Max Euwe. Gisteren heeft Euwe de dertigste partij gewonnen van de schaakmatch, die hem zijn kortstondig wereldkampioenschap heeft gekost. Volgens de deskundigen heeft hij dit in zijn besten, voortreffelijksten stijl ge daan. Hij toonde zich weer op het hoogtepunt van zijn kunnen. Als men de resultaten van al de 30 gespeel de partijen in aanmerking neemt is de stand nu 171/a12V2 in Aljechin's voordeel en ik zou deze verhouding toch nog wel eens even naar voren willen brengen omdat zij bewijst dat Max Euwe zijn tegenstander toch wel degelijk een zwaren strijd heeft gegeven. Men kan erbij voegen: hoeveel schakers ter wereld zouden in staat zijn een dergelijke prestatie tegen Aljechin te leveren? Hun aantal is zeker miniem. Euwe behoort ongetwijfeld nog steeds tot de allersterksten onder de grootmeesters en wellicht zullen de eerstkomende jaren be wijzen, dat hij zeker niet lager dan nr. 2 ge rangschikt mag worden, ondanks al de am bities van een Capablanca, Flohr, Botwinnik en Reshevsky, die zich nu als uitdagers van den herboren wereldkampioen Aljechin doen gelden en daarbij sterker op den voorgrond schijnen te komen dan de pas verslagen Ne- derlandsche grootmeester. Het groote publiek schijnt deze dingen niet te beseffen. Het heeft zich gedragen zooals groote publieken zich ten allen tijde gedra gen hebben: eerst heeft het Euwe's succes luidruchtig toegejuicht en nu de tegenslag is gekomen heeft het zich heelemaal van hem afgewend. Max Euwe heeft dezer dagen on getwijfeld wel eens gedacht aan een vermaard Fransch kernwoord: Ni eet excès d'honneur, ni cette indignité. En met recht kan hij dat gedaan hebben, want in de dagen van glorie, nu juist twee jaar geleden, heeft hij zich een even bescheiden overwinnaar getoönd als thans een goed verliezer, hetgeen den gentle man kenmerkt, die tevens de ware sportsman is. En omdat het spel hem zoo lief is, omdat zijn belangstelling daarvoor niet verflauwt door een nederlaag, weet hij ook in een vrij- wel-leege zaal zijn uiterste kunnen te toonen en zijn besten vorm terug te vinden nadat de glorie van het wereldkampioenschap hem is ontvallen. Dat bewijst karakter en dat is een voorbeeld voor vele sportsmen op velerlei gebied, die zich narrig, onverschillig, gedemoraliseerd zouden toonen in zulke omstandigheden en bovendien anderen vervelen met eindeloos nakaarten over hun nederlaag, die zij aan pech of uit- vorm-zijn of al dergelijke gezochte redentjes zouden wijten. Zulk optreden is verre van een man als Max Euwe. Hij is en blijft buitendien verreweg de sterkste schaker dien Nederland ooit bezeten heeft. Men mag nu teleurgesteld zijn over zijn nederlaag, maar het is grove onbillijkheid dat niet te ex-kennen. Het is evenzeer waar heid als het feit, dat hij tot de zeer kleine groep der allersterksten in de wereld, tot de extra-klasse, blijft behooren. En de bewijzen daarvan hoeft men heusch niet te gaan af wachten want de twee laatste partijen heb ben dat alweer bewezen. Hoevelen zijn in staat, zelfs als zij in hun allerbesten vorm spelen, Aljechin te slaan? Ik zou er ook aan willen herinneren dat Euwe voor de schaaksport in ons land onge ëvenaarde verdiensten heeft, dat door zijn voorbeeld en belangstelling voor de jonge ren het spel een aanhang heeft verworven als nimmer tevoren zelfs denkbaar was ge acht en dat dit voor-beeld en die belangstel ling even noodwendig zullen blijven voor de verdere ontwikkeling van al die jonge scha kers. Want er is geen Nederlandsche schaker die Euwe ook maar bij benadering evenaart. Zijn persoonlijk optreden beteekent, in in ternationalen zin, een propaganda voor ons land waarvoor wij hem dankbaar mogen zijn inplaats van hem af te vallen nu hij verlo ren heeft. En misschien is voor hem zelf, die zijn beroep altijd trouw is gebleven en nooit zijn leven uitsluitend aan schaken heeft wil len wijden, het wel een goed ding dat dit we reldkampioenschap maar kort van duur is ge bleken. Misschien heeft de godin Fortuna dezen nobelen sportsman wel een tweeden glimlach geschonken door hem te doen verliezen. Wie zal het zeggen? Alleen Euwe weet het, of zal het binnenkort weten. Voor ons blijft hij de zeer groote schaker die hij is en bovendien de gentleman die Nederland steeds zoo vaardig en voortreffelijk weet te vertegenwoordigen. Den nobelen verliezer zij de eere bewezen die hem toekomt. R. P. R.K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. In de ledenvergadei-ing van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" is de voor zitter, de heer C. van Oorschot, afgetreden in verband met zijn vertrek naar Haarlemmer- liede. N In zijn plaats werd tot voorzitter van de afdeeling gekozen, de heer P. Stals. BEVERWIJK Jubileum van Mr. A. Moens. 40 jaren doctor in de rechtswetenschap. Vandaag is het 40 jaren geleden dat onze zeer bekende en vooraanstaande plaatsgenoot Mx\ A. Moens aan de Rijks Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Deze promotie geschiedde ojj 27 stellingen op gezag van den rector-magnificus Dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde. De heer Moens verdedigde deze stellingen voor de faculteit der rechtsgeleerdheid op Vrijdag 17 December 1897 des namiddags te 3 uur. Mi'. A. Moens, die op 11 December 1873 te Beverwijk werd geboren na in 1898 als advocaat bij de Haarlemsche balie te zijn in geschreven, in 1900 candidaat-notaris ten kan tore van zijn vader den heer C. Moens. Op 22 Februari 1918 werd Mr. A. Moens tot opvol ger van zijn vader benoemd. Gedurende een lange reeks van jaren heeft hij naast de drukke, aan het notariaat verbon den werkzaamheden, op de bres gestaan voor de belangen van zijn geboorte- en woon plaats. Hij had in het openbare leven een groot aandeel en hij gaf zich met veel am bitie en grooten ijver aan iedere zaak, die Beverwijk ten goede kwam. Toen dan ook in 1932 de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer werd opgericht, koos men hem als voor zitter en nooit had men een betere keuze kun nen doen. Met jeugdig élan heeft hij zich aan deze taak gegeven en zeer vele belangrijke zaken zijn onder zijn voortreffelijke leiding tot stand gekomen. Gaarne had Beverwijk hem op dezen dag zijn erkentelijkheid willen toonen, maar de heer Moens heeft dit niet gewild en zich door een tijdelijk verblijf in het buitenland aan elk feestelijk huldebetoon onttrokken. Nochtans zullen den jubilaris vandaag van uit zijn geliefd Beverwijk tal van gelukwen- schen bereiken, waaruit hem zal blijken, hoe zeer men zijn arbeid te algemeenen nutte weet te waardeei-en. Het nieuwe programma van het Kennemer Theater. Harry Piel en Alexander Golling in „90 minu ten oponthoud". (Kennemer Theatei*, Bevei-wijk). Deze week vertoont het Kennemer Theater als hoofdnummer „90 Minuten oponthoud". In deze spannende film spelen Harry Piel en Alexander Golling de hoofdrollen. Harry Winkler, rechercheur, is op weg naar Buenos Aires, waar hij in een internationale boks- competitie zijn land moet vertegenwoordigen. In Lissabon ontmoet hij Gonny Steven, re chercheur bij Scotland Yard. Conny heeft ge durende zijn reis naar Lissabon een aardig meisje ontmoet Ilse Siebeck. Bij het afscheid nemen geeft zij Conny haar adres. Het duurt 90 minuten voor de boot van Harry en Conny vertrekt, tijd genoeg, om een beetje de stad in te gaan en iets te gebruiken. Maar het komt anders uit. Voor het station ont moeten zij een i-adelooze Ilse, die een zonder linge geschiedenis omtrent haar oom vertelt. Harry en Conny zijn door hun beroep er aan gewend de dingen geheel te onderzoeken en aldus, staan zij een paar minuten later in het kantoor van den heer Albei'to Basto. Deze woont in een prachtig paleis, hij heeft slechts één arm. Hij tracht Use's avontuur als een klein misverstand voor te stellen, maar de beide vinenden zijn hier niet gemakkelijk van te overtuigen. Hari*y vindt een spoor en dit voert rechtstreeks naar Madeleine Ribail, die niettegenstaande haar jeugd de bezitster van de toonaangevende modezaak der stad is. Harry wordt niet zeer vriendelijk door haar ontvangen; zij geeft hem zeer duidelijk te verstaan dat zij met den groothandelaar Moreno vei'loofd is en er heelemaal niet op gesteld is zich met Harry te bemoeien. Mo reno is hier echter geheel onbekend. Conny en Hain*y komen tot de ontdekking dat zij zich zeer moeten haasten, wanneer zij binnen 90 minuten de zonderlinge gebeur tenissen m het huis van den heer Basto wil len ophelderen. Het gelukt hen met levens- i gevaar achter een verschrikkelijke misdaad te komen. Het schip is reeds een paar minuten over tijd, wanneer de twee uitgeputte recher- ehers aan boord komen. Het oponthoud in Lissabon was kort, maar opwindend. Het tweede hoofdnummer is „Sea Devils" met Victor MacLaglen in de hoofdrol. Jiibileumvoörstellingen van „Kindergeluk". Revue „Ga je ook kijken?" Voor een geheel bezet Kennemer Theater heeft de Geheelonthouders Kinderclub „Kin dergeluk" gisteravond de eerste opvoering ge geven van de jubileum-revue „Ga je ook kij ken?", geschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Na een kort inleidend woord van den leider van de club,, den heer G. Berghuis, die tevens de samensteller van de revue is, betrad de om roeper, voorzien van een bel en een goed stem geluid het tooneel om de opvoering van de re vue aan te kondigen. En na deze inleiding wa ren we al geheel in de revue-stijl door het eer ste tafereel, dat van de geboorte van „Kin dergeluk". Twee enorme ooievaren waren aan wezig om dit feit aanschouwelijk voor te stel len. Deze „lijn" wordt even aangehouden, maar spoedig krijgt de revue dan een meer alge meen kaï-akter en voert de schrijver ons van de geheelonthouding naar de vredesgedachte in twee zeer verzorgde scènes. In bonte volg orde wisselen de welverzorgde tooneelen el kander af. Wij hebben reeds in ons blad een bespreking gewijd aan de vervaaixiiging van costumes, décors en andere attributen, die in een revue nu eenmaal thuishooren door de helpers en helpsters van „Kindergeluk".. De costumes en décors deden het op het tooneel uitstekend, vooral ook omdat van de belichting zeer veel werk was gemaakt. Het talrijke publiek wist dit op hoogen prijs te stellen en gaf daarvan vele malen uiting door een langdurig applaus. Dit was bijvoorbeeld het geval na de scènes, de sneeuwman, onze vlag, in den regen, Luilekkerland, kindei'speel- goed, een droom en in de derde acte de vier jaargetijden, de Breestraat, oud en nieuw, de automaten en de grootsche hulde aan de ge heelonthouding. De jeugdige acteurs en actrices kweten zich zeer behoorlijk van hun taak. Zij zongen en dansten met veel plezier en ook de echte too- neelscènes gaven er blijk van, dat er talent volle jongelui onder de leden van Kindergeluk schuilen. Zoo droeg deze geheele opvoering het stem pel van een maandenlange, nauwgezette voor bereiding. Over het tempo en het verwisse len van décors kon men bij deze eerste op voering zeer tevreden zijn. Er moet achter de schermen enorm gewerkt zijn. En dat moest gebeuren met90 kinderen op het tooneel, in de gangen en in de kleedkamers. Het publiek heeft van het aardige kijk- en hoorspel volop genoten. Menigmaal werden de populaire melodieën meegezongen op uit- noodiging van parmantige en vrijmoedige ac teurs en actrices-in-den-dop. De heer IJ. Veenes had voor zeer goed kap- en grimeerwerk gezorgd. Een woord van hulde komt ook toe aan mej. B. Schelvis en de Kennemer Boys, die de moei lijke taak hadden den zang van de jeugd en de dansen te begeleiden. Al bij al mag „Kindergeluk" met voldoening- op deze eerste opvoering, die bij de komende herhalingen natuurlijk nog wel aan tempo zal winnen, terugzien. Bij de talrijke toeschouwers is de revue zeer in den smaak gevallen en het lijdt geen twij fel of bij de volgende voorstelling zal de be langstelling ook weer zeer groot zijn. Op Woensdag 22 December wordt de revue ten tweeden male opgevoerd en zooals wij ver namen zijn hiervoor reeds zeer veel kaarten verkocht. Overzicht van de Groentenmarkt. Sterke inzinking van de prijzen. Ons verslag over het verloop van den handel gedurende de afgeloopen week is verre van opgewekt. De prijsverbetering voor sommige producten, waarvan het vorige overzicht mel ding maakte, is van zeer korten duur geweest en heeft weer heel spoedig plaats moeten maken voor sterke inzinkingen. Reeds in het laatst der vorige week was de handel voor de hoofdproducten al niet meer zoo vlot en de inzet op Maandag viel al buitengewoon tegen, terwijl midden dezer week niet alleen lage prijzen voorkwamen, maar nog niet eens alles door den handel kon worden opgenomen en vooral mindere kwaliteiten geen bod kregen. Boerekool, die vorige week zoo vlug werd afgenomen en een aardigen prijs opbracht had aan belangstelling de laatste dagen inge boet, dat de prijzen weer zakten op 1/22y2 ct. per K.G. en sommige partijen zelfs door draaiden. Ook andijvie kon de prijzen van vorige week niet handhaven en al kwam soms een extra partijtje voor behoorlijken prijs in aan merking, over het algemeen waren de prijzen sterk teruggeloopen. Vooral partijen met kleine afwijkingen en gebreken brachten zeer lage prijzen op of werden doorgedraaid. De spruitenhandel was tot in het laatst der vorige week zeer goed. Op de veiling van Vrij dag j.l. liepen de hoogste prijzen nog van 1518 ct. per K.G. Doch ook dit product moest bij het begin der week een veertje laten toen de noteeringen weer kwamen te staan van 712 ct. per K.G. De aanvoer van bloemkool vermindert snel en was op sommige dagen van geringe be- teekenis. Goede kwaliteit is hiervan ook stei'k in de minderheid. De beste soorten wisselen van 710 ct., afwijkende van 25 ct. per stuk. Voor roode, gele en groene kool werd ge regeld van iy23 ct. per K.G. betaald. Het aanbod van bospeen begint ook terug te loopen, hieiwoor konden de prijzen zich hand-i haven en waren naar soort van 510 ct. per bos. Voor enkele partijtjes sla die nog aanwezig waren, werd naar kwaliteit 2.402.80 per 10Ó stuks betaald. De tomaten hadden ten gevolge van verminderden aanvoer een vluggen han- »del en werden naar soort afgenomen voor 10— 32 ct. per K.G. Witlof was bij spaarzaam aan bod eveneens vlugger te verkoopen en wisselde van 1420 ct. per K.G. Schorseneeren bleven voor eerste soort op een prijspeil van 810 ct., afwijkende liepen naar verhouding terug tot 2i/2 ct. per K.G. Met prei, waarvan de aanvoer zeer groot is, liep het de laatste dagen ook weer mis. Vrijdag werden hiervoor nog be hoorlijke prijzen besteed doch de laatste dagen was de handel .slug met lage prijzen, variee- rend van iy23 ct. per K.G. Knollen bleven vrijwel op eenzelfde prijs peil, n.l. naar soort van 2—6 ct. per stuk. Uien werden naar soort verhandeld van 610 ct. per K.G. Sjalotten brachten het tot 15 ct. Winterpeen gaat naar kwaliteit van 23 ct. en bieten van 3—3y2 ct. per K.G. van de hand. Stoofappelen varieeren in prijs van 812 ct. cent. per K.G. Goudreinetten en Present van Engeland wisselen naar kwaliteit in prijs van 1418 ct. per K.G. SCHAAKCLUB „WEENINK". Voor de reserve derde klasse van den N. H. S. B. speelde „Weenink" 3 tegen „De Rochade" 3 en verloor met 2V2en een afgebro ken partij. De uitslagen waren: WeeninkDe Rochade: G. WijsmanG. Jonges 01 F. Hendriks—P. E. Kolderie Vz—Vt. J. MuijenJ. Wever y2 C. KammeraatW. Hofkes 34—y2 IJ. MooyG. v. d. Velde 01 C. Wiesell—W. Oosterbroek 10 C. Beekman—W. de Mol 01 A. SlingsJ. J. Groenink (afgebr.) F. C. HendriksP. Dorleyn 01 S. D. HoogvorstJ. Oerlemans 01 Totaal 2yz—6y2 De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden waren: Groep I: H. Nijman<A. Mooy y2J/2 J. ZoontjesG. van Lent afgebroken. Groep 2:: G. DilJ. Arts 1-^0 Groep 3. G. H. BolwidtC. Visser 01 J. SehmitsL. Prijs 10 Groep 4. P. NielenK. de Reuver 10 A. PekelA. de Reuver 1—0 C. TrompA. de Reuver 01 J. RepkoA. Aardenburg 01 VEREENIGING VOOR NATUUR GENEESWIJZE. Lezing over infectieziekten. Gisteravond heeft de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Na tuurgeneeswijze een bijeenkomst gehouden in het Wijkgebouw aan de Baanstraat. De voorzitter, de heer J. P. Rijken, sprak in zijn openingswoord zijn tevredenheid uit over de groote opkomst. Hierna gaf de voorzitter het woord aan arts IJ. Hettema te Rotterdam, die een lezing heeft gehouden over „Infectie ziekten". Vooral in den laatste tijd, aldus spr. is de infectieziekte weer actueel geworden door de vrijwillige vaccinatie. In de wet staan als besmettelijke ziekten de mazelen, T.B.C. en kinkhoest niet als zoodanig ingeschreven, doch typhus, die niet zoo be smettelijk is wel. De mazelen en kinkhoest komen er niet in voor, omdat deze ziekten zoo veelvuldig voorkomen en tuberculose om het feit dat dit zoo'n langdurige ziekte is. Boven dien zou een leger van ambtenaren volgens spr., om deze ziekten te controleeren veel te kostbaar zijn. Maar wat is nu nu noodig, aldus spr., om een besmettelijk ziekte te krijgen? Niet alleen het overbrengen van de bacterie, maar ook de meer of mindere gevoeligheid van den mensch speelt een groote rol. Personen, die reeds zoo'n ziekte hebben doorgemaakt, zijn meestal onvatbaar voor andere besmettelijke ziekten. Voor de ziekte zich openbaart gaat er een incubatie-tijdperk vooraf, maar in dien tijd kan de ziekte reeds worden overgebracht. Daarom is het dikwijls onmogelijk om een epidemie te onderdrukken. Van isolatie komt practisch dan ook niets terecht, omdat er dan nog besmetten rondloopen, bij wie de ziekte zich nog niet heeft geopenbaard. Als deze periode voorbij is kenmerkt zich dat door ty pische verschijnselen. De verschillende ver schijnselen bij de besmettelijke ziekten il lustreerde dr. Hettema met eenige voorbeelden. De dienst van Volksgezondheid heeft vol gens spr. geheel andere plannen met de in fectieziekten, dan de huisartsen. De huisarts zal zich bezig houden met het genezen van den patiënt, doch de dienst van Volksgezond heid met het bestrijden en opsporen van de ziekte en den verwekker hiervan. De school- geneeskunde trekt zich weinig aan van de natuurlijke geneeskracht van den patiënt en hierdoor is men gekomen tot het inspuiten van een serum tegen de ziekte. Vervolgens behandelde spreker de verschil lende sera. Over het algemeen genomen is dit een mis lukking geworden, volgens de heer Hettema. Alleen het serum tegen dyphterie is een hulp middel, dat van beteekenis is, want het aantal gevallen van deze ziekte is hierdoor minder geworden. In de laatste jaren wordt echter hoe langer hoe meer door bekende vakmen- schen beweerd, dat ook dit serum niet zoo doeltreffend is geweest en men is van mee ning,, dat het aantal verminderde ziekte-ge- vallen van dyptherie toe te schrijven is aan het feit, dat de ziekte door omstandigheden niet zoo sterk meer heerschte. En zijn ook be zwaren tegen dit hulpmiddel, want het is niet ondenkbaar, aldus spr., dat met het serum ook verkeerde stoffen in het bloed komen, met het gevolg, dat er dan een serumsiekte ontstaat. Naast de serum staat de vaccinatiebehan deling, niet zoo ver van de natuurgeneeswijze af. Met het vaccineeren krijgt men de besmet telijke ziekte slechts in licliten graad en men blijft immuun voor de ziekte. Het inenten kan HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam 15 van Rotterdam te New York. Nebraska (thuisreis) 14 te San Francisco. Beemsterdijk Rottm. n. Baltimore 15, 310 m. W. van Valentia. Leerdam N. Orleans n. Rott. via Londen 15 950 m. W. v. Bishops. Damsterdijk Vanc. n. Rott. 14 te Cristobal. Edam 15 v. Rotterdam te Philadelphia. Loclikatrine Vanc. n. Rott. 15 te Southampton. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitreis) 16 v. Kurrachee. HALCYON LIJN. Stad Maassluis 16 v. Vlaardingen 11. Narvik. Rozenburg 16 v. Vlaardingen n. Lissabon. Vredenburg 16 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Vlaardingen Narvik n. Vlaard. 18 (10 n.m.) te Hoex van Holland verwacht. HOLLAND OOST AZIë LIJN. Grootekerk (t.) 14 van Manilla. Meerkerk (uitreis) 16 van Port Said. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 15 v. Londen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisreis) pass. 16 Gibraltar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 15 van Amsterdam te Hamburg. Amstelland (th.) 14 te Santos. Eemland 16 v. Amstm. n. Buenos Aires. HOLL.—WEST AFRIKA LIJN. Alchiba 15 v. Amsterdam n. W. Afi'ika. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein 14 van Beira naar Rotterdam. Jagersfontein (t) 16 te Antwerpen. KON. NED. STBT. MIJ. Barneveld Chili n. Amstei'dam 15 v. Cristob Ganymedes 15 v. Malta te Piraeus. Mars 15 v. Malta te Piraeus. Orion Levant n. Amstm. 15 v. Lissabon. Cottica Amst. n. W. Indië p. 12 Ouessant. Fauna 16 v. Venetië te Triëst. Ulysses 15 v. Rodosto n. L-imni. Simon Bolivar Amst. n. Barb. 16 v. Madeira. Merope 15 v. Palermo n. Lissabon. Titus Susa n. Gr an ton 16, 110 m. ZW. v. Ouessant. Vulcanus Catacolo n. Amst. 16, 10 m. Z. v. Ouessant. Orpheus, 15 v. Amst. n. Kopenhagen. Poseidon, 16 v. Hamburg n. Amst. Taurus (gech.) 16 v. Amst. n. Hamburg Saturnus, 16 v. Amst. n. Rott. Hercules, 16 v. Amst. n. Rott. Trajanus, 16 v. Malta n. Algiers. Tiberius, Bourgas n. Amst. 16 (12 uur des midd.) 165 m. ZW v. Ouessant. Juno, 16 v. Constantza te Stamboul ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (thuisr.) 15 te Belawan. Gai-oet, Rott. n. Soerabaja 17 te Brest verw. met lekkage in x*uim no. 5. Brastagi (thuisr.) 15 v. Suez. Kota Nopan (uitr.) 15 v. Sabang. Sitoebondo (uitr.) p. 16 Sagres. Kota Agoeng, 16 v. Rott. te Batavia. Buitenzorg, 15 v. Batavia n. Rott. STOOMVAAR! MIJ OCEAAN Menestheus, Kobe n. Rott. 15 v. Londen. Laomedon, Batavia n. Amst. p. 16 Pr. Point. Calchas, Japan n. Rott. 16 te Penang. Diomed, Rott. n. Kobe 15 v. Hongkong. Achilles, Rott. n. Japan 16 van Suez. City of Christchurch, Dairen n. Rott. 14 te Cebu. Glenfinlas, Dairen n. Amst. 15 v. Singapoi'e. Medon, Batavia n. Amst. 14 200 m. Z. v. L. End. Glenshiel, Japan n. Londen 15 60 m. Z. v. Land's End. Laertes, Amst. n. Java 16 v. Port Said. Flintshire, Dairen n. Amst. p. 16 Gibi'altar. Menestheus, 16 v. Japan te Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMER1KA LIJN. Alhena, 16 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Chr. Buygens (thuisr.) 16 van Algiers. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 16 te Southampton. Simaloer( uitr.) pass. 15 Gibraltar. WIJK LIJN. Beverwijk, Rott. n. Pto. Emped p. 16 Oues sant. Haulerwijk, Rott. n. Melilla p. 16 Finisterre. Randwijk, 16 v. La Goulette ter reede van Boucau. Stolwijk, 16 v. Newcastle n. Boucau. Vlootvermin tiering. Naar gemeld wordt is het stoomschip „Linge- stroom" van de Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam behoudens inspectie naar Zuid- Afrika verkocht. Het schip meet 1350 bruto ton en werd in 1917 door de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam gebouwd. Aanvoer ijzererts. Het Zweedsche s.s. Granö arriveerde giste ren van Vasteras met een lading ijzererts voor het Hoogovenbedrijf. Leerwerk van vischvellen. In Elmshorn (Duitschland is op het oogen- blik een interessante tentoonstelling geopend. Men kan daar allerlei voorwerpen bewonde ren, die gemaakt zijn van vischvellen. Vooral uit de huid van een walvisch schijnt men een groot aantal leerwerken te kunnen fabri- ceeren, ook reeds gebeuren voordat de ziekte zien geopendbaard heeft. Aan deze inentingen zijn echter ook zeer vele bezwalken verbonden, die door den spreker op uitvoerige wijze werden behandeld. Ook de vaccinatie is voor het im muun zijn tegen infectieziekten slechts tijde lijk. Hier staat tegenover de natuurlijke leef. wijze, waardoor de natuurlijke onvatbaarheid vergroot wordt. Dr. Hettema raadde het zeer af om kinderen, die „naturisch" zijn opgevoed te laten vaccineeren. Naar aanleiding van de lezing was er ge- legenheid om vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Aan het slot van den avond heeft de voor zitter het winterprogramma nog medegedeeld dat als volgt luidt: 11 Januari een lezing over den weg naar gezondheid; 27 Januari propaganda-avond te Umuiden-Oost met als spreker arts IJ. Het tema; 1 en 15 Febmari cursusavonden. Bovendien zal er een kookcursus worden ge houden als de Huishoudschool voltooid is Hierna sloot de heer J. G. Rijken de vergade ring. HEEMSKERK KERSTFEEST. Op Maandag 20 December zal de Chr. Jon ge Meisjesvereeniging „Ora et Labora" een Kerstfeest houden in het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw. Hetzelfde feest is voor de Chr. Jonge Man- nenvereeniging vastgesteld op Woensdag 22 Decembei'. A. D. O—LISSE. Met het volgende elftal zal A.D.O. Zondag a.s. den strijd aanbinden tegen Lisse: Bert. Beentjes, J. Beentjes, Zonneveld, Rozing Jr., v. d. Kolk, B. Beentjes, Math. Beentjes, Brasser, Koopman Jr. Koopman Sr., Meijer. VOLKSONDERWIJS. Voor de afdeeling Heemskerk van „Volks onderwijs" hield Donderdagavond de heer A. Visser hoofd der U.L.O. school te Bever wijk, in café „Flora" een voordracht. Door den voorzitter van Volksonderwijs, den heer P. v. d. Born werden spreker en publiek har telijk welkom geheeten. Hierna werd door den heer Visser voorgedragen uit het be kende boek van Fritz Reuter „Uit mijn leer jaren op het land". Het publiek was één en al oor en luisterde met onverdeelde aandacht naar de luim en den diepen ernst van het werk. Bij het einde dankte de heer v. d. Born den spreker voor den genotvollen avond. SANTPOORT „SANTPOORT'S BLOEI.". Deze vereeniging organiseert op 29 Decem ber a.s. een kindermatinée onder leiding van Jan van Dommelen. Opgevoerd worden „De avonturen van Pietje Moedig". Vermoedelijk in Januari wordt onder aus piciën dezer vereeniging een tooneelvoorstel- ling gegeven I KERSTREDE. Voor de afdeelingen Santpoort-Bloemen- daal der S.D.A.P. en het Instituut voor Ar beidersontwikkeling houdt Ds. Van der Hey- den op Tweeden Kerstdag een Kerstrede. R. C. BREDERODE. Het programma voor a.s. Zondag luidtï Brederode 1—V. S. V. 3, 12 uur. Bredei-ode 2Rip-nrda 4, 2 uur. V.V.B. 3—Brederode 3, 10 uur. Zondag 19 December geeft Brederode een Bonte Avond in „De Weyman" met medewer king van den heer P. de Vos, karakter-humo rist en The Joly Hotmakers. Na afloop wordt er gedanst. WIJK AAN ZEE DE FIETSPADEN VAN DEN ZEEWEG. Dit voorjaar hebben de fietsers zich kun nen verheugen in de verbetering van de fiets paden, welke langs den Zeeweg gelegen zijn. Helaas werden deze mooie paden nog niet geheel tot Wijk aan Zee doorgetrokken, zoo dat een slecht gedeelte bleef voortbestaan. Wij vernemen, dat in het komende jaar ook deze laatste gedeelten verbeterd zullen wor den. EEN GEVAARLIJK PUNT WORDT VERBETERD?"! De driesprong ZeewegJulianaweg—Ver lengde Voorstraat is een gevaarlijk verkeers punt. Automobilisten, welke deil Julianaweg uitkomen en den Zeeweg op willen gaan, heb ben op dit punt zeer weinig uitzicht. Hetzelfde geldt voor de automobilisten welke zich op den Zeeweg bevinden. Het gevaar op dit punt wordt nog vergroot door de uit de Julianaweg komende autobus sen, welke de binnenbocht door den te scher pen hoek moeilijk kunnen nemen en in de buitenbocht terecht komen. Een dezer dagen was men bezig met het afgraven van den het uitzicht belemmerenden heuvel, welk werk inmiddels weer stil gelegd werd. Het is echter te hopen dat dit ter hand ge nomen werk door Openbare Werken spoedig voortgezet wordt. Voor een overzichtelijk verkeer zal de heuvel evenals de boompjes en struiken ter plaatse dienen te verdwijnen en de bocht een stuk naar binnen verlegd moeten worden. Het jacht van Marconi, Men heeft tevergeefs getracht het luxueus ingericht jacht van Marconi te verkoopen, want er bleken geen koopers te zijn. Naar verluidt wil men het thans als museum in- ï-ichten. AANGEKOMEN. 15 December: Granö s.s. Vasteras Orestes s.s. Hamburg Bör s.s. Oslo Venus s.s. Midd. Zee Lampas s.s. Gent Eems m.s. Danzig 16 December: Gateshead s.s. Newcastle Helmsdale s.s. Lowestoft Borthwick s.s. Leith VERTROKKEN. 15 December: Menes s.s. Hamburg Trito s.s. Rottei-dam Rhein s.s. Hamburg. Orpheus s.s. Kopenhagen Agility s.s. Londen Alchiba s.s. West Afrika Viborg s.s. Huelva 16 December: ElLse s.s. Rotterdam Eemland ss.. Buenos Aires Molna s.s. Batavia

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6