Onderwijswenschen der Kamer. K Vader en 2 zoons verdronken. DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Lorentz Lyceum krijgt geen subsidie. Minister van Buuren ont vangt verlanglijstjes. DEN HAAG Woensdag. Mr. Oud (v.d.) had met zijn verzoek aan Minister Slotemaker de Bruïne om zich prin cipieel uit te spreken over en bedoeld weer natuurlijk tegen financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, een teere kwestie aangeroerd. Dat was wel geble ken uit de discussies, die hij aldus had uit gelokt. De Minister kon zich echter al heel makkelijk van de zaak afmaken, aangezien deze heele kwestie geen punt van overweging in het Kabinet heeft uitgemaakt en dus lag het niet op den weg van dezen eenen bewinds man om nu zijn persoonlijke meening om trent dit punt kenbaar te maken. Hoezeer nu een maal in ons aard- sche tranendal het materieele ook ten aanzien van geeste lijke aangelegenhe den een rol speelt, trad vandaag weer eens herhaaldelijk aan het licht. De tegenwoordige re- feling betreffende e collegegelden heeft ongetwijfeld bezwaren, doch zij kon niet uitblijven, was noodig als cri sismaatregel; enfin Mevr. Mr. B. BAKKER- NO RT V.D. H. W. TILANUS G.-H. wordt een onderzoek ingesteld, of het niet 'n beetje anders, d. w. z. gunstiger kan voor de studenten (vooral dan voor hen, die reeds 3 jaar collegegeld voldaan hebben).Minister Slotemaker voelt alles voor Vondel en Von delstudie maar niet voor 'n daaraan te wij den leerstoel, want het is nu eenmaal zoo: geen geld, geen Vondelstudie op 's Rijks kosten. De te berde gebrachte klachten over de leeraarsopleiding, gaf den Minister aanlei ding tot de opmerking, dat men nu eenmaal den klok niet kan terugzetten, waarop een in terruptie volgde: „en de spelling dan". Ant woord van den Minister: als de heeren op dat gebied den klok willen terug zetten hij be doelde zeker, terug naar de Vries en te Win kel dan is het mij goed. Bij de afdeeling voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs lieten Mevr. Bakker Nort (v.d.). Ds. Faber (s.d.) en Mr. v. Dijke (a.r.) niet achterwege voor een betere salarieering van de veelal bepaald slecht be taalde leeraren te pleiten. Verder klaagden Mevr. BakkerNort en haar s.d. medelid Mevr. de VriesBruins over ten achter stelling van haar sexe-genooten bij benoemin gen. Oneens was dit vrouwelijk duo het overi het Lorentz-Lyceum te Eindhoven, waaraan laatstgenoemde geen, de v.d. spreekster wel subsidie gunde, wat ook 't geval was met Dr. Vos (lib.) en o.m. Dr. Mo lier (R.K.), ter wijl'daarentegen Mr. v. Dij ke (a.r.) het plei dooi van Mevr. Mr. BakkerNort op ondeug delijke gronden gebaseerd noemde. De a.r. af gevaardigde bleek gaarne een wets wijziging tegemoet te zien, waardoor mij nbouwkundige ingenieurs van Delft de bevoegd heid zouden krij gen om aan Hoo- gere Burgerscholen te doceeren. Het leerprogramma van deze onderwijsinrich tingen, zooals het nu wordt (zulks mede in verband met 't onderscheid tussehen IH. B. S. A en H. B. S. B bezorgde den heer Tilanus (c.h.) kopzorgen, speciaal wat de z.i. lastige wiskunde-eischen betreft. Dr. Vos (lib.) had iets met betrekking tot het vak „geschiede nis" te zeggen. Aangezien de laatste druk van de, eens goede, historische Putzger-atlas, met betrek king tot Nederland (om van de rest maar te zwijgen) niet zoozeer een wetenschappelijk als wel een Duitsch annexionistisch propa- ganda-karakter heeft, waar daarin Neder land bij het Duitsche cultuurgebied wordt ingelijfd, meende deze spreker op een niet meer gebruiken van dit propaganda- instee van leer-materiaal te moeten aandringen. Van den Minister vernamen we, dat deze at lassen bijkans niet meer gebruikt worden en bovendien, dat de inspectie van het Middel baar Onderwijs er op zal wijzen, dat men deze uitgave niet meer mag gebruiken. Naar aanleiding van het door den heer Tilanus gevoerde pleidooi voor opneming van godsdienst-onderwijs in het leerplan voor middelbare scholen en tevens salarieering van hen, die dit onderwijs dan zouden ge ven, gaf minister Slotemaker te verstaan het gelukkig te achten als de kerken dit onder wijs zouden verzorgen wat echter iets an ders ware als aanstelling en betaling van de leerkrachten door de overheid. Volgens den Minister let men bij de be noeming van leerkrachten bovenal op de ge schiktheid, niet op het geslacht van de sol licitanten. Soms is er echter aanleiding om den man voor te laten gaan, Overigens kon de Minister met groote stelligheid verkla ren, dat er nog wel degelijk benoemingen van vrouwelijke leerkrachten plaats vinden. De Minister gaf toe, dat splitsing van de klassen ongetwijfeld de werklooze acten-hou- ders zou helpen, maar als Dr. Vos de kosten hiervan op een millioen gulden schatte, moest hij dezen afgevaardigde toch op het hart drukken een beetje voorzichtig te zijn en ook te bedenken, dat de zaak heusch niet zoo simpel is, als hij wel scheen te denken. Het denkbeeld van vervroegde pension- neering in facultatieve gevallen bleek de be windsman wel te willen overwegen. Wat mevr. Bakker-Nort's klaagzang over te geringe sa larieering van leerkrachten aan particuliere onderwijsinrichtingen betrof, hier moest het antwoord wel luiden, dat er voor ingrijpen van de Regeering in dezen, geen plaats was. Nadat de Minister beloofd had er naar te zullen streven zich spoedig een oordeel eigen te maken over de kwestie van verleening der onderwijs-bevoegdheid aan te Delft afgestu deerde mijn-ingenieurs, wees hij er op, dat toepassing van de uitzonderingsbepalingen, waardoor de stopwet eventueel nieuwe subsi dies toelaat, pas bij een betere situatie van onze cel Hm id delen aan de orde kan komen. Daernm kan thans alléén subsidisering van het Eindhovensche Lorentz-Lyceum niet in overweging genomen worden. Voorts vernamen we o.m. nog, dat er alle gelegenheid zal bestaan om nader te spre ken over het nieuweleerplan van I-I.B.S. A en H.B.S. B, nl. als het .betreffende wetsont werp aan de orde is. Differentieering in het leerplan is mijn ideaal, zoo gaf de Minister te verstaan. Bij de afdeeling (Nijverheidsonderwijs moest de omzetting van den 3- in een 2-ja rigen cursus het vooral ontgelden. Zoo b.v. bij Dr. Vos (lib.), mevr. Bakker-Nort (v.-d.), den heer Steinmetz (r.-k.) en den heer v. d. Sleen (s.-d.), terwijl de heer Tilanus (c.-h.) aarzelde. De anti-revolutionnair Roosjen pleitte voor subsidies ten behoeve van de bijzondere christelijke nijverheidsscholen. Over een en ander zal Donderdag de Mi nister vermoedelijk wel 't zijne te zeggen hebben. AVONDVERGADERING Begrooting van het V er keer s fonds. Een Minister van Waterstaat moet, wel be schouwd, eenige eigenschappen van Sinter klaas hebben. In de eerste plaats dient hij met veel geduld en welwillendheid kennis te nemen van tal van verlanglijstjes, door diverse Kamerleden voorgedragen. En voorts moet hij met milde hand strooien, al ware het dan al leen maar, dat hij den een met de toezegging moet bevredigen, dat hij zal overwegen, den ander, dat hij zal onderzoeken, een derde, dat hij zal nadenken enz. enz. Op het lijstje van de heeren Sweens (R.K). en v. Li end en (s.d.) stond, dat ze gaarne zouden zien, dat er een eind zou ko men aan de provinciale rijwielbelasting, die in Noord-Brabant al bestond, voordat het Rijk bovendien cijns van rijwielen ging heffen. Versnelling van alle openbare werken be hoorde tot de wenschen van Ir. Vos (s.d.) En voorts kwamen verschillende afgevaardigden met wenschen ten opzichte van de verkeers- coördinatie. Zoo de heer v. Braambeek (s.d.), die ten dezen op grooten spoed aan drong, dito de heer Krijger (c.h.), die ac- coord kon gaan met de voorgenomen sluiting van ongeveer 150, zeer schaarsch gebruikte spoorwegstations maar, zoo voegde spr. er aan toe, dan moeten wel de spoorweg- autodiensten tijdig klaar staan voor overne ming van het vervoer. De nat. soc. Wouden berg bepleitte aanleg van auto-snelwegen en afschaffing van de Rijwielbelasting, alsmede van die op de auto's, waartegenover hij dan verhooging van de benzinebelasting aanbeval. Tenslotte gaf Mr. v. D ij k e (a.r.) uiting aan de vrees, dat de Minister al te geringe sym pathie tegenover de particuliere autobusonder nemingen aan den dag zóu leggen en te veel voor A.T.O. en tramondernemingen. Minister v. Buuren verzekerde met na druk, dat hij hiervoor heusch niet beducht hoefde te wezen. De Minister zal ernstig werk maken van wettelijke maatregelen betreffen de de coördinatie. Overigens heel wat minzame toezeggingen om te overwegen enz., doch men moest wel bedenken, dat ook hier weer de duitenkwestie een rol speelt en we zitten nu eenmaal niet dik in de duiten. De afdeeling Spoorwegen riep de herinnering aan korfbal in ons op een twaalftal betrad het parlementaire veld, d.w.z. een dozijn spre kers wierpen wenschen in een bodemloos mandje. De heer v. Houten wilde zelfs een strafworp doen een motie om de korting- op de pensioenen van het spoorwegpersoneel ongedaan te maken. Nog zij aangestipt, dat de heer Baas (a.r.) het euvel der onbewaakte overwegen besprak en verdere beperking van den dienst op Zondag aanbeval, en dat de heer Wijnkoop (commun.) invoering van de 40-urige werkweek voor 't heele spoorwegper soneel aanprees, terwijl spr. het in strijd met de positief-christelijke beginselen van het kabinet achtte, dat de menschen al te lang uit hun gezin worden gerukt. Toen het 's nachts kwart voor een was. dreigde het ver langen te triomfeeren om van korfbal tot rugby over te gaan, want er kwamen nog sprekers bij. Zoo Ds. Zandt (H. Ger.) die tegen het spoorwegverkeer op Zondag zijn be kende bezwaren ontwikkelde. Tenslotte be toogde de heer Duymaer v, Twist (a.r.) dat de tekorten een gevolg zijn van de on juiste spoorwegpolitiek. Van Minister v. Buuren vernamen we, dat hij de mogelijkheid van tariefsverlaging ern stig zal bestudeeren al ziet hij nog niet zoo licht de mogelijkheid hiervoor. Ten opzichte van opheffing van 150 stations, bestaat er geen reden tot kritiek. Die stations werden al te schaarsch gebruikt. Alleen als de econo mie van het bedrijf 't toelaat wil de Minister voor modernisatie van de spoorwegen naar 't Noorden zorg dragen. Wat deze bewindsman vertelde, althans wat we er van verstaan konden, had niet veel om het lijf. Doordat de Minister een zeer zuinig- man is, gebruikt hij voor zijn aanteekeningen zoowel voor- als achterkant van blocnote- blaadjes, doch dit heeft tengevolge, dat hij bij het voorlezen van zijn antwoord zoozeer op z'n papier moet turen, dat daardoor zijn geluid niet ver reikt. Alleen zij nog aangetee- kend, dat Dr. Mr. v. Buuren bestreed, dat de personeelstoestanden niet zouden deugen. E. v. R. zien zeer>ü 'OU en Vjriep verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJN HARDT Koker 12 cachets 50 ct. Proefdoosje 2stuks /Oef. (Adv. Ingez. Med.) Noodlottig einde van strooptocht. Bootje vermoedelijk omgeslagen. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn de 45-jarige G. van Ham en zijn beide zoons, de 21- jarige Govert en de 17-jarige Jan, in de rivier de Mark verdron ken. Hun lijken zijn Woensdag avond in de rivier gevonden. De vader en zijn beide zoons hebben, zoo als bij onderzoek gebleken is, Maandagnacht omstreeks één uur hun woning verlaten om tezamen met den iets verder wonenden L. van Alphen met den lichtbak in den Beer- mondpolder te gaan stroopen. Van Alphen heeft Van Ham en zijn beide zoons dan ook het laatst gezien toen zij hem aan zijn wo ning kwamen halen. Van Alphen achtte het weer echter niet gunstig om te gaan stroopen, waarna de drie Van Hams gezamenlijk vertrokken. Nadien heeft niemand hen meer gezien. Eerst Woensdagmorgen kwam de vrouw van Ham bij Van Alphen informeeren of hij ook wist waar haar man en beide zoons wa ren, aangezien deze sedert Maandagnacht niet meer thuis waren gekomen. Van Alphen heeft daarop naar alle zijden geïnformeerd, doch toen bleek, dat niemand het drietal Dinsdag of Woensdag had gezien, stelde hij 's middags den burgemeester van Fijnaart en de marechaussee van de brigade Willem stad van de vermissing in kennis. De marechaussee stelde hierop direct een onderzoek in, waarbij het vermoeden is ge rezen. dat de drie stroopers, nog vóór hun eigenlijke strooptocht aanving, zijn ver dronken. Om van het iSlobbegors in den Beermond- polder te komen, moesten de stroopers nl. de rivier de Mark, die ter plaatse 40 meter breed en ongeveer 6 meter diep is, oversteken. Zij deden dit als regel met een z.g. „bak", een plat, circa 40 c.M. diep vaartuig. Deze bak nu is door de marechaussee Woensdagnamiddag op eenige honderden meters van het Slobbegors in de Mark drij vende gevonden, met den bodem naar bo ven. Waarschijnlijk is de bak tijdens het over steken ten gevolge van den snellen stroom en den hevigen wind in den nacht van Maandag op Dinsdag omgeslagen en zijn de drie mannen jammerlijk verdronken. Toen de lijken gevonden werden, hingen de geweren nog om de schouders. Oude heer door vrachtauto over reden eu gedood. Woensdagmiddag is de 84-jarige heer G. Smit Ezn., te Heerenveen bij het oversteken van den weg, toen hij weifelde, door een vrachtauto aangereden en onmiddellijk ge lood. De politie stelt een onderzoek in. Den chauf feur treft geen schuld. Louis van Tulder in Den Haag gehuldigd. Bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Den tenorzanger, Louis van Tulder, die dit concertseizoen het feit herdenkt, dat hij voor 25 jaren zijn zangersloopbaan begon, is thans ook in de residentie een grootsche en harte lijke hulde ten deel gevallen. Woensdagavond, na afloop van de toon kunstuitvoering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarop de „Missa So- lemnis" van Beethoven werd uitgevoerd on der leiding van dr. Peter van Anrooy en waartoe medewerkten het Residentie-orkest, het koor der afdeeling Den Haag van de Maatschappij tot hevordereing der Toon kunst, alsmede de solisten Jo Vincent, Suze Luger, Willem Ravelli, Louis van Tulder, Sam Swaap, en Johan de Zwaan, werd de jubi laris allereerst toegesproken door den voor zitter van het uitvoerend comité, mr. G. A. van Haeften. Namens een groot aantal bewonderaars wier namen in een album zijn verzameld, overhandigde mr. Van Haeften den jubilaris een geschenk onder couvert. Namens den minister van Onderwijs, sprak de heer P. Visser, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs. Spr. verontschuldigde de afwezig heid van den minister met de woorden, dat deze moest meespelen in het gouvernements orkest bij de uitvoering van de begrootings- symphonie. Spr. deelde den jubilaris mede, dat hij bevorderd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De voorzitter van de Maatschappij tot be vordering der toonkunst, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn dankte den heer Van Tulder voor het vele, dat hij in het belang van de Nederlandsc-he toonkunst heeft gedaan. Spr. deelde mede, dat het hoofdbestuur op de a.s. algemeene vergadering zal voorstellen den heer Van Tulder te benoemen tot lid van verdienste. Zich richtende tot den dirigent van dezen avond, dr. Peter van Anrooy, stel de spr. ook diens beteekenis voor de toon kunst in het licht. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur besloten heeft dr, Van Anrooy de eerepenning van de maatschappij toe te kennen. Het talrijke publiek juichte ook deze onderscheiding stormachtig toe. VERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN TUINBOUWRAAD. De Nederlandsche Tuinbouwraad hield dezer dagen een bijeenkomst, waarin de voorzitter, de heer A. J. Verduyn Jr., te Lisse,.er o.m. op wees, dat de opleving, welke in het eerste halfjaar 1937 in bepaalde tuinbouwgroepen viel waar te nemen zich in het tweede half jaar niet heeft voortgezet. Met enkele woorden werd het overleden lid van het Centraal bestuur van den raad, den heer P. Slot, herdacht. Besloten werd ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van den raad op 14 Mei 1938 een bijzondere vergadering te beleggen, een receptie te houden en een feestmaaltijd te or ganise eren. Tot voorzitter van den raad werd benoemd de heer Jac. Smits te Naarden voor de ko mende periode van twee. jaren. Uitvoerige' mededieelingen werden gedaan door den heer J.. C. M. Mensing over den tuinaanleg bij het Nederlandsche paviljoen op de Parijsche tentoonstelling en de inwen dige versiering van dit gebouw. Een overzicht werd gegeven van de plannen met betrekking tot de Nederlandsche inzen ding op de Gentsche Floraliën 1938. Aan het einde :der vergadering bracht de heer Jac. Smits den afgetreden voorzitter dank voor zijn leiding gedurende de afge- loopen twee-.jaren. In Amsterdam wordt een regiment luchtdoel artillerie gelegerd. Gemeente moet een terrein beschikbaar stellen. Kosten 1.200.000. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad een voorstel in gediend om voor het gereed maken van een militair oefenmgsterrein, groot ongeveer 25 H.A., gelegen in in den Riekerpolder, met bijbehooren, een krediet beschikbaar te stellen van f 1,200.000. Verder stellen zij voor in beginsel te bepalen, dat dit oefeningsterrein met bijbehooren, nog nader aan te wijzen, terreinen, kosteloos voor mili taire doeleinden ter beschikking van het rijk zullen worden gesteld in een nader te bepalen vorm en voor een nader vast te stellen termijn, In de toelichting op dit voorstel deelen B. en W. mede, dat de onderhandelingen, welke zij den laatsten tijd met de militaire autori teiten hebben gevoerd om in Amsterdam we derom een garnizoen gevestigd te krijgen, tot een gunstig resultaat hebben geleid. Op 4 December hebben zij bericht ontvan gen, dat de minister van Defensie besloten heeft het op te richten 2e regiment lucht doel-artillerie in een der kazernes te Amster dam te legeren, waarmede voor Amsterdam 'een traditie herleeft. Het ligt in de bedoeling, dat reeds op 15 Juni 1938 het garnizoen te Amsterdam wordt gelegd. Bij de gevoerde onderhandelingen werd van militaire zijde als onafwijsbare voorwaarde voor de legering van een garnizoen gesteld, dat in de onmiddellijke omgeving van Am sterdam een oefeningsterrein van voldoende grootte en geschikt voor het oefenen met luchtdoelartillerie ter beschikking zou ko men. B. en W. zijn van meening, dat de voordee- len waaronder de economische een be- belangrijke rol spelen verbonden aan de aanwezigheid van een garnizoen, in casu een geheel regiment luchtdoelartillerie zeer zeker opwegen tegen het geldelijke offer dat de ge meente zal brengen, indien zij de militaire terreinen, grootendeels aan de gemeente toebehoorende in den Riekerpolder. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het korps luchtdoel-artillerie, dat op 26 Mei 1922 is opgericht en te Utrecht is gevestigd, ver moedelijk zal worden veranderd in een briga de, bestaande uit een staf en twee regimen ten. De tegenwoordige commandant van het korps luchtdoelartillerie is kolonel J. M. Rid der van Rappard, hoofdinstructeur is luite nant-kolonel A. J. Maas. Het nieuwe regiment zal geheel gemotori seerd zijn en bestaanuit een afdeeling luchtdoelartillerië en luchtdoelmitrailleurs. Het feit dat de troep géheel is gemotoriseerd, heft gedeeltelijk het bezwaar op, dat be staat door den grooten afstand tussehen ka zernes en oefeningsterrein, waarvoor gronden in den Riekerpolder, (dit is in de nabijheid van Schiphol), zijn aangewezen. De vredes organisatie van het tegenwoordige korps luchtdoel artillerie bestaat behalve de staf, uit drie schoolcompagnieën. Met de voorbereidingen voor het inrichten van logies voor het luchtdoelregiment is reeds een aanvang gemaakt. De in de Oranje- Nassaukazerne opgeslagen goederen worden voor zoover eenigszins mogelijk, naar andere militaire gebouwen, o.a. het arsenaal, over gebracht. Aangezien de beschikbare plaats ruimte voor opslag in de hoofdstad zeer ge ring is, kan de overbrenging der voorraden niet zoo snel geschieden, als men dit wel zou wenschen. Het is de bedoeling, dat in de Oranje-Nassau-kazerne onderdak zullen vin den de manschappen en het ongehuwde ka der. De aandacht moet worden gevestigd op een misverstand, dat heerscht omtrent Amster dam als garnizoensstad. Het is namelijk niet juist, dat Amsterdam, zooals velen meenen, de laatste jaren zonder garnizoen is -geweest. Weliswaar is in het voorjaar van 1922 het zevende regiment, als laatste, naar elders ver trokken en was dit in 1924 eveneens het geval met de compagnie hospitaalsoldaten, doch in hetzelfde jaar is het garnizoensdetachement opgericht, terwijl bovendien in de hoofdstad gelegerd zijn de tweede afdeeling politie- troepen en de brigade der koninklijke ma rechaussee, zoodat de stad nooit zonder garni zoen is geweest. Op het oogenblik bedraagt de garnizoenssterkte tweehonderdvijfenne gentig man. Vrouw te Utrecht doodgeschoten. Dader lost ook enkele schoten op haar dochter. Gisteravond te omstreeks tien uur heeft in de Boomstraat te Utrecht een ongeveer dertigjarige ambtenaar bij een crisis-instelling te Utrecht, ver moedelijk in een vlaag van woede, revolverschoten gelost op zijn hospita en haar dochter. Het meisje bracht den huurder, die reeds eerder blijk had gegeven er een zeer onaan genaam humeur op na te houden, een bordje met boterhammen op zijn kamer. Plotseling hoorde de moeder dat er boven lawaai was en haar dochter haar hulp inriep. Zij snelde naar boven, waar de ambtenaar uit een re volver eenige schoten op haar loste. Door een der kogels werd zij levensgevaarlijk in den buik gewond. De 16-jarige dochter kreeg een schampschot aan de hals. Inmiddels waren omwonenden op het hulp geroep toegesneld. Zij vonden het dochtertje in overspannen toestand voor de deur van het huis. Boven lag de moeder. Zij bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. In allerijl werd de vrouw naar de Rijksklinieken gebracht waar zij vrijwel direct na aankomst overleed. De dader, die zich uit de voeten had ge maakt, heeft zich ongeveer een kwartier na het gebeurde bij de politiepost aan de Witte1 Vrouwenbrug gemeld. Minister Steenberghe beantwoordt opmerkingen. Wetsontwerp voor markt- en straathandel in voorbereiding. De vraag van vele Tweede Kamerleden of maatregelen te verwachten zijn om de nog steeds te hooge woninghuur van arbeiders woningen te verlagen en om de rente en af lossing van hypothecaire leeningen, voor zoo ver die nog te hoog zijn, omlaag te brengen beantwoordt de minister van Economische Za ken in zijn Memorie van Antwoord in ontken- nenden zin. Hij geeft gaarne toe, dat het vraagstuk van de vaste lasten door de depre ciatie van den gulden zeker nog niet op alle gebied is opgelost, doch hij meent, dat onder de bestaande verhoudingen de bedoelde maat regelen alsmede een schuldherleiding ten ge volge van overheidsdwang de situatie eer slechter dan beter zou maken. Het valt niet te ontkennen, dat de spannin gen op crediet- en kapitaalmarkt na het los laten van den gouden standaard vrijwel ge heel zijn verdwenen, waardoor een belangrijke verbetering is ingetreden. Zou de overheid thans echter dwingend op dit gebied ingrijpen dan zou de situatie op dit gebied over de ge- heele lijn weer gespannen kunnen worden. De minister geeft gaarne de verzekering, dat hij, evenals in zijn eerste ambtsperiode, het georganiseerde bedrijfsleven zooveel als ver antwoord is zal inschakelen bij belangrijke onderhandelingen met het buitenland. De minister is bereid in voorkomende ge vallen, waarin het bedrijfsleven het initiatief zou nemen tot uitzending naar het buitenland van een representatieve missie, die voor den handel een weg zou moeten banen, daaraan zijn medewerking te verleenen op een wijze zooals door zijn ambtsvoorganger is geschied met de uitzending van een handelsmissie naar Zuid-Amerika. Hij is evenwel van oordeel, dat de behoefte aan een dergelijke vertegen woordiging van het Nederlandsche bedrijfs leven in de verschillende gevallen zeker niet even sterk gevoeld zal worden, terwijl ook het nut niet altijd evenredig zal zijn aan de kos ten. Bevordering van den uitvoer. Als een bewijs, dat de regeering er steeds op uit is al het mogelijke voor den uitvoer van tuinbouwproducten te bereiken moge dienen, dat toen in den loop van dit jaar het mogelijk bleek de betalingscontingenten voor den uit voer naar Duitschland te verhoogen, voor den tuinbouw-uitvoer een grootere vermeerdering werd bedongen dan voor de overige uitvoei- producten. Over het geheele jaar 1937 stegen de betalingscontingenten voor den tuinbouw- uitvoer met 48%, vergeleken bij 1936. Ook bij de komende ónderhandelingen met de Duit sche regeering zal met de tuinbouwbelangen ten volle rekening worden gehouden. Wat betreft den uitvoer van groenten en fruit naar andere landen dan Duitschland zegt de minister, dat ten aanzien van de invoer- mogelijkheid in het algemeen steeds in het oog moet worden gehouden, dat de bezwaren tegen den invoer van tuinbouwartikelen in veie lan den bijzonder groot zijn, veel grooter veelal dan tegen den invoer van andere agrarische producten. Dit neemt niet weg, dat, indien de mogelijkheid zich daartoe voordoet, steeds getracht wordt afzetmogelijkheden ook naar die landen te verkrijgen. Industrialisatie. Om in de richting van industrialisatie te slagen, zal het in de eerste plaats noodig zijn, dat het algemeene kostenpeil waarop onze industrie werkt, zoodanig is, dat ook het ter hand nemen van nieuwe objecten voor de toe komstige ondernemers de noodige aantrekke lijkheid bezit. Dit is een onderwerp waaraan de minister bij voortduring zijn aandacht be steedt en dat welslagen van de industrialisa tie-politiek op beslissende wijze beïnvloedt. Een andere voorwaarde voor het welslagen van de industrialisatiepolitièk acht de minis ter gelegen in de inschakeling van de bestaan de industrie. De vraag, op welke wijze deze inschakeling tot stand kan worden gebracht, houdt den mi nister op het oogenblik in ernstige mate bezig. Op dit oogenblik is het departementale bureau betrokken bij het onderzoek naar een 50-tal projecten. Ten aanzien van den stand van afzonderlijke plannen, waaromtrent inlichtingen werden gevraagd, kan de minister, wat de oprichting van een aluminium fabriek aangaat, op het oogenblik geen nadere mededeeling doen. Tot de stichting van walswerken hebben eenigën tijd geleden een tweetal ondernemingen in den lande het besluit genomen. Een dezer walswerken zal in de nabijheid van de hoogovens worden gevestigd. De oprich ting van een staalbedrijf mag in verband met deze walswerkplannen eveneens binnen niet al te langen tijd worden verwacht. Een wetsontwerp voor den markt- en straathandel is in voorbereiding. Ten aanzien van de regeling van den ver koop door middel van automaten deelt de minister mede, dat de opmerkingen van de commissie van rapporteurs nopens het aan hangige ontwerp, zoomede de intusschen ge wijzigde omstandigheden en de adviezen van belanghebbende en deskundige instanties een nieuwe overweging van het vraagstuk noodig maken. Kamers van Koophandel. De minister gevoelt in beginsel voor de ge dachte van verscheidene leden inzake een meer organische samenstelling der Kamers van Koophandel en fabrieken en een beter kiesstelsel, doch volgens zijn meening kan een dergelijke wijziging niet incidenteel plaats hebben. Zij vereischt een degelijke en om vangrijke voorbereiding. De minister verklaart echter gaarne, dat hij bereid is een begin te maken met een onder zoek. Ook de minister is overtuigd van de wen- schelijkheid, om te komen tot een registratie van allen, die eenigen tak van handel of nij verheid uitoefenen, zij het dan,, dat wellicht voor de kleinere zakenlieden een andere re gistratie dan door inschrijving in het handels register aanbeveling zal verdienen. Het ligt in de bedoeling, dat voor venters, straat- en marktkooplieden inderdaad een af zonderlijke regeling zal worden getroffen. v Vreeselijk eenvoudig: nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voorran§sweg nGdert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van finks of von rechts komt. Let op de V-borden: 't is voor uw eigen veiligheid!

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2