WENSCHT- IJMUIDER COURANT Mededeeling Pleitbezorgers voor kleinere klassen. WAARDEBON Rijksmiddelen TWEEDE KAMER Er Sterken aandrang van R.K.-zijde. is „getunneld". MAAKT ZELF UW HOESTSIROOP ,Garoet" in moeilijk heden. GELUKKIG NIEUWJAAR Fa. M. G. van den Berg geven goede cijfers te zien. VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 Een spoorwegtunnel te Velsen gevraagd. DEN HAAG Donderdag. Het was 4 uur in den morgen, toen de nog ln zeer geringen getale aanwezige Kamerleden, de Minister van Waterstaat en anderen, die tengevolge van hun werkkring aanwezig moes ten zijn, huiswaarts konden gaan, om daar., verder te slapen. Van wat er in het holst van den nacht nog in 's lands vergaderzaal voor viel zij slechts vermeld, dat Minister v. Buu- r e n met het oog op den slechten toestand van 't pensioenfonds van het spoorwegperso neel, terugkomen op de in 1936 toegepaste pen sioenkorting uitgesloten noemde en dat hij bij de afdeeling „waterwegen" den heeren Andriessen (r.k.), Duymaer v. Twis t (a.r.) en Krijger (c.h.) op desbetreffende opmerkingen antwoordde, dat de onderhan delingen met de Kanalisatie-Maatschappij be treffende doortrekking van het Twente- Kanaal naar Almelo vlot gaan. Doortrekking van het Twentekanaal naar den Rijn of kana- liseeren van den IJsel ware een dure geschie denis; intusschen is deze aangelegenheid om advies bü den Economischen Raad. Vanmiddag moest Minister Slote maker de Bruïne nog het zijne omtrent 't Nijver heidsonderwijs in het midden brengen. De vraag naar dit onderwijs blijkt nog steeds toe te nemen. Zoo waren er in 1936 liefst 59631 leerlingen op landbouwhuishoudscholen, wat 2000 meer was dan 't vorige jaar en ook het aantal leerlingen der ambachtscholen neemt toe. Ondanks voortschrijdende mechanisatie blijft er een groote behoefte aan geschoolde arbeiders bestaan, vooral voor zgn. „kwaliteits werk". Wat den strijd voor 3-jarigen in plaats van 2-jarigen cursus betreft, stipte de Minister aan. dat de industrie in het algemeen de voor keur aan den 2-jarigen cursus geeft, mits dan in verband met het leerlingenstelsel en de avondcursussen. De omzetting in 2-jarige cur sussen, die nu door allerlei sprekers was ge- critiseerd, was een bezuinigingsmaatregel. Terugkomen daarop zou thans millioenen kos ten, wat de Regeering niet voor haar rekening zou kunnen nemen. De Minister dorst het aan te verklaren hetgeen natuurlijk verschillenden rechtschen afgevaardigden niet zoo bijster naar den zin kon zijn dat confessioneele grondslag voor nijverheidsonderwijs minder noodzakelijk ia dan voor andere takken van onderwijs. •1938 een nieuwe wet betreffende de binnen vaart hoopt in te dienen, waarin het beginsel van de beurtbevrachting gehandhaafd zal blijven. Spoedig zitten we dan in de bespreking van de wegenplannen, waarbij het stiefmoeder lijk behandelde Noorden in de heeren E b e 1 s (v.d.), Bakker (c.h.) en Duymaer v. Twist (a.r.) warme kampioenen voor zijn belangen mocht vinden. Natuurlijk werd er vanavond ook getunneld. 'Door den heer ter Laan (s.d.), die vond, dat het Rijk bepaald scheutiger moest zijn voor den Rotterdamschen tunnel over 10 jaar heeft deze volgens den Minister geen groote beteekenis meer voor het doorgaand verkeer, als n.l. de brug in den Stormpolder er komt en voorts, met dezen afgevaardig de door Ir. Vos (s.d.) en den heer Baas (a.r.), die een spoorwegtunnel bij Velsen even urgent achtterf als die voor het verkeer, dit met het oog op het vrije scheepvaartverkeer. De Minister verklaarde, dat hij bij zijn optre den van zijn voorganger een plan voor een verkeerstunnel bij Velsen had gevonden, waarvan de kosten op 8 millioen geraamd zijn. Wordt het een combinatie voor verkeer en spoor dan komt er 8y2 millioen bij en als men later -een afzonderlijken spoorwegtunnel zou maken, zou die I0V2 millioen kosten; een tweede opening in den bestaanden spoorbrug zou daarentegen slechts een half millioen vergen. Intusschen zal de minister nader de seheepvaartbezwaren onderzoeken en daar naar zijn houding bepalen. Toen het verkeersfonds zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, kwam de begroo ting van het Zuiderzeefonds aan de orde, wat bepaald zichtbaar was op de gereserveer de tribune, waar en Zuiderzeevisschers en nog visschende lieden tot ver in den nacht de beraadslagingen volgden. Ze hoorden o.m. den heer Drop (s.d.), die slecht te spreken was over den huidigen bewindsman, die naar zijn smaak, in tegenstelling met z'n ambts voorganger, z'n „kracht" zocht in vage toe zeggingen om dit of dat te overwegen en die zich dan verder krampachtig vastklampte aan zijn Memorie van Antwoord. Vermeld zij nog, dat de heer Bakker (c.h.) in verband met den „strijd" om den Noord Oostpolder, op merkte, dat er met betrekking tot de vraag tot welke provincie die gronden eenmaal zul len moeten behooren (of dat ze 'n afzonder lijke provincie zullen dienen te vormen) geen buiten-parlementaire beslissing mocht vallen! E. v. R. Vrachtwagenchauffeur probeerde 11a ongeval door le rijden. Zwarfe hechtenisstraf geëischt. 's-GRAVENHAGE, 16 December. Op 31 Augustus van dit jaar heeft de vrachtwagen chauffeur J. van den B. door een zeer roe- kelooze manoeuvre op den Haagweg een mo torrijder aangereden, waardoor deze zoo zwaar werd gewond, dat hij eenige maanden in het ziekenhuis heeft moeten liggen en het nog wel geruimen tijd zal duren, voor het slachtoffer weer zijn werkzaamheden zal hervatten. Bovendien heeft van den B. getracht 11a het ongeval door te rijden en zich op deze wijze aan de gevolgen ervan te onttrekken. Door de tegenwoordigheid van geest van een tramconducteur, die de aanrijding zag ge beuren, is dit niet geschied. De conducteur hield de vrachtwagen aan, zoodat proces verbaal kon worden opgemaakt. Voor de rechtbank moest de onverantwoordelijke rij der Donderdag terecht staan. Het bleek, dat hij op den Haagweg op een gegeven moment een tram en een daarnaast rijdende auto wilde passeeren, waarbij hij geheel op het linkergedeelte van den weg kwam. Van tegenovergestelde richting kwamen twee motorrijders. De eerste kon den vracht wagen nog ontwijken, de tweede kwam daar mee in botsing met het reeds beschreven noodlottige gevolg. De Officier van Justitie vond het gedrag van verdachte buitengewoon „unfair" en eischte een hechtenisstraf van twee maanden met ontzegging van zijn rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Uitspraak 21 December. Tc snel rijden kost jongeman het leven. De afdeeling „Lager Onderwijs" lokte 17 sprekers uit hun tent althans zooveel waren er vanmiddag reeds ingeschreven. De groote klassen, die volgens Dr. Vos (lib.) werkelijk vruchtbaar onderwijs onmo gelijk maken gaven tal van afgevaardigden aanleiding om te klagen, Zoo was ook de heer T h ij s s e n (s.d.) heel weinig gesticht over de leerlingenschaal. Hij hoopte nog op .be reidheid van den Minister om van zijn kant het gemeen overleg met de Kamer te doen slagen, dus de schaal te verlagen gedachte, waarvoor ook reeds Dr. Vos zoowel uit pae- dagogische als uit hygiënische overwegin gen in 't krijt was getreden. Maar Mi". Terp stra (a.-r.) stond aan de zijde van 't Ka binet, vond de grieven overdreven en be weerde, dat de financieele toestand een wij ziging, zoodat er kleine klassen zullen ko men, op 't oogenblik niet toelaat. Daarentegen gaf de -heer Suring, als woordvoerder van de R.-K. fractie te ken nen, dat de groote .belangen van volkskracht, die betrokken zijn bij goed Lager Onderwijs (voor 't meerendeel van ons volk tevens eind onderwijs), deze uitgaven nu wel vorderen. Een onhoudbare toestand is geschapen, aan gezien het niet meer mogelijk is voldoende opvoedend onderwijs te geven. Spr. beroept zich o.m. op een treffend getuigenis van het Hoofdbestuur van de organisatie van chris telijke onderwijzers en merkt nog op, dat de gevolgen voor ons onderwijs ruïneus zijn ge worden. Op korten termijn tot verlaging van de leerlingenschaal overgaan, is hèt middel om weer beter onderwijs te krijgen, daarnaast verdient deze maatregel aanbeveling uit sociaal oogpunt, gezien de duizenden werk- looze onderwijzers, met acte. Invoering •van een leerlingenschaal van 3i545 voor de gewone lagere scholen en van 28 voor het U.L.O. zou, als deze maatregel op 1 Januari inging een kleine 5 millioen per jaar kosten, doch eerder dan 1 April zal 't niet kunnen en dat wil dus voor dit jaar zeggen een ver hooging van de uitgaven met zy2 millioen gulden. En nu kon het er bij den heer Suring niet in, dat hierop de doorvoering van den maatregel, dien hij namens zijn geheele fractie aanbeval, zou moeten afstuiten. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat hij thans alles had gedaan om te trachten den. Mi nister van de juistheid der gronden voor in- williigng van den namens de R.-K. fractie voorgedragen wensch te overtuigen. Mocht dit echter niet zoo blijken te zijn, dan zou den de heer Suring en :zijn politieke vrienden niet met een motie komen, waarvan dan toch zeker geen. overtuigende kracht meer kan uitgaan Meer zei deze afgevaardigde niet. Alles wat kon doelen op een oorlogsverklaring of op het in stelling brengen van zwaar dreigend geschut bleef onuitgesproken. Niettemin moet men op 't oogenblik, op z'n zachtst uitgedrukt, van een interessante min of meer spannende politieke situatie spreken. Behalve de leerlingenschaal heeft tot dus verre vooral ook het tucht- eventueel tuch- tigings-recht, op onwillige of baldadige scho lieren toe te passen, een door de meeste spre kers behandeld onderwerp van discussie uit gemaakt. Politiek was dit een onschuldige kwes tie, doch uit een paedagogiseh oogpunt valt er over te twisten. Wat Vrijdag, nu nog een schare sprekers aan 't woord moeten komen, zeker ook wel zal gebeuren! Avondvergadering. Bij de afdeeling „Scheepvaart" deelde Mi nister v. Buuren mee, dat hij voor X Juli Een nieuw recept! Geen enkel middel brengt spoediger ver lichting in gevallen van catarrh, verkoudheid, hoest, enz. dan dit eenvoudige recept, dat door de hoogste medische autoriteiten werd goedgekeurd. Koop bij Uw apotheker of dro gist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd). Vermengt het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker, stroop of ho ning. Het resultaat is een groote flesch met de sterkste en doelmatigste medicijn, zoo aange naam van smaak, dat zelfs de kinderen, die lastig innemen, het graag lusten. De eerste eetlepel van deze Vervus siroop doet onmid dellijk de hinderlijke verkoudheid ophouden. De verstopte neus wordt gereinigd, de adem haling vergemakkelijkt, het hoesten houdt op en de infectie wordt tot staan gebracht. Deze Vervus siroop is gemakkelijk te maken en zoo'n groote flesch van deze uitstekende me dicijn kost haast niets. Indien U geen tijd heeft om de siroop te maken, neemt dan een halve theelepel zuivere Vervus met een weinig- water. Ieder, die gevoelig is voor verkoudheid en catarrh neme er een proef mee. Knipt deze paragraaf uit, om U eraan te herinneren Vervus bij Uw apotheker of dro gist te koopen. (Adv. ingez. Med.) Lek in ruim 5 ontstaan. Schip heden te Brest verwacht. Naar wij vernemen is het uit gaande stoomvrachtschip „Ga- roet" van den Rotterdamschen Lloyd, tijdens stormweer op 125 mijl ten Zuidwesten van Ouessant lek geslagen. Het schip heeft den steven gewend en zet thans koers naar Brest. Inmiddels heeft de zeesleep boot „Zwarte Zee", welke te Douarnenez is gestationneerd, zich naar het schip begeven, om zoodra assistentie wordt ge vraagd, deze te kunnen verlee- nen. Het lek bevindt zich in ruim 5. Het schip wordt heden te Brest verwacht. De „Garoet" is in 1917 gebouwd op de hel ling van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissin- gen. Het vrachtschip meet 7133 bruto reg. ton en 4543 netto reg. ton. Op 6 December vertrok de „Garoet" uit Rot terdam, geladen met stukgoederen. Te Ant werpen werd verder vrachtgoed ingenomen, waarna het schip naar Soerabaia vertrok. I11 scherpe bocht tegen vrachtauto gebotst. De 22-jarige verzekeringsagent C. Koole uit Berkel reed Donderdagmiddag met groote snelheid op den IJsseldijk tusschen Gouderak en Gouda, toen hij in een scherpe bocht een van de richting Gouda komende vrachtauto moest passeeren. Door zijn te groote snelheid kwam hij in de bocht op de verkeerde weghelft terecht, waardoor hij met groote vaart tegen de vrachtauto opbotste. De jongeman werd bij deze botsing zoo zwaar gewond, dat hij tijdens zijn transport naar het ziekenhuis te Gouda bezweek. Dc voorrangskwestie te Lisse. Tegen Amsterdamsch automobilist ƒ5. boete geëischt. De Haarlemsche rechtbank behandelde Don derdag in hooger beroep de zaak tegen den Amsterdamschen automobilist, die op 8 No vember j.l. voor den kantom-echter terecht gestaan had, omdat hij op 8 Augustus, ko mende uit de Veldhorststraat te Lisse, geen voorrang had verleend aan een dertienjarige wielrijdster, die op den voorangsweg, den Hee- reweg, reed. Het meisje was naai- links ge zwenkt, om voor de auto langs te komen, maar was daarin niet geslaagd, zoodat een overigens onbeteekenende aanrijding was ontstaan. De kanotnrechter had den automobilist vrijge sproken, daar hij de overtuiging had gekre gen, dat het meisje achter de auto langs had kunnen passeeren. Het O.M. was echter van het vrijsprekend vonnis in hooger geroep ge gaan. Bij de behandeling voor de rechtbank bleek, dat de automobilist langzaam de Veldhorst- straat was uitgereden en, de wielrijdster ziende, gas had gegeven om haar in de gele genheid te stellen achter de auto langs te pas seeren. Z.i. was daarvoor uimte genoeg ge weest, omdat de vluchtheuvel in de Veldhorst straat ongeveer tweemeter achter de rooi lijn van den Heerenweg ligt. Twee getuigen verklaarden evenwel, dat het meisje niet achter de auto langs had kunnen rijden. Een agent van politie uit Lisse zette uiteen, dat het uitzicht naar links voor het verkeer uit de Veldhorststraat belemmerd wordt door het hoekhuis. Wanneer e enautomobilist ech ter doorijdt, tot zijn auto ongeveer anderhalve meter op den He ere weg is gekomen, dan kan hij deze over een afstand van ruim tachtig meter overzien. Het overige verkeer wordt hekdoor niet gehinderd, want er blijft op den Heereweg nog zooveel ruimte over, dat twee auto's naast elkaar kunnen passeeren. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, achtte dit niet de juiste zaak om het voorrangsprincipe te toetsen, aangezien eenerzijds een automobilist en anderzijds een dertienjarige wielrijdster in het geding is; die wellicht iets voorzichtiger had kun nen zijn en mogelijk ook geschrokken is van de plotselinge verschijning van de auto. De vraag is hier niet, wie schuld heeft aan de aanrijding, maar wie de bepalingen inzake voorrangswegen heeft overtreden. Dat de wielrijdster naar links is uitgeweken, ont heft den verdachte niet van de verplichting om voorrang te verleenen, zooals de Hooge Raad heeft uitgemaakt. Verdachte heeft de fout gemaakt, door niet te stoppen, zoodra hij het meisje zag. De Officier eischte der halve vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van verdach te tot f 5. subs. 3 dagen hechtenis De verdediger, mr. Alfred Levy uit Am sterdam, betoogde in zijn pleidooi, dat het meisje een onwettige handeling had ver richt, door naar het linkerweggedeelte uit te wijken, in art. 3 van het nieuwe motor- en rijwielreglement is nl. bepaald, dat 't voor den weggebruiker bii de nadering van een kruis punt verboden is zich te begeven op het voor het verkeer uit tegengestelde richting be stemde weggedeelte, tenzij dit noodig is voor het passeeren van stilstaande auto's. Het meisje heeft echter zelf verklaard, dat de auto van verdachte niet heeft stilgestaan. Bove^-'0" beriep pleiter zich op het tweede lid van art. 73 van het reglement, waarin staat, dat de overtreding niet wordt gestraft, indien verd. aannemelijk maakt, dat hij de nadering van de wielrijdster niet tijdig heeft kunnen bemerken. Volgens de jurispruden tie van den Hoogen Raad moet iedereen, die aan het verkeer deelneemt, practiseh han delen en verd. heeft dit gedaan, door aan de wielrijdster gelegenheid te geven achter zijn auto te passeeren. Bovendien moet onder voorrang verleenen worden verstaan: de doorgang vrijlaten, zooals in de bepaling om trent het voor laten gaan van het verkeer van rechts ook is vastgelegd. Pleiter verzocht tenslotte het vrijsprekend vonnis van den Van tonrechter te bekrachtigen. De rechtbank zal op 30 December uitspraak 1 doen uw vrienden en cliëntèle een door middel van de Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van VRUDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUW3AARSWENSCHEN in de Dmuider Courant opnemen volgens het tarief van 25 cent voor het minimum van drie regels, elke regel meer 10 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. NIEUWTAARSADVERTENTIëN worden aangenomen I3MUIDENKantoor Dmuider Courant, Kennemer- laan 42; A. POSTHUMUS, Schoolstraat 15; 3. DE VLUGT, Alex. Bellstraat 21. 13MUIDEN-OOSTA. PALS, Groeneweg 54; K. WESSE- LIUS 3r., Zeeweg 55 rood; 3. VISSER, Alb. Cuypstraat 17. SANTPOORT R. PALS, Hofgeesterweg 2 C. SLINGER, Kerkpad 26. VELSEN-NOORDA. DI3KSTRA, Wijkerstraatweg 281. leder kooper ■kwartje dat ontvangt voor besteed wordt elk een van. 8 procent. Uw voordeel. Doe hiermede DORPSTRAAT J9 CASTRICUM tAAv. Ingez. Mea.) Gijzeling van journalist heeft ook in België sterk de aandacht getrokken. De zaak van den Haagschen journalist, die in gijzeling gezet is, wordt ook in België met aandacht gevolgd. De „mdépendance Beige" bevat een uit voerig artikel over deze aangelegenheid, van de hand van Paul Henen, den voorzitter van den Belgischen persbond. De schrijver wijst, op het belang der kwestie, daar hier sprake is van een principieele aangelegenheid. Zij brengt, zoo schrijft hij, de vrijheid van meeningsuiting en de persvrijheid, de hoek- steenen van de democratie, van de bescha ving en van den vooruitgang, in het geding. Onze Noorderburen hebben dit niet over het hoofd gezien en de kracht, waarmede zij in het onderhavige geval reageeren, is een dui delijk bewijs, dat zij zich volkomen reken schap geven van hetgeen er op het spel staat. De journalist kan zich, evenals de genees heer en de priester, beroepen op het beroeps geheim. Het is een waarborg voor persvrij heid, en een onmisbare voorwaarde voor het tot uitdrukking brengen van de waarheid. De schrijver wijst dan tenslotte op de noodzakelijkheid, dat het beroepsgeheim van den journalist, waarover de wet in België, evenals in Nederland zwijgt, wettelijk vastge legd wordt. IN GEEN GEVAL EEN CONTRACTLOOS TIJDPERK In verband met publicaties aangaande de onderhandelingen tusschen de Reedersver- eeniging en de organisatiebesturen over een nieuw contract voor de zeevisschers kan wor den gemeld, dat van de zijde der werknemers te kennen is gegeven, dat zij het in geen ge val tot een contractloos tijdperk zullen laten komen. Mocht dus bij het afloopen van het huidige contract geen overeenstem ming zijn bereikt, dan mag worden aangenomen, dat de zeelieden niet op de oude voorwaarden naar zee zullen gaan. Postale moeilijkheden door onvoldoende adresseering. Zeer vele gelijkluidende plaatsnamen. Vele plaatsnamen het zijn er eenige hon derden komen meer dan eenmaal in ons land voor. Zoo zijn er hier met den naam Aalst 3, Alphen 3, Bergen 5, Driehuizen 10, Katwijk 3, Laren3, Middelburg 2, Ouderkerk 2, Rijswijk 3, Velp 2, Voorburg 2. Wirdum 2, enz. In beide plaatsjes van laatstgenoemden naam, waarvan het een in Friesland, het an der in Groningen ligt, is onlangs een enquête ingesteld naar het aantal poststukken dat. wegens onvolledige adresseering, naar het ver keerde wirdum was gezonden en zijn bestem ming dientengevolge met vertraging bereikte. Dit aantal bedroeg, gedurende vier weken, niet minder dan 121. Bovendien was nog op 17 stukken de ^ovincie foutief aangeduid. Hieruit blijkt wel, dat het steeds noodig is. bij gelijknamige plaatsen op het adres ook de provincie aan te duidenen die goed aan ;e duiden. Anders is vertraging in de bestelling met al de daaraan voor afzender en geadresseerde verbonden onaangenaamheden niet te voor komen. De opbrengst van de directe be lastingen bedroeg ultimo November jongstleden f 107.676.389,79 tegenover f 99.496.227,90 het vorig jaar, een ver meerdering dus van f 8.180.161,89, waarvan bijna 4 millioen op de in komstenbelasting, 1.86 millioen op de vermogensbelasting en 1.93 op de verdedigingsbelasting. De overige middelen brachten in de afgeloopen maand November op f 38.310.382,35 (v. j. f 34.414.472,34) en over de eerste 11 maanden van dit jaar f 399.230.670,17 of f 61.990.203,58 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar en f 56.649.320,17 meer dan de raming. Tot deze gunstiger opbrengst in vergelij king met de raming hebben o.m. bijgedra gen: De dividend- en tantièmebelasting met rond 8.9 millioen de rechten op den invoer met 5.84 millioen; het statistiekrecht met 1.07 millioen de accijns op geslacht met 1.24 millioen, de accijns op suiker met 1.63 mil lioen, de accijns op tabak met 2.6 millioen, de omzetbelasting met 10 millioen, de rechten van boeten en zegel met bijna 15.5 millioen, de rechten van boeten van registratie met 4.77 millioen, en de rechten en boeten van successie enz. met bijna 3 millioen. Alle opbrengsten waren hooger dan de raming, met uitzondering van die van den accijns op zout, welke ongeveer 95.000 gulden beneden de raimng bleef. Voorts bedroegen de inkomsten ten bate van het verkeersfonds over de maand No vember f 1.458.106,71 aan motorrijtuigenbe lasting en f 23.897,50 aan rijwielbelasting. De motorrijtuigenbelasting bracht in de eerste 11 maanden f 20.679.312,92 op (de to tale raming bedraagt f 22.5 millioen) en de rijwielbelasting f 7.714.732,50 tegen een to tale raming voor het geheele jaar van 7.5 millioen gulden. Duitschland moet met Kerstmis eieren hebben. Aansporing tot exporteurs om te leveren. Naar de Msb. verneemt, heeft het Ned. Eier- contróle-bureau een rondschrijven tot de ex porteurs gericht met de mededeeling, dat zij vóór 20 December op voldoende wijze van hun contingent voor Duitschland moeten heb ben gebruik gemaakt, daar het te weinig ge bruikte gedeelte na dien datum onder die ex porteurs zal worden verdeeld', die wèl aan de gestelde voorwaarde hebben voldaan. Deze maatregel is genomen om een zoo goed mogelijke eierenvoorziening van Duitschland iï},et de Kerstdagen te bevorderen. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft sedert 19 Septem ber j.l. bedragen: 2317 runderen, 2470 kalve ren, 2065 varkens en biggen, 162 schapen en 42 geiten. Waalhaven militair vliegveld? Het departement van Defensie is volgens de Tel. met het Gemeentebestuur van Rotterdam in onderhandeling getreden over den aan koop van het vliegveld Waalhaven door het Rijk. Defensie zou voor het terrein dat 75 H.A. groot is, een prijs van f 2 per vierkanten me ter hebben geboden. Als Waalhaven militair vliegveld zal wor den, zal Rotterdam een nieuw vliegveld voor het burgerluchtverkeer aanleggen,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2