*(toU iu 't flatt Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. ffifS. Moeten bedrijfsmaatregelen door het bedrijf zélf worden uitgevoerd? Zelf doen biedt groote voor- deelen, mits er goede samenwerking zij. Doelmatige reclame moet afzet stimuleeren. HAARLEM Maandag. Hedenmiddag hield de Algemeene Vereeni- ging van Bloembollencultuur haar 185e alge meene vergadering in het Krelagehuis, onder leiding van haren voorzitter, dr. A. J. Verhage. Te half twee opende deze de vergadering met een rede, waaraan het volgende is ontleend. Nadat dr. Verhage eenige personen had her dacht, die door den dood aan de vereeniging zijn ontvallen, o.a. jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haar lem; den heer Jan Philippo, bestuurslid van „de Hyacinth", den heer T. F. Vlieland, die gedurende 50 jaren bestuurslid der afd. Oègst- geest was en de heeren Jan Blokker Nzn., Wil lem van Lierop, K. Oudshoorn en C. v. d. Lobbe ging spreker voort: Sedert onze vorige algemeene vergadering, die zich tegen het voortbestaan der saneerings- maatregelen uitsprak, welke uitspraak met na druk onder de aandacht van den Minister van Economische Zaken is gebracht, is door Z.Exc. een beslissing in deze kwestie genomen, waar bij wel rekening is gehouden met de uitspraak onzer vereeniging, maar waarbij deze uit spraak toch niet is opgevolgd. Het is weer zeer kort geleden gebleken dat Minister Steenberghe aan zijn beslissing, die wat meer vrijheid wil geven, door de afschaf fing der buitenlandsche minimumprijzen, vast houdt. Het lijkt mij niet het juiste tijdstip om op het voor en tegen hiervan in te gaan, daar de discussies over deze punten helaas een on rust in het vak plegen te brengen, die onge- wenscht is. Om deze reden is het slechts ver dedigbaar voor alle partijen om dit vraag stuk in het publiek aan te snijden op een tijd stip, dat inderdaad discussie over dit punt practisch resultaat kan hebben. Op dit oogen- blik kunnen wij allen niet anders doen dan ons aan deze beslissing te onderwerpen, of wij het er mee eens zijn of niet. En hopen, dat het vakbelang, dat allen willen bevorderen, ermee gediend is! Men zal, naar mijn meening, echter moeten oppassen met de gedachte, dat na de afschaf fing der buitenlandsche minimumprijzen, het prijspeil in het buitenland sterk zal dalen. De tulpenoogst was dit jaar slecht, waardoor in het afgeloopen seizoen de overschotten gering en de prijzen sterk gestegen zijn. De narcis- senhandel is zeer vlot, met stijgende prijzen, verloopen, en slechts de hyacintenhandel heeft uiteindelijk weer teleurgesteld. Dat wil niet zeggen, dat de bedrijfsuitkom- sten beter zijn bij een slechten oogst is dit ondanks hoogere prijzen zelden het geval maar wel, dat men bij de prijszetting voor het volgend seizoen van een hoogere basis moet uitgaan, dan men gedaan zou hebben wanneer er een overvloedige raap geweest zou zijn. Men zal goed doen, voorzichtig te zijn met het denkbeeld dat, nu de buitenlandsche mini mumprijzen vervallen zijn, men met een veel lager prijspeil moet rekenen. Dit jaar heeft aangetoond, dat in geval van vrije of vrijere prijsvorming het prijspeil niet lager behoeft te zijn dan bij kunstmatige prijszetting. Afgewacht moet worden of het prijspeil on- noodig naar beneden wordt gedrukt; gehoopt moet worden dat de exporteurs voldoende koopmanschap en ruggegraat toonen te bezit ten om dit te voorkomen. Dat wil niet zeggen, dat alle prijzen voor alle orders gelijk moeten blijven, maar wel, dat elke order de kosten moet dekken en winst moet brengen. Zélf doen? Nu er dus maatregelen voor het bloembol- lenbedrijf blijven— n.l. teeltbeheersching en opkoop van het surplus, met alles wat daaraan verbonden is moet, mede in verband met wat hierover in de jongste Troonrede is aan gekondigd, het vraagstuk, of het bloembollen- bedrijf zelf, zij het onder sanctie en toezichl van de Regeering, de maatregelen moet en kan uitvoeren, aandachtig worden bezien. Hel komt mij voor dat het „zelf doen" groote voor- deelen biedt en dat de invloed van het vak op den aard der maatregelen hierdoor ook aan zienlijk versterkt kan wordena Mits opgepast wordt voor fouten in den organisatievorm, zooals die naar mijn meening gemaakt waren in het geruimen tijd geleden weer ingetrokken voorontwerp-landbouwordeningswet, waarvan de uitwerking niet met het beginsel overeen kwam. Willen wij tot een dergelijk „zelf doen" en „zelf beslissen" onder het bovengenoemde voorbehoud komen, dan zal er een samen werking moeten komen tusschen de organisa ties, die het bloembollenvak en de onderschei dene onderdeelen daarvan vertegenwoordigen. Slechts uit een samenwerking, waarbij het vakbelang voorop staat en waarbij geen voor ingenomen standpunten domineeren, kan wat goeds geboren worden. Ik hoop, dat een der gelijke samenwerking tot stand kan komen. Voor een goed verloop van den handel in het volgend seizoen zonder kunstmatige prijs zetting is ook de stemming van beteekenis, welke in den handel mede sterk pleegt af te hangen van de ontwikkeling der wereldcon junctuur. Nu is het een niet te miskennen feit, dat de economische vooruitgang, die nog in de eerste helft van dit jaar groot was, in de tweede helft tot stilstand is gekomen, en eer der in een teruggang is omgeslagen. De waar schuwing, die ik in Juni voor deze zelfde ver gadering heb geuit, n.l. niet te vertrouwen op een aanhouden van een zoo snellen vooruit gang, bleek dan ook niet ongemotiveerd te zijn. Ik moge er echter direct aan toevoegen dat de rem, die op deze ontwikkeling van den economischen wereldtoestand in het tweede halfjaar is geplaatst, naar mijn meening het gevaar van een ernstige en diepen terugval vermindert, waarbij ik er natuurlijk van af zie voorspellingen te doen over ernstige politieke conflicten, die den economischen toestand in grijpend zouden kunnen wijzigen. Geen reden tot ontevredenheid. Wanneer wij de ontwikkeling in het bloem- bollenbedrijf gedurende het laatste jaar be zien, mogen wij niet ontevreden zijn. Het blijkt dat ondanks alle mogelijke handelsbe lemmeringen en monetaire moeilijkheden on ze uitvoer in kilogrammen ongeveer op het zelfde peil is gebleven. Dat de waarde van den uitvoer dit jaar zou stijgen was te voorzien, toen in September 1936 ook in Nederland de gouden standaard werd opgeheven. In de verwachting van gun stige gevolgen van dezen maatregel is men in het bloembollenbedrijf, naar ik meen, aller minst teleurgesteld. De cijfers toonen aan dat dit gemotiveerd is. Want terwijl tot December in 1936 voor 22 millioen werd geëxporteerd, is in 1937 de waarde van onzen uitvoer over hetzelfde tijdvak gestegen tot 27 millioen. Ook al zijn de bedrijfskosten wat gestegen wat niet alleen een gevolg is van de devaluatie van den gulden is toch een aanmerkelijk voordeel te boeken. Voor het bloembollenbedrijf was deze maat regel te belangrijker omdat de beteekenis van den binnenlandschen afzet die overigens allerminst onder dezen maatregel heeft gele den gering is in verhouding tot het belang van den export. Wanneer wij doelbewust af- zetverruiming willen nastreven en ik meen: dat het oogenblik daartoe gekomen is moe ten wij dan ook ons oog op het buitenland richten. Wij mogen daarbij niet vergeten dat andere bloemen en planten ons product con currentie aandoen, en dat de handelspolitiek in dezen een gewichtige rol speelt. Maar dit zijn redenen te meer om ons niet te doen stil zitten en door doelmatige reclame voor ons product onzen afzet te stimuleeren. Ik zeg met opzet: doelmatige reclame, omdat wij ons moeten hoeden voor fouten, die in andere be drijfstakken op dit gebied gemaakt zijn, veelal door reclame, zooals die met name voor in dustrie-producten gevoerd wordt, na te boot sen. Wij kunnen met ons artikel een reclame voeren, die voortvloeit uit den aard ervan. Maar om hiermede werkelijk goede resultaten te bereiken moet deze onder ter zake kundige leiding staan, en zijn hiervoor aanvankelijk grootere fondsen benoodigd dan thans be schikbaar zijn. Wanneer het bloembollenvak deze fondsen voor dit doel bijeenbrengt, de zaak goed aangepakt wordt, zullen hieruit voor het vak echter goede resultaten komen. Gelden voor meer en doelmatiger reclame zullen een winstgevende belegging blijken te zijn. Tenslotte herinnerde spr. aan het feit, dat de afd. Bennebroek-Vogelenzang dezer dagen 50 jaren bestaan heeft. In de voort-gezette vergadering der Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur kwam Maan dagmiddag eerst de reorganisatie aan de orde. Door de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang was opnieuw de reorganisatie naar voren ge bracht. Het was hetzelfde reorganisatievoorstel dat in April van dit jaar juist niet een meer derheid van 75 pet. der stemmen kon verkrij gen. Er was slechts een kleine wijziging in aangebracht, n.l. de mogelijkheid om ook in de Alg. Vereeniging over belangrijke zaken door een schriftelijke stemming, waarbij ieder per soonlijk zijn stem uitbrengt, een beslissing te nemen. Het Hoofdbestuur had op dit voorstel een gunstig praeadvies gegeven. De voorzitter gaf gelegenheid tot dis cussie. Den heer Murk (lid) verwonderde het, dat dit voorstel nu voor den derden keer aan de orde kwam. Spr. en velen met hem kunnen niet voor deze reorganisatie zijn: zij is niet doel treffend, steekt het geheele vak in een dwang buis en is een uiting van machtswellust, daar om niet rechtvaardig en dientengevolge on zedelijk. Werd de reorganisatie aangenomen, dan was er nog geen eenheid bereikt, omdat er nog zijn de Bond van Bloembollenhandelaren en het Holl. Bloembollenkweekersgenootschap. Waarom niet gekomen met een voorstel, waar bij bepaald werd dat de algemeene zaken van het vak zouden worden behandeld door de Alg. Vereeniging? Wordt de reorganisatie aangenomen dan zal ieder lid lid van een groep moeten worden en voorts zal het gevolg zijn. dat het grootbedrijf alles in handen zal hebben (door te sterke stemmenprogressieSpr. drukte den afgevaar digden op het hart tegen te stemmen in het belang van het vak. De heer 't Mannetje (lid) meende dat door aanneming van het voorstel de belangen der kleine afdeelingen in het gedrang zullen komen. De afd. Voorhout (de heer v. d. Nouw- land) juichte het toe, dat Bennebroek-Voge lenzang de zaak in quaestie te berde heeft ge bracht. Men zal er spijt van hebben, als de reorganisatie er niet doorkomt. De Vereen, voor Bloembollencultuur zal door de reorgani satie meer kracht krijgen, Men behoeft geer; vrees te hebben dat de stem der kleine kwee kers niet tot haar recht zal komen. Een zeker vertrouwen in het Hoofdbestuur blijft natuur lijk altijd noodig. Wordt het voorstel niet aan genomen, dat hoopt spr. dat het voor den vier den keer nóg eens aan de orde komt. De voorzitter geeft toe, dat het mis schien juister geweest zou zijn, de beide andere grootere organisaties bij 't voorstel te betrek ken, maar eenheid is thans nog onmogelijk en aanneming van dit voorstel zal nu 'n éérste stap zijn tot die eenheid. Fen verplicht lidmaat schap mag men geen dwangbuis of „harnas" noemen. In totaal zullen 1160 menschen twee of meer stemmen kunnen uitbrengen en 3150 één stem. Dit lijkt spr. toch niet onrustbarend. De afd. Hillegom zeide dat in die afdee ling het voorstel met groote meerderheid is aangenomen. De heer Zonneveld (groep de Hya cinth) betoogde, dat het gevaar dat het groot bedrijf het kleinbedrijf zal overheerschen niet Scheidsrechter zijn hij een worstelwedstrijd is ook niet altijd zonder risico, zooals deze ar biter in den wedstrijd Cy WilliamsGeorge Dusette te San Francisco moest ervaren, toen Williams in zijn opgewonden verstrooidheid bij vergissing het scheidsrechterlijke hoofd in plaats van dat van zijn tegenstander weinig zachtzinnig te pakken nam. zoo groot is, want ook de groote bedrijven zijn het onderling lang niet altijd eens! De heer Grullemans (Lisse) had er be zwaar tegen, dat dit voorstel de besluiten van de groepen in handen legt van het Hoofdbe stuur en dit hoofdbestuur kan ze naast zich neerleggen. Spr. zou het ook toegejuicht heb ben, als er eerst eens overleg was gepleegd tus schen de drie groote organisaties op bloembol- lengebied. De voorzitter betoogde nog eens, dat het vormen van één centrale organisatie voor het vak op het oogenblik nog niet mogelijk is. Dat is nog geen reden om dit voorstel niet aan te nemen. Het kwam spr. voor, dat er betreffende het voorstel in quaestie nog veel misverstand is. Er zijn nu verschillende wenken gegeven, men kan zich van weerszijden beraden en daarom heeft het Hoofdbestuur besloten, de stemming over dit voorstel uit te stellen tot de volgende vergadering. De Statuten geven het Hoofdbestuur hiertoe het recht. Zoo gebeurt het dus. (Applaus en rumoer). De heer Murk protesteerde. Het voorstel is voldoende van alle kanten bekeken. Het mag zijn, dat het Hoofdbestuur recht heeft te doen, wat het nu doet, maar de behandeling van de zaak begint nu op een paskwil te gelijken. Eerst een vergadering en daarna een stem ming, dat is den vorigen keer ook al gebeurd. Uil de geschiedenis van hei wereldkampioenschap scha ken Lasker „for ever"Belangrijke voorstellen tot regle mentswijziging op de jaarvergadering van den Nederland- schen RoeibondEerst zwemmen en dan roeienDe loting voor den Engelschen voetbalbekerMlllwall boftBokser tenor. De arm van een fietser is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! De strijd om het wereldkampioenschap schaken werd reeds meer dan twee eeuwen ge leden ingezet. Weliswaar werd de eerste of- ficieele match om den titel tusschen den al gemeen als wereldkampioen erkenden groot meester Steinitz en Lasker pas in 1894 ge houden, maar voordien hadden er ook reeds twee kampen om de hoogste eer plaats, al droegen die ook niet het karakter van de latere wedstrijden. Met Philidor, ook als com ponist beroemd, begint men gewoonlijk de reeks der wereldkampioenen. Dat was om streeks 1700 en op hem volgde een tweede Franschman, Labourdonnais genaamd .De Engelschman Staunton, de ontwerper van het thans bekende model schaakstukken, kwam als derde in de rij. Vervolgens vierde de Amerikaan Morphy triomfen en deze speler verwierf zich een onsterfelijken naam in de geschiedenis van het schaken zoodat hij thans nog door velen als de geniaalste schaker van alle tijden wordt beschouwd. Morphy is jong gestorven en de hoogste titel ging over op den Duitscher Andersen. Met den Oostenrijker Steinitz kwam het schaakspel op een geheel ander plan te staan. Hij is de grondlegger geweest van de alge meene theoretische beginselen welke heden ten dage voor een groot deel nog gehuldigd worden. Steinitz heeft verscheidene matches om het wereldkampioenschap gespeelyd en was welhaast onoverwinnelijk. Eerst in 1894 ver loor hij van den toen 21-jarigen Lasker, die in tournooien reeds groote successen had be haald. Lasker versloeg zijn 46-jarigen tegen stander met 10 overwinningen, 5 verloren partijen en 4 remises. Twee jaar later vond te Moskou een revanche-match plaats, die Lasker met betere cijfers won, nJ. plus 10, min 2 en 5 remises. Niet minder dan 27 jaren achtereen be hield Lasker, ondanks verscheidene pogingen om hem zijn titel te ontnemen, het wereld kampioenschap. Janowsky (Polen), Dr. Tar- rasch (Duitschland)Marshall (Amerika) ver loren allen van den onverbiddelijken doctor in de philosophie, de geniale schaakfiguur, die ook in ons land nog zoovele bewonderaars heeft. Ondanks zijn leeftijd (64 jaar) behoort Lasker thans nog tot de tien sterkste schaak spelers ter wereld. Alleen de Oostenrijker Schlechter bereikte in 1910 een verdeeling der punten. Onderhandelingen tusschen Rubin stein en Lasker voor een officieele match faalden en daarna kwam de wereldoorlog. Het was wederom de jeugd, die tenslotte overwon, want in 1921 speelde Lasker onder zeer ongunstige omstandigheden te Havanna tegen den ruim 20 jaar jongeren Cubaan Ca- pablanca en deze match werd door den wereld kampioen, toen hij meerdere punten achter stond. opgegeven. De verdere geschiedenis van den titel mag als bekend worden veronder steld. Slechts mag er nog aan worden her innerd, dat Capablanca in 1927 te Buenos Aires tegen aller verwachting in met 6 tegen 3 gewonnen partijen en 25 remises van Alje- chin verloor. Laatstgenoemde is, zooals men weet, de eenige wereldkampioen die er in slaagde, den titel, na dezen verloren te hebben, te her overen. Aljechin heeft, beginnende in 191Q te Hamburg, in tournooien steeds betere en op merkelijk op peil blijvennde resultaten be reikt. Daarover willen we het hier niet heb ben, doch wel dient vermeld te worden, dat men hem als den besten blindspeler ter wereld beschouwt. In 1924 heeft hij b.v.,te Parijs 28 partijen blind gespeeld, waarvan hij er 24 won en de overige remise maakte. Ook op ander gebied heeft Aljechin zijn capaciteiten getoond. In 1914 verwierf hij, ondanks voorafgegane drukke schaakbezig heden, den meestertitel aan de hoogeschool voor rechtswetenschappen te St. Petersburg en in 1929 zette hij, na zijn vestiging t» Parijs, zijn studies voort, om in zeer korten tijd aan de Sorbonne tot doctor in de rechten te pro- moveeren. De wereldkampioen werd in 1892 te Mos kou geboren en reeds op 16-jarigen leeftijd nam hij aan een sterk bezet hoofdklasse- tournooi te St.-Petersburg deel, waarin hij den eersten prijs veroverde. De loting voor de derde ronde van den Engelschen voetbalbeker, waaraan alle groo te clubs deelnemen, is voor Londen en omge ving zeer gunstig uitgevallen. Behalve Fulham, West Ham en Watford hebben alle vereeni- gingen een thuiswedstrijd geloot. Watford (III Zuid) heeft het niet zoo prettig getroffen, want zij moet op bezoek bij de bekerhouders te waaraan wordt deelgenomen, wordt uitgescha keld. West Ham is evenmin door Vrouwe For- tuna toegelachen, want een uitwedstrijd te gen Preston North End, den runner-up van het vorige seizoen, kan nu niet bepaald een „walk over" worden genoemd. De hekkesluiter van de tweede divisie, Fulham, behoeft niet ver te reizen, want het programma vermeldt een uitwedstrijd tegen haar stadgenoote Brentford in Noord-Londen, welke club mo menteel in de eerste klasse de bovenste plaats inneemt. Voorts zijn voor Londen de volgende mat ches vastgesteld: Arsenal-Bolton; Charlton- Cardiff of Bristol City; Chelsea-Everton; Clapton Orient of York City tegen Coventry City; Crystal Palace tegen Liverpool, wat deze zwakke eerste klasser nog lang niet gewonnen heeft, daar de Palace als goed bekervechter bekend staat; Tottenham Hotspurs tegen Blackburn en als de meest interessante match van een overigens weinig belangwek kende wedstrijden inhoudende ronde Mill- wall tegen Manchester City. Men zal zich herinneren, dat de derde klas ser Millwall het vorig seizoen den halven eindstrijd bereikte om tenslotte tegen Sunder land met slechts 2-1 te sneuvelen. Op hun ze getocht versloegen „the Lions" op hun veld te New Cross in Zuid-Londen onder meer Derby County en Manchester City, zoodat, nu de lo ting laatstgenoemde club wederom naar Lon den brengt, bij deze revanche-match op een uitverkocht huis mag worden gerekend. De City is na het behalen van het League-kam pioenschap leelijk afgezakt en is vooral in uit wedstrijden niet meer zoo krachtig als voor heen. Millwall daarentegen staat bovenaan de ranglijst van de zuidelijke afdeeling en heeft bovendien het, in bekermatches, groote voor deel van eigen terrein. Op 8 Januari a.s. zullen de Londensche voet- bal-enthousiasten dus kunnen kiezen uit zeven en mogelijk zelfs acht wedstrijden; on danks de groote concurrentie zullen alle be trokken vereenigingen op dien dag wel een goede recette boeken Een oud-kampioen van Europa in het zwaar- gewichtboksen, de Italiaan Erminio Spalla, heeft de handschoenen voor het zwaard ver wisseld. Met dit laatste wapen is hij echter veel minder gevaarlijk, want het dient slechts Het behoeft nu niet wéér te geschieden! De voorzitter stelde punt 7 aan de orde. Een stem klonk: Anti-saneerders, verlaat de zaal! Zeer weinigen voldeden aan deze oproeping. Punt 7 een wijziging van art. 45 der Statu ten betreffende geschillen inzake overeenkom sten van koop, verkoop, ruiling van en com missiehandel in bloembollen werd z.h.st. aangenomen. De Beursbelasting. Met 166 tegen 47 stemmen werd aangeno men een voorstel van de afd. Heemstede, te besluiten dat de Beursbelasting zoo spoedig mogelijk uiterlijk over 3 jaar wondt af geschaft en dat het bedrag, dat jaarlijks boven f 31.000 aan contributie en beursbelasting te zamen ontvangen wordt, aangewend moet worden voor aflossing van de op de bezittin gen der vereeniging drukkende schulden, bo ven het bedrag, dat tot nu toe daarvoor op de begrooting werd gevoteerd. Mocht aan bedoeld bedrag deze bestemming niet worden gegeven, dan stelt de afdeeling voor tot intrekking van de beursbelasting te besluiten. Het Hoofdbestuur stelde voor, art. 16 van het Huishoudelijk Reglement zoodanig te wij zigen, dat jaarlijks aan een afdeeling van het totaal der bijdragen, ontvangen van de bij die afdeeling contribueerènden, wordt afgestaan: 1/5 indien dat totaal niet meer bedraagt dan f 200. 1/6, met een minimum van f 40, indien dat totaal meer bedraagt dan f 200, doch neit meer dan f 300. (De rest van het artikel blijft ongewijzigd). Dit voorstel werd goedgekeurd. Eveneens de begrooting 1938, sluitende met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 52.635. Rondvraag. Bij de rondvraag maakten enkele afdeelin gen bezwaar tegen het geopend zijn op Zon dag van de tentoonstelling van winterflora te Sassenheim. De voorzitter betoogde, dat de tentoon stelling niet gehouden zou kuftnen worden, als zij des Zondags word gesloten. Het is onmoge lijk de Zondagsontvangsten te derven. De afdeeling Voorhout kwam terug op het besluit van het Hoofdbestuur, in de vol gende vergadering over de reorganisatie te laten stemmen. Is dit besluit wel goed overwo gen geweest? Spr. vreesde, dat het de goede verhouding met het Hoofdbestuur niet zal be vorderen. De heer 't Mannetje vroeg o.a. of het Hoofdbestuur stappen heeft gedaan om tot uitbreiding der export te komen. De voorzitter antwoordde, dat dit juist de dagelijksche zorg van het Hoofdbestuur is. Voorts vroeg de heer 't Mannetje wat het Hoofdbestuur heeft gedaan, nadat de be slissing van den minister was gevallen, waar bij niet voldaan werd aan de uitspraak der Alg. Vereen. De voorzitter deelde mede, dat het Hoofdbestuur om een audiëntie heeft ver zocht, voor het geval de minister nog van zienswijze mocht veranderen. De bewindsman deelde in antwoord hierop mede, dat dit niet zou geschieden en een audiëntie dus overbo dig was. Verkiezing Hoofdbestuursleden. Tot leden van het Hoofdbestuur werden ge kozen in de vacatures P. Bakker Mzn., C. H. Kramer, en P. Varekamp'onderscheidenlijk de heeren: J. H. Avis, te Midmoud; Th. Hoog, te Haarlem en Corn, van Dijk, tee 's Graven- zande. De voorzitter sprak hartelijke af scheidswoorden tot de scheidende Hoofdbe stuursleden. Sunderland en haar eenige hoop is de dikwijls I als sieraad. Erminio is namelijk heldentenor geuite veronderstelling, dat de bekerwinnaar bij de opera geworden en traint thans zijn van het vorige seizoen in de eerste ronde, I stembanden in plaats van zijn biceps. De toestand van Prins Bernhard. Mededeeling van de behandelende geneesheeren. Omtrent de gevolgen van het ongeval, dat Z.K.H. Prins Bernhard den 29sten Novem ber jl. heeft getroffen kunnen wij het vol gende mededeelen: le. De verwonding van de schedelbekleed- selen is genezen. 2e. De hersenschudding heeft een normaal beloop. Verschijnselen van schedelbreuk heb ben zich niet voorgedaan. Chirurgisch ingrij pen is geen enkel tijdstip ln overweging ge nomen. 3e. Tengevolge van den stoot in de streek van den linker bovensten oogkasrand is een bewegingsbeperking van een der oogspieren veroorzaakt. Deze functiestoornis is thans opgeheven. 4e. De psychische toestand van Z.K.H. is van den beginnen af aan voortreffelijk ge weest. w. g. C. L. DE JONGH. C. KNAPPER. C. T. v. VALKENBURG. Bij windhondenrennen te Londen heeft men dezer dagen de nieuwigheid bedacht om tsjita'seen soort Afrikaansche luipaarden te laten rennen tegen honden. Deze luipaar den.die als de snelste viervoeters ter wereld bekend staan, wonnen den strijd met groot gemak. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT HET PRINSELIJK PAAR. 's-GRAVENHAGE. 20 December. H.M. de Koningin is hedenochtend per auto naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard. H.M. wordt in den loop van den middag in Den Haag terug verwacht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7