HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Een toekomstblik. 23e JAARGANG No. 39 DONDERDAG 16 DEC. 1937 IJMUIDER COURANT abonnementen: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. I Kantoor: Kermemerlaan 42 - IJmuiden. Teleï. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid t 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 0O«- één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400/ bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er wordt nog veel geleden. Ervaringen van het Leger des Hells bij huisbezoek. Men schrijft ons: Nog weinige dagen en weer zal het Vredes feest gevierd worden. Dan zullen velen zich opmaken en allerwegen zal weer het „Vrede op Aarde" gezongen worden. Ach, voor hoe- velen, die buiten schuld in armoe en ellende zijn gekomen, zal dit lied een wanklank zijn. Men spreekt van een opleving, men zegt: we zijn over de iepte van de crisis heen. Maar er is, ook in onze onmiddellijke nabijheid, nog veel ellende en is er bij velen gebrek aan het allernoodigste. Zooals bekend is, tracht het Leger des Heils in de zwaarst getroffen gezin nen met de Kerstdagen wat vreugde te bren gen door het brengen van een Kerstgave. Nu reeds zijn er bij het Leger des Heils circa 100 brieven en aanvragen gekomen om mogelijk voor een kerstgave in aanmerking te komen. Met den bevelvoerenden officier, kap. Sou- verein hebben wij dezer dagen eenige gezin nen bezocht en wat wij daar hoorden en zagen, overtuigde ons, dat er nog veel nood heerscht. Daar was b.v. een. gezin van drie personen. De vader is 67 jaar oud, dus wegens ouderdom van alles uitgesloten. De zoon, als kostwin ner, krijgt steun waarvan als de huur enz. is betaald, slechts 5 gulden overblijft voor nood zakelijk levensonderhoud. Op de vraag of de zoon dan geen werk kon vinden? was het ant woord: Ik heb alles geprobeerd, maar nergens kon ik aan den slag, Een ander geval is dat van een alleen wo nend persoon, De buren, zelf behoeftig, kwa men tot de ontdekking, dat de man ziek was geworden. Het Leger des Heils werd gewaar schuwd. Ineengekomen, in dunne versleten, kleeding, niemand bij zich, zat daar de arme Dr. O. wordt gevraagd, hem te bezoeken. Er wordt gezorgd voor voedsel en warmte en ver volgens wordt de zaak bij M. H. bekend ge maakt. Er zijn nog velen die hun leed niet wil len, noch durven bekend maken. Vele geval len zouden zoo vermeld kunnen worden, van vaders wien de moed is ontzonken. Hoe dik wijls hebben zij gezocht en gevraagd naar werk. Zij hebben schier geen moed meer om te vragen, bang om te worden afgewezen.. On langs werd hier een tooneelstukje opgevoerd. Hierin kwam voor een man, die overal om werk zocht. Zoo kwam hij op een fabriek, waar iemand als hij geplaatst kon worden. Getuig schriften, informaties alles was goed. Ook had hij de vereischte capaciteiten. Nu de vraag: hoe oud is U? Antwoord: 46 jaar. Tot onze spijt, was het wederwoord, is u te oud. En ook elders kreeg hij hetzelfde te hooren. Ten slotte besloot hij, bij het armenhuis aan te kloppen. Hoe oud bent u? 46 jaar. Dan is u voor hier nog véél te jong. Dus voor de maatschappij te oud en voor het ar menhuis te jong. We zijn ook geweest in een gezin, dat 17 gul den steun ontvangt. Een aardig sommetje. Maar begin nu eens te rekenen. Het betrof hier een gezin van 8 personen: vader, moeder en zes kinderen. Van die f 17 gaat af f 4.75 huur rest nog f 12.25. Daarvan moet dan nog betaald worden ziekte- en levensverzekering, water, licht, onderhoud kleeding en schoeisel Men begrijpt dat er weinig overblijft om van te leven voor een gezin van 8 personen. En dan bij dit alles te zien de sporen van betere tijden. Die stille getuigen in den vorm van knappe meubelen enz., zooals bij dien man, die voorheen zelf kon meehelpen anderen te steunen. Nu neerzitten in doffe berusting, niets te durven vragen. Stil zijn leed dragend. Genoeg hierover, Nog enkele dagen dan is het Kerstfeest, Gloria in Excelsis Deo, maar weet dat ten gevolge van onze huidige samen leving er velen zijn, die geen feest kunnen vie ren maar in wier hart niets dan droefheid, bange wanhoop is. En daarom zegge men niet: „Al weer een col lecte!" Maar geve, wat men missen kan haarlemsche orkest vereeniging. Vrijdagavond 17 December a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging een con cert in het gemeentelijke concertgebouw te Haarlem. Dirigent is Frits Schuurman; soliste Maria Neusz (viool). Het programma vermeldt: Een nacht op den kalen berg (modeste Moussorgsky)'t Vioolconcert in a-klein van Antonin Dvorak en César Franck's symphonie in d-klein. weldadigheidspostzegels en brief kaarten. Het comité voor den verkoop van Welda digheidspostzegels en briefkaarten „Voor het Kind" is als volgt samengesteld: Presidente: mevr. H. A. KwintWiersum, Huize „Stormveld". IJmuiden-Oost. Secretaresse: mej. E. Vijlbrief, Roggeveen straat 27, IJmuiden. Penningmeester: de heer W. Chr. Suwerink Trompstraat 72. IJmuiden-Oost. Ledenmevr. C. Bakker—'Wiepkes. Ken- nemerlaan 66, IJmuiden; mevr. C. Heijkoop, Kennemerlaan 89. IJmuiden; mevr. H. C. Mooij—Avontuur, Prins Hendrikstraat 103, IJmuiden; mevr. A. de Jong—Nicólai, Dirk straat 4, IJmuiden; mej. M. C. van Hooff, Pres. Krugerstraat 106, IJmuiden; mevr. C. A. JurgGerritsen, Stationsweg 213, IJmuiden- Oost; mevr. E. Krijgerv. d. Broek, Kanaal kade 58, Velsen-N.; mevr. A. Fierstra—Hundt Wijkerstraatweg 60, Velsen-N.; mevr. B. Schoenmakerv. d. Sluis, J. Kostelijklaan 9, Velsen; mevr. M. H. Stegerhoek—Rosenland, P. C. Hooftlaan 25. Driehuis; mevr. M. C. MooijenBeekman, Rijksweg 321, Santpoort; mevr. h. M. Prins, Duinlustparkweg 60, Sant poort. (Naar ik lees, slaat men in vele landen enorme hoeveelheden le vensmiddelen in blik op, die als voedselreserve moeten dienen bij een eventueelen oorlog. Alleen Engeland al zou 15 duizend mil- lioen blikken voor dit doel willen opslaan.) Verstandig mensch, die voor de toekomst spaart, Want in die toekomst is straks elke gulden, De gulden van nu een daalder waard En vormt een nuttig wapen tegen schulden. Verstandig land, dat blikt in het verschiet En daarin, bij het nuchter kansen wegen. Niet slechts een beeld van rust en welvaart ziet, Maar ook gevaar, tot hoogen nood gestegen. Zoolang de mooglijkheid nog blijft bestaan, Op naadrend stormweer en op zware tijden, Legt een vooruitziend land reserves aan, Om mettertijd die nooden te bestrijden. En de gemeenschap draagt geen liooger last, Dan 't eigen volk voor honger te behoeden, Dus worden er reserves opgetast, Om in een tijd van nood het land te voeden. Een prachtig doel is 't dus, maar het kan mij En u, naar ik vermoed, ook wel benauwen, Als ons gevraagd wordt om die hamsterij, Alsblikken in de toekomst te beschouwen. P. GASUS. UITREIKING DIPLOMA'S E.H.B.O. Tijdens den cursus E.H.B.O. welke gister avond in school J. aan de Lijsterlaan plaats vond, heeft na een inleiding van den voor zitter der afd. IJmuiden der Ned. Ver. E.H.B.O., den heer H. Germs, de medisch leider van dezen cursus de behaalde diploma's en bijbe- hoorende insignes uitgereikt. Arts A. J. van Leusen merkte daarbij op, dat het diploma een officieel karakter heeft, daar het mede- onderteekend is door den Commissaris van Politie, den heer Weyburg. De heer van Leusen zeide, dat in kringen van doktoren en leeken vaak smalend gespro ken wordt over E.H.B.O., doch weersprak dit door de ervaring, welke hij van E.H.B.O. had opgedaan. Bovendien hebben de bezitters van eer. E.H.B.O. diploma en insigne het zelf in de hand om het smalend spreken over hun werk te weerstreven; want wat met liefde voor het doel is verworven moet door dezelfde liefde en onbaatzuchtigheid in stand gehouden worden. De examinanten weten zelf het beste, dat de uitslag van de gehouden examens getoond heeft, dat het werk van E.H.B.O. moet worden bijgehouden en het zou raadzaam zijn, dat zij, die een diploma verwierven en verder het hierbij zouden laten, de verkregen diploma's teruggaven, daar zij dan uiteraard niet een Hulp bij Ongelukken zouden zijn, doch een Ongeluk bij Hulp zouden worden. Persoonlijk voegde spr. hierbij de wensch, dat de garantie van zijn mede-onderteekening steeds een zuivere waarborg voor de verleening van hulp mocht zijn. De diploma's en insignes werden hierna door den heer van Leusen uitgereikt aan de dames mej. Kuiper en G. Tieleman en aan de heeren G. A. Alders, G. v. d. Brink, B. Broere, K. de Koning, J. C. J. Timmers, C. W. J. de Vries, S. Wildeboer en den trainer van V.S.V.. den heer A. v. d. Wint. Zoowel de heer van Leusen als de heer P. van 't Hoff. verbandleider van den cursus mochten na de uitreiking een aardige herin nering van de gediplomeeerden in ontvangst nemen als bewijs van erkentelijkheid voor de door beide heeren gegeven moeite en als dank voor de gevolgde lessen. WEER EEN SUCCES VOOR D.C.IJ. D.C.IJ. 3 behaalt het afdeelings- kampioenschap. Na het eerste tiental, dat op zoo'n fraaie wijze kampioen harer afdeeling is geworden, heeft ook het derde tiental van D.C.IJ. gis teravond in Hotel Kennemerhof er voor ge zorgd, dat D.C.IJ. twee kampioenstientallen bezit. Door een 137 overwinning op D.K.Z. n zal D.C.IJ. III het volgende seizoen promoveeren. Het vierde tiental dat In dezelfde afdeeling speelden moest met een bescheiden plaatsje op de ranglijst tevreden zijn. Onderlinge competitie. Voor de hoofdklasse zijn deze week de volgenden partijen gespeeld. J. H. H. MertensT. Basstra 20 P. LeyteG. Postma 02 T. PostmaH. Laros 11 C. SuykH. de Boer 11 J. H. H. MertensG. Postma. afgebr. DE PRUNIER TROPHY. Naar The Fishing News meldt is de Prunier Trophy ditmaal gewonnen door D. J. Knights, schipper van de drifter „Peace Wave" met een vangst van 271 crans (1084 manden). Het vorige jaar was de hoogste vangst 231 crans (924 manden). De Prunier Trophy is ingesteld door madame Prunier, de bekende eigenares van de groote Prunier-vischrestaurants in Londen en Parijs. Zij wordt jaarlijks toegekend aan den schipper, die gedurende de naj aars-haringteelt de grootste lading in Lowestoft of Yarmouth heeft aangebracht. De trophy bestaat uit een marmeren figuur, voorstellende de hand van een visscher, die een haring uit zee grijpt, alsmede een premie van 25, te verdeelen onder de bemanning van de winnende boot. Een gelijke premie wordt toegekend aan dengene, die op één na de hoogste vangst aanbrengt. Dit was ditmaal James Lough van den drifter BK 260 van Berwick on Tweed, wens grootste vangst 249'/2 crans '998 manden» bedroeg. De winnende vangst werd Donderdag 28 October, op één na de beste dag van de teelt, aangebracht. Zij leverde bijna 350 op. Drastisch besluit van trawler- reeders van Hull en Grimsby. In 1938 zal l/5 van de booten der verre visscherij worden opgelegd. Een besluit van groote beteekenis voor de Humberhavens is genomen door de trawlerrecders van Huil en Grimsby. Zij hebben nl. besloten, van 1 Januari 1938 tot 1 Januari 1939 1/5 deel van de trawlers, die deel uit maken van dc vloot der verre vis scherij stil te leggen. Hetgeen betee- kent dat in Huil, dat over 240 van deze trawlers en in Grimsby, dat over 170 van deze trawlers beschikt, resp. 40 a 50 en 30 a 40 trawlers gedurende een geheel jaar aan het productie-appa raat zullen worden onttrokken. Aldus luidt het officieele bericht: „Na langdurige onderhandelingen hebben reeders van trawlers der verre visscherij (distant water boats) in Grimsby en Hull in een in Grimsby gehouden gemeenschap pelijke bijeenkomst uitgemaakt, dat alleen een systematisch plan tot oplegging van een deel der vloot van in verre wateren visschen- de schepen het noodlot kan afwenden dat het geheele productie-apparaat van het vis- scherij bedrijf bedreigt. Daarom is overeengekomen, dat van 1 Ja nuari 1938 af iedere reeder van trawlers der verre visscherij 20 pet. van zijn vlootcapaci- teit zal opleggen. Het opleggen kan geschie den hetzij door een aantal booten geheel uit vaart te nemen, hetzij door elke boot voor de bepaalde periode tusschen twee trips op te leggen. Er is overeengekomen, dat elke reeder ver plicht zal zijn op elke twee reizen naar het verre Noorden één IJslandsche reis te laten maken. Dit vrijwillige schema zal geldig zijn tot 31 December 1938 of tot dat, mits vóór dien datum onder de nieuwe Sea Fish Industry Act een bij die wet voorgeschreven schema in wer king treedt." Er wordt nog bij vermeld, dat deze stap met den grootsten tegenzin door de reeders genomen is, maar men weet dat er geen keuze is, indien men een catastrophe onder de pro ducenten van dichtbijgelegen wateren of van de verre wateren wil vermijden. Het spreekt vanzelf dat deze nieuwe maat regel moet passen in de bepalingen van de nieuwe wet. The Fishing News merkt hierbij nog op, dat de nieuwste schepen minstens 50 (f450) per dag kosten en de laatste week waren de uitkomsten zoodanig, dat slechts enkele vang sten van het verre Noorden de kosten van de reis hebben opgebracht. En de kosten zullen nog stijgen, wanneer in de naaste toekomst de reeders nieuwe contracten voor de bunker kolen moeten afsluiten. De verhoogde kolen- prijzen zullen de exploitatiekosten per schip naar schatting 500 per jaar doen stijgen. Het spreekt vanzelf dat de vischhandel de zen maatregel ten zeerste betreurt. DERDE BONTE AVOND YV. v. W. De derde Bonte avond welke in het gebouw van den R.K. Volksbond plaats vond, mocht zich evenals de beide vorige in een groote belangstelling van de zijde van het publiek verheugen. Ruim 3000 personen waren aan wezig toen de heer Th. Bruijnzeels den avond opende met een woord van welkom. Spreker bracht in herinnering, dat thans de bekende zegelboekjes weer aan de beurt komen en wekte allen op aan deze doorloopende reclame zooveel mogelijk deel te nemen. De avond aldus de heer Bruynzeels zal volkomen gelijk zijn aan de vorige want er zal ook dezen avond een cadeauregen zijn. Vroeger was Velsen-Noord een uithoek maar de op de in gekomen kaarten staande namen en adressen wijzen erop dat Velsen-N. met dezen vooruit gang nog eens een centrum wordt. De muziek en de humoristen waren als op de vorige avonden. Zij deden ook thans nun uiterste best en ieder was tevreden. De col lecte voor Dekking en Kleeding bracht f 11.50 op. zoodat op de drie avonden ruim f 50 werd gecollecteerd Bij de verloting viel de hoofd prijs, een sierlijk theemeubel, aan mevr. T van den Bosch. Melklaan 105 Velsen-Noord. Te twaalf uur was ook de derde Bonte avond ten einde en daarmede de St. Nicolaasreclame campagne der Winkeliersvereeniging Wijker- oog. welke in alle opzichten schitterend ge slaagd mag heeten. R.K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING „GEZ. SAMENZIJN". T.E.P.—G.S. voorloopig 5-7 Deze zeer belangrijke wedstrijd vond te Haarlem plaats. Beide clubs immers hadden slechts één wedstrijd verloren en bezaten een redelijke kampioenskans. Door omstandighe den was de speeltijd tamelijk kort, zoodat vier partijen moesten worden afgebroken. De strijd had een uitermate spannend verloop. Na een 0—4 achterstand wisten de G. S.'ers bij het afbreken een 7—5 voorsprong te behalen. De overige partijen zullen arbitrair beslist wor den. De gedetailleerde uitslag luidt: T.È.P. Gez. Samenzijn. 1. H. Rump—G. Meijssen afgebr. 2. P. Hollenberg—L. Haver 0—2 3. Alb. Klein—P. Balm 2—0 4. A. Bronstring—P. Heilig afgebr. 5. B. v. d. Kroft—J. Speet afgebr. 6. J. v. d. Kroft—J. Jasperse 1—1 7. P. KlaverS. Nanne afgebr. 8. J. Kramer—B. Gjertsen 2—0 9. J. OvertoomChr. Bakker 0—2 10. J. DijtG. Haver 02 Voorloopige uitslag 5—7 Vermoedelijk zal het eindresultaat 11—9 ten gunste van G. S. worden. TENTOONSTELLING IN HET HERV. VEREENIGINGSGEBOUW. Namens de Diakonie der Ned. Hervormde Kerk, IJmuiden-Oost verzoekt men ons te melden, dat hedenmiddag in het Herv. Ver- eenigingsgebouw Kalverstraat (voorzaal) een tentoonstelling zal worden gehouden van de goederen, vervaardigd door de vrouwen- en meisjesvereenigingen. Deze goederen zijn be stemd voor uitdeeling aan behoeftige gezin nen. DE POST OP DE KERSTDAGEN. De Directeur van het post- en telegraafkan toor te IJmuiden maakt bekend, dat op 25 en 26 December a.s. in het algemeen geen bestel ling wordt uitgevoerd behalve te Amsterdam, Rotterdam,, 's-Gravenhage, Utrecht, Gro ningen en Scheveningen, waar op de beide Kerstdagen alleen bezorging plaats vindt van hetgeen op Zondagen in de bestelling wordt opgenomen. Te IJmuiden en te Velsen bestaat op gemel de dagen gelegenheid tot het afhalen van cor respondentie als op Zondagen. Het hoofdkantoor te IJmuiden en het hulp kantoor te Velsen zullen op de Kerstdagen voor de post-, telegraaf- en telefoondiensten zijn geopend als op Zondagen. Het hulpkantoor te IJmuiden-Oost alsmede de postagentschappen aan Kennemerlaan en Zeeweg te IJmuiden en dat te Driehuis 'gem. Velsen) blijven op 25 en 26 December a.s. gesloten. De collecte voor het Comité voor Kleeding en Dekking. A.s. Zaterdag zal in onze gemeente een col lecte worden gehouden voor het Comité voor de verstrekking van kleeding en dekking aan behoeftige ingezetenen. Abonnés op een der vijf radiocentrales in deze gemeente doen goed. tijdens het platen- uur heden- en morgenavond tusschen 7 en 8 hun luidspreker aan te zetten. Want dan zul len zij' kunnen hooren wat eenige leden van het comité over deze collecte te zeggen hebben. In een soort 5-minuten-speech zal men een aanbeveling kunnen beluisteren, die ongetwij feld haar doel niet zal missen. NOG STEEDS MIJNEN IN DE NOORDZEE Het blijkt, dat er zich nog steeds mijnen op den bodem der Noordzee bevinden. Vooral op diepten van 120 a 130 vaam worden deze werk tuigen der vernieling, die jarenlang een schrik voor den zeeman zijn geweest, nog vaak aan getroffen. En al zijn ze wellicht minder ge vaarlijk dan in of kort na den oorlog, het blijft Deze week zijn twee trawlers binnengeko men, die nog eens kennis met dit gevaarlijke goedje hebben gemaakt. De Ewald kreeg er twee in het net en de Cornelis vischte een mijn en een mijnstoel op. De Amerikaansche kanonneerboot „Panay", die door Japansche vliegtuigen op de Jangtse tot zinken werd gebracht. PROPAGANDA-AVOND V.D.J.O. Woensdagavond hield de Vrijz. Dem. Jon geren Organisatie een propaganda-filmavond m hpt Ver. Geb. der Vrijz. Hervormden. De secretaris dezer organisatie, de heer J. C. Deering uit Utrecht leidde den spreker van dezen avond, Mr. B. J. Stomps, in en heette de opgekomenen welkom. De heer Deering hoopte dat men zooals in den laatsten tijd in vele plaatsen van ons land het geval is, ook in Velsen definitief tot oprichting van een af deeling zou besluiten. Mr. Stomps begon daarna zijn rede over de beteekenis der democratie in onzen tijd. Hij achtte het een voorrecht tot jongeren te mo gen spreken. Spr. gelooft in de toekomst van den mensch. Na een strijd van zeer langen tijd zal de menschheid op hooger peil komen te staan, aldus de heer Stomps. Dc democratie is het middel om dit doel te bereiken. In onzen tijd ziet men alles in puin storten wat moei zaam is opgebouwd. We zien de inzinking van den Volkenbond, waarvan de oprichting een mijlpaal was in de geschiedenis der mensch heid. De Volkenbond is gebaseerd op de rechts overtuiging der aangesloten staten, en men moet. met erkenning der aanklevende fouten, toch de idee van den Volkenbond beschermen. Om de groote waarde der democratie te doen inzien herinnert spr. dan aan zijn eigen op treden naar aanleiding van het beruchte Rijksdagbrandproces, waarbij de Nederlander v. d. Lubbe werd ter dood veroordeeld zonder dat er eigenlijk iets aangaande zijn schuld was bewezen. In dezen tijd van beroering viel ook het geval Tonnet; deze generaal werd ten gevolge van een misschien ietwat te felle ver dediging van de rechten van een boer door de rechterlijke macht krankzinnig verklaard en in een gesticht opgesloten. Dank zij de vrijheid die men in een democratisch land heeft kon de geneesheer-directeur der inrichting den generaal na luttele dagen ontslaan, hoewel hij hiermede de autoriteiten een slag in 't gelaat gaf. Zou men zooiets ook kunnen doen in een dictatoriaal land? Spr. meent van neen. Daar is immers de staat heilig. In een democratisch land krijgt het recht gelding. Zoo iemand het oneens is met een overheids besluit staan voor hem de kranten open. Spr. maakt dan gewag van de diverse vrijheden die de democratie met zich brengt, zooals de drukpers- en godsdienstvrijheid, recht v. ver gadering enz. De superioriteit der democratie acht spre ker wel geteekend door het steeds weer voorko mende verschijnsel, dat men in dictatoriaal ge regeerde landen de democratie tracht na te doen. Zoo het besluit van den Grooten Fas- cistischen Raad, Italië uit den Volkenbond te laten treden, de comedie van Mussolini. Een ander voorbeeld van dit democratisch gordijn tje was de volksstemming in Rusland. Spr. laakt dan de machtswillekeur in de dictatuur- landen. De wil der dictatuurlanden om democratisch te lijken spruit voort uit het feit dat de de mocratie in elk mensch leeft. In ieder leeft de overtuiging, wortelt het gevoel dat de demo cratische staatsvorm de juiste is. Mr. Stomps wijdt dan verder uit over den Volkenbond en noemt een boek van Hugo de Groot, waarin deze rechtskundige tot de belangrijke uitspraak komt dat een staat misdadiger kan zijn en dus gestraft moet kunnen worden. Dit is de grondgedachte van den Volkenbond. Dat hij in onzen tijd faalt is een gevolg van de groote fout die de mensch heid maakte door van een jong instituut te verlangen dat het in een paar jaren zou op bouwen wat 19 eeuwen is verwaarloosd. Aan de jongeren de taak de idee van den Volken bond uit te dragen en de overtuiging te bren gen dat recht gaat boven macht. De heer Deering dankte daarna den spreker en wekte de aanwezigen op, den boer op te gaan om de beginselen der V.D.J.O. uiteen te zetten. Hij wees er uitdrukkelijk op dat deze organisatie geen voorportaal is van den Vrijz. Dem. Bond. Hierna was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. De beloofde propaganda film kon niet doorgaan wegens het ontbreken van een operateur. VEERTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar L. W Bruinzeel en L. Bruinzeel- Laadstra, Wijkerstraatweg 297 herdacht gis teren zijn 40-jarige echtvereeniging. IJMUIDEN'S MANNENKOOR VIERT 18 DECEMBER FEEST! Menn schrijft ons: Waar ook oprechte trouw Als tusschen man en vrouw. Teniet ging of te loor, Wel nimmer op een feest, Van IJmuiden's Mannenkoor! Wij mogen ons (In alle bescheidenheid) de vrijheid van deze variant op een der heer lijkste gedichten van onzen Vondel veroor loven, omdat wij ons tot taak hebben ge steld, op onze wijze en naar ons vermogen de geniale scheppingen van onzen onvolprezen dichter meerdere luister bij te zetten. Evenzoo doen wij de waarheid geen geweld aan, als wij ook hier beweren dat nog nooit op een feest van IJmuiden's Mannenkoor oprechte trouw en vriendschap jegens ons koor teloor ging. Welnu dan, ook thans weer staan we bijna aan den vooravond van zoo'n intiem gezellig vereenigingsfeest. Ook thans is het ons weer gelukt een amusanten Bonte avond te organiseeren op Zaterdag 18 Decem ber a.s. in de bovenzaal van het gebouw .Cycloop". Wij zullen niet verklappen waaruit ons ..gezelligheidsmenu" bestaat; genoeg zij ech ter, dat het een avond wordt van bonte ver scheidenheid en voor Elck wat wils. Een feestbal onder leiding zal dit bonte- koorfeest besluiten.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1