EEN TECHNISCHE PROEFVAART OP DE NOORDZEE. OM EEN KIND Het regiment motor-artillerie te Naarden herdacht Woensdag zijn 10-jarig bestaan, bij welke gelegenheid aan het regiment acht bazuinen met fanions werden aangeboden Gen. majoor titulair D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, wien eervol ontslag verleend is als adjudant van H. M. de Koningin in gewonen dienst met gelijktijdige benoeming tot adjudant in buitengewonen dienst Te Soerabaja brak brand uit op Wonokromo, in de petroleum-installatie van t ix j i i u i l. l de B.P.M. asfalt had vuur gevat, .'at een dreigend aanzien kreeg door Tw'alt ,0n 33n °ude '"'Jw.elpfaa.jes z„n mgezameld ten behoeve van de aanwezigheid in de nabijheid van benzine. Met groote moeite kon de brand de vereeniging tot bevordering der belangen van ib.c-patiënten qeblucht worden, waarbij een tropische regenbui meehielp Yvon Delbos, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken met zijn Jugoslavischen collega Stoyadinovitch tijdens het bezoek van eerst genoemde aan Belgrado De echtgenoote van den burgemeester van Amsterdam, mevrouw C. de Vlugt Flentrop, bezichtigde Woensdag de tentoonstelling van luiermand-uitzetten, door leerlingen van een der scholen in de hoofd stad vervaardigd Het voor Zuid-Amerikaansche rekening op de werf .De Klop te Sliedrecht gebouwde m.s. „Farrapo" heeft Woensdag zijn technische proefvaart gemaakt op de Noordzee. Een kijkje aan boord tijdens het nemen van de snelheidsproet vanwege het scheepbouwkundig proefstation uit Wageningen FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GAHAL Nadruk verboden. 20) Intussehen richt hij verschillende vragen tot Danny, welke kennelijk ten doel hebben iets meer over de beide meisjes-studenten te vernemen. Vooral de mededeeling, dat Nicolle's vader als verteegenwoordiger van een filmver huurkantoor de provincie bereist, schijnt hem in hooge mate te interesseeren. Na een poosje verdwijnt hij plotseling door een zijdeur naast het buffet, om onmiddellijk daarna weer te voorschijn te komen, gewa pend met een bezem. Hij begint eenigszins omslachtig in Danny's omgeving de vloer te vegen en als hij eindelijk den tijd gekomen acht het zwijgen te ver breken, deelt hij zeer voorzichtig, elk woord zorgvuldig overwegend mee, dat hij een voor stel wil doen. 't Is een beroerde tijd en het zal niet meervallen spoedig een nieuwe be trekking te vinden. Het zou kunnen zijn, dat mr. Ward in geldverlegenheid kwam en in dat geval moest hij zich dan maar tot zijn ouden vriend Bigs wenden. „Ach, weet u, mr. Ward, ik heb nog een aardig spaarduittje op de bank. En van huis uit doe ik nu eenmaal graag zaken. Tegen een kleine rente of zooEnfin, als u geen raad meer mocht weten, komt u maar gerust bij mij. Over de terugbetaling behoeft u zich geen zorgen te maken. U zult best weer eens ergens onderdag komen. Daar ben ik niet bang voor En dat u een fatsoenlijke kerel bent, mr. Ward, daarvoor durf ik mijn hand in het vuur te leggen Hoewel Danny's denkvermogen door het alcoholgebruik hij heeft intussehen reeds het zesde glas wijn geledigd min of mee aan scherpte heeft ingeboet, begint hij toch langzamerhand eenigszins wantrouwend te worden. Een snel opkomend gevoel, dat Bigs meer van de zaak-Coverley weet dan hij wil zeggen, laat hem niet meer los. Waarom an ders die merkwaardige belangstelling voor de kleine Maud en dat dringende informeeren naar Nicolle's vader. En nu weer dat geldaanbod! Merkwaardig! Daar is iets niet in den haak! Nee, dat klopt niet heelemaalDie Fred Bigs moet eens voorzichtig aan den tand wor den gevoeld, maar niet nu, niet hier, want dan zou hij het zeker in de gaten krijgen. En een hem zelf onverklaarbare ingeving laat Danny de woorden zeggen, die voor zijn geheele verdere leven beslissend zullen zijn: „Dank je, Bigs. Verdraaid aardig van je, dat je wilt helpen, maar voorloopig zal ik van je vriendelijk aanbod geen gebruik maken. Ik heb ook een kleinigheid gespaard en mijn moeder heeft een lijfrente. Maar ik zou het op prijs stellen, als je me daarbuiten aan de Theems eens een keer kwam opzoeken. Als je van visschen houdt, gaan wij er samen een keer op op!" „Afgesproken!" zegt Bigs enthousiast. „Als u het goed vindt, breng ik m'n vrouw, die ik in Weenen aan den haak heb geslagen, mee. Ik heb allang beloofd haar de omgeving van Londen te zullen laten zien Als Danny de fabriek verlaat, wordt hij bui ten opgewacht door een monteur van den motorhandel Philip Poole, die het nieuwe mo torrijwiel komt afleveren. „Eindelijk, mr. Ward; ik dacht al, dat u niet meer kwam", begroet de monteur hem ..Hier hebt u het karretje. Zóó van de fabriek. Een schitterende ma hine Droefgeestig staart Danny naar het motor rijwiel. Er zit nu niet anders op dan naar mr. Poole te gaan en hem te zeggen: Het spijt me, mr. Poole, maar ik ben ontslagen. Geeft u mij alsjeblieft de tien pond terug, die ik vooruit betaald heb. Voorloopig zie ik geen kans de overige termijnen te voldoen. Ja, mr. Poole het is werkelijk om te huilen!" Maar als hij de fonkelnieuwe motor wat nauwkeuriger bekijkt, kan hij de verleiding toch niet weerstaan er even op te gaan zitten. En als hij eenmaal op het zadel heeft plaats genomen en de handen om het scherp gebogen stuur heeft geklemd, dan is hij op hetzelfde oogenblik mr. Poole vergeten, de 10 pond voor uitbetaling en de termijnen, die nog voldaan moeten worden Hij wuift den monteur vriendelijk toe, zet den motor aan, buigt zich voorover en luistert. Ja, dat is muziek! Die geeft den mensch weer nieuwe kracht en energie) Vooruit! Een breede, recht straat ligt voor hem. Tempo, tempo! Groen licht, alles veilig. De een na den ander wordt ingehaald: voetgangers, wielrijders, trams, autobussen en auto's. Het gelijkt een symbool! Ja, als je een maal goed in het zadel zit, dan is het geen kunst meer. Dan kom je vooruit en behoef je je door niets en niemand te laten weer houden! Neen, mr. Gordon, tenslotte hebt u niet met een schaakstuk te doen, dat u naar willekeur uit het spel kunt nemen. Misschien spreken we elkaar nog wel eens nader! En dan mr. Gordon hoop ik u nog eens ronduit mijn meening te kunnen zeggen En met deze alleenspraak bant Danny de Estna fabrieken en haar directeur-generaal voorloopig uit zijn gedachten om zich geheel over te geven aan zijn nieuwste aanwinst, voor een deel nog onbetaalden motor, die hem het leven weer wat zonniger doet zien en hem nu op zijn veerenden rug in een kortst mogelijken tijd naar de groene oevers van de Theems brengt. Pan, de dog, toont zich, na Danny grondig besnuffeld te hebben, bereid deze in den kring der aan zijn zorg toevertrouwden op te nemen. De nieuwe motor wordt, zoowel door Nicolle als door Kitty, oprecht bewonderd, maar het proefritje, dat Danny direct met Nicolle wil ondernemen, moet op dringend verzoek van de beide meisjes tot den volgenden dag wor den uitgesteld, omdat men Danny eerst van het belangrijke nieuws op de hoogte wil stel len. Coverley is plotseling opgedoken. Ook Danny weet geen andere verklaring voor de verrassende gebeurtenissen te vinden. Daar zitten ze nu midden in een spannende detectivefilm. Schoten in het bosch, een chauffeur, die wordt neergeslagen en een ge heimzinnige boodschap, welke den machtigen directeur-generaal der Estna-fabrieken de stuipen op het lijf jaartHet is alles even fantastisch. Onwillekeurig moet Danny aan de woor den van den can tinehouder denken: „Het staat nog lang niet vast, wie hier de misdadi ger is En het verslag, dat de beide meisjes over hun onderhoud met den politie-assistent Kay- nes uitbrengen, lijkt hem een bevestiging van deze woorden. Maud zal dus ook in bescher ming moeten worden genomen tegen Gordon, haar pleegvader, wiens motieven voor de adop tie van zeer bedenkelijken aard schijnen te zijn Het drietal zit langen tijd bijeen, beraad slagend wat hun te doen staat. „Enfin", zegt Danny eindelijk op vaderlijken toon, „nu kan jullie in ieder geval niets meer gebeuren. Ik zal hier voorloopig blijven en in dien tijd de heele geschiedenis eens onder de loupe nemen „Hè ja", plaagt Kitty, „Danny als bescher mer van weduwen en weezen „Hoe wil je dat klaar spelen om hier te blij ven?" vraagt Nicolle verwonderd. „Heb je dan vacantie?" Danny knikt. Waarheid en fantasie be denkelijk door elkaar haspelend,, hangt hij een verhaal op over een bezoek bij mr. Gordon, 'die hem op zijn privé-kantoor zou hebben ont boden en bij die gelegenheid van zijn erkente lijk zou hebben blijk gegeven in den vorm van een onverwacht verlof en een belofte voor een aanzienlijke salarisverhooging. „Neemt u de zaak zelf ter hand, mr. Ward, heeft hij gezegd. Dan pas zal ik gerust zijn. Zooals u wilt, mr. Gordon, heb ik geantwoord, ik ben geheel tot uw dienst. Ik was trouwens zelf al van plan u voor te stellen de bewaking daar buiten aan mij over te laten, want, onder ons gezegd, mr. Gordon, zei ik, die politie assistent Kaynes lijkt me niet zoo'n licht De volgende dag gaat voorbij, zonder dat er Iets bijzonder gebeurt. Danny levert zich geheel over aan zijn zor- gelooze stemming, die niet naar vandaag of morgen vraagt. Er is niet zoo heel veel intel lect voor noodig om te begrijpen, dat de strijd tusschen Gordon en Coverley niet geheel langs hem heen kan gaan en hij heeft zich vast voorgenomen om de kans, die hem daarbij geboden wordt, tot de laatste consequentie uit te buiten. In de beste stemming musiceert hij den ge- heelen ochend op zijn banjo. Kitty assisteert hem op haar luit. maar elk lied, dat hij inzet, is doortrokken van eenige melancholie. Al haar vriendschap ten spijt, is het voor Kitty toch verre van aangenaam „dat verliefde gedaas" van Danny te moeten aanhooren. Na het middagmaal verdwijnt Danny plot seling spoorloos om een uur later even on verwachts weer te komen opdagen met een dik touw, een stel ijzeren haken en een korte dikke plank. Dan verdwijnt hij voor de tweede en derde maal om telkens met een paar dikke palen te rug te keeren en 's middags, kort voor het thee-uurtje, wordt dan plechtig de door Danny voor „het pleegkind" vervaardigde schommel in gebruik genomen. .(Wordt vervolgd)^

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5