BERICHT Japansche Bommen. De Japanners zijn nu wat al te slordig met hun bommen geworden. Na een aanval op Engelsche schepen hebben zij de Amerikaan- sche kanonneerboot Panay en drie tankbooten van de (eveneens Amerikaansche) Standard Oil Company op de Jangtse tot zinken ge bracht en de uitwerking op de Engelsche en Amerikaansche regeeringen is niet uitgeble ven. Vooral de regeering van president Roose velt blaast hoog van den toren. Excuses zijn al gemaakt, schadevergoeding is al toegezegd, maar de schuldigen moeten ook bestraft wor den. Dat zal meer voeten in de aarde hebben, want de Japansche regeering stelt zich na tuurlijk op het vanouds-bekende standpunt van de „vergissing". Daar gelooft Amerika niet aan. Die schepen voeren alle de Ameri kaansche vlag, zij droegen bovendien de „Stars and Stripes" op de brug en niettemin zijn zij tot viermaal toe aangevallen en door de Ja pansche vliegtuigen met hun bommen tot zin ken gebracht van 150 M. hoogte. Inderdaad lijkt de vergissing niet erg waar schijnlijk. Overigens is het geval weer erg leerzaam voor de menschen die dat luchtwa- pen zoo onbeduidend vinden en meenen dat het zich tot militaire doelen van den vijand bepalen zal. In den oorlog in het Verre Oosten heeft het al heele volkswijken van Nanking en Shanghai uitgemoord en vernietigd en nu boort het bij vergissing een reeks schepen van een neutrale mogendheid in den grond. De nijdige houding van Engeland en Ame rika heeft de Japanners ditmaal kennelijk doen schrikken. Zij willen bakzeil halen. Al thans hun regeering. Het is evenwel niet al te duidelijk in hoeverre de Japansche admi raals en generaals zich aan de opvattingen van hun regeering storen en daarom zou het overdreven optimisme zijn te veronderstellen dat het nu met die vergissingen wel uit zal wezen. Dit besef is ook voor onze Nederland- sche belangen allesbehalve aangenaam. Een uitbreiding van den oorlog in het Verre Oosten zou een ramp zijn, waarbij ook de naburigheid van onze koloniën leelijke gevolgen zou heb ben. Het is iets anders om op het achterbalcon van de tram of in de warme huiskamer bij een kopje thee te zeggen: „Die Engelschen en die Amerikanen zijn veel te lankmoedig, zij hebben geen moed" en meer van dat flinks, dan de gevolgen onder oogen te zien van een wereldbrand waarin verscheidene groote mo gendheden zouden zijn betrokken en vele klei ne nolens volens worden meegesleept. Hoe de kleine er in zoo'n geval aan toe zijn heeft de wereldoorlog 1914-1918 op trieste wijze be wezen. De Amerikaansche regeering heeft naar aanleiding van het ongelukkige Japansche vergissinkje op de Jangtse nog een eisch ge steld. Die houdt in „dat nauwkeurig aange geven en definitieve maatregelen genomen zullen worden", teneinde te voorkomen dat opnieuw de belangen of eigendommen, die Amerika in China bezit, blootgesteld zullen worden aan aanvallen door Japansche strijd krachten of onwettige bemoeiing van Japan sche* autoriteiten of strijdkrachten. Dit klinkt als een ingewikkelde phrase, maar de uitwerking van het gebeurde in de Ver- eenigde Staten bewijst wel dat het meer is en dat een herhaling van zulke gebeurtenissen tot gansch andere reacties zou leiden. Het schijnt de vraag of men dit in Japan duidelijk genoeg beseffen zal. Dat wil zeggen: of het doordringt niet alleen tot diplomaten en regeeringspersonen maar ook tot die aan voerders van leger en vloot die zich van hun regeering niet zoo bizonder veel schijnen aan te trekken. Het is natuurlijk moeilijk voor een Westerling zich in de Japansche disciplinaire opvattingen in te denken, maar die zullen toch wel niet zóó vreemd zijn dat de Japan sche vliegers zich viermaal achtereen vergist hebben zonder dat de chefs er iets van wisten. Blijkbaar hebben die chefs zich toch wel het eerst vergist. Het is maar de vraag in hoeverre Tokio hun duidelijk zal kunnen maken dat zij dat niet meer moeten doen. En ook kan men met belangstelling de bestraffing van schul digen, die Amerika geëischt heeft, tegemoet zien. Zullen de aanvoerders bestraft worden? Of de vliegers? Of krijgen we eerstdaags de mededeeling, dat laatstgenoemden, in wan hoop over hun vergissing, harakiri hebben gepleegd? Maandenlang heeft Spanje zich doen gel den als de voornaamste haard van het groote oorlogsgevaar voor de wereld. In Spanje schijnt tegenwoordig weinig te gebeuren. Maar de „leemte" wordt onmiddellijk aangevuld door nieuwe gebeurtenissen in het Verre Oos ten, die ons herinneren aan den tweeden, zeker niet minder gevaarlijken haard. Al heet het daar dan, nota bene, geen oorlog maar slechts een „conflict". R. P. BEVERWIJK T)e nieuwe bioscoopprogranima's. Jaarvergadering Harddraverij- vereeniging. Toenemende bloei. Woensdagavond hield de Harddraverijver- eeniging „Prins Bernhard" haar jaarver gadering in het Kennemer Hotel. De voorzitter, de heer A. Blom Hzn., open de de vergadering met een woord van welkom. Daarna wijdde spr. eenige woorden aan de nagedachtenis van den overleden secretaris, den heer D. Weijs. Spr. wilde hem van deze plaats af nog een woord van hartelijken dank brengen voor den grooten ijver, waarmede hij steeds de belangen van de Harddraverij- vereeniging heeft behartigd. De leden hoor den deze herdenking van den ontslapen se cretaris staande aan. Daarna herinnerde de voorzitter aan het voorspoedige vereenigingsjaar. Ondanks de begrijpelijke teleurstelling, die gewekt werd, toen Prins Bernhard bericht van verhinde ring zond, is de draverij van 1937 weer een groot succes geweest. Het aantal bezoekers overtrof verre de verwachtingen. De recette hield daarmede gelijken tred. Tot zijn groote voldoening kon spr. mededeelen, dat de in houd van de kas thans een bedrag van f 3000 te boven was gegaan. Bij de ingekomen stukken was een bnef van den Adjudant van Prins Bernhard, waar in dank werd gebracht voor de geuite wen- schen voor een spoedig herstel van Z. K. H. Voorts waren ingekomen dankbetuigingen van verscheide plaatselijke vereenigingen en instellingen voor de ontvangen aandeelen in de opbrengst van de gehouden verloting. De voorzitter sprak hierna een enkel woord over de verstrekking van schoolvoeding aan de schooljeugd. Helaas moeten in Beverwijk nog 150 school kinderen van deze warme maaltijden versto ken blijven. Spr. stelde namens het bestuur dan ook voor aan 75 kinderen gedurende 7 weken warme maaltijden te verstrekken voor rekening der vereeniging. Dit voorstel werd met een daverend applaus begroet en dan ook met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter sprak de verwachting uit, dat dit goede voorbeeld door andere plaatselijke vereenigingen zou worden gevolgd. Het door den heer Hannema ontworpen huishoudelijk reglement zal in de voorjaars vergadering aande goedkeuring der leden worden onderworpen. Op verzoek van de commissie voor Huis houdelijke voorlichting werd een bedrag van f 25 voor dit werk beschikbaar gesteld Tenslotte werd nog mededeeling gedaan van de gemakkelijke wijze, waarop voor de genen, die dit wenschen, de contributie kan worden betaald. De voorzitter hoopte, dat het ledental nu weldra de 1000 zal overschrijden. De waarnemende secretaris d« heer E. Rus bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin hij, na het overlijden van den secretaris den heer D. Weys te hebben gememoreerd, her innerde aan den welgeslaagden harddraverij- dag van 1937. Deze dag was een succes, zoo wel wat de kwaliteit van de opgekomen dra vers, als de publieke belangstelling betreft. De secretaris liet zich zeer waardeerend uit over de medewerking van de Beverwijksche padvinders, die uitstekende diensten aan de controle hebben bewezen. Tenslotte werd in het jaarverslag gewag ge maakt van de beteekenis van den jaarhjk- schen harddraverij dag. Hierna bracht de penningmeester de heer Mr. J. A. B. Sanders het financieel verslag uit. Ook de penningmeester kon in zijn ver slag terugzien op een gunstig jaar. De recette was zeer bevredigend. Zeer aanzien lijke bedragen heeft de vereeniging in de laatste jaren uitgegeven. Zoo werd oan. een bedrag van f 7500 uitgegeven aan bijdragen aan liefdadige instellingen, f 10.500 werd uit geloofd aan geldprijzen voor de jaarlijksche harddraverijen en tenslotte werd een bedrag van 4000 besteed aan aankoop van prijzen voor de gehouden verlotingen. Tenslotte bleek uit het jaarverslag, dat de kas thans f 3000 bevatte. Bij monde van den heer P. Haazevoet bracht de kascommissie rapport uit van het onder zoek van de boeken en bescheiden van den penningmeester. De heer Haazevoet deelde namens de com missie mede, dat boeken en bescheiden volko men in orde waren bevonden. Geconstateerd was een batig saldo van f 30.50. De commissie bracht hulde aan het bestuur en in het bij zonder van den penningmeester voor het cor recte en zuinige beheer der gelden. Den penningmeester werd hierna decharge verleend. In de kascommissie voor 1938 werden be noemd de heeren Smit, Boots en Sprengers. In de vacature van den heer D. Weys, werd tot secretaris gekozen de heer Joh. N. Tromp. De aftredende bestuursleden de heeren Mr. J. A. B. Sanders en J. Timmer, werden bij acclamatie herkozen. Een voorstel tot statutenwijziging in ver band met de verandering van den naam der vereeniging in Beverwijksche Harddraverij- vereeniging „Prins Bernhard". Na de rondvraag, waarvan door eenige leden gebruik werd gemaakt, sloot de voor zitter de vergadering met een woord van dank voor de vruchtbare discussies. De heer Marx vertoonde tot slot de film van de harddraverijen 1936 en 1937. Van deze films zal een nieuwe copie worden gemaakt, bestemd om te worden toegezon den aan Prins Bernhard! Een beeld uit de film „De stad der verlorenen (Luxor Theater, Beverwijk), Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofdnummer „De stad der verlorenen" met William Boyd en Kane Richmond in de hoofd rollen. „De stad der verlorenen" spant in sen satie de kroon, waartoe het fantastische scenario alle aanleiding geeft. De wereld wordt namelijk geteisterd door groote na tuurrampen, die volgens onderzoekingen van geleerden hun oorsprong moeten vinden in geweldige electrische ontladingen, die plaats hebben in het hartje van Afrika. Door middel van een detector weet een expeditie de plaats op te sporen en door te dringen tot „De stad der verlorenen", waar een krankzinnige, Zo- lok genaamd (William Boyd) den scepter voert. De geweldige electrische apparaten, opge steld in een berg, waren het werk van een ge leerde, Dr. Manyus die met zijn dochter door Zolok gevangen wordt gehouden en gedwon gen werd allerlei experimenten te verrichten, die hem tegen de borst stuitten. Aanvankelijk worden ook de leden der ex peditie gevangen genomen, doch deze weten te ontvluchten, waarbij dr. Manyus en diens dochter zich aansluiten en hen be hulpzaam zijn bij hun ontsnapping, die met tal van gevaren gepaard gaat. Vooraf worden echter de onheilbrengende electrische appa raten onklaar gemaakt en de waanzinnige, aan zijn lot vergelaten, laat tot slot zijn heele „stad" in de lucht vliegen, waarbij ook hij zelf omkomt. Uiteraard komen in dit filmwerk tal van griezelige momenten voor, waarbij de bar- baarsche negers, door Zolok tot willooze sla ven gemaakt, een effectvolle entourage vor men. Niettegenstaande de ongebreidelde fan tasie van den scenarioschrijver een filmwerk, waarvan zij, die van sensatie houden, kunnen genieten. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond de amusante film „Ik zal je temmen" met Ginger Rogers en George Brent in de hoofd rollen. Na haar groote successen met Fred. Astaire tezamen in Top Hat, Follow the Fleet werd Ginger Rogers de hoofdrol toebedeeld in de amusante comedie „Ik zal je temmen", waarin zij niet alleen gelegenheid tot zingen en dan sen kreeg, doch ook volop kon toonen, een vermakelijke speelfilm te kunnen dragen. Samuel Hopkins Adams zorgde voor het scenario van „Ik zal je temmen", waardoor een romantische liefdesgeschiedenis vol ver makelijke wendingen en onverwachte gebeur tenissen ontstaan is, BescKerming van het Neder- landsche kind. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: De Nederlandsche bond tot Kinderbescher ming wordt sedert 1924 telkenjare door den minister van Binnenlandsche Zaken belast met propaganda en verkoop van de weldadig heidspostzegels en prentbriefkaarten. De opbrengst hiervan wordt, volgens een voor allen gelijk rekenkundig systeem, ver deeld onder de instellingen, die zich belasten met de verzorging of uitzending van zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, gebrek kige, achterlijke of misdadige kinderen van alle gezindten. De nood dezer instellingen, tengevolge van vermindering van contributie en subsidies, is nog steeds groot. De nood in de gezinnen even eens, zoodat steeds kinderen verzorging be hoeven, aan wie deze niet kan worden verleend wegens geldgebrek. De eenvoudige inzameling door den verkoop van postzegels en prentbriefkaarten, die men toch noodig heeft, vooral in de maand De cember, brengt elk jaar een groot bedrag bij een. 't Vorig jaar 180.000, d.w.z. bijna 20.000 meer dan het jaar tevoren, maar 350 vereeni gingen deelen hierin mee. Komt, Beverwijkers. geeft ook allen eenige centen voor het misdeelde kind en u helpt tallooze Nederlandsche kinderen redding bren gen. De postzegels zijn aan 't postkantooor verkrijgbaar en verder bij den boekhandelaar Antonijzen en Van Dam, alwaar ook de prent briefkaarten te koop zijn. (Deze laatste niet aan 't postkantoor). Zaterdag 18 Decem ber loopen de padvinders de postzegels en briefkaarten aan de huizen te verkoopen. Helpt u allen de jongens in deze goede daad. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEEMSKERK RAADSVERGADERING De begrootingen vastgesteld. Woensdagmiddag vergaderde de voltallige i meenteraad onder voorzitterschap van burge meester W. M. J. A. Vreugde. Na goedkeuring der notulen werd vastge steld een verordening op de heffing van een vergoeding voor het verstrekken van inlichtin gen of opgaven uit het bevolkingsregister. De vergoeding van de jaarlijksche kosten voor bijzonder onderwijs over 1938 werd vast gesteld op f 9 per leerling. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting en van de begrooting van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf 1938. De begrootingen waren onderzocht door een commissie, waarin zitting hadden de heeren P. Klaassen, R. W. A. Muyen en J. de Wit. Rapporteur der commissie was de heer P, Klaassen. Deze stelde in de eerste plaats voor de jaar wedden van de wethouders te verhoogen van f 150 tot f 250, op grond van het feit, dat het. werk van de wethouders belangrijk is uitge breid. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Een voorstel om een post van f 50 uit te trek ken, teneinde daaruit voor de bijwoning der commissievergaderingen f 1 per lid en per bijgewoonde vergadering te betalen, werd eveneens goedgekeurd. De minderheid der com missie, de heer Klaassen, maakte bezwaar te gen den post van f 1000 tot f 1400 ten behoeve van een aan te stellen ambtenaar. De voorzitter wees op de noodzakelijk heid, dat voor verantwoordelijk werk 'n amb tenaar wordt aangesteld. B. en W. hebben vol doende motieven om dezen post bij den mi nister te verdedigen. De post werd op de be grooting gehandhaafd. Tegen de heeren Klaas sen en Vendel. Naar aanleiding van den post groot f 656.92 ten behoeve van het uitbreidingsplan infor meerde de commissie naar den stand van za ken. Het werk duurt thans reeds 3% jaar en er moet een eind aan komen De voorzitter antwoordde, dat B. en W. hun best doen, om zoo spoedig mogelijk in het De leden van de Beverwijksche Harmoniekapel kunnen niet alleen muziek maken, zij verstaan ook de kunst van het rooken van een pijp. Zij hielden in hun repetitielokaal een rookwedstrijd, waarbij zij er evenwel niet in slaagden het Nederlandsch record in „langzaam rooken" te verbeteren. bezit van een uitbreidingsplan te komen. Oófi 't streekplan noemde de heer Klaassen een melkkoetje. Dat duurt jaar in jaar uit, het kost de gemeente nu al drie jaar geld. Spr. drong op spoed aan. De heer Muyen verduidelijkte de bedoeling De commissie wil ten aanzien van het uitbrei dingsplan der gemeente nu wel eens weten hoe de zaak staat. Wethouder H e n n e m a n zei, dat dit afhan kelijk is van het streekplan. Wethouder Van Duivenvoorde was niet te spreken over de weinige medewerking van Ged. Staten. Er zal een plan komen, dat de gemeente maar heeft te aanvaarden tot schade van de gemeentenaren. Spr. zou deze twee plannen maar laten varen, dan kan er een partieel plan worden vastgesteld. De heer Muyen meende, at de Raad B. en W. opdracht moet geven om bij de andere gemeenten, die bij het Strekeplan betrokken zijn (Beverwijk en Velsen) op spoedige afwik keling aan te dringen. De heer Muyen verdedigde het voorstel van de commissie om een post van f 200 uit te trekken voor het schilderen van de ambts woning van den burgemeester. Spr. meende, dat dit kon gefinancierd worden uit de min dere rente, die moet betaald worden van het kapitaal van f 19.000, dat voor het bouwen van deze woning noodig was. Spr. noemde nog eenige andere redenen, waarom de commissie dit voorstel deed. Wethouder Henneman was het niet met het voorstel eens. De commissie heeft verge ten, dat het algemeen belang gediend moet worden en niet het persoonlijke. De woning kost de gemeente jaarlijks nog f 150.—. De heer De Wit meende, dat de raad dit voorstel kon aanvaarden. De heer Muyen stelde met nadruk vast, dat de commissie het gemeentebelang dient. Het huis is eigendom van de gemeente en dat moet behoorlijk onderhouden worden. Wanneer de, huurder financieel niet in staat is het pand te onderhouden, dan moet de eigenaresse dit doen in haar eigen belang. Het voorstel van de commissie werd aan genomen. Tegen de beide wethouders. Vervolgens stelde de commissie voor het sa laris van den gemeenteopzichter met f 400 of f 600 te verhoogen, waardoor het mogelijk wordt met een andere gemeente een overeen komst aan te gaan en een gemeenteopzichter voor drie dagen aan te stellen. De voorzitter zei, dat een dergelijke maatregel reeds wordt overwogen met drie ge meenten De heer Klaassen was het daarmede niet eens. De commissie geeft de voorkeur aan een overeenkomst tusschen twee gemeenten, b.v. Heemskerk en Uitgeest. De heer Muyen betoogde, dat iemand noo dig is, die toezicht houdt op de werkzaam heden en ook de administratie kan voeren. Daarvoor is geen architect noodig. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat in den bestaanden toestand niet a bout portant een wijziging kan worden ge bracht. Spr. adviseerde een post van f 400 op de begrooting te brengen en de kwestie van uitvoering later aan de orde te stellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de bespreking van de verbetering der wegen drong de commissie er op aan ook het Noordelijk deel van den Kleinen Houtweg te verbeteren. De voorzitter deed de toezegging, dat B. en W. daaraan aandacht zullen schenken. De heer Klaassen pleitte voor een ver hooging met f 50 van het uitgetrokken bedrag voor het onderhoud van de begraafplaats. Het voorstel van den heer Klaassen werd aangenomen. Ook wilde de heer Klaas sen den post voor schoolvoeding op f 1000 brengen. Het voor de schoolvoeding uitgetrokken be drag werd met alge vneene stemmen op f 1000 gebracht. De voorzitter dankte de commissie voor haar onderzoek en stelde voor de gemeente begrooting vast te stellen voor den gewonen- dienst op een bedrag van f 241670,71 in in ont- gntvangsten en uitgaven met een geraamde bijdrage van f 45.000 van het Rijk en voor den kapitaaldienst op f 261.757.40, waarin begrepen is een bedrag van f 204100 ten behoeve van de verbouwing van het raadhuis. De begrooting van het Woningbedrijf werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op f 16.555,43 voor den gewonen- en f 13398.50 voor den kapitaaldienst. Overeenkomstig den wensch van Ged. Staten werd het vorige besluit betreffende het aan gaan van een kasgeldleening ingetrokken. Besloten werd tot het aangaan van twee kasgeldleeningen met de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten tot een bedrag van f 130.000 tegen een rente van 1 pet. boven het promesso-disconto van de Ned. Bank en van f 15.000 rentende 11/4 procent boven het promesso. Ingekomen waren dankbetuigingen namens de Koninklijke familie voor de in de vorige raadszitting geuite wenschen ten aanzien van een spoedig herstel van Prins Bernhard. Bij de rondvraag vroeg de heer Zuurbier bij voorkomende gladheid van de wegen zand te strooien, hetgeen de voorzitter toezegde, De voorzitter sloot de vergadering. WIJK AAN ZEE MUSEUM „ONTWIKKELING ZIJ ONS DOEL" Wij vernemen, dat het strand-diorama hetwelk door de zoölogisch preparateur de heer Herm. H. van der Horst te Beverwijk opgesteld wordt, belangrijk vordert. Het ligt in de bedoeling dit strand-diorama nog voor Kerstmis in de kiosk „Onder den Toren" op te stellen. Het diorama geeft een uitstekend beeld van de vele vondsten, welke men op wandelingen langs het strand kan doen. Een uitgelezen collectie van schel pen, boormosselen, zeepokken, gestrande teervogels enz., zal bewonderd kunnen worden naast een collectie krabben en kreeften. HOLL.-AMERIKA LIJN. London Exchange, Baltim. n. Rott. 13 v. Hampton Roads. Boschdijk, 14 v. Rott. te N.-Orleans. Binnendijk, 13 van Tampa te N.-Orleans. Delftdijk. Vanc. n. Rott. 13 te N.-Westm. HALCYON LIJN Stad Vlaardingen, 13 v. Narvik n. Rott./ Vlaardingen. Flensburg, vertr. 16 v. Kirkenes n. Rott./ Vlaard. Vredenburg, 16 (10 v.m.) v. Narvik te Vlaar dingen verw. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (t) 12 van Takoradi. Maaskerk (t.) 19 te Rott. verw Jaarstroom, 15 v. W.-Afrika te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (t.) 15 v. Sydney. HOLLAND—OOST-AZlë LIJN. Zuiderkerk (t.) 15 v. Port Said. HOLLAND AFRIK IAJN Meliskerk (t.) 14 van Marseille. 1 Springfontein (t) 13 van Zanzibar, i Nijkerk (uitr.) 15 te Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Boskoop, 14 v. Callao te Valparaiso. Deucalion, 14 van Tunis n. Alexandrië. Fauna, 14 v. Bari te Venetië. Merope, 14 v. Messina n. Palermo. Pluto, 14 v. Danzig naar Hamburg. Rhea, 14 v. Bari naar Luxiri. Theseus, 14 van Kopenhagen te Stettin. Titus, Susa n. Granton p. 14 Ouessant. Trajanus, 14 van Zante naar Messina. Vulcanus, Catacolo n. Amst. 14, 15 m. Z.O. van Finisterre. Bacchus, 15 v. N.-York n. La Guaya. Breda, Chili n. Amst. 12 v. Valparaiso. Medea, 14 v. W.-Indië te New-York. Ceres, Rott. n. Tanger p. 13 Ouessant. Juno, 15 v. Varna te Constantza. Nereus, 15 v. Odense te Kopenhagen. Oberon, Zighi n. Pernis 15 v. Bona. Taurus (gech.) 15 v. Grimsby te Amsterdam. Triton, Palermo n. Amst. 15, 110 m. ZW. v Wight. Orestes, 15 v. Antwerpen te Amst. Venus, 15 v. Venetië te Amst. Orion. Levant n. Amst., 15 te Lissabon. ROTTERDAMSCHE LLOYD Garoet (uitr.) p. 15 Ouessant. Kota Baroe, 15 v. Rott. n. Hamburg. Indrapoera (u.) p. 15 Suez. Sitoebondo (u.) p. 14 Finisterre. Tapanoeli ri.) 14 Sagres. Soekaboemi (u.) p. 13 Kaap Bon. Kedoe (t.) 14 v. Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (t.) 14 v. Genua. Joh. v. Oldenbarneveld, 15 v. Batavia n. Amsterdam. Tawali, 15 v. Amst. te Soerabaja. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 15 v .Am sterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Titan, Rott. n. Japan 15 te Penang. Diomed, Rott. n. Japan 14 te Hongkong. Perseus, Japan n. Rott. vertr. 24 v. Londen. Antilochus, 13 v. Rott. te Yokohama. Bendoran, Japan n. Rott. via Londen 13, 400 m. ZW. van Land's End. Glengarry, Dairen n. Rott. 14 van Colombo. WIJK LIJN. Beverwijk. Rott. n. Pto. Empedocle p. 14 Wight. Haulerwijk, Rotot. n. Melilla 13, 70 m. v. Land's End. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 11 van Haiphong n. Pladjoe. Duitsche haringvisscherij. De Bremer-Vegesacker Visscher ij-Maat schappij heeft over het boekjaar 1936/37 een brutowinst van 4,30 (v. j. 3,36) mill. Mark ge maakt. Na afgschrijvingen en reserveering blijft een netto-winst van 73.012 Mark tegen 69.748 Mark in het vorig boekjaar. In ver band met het vierjarenplan tot uitbreiding der Duitsche visschersvloot zijn zeven motor- loggers besteld, zoodat deze reederij bij het begin van het nieuwe seizoen 67 schepen in de vaart zal hebben. AANGEKOMEN. 14 December: Perseus s.s. Stettin Euterpe s.s. Bordeaux Ariadne s.s. Kopenhagen 15 December: Duurswold m.s. Rochester Agility s.s. Londen Van Renselaer s.s. West Indië Anna W. m.s. Danzig Berganger m.s. Rotterdam Taurus s.s. Grimsby VERTROKKEN. 14 December: Attendant- s.s. Duinkerken Sturdee Rose s.s. Antwerpen Vesta s.s. Stavanger Salland s.s. Hamburg Eva s.s. Malmö Amstelstroom m.s. Huil IJstroom m.s. Leith Merel s.s. Londen 15 December: Frean m.s. Kallundborg Nijkerk s.s. Antwerpen. Fairplay V sl.b. Duinkerken Prowess m.s. Huil Mira m.s. Exmouth M. v. St. Aldegonde m.s. Batavia In aanvaring. Naar wordt gemeld is het Nederlandsche s.s. „Waterland" van de Kon. Holl. Lloyd aan den ingang van het Kanaal van Buenos Aires in aanvaring geweest met het Argen- tijnsche tankschip „Conquistador". Beide schepen bekwamen schade doch hoe groot deze is wordt niet nader gepreciseerd. Viooluitbreiding. Dinsdag j.l. werd het dubbelschroeftank stoomschip „Ojeda" met goed gevolg te wa ter gelaten. Dit schip is in aanbouw voor de Koninklijke Shell bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aldaar en heeft een laadvermogen van 3300 ton, terwijl het wordt voortgestuwd door middel van twee triple expansie stooommachines met een totaal ver mogen van 2300 I. P. K. Om te dokken. Gisteren passeerde alhier het Noorsche mo torschip „Berganger" van Rotterdam naar Amsterdam waar het opgenomen werd in het Amsterdamsche Droogdok ten einde eenige belangrijke reparaties te ondergaan. MARKTBERICHT Scheveningen, 15 Dec. 1937. (A. N. P.) Tong per kg. f 1.35 Kleinschol per 40 kg. f 16 Schelvisch per 40 kg. f 9—15 Versche haring per 40 kg. f 1—1.60 Kabeljauw per stuk f 2.50—4.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6