Litteraire Kantteekeningen. De auto, waarin bruid en bruidegom de levensreis zoo onfortuinlijk begonnen, wordt uit het water gehaald. Weer een auto te water. Met een ondertrouwd paar! HAARLEM Woensdag. Een alleronaangenaamst avontuur hebben Dinsdagavond een trouwlustige jongeman en jongedame uit Amsterdam ondervonden. Hij was 28 en zij 24 jaar. Ze waren voor de onder trouw naar het stadhuis in de hoofdstad ge gaan en maakten na afloop een autotochtje naar Haarlem. In het Amsterdamsche kwar tier raakte de bestuurder verdwaald. Hij kwam in de Romolenstraat terecht en toen hij in de verte de Amsterdamsche tram zag rijden, meende hij weer op het goede spoor te zijn. Als hij eerst maar weer op den weg kwam, waar de E. S. M. reed, zou alles immers van zelf wel terecht komen. Dus reed hij rechtuit, toen hij plotseling tot zijn grooten schrik het donkere water van den Heerensingel vlak voor zich zag. Hij reed gelukkig niet hard, maar hoewel hij uit alle macht remde, kon hij toch niet voorkomen, dat de wagen met zijn lieven last in het wa ter terecht kwam. Door de geringe snelheid sloeg de auto niet over den kop, maar bleef met den neus in de modder rechtop staan. De bestuurder kon de schuifbare kap openen en met behulp van een politieagent en om standers konden de inzittenden ongedeerd en zelfs nog droog op den wal komen. Zij kwamen dus met den hevigen schrik vrij. Door leden van den Ongevallendienst werden zij bij omwonenden wat gekalmeerd Per trein aanvaardden zij daarna de terug reis naar Amsterdam. Vannacht ongeveer half twee werd de auto op het droge gehaald. Er bleken nog een handtaschje en een portemonnaie met onge veer f5 in te liggen. Die zullen aan de eigenares ter hand worden gesteld. De auto is met een kraanwagen naar Amsterdam gesleept-. Militaire vliegtuigloods op Schiphol. De aanbesteding. AMSTERDAM, 15 December. De genie heeft heden aanbesteed het bouwen van een vlieg tuigloos, c.a. te Schiphol, raming f 228.000. Er waren 67 biljetten ingekomen. De laagste in schrijf ster was de firma M. Ebbing te Haar lem (ijzerconstructie van Penn en Bauduin te Dordrecht) met f 211.150. Het hoogst werd in geschreven door de firma J. Wittebrood te Beemster (ijzerconstructie van De Vries K.obbe te Gormchem) met f 270.000. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 14 December 1937. 1 W. P. van Breda, sigarenhandelaar, wo nende te Haarlem, Anegang 36. Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. 2 M. Kramer, handelaar in groenten en fruit, wonende te Beverwijk, van Hogendorp- straat 6. Curator: Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 3 N. Mudde, timmerman, wonende te Haar lem, Leeuwerikstraat 50, Curator: Mr. w. Veniet te Haarlem. 4 J. Th. Antonisse, vroeger slager, thans zonder beroep, wonende te Heemstede, Soen- dastraat 19. Curator: Mr. D. de Jong, te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: C. de Jong, bloembollenhandelaar, wonen de te Hillegom. Loosterweg II 29. Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1 B. W. Wisker, rijwielhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost, gemeente Velsen, Wijk aan Zeëerweg. Curator: Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 2 De nalatenschap van wijlen L. Bakker, in leven sigarenwinkelier, gewoond hebben de, te Hillegom. Curatrice: mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi te Haarlem. OP DEZE PALEN STEUNT bl VÖMIWNb Want aan hwi oranje koppen kunt zien, dat u op 'n voorrangsweg rijdt. En verder dient u op vierkante oranje bordjes met witten rand te letten, dot zijn óók voorrangsweg-kenteekens. Chineesche bevolking vlucht uit Hankau. Overvolle treinen en schepen verlaten de stad. Kanton het eindpunt der Japansche opmarsch? HANKAU, 15 December (D.N.B.- A.N.P.) De Chineesche autoriteiten hebben de burgerbevolking aangera den, Hankau te ontruimen. Nadat gisteren hier bericht binnen kwam van de aankomst van oorlogs schepen voor Nanking nam de ont ruiming het karakter aan van een vlucht. Alle stroomopwaarts varende schepen en de treinen waren overvol. Intusschen zijn onderhandelingen be gonnen over het instellen van een veiligheidszone te Hankau. Het Japansche blad Nitsji Nitsji Sjimboen kondigt aan, dat het Japansche leger thans op zal rukken naar Hankau en Kanton. Het blad bericht verder, dat de toestand gespan nen is. Maarschalk Tsjang Kai Sjek verzamelt hier een leger van meer dan driehonderdduizend man. Volgens het blad zal de tegenstand van China eindigen met de bezetting van Kan ton door de Japansche troepen. f Sjoemtsjoen gebombardeerd. HONGKONG, 15 December (Reuter-A.N.P.) Japansche vliegtuigen hebben Sjoemtsjoen gebombardeerd. Hun doel was blijkbaar het Chineesche radiostation en de brug, welke den Chineeschen oever verbindt met den Britschen oever. De schade is niet bekend. Zeventigduizend Chineezen te Nanking gesneuveld? TOKIO, 15 December Jieuter-A.NP. Het aantal gesneuvelde Chineezen te Nanking wordt van Japansche zijde op zeventigduizend geschat. Officieele gegevens zijn niet verkrijgbaar. KANTONRECHTER SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw van den staat Ecuador heeft officieel aan de academies van wetenschappen van Frankrijk, Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten medege deeld, dat een serum is uitgevonden, waar door vee voor den tijd van een jaar onvat baar wordt voor mond- en klauwzeer. Kwakzalver veroordeeld. Patiënt tijdens behandeling overleden. In den loop van 1933 werd een inwoner van Haarlemmerliede ziek. Hij stelde zich onder behandeling van den huisdokter, die hem aan raadde, een chirurg te raadplegen. Deze oor deelde het noodzakelijk, dat de patiënt een operatie zou ondergaan, waar deze echter weinig voor voelde. Hij wendde zich tot een kwakzalver, die hem ongeveer twee jaar behandelde, tijdens welke behandeling de ziekte echter belangrijk ver ergerde. De patiënt begaf zich daarop weer naar den dokter, die nog steeds geen anderen uitweg zag, dan operatief ingrijpen. De patiënt beging daarop de onvoorzichtig heid, opnieuw zijn heil te zoeken bij een kwakzalver, die echter uit angst voor de po litie, de behandeling staakte. De ziekte was inmiddels reeds zoozeer verergerd, dat de patiënt het bed moest houden. Ten derde male werd nu de hulp van een kwakzalver ingeroe pen, ditmaal een inwoner van Oegstgeest, die volgens de geruchten een wondermiddel tegen de gevreesde t.b.c. zou hebben ontdekt. De wonderdokter, een eerbiedwaardige grijsaard, bezocht den patiënt drie maal, waar bij hij als zijn meening te kennen gaf, dat hij den patiënt wel zou kunnen genezen. Voor deze bezoeken liet hij zich telkens f 20 betalen, terwijl voor de medicijnen die hij voorschreef in totaal ongeveer ƒ25 betaald werd. Waarschijnlijk had deze wonderdoener een onjuiste „diagnose" gesteld, misschien ook had hij zijn gaven overschat, want tijdens de be handeling stierf de patiënt. De 28-jarige weduwe van het slachtoffer van het misplaatste vertrouwen in de kwakzalverij, vertelde dat verd., die thans zelf door ziekte niet in staat was ter terechtzitting te verschij nen, bij zijn derde bezoek aan den patiënt verklaard had, dat deze goed was vooruitge gaan. De 63-jarige vader van den patiënt wist wel, dat zijn zoon door verd. behandeld werd, doch hij had verd. nooit ontmoet en ook nooit medi cijnen gezien. Wel wist hij, dat zijn zoon die gebruikte. Scherp requisitoir. De Ambtenaar van het O. M. sprak een woord van deelneming tot de beide getuigen, wier man en zoon in de kracht van zijn leven uit hun midden werd weggerukt. De over ledene had blijkbaar een onoverwinnelijken angst om geopereerd te worden. Deze is hem echter noodlottig geworden, want daardoor heeft hij heil gezocht bij de duistere praktij ken der kwakzalvers, wat hij met zijn leven heeft moeten betalen. Spr. geloofde niet, dat juist deze verdachte edn dood van den patiënt op zijn geweten heeft, immers, de patiënt was reeds door tal van kwakzalvers behandeld. Doch wel heeft verd. veel kwaad gesticht. Wanneer de pa tiënt onder doktersbehandeling was geweest, had men hem misschien nog kunnen redden. Doe hmaar al te vaak zien we, hoe juist een voudige boerenmenschen door de kwakzalvers overbluft en afgezet worden. Verd. heeft aangevoerd, dat hij ook in Haar lem en omgeving tal van t.b.c.-patiënten heeft behandeld, doch bij onderzoek daarnaar is gebleken, dat dezen öf geen t.b.c. hadden, öf niet genezen zijn. Verd. is dus niet de groote „wonderdoener", dien hij voorgeeft te zijn. Het is, zooals dr. Hulst uit Leiden, in zijn rapport heeft vermeld: „ten hemel schreiend, dat een jong leven op deze manier onder kwak zalversbehandeling verloren is gegaan!" Verdachte is reeds zeer oud en thans zelf aan een ziekbed gekluisterd. Daarom wilde spr. tegen hem geen hechtenisstraf eischen, hoe wel verd .reeds meer dan 200 maal veroor deeld werd. De ambtenaar eischte daarom een geld boete van 600, subs. 2 mnd. hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 300, subs. 30 dagen hechtenis. In 84 uur over den Atlantischen Oceaan. Plannen voor een gestroomlijnd schip. LONDEN, 15 December (Reuter). Voor het instituut van scheepsbouwkundige in genieurs is hier gisteravond een voordracht gehouden, waarin plannen uiteen zijn gezet voor den bouw van een geheel gestroomlijnd schip, dat in 84 uur den Atlantischen Oceaan zou kunnen oversteken. Teneinde met het vliegverkeer te kunnen concurreeren, zou het schip der toekomst de reis van Europa naar Amerika moeten kun nen volbrengen in 3VZ dag, waarvoor een snel heid van 35 tot 37 nhjl noodig zou zijn. Of schoon de reis dan nog 21 uur langer zou du ren dan door de lucht, zouden ongetwijfeld velen een snelvarend schip verkiezen boven het vliegtuig, o.a. omdat de kosten van den overtocht geringer zouden zijn, en de reis per schip, vooral bij slechts weer, meer comfort biedt. Het schip zou 405 meter lang moeten wor den, hetgeen ongeveer 90 meter langer is dan de Normandië. De bovenbouw zou geheel worden ingesloten door enorme glazen wan den, waarbinnen de temperatuur naar verkie zing zou kunnen worden geregeld. Voor de voortstuwing zouden zes schroeven moeten dienen, aangedreven door zes turbo- electrische motoren, met een gezamenlijk ver mogen van 400.000 as-P.K. PASPOORT MET VISUM VOOR FRANKRIJK? Naar de „Matin" verneemt, is minister Marx Dormoy voornemens in de eerstvolgen- dwe vergadering van den Franschen minister raad voor te stellen bij de wet een paspoort met visum verplichtend te stellen voor vreem delingen bij het overschrijden van de grens Samenwerking in de Midden stands Centrale verbroken. Wie draagt daarvan de verantwoording? HAARLEM Woensdag. De samenwerking tusschen de drie Haarlemsche middenstandsvereeni- gingen (de R.K. Middenstandsvereeni ging, de Christelijke Middenstandsver- eeniging en de Neutrale Haarlemsche Handelsvereeniging) die 15 jaar be staan heeft, moet thans verbroken worden geacht. De aanleiding daartoe moet gezocht worden in hetgeen in verband staat met de verkiezing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het district Haarlem. Er bestaat evenwel onder de daarbij betrokken partijen verschil van meening over de vraag wie voor de ver breking der samenwerking aansprakelijk is. Gedurende den tijd, dat de Middenstands centrale bestaan heeft, verliepen de verkie zingen voor de Kamer van Koophandel bij enkele candidaatstelling. Nu komt het even wel tot een verkiezing voor de afdeeling Klein bedrijf. (Deze verkiezing heeft a.s. Vrijdag plaats) In de afgeloopen dagen zijn enkele mani festen verspreid die op die verkiezing betrek king hebben. Eerst verscheen er een van de Haarlemsche Handelsvereeniging, waarin o.a. gezegd werd, na de opmerking, dat de samen werking verbroken was: „Iedere middenstander heeft het recht de vraag te stellen: hoe komt dat? Want in dezen voor den middenstand zoo moeilijken tijd is meer dan ooit eenheid noodig en dus drukt de verantwoordelijkheid op hem, die deze een heid verbreekt, wel zéér zwaar! Gij lezer (es), die u teleurgesteld voelt door hetgeen wij u hierboven mededeelden, u moe ten wij zeggen: ook wij zijn diep teleurge steld. Onze vereeniging, de Haarlemsche Han delsvereeniging, was met de Christelijke Mid- denstandsvereeniging en de R.K. Midden- standsvereeniging in de Middenstandscentrale vereenigd. Het bestuur van de R.K. Midden- Arthur van Schenttel. De grauwe vogels. (Amsterdam J. M. Meulenhoff). Pericles en Korolenko. (Twee Kerstgaven van de Wereldbibliotkeekvereeniging) Telken jare pleegt de Wereldbibliotheek haar leden een Kerstgave aan te bieden, waarvoor zij haar keuze op minder alledaag- sche litteraire kunstwerkjes laat vallen, die dan in een keurig verzorgd kleedje steekt en ze niet in den gewonen handel brengt, doch voor haar zeven duizend leden reserveert. Aardiger middel om de liefde voor het goed en sierlijk verzorgde boek, de bibliophilie, ook onder de groote massa der lezers te brengen, is moeilijk denkbaar. Aan de voor dit jaar gekozen teksten kunnen wij daarenboven geen grooter hulde brengen dan door ze in één bespreking te voegen met het jongste proza van Van Schendel, wiens schrijfkunst ook door ons tot het zuiverste werk gerekend wordt, dat op den dag van vandaag in Hol land wordt afgeleverd. Hoe prachtig instrument is de taal zoo ze geschreven of gesproken wordt door een, die haar beheerscht, verzorgt en streelt en tege lijk haar klank en macht op oeconomische wijze weet te benutten. Maar tevens: hoe hoog staat een volk dat den redenaar eert, die deze wetenschap op schoone wijs in de praktijk brengt. Ik denk hier aan de rede van Pericles (één der Kerstgaven der W. B. V.) meer dan twee duizend jaar geleden uit gesproken tot de Atheners, als grafrede voor hen, die in het eerste jaar van den strijd tegen Sparta gevallen waren. Thucydides heeft die rede geboekstaafd en het is in een waardige Hollandsche vertaling van Dr. D. Loenen. dat ze thans voor ons ligt. Die rede is schoon in har gedrongen vorm,, waarin een denker voor een enkele zinswending, een paar aaneengeschakelde woorden slechts, méér zegt, dan thans vaak een hoofdartikel van een Europeesch politiek orgaan bevat. Maar dat zou, alleen, niet genoeg zijn om dit boekje voor de lezers van onzen tijd waarde te verleenen. Die ligt daarin dat het won derlijk actueel naar den inhoud is en mis schien zelfs, voor de toekomst, een angstige voorspelling kan bevatten. Want al prijst hier Pericles zijn stad en haar hooae beschaving, zijn Atheners en hun persoonlijken moed, hij sprak hl het eerste jaar van den krijg, waar van het einde niet hem bekend was. doch ons werd overgeleverd: het einde der Atheensche democratie, vernietigd door Sparta. Is het niet of Pericles gisteren bij ons ge sproken heeft en wij een stenographisch ver slag er van in ons dagblad lezen? Al hebben wij weinig waarlijk groote redenaars meer in ons midden en zijn er slechts scharen die de „gave des woords" meenen te bezitten. Luister slechts: „Wij hebben een staatsvorm, die niet een navolging is van anderer instellingen en tradities: veeleer zijn wijzelf een voorbeeld vooi' menig ander, dan dat anderen ons ten voorbeeld strekken. Zijn naam is democratie, omdat invloed op staatszaken bij ons niet een voorrecht is voor weinigen, maar een recht voor velen". En verder: „Wij onderscheiden ons ook van onze tegen standers in militaire methode en disipline. Wij maken immers onzen staat tot een ge meenzaam verblijf voor ieder en nooit zetten wij vreemdelingen uit om te verhinderen, dat een van onze vijanden door leeren of waar nemen zijn voordeel zou kunnen doen met iets, dat wij niet verheimelijken, omdat wij minder ons verlaten op lange voorbereiding en krijgslisten, dan op persoonlijken moed op het slagveld". „Daarom jagen zij dan ook door moeizame training van hun prilste jeugd af de dapper heid onverpoosd na, terwijl wij, met onze „losse levenswijze", even moedig de gevaren, met onze krachten evenredig, trotseeren". „Zoo wij het dan verkiezen, meer in „zor- gelooze lichtzinnigheid" dan na trainende ontberingen, liever met aangeboren, dan met voorgeschreven moed de gevaren te bestaan, welaan, dan hebben wij het voordeel, dat wij niet, onder den last van plagen, die nog komen moeten, tevoren al in druk en zorgen leven en dat wij toch niet minder moed en vol harding toonen in het aangezicht van die ge varen, dan zij, die steeds moeizaam zich voor bereiden; zoo verdient onze burgergemeen schap ook hierom bewondering, maar ook nog om andere redenen. Wij minnen schoonheid in soberheid, wij minnen geestesontwikkeling zonder verslapping in daadkracht. Nog spreekt Pericies in het volle bewust zijn van de waarde van zijn stad en zijn volk maar Sparta zou zegevieren over „de stad der vrijheid, den haard der cultuur", Sparta zou heerschen in Griekenland, een korte glorie beleven vóór haar ondergang in den nacht der tijden, zonder geestelijk^erf. Athene, ver nederd, verloor haar politieke beteekenis maar haar cultuur hield het vuur des geestes bran dende, tot een licht voor alle eeuwen (Dr Loenen in het Voorwoord). Pericles' rede in zeven duizend exemplarer na drie en twintig eeuwen in Holland her drukt! En als stijlproef nog een voorbeeld van bouw, ordening en klaarheid, zelfs in de niet oorspronkelijke taal. Wat zij blijven zal al zou neen nieuw-Spartaansche geest zij waarde voorbijgaand willen ontkennen. De onroerende kleine novelle van Vladiemir Korolenko „In slecht gezelschap" die dit presentje vergezelt, is in haar soort niet minder voorbeeldig. Eigenaardig Russisch van psychologie is dit verhaal van dén kleinen knaap die van zijn vader vervreemd is, na den te vroegen dood der moeder en die door den dood van een klein vriendinnetje, dat hij on der de verschoppelingen van zijn kleine stad gevonden had, weer tot den vader terug gevoerd kon worden. De vertaling is door Annie de Graaff, naar het mij voorkomt, uit stekend verzorgd. Van Schendel tenslotte. Het wonder in het werk der laatste jaren is bij dezen auteur, dat in een schijnbare monotonie in zijn vertel len de aandacht toch voortdurend gespannen blijft bij de doening zijner figuren, hun ge- daehtengang, hun soms vreemde oplossingen voor wat het leven ze ter oplossing voor set. Hij dringt liefst door in de religieuse geesten van eenvoudigen huize, wier ingeboren goed- zijn in conflict komt met de meer aangeleerde „getuigenis" zijner omgeving. Conflicten, waarin de onafhankelijke zoeker en ten slotte niet-begrijper het aflegt tegen zijn omgeving van aanvaarders en dus wetenden. Tragische conflicten worden dat veelal en ook deze Kasper Valk is weer een waar ongelukskind en toch een soort held in zijn vasthouden aan wat hem nu eenmaal heeft goedgedacht. Hij had botanicus mogen worden, maar het lot maakte een simpelen tuinder in de Vechtstreek van hem. In zijn tegenspoed is hij zonder opstandigheid, doch kent evenmin de berusting noch den wil zich te onderwerpen. Zijn goedheid is een reli- gieusiteit zonder religie, waardoor hij zwevend blijft en voor zijn calvinistische omgeving voortdurend object ter vermaning. Grauw is dit leven, maar Van Schendel's kunst geeft er een zilveren schijn aan. Het Is heel bijzonder en tegelijk heel eenvoudig: dat is het wonder van den echten artist, dat men eigenlijk niet probeeren moet te gaan uit leggen of ontleden. Het is er en daarmee uit. Zoo ge een willekeurig boek, waarvan ge niets weet, openslaat en een paar zinnen leest, zult ge Van Schendel herkennen, zoo hij er de schrijvei* van was. Reeds één zin van hem schept sfeer en die treft ge constant aan van begin tot slot. Schijn baar onbewogen grijpt hij diep in zijn sujetten en teekent ze, alsof zijn belangstelling voor ze slechts gering waren, intusschen vol be grip en meegevoel. Van Schendel is een aristo cratisch schrijver over zielig-eenvoudigen zijn kunst komt in haar volle waarde daarom eerst langzaam tot den lezer. Maar wie er de bekoring van onderging blijft haar waar- deeren. J. H. DE BOI6. standsvereeniging evenwel heeft in de jongste vergadering der centrale medegedeeld, dat nu er tóch een stemming kwam omdat de coöperaties candidaten zouden stellen dit bestuur met een eigen lijst zou uitkomen. Alsof het candidaatstellen van coöperatie- menschen niet juist een aanleiding moest zijn om nog meer dan voorheen in gesloten een heid op te trekken! Wij betreuren dit besluit van voornoemd bestuur, dat ons noodzaakt nu ook met een eigen lijst van candidaten uit te komen, in hooge mate. Waartoe nu toch üi vredesnaam die verdeeldheid op een gebied, dat met Gods dienstige of politieke gezindheid niets te°mal ken heeft?" Daarop is ook een manifest verspreid van de R.K. Middenstandsvereeniging, waarin Ge antwoord werd op bovenstaand manifest. Ge schreven werd o.a.: „In het kort wordt de R.K. Middenstands vereeniging te Haarlem verweten, dat zij de eenheid in de Middenstandscentrale heeft verbroken, doordat zij met Katholieke can didaten uitkomt. Voorop worde gesteld, dat het ons niet be kend is, dat de samenwerking verbroken is in ieder geval is dit niet geschied door ons Vervolgens hebben wij ons bereid verklaard om in samenwerking met de neutrale en chris telijke organisaties zes candidaten te stellen maar zij stelden als voorwaarde, dat de pro paganda voor deze candidaten afzonderlijk door de organisaties gevoerd zou worden. Im mers, het was hekend, dat er meerdere candi daten zouden worden ingediend èn door de coöperaties èn door dissidente groepen. Wan neer deze succes zouden hebben, wilden wij in ieder geval niet het risico loopen, dat Katho lieke candidaten daar de dupe van werden Er zijn toch reeds te weinig Katholieken'lid van de Kamer van Koophandel. Hoewel de „Christelijken" hier wel voor voel den, zijn de „Neutralen" de Haarlemsche Handelsvereeniging dus hier niet op inge gaan. Wanneer dus van verbreken van eenheid moet worden gesproken, wij zijn niet de schul digen". Het bestuur van de Haarlemsche Handels vereeniging had hedenmorgen een perscon ferentie belegd om zijn standpunt in deze aangelegenheid uiteen te zetten. De voorzit ter, de heer B. W. Lasschuit, deelde mede dat de heer Th. s. J. Hooy, voorzitter der R.-K. Middenstandsvereeniging, begonnen is in een vergadering van de Middenstandscen- trale mede te deelen, dat hem bij onderzoek gebleken was, dat ongeveer 60 pc-t. van de kie zers voor de Kamer van Koophandel R.-K zijn. In een volgende vergadering kwam hij" met de mededeeling, dat nu de coöperaties met een eigen candidaat zouden komen, de R.-K. ook een eigen lijst zouden indienen. Onmiddellijk hebben de bestuursleden van de Haarlemsche Handelsvereeniging en de Christelijke Middenstandsvereeniging daar tegen geprotesteerd. Zij betoogden, dat het noodig is, dat de godsdienst en de politiek uit de Middenstandsactie gehouden moet wor den, dus ook uit de Kamer van Koophandel. De R.-K. vereeniging -wilde evenwel zoo vervolgde de heer Lasschuitniet van mee ning veranderen. Daarop is door mij de ver gadering van de Middenstandscentrale ge sloten, omdat wij als Haarlemsche Handels vereeniging meenden, dat samenwerking in de Middenstandscentrale voor de toekomst niet meer mogelijk was, als er geen eenheid verkregen kon worden in de verkiezingsaaii- gelegenheid der Kamer van Koophandel. De heer Hooy had wel toegezegd, dat de R.K. vereeniging alsnog van eigen candida ten zou afzien als de coöperaties geen can didaat zouden indienen, maar het is onmo gelijk gebleken de coöperaties daartoe te be wegen. Het betoog, dat de R.-K. vereeniging wel bereid was een gecombineerde lijst met de andere twee Middenstandsvereeiiigingeft in te dienen, mits de R.-K. vereeniging vrijheid kreeg voor eigen candidaten propaganda te maken, had voor ons geen waarde, want dat beteekende immers toch een verkiezings strijd, en juist dien wilden wij voorkomen. Het was zoo verklaarde de heer Las schuit verder onze bedoeling aan de R.-K. Middenstaiidsvereeniging mede te deelen, dat wij er genoegen mede namen als de R.-K. drie candidaten op een gecombineerde lijst zouden krijgen, terwijl er onder de nu af tredende 6 leden slechts twee R.-K. zijn. Die mededeeling kon evenwel niet bijtijds aan het bestuur der R.-K. kiesvereeniging ge daan worden, omdat de heer Hooy de ver gadering overviel met zijn aankondiging, dat de R.-K. eigen candidaten zouden stellen. Na de bedoelde vergadering van de Mid denstandscentrale is nog getracht om alsnog tot overeenstemming te komen, waardoor de drie Middenstandsvereenigingen gezamenlijk zouden optrekken bij deze verkiezing, maar hoewel de Handelsvereeniging alles daartoe gedaan heeft, is het niet mogen gelukken. Zelfs op den Zondag voor de candidaatstel ling van Maandag is nog door een vooraan staand R.-K. getracht een oplossing van de moeilijkheden te bewerken, maar ook hij is daarin niet geslaagd. Wij betreuren zoo besloot de heer Las schuit zijn mededeelingen, dat de zaken zoo geloopen zijn. De Haarlemsche Handelsver eeniging kan nu niet anders dan met 1 Januari a.s. het lidmaatschap der Midden standscentrale opzeggen, maar dit zal gedaan worden in de vaste overtuiging, dat de oor zaak daarvan alleen gezocht moet worden bü de R.-K. Middenstandsvereeniging.^ Wij hadden over deze aangelegenheid ook nog een kort onderhoud met den heer Th. S. J. Hooy, voorzitter der R.K. Middenstandsver eeniging. Deze deelde ons mede, dat hij en de overige leden van zijn bestuur meenen in de verkiezingsquaestie een juiste houding te heb ben aangenomen. Verder meende hij, dat de vraag of de samenwerking in de Midden standscentrale verbroken moet worden niet aan de orde had behoeven te komen, daar de verkiezing voor een Kamer van Koophandel toch vrij kan staan van de samenwerking van de Middenstandsvereenigingen in andere aan gelegenheden. 'Mocht het bestuur der R.K. Middenstands vereeniging alsnog aanleiding vinden zijn- standpunt breeder te ontvouwen en toe te lichten, dan zou daarvoor ook een persconfe rentie belegd worden. Tenslotte hadden we een onderhoud met den heer L. Lam, voorzitter der Christelijke Middenstandsvereeniging. Deze verklaarde nog niet te kunnen mededeelen wat de houding van zijn organisatie zal zijn. Persoonlijk heeft hij de meening, dat het sympathieker zou zijn geweest als de Middenstandsvereeniginen el kaar weer gevonden zouden hebben bij deze verkiezing, maar in het gebeurde behoeft zijns inziens geen reden te ligen om de samenwer king in de Middenstandscentrale te verbreken. De Middenstandsvereenigingen zijn steeds gezamenlijk opgetrokken als het zaken betror betreffende het voeren van acties, het indie nen van verzoekschriften en het behartigen van speciale Middenstandsaangelegenheden bij Overheids- en semie-Overheidsinstellingen, daarin zou geen verandering gebracht behoe ven te worden. Wat de quaestie van de verkie zing van de Kamer van Koophandel betreft moet wel bedacht worden, dat hierbij ook andere dan zuiver Middenstandsbelangen aan de orde waren, want in de Kamer van Koop handel worden ook andere zaken aan de orcte gesteld.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8