het vaststellen van het vastrecht is nu één maatstaf aangelegd inplaats van twee. zooals voorheen en dat tot onbillijkheden aanleiding gaf en dat door de verbruikers niet begrepen kon worden. Spreker had ge vraagd. hoeveel kleine verbruikers er nog boven den prijs van dertig cent per K.W1. zijn. Het antwoord luidde: „Dit aantal kan niet groot zijn". Hierover kan verschillend geoordeeld worden, maar spreker zou toch gaarne liever positieve cijfers hebben ge hoord. Ook wil hij gaarne een antwoord op de vraag: wat de financieele gevolgen zullen zijn van herstel der retributieregeling. In het algemeen staat spreker op het stand punt, dat iedere verbruiker een zeker aan deel in de vaste lasten van het bedrijf moet betalen. De heer Ankersmit (S.D.A.P.) heeft tot zijn spijt geconstateerd, dat het niet veel geholpen heeft, dat in deze vergaderzaal een groot catheder is geplaatst. Verscheidene sprekers konden toch niet voldoende ver staan worden. Hij vraagt of de uitgaaf van f 750.000 voor de twee ketels wel absoluut noodzakelijk is, nu men over de reserves van Haarlem en Amsterdam beschikken kan. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.) zegt dat de samenwerking tusschen de drie groote bedrijven prachtig is. Toch heeft het P.E.N. een reserve noodig. Spreker heeft nog nooit geconstateerd, dat er geen concurrentie bestaat in plaatsen, waar de bedrijven van gas en electriciteit in één hand zijn. Het is moeilijk, een grens te trekken, tot hoever de concurrentie gevoerd mag worden. Die con currentie moet eigenlijk wetenschappelijk worden gevoerd. Mr. Bruch (A.-R.) beantwoordt de spre kers. Er zijn nog veel menschen, die niet we ten, hoe zegenrijk het gebruik van electri sche apparaten is. Daarom moet er propa ganda voor gemaakt worden. Volgens spre ker heeft de middenstand daar niet van te lijden. Bezwaren uit drie kringen heeft spre ker nog niet gehoord. Met het winnen van water uit het IJselmeer is men op den goe den weg. De onderzoekingen zijn echter nog niet afgeloopen. Het bedrijf moet zuiver commercieel gevoerd worden; het geven van cadeautjes aan klein- of grootverbruikers is daarbij uit den booze. De industrieele klan ten zijn voor de provincie niet eens zulke aangename klanten. Het zou heelemaal niet erg zijn, als de industrie geen water van de provincie meer betrok. Het doet spreker genoegen, dat men over het algemeen gun stig over de afschrijvingspolitiek geoordeeld heeft. Uitvoerig verdedigt hij den post van f 750.000 voor het bouwen van de twee ketels. Ged Staten hebben zich, wat de uitbrei ding van het P.E.N. betreft, tot het ministe rie van Waterstaat gewend en dit heeft, voor gelicht door de deskundigen, daartegen geen bezwaar gemaakt. De concurrentie met de gasbedrijven is geen andere dan een kwali- teitsconcurrentie. Alle andere soorten van concurrentie, zooals spreker die in eenige ge meenten geconstateerd heeft, keuren Ged. Staten af. Aan spreker is o.a. een gemeente bekend waar men een ambtenaar, die elec trischen stroom gebruikte, gedwongen heeft gas te verbruiken. Wat het vastrecht betreft, deelt spreker mee, dat dit niet verlaagd kan worden. Na nog eenige korte opmerkingen m tele gramstijl beantwoord te hebben, eindigt Mr. Bruch. De begrooting der bedrijven met de daar bij behoorende voorstellen, door ons reeds gepubliceerd, en de begrooting der provincie worden daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Te half zes wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag 14 December, des morgens half twaalf. Geldleenmgen. Ged. Staten werden gemachtigd, de vol gende geldleenlngen aan te gaan: f 1.451.000 voor uitbreidingswerkzaamhe den ten behoeve van het Prov. Electriciteits- bedrijf; f 667.000 voor de uitvoering van het West-Friesche Kanalenplan en voor verbete ring van den vaarweg over het Alkmaarder- meer; f 92.000 voor bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden en de ver betering van het Noordzeekanaal; f 385.000 voor uitbreidingswerken van het Prov. Wa terleidingbedrijf en f 20.500 voor de Provin ciale Ziekenhuizen. DE VERBETERING VAN DE WEGEN. In den kapitaaldienst van de gemeentebe- grooting voor 1938 is. zooals wij reeds bericht ten een post uitgetrokken ten behoeve van de verbetering van verschillende wegen. Zoo zal b.v. de Mient van trottoirs worden voorzien, waardoor een einde zal komen aan de levens gevaarlijke situatie voor de voetgangers op dezen hoofd-verbindingsweg met Bakkum aan Zee. De voorgenomen verbetering van dezen weg heeft tevens de vraag doen rijzen, of het invoeren van een één-richtingverkeer voor dit zeer drukke gedeelte van den weg naar zee niet gewenscht moet worden geacht. In het badseizoen trekken ongeveer 100.000 be zoekers langs dezen weg naar het strand en men kan veilig aannemen, dat dit getal in de toekomst nog belangrijk grooter zal worden. Langzamerhand zullen de wegen, die naar zee leiden, op een massa-vervoer berekend moe ten zijn. Ongetwijfeld zal dat van de gemeente groote financieele offers vragen, maar daar staat tegenover, dat er voor een aantal ar beiders werk komt. Dit beteekent een voordeel van verstrekkende beteekenis. Het is dan ook te hopen, dat deze plannen met medewerking van de regeering spoedig tot uitvoering kunnen worden gebracht, want zij vormen tezamen een zeer belangrijke werk- object, dat ook voor de ontwikkeling en voor de toekomst van Castricum als badplaats van beteekenis is te achten. Deze toekomst had ongetwijfeld grootscher kunnen zijn, wanneer destijds het gemeente bestuur het aanbod van jhr. Gevers om zijn landgoed aan te koopen, met beiden handen had aanvaard. Zooals men weet heeft toen de provincie dit uitgestrekte bosch- en duinge bied aangekocht.. Nochtans is het Provinciaal Waterleiding Bedrijf bereid een strook grond aan de gemeente af te staan, waardoor het mogelijk wordt een belangrijke verbetering tot stand te brengen. GEMEENTE-AVOND IN DE HERV. KERK. Heden-. Vrijdagavond te 8 uur wordt in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente een ge meente-avond gehouden. Spreker is Prof. Dr. H. de Hartogh uit Amsterdam over „Mo dern Heidendom". Er wordt zeer groote be langstelling verwacht, vandaar dat het aan tal zitplaatsen door het bijzetten van. stoelen en banken aanmerkelijk zal worden uitge breid. In het begin van 1938 zullen nog twee ge meente-avonden volgen. In Januari spreekt Dr. Westendorp Boenna over „Gosta Berling" en op 11 Februari zal Ds. H. W. Bloemhof f uit Heilo een nog nader bekend te maken onder werp behandelen. CASTRICUM Hoogovens Visschershaven Britsch Nederl. Borthwick Borneo Leith Lowestoft ateenen haring CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERUITZENDING. Het bestuur van de hier onlangs opgerichte afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinder-, Herstellings- en Vacantiekolonies is na de verdeeling der functies als volgt samen gesteld: Dr. Chr. J. v. d. Sluis, voorzitter; de heer W. Jacobs, Bakkummerstraat 103, secretaris mevr. T. Hellinga, penningmeesteresse en de heeren J. H. Westerman, Dr. Jacobilaan 7 en N. D. de Haan, Geelvinckstraat 13. Het aantal leden is inmiddels gestegen tot 150. Binnenkort zal de propaganda-commissie vergaderen, teneinde te bespreken op welke wijze het aantal leden kan wordtn uitgebreid. Reeds staat vast, dat in 1938 drie kinderen uitgezonden kunnen worden. Dit aantal zal natuurlijk grooter kunnen zijn, naarmate het aantal leden stijgt. Degenen, die het be zoek van de propagandisten niet willen af wachten kunnen zich wenden tot den secre taris, Bakkummerstraat 103. De contributie is zeer laag gesteld en bedraagt slechts 50 ct. per jaar als minimum. De contributie wordt eerst voor het komende jaar geïnd in het be gin van 1938, dus niet meer in December 1937. VELSEN Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maand: mannen boven de 18 jaar: 2098 (vorige maand 1957). b. mannen onder de 18 jaar: 92 (vorige maand: 62). c. vrouwen boven de 18 jaar: 22 (vorige maand: 22). d. vrouwen onder de 18 jaar: 10 (vorige maand: 13). Totaal 2222 (vorige maand: 2054). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroe pen: op 6 13 20 27 Nov. Nov. Nov. Nov. Bouwvakarbeiders 383 393 428 439 Metaalbewerkers 199 210 206 214 Houtbewerkers 17 17 18 18 Landarbeiders 25 36 34 46 Havenarbeiders 60 62 70 67 Visschers 147 152 147 150 Kantoorbedienden 44 48 51 50 Losse arbeiders 563 582 613 604 Overige beroepen 288 282 297 306 Mannen bov. de 18 j. 1726 1782 1864 1894 Mannen ond. 18 j. 56 67 72 84 Vrouwen bov. de 18 j. 16 12 13 11 Vrouwen ond. de 18 j. 8 6 5 8 Totaal werkloosheid: 1806 1867 1954 1997 Over 1936 bedroegen 2547 deze aantallen: 2484 2525 2506 Arbeidsbemiddeling. a. Aantal inschrijvingen van werkzoeken den: 1057 m. en 27 vr. to. Aantal plaatsingen van werkzoekenden: 457 m. en 7 vr. c. Aantal aanvragen van werkgevers: 455 m. en 17 vr. d. Aantal voldane aanvragen: 452 m. en 6 vr. Buiten de gemeente werden geplaatst: 1 brander te Rotterdam, 2 electrlciens te Zaandam, 1 plaatwerker en 1 scheepsmaker te Den Helder. „T Het aantal leerlingen der Centrale Werk plaats, dat bij particuliere werkgevers kon worden geplaatst bedroeg 16. Werkverschaffing. Aan het einde der maand waren tewerk gesteld: a. 35 man bij de Centrale Werkverschaf fing te Balgoy. b. 132 man bij de rioleringswerken in de gemeente. c. 22 man bij het uitdiepen Velsertocht 1. a. Spaarndammerpolder. d. 4 man bij de werkverschaffing voor jeugdigen. NOG EENS „OP HOOP VAN ZEGEN" Voor de derde maal was gistermiddag Theater de Pont geheel gevuld, toen opnieuw een vertooning werd gegeven van de film „Op Hoop van Zegen". Deze vertooning was eveneens georgani seerd door de Bestuurdersbonden IJmuiden en Beverwijk en wel in het bijzonder voor de ongeorganiseerde werkloozen. De vertooning was der morgens bij de stempellokalen aange kondigd, hetgeen voldoende was om de zaal te vullen. Beide Bestuurdersbonden hadden gratis kaarten beschikbaar gesteld. De heer A. de Ruijter, functionaris van het N.V.V hield een propagandarede, waarin hij het doel en het werk der werkloozenvereeni- gingen uiteenzette. Spreker's rede had een aandachtig gehoor. Behalve de film „Op Hoop van Zegen" werd er nog een aardig bij-programma vertoond. BEVERWIJK LEDENVERGADERING VAN D. O. K. De Beverwij ksche Krachtsportvereeniging „Door Oefening Kracht" houdt op Woensdag 15 December een ledenvergadering in haar clublokaal aan de Baanstraat. TRANINGSMARSCHEN VAN DE K. W. C. Aan de door de Kennemer Wandelclub ge organiseerde trainingsmarschen wordt tot heden door 27 wandelaars en wandelaarsters deelgenomen, die zullen trachten in het be zit te komen van het voor deze tochten be schikbaar gestelde mooie aandenken.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7