WENSCHT- iJMUIDER COURANT Dienstplichtwet aangenomen. Haarlemsch tafreel Meerderheid voor spelling 1934. GELUKKIG NIEUWJAAR Kunst in Haarlem en daarbuiten. \\r OEN S D A G 1.' D ECEMEER 1937 Gij kunt poëzie, mijn vrinden, Overal op aarde vinden, Ook in onze goede stad; 'k Wil er u eens iets van toonen, Als de stad, die wij bewonen, Niets dan proza voor u had. Plaats van handling: een der vele Spaarnesteedlijke bureelen, Waar u dikwijls langs zult gaan; Waar u soms zult binnentreden, En, als velen vóór u deden, Dan uw fiets laat buiten staan. Soms komt ook een jonge moeder En die laat dan den behoeder Van den stalen-rossen stal, Even op haar baby letten, Terwijl zij aan de loketten Haar besognes reeglen zal. Voor de fiets moet men betalen, Als men later haar komt halen, Twee-en-halve cent per fiets; Wat de wachter denkt te vragen Voor het kind plus kinderwagen? Het tarief meldt daarvan niets. Trouwens, wie kan het bewaken Van een baby factor maken In een nuchter kille lijst; Dit moet onbetaalbaar wezen, Babies worden wel geprezen, Maar ze worden niet geprijsd. De bewaker moet bij tijden Zacht ze heen en weder rijden, Want zoo blijft het kindje zoet En het is nu niet zoo noodig, Zelfs volslagen overbodig, Dat hij dit met fietsen doet. Maar zoo'n kleuter, lief onschuldig, Wordt van stilstand ongeduldig, En wil wiegen, op en neer, Suja, suja, poppedeine, Lach eens tegen oome, kleine, Moeder is er daadlijk weer. Zeg eens, vindt u dit tafreeltje, Niet een aardig stadstooneeltje. Op een hoog poëtisch plan? En dien braven wachter moeten Wij in waren zin begroeten, Als een zeer oppassend man P. GASUS. TWEEDE KAMER Tegenslagen voor minister Slotemaker de Bruine. Weer twee jaar geen inentingsdwang. DEN HAAG Dinsdag. Het begon goed voor de Regeering. Immers, met een fiksche meerderheid (63—32) zag zij haar voorstellen tot wijziging van de dienst plichtwet aamiemen, zoodat de eerste vijf jaar het jaarlijksch contingent in plaats van 19.500 niet minder dan 32.000 man, daarna 27.500 zal bedragen, terwijl de eerste oefentijd voortaan in plaats van 5J/2 maand, liefst 11 maanden zal duren. Tenminste, indien wat voor de hand ligt ook de Eerste Kamer zich hiermee zal vereenigen. Mr. Oud (v.d.) verklaarde, dat zijn fractie, nu haar amendementen (8 maan den voor den eersten oefentijd en terstond een jaarlijksch contingent van 27.400 man) waren verworpen, tegen zou stemmen, wat voorts ook de sociaal-democraten, de communisten en de christen-democraten deden. Na deze beslissing had Minister Slotemaker de Bruine twee nederlagen te boeken. Zoo toch moet men wel het feit beschouwen, dat de Kamer de motie-Moller, die zich richtte tegen het nog eens com missoriaal maken van de spellings kwestie met 6728, en vervolgens een tweede motie van denzelfden afge vaardigde hij had overeenkomstig 's Ministers de vorige week gedane ver zoek zijn oorspron kelijke motie in tweeën gesplitst 57 van de 95 uitgebrachte stemmen haalde, waarmee de Kamer kenbaar maakte, dat althans een niet twijfelachtige meerderheid voor terugkeer tot de spelling- 1934 (spelling-Marchant) was, en tevens voor toepassing daarvan ook in de Regeeringsstuk- ken. Met belangstelling zal zeker heel ons volk nu uitzien naar wat het Kabinet zal beslissen. Het kan, gelijk al eerder op spellingsgebied is gebeurd, deze moties heelemaal naast zich neerleggen, doch het is de vraag of het dat ook nu weer zal doen. Na de moties volgde eenige emotie. Dit was te danken aan het optreden van de nat. soc. afgevaardigden Dieters en Mr. Rost v. Ton li in gen, die in opvolging elk een ge deelte voorlazen van een door anti-semitisme ingegeven betoog naar aanleiding van een reeks naturalisatie-voorstellen. Mr. Wende- laar (lib.), Ir. Albarda (s.d.) en de com munist de Visser namen dit tweetal duch tig onder handen in hun felle protesten. Ds. Kersten (St. Ger.) 1vas het in zooverre met de nat. soc. sprekers eens, als deze zich verzet hadden tegen opneming in ons staatsverband van zoovele, die daarvan geen deel hadden uitgemaakt als de Regeering nu voorstelde. Doch van de op ras-bloed-enz. gebaseerde be zwaren, welke de nat. soc. afgevaardigden op den voorgrond hadden geplaatst, wenschte hij zich geheel los te maken. Minister Goseling verklaarde zich bereid om te overwegen of in den vervolge de natu ralisatie-aanvragen van personen, die eer tijds Nederlander waren, maar welke die na tionaliteit hadden verloren en haar weer wil len verkrijgen, wellicht niet in één wetsont werp zouden zijn samen te vatten, gelijk de heer Dieters had gevraagd. Na nog even te hebben doen uitkomen, welke dwaasheden van zakelijken aard de heer Dieters overigens had verkocht, critiseerde de Minister de be weringen der beide nat. socialisten zeer sterk. Alleen al de omstandigheid, dat dit Kabinet op positief-christelijken grondslag staat maakt, dat de Regeering zich pal stelt te genover alles «wat zelfs maar op anti-semi- tisme lijkt, want dat is met de positief-chris telijke opvattingen ten eenen male onver- eenigbaar. En met bewogen stem bracht de Minister in herinnering, hoe juist in dezen tijd, nu Kerstmis nadert, veler gedachten uitgaan naar Hem. die door millioenen en millioenen in de wereld gezien wordt als de Verlosser, en die zelf een Jood was, geboren uit een Joodsche moeder. Een lang aplaus op alle banken, zooals men bijkans nooit in ons Parlement kan hooren, toonde, dat bijna heel de Kamer het met deze woorden eens was. Met 836 (Nat. Soc. en St. Gereformeer den) ging het eerste van de 71 naturalisatie- ontwerpen er door, waarop de rest stemming loos werden aangenomen. Dit geschiedde tenslotte eveneens met het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke opschorting van den indirecten vaccinatie- dwang. Waarmee echter niet gezegd zij, dat elk verzet ontbrak. Vooral mevr. de Vries- Bruins (s.-d.) vond twee jaar veel te lang aChtte ook eigenlijk een staatscommissie, die het inentingsprobleem nu nog eens zal moe ten toekijken, niet noodig, wat Mr. Terpstra (a.-r.) ten eenen male bestreed. Waarna ook Dr. Vos (lib.) erkende best te begrijpen, dat de bewindsman van Sociale Zaken zich nog wel eens door een veelzijdig samengestelde commissie wil laten voorlichten. Doch op dat advies behoefden we toch geen twee jaar te wachten en in elk geval hoopte hij, dat men inmiddels op groote schaal tot vrijwillige vaccinatie zal overgaan, want 2 millioen on- ingeëënten in ons land ten daaraan zijn we nu al toe) achtte hij wel gevaarlijk. Deze me dicus wees er overigens nog eens op, dat praktisch gesproken aan inenting van kin deren beneden het jaar, geen risico verbon den is. Nadat Ds. Kersten (St. Ger.) zijn be kende principieele anti-vaccinatie-betoog ten beste had gegeven, en Mi-. Oud (v.-d.) had opgemerkt, dat het beter zou zijn, dat de Minister nu maar den knoop zou door' hakken en hij zeker niet moest probeeren een definitieve beslissing door middel van een Staatscommissie op de lange baan te schuiven (een commissie behoefde er niet langer dan een half jaar mee bezig te zijn), verklaarde Minister Romme allerminst de neiging te koesteren om een beslissing te ont wijken. Alleen durft hij op dit oogenblik nog niet een beslissing aan. Tenslotte zitten er aan de gansche kwestie zoowel me dische, staatsrech telijke als politieke kanten. Die nu zal een (Staatscommis sie in onderling verband moeten bekijken. Hoe lang zij daarvoor noo dig zal hebben, kon nog niet ge zegd, doch de Mi nister zou op spoed aandringen en in dien eenigszins mo gelijk hoopte hij heel wat eerder dan over twee jaar met een voorstel tot defi nitieve regeling bij de Kamer te komen: de nu goed te keuren opschortingstermijn moest men als een uiterste termijn beschouwen. Reden te meer vond mevrouw de Vries- Bruins (s.-d.) om te trachten met behulp van een amendement er een jaar af te doen, denkbeeld waarvoor met de rechterzijde, ook de nat. socialististen en de St. Gereformeer- dan niets bleken te voelen, zoodat het amen dement er met 49—30 aanging. Zoodra hierop het ontwerp zelf er z.h.st. door was, kwam Minister Slotemaker de Bruïne aan bod. Eerst om met succes het voorstel te verdedigen, waardoor de staat met een bedrag van 200.000 gulden bij zal sprin gen voor de voltooiing van den bouw en de inrichting van het Nederlandsche Studen tenhuis (Julianahuis) in de Cité universi taire te Parijs, waar een groot aantal landen elk met eigen studentenhuizen een interna tionale studie- en universiteitsstad tot stand hebben doen komen. Dr. Moller (R.-K.) voel de voor een dergelijke uitgave niets, maar dr. Vos (lib.) wees er op, dat onze nationale eer eischt, dat het nog altijd niet gereed zijn de gebouw voltooid worde; het ontbrak im mers aan voldoende geld hiervoor, al hebben de particulieren, welke in deze aangelegen heid destijds het initiatief namen, zelf vor stelijke giften opgebracht. Het viel den Mi nister niet moeilijk het ontwerp te verdedi gen, dat dan ook met 5419 werd aange nomen. En toen kwam eindelijk de Onder wijsbegroting weer aan de orde, met name de afdeeling Hooger Onderwijs. Na 4 jaar geen collegegeld meer betalen, behoorlijke opleiding in tandheelkundige hygiëne be- Mevr. A. E. J. de Vri»—Bruins uw vrienden en clientèle een door middel van de Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van VRUDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in de Dmuider Courant opnemen volgens het tarief van 25 cent voor het minimum van drie regels, elke regel meer 10 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. NIEUW3AARSADVERTENTIëN worden aangenomen I3MUIDENKantoor Dmuider Courant, Kennemer- laan 42; A. POSTHUMUS, Schoolstraat 15; X DE VLUGT, Alex. Bellstraat 21. UMUIDEN-OOSTA. PALS, Groeneweg 54; K. WESSE- LIUS Jr., Zeeweg 55 rood; J. VISSER, Alb. Cuypstraat 17. SANTPOORTR. PALS, Hofgeesterweg 2 C. SLINGER, Kerkpad 26. VELSEN-NOORDA. DDKSTRA, Wijkerstraatweg 281. pleitte o.m. dr. Vos (lib.), terwijl mr. Oud (v.d.) en de heeren Mr. Zijlstra (a.-r.) en Dr. Moller (r.-k.) het aan den stok kre gen over de voor eerstgenoemde verwerpe lijke financieele gelijkstelling tusschen Hoo ger Openbaar en Hooger Bijzonder Onder wijs. Op een en ander komen we na 's Mi nisters rede nog wel even terug. AVONDVERGADERING. Begrooting van Waterstaat. Ver na middernacht daalde meer dan één afgevaardigde af in de staatsmijnen in overdracht-elijken zin natuurlijk ten einde lofzangen op de staatsexploitatie aan te hef fen. Waarmee meteen gezegd zij, dat het weer ontzaggelijk laat werd. Doch men kreeg deze begrooting dan ook af. Intusschen hadden de algemeene beschou wingen over dit Hoofdstuk verschillenden sprekers gelegenheid gegeven op te tornen tegen het euvel van de lintbebouwing en in dat verband ook over veel verkeersongeluk ken te klagen. Daarnaast zijn er nog wel an dere factoren, die het veilig verkeer in het gedrang doen komen. Zoo b.v. automobilisten, die zich aan alcohol te buiten zijn gegaan. Minister v. B u u r e n verzekerde, dat hij voor streng optreden tegen dergelijke lieden is en wees er op hoe in dit jaar reeds in 120 ge vallen om die reden tot ontneming van het rijbewijs is overgegaan. Wat de lintbebouwing betreft, was hij be- Een kippenhistorie van Verlat, uit het F odor-museum. Na Melchior de Hondecoeter, die in de ze ventiende eeuw onze grootste portrettist der vogels van diverse pluimage genoemd mag worden (der hennen en hanen, pauwen en faisanten, nuttige en siervogels die tezamen de buitenplaatsen en tuinen der rijken opvroo- lijkten) na dezen uiterst kundigen kenner van den „bassecour" hebben wij in Holland feitelijk geen opvolger voor hem gehad. In den moder nen tijd is hier een Van Hoytema een groot teekenaar dier dieren geweest, maar deze was niet in de eerste plaats schilder. En verder hebben ontelbaar vele artisten hun werk met vogels en pluimvee gestoffeerd men denkt dan dadelijk aan de eenden van Willem Maris bij voorbeeld en anderen en prachtige stil levens uit gebrouwen, als de geplukte kip van Verster en de ongeplukte, doch eveneens doode soortgenooten door De Zwart, doch een spe cialiteit heeft, als wij er in ons geheugen naar zoeken, eigenlijk niemand er hier van gemaakt. Eerst in het laatst der vorige eeuw vindt men in de omgeving der schilders van Barbizon weer een typische specialist in Charles Jacque, wiens van kleur fonkelende kleine doeken met trotsche vertegenwoordigers uit de eigen fok kerij, vol leven in de eigen omgeving, door de schilderijlievende verzamelaars gaarne tus schen hun Corot's, Dupré's etc. werden opge hangen. Charles Jacque was een echte buiten- man-artist, die weinig in de stad kwam en het leven van een kleine pachter leidde. Intus schen aan zijn kunst zich zonder zorg kon wijden, zijn modellen steeds om zich heen, en zijn inspiratie bij de hand had. Technisch bo vendien wonderlijk ontwikkeld, niet alleen als schilder, maar ook als etser. Zijn kleine etsen met gelijksoortige voorstellingen zijn ware ju weeltjes, waarvan een uitnemend kenner als Jan Vetii een prachtige verzameling bijeenge bracht had. De Antwerpenaar Charles Verlat, wiens „Kippenhok" uit Fodor wij vandaag afbeelden, heeft het werk van Jacque, die iets ouder was, zeker gekend. En al heeft Verlat zich dan ook niet zóó zeer op het schilderen van huisdieren en pluimvee gespecialiseerd, er is toch een goed deel van zijn levenswerk daaraan gewijd ge weest. Verlat is van 1885 tot 1890 directeur en daarvóór hoofdleeraar aan de Antwerpsche Akademie, en in die qualiteit heeft menig Hol- landsch schilder hem leeren kennen, want de cran°- naar Antwerpen was een halve eeuw ge leden voor de jongere Hollanders zeer gebrui kelijk. Hij genoot bij zijn leven een grooten roem: dat een verzamelaar als Fodor hem in zijn collectie opnam met een vrij omvangrijk en representatief doek, bewijst dat ten over vloede. Voor de tegenwoordige generatie is die roem alweer getaand, zooals dat ook met Ver- boeckhoven, en, in ons land, met Louis Meyer, Koekkoek en Hanedoes het geval is. Toch be vreemdt het eenigszins dat in de jongste Noord- en Zuid-Nedeiiandsche kunstgeschie denis de naam Verlat al niet eens meer ver schijnt. De betrekkelijkheid van den roem wordt er nogmaals door bewezen, zoo dat noodig mocht zijn. Charles Verlat was in 1824 geboren, was dus een tijdgenoot van Jongkind. Jozef Israels, Jan Weissenbruch etc. bij ons. Behalve zijn dierschilderingen heeft hij ook genre, portret en historiestukken gemaakt en was dus door zijn veelzijdigheid wel voorbestemd om docent te worden. Op zijn vijf en veertigste jaar maakt men hem professor in Weimar, maar eenige jaren later legt zijn vaderstad Antwer pen weer beslag op hem. Daar heeft onder anderen Vincent van Gogh hem als leeraar gekend. Bezien wij nu ons plaatje dan zal het ons willen voorkomen dat zulk werk dichter bij de zeventiende eeuw dan bij onzen tijd staat, hoewel het in jaren uitgedrukt, ons toch vrij nabij is. Na de evoluties die de schilderkunst de laatste vijftig jaar heeft doorgemaakt en wij met haar lijkt Verlat al een antiqui teit, een echt museumding. Toch is het maar weer betrekkelijk waar. Kunst die waarlijk kunst is, heeft qualiteiten, die in antiek en modern dezelfde zijn, waarom men wel zou willen zeggen dat het onnoodig en misleidend is, bij kunstwerken van oud en modern te spre ken. De romantiek die in het „arrangement" van deze kippenhistorie zit, brengt ons op een dwaalspoor. Want die is niet de hoofdzaak. Deze vindt men in de wijze waarop een rood van den hanenkam sterk en feilloos is neer gezet in de doorvoede bruine en goudgele kleu ren der beesten, in de krachtig in de verf ge- teekende lichamen der dieren. En als dat dan tot ons is doorgedrongen, dan staat feitelijk een Breitner daar niet meer zóó ver van af. J- H. DE BOIS. its -X& Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is een »8ayct. - product. Oranjebanden >0ayet«.kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Adv. Lngez. Medj reid om met zijn ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken eens te overleggen om bepa lingen daartegen ook van toepassing te ma ken op andere dan Rijkswegen. We vernamen o.m. nog, dat de minister ook de belangen van de voetgangers wenscht te behartigen, dat hij met den Minister van Justitie hoopt te onderzoeken of er verder kan worden ge gaan in de richting van een speciale ver keerspolitie. Naar aanleiding van de klachten van de heeren E d e 1 s (v.d.)K r ij g e r (c.h.) en Ir. v. d. Waerden (s.d.) over het Centrale Baggerbedrijf met zijn monopolistische posi tie, merkte de Minister op, dat men hier nu eenmaal te doen heeft met een organisatie van particulieren, zoodat het niet op den weg van de Regeering ligt om in te grijpen, ten zijhet algemeen belang door het optre den van die onderneming geschaad zou worden. Tenslotte zij uit het vele, dat hedenavond en vannacht nog ter sprake kwam, alleen aangestipt, dat minister v. Buuren den heer Krijger de geruststellende verzekering gaf, dat hij met betrekking tot waterwegen-aan gelegenheden met België de noodige voor zichtigheid in acht zal nemen. Trouwens, de heer Krijger hoefde ook al om een andere reden niet bang te zijn voor v. Buurenlijk- sche avonturen op dit terrein, aangezien dstir immers het bordje staat: alleen toegang voor het Kabinet. Want deze aangelegenhe den vallen onder de zaken, waar niet slechts het inzicht van één lid van het Kabinet be slissend zou zijn, doch waarop Kabinetspoli- tiek van toepassing is. E. v. R. De handel van Zuid-Afrika stijgt sterk. Ook het Nederlandsche aandeel neemt toe. Blijkens de handelsstatistiek der unie van Zuid-Afrika over de eerste negen maanden van 1937 bedroeg de waarde van den Neder- landschen invoer van handelsgoederen pon den 929.414, tegen ponden 677.451 in de over eenkomstige periode van 1936. hetgeen een stijging beteekent van ruim 37 pet. De posi tie van Nederland als leverancier is hiermede tevens van 1.2 pet. tot 1.3 pet. gestegen. De waarde van den totalen invoer in de Unie bedroeg ponden 70.859.038. Van den uitvoer van Zuid-Afrikaansche producten bedroeg de waarde gedurende de genoemde periode Donden 82.426422 waarbij voor ponden 61.230.239 aan baargoud en ponden 1.996.015 aan ruwe diamant. De cijfers geven een belangrijke stijging van den handel aan sedert 1936. gedurende welk jaar het invoercijfer over de eerste maanden ponden 58.743.822 bedroeg en het uïtvoercijfer ponden 81.671.432

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5