HET NIEUWE AVONDBLAD NED. VEREEN. VOOR KOELTECHNIEK. ELZER'S Heeren Modehuis - Zeeweg 78 23e JAARGANG No. 44 WOENSDAC 22 DEC. 1937 IJMUIDER COURANT AE JnNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 120 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MU. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.15. Elke regtS meer 15 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Sifoi rt-^llTteda^d^rm 2Q°^'_ verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, belde leden duim 1100—, één Ud duim ƒ50—, alle leden wijsvinger ƒ60.- bij verdrinkingsdood door onseval tiirien* Hp vssh It vinger f 15-~.°Jn^ee le<ien anderen vmger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk S16.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- !L^aSSrUtteTerXrinl^ SS*4fn mammum van ƒ2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. g abonnes op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN. 52ste Algemeene vergadering. Interessante lezing door den heer Tusenius. De Nederl. Vereeniging voor Koeltechniek hield Dinsdag haar 52ste algemeene vergade ring in Hotel Augusta te IJmuiden. De verga dering was druk bezocht. Zij werd o.a. bijge woond door afgevaardigden van de vereeni ging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden en van de IJmuider Vischhandelver- eeniging. Voorts waren aanwezig de heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf te IJmuiden en dr. G. de Gelder, di recteur der M. T. S. te Haarlem. Prof. dr. M. de Haas, voorzitter der vereeni ging, deelde mede dat het zijn voornemen was zijn functie neer te leggen. Hij heeft zich ech ter bereid verklaard, het voorzitterschap tot de volgende vergadering te blijven bekleeden. Deze mededeeling werd met applaus begroet. In zijn openingsrede memoreerde de voorzit ter het in November gehouden J. D. van der Waalscongres, waar spreker de vereeniging vertegenwoordigde. Prof. van Oijen, zoo deel de de voorzitter mede, is afgevaardigd in de Vereeniging voor Biophyslca, een vereeniging die zich bezighoudt met verschijnselen, die op gebied van het leven liggen. Verder deed de voorzitter eenige mededeelingen over het werken van den Natuurkundigen Raad, waar in ook de Vereeniging voor Koeltechniek ver tegenwoordigd is. Deze Natuurkundige Raad heeft zich o.m. tot taak gesteld, het normali- seeren van benamingen van grootheden. Na eenige besprekingen van internen aard o.a. over het maandblad 0,Koeltechniek" en nadat aangenomen was het voorstel tot op heffing der Groep „Leveranciers van Koel machines van klein- en middelbaar vermo gen" hield prof. dr. M. d e H a a s een inlei ding over „De studie en opleiding van den koeltechnischen ingenieur." Spreker wees in zijn inleiding allereerst op het feit, dat het eenige malen is voorgekomen, dat door de directie van een koelbedrijf in Ne derland tot hem de vraag werd gericht, of hij iemand van de in Delft afgestudeerden kon aanwijzen, aan wien op goede gronden de functie van ingenieur bij dat bedrijf zou kun nen worden toevertrouwd. De daarop volgen de onderhandelingen hebben niet altijd tot een bevredigend resultaat geleid. Ook prof. Keesom had dergelijke ervaringen opgedaan en zoo kwam bij beiden de vraag op, of het niet in het belang der koeltechniek in Nederland en Ned. Indië zou zijn, wanneer aan de Techni sche Hoogeschool te Delft de gelegenheid zou worden geschapen tot specialiseering in de richting voor de koeltechniek. Spreker wees erop, dat deze kwestie reeds in 1910 door hem werd aangesneden. Omtrent den aard van de opleiding sprekende, zeide de professor dat er verschillende eischen kunnen worden gesteld, die verband houden met de vele richtingen, waarin de koeltechniek zich heeft ontwikkeld, als de techniek der zeer lage temperaturen, de zuivelinrichting, de slachthuizen, de brouwe rijen, verschillende chemische bedrijven, het marktbedrijf, de luchtbehandeling enz. Bij ieder der toepassingen komt men op een ander terrein van wetenschap: physica, werk tuigbouwkunde, chemie, biologie enz. Spreker zette uiteen wat op dit gebied in het buitenland wordt gedaan. Het blijkt, dat feitelijk alleen in Frankrijk en Duitschland -speciaal hooger koeltechnisch onderwijs wordt gegeven. In Frankrijk bestaat de van staatswege beschermde titel van „In génieur des Industries du froid" en de mid delbare studie voor conducteurs-mécanisiens des industries du froid. Duitschland heeft een opleiding voor koude-ingenieur aan de Tech nische Hoogeschool te Karlsruhe. In de Angelsaksische landen is dit onder wijs niet centraal geregeld. In zijn conclusie zeide de inleider, dat hij zich had voorgesteld, dat van de zijde der ver eeniging in overleg worde getreden met eenige hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool teneinde met hun steun en bemiddeling een voorstel tot organisatie van dat onderwijs bij den senaat der T. H. aanhangig te maken. Een mogelijke regeling zou b.v. kunnen zijn dat een diploma (en titel?) voor koeltechniek te Delft verkregen kan worden na één- of tweejarige suppletoire studie door hen, die reeds in Delft- Wageningen, aan de veeartsenij kundige fa culteit te Utrecht of aan de wis- en natuur kundige faculteit van een Nederlandsche Uni versiteit zijn afgestudeerd. Op grond van exa mens of tentamens zou een diploma kunnen worden verworven, hetwelk echter geen rijks diploma kan zijn, zoolang dit examen niet in de hooger-onderwijswet is gesanctionneerd. Voor de opleiding B voor technici en werk lieden zouden eenige middelbare technische scholen of nijverheidsscholen in aanmerking komen. Op de inleiding van prof. de Haas volgde een nuttige gedachtewisseling. Prof. van Oyen stelde ten slotte voor te besluiten, dat nader overleg noodig is om deze zaak vorm te geven en tot werkelijkheid te maken. Het bestuur kreeg machtiging om deze aangelegenheid verder uit te werken. Inleiding van den heer Tusenius. De heer Tusenius, directeur der N.V. Ver eenigde Ijsfabrieken, hield een interessante inleiding over de beteekenis der koeltechniek voor het visscherijbedrijf, aan welke inleiding wij het volgende ontleenen: Het is ons bekend, aldus spreker, dat er be halve in onze inrichting, welke ongetwijfeld de oudste en belangrijkste is, nog op drie an dere plaatsen in ons land visch geconserveerd wordt door middel van koude, n.l. te IJmuiden, Moerdijk en Rotterdam. Het feit, dat dit niet algemeen bekend is, moge U een bewijs zijn dat ook deze. onze geachte concurrenten, vrij geheimzinnig zijn met hun werkwijze. Spreker zegt met nadruk: werkwijze, omdat in den grond het principe, waarnaar gewerkt wordt, vrijwel gelijk is. Spreker heeft zijn inleiding tot het bezoek van hedenmiddag ingedeeld in eenige deelen. Het eerste daarvan, onmiddellijk aansluitende op dit voorwoord noemt hij De Keuze van het Systeem. Visch kan op twee wijzen worden ingevro ren: le. door ze te omgeven met een zeer kouden luchtstroom, welke lucht dan dient bewogen te worden, 2e. door ze te dompelen of in aanraking te brengen met een vloeistof. De eerste methode, n.l. de luchtbevriezing, heeft nog wel plaats in sommige deelen van de wereld, maar dan is dit niet voor visch welke voor gewone menschelijke consumptie is bestemd. Rest dus de tweede methode, welke de alge meen aanvaarde is. Deze methode is pas de algemeen aanvaarde methode geworden toen Ottesen, ruim 20 jaar geleden, zijn methode en werkwijze uitvond en deze vrijwel in de geheele wereld octrooieerde. Het is de methode, waarbij men visch dom pelt in een verzadigde pekeloplossing van een temperatuur welke zoo laag is, dat juist ijs- afscheiding plaats heeft. Het is de methode waarvan één van sprekers concurrenten nog kortelings getuigde „dat bij de Vereenigde Ijs fabrieken alle te bevriezen visch in een poel wordt geworpen" en letterlijk is dit ook zoo. Men zou dus bij de keuze van een inrichting tot bevriezing van visch kunnen volstaan met de volgende oplossing: men neemt een bak verzadigde pekel, maakt dezen koud, werpt de visch er in, haalt ze er-weer uit, bewaart deze visch tot er een kooper komt en daarmede uit. Gij allen zijt voldoende in de industrie en vooral in de koudeproductie bekend om te be grijpen dat het zoo eenvoudig in werkelijkheid niet is. Spreker noemde eenige factoren waarmede men rekening te houden heeft. le. De in te vriezen visch is van zeer ver schillende afmetingen, loopt van spiering tot koolvisch en kabeljauw, een verschil in afme tingen dus van 10 cM. tot 1.60 M. a 1.80 M. 2e. De aangevoerde hoeveelheden varieeren van partijtjes van 25 K.G. tot hoeveelheden van 20.000 K.G. per dag. 3e De visch is van tientallen eigenaren, welke ieder op één dag verschillende soorten visch aanvoeren. 4e. Men kan geen uur van tevoren zeggen of de visch zal worden aangevoerd, omdat dit afhankelijk is van de prijzen welke in d< openbare veiling zullen gelden. 5e. Men weet nooit van tevoren of de be vroren visch één week, dan wel een half jaar zal worden opgeslagen. Deze factor geldt niet zoozeer voor de te kiezen werkwijze, dan wel voor de grootte van de opslagruimte, behoo- rende tot de vriesinrichting. Als bijkomende moeilijkheid wees spreker op de noodzakelijkheid om de te behandelen visch te ontdoen van slijm en ander vuil vóór de behandeling en de noodzakelijkheid om de visch, onmiddellijk na het invriezen, een zoet waterbehandeling te geven en naderhand minstens nog éénmaal van een ijshuid te voorzien. De inrichting, die bezocht zal worden, heeft in het nieuwste gedeelte een capaciteit van ruim 75.000'K.G. per dag. De totale capaciteit kan, door gebruikmaking van de oude inrich ting. worden opgevoerd tot het dubbele. Door aan de inrichting toe te voegen een op 0 gekoelde ruimte, kan een grootere dag- aanvoer worden opgevangen, waardoor de ca paciteit in de praktijk op 200.000 K.G. kan worden gesteld. Waar verschillende vischsoorten bij aanvoer reeds 10 tot 15 dagen geleden gevangen zijn, kan de meest versche visch rustig 24 uur op behandeling wachten in een daartoe geschikt gemaakte ruimte. De genoemde vijf factoren maken indivi dueel en collectief een ver doorgevoerde me chanisatie van het proces niet wel doenlijk. Waar dus mechanisatie daardoor niet mo- ;elijk was, vervallen wij in een loon-intensief bedrijf. In verband met het ontbreken van hand leidingen heeft spr. moeten varen op eigen kompas en werden eigen ervaringen sinds 1918 verwerkt in de nieuwe inrichting, welke zich onderscheidt van de oude door het aanbren gen van tientallen verbeteringen, welke nood zakelijk gebleken waren gedurende deze 20- jarige periode welke achter ons ligt. Verschil lende van deze verbeteringen werden daarna door den heer Tusenius beschreven. Het verdamper systeem. Als verdampersysteem werd gekozen een zeer ruim bemeten pijpsysteem van groote doorsnede met daaraan verbonden een over verhitter van zoodanige afmetingen dat een Linde dubbel-compressor met een capaciteit van 200.000 cal. daarmede in overeenstem ming was. Bij het aanbrengen van de verdampers werden die maatregelen genomen welke met eenige zekerheid konden doen verwachten dat de groote moeilijkheden, welke voorheen werden ondervonden met het aanvriezen en daardoor zichzelf isoleeren van de verdam pers, werden vermeden. De reiniging van het pekelbad. Hoewel alle zorg dient besteed te worden aan de reiniging van de visch voordat ze in het pekelbad wordt geplaatst, blijven er toch m de pekeloplossing altijd vischresten en slijm met schubben achter, waardoor een mechanische verontreiniging ontstaat. De regelmatige toevoeging van zout aan de pekelooiossing om deze op de juiste ver zadiging te houden, doet ook vaste stoffen achterblijven. Het filtreeren van een dergelijke koude vloeistof brengt zijn eigenaardige moeilijk heden mede en het heeft dan ook vele jaren geduurd voordat ook hiervoor de oplossing was gevonden. Daarvoor wordt thans ge bruikt een filter, fabrikaat Reineveld, waar voor echter ook een speciale werkwijze moest worden gezocht. In combinatie hiermede werd opgesteld een zoutmenger en -filter. Het zal verwondering wekken wanneer spreker mededeelt, dat herhaalde onderzoe kingen hebben geleerd dat men bacterie vorming niet behoeft te vreezen. De koude zoutoplossing werkt zoodanig conserveerend en ontsmettend dat blijkbaar geen enkele bacterie hierin kan leven, zoodat volstaan kan worden met een mechanische reiniging, verwijdering dus van zwevende stoffen. Het goed gefiltreerde bad mag men dus niet betitelen met den naam van „poel". Watervoorziening en gïacecren. Behalve het water, benoodigd voor de con densor, waarvoor volstaan kan worden met onbewerkt duinwater, is er voor het spoelen van de visch voor en na de bevriezing een betrekkelijk groote hoeveelheid ontijzerd duinwater noodig. Het water dat aan de spoelbakken wordt toegevoerd dient van een zoo laag mogelijke temperatuur te zijn. Dit is noodig voor de visch, welke schoon ge spoeld moet worden voor de bevriezing, doch is absoluut noodzakelijk voor het spoelen van de visch na de bevriezing. Niet voorgekoeld en onvoldoende ontijzerd water zet zich niet op de visch vast en zou een gele kleur aan de visch geven. Het glaceeren van de visch, de aanbren ging dus van een meer of minder dikke ijs- huid, is een nabewerking welke in de vries huizen geschiedt. Na vele jaren proeven ne men is het ons gelukt niet alleen een ijshuid op de visch aan te brengen, maar ook om deze ijshuid er op te houden bij transport. OVERHEMDEN NIEUWSTE DESSINS - BETERE PASVORM (Adv. Ingez. Med.) Gezicht op de stad Tsingtao, waar de Chineezen de Japarc"he fabrieken in brand gestoken hebben. Tsingtao is de hoofdstad van de vrocb:ve Duitscbe bezitting Kiautsjau. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat deze ijs huid. bij langer vertoeven in een ruimte bo ven 0. afsmelt, doch het afschilveren en los laten hebben wij weten te ondervangen. Het bewerkings- proces. De aanvoer heeft plaats in kisten van plm. 100 pond, de normale eenheid waarin visch te IJmuiden verhandeld wordt. Na plaatsing in deze ruimte en voor koeling van de vLsch, wordt deze gewogen en in hoeveelheden van 100 pond overgestort in korven van verschil lende afmetingen en constructie. Deze kor ven worden herhaaldelijk in voorgekoeld schoon water gedompeld teneinde de visch te ontdoen van alle losse aanhangsels. De korven worden geplaatst in ramen, welke daarna ondergedompeld worden in het pe kelbad. De ervaring heeft geleerd hoelang iedere vischsoort hierin moet blijven. Nadat de visch volkomen doorgevroren is, wat voor sommige vischsoorten slechts 15 a 20 min. duurt, wordt ze afgespoeld in ont- ijzer voorgekoeld water en onmiddellijk, nog in de korven, in de vriesruimte geplaatst. Daarin wordt ze gewoonlijk in het verpak kingsmateriaal van de eigenaren opgebor gen. Het glaceeren geschiedt naderhand in de vriesruimte. Het bouwen en exploiteeren van groote vriesruimten kost zeer veel geld en brengt de resultaten van het geheel in gevaar. De tem peratuur in ruimten, waarin be voren visch bewaard kan worden, mag niet hooger zijn dan 612 gr. C., beter nog is deze tempera tuur op 15 a 16 gr. C. te brengen. In verband hiermede dient opge merkt te worden dat vele vischhan- delaren nog de onjuiste meening zijn toegedaan, dat de visch, eenmaal be vroren, bevroren blijft, evenals visch, welke gebakken is, gebakken blijft en het heeft dan ook veel moeite ge kost om den vischhandelaren-vaklie- den aan het verstand te brengen dat bevroren visch, om in den toestand te blijven waarin ze is, in vriesruim ten dient bewaard te blijven en ver voer slechts kan geschieden onder doeltreffende isolatie. Stichtingskosten en exploitatiemogelijkheden. Aan het eind van zijn inleiding wijdde spr. een enkel woord aan de stichtingskosten van een inrichting met een capaciteit als de zijne. Een nieuwbouw onder de tegenwoordige prijzen worden geschat op pl.m. 150 tot f 180.000, zonder den grond. Het zal duidelijk zijn dat. waar de resul taten van een dergelijke inrichting afhan gen van den tijd waarin ze gebruikt kan worden, er heel wat moet gebeuren om een exploitatie loonend te maken. Het is een feit, dat men op zekere tijden van het jaar op een cvervloedigen aanvoer van zekere vischsoor ten mag rekenen, maar als wij zien dat b.v. eeuw en dag regelmatig ieder jaar Zuiderzee- haring in enorme hoeveelheden in het voor- iaar h verschenen, waardoor de prijzen daal den tot een belachelijk minimum, doch dat vorig jaar plotseling deze haring niet is ver schenen, dan is daarmede geïllustreerd de kwade kans welke men loopt. In het najaar verschijnen gewoonlijk groote scholen ma kreel cn wordt ze dan ook overvloedig aan gevoerd. Dit herhaalt zich met een ander soort makreel in het voorjaar, doch in het herfstseizoen van 1936 hebben we een onaf gebroken stormperiode gehad van drie maanden, waardoor practisch niet gevischt kon worden. Onze inrichtingen zijn toen ook werkloos blijven staan. Een groote hoeveelheid voorjaarsmakreel, in het begin van dit jaar ingevroren, bleek door bijzondere omstandigheden practisch onverkoopbaar te zijn. Hoeveelheden braad- schelvisch, dit jaar opgeslagen met de ver wachting dat deze in een stormperiode aan het eind van dit jaar tegen goede prijzen van de hand zouden kunnen worden gedaan, wachten op den verkoop omdat het niet stormen wil dit najaar. De IJmuider trawlervloot is de laatste 4 jaren van een aantal van 200 gedaald tot 80; het totale ijsver- bruik is daardoor in gelijke mate verminderd, terwijl door 't oprichten van nieuwe ijsbedriiven in diezelfde periode de ijscapaciteit van de geza menlijke ijsproductie-mogelijkheid bij een vloot van 200 schepen reeds tweemaal zoo groot was dan nood zakelijk en ook toen reeds een nood lijdend bestaan werd geleden. In dit jaar zijn weer twee nieuwe ijsfabrieken gebouwd en in bedrijf genomen, terwijl men aan een derde bezig is. Inmiddels is daardoor de ijsprijs gedaald tot gemiddeld f 5 per 1000 K.G. Gij zult u kunnen voorstellen met welke verwachtingen de toekomst van onze ijsbedrijven tegemoet wordt gezien en het is daarom dan ook dat alles wordt ge daan om, nu het ijsgetij verloopt, de bakens te verzetten. Het ligt voor de hand, dat spreker daartoe het oog gevestigd heeft op de producten van het visscherijbedrijf. Mocht ons dit gelukken, dan kunnen ook onze koel huis-collega's in het binnenland zich daarover verheugen, omdat zij dan niet meer met ons op de binnenland- sche markt te rekenen hebben. Tenslotte wees spreker nog op het sociaal- economisch belang van deze materie. Van verschillende zijden mocht de heer Tusenius woorden van waardeering over zijn inleiding ontvangen, in de eerste plaats van den voorzitter Prof. de Haas. De vergaderingbezoekers gebruikten daar na de koffietafel, aangeboden door de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken. Het congres werd besloten met een bezoek aan de etablissementen van genoemde N.V. aan de Zuidzijde. Rijks Radiotelefoondienst met Nederlandsche schepen. Kerst- en Nicuwjaarsgesprckkcn. In den tijd van Kerstmis en Nieuwjaar, na. van 23 December 1937 t/m 6 Januari 1938 be- jelegenheid Kerst- en Nieuwjaarsge- sprekken met Nederlandsche schepen (voor namelijk visscherijschepen voorts enkele klei nere vrachtschepen en sleepbooten te voeren, tegen sterk verlaagd tarief. Aanvragen kunnen worden ingediend aan het Rfjkskuststation te IJmuiden (telefoon nummer 4545 IJmuiden). Afwikkeling van de gesprekken geschiedt in volgorde van de aanvragen, na afloop van de volbetaalde gesprekken, tijdens de gewone perioden waarin het verkeer met schepen wordt afgewikkeld. Deze perioden vangen op werkdagen, als mede op den eersten Kerstdag en den Nieuw jaarsdag aan te 2 uur, 9 uur, 12 uur, 16 uur en 20 uur; op Zondagen te 2 uur. 16 uur en 20 uur. Voor zoover de dienst het toelaat zal gele genheid worden geboden, gesprekken te voe ren in den nacht van 31 December op 1 Ja nuari omstreeks de jaarswisseling. Met den wensch om een gesprek op een be paalden dag en tijdens een bepaalde periode te voeren, zal zooveel mogelijk worden reke ning gehouden. De gesprekken mogen slechts dc .strekking hebben van gelukwenschen. Zakelijke aange legenheden mogen daarin niet worden be handeld. De Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken kunnen worden gevoerd van alle telefonisch aangeslo ten perceelen uit, voorts in de openbare spreekgelegenheden van alle telefoonkantoren en -stations. De kosten van een Kerst- en Nieuwjaarsge- sprek van 3 minuten bedragen f 0.60. Voor elke minuut meer wordt f 0.20 in rekening ge bracht. OPENLUCHT KERSTFEEST LEGER DES HEILS. Hedenavond 8 uur zal door het Leger des Heils een groote openlucht Kerstfeest worden jehouden op het Willemsplein, met gebruik van de muziektent en verlichten kerstboom. Het plaatselijk zangkoor onder leiding van mevr. Bos alsmede de heer van Doesburg van Amsterdam, verleenen hun medewerking. Mooie zangnummers zullen worden uitge voerd, met verduidelijking van lichtbeel den. Deze bijzondere bijeenkomst zal ongetwij feld veel belangstelling trekken. AANVOER VERSCHE HARING. De aanvoer van versche haring bedroeg j.l. Maandag 8411 kisten en gisteren 1844 kisten. SPELAFDEELING VELSER H.B.S.- VEREENIGING. De spelafdeeling van de V.H.B.S.V. opent haar seizoen hedenavond met een propaganda avond in de R.H.B.S. J. van Dijk en B. Schouten spelen een si- multaan-partij resp. schaken en dammen. Tot de tegenstanders van eerstgenoemde be hoort o.a. de bekende leeraar Dr. Ch. F. Haje. Deelnemers wordt verzocht bord en stukken mee te nemen. Tevens bestaat er op dezen avond gelegen heid tot bridge spelen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Tot besluit van het jaar 1937 zal op Donderdag a.s. nog eens voor het laatst de cursus worden gehouden voor de transport- colonneleden. De hervatting der cursussen zal nader wor den bekend gemaakt. „IN STORMGETIJ". In het Patronaatsgebouw heeft gisteravond een propagandafilm-voorstelling plaats ge had van de Ned. Christ. Radiovereeniging. Voor deze vertooning was groote belangstel ling. zoodat alle zitplaatsen bezet waren. De avond werd ingeleid door Ds. D. B. Starren- burg. Deze zeide in zijn inleidend woord, wat doel en strekking is van de Ned. Chr. Radio vereeniging. Hij sprak den wensch uit dat de aanwezigen door dezen avond zullen leeren verstaan, wat de plicht van den Christen is. Hierna was de beurt aan den film-operateur die, na eerst een kleurenfilm te hebben ver toond, de film„Hoe het reilt en zeilt" af draaide. Deze film toont het werk van de radio. Velen beluisteren de radio, zooals het gezin op de film voorgesteld, maar weten niets van de moeite en zorg die het verzorgen van een radioprogram met zich mee brengt. Duidelijk werd dit, in verschillende onderdee- len, op de film weergegeven. Na de pauze werd de film: ,Jn Stormgetij" vertoond. Geeft de film: „Hoe het reilt en zeilt" weer de ver zorging van de radioprogramma's, „In Storm getij" geeft weer, welkn invloed de radio op iemands leven kan uitoefenen. Dit is een ge schiedenis van een jongen man die met alle geweld naar zee wil. Hij gaat ter koopvaardij en als derde stuurman bezoekt hij verschil lende havens. In Algiers overkomt hem een ongeluk, waardoor hij naar het hospitaal wordt gebracht. In deze Fransche omgeving verlangt hij ook zijn moedertaal eens te hoo- ren. De radio is hiertoe het middel. Er wordt afgestemd op Hilversum, uitzending N. C. R. V. Hierdoor hoort hij een lied, zoo dikwijls ge zongen door zijn moeder: „Als vrienden heenengaan in stormgetij'. Als in een revue passeert in zijn gedachte, zijn geheele jeugd leven en hij denkt terug aan hetgeen hem door zijn. moeder geleerd is. Deze filmavond die als een goed geslaagde propaganda kan beschouwd worden werd door Ds. J. C. v. Tey- lingen met 'n opwekkend woord, zich tot aan sluiting bij de N. C. R. V. op te geven, ge sloten. In den vooravond is een kindervoorstelling gegeven, waarbij het ook niet aan belangstel ling heeft ontbroken.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1