HET NIEUWE AVONDBLAD Vergadering van den gemeenteraad. 23e JAARGANG NO. 38 WOENSDAG 15 DEC. 1937 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per """"H 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 6 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE p. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIeN1—6 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. TENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791 één lid duim I 50.alle leden wijsvinger 60.— enden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.- VELSEN. Ceen Wijk aan Zeeërweg maar Verlengde Wijk aan Zeeërtveg en dus geen overnummering van den ouden weg. T oorstel tot verbetering van de toe gangswegen naar het station Velsen-IJmuiden (O.) ontmoet veel tegenstandmaar het wordt ten slotte aangenomen. f erordeningen ter uitvoering van de artt. 1 719 en 20 der Bouwexploitatieregelen na een langdurige discussie goedgekeurd. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den Burge meester. Er is één vacature. Een oude bekende komt terug De heer H. Groeneveld is door het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad in de vacature wijlen J. E. Sluiters. De geloofsbrief, onderzocht door de com missie, bestaande uit de heeren J. v. d. Veer, A. de Groot en Eykelenboom werd natuurlijk in orde bevonden. In verband hiermede wordt tot toelating van den heer Groeneveld beslo ten. Zijn installatie zal ongetwijfeld in de vol gende vergadering plaats vinden. Kleinigheden Vastgesteld worden het 2e suppletoire kohier der Hondenbelasting, dienst 1937 en de 1ste suppletoire begrooting voor 1937, zulks onder intrekking van die welke 7 September j.l. werd vastgesteld. De ingekomen stukken worden behandeld aan het einde der agenda. In verband met de mededeeling inzake brandtelefoon in den polder vraagt de heer E, Luikman of B. en W. ook weten, wan neer die aansluiting tot stand komt. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit niet weten. Zij zullen zoo veel mogelijk apoed betrachten. Verlaging van een erfpachtscanon. B. en W. stellen voor, den jaarlijkschen ca non van 5640.97, te betalen door de R.K. „Woningbouwvereeniging" met ingang van 1 Januari terug te brengen op 3466.85. Tot nu toe werd het door de vereeniging teveel be taalde bedrag van 2174.12 terugbetaald ten laste van de gemeente. Bij aanneming van het voorstel van B. en W. wordt deze onjuiste afwikkeling hersteld en ontvangt het Grond bedrijf den juisten canon. Aldus wordt besloten. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te verkoopen aan de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken 1100 M2. grond nabij de Roos wij kerlaan tegen den prijs van 0.95 per M2. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. De heer Warmenhoven wil geacht worden te hebben tegengestemd. Aangaan van grondruilingen. B. en W. stellen voor, grondruilingen aan te gaan met F. J. Kochx te Beverwijk, de N.V. Meubelfabriek J. A. Boskamp en Zonen te Overveen en met G. J. Roodenberg te IJmui- den. Aldus wordt besloten. Kwestie over een bouwvergunning. K. J. Mooijen had zich met een adres tot den Raad gewend, waarin hij verzocht om te rugbetaling van een door hem betaalde bij drage in de kosten van verharding en/of rio- leering i.e. voor een parallelweg langs den Rijksweg. Dit adres was om advies in handen gesteld van B. en W. Het college stelt thans voor op het aan het slot gesteld verzoek „te besluiten dat genoemd bedrag uit de gemeen tekas aan adressant zal worden teruggegeven" afwijzend te beschikken. De heer L u i k m a n (S.D.A.P.) vraagt of de hoofdopzichter niet meer toezeggingen heeft gedaan dan hij verantwoorden kan. Spreker krijgt den indruk dat Mooijen te veel is inge gaan op de inlichtingen, die hij van den hoofd opzichter had gekregen. De heer Mets (N.P.) meent, dat het hier heel eigenaardig is gegaan. Het schijnt, dat Mooijen is gezegd, dat hij „iets" in de kosten van rioleering zou moeten betalen, maar tus schen „iets" en 440 is nogal eenig verschil. Mooijen heeft ook geen kwitantie gehad, maar hij heeft een verklaring geteekend, dat hij het bedrag niet terug zou vorderen. Spr. heeft gehoord, dat de heer Mooijen besloten heeft, de zaak door te zetten. Spr. geeft het college in overweging een minnelijke regeling te tref fen. Mr. dr. v. d. Flier (S.D.A.P.) wijst er op, dat B. en W. een soort gebruiksrecht willen toepassen. Dit berust op geen enkele verorde ning. Men probeert de wet te omzeilen, aldus spr. en de overheid moet een dergelijke tactiek beneden zich achten. Spr. verlangt van het college de toezegging, dat deze „gebruikelijke weg" niet meer zal worden bewandeld. Hij verwacht van het college de toezegging, dat het op deze wijze niet voort zal gaan. De heer Bosman (V.D.) staat op het stand punt dat een bijdrage, wanneer op die wijze gebouwd wordt, niet onredelijk is, maar het nioet berusten op een verordening. Een „vrij willige" bijdrage als in dit geval is verleend, acht spreker bedenkelijk, vooral wanneer, zoo als hier, reeds met het werk begonnen is. Het groote verschil in de bijdrage heeft spreker ge troffen. Door wien is het bedrag van f 21.— vastgesteld?, vraagt de heer Bosman, en op welke gronden? Men komt bij deze manier van zaken licht tot onredelijkheden, wat spre ker met. een voorbeeld aantoont. Als straks de verordening op de bouwexploi- tatieregelen is aangenomen, zijn we dan van Öeze dingen af? vraagt de heer Bosman. De heer tenBroeke (C.H.) heeft zich ook afgevraagd, of hier een bouwvergunning is ge kocht, of dat hier een vrijwillige daad is ver richt. De vraag van Mr. v. d. Flier houdt een gedachte van willekeur in, maar spreker heeft ondervonden, dat hier van willekeur geen spra ke is. Dit zegt spreker uit ervaring. Het is hier een kwestie van beleid en onze bouwverorde ning geeft de regelen aan. Is het juist, dat Mooijen gezegd heeft, dat hij onder protest ge teekend heeft? In de commissie van O. W. is dit niet gebleken. Het is een juridische zaak en spreker stelt prijs op een hoogere uitspraak. De heer Heeremans (R.K.) ziet een te genstrijdigheid en vraagt of B. en W. dan wel Mooijen gelijk heeft. De heer Vermeulen (A.R.) meent, dat ten opzichte van de besprekingen de Raad niets kan uitmaken. De Raad moet echter het ambtelijke rapport handhaven. Als er een misverstand is, ligt dit eerder aan de tegen partij dan aan de ambtenaren, aldus spreker. Spreker ziet er niets onbillijks in, dat er be taald wordt voor iets, dat al klaar is. Het is echter geen prettige manier van zaken doen, maar men kon nu eenmaal niet altijd alles precies in hokjes indeelen. B. en W. moeten het recht behouden in dergelijke gevallen voorwaarden te stellen. Spreker hoopt, dat Mooijen door den Raad in de gelegenheid wordt gesteld, recht te zoeken bij den bevoeg den rechter. B. is bereid tot een schikking. Hij schijnt dus niet zoo vast in zijn schoenen te staan. Het „gewoonterecht" heeft in onze rechtspraak een goede beteekenis, want het voorkomt onrecht. Spreker betwijfelt, of het geoorloofd is aan de vergunning een voor waarde te stellen. De heer Dunnebier, wethouder, zegt dat als de verordening op de exploitatieregelen is aangenomen, er aan deze zaak niets veran derd wordt. Spreker geeft een nadere uiteen zetting van deze zaak. Hij wijst op een analoog geval, waarin aan een bouwer vergunning door het Rijk is toegezegd, wanneer hij een geheelen weg aanlegt, die misschien 13000 of meer kost. Bouw- en Woningtoezicht is er steeds op uit de menschen zooveel mogelijk te helpen. Een vergunning konden B. en W. niet geven buiten den Waterstaat om. Eén en ze ventig of één en twintig gulden met Ml. is toch een groot verschil, meent de wethouder. Het verschil zit hierin, dat de parallelweg door het Rijk reeds was aangelegd. In het andere geval moest de gemeente dezen parallelweg aanleggen. Spreker kan niet toezeggen dat dergelijke dingen zich niet weer zullen voordoen. Inte gendeel. De gemeente wil geen cent meer heb ben dan haar toekomt, maar wil ook geen cent meer betalen dan noodig is. De gemeente had hier zonder meer de vergunning kunnen wei geren. Deze regeling is vastgesteld en zij heeft al jaren gewerkt zonder moeilijkheden te hebben opgeleverd om de menschen ter- wille te zijn. Alleen met deze overeenkomst heeft M. de bouwvergunning kunnen krijgen. De heer v. d. Flier bekijkt de zaak nog eens van den juridischen kant. Wat hier ge daan is, is in strijd met art. 6 der Woningwet, meent spreker. De Voorzitter ontkent, dat er gehan deld wordt in strijd met de wet, hetgeen hij aan de hand van de bouwverordening aan toont.. Spreker meent, dat de Raad het college eerder moet prijzen, dat het deze zaak niet ad calendas graecas heeft uitgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De heeren Mets en Van Heyst (beiden N.P.) stemmen tegen. De gemeente als huiseigenares. Aangenomen wordt het voorstel tot verla ging van den huurprijs van de woning Trompstraat no. 107 van f 4.75 op f 4.50 per week en tot het verhuren van de woning Kerkweg no. 23 a te Velsen tegen een huur prijs van f 5 per week. Overneming van Straten. Eveneens wordt aangenomen het voorstel tot overneming („overname" heet dit nog steeds aan onze gemeentesecretarie) van de Beekvlietstraat van de N.V. Bouw- en Exploi tatie Mij. „Santpoort" en van de Van Dalen laan en de Litslaan van de N.V. Kennemer Exploitatie Mij. van onroerende goederen te Bloemendaal. De Wijk aan Zeeerweg. B en W. stellen voor, aan het nieuw aan gelegde weggedeelte tusschen het Velserduin- plein en den Engelmundusweg den naam te geven van Wijk aan Zeeërweg. De heer Vermeulen (A.R.) acht dit minder gewenscht, omdat daarmee gepaard gaat een overnummering van den Wijk aan Zeeërweg, hetgeen spreker ongewenscht acht. De heer Mets stelt voor. den weg te noemen „Verlengde Wijk aan Zeeërweg". B. en W. nemen dit over en aldus wordt be sloten. De oude Wijk aan Zeeerweg behoeft der halve niet te worden overgenummerd. Vaststelling vergoedingen voor bijz. scholen. B en W. stellen voor. vast te stellen de ver- *oedin°- bedoeld in art. 101 le lid der Lager Onderwijswet 1920 over 1935 voor de Da Costa school en de P. W. A. Cort van der Linden- school en afrekening dezer vergoeding voor de beide scholen over het tijdvak 1 Januari 1933 tot 31 December 1935. Goedgekeurd. Overplaatsing van een onderwijzer. Aangenomen wordt het voorstel tot over plaatsing van den onderwijzer M. Slabbekoorn van school A I te IJmuiden naar school G. te Velsen. Verbetering van Velsen's entree. B. en W. stellen voor. over te gaan tot ver betering van de toegangswegen naar het sta tion Velsen-IJmuiden (Oost) aan de zijde van het- dorp Velsen. Hiertoe zal het houten huis op den hoek van den Stationsweg en de Sa- vornin Lohmanlaan worden afgebroken. Het werk zal worden uitgevoerd in werkverschaf fing. De totale kosten bedragen f 4190, waar van f 2650 ten laste van het grondbedrijf wordt gebracht. De heer Bosman (V.D.) juicht het voor stel toe, maar het is hem opgevallen dat de gemeente voor dat huisje f 1000 aan de Spoor wegen moet betalen. Hij vindt dit „zielig klein". De maatschappij moest het waardee- ren. dat de omgeving van het station wordt verfraaid. Verder zou de heer Bosman het rangeerterrein opgeruimd willen zien. Ten slotte vraagt de heer Bosman of we met dit voorstel niet al te royaal worden. Ook de heer Mets meent dat de spoor zich van haar kleine zijde laat zien. De ge meente zou de woning onbewoonbaar kun nen verklaren, maar dan komt er vermoede lijk voorloopig niets van. De heer Warmenhoven (Comm.) meent dat dit werk zeer zeker in het belang der ge meente is. Maar ook de spoor heeft er belang bij. Het is een noodzakelijk werk. want het beteekent een verkeersverbetering. En daarom is spreker tegen uitvoering in werkverschaf fing. De gemeente moet van deze ziekte gene zen worden. We kunnen daarop maar niet doorgaan. Spreker hoopt, dat de Raad het voorstel zal verwerpen en uitvoerig in eigen- beheer of tegen het normale loon zal voor schrijven. De heer Luikman (S.D.A.P.) brengt eveneens eenige bezwaren naar voren. De toe gang naar het station zou al verbeterd worden met het aanleggen van een plantsoenstrook. Spr. vraagt zich af of als 't hier een particulier terrein betrof B. en W. ook zouden komen met een voorstel, dit terrein op te knappen. Sprekers fractie zal met het oog op de kosten, het voorstel niet steunen. De heer TenBroeke (C.H.) zal voor het voorstel stemmen. Als de gemeente de woning afkeurt, zal het een obstakel zijn, dat steeds meer in verval komt. Ook de heer ten Broeke meent, dat de spoor zich van den smallen kant laat zien. Maar desondanks acht spreker de verbetering gewenscht. De Voorzitter, den heer Luikman be antwoordende, zegt, dat de commissie van O. W. de uitvoering niet wenschte, maar B. en W. achten de verbetering gewenscht., vooral omdat de entrée naar Velserbeek er aanzien lijk door verbeterd wordt, Het is de zorg voor „la toilette de la ville", die B. en W. tot dit voorstel geleid heeft. Er is met de spoorwegen over en te na onderhandeld, maar B. en W. hebben niet meer kunnen bereiken. Onbe woonbaarverklaring acht spr. ook niet ge wenscht. Spreker betreurt het, dat de fractie van den heer Luikman niet voor het voorstel zal stem men. Dit moet ook beschouwd worden als een zekere reclame. De heer Dunnebier, wethouder zegt. dat de Spoorwegen in den beginne f 2000 vroegen. Om mee te werken hebben wij dit bedrag tot f 1000 teruggebracht. Uitvoering in werkver schaffing is noodig. Dit is de eenige oplossing. De heer Homburg (A.R. 1 zegt, dat ook zijn fractie bezwaren heeft, Zij zal haar stem niet aan het voorstel geven. Zoo blijkt, dat er veel verzet tegen dit alleszins te prijzen voorstel is. De heer Dun nebier houdt er nog een warm pleidooi voor. Het voorstel wordt tenslotte met 15 tegen 11 stemmen aangenomen. Contributieregeling met de Zieken fondsen. B. en W. stellen voor een contributieregeling aan te gaan met de ziekenfondsen voor dooi den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunden. Het voorstel wordt aangenomen. Gemeenschappelijke regeling in zake schoolbezoek. .Het gemeenteblad dat betrekking heeft op deze kwestie namen wij in extenso op in ons blad van 16 November. Het standpunt van B. en W. staat zooals uit. het gemeenteblad blijkt, lijnrecht tegenover dat van Gedepu teerde Staten, die wenschen dat B. en W. een regeling aangaan met de gemeente Beverwijk ten opzichte van het bezoek van kinderen uit deze gemeente van scholen in Beverwijk. Ge deputeerde Staten achtten deze regeling o.a. gewenscht. omdat de kinderen van de ingeze tenen, die genoemd college verzocht hadden, deze regeling te bevelen, de school in Velsen alleen bereiken konden door gebruikmaking van de pont, waaruit blijkt, dat genoemd col lege. aldus B. en W. „er blijk van geven, met den plaatselijken toestand niet op de hoogte te zijn." B. en W. achten een dergelijke regeling on gewenscht, ten eerste met het oog op de fi nanciën, ten tweede omdat Velsen dan ook een dergelijke regeling met Bloemendaal zou moeten aangaan. Conform besloten Vaststelling van verordeningen ter uitvoering van de artikelen 17, 19 en 20 der Bouwexploitatieregelen. De strekking dezer verordening is in hoofd zaak het bepalen van een nauwkeurig gefor muleerde regeling tot bepaling der kosten van den algemeenen stadsaanleg en van die, welke ten laste van den exploitant dienen te worden gebracht. De heer Vermeulen (A.R.) raadt den Raad aan, het voorstel in zijn geheel aan te nemen, zonder daarin amendementen aan te brengen waarvan de strekking niet is te over zien. Na een paar jaar kan dan worden gecon stateerd, hoe het voorstel werkt. De heer ten Broeke (C.H.) is vol lof over het voorstel. Hij betreurt echter, dat het niet eerder is gekomen. Spreker brengt hulde aan de minderheid van het college, die den last der bouwexploitanten heeft willen verminde ren. Spreker onderschrijft de voorstellen der minderheid, die minder lasten op de toekom stige exploitatie wil leggen. De heer Geelen (R.K.) meent, dat de ex ploitatiemogelijkheden zooveel mogelijk in de hand gewerkt moeten worden en daarom is spreker en ook zijn fractie voor het voorstel der minderheid. De heer v. d. Kerkhoff (S. D. A. P.) spreekt eveneens een woord van waardeering over het gedegen werk. Namens zijn fractie verklaart de heer v. d. Kerkhoff zich voor het meerderheidsvoorstel, omdat aanneming daar van een verhooging der kosten (en dus ook der huren) meebrengt, die van weinig beteeke nis is. De heer va n H e ij s t (N. P.) zegt. dat deze verordening een belangrijke draagwijdte heeft. De toestand in het bouwbedrijf is zeer slecht. De bouwexploitanten zitten leelijk in den put en deze mogen niet nog zwaaTder be last worden. Het is echter in het belang der grondexplóitanten dat de verordening wordt aangenomen. Spreker heeft ernstige bezwaren tegen uitvoering van zekere werken in eigen beheer. Dan zijn die werken onbetaalbaar. Als spreker voor deze verordening zal stemmen doet hij dat in de hoop, dat er meer groote werken zullen worden uitgevoerd. Aan het eind van zijn betoog verklaart -de heer van Heijst, dat hij zijn stem aan het voorstel van B. en W. zal geven. De heer Bosman (V. D.) wil eveneens de exploitanten minder zwaar belasten. De heer Dunnebier wethouder brengt eveneens hulde aan den samensteller der ver ordeningen (den directeur van Openbare Wer ken Tot den heer van Heyst zegt spreker dat óf men het meerderheidsvoorstel dan wel het minderheidsvoorstel aanneemt, de uitvoering der werken geen dag eerder geschiedt. Dit hangt af van heel andere omstandigheden. De heer Vermeulen (A. R.) meent, dat het voor de exploitanten van belang is. dat deze regeling tot stand komt. Spreker acht de voorgestelde heffing redelijk en hoopt, dat de Raad de regeling unaniem aanneemt Na een zeer breedvoerige discussie verde digt de voorzitter nog eens het meerder heidsstandpunt. In stemming gebracht wordt het voorstel van de meerderheid van het college met 18 te gen 8 stemmen aangenomen. Benoemingen. De heer J. v. d. Veer heeft bezwaren tegen de voordracht voor een lid van de commissie van toezicht op de Visscherijschool. Er zitten al drie reeders in de commissie. Er gaat iemand van de werknemers uit en in verband aar mede verzoekt spreker de voordracht aan te houden en te komen met eer. voordracht waarin het werknemers-element vertegen woordigd is. Na een korte besloten zitting wordt tot stemming overgegaan. Benoemd worden tot lid van de commissie Gas en Water de heer H. Groeneveld. tot lid van de commissie Onderwijszaken de heer II Groeneveld, tot lid van de commissie voor sociale aange legenheden de heer H. Groeneveld. tot lid van de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving de heer H. Groeneveld. tot gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland de heer P. F. C. Roelse. tot leden der commissie van toezicht op de R. H. B. S. de heer H. IJ. Visser en mevr. J. S. Rutten-dc Bruijn, tot lid der commissie van toezicht op de Han delsavondschool de heer J, IJzerdraat. tot lid er commissie van toezicht op de Vis scherijschool de heer J P. Boon. tot lid der commissie tot wering van school verzuim afd. Velsen de heer Ir. J. A. Verhoef, tot directeur van den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon de heer P. Waarden burg. tot leden van de commissie van advies voor den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon mevr. A. C. Roelse-Bedijs en de heeren P. J. van Geelen, Th. Moleman, G. Homburg en N. C. Hin. Hierna volgt sluiting. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. Addink-Glas, z. Tuindershofje 13. IJmuiden. J. de Groot-Kerkmeester, d.. Elzenstraat 24. IJmuiden. C. M. Kra- nendonk-Delgman, d.. Laz. Mullcrlaan 3, Santpoort.L. C. M. Hoogenbosch-van der Donk. z„ Feithlaan 9, Velsen. A. E. J. Kuijpers-Müller, d.. Geelvinckstraat 21, Vel- sen-N. F. Bonnema-Vlottes Visser, z„ Tul penstraat 15, Santpoort. H. M. Brasser-v. Eguiond, z„ Gr. Houtweg 150. Velsen (N.) T. Kramer-van der Wel. Tuindershofje 9, IJmuiden. H. Udo-Nijboer, z., de Ruijter- straat 65, IJmuiden. A. E. BoLsius-Scher- mer, d Clarionlaan 1, Santpoort. J. M. Witteman-Korthouwer, z., -Hofgeesterweg 23a Velsen. Overleden: M. Verbeek 74 j„ wed\iwe van B. 't Hart, J. Wattstraat 33, IJmuiden. N. Boot. 60 j echtg. van A. Meesters, Ogelwight straat 2. Velsen (N.) J. Nottelman, 65 j„ echtg. van K, A. Aerts. Platanenstraat 13. IJmuiden. F. J. Klenke, 77 j.. wed. van J. H. Roekens, Schaepmanlaan 2. Velsen. A. Bas, 67 j.. weduwnaar van T. Schenk, Alk maar. Cornelis Glas, echtg. van J. C. Jan nes, '66 j„ Biezen weg 6. Santpoort. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Loggers: KW 127 f 380. KW 34 f 85, KW 101 f 800, SCH 16 f 340, SCH 254 f 280, SCH 133 f 550, SCH 225 f 180. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. de nieuwe stroomlijnlocomotief er uit .welke op een traject in Nieuw- Mexico in dienst werd gesteld. Voordrachtmiddag Leo Straus. Een bijeenkomst, die weer eens even boven de gewone middagen der afdeeling Velsen- IJmuiden van de Ned, Vereen, van Huisvrou wen uitstak, was die van Dinsdagmiddag in het gebouw der Vrijz. Herv. waarop de bekende Nederlandsche literator Leo Straus als decla mator optrad. De presidente, mevr. A. Groosmuller—Vcet, leidde den spreker bij een groot aantal belang stellende huisvrouwen in. De heer Straus had aLs eerste werk ge kozen een fragment uit Judith van F. Hebbel, (1813—1863 een Duitsche dichter) en wel het laatste bedrijf. De intrige is, evenaLs in het heden, de strijd tusschen twee wereldmachten en speelt zich af tijdens de belegering van het fictieve stadje Betulië. dat door den veldheer Holofernes en zijn leger staat veroverd te worden. Een jonge Joodsche weduwe uit de belegerde veste, die door den hongersnood bedreigd wordt. Judith genaamd biedt zich aan uit komst te brengen en de stad te verlossen. Zij wordt voor Holofernes geleid, die door haar bekoord wordt en haar 5 dagen respijt toe staat. In dien tijd van uitstel bidt de He- breeuwsche tot Jehova om redding en uit komst. Na de 5 dagen en na een zwaren inner - lijken strijd brengt Judith den wreeden Holo fernes om, slaat hem het hoofd af en brengt dit naar de belegerde en reeds aan verlossing wanhopende stad. Als de vervulling van een heiligen plicht beschouwt zij deze daad, die zij innerlijk verafschuwt. En de belooning, die zij vraagt is dan ook een geheel onverwachte, maar eensdeels begrijpelijke. De heer Straus heeft zich beijverd deze klas sieke tragedie in een vlot tempo, rijk aan nu anceering en geheel uit het hoofd voor te dra gen op een wijze, die allen tot geboeid luisteren noopten. In de pauze sprak mevr. Grosmuller een aanbevelend woordje voor de bekende luier- mandjes-campagne van Januari a.s. Er zijn 47 aanvragen voor. die maand binnengekomen en de afdeeling kan tot nu toe nog maar 25 er van helpen. Daartoe werd in de pauze gecollec teerd voor een versterking der kasmiddelen voor dit liefdadige doel. De afdeeling heeft ongetwijfeld haar leden een interessanten en ook amu.santen middag bereid, want bet tweede gedeelte van het op treden van den heer Straus was aan den meer luchtigen kant en gewijd aan spr's herinnerin gen van het Brabantsche land. Een prachtig staaltje verte kunst hoorden we van hem met het fragment uit Breero's De Spaansche Bra bander. De bekende Joodsche dichter, onderwijzer en privaat-docent Jacob Isr. de Haan werd door den declamator niet vergeten en uit diens Je- ruzalemschen tijd het bekende ..Dicht bij den dood" gezegd. Het waren geen ijdele woorden, die mevr. Groosmuller sprak tot den letterkundige toen zij hem dank bracht voor dezen interessanten middag. Met de beste wenschen voor de ko mende feestdagen werd daarna afgesloten.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1