HET NIEUWE AVONDBLAD Januari-kindjes zijn Zondagskindjes. WETEN! Fa. GLAS KAL VERSTRAAT 11-21 23e JAARGANG No. 43 DINSDAG 21 DECEMBER '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod i-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN. l Acht en twintig uitzetjes staan gereed. Wat bijeengebracht is voor de Januari-kindjes te Yelsen. De afdeeüng Veïsen-IJmuiden der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen heeft zich be ijverd om ook in onze gemeente een aantal kinderen, die geboren worden in dezelfde maand, waarin in het Prinselijk paleis te Soestdijk een gezinsvermeerdering verwacht wordt, een feestelijk entree in de wereld te be reiden. De dames zijn, dank zij de ondervonden me dewerking, in staat gesteld 28 babies alles te bezorgen, wat zij voor hun toilet noodig heb ben: flanellen en witte luiers, hemdjes, trui tjes, handdoekjes, broekjes, zeiltjes enz., in totaal 59 diverse kleedingstukken enz., bene vens een doos veiligheidsspelden, die ook bij de aankleeding van een zuigeling nu eenmaal niet gemist kunnen worden. En ook voor de a.s. moeders van deze kinderen worden er eeni- ge nuttige voorwerpen bijgevoegd. Verder krijgen zes babies nog een ledikant je waarin ze hun eerste levensmaanden hun dag- en nachtrust kunnen genieten. Deze wor den geschonken door een firma hier ter plaat se, terwijl een andere firma een wieg met toe- behooren heeft toegezegd voor die baby, die op denzelfden dag waarop de Prinses moeder wordt, het levenslicht aanschouwt of waarvan de geboorte het dichtst bij die van de prin selijke baby valt. De dames van het comité waren zoo vrien delijk, ons in de gelegenheid te stellen een foto van de uitzetjes te maken. Hier liggen ze dan, netjets verpakt, op een stapel. Het is een heele stapel geworden. De dame links is mevr. Groosmuller-Voet, rechts is mevrouw Duvergé. De gezinnen, die een uitzetje ontvangen, zijn uitgezocht in overleg met den heer P. Waardenburg, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, een waarborg, dat ze daar komen waar ze het meest noodig zijn. S.S.H. Naar men ons bericht, is het bestuur dat gevormd werd door de heeren Roggeveen, Groeneveld, Marinus en Verhagen van oor deel geweest, zijn functie in het belang der vereeniging en bloc te moeten neerleggen. Het hoofdbestuurslid, de heer A. Vermeulen, heeft zich thans tijdelijk met de leiding der vereeniging belast en wordt hierin bijgestaan door de damesleden A. Albers, L. Struik, C. de Pagter en M. Rooymans en de heerenleden P. Munter en C. van Voorbergen. Voorloopig is de bestuursverdeeling als volgt: A. Vermeulen, Nieuwe Schulpweg F7, Velsen N., voorzitter; P. Munter, Arendsweg 133, Be verwijk, secretaris; C. v. Voorbergen, Duin- vlietstraat 102 Velsen-N., penningmeester. U kunt aan het mooie uiterlijk van een Wol len Deken niet zien of zij goed is; maar als U haar bij GLAS gekocht heeft, behoeft U niet te vragen of zij zal voldoen. Dan is 't een kwestie van ZEKER WETEN! Onze Wollen Dekens zijn 100 pet. Wol en geven U de grootst mogelijke warmte. De prijzen van deze Dekens zijn zeer laag gehouden. 150x200 160x210 175x225 190x230 7,90 8,90 9,90 10,90 Gaarne zenden wij U een zichtzending. TELEFOON 5205 IJMUIDEN (O.) IJMUIDEN Schaakclub „Kijk Uit''. Competitiewedstrijden tegen sterke V. A. S.-tientallen. Zaterdagavond j.l. speelden het le en 2e tiental van Kijk Uit competitiewedstrijden resp. voor de le en reserve le klasse van den Noord-Hollandschen Schaakbond te Amster dam en wel resp. tegen V. A. S. II en V. A. S. Hl. Voor den wedstrijd V. A. S. nKijk Uit I waren reeds drie partijen vooruit gespeeld, waauvan het reseultaat 2YzYz voor V.A. S. II was. Dit heeft de overige spelers echter geenszins ontmoedigd, want met volle energie heeft men dei* strijd aan de resteerende 7 borden aangebonden en het den V. A. S. menschen niet gemakkelijk gemaakt. Dit lof felijk streven werd dan ook met succes be kroond. Het eindresultaat werd n.l. 4y22y2 voor Kijk Uit II, zoodat in totaal nog een ge lijk spel (5—5) bereikt werd. Tegen het sterke V. A. S. in eigen home een mooie prestatie, waarvoor den betrokken spelers zeker een compliment toekomt. Het tweede team kon het echter niet zoo ver brengen, maar moest zich met de kleinst mogelijke nederlaag tevreden stellen, n.l. 51/241/3 voor V. A. S. III. Al had men gaarne eveneens een gelijk spel bereikt, toch stemt dit resultaat tot tevredenheid. Het gaat in ieder geval steeds beter met de bondstiental- len van Kijk Uit. Er worden veel betere resul taten bereikt dan in vorige jaren. Dat het zoo moge blijven! De animo is er bij alle leden voor aanwezig. Onderstaand volgen de opstellingen. V. A. S. II: Kijk Uit I: A. GobitsJilling v. Dijk 01 G. SwaneveldH. Schmitz 10 A. ParkC. Pels V2V2 Z. StorkS. Kooi V2Yz I. Plukker—Dr. J. de Graaf 10 H. A. KoenChr. Gordijn 01 M. SijperG. v. 't Veer 1—0 J. D. Bruinier—Mr. A. W. Hellema y2Yz A. S1. BoekmanJ. A. Stals YzYz A. RühlJ. Wolfraad 01 Totaal 55 V. A. S. m: Kijk Uit II: M. StodelS. Woldringh 1—0 H. den Hartog—D. J. v. Rijswijk Yz—Yz K. LenstraP. Lanser YzYz L. MelchiorA. F. H. Harms YzYz L. DresselhuisJ. Plugboer 01 R. TroffH. Koelemeij 10 M. Kan—J. H. de Vries Yz—Yz J. A. KroonG. A. Schuurman 10 F. FraassenJ. A. A. Falk YzYz S. ZeldenrustJ. Zandbergen 01 (Adv. Ingez. Med.) Totaal 5y2—41/2 GESLAAGD. De heer C. Zwemmer slaagde voor het examen boekhouden uitgaande van de Ver eeniging van Leeraren gehouden te Am sterdam. KERSTVERGADERING NED. ROODE HULP De afdeeling IJmuiden der Nederl. Roode Hulp belegt a.s. Donderdag 23 December een Kerstvergadering met lichtbeelden in Flora. Het woord zal worden gevoerd door den heer A. Winterink van Amsterdam NIEUWE MOTORDRIFTERS VOOR POLEN. De vijf motordrifters, die thans voor Pool- sche rekening op buitenlandsche werven in aanbouw zijn, beloven mooie schepen te zul len worden. Ze. worden alle uitgerust met een 4-tact Dieselmotor en zullen 10 mijl loopen De drie grootste krijgen een laadvermogen van 200 ton; deze zijn 35 x 7.6 x 3.5 M. De twee an dere worden 150 ton en hun afmetingen zijn 35 x 7.5 x 3.3 M. De schepen zullen het volgende seizoen van Scheveningen uit ter haringvisscherij gaan. De tarieven van het P. E. N. Middenstanders beramen een gemeen schappelijke actie tot verlaging. Dezer dagen werd te Alkmaar een vergade ring gehouden, uitgeschreven door den Kon. Ned. Middenstandsbond, den R.K. Midden standsbond „de Hanze" en den Chr. Midden standsbond, teneinde door een gemeenschap pelijke actie te komen tot wijziging en verla ging der tarieven voor het gebruik van elec- trischen stroom in Noord-Holland. De zeer druk bezochte vergadering, waar vrijwel alle N. Holl afdeelingen der midden standsbonden waren vertegenwoordigd, werd gepresideerd door den heer Nieuwstadt van den K.N.M.B., terwijl vooraanstaande perso nen van de Hanze en den Chr. middenstands bond eveneens achter de bestuurstafel hadden plaats genomen. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de voorbesprekingen, die door de com missieleden uit de drie bonden waren gehou den en het verheugde hem, dat besloten werd tot eendrachtige samenwerking. Zij hadden de medewerking verzocht en ver kregen van een bij uitstek deskundige in deze materie, ir. Haga, die nu het woord verkreeg tot het houden eener causerie, betrekking heb bende op dit onderwerp. Spreker wees er op, dat, om tot een daadwerkelijke actie te komen, het noodig is, te weten, te begrijpen en eerst daarna te handelen. Men moet beseffen, dat deze aangelegenheid niet zoo eenvoudig is als velen zich wellicht voorstellen. Hij illustreerde een en ander met vele interessante details, waaruit bleek, dat, om uiteindelijk eenig re sultaat te kunnen bereiken, dit onderwerp goed moet zijn voorbereid en bestudeerd. Spre ker is overtuigd, dat er successen zijn te be halen. Hij heeft sinds eenige jaren speciaal op dit gebied studies'gemaakt, waarvan o.a. getuigt zijn prae-advies, door hem uitgebracht op het laatste congres van den K.N.M.B. te Zwolle. Tot nu toe hebben hem geen steek houdende weerleggingen van zijn argumen ten en conclusies bereikt, zoodat hij meent, met zijn wijze van werken op den goeden weg te zijn. Bovendien heeft hij voor verschillende cliënten gunstige resultaten weten te beha len. Hij is den middenstandsbonden dankbaar, dat zij hem hun vertrouwen hebben willen schenken. De voorzitter dankte den spreker voor zijn boeiende voordracht en voor de moeite, die hij zich gegeven heeft, om de middenstanders voor te lichten en hoopt, dat zij van de dien sten van ir. Haga een druk en succesvol ge bruik zullen maken. Uit de betoogen van de vele afgevaardigden, die daarna aan het woord kwamen kon gecon cludeerd worden, dat onder den middenstand door het eigenaardige stroomtarievenstelsel terecht ontevredenheid heerscht en men hoopt nu, door zich nauwer aaneen te sluiten en eensgezind op te treden onder de voortref felijke leiding van ir. Haga te komen tot een rationeele tarievenpolitiek der stroomleve- ringscentra's. De voorzitter deelde de voorwaarden mede, waarop de aangesloten leden der bonden zich van de diensten van ir. Haga kunnen verzeke ren. Op een vraag uit de vergadering, of ook niet leden hiervan konden profiteeren werd geant woord, dat de zgn. klaploopers zich, nu toch indirect door de organisaties weer hard ge werkt werd ook in hun belang, hopelijk zullen inzien, dat zij zich behooren te organiseeren, teneinde den middenstand zoo krachtig moge lijk te doen zijn. Met een woord van opwekking aan de afge vaardigden der afdeelingen en een van dank aan hen, die zich con amore reeds zeer veel werk en moeite bij de voorbereidingen van deze actie hebben getroost, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. DE CHR. ORANJEVEREENIGING EN DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS.- Het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging LTmuiden-Oost, heeft besloten, met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Konink lijk gezin, twee feestavonden te organisereen. Voor leden en belangstellenden zal in het Nederl. Hervormd Vereenigingsgebouw, Kalverstraat worden opgevoerd het historisch spel „Juliana van Stolberg". Den tweeden dag zal een filmvoorstelling worden gegeven, 's middags voor de school kinderen van de Piet Vermeulenschooi, de Julianaschool en de Emmaschool en 's avonds voor de rijpere jeugd. In verband met de financiën der vereeniging zal voor deze voorstellingen een kleine entrée geheven worden. Voor leden zijn van te voren plaatsbewij zen verkrijgbaar bij den secretaris, den heer Ziegenhart, aan den Zeeweg. Beide avonden worden opgeluisterd met muziek van „Concordia" en de Muziekver- eeniging „Juliana". Zoo mogelijk zal ook een rondgang met muziek gehouden worden. Voorts overwoog het bestuur, de schoolkinderen te onthalen op beschuit met muisjes, maar dit moet wegens de kosten achterwege blijven, tenzij er kinder vrienden zijn, die het bestuur over deze be zwaren heen helpt. „TOEGEMUURDE VERTEN". Gisteravond heeft in het Gebouw voor Christ. Belangen een propaganda-filmvertoo- ning plaats gehad van den Christ. Besturen Bond. Het gebouw was geheel bezet. Een goed verzorgd filmprogram is vertoond geworden. Als eerste nummer werd de Oranjefilm ver toond. Hierna volgde het hoofdnummer: „Toegemuurde Verten". Dit is een verhaal uit het leven van een jonggehuwden arbeider, die in het begin van zijn huwelijk werkzaam is op een machinefabriek. Alles ziet er keurig en mooi uit maar de crisis breekt uit. Overal ver sobering en werkloosheid. De jonge man, de held van het verhaal, wordt ook ontslagen. Hij loopt langs de straat zoekt overal werk en kan niets vinden. En geen vooruitzichten. Alle verten zijn toegemuurd. Hij komt in ver keerd gezelschap terecht. Thuis is, vanwege de armoede, geen gezelligheid meer. Al verder en verder raakt de, eens zoo flinke jongeman, van het rechte spoor, waardoor hij eindelijk tot misdaad vervalt. Hij, die in feite geen mis dadiger is, wordt dit door den heerschenden toestand. Door toegestoken vriendenhanden komt hij tenslotte weer in zijn gezin terug. Naar aanleiding van deze film sprak de heer J. M. Kunst, lid van het hoofdbestuur van den Chr. bond van fabrieks- en transport arbeiders, een propagandawoord. Hierin bracht hij naar voren de plicht die op den Christen rust. Niet aan den naam, maar aan de daad moet de Christen te kennen zijn. Dit propagandawoord dat met aandacht be luisterd werd, werd met luid applaus be loond. Hierna werden nog eenige komische films vertoond, waarom hartelijk gelachen werd. De avond, die door den heer Kunst geslo ten werd, kan aLs een goed geslaagde be schouwd worden. Vooraf, 's avonds om 5 uur, heeft een kin dervoorstelling plaats gehad, waarbij ook iedere plaats in het gebouw bezet 'was. De haringvisscherij ter versclie. Uit het verhaaltje van „Pieterman" over het meevallertje van den vischhandelaar, die ji. Donderdag een partijtje versche haring kocht en deze den volgenden dag in den afslag verkocht met een winst van f3 per kist is al gebleken, dat de haringhandel nog wel wat haring gebruiken kan en de reeders, die hun schepen reeds uit de haringvisscherij hebben genomen, zullen wel spijt daarvan hebben. Want ook Zaterdag en Maandag was er veel vraag, hetgeen tengevolge had, dat de prijzen opliepen tot f 7 per kist. Het gevolg was, dat de loggers, die een eenigszins behoorlijke vangst hadden buitengewoon hooge besom mingen maakten. De KW. 19, die Zaterdag met 550 kisten aan de markt was, spande de kroon met een besomming van niet minder dan f 3580! Nu moet er rekening mee gehou den worden, dat er beide dagen slechts een klein aantal schepen aan de markt was, maar het staat wel vast, dat ook bij' ruimeren aan- ivoer behoorlijke prijzen gemaakt waren ge worden, omdat voor den export nog grif ge kocht wordt. De mare van deze plotselinge prijsstijging is ongetwijfeld overgewaaid naar Lowestoft, want prompt kwamen gistermorgen vier Lowestofter drifters aan de markt. Deze zijn echter min of meer van een koude kermis thuisgekomen, want de door deze schepen aangevoerde haring bracht gemiddeld slechts f 2.50 per kist op, trouwens nog een behoorlijke prijs, waardoor het viertal f 560 tot f 1120 be- somde. Dat de haring van de drifters zooveel min der opbracht is in hoofdzaak het gevolg van het feit, dat deze visch, als zijnde aangevoerd door buitenlandsche schepen, niet mag wor den uitgevoerd. SANTPOORT Over Santpoort's verleden. Causerie door den lieer J. S. Visser. In „De Toorts" heeft onze plaatsgenoot, de heer J. S. Visser een lezing gehouden over oud-Santpoort. Na opening der bijeenkomst door den voor zitter begon de heer Visser met een korte be schrijving te geven van de omgeving van Santpoort. Bij den aanvang onzer jaartelling lag Santpoort op een eiland tusschen twee ar men van den Rijn, namelijk het Spaarne aan de Oostzijde en een tweeden arm, die langs Haarlem, Overveen. Bloemendaal 't Provin ciaal Ziekenhuis, de Ruïne van Brederode en de Schipbroeken naar het IJ liep en zich daar weer vereenigde met het Spaarne. Langs de zandhoogten heeft voorheen waarschijnlijk een Romeinsche Heirweg ge- loopen over Santpoort, de Hofgeest. Velsen, Beverwijk. Castricum, Limmen, Alkmaar naar de Wieringerwaard, Wieringen. Fries land en naar Texel. Overal zijn sporen van dien weg gevonden of restanten uit die tij den te voorschijn gekomen. Het volgende feit uit de geschiedenis is de giftbrief van 863 waarbij Kinheim in leen wordt gegeven aan den eersten Holland- schen graaf. Reeds toen werden tal van dor pen uit de omgeving genoemd, waaruit een intensieve bewoning moge blijken. Spr. ging hierna over tot de oudste kastee- len en oudste bouwwerken van het dorp. Hij wees er op. dat in Holland de eerste bouw werken werden gemaakt van hout. Hiervan is uit den aard der zaak niets meer over dan enkele grondsporen. Daarna kwamen in ge bruik de tufsteenen uit Rijnland, de dikke, geelachtig witte, gehouwen steen, die nog op tal van plaatsen voorkomt en onder an deren te zien is aan het oude kerkje van Velsen, dateerend uit omstreeks 1150. Hier op volgde de eerste uit klei gebakken steen, bekend onder den naam kloostermop of kerkuil. Van de alleroudste kloostermoppen of kerkuilen werd in Santpoort gebruik ge maakt bij den bouw van het slot van Brede rode. van Auspicius et Telis en van het huis 't Spij. Na van deze oude kasteelen. mede door middel van lantaarnplaatsjes, iets ver teld te hebben, ging de heer Visser over tot een wandeling door het dorp. Met plaatjes toonde hij. hoe begin 1700 verschillende ge bouwen in de Hoofdstraat er uit zagen. Ook de Westlaan was in begin 1700 reeds aanwezig. Verschillende van de tegenwoordige ge bouwen waren op de plaatjes nog te zien. Wij zagen enkele afbeeldingen van den ouden Kruidberg, voorheen jachtslot van Prins Willem Hl. koning van Engeland. Daar tegenover was gelegen de bezitting Duin en Berg, dat een Engelsche bouworde vertoonde. Oud-minister Cremer liet het sloopen en ter plaatse zijn kasteel Duin en Kruidberg bou wen. De heer Visser vertoonde daarna een serie lantaarnplaatjes van de Ruïne. Wij passeerden verder Bleek en Hoven, waarvan de zware steenen inrijpalen werden gefotografeerd. De geheele landstrook van Vlugthoven tot aan het eind van de Jan Gij- zenvaart was een rij van bleekerijen. Spre ker noemde achtereenvolgens Vlugthoven, Us Honk, Spaarnberg, Bleek en Hoven. Hoek en Vaart enz. Van Spaarnberg wist hij te vertel len, dat het voorheen het bezit is geweest van den heer Van der Hoop, die het ge bouw liet inrichten met een prachtigen over dekten palmentuin. Wij naderden den bekenden molen de Santhaas, waarvan ieder wel weet, dat de datum van bouw 1779 is, aangezien die cij fers in de rieten bekapping zijn aangebracht. De heer Visser wees er op. dat deze datum echter slechts aangeeft den tijd van de ver bouwing. Reeds in 1661 is de eerste molen als grondzeiler geplaatst, d.w.z. dat de molen het geheele ondergedeelte tot aan de stel ling miste. Wij mogen hieruit besluiten, dat het bosch toen nog zoo laag was, dat de mo len den vollen wind kon opvangen. Zeer interessant was het verhaal over het recht, "dat de molenaar heeft, om ten allen tijde op Zondag te mogen malen, zonder voor uit verlof te vragen aan de gemeente-autori teiten. Dit recht had de molen verkregen door het feit, dat een der oude molenaars be schuldigd werd van een halsmisdaad en ter dood was veroordeeld. Juist op het allerlaat ste moment werd de werkelijke dader be kend en ontliep de molenaar de straf. Ter schadeloosstelling mocht de molenaar een wensch uiten. Hij meende niet beter te kun nen doen dan het eeuwigdurend recht van malen te vragen, hetgeen dus nog altijd van kracht is. De heer Kranenburg dankte den heer Vis ser voor zijn interessante causerie, waarna verschillende toehoorders zich opgaven als begunstigers van de stichting oud-Santpoort. KLEUTERONDERWIJS. Naast de kleuterschool van „Volksonder wijs" en de Particuliere Kleuterschool zal thans ook een Christelijke Kleuterschool worden opgericht. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: K. v. d. Berg, voor zitter; J. A. Winter, secretaris, mevr. Win tersVan Vliet, penningmeesteresse; mevr. De Ridder—Kuipers; J. Verkruyssen; J. Töning. De burgemeester van Amsterdam. Dr. W. de Vlugt, diens echtgenoote en Kees van Dongen (van rechts naar links), tijdens den rondgang op de tentoonstelling van werken van Kees van Dongen, welke in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt. Zusterschip van de „Queen Mary" Het zich voor de Cunard-Line in aanbouw bevindende zusterschip van de Queen Mary" zal in October van het jaar 1938 te water worden gelaten. In tegenstelling met de Queen Mary", welke drie schoorsteenen heeft, zal dit nieuwe schip twee schoorstee nen krijgen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1