BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES Aan allen! Vergeten .jullie vooral niet a.s. week zoo vroeg mogelijk de briefjes in te leveren? Niet bellen, maar de briefjes in de bus werpen. Hoe vonden jullie ouders de Kerstversie ringen? Ik wensch jullie met jullie huisgenooten prettige Kerstdagen toe. Clubvacantie tot 5 Januari '38. Best BOODSCHAPSTERTJE. Of jij het druk hebt zeg. Eerst naar de club, dan naar gym. en tot slot naar je .bed. Hoe blijf je er gezond bij? Gezellig dat je ook op school Kerstfeest hebt en a.s. Zondag weer van Zondagsschool, 't Is maar feest ear nog eens feest. Goed dat we ons clubfeestje maar tot later uitstellen. Dag Boodschapstertje. Beste KLEINE ZUS. Zijn je Kerstversie ringen goed thuis gekomen? Wat gezellig zal die ster met haar zilveren staart het doen. Thuis werden de voorwerpen zeker ook wel heel mooi gevonden? Tot 5 Januari. Dag Kleine Zus. Beste VERONIKA. Ja, je rapport was dit keer heel goed. Flink zoo. Je hebt nu wel club- maar geen schrijfvacantie. Zorg je dat ik voor één keer je briefje extra vroeg ont vang. De volgende week heb ik geen vacan- tie maar het juist extra druk. Oliebollenver koop ten bate van de Schoolvoeding. 'k Hoop dat er duizenden verkocht worden en ge kas van het Comité Schoolvoeding na de cam pagne. flink gevuld is. Dag Veronika. Lief ROZEKNOPJE. Je rapportcijfers heb ik bestudeerd. Ze zijn direct niet slecht maar toch voor belangrijke verbetering vat baar. Maar je doet je best en dat is de hoofd zaak. Na de vacantie, 5 Januari hoo.p ik je weer op de club te zien. Dag Rozeknopje. Best BLAUWOOGJE. Ga je dolgraag naar de club? Meisje dat vind ik fijn. Jij zorgt maar dat er nog meer vriendinnetjes bij komen. Wie eemnaal een keer is geweest, komt graag weer terug. Is je Kersversiering goed overgekomen? Tot 5 Januari. Dag Blauwoogje. Lief TEEKENAARSTERTJE. Meisjelief, wat heb je me teleurgesteld. Je hebt wel een rapport gekregen maar met minder goede cijfers dan de vorige maal. Dat spijt me heusch heel erg, te meer omdat je als je wilt en wat beter oplet en minder praat, uitste kend mede kunt komen, 'k Hoop heusch dat je me, waneer je weer een rappoi't krijgt, betere cijfei-s kunt töoiien. Ook voor je goede ouders vind ik het heel vei'di'ietig. Je oom, Tom Mix, geeft je een. goed voorbeeld en zou ik dat maar eens navolgen. Den volgenden keer dus een beter rapport Afgesproken. Dag Teekenaarstei'tje. Best KRULLEKOPJE. Je rapportcijfers heb ik bestudeerd. Sommige zijn tamelijk goed, doch al die vijfjes en die vier voor re kenen moeten vei'dwijnen. Hoe kan je nu toch voor je vlijt ook een punt minder heb ben? Dat is heelemaal niet noodig. Ja, ik zie ook dat het, wanneer je niet heel ernstig gaat werken, op zitten blijven uitloopt. Maar je hebt nog minstens drie maanden tijd. doe je uiterste best, zoodat je eindrapport over gaan toelaat. Veel succes. Dag Krullekopje. Best LEZERESJE. Je hebt zeker je zus, haar Kerstversiering en schuimkransjes wel gegeven. Echt jammer dat ze nu juist ziek moest worden en te bed blijven. Wil je haar namens mij beterschap wenschen? Ja, nu heb je clubvacantie tot 5 Januari. Je bi'iefje verwacht ik echter a.s. week zoo vroeg mogelijk. Dag Lezeresje. Best ZONDAGSKIND. Momenteel kan ik je briefje niet lezen. Het schrift is zoo licht geschreven, dat ontcijferen niet moge lijk is. Wil je voortaan wat meer op je pot lood drukken of een beter afgevend potlood gebi'uiken? Met inkt zou nog beter zijn. Tot 5 Januari. Dag Zondagskind. Lief CROCUS JE. Dat is ook vriendelijk zeg, mij bijna te vergeten. Gelukkig maar dat ik jullie nooit vergeet. Stel je voor, dat je denkt een prettigen clubmiddag te heb ben en ik vergeet naar het clublokaal te gaan m.a.w. ik vergeet je en de andere ru- briekertjes. Hoe zou je het vinden? Maar zand er over. Heb je prettige Kerstfeesten gevierd? Dag Ci'oeusje. Best SPARRETJE. Prettig dat het boek erg leuk is. Ja, het weer is niet mooi. Laten we echter niet vergeten dat het winter is. Steeds thuis anöeten blijven is niet erg pret tig maar je hebt een prettig thuis en ouders die je met veel zorg en liefde omringen. Hoe veel kinderen zijn er niet die zelfs bij ziekte het noodigste door armoede moeten ontbe ren? Hoeveel kinderen zijn er niet, die niet meer door een moeder kunnen worden toe gedekt, omdat hun moeder reeds voor goed is heen gegaan? Hoeveel kindei'en missen een goeden vader? Als we even bij deze vra gen stil staan, dan vergeten we het verve lende van ons zelf en zijn innig dankbaar voor de omstandigheid waarin we vei'keeren. Mocht ik aan m'n plan je voor Kerst nog even te bezoeken door verschillende omstan digheden geen gevolg hebben gegeven, dan wensch ik je langs dezen weg met je ouders een aangename vacantie en gezellige Kerst dagen toe. Dag Sparretje. Lief ZWEMSTERTJE. Wil jij zoo graag in de Kerstvacantie schaatsen rijden of sneeuwballen gooien? Gelukkig maar dat je het niet te bevelen hebt. Erge koude is heusch voor velen niet welkom. Maar men zal moeten aanvaarden wat komt, zonder meer. Gezellig dat jullie nu reeds thuis voor de as. Kei'stdazen bezig ziin. Met een ga-oot gezin zijn feestdagen altijd dol gezellig. Uit m'n jeugd heb ik nog tal van prachtige her inneringen aaai allerlei dagen die als feest dagen passeerden. Ook de verjaardagen en de trouwdag van m'n ouders behoorden tot bijzondere dagen, die lang niet onopgemerkt voorbij gingen. Het gezin waar jij toe be hoort. is even groot als het gezin waar ik uit voortkom nl. zes kinderen en toevallig beide precies eender ingedeeld nl. 4 jongens en 2 meisjes. Grappig hè. Dag Zwemstertje. Lief ZUSJESBESCHERMSTERTJE. r- „Meisje-liefje dat is toch wat 'k Wist niet dat je zoo'n dichtersgeest bezat De regels van je vader zijn er, 'k zeg 't vrij Slechts een armzalig aantal bij. 'k Zal je gedicht, je kunt het me niet beletten, Hieronder door den zetter laten zetten". Daar gaat het: „Lieve Juf ik ben zoo blij Ik heb tot 4 Januari vrij De schooldeur is zoolang gesloten Ik heb m'n boeken, Fransch en Engelsch weg gesloten. Het wordt een week vol festiviteit Waarop ik mij nu reeds verblijd Dit gedicht vloeit nu uit m'n pen U ziet, dat ik het ook wel ken". Dag Zusjesbeschermstertje. Lief HANDWERKSTERTJE. Ja meisje, dat was weer eens een extra gezellig och tendje op school. Kerstboom, vuurwerk, cho colademelk, chocolaadjes, koekjes enz. Tot slot een kandelaartje en kaarsjes mede naar huis. 'k Wil graag gelooven dat je zus ook wel eens graag zoo'n prettig schoolochtend- je zou willen mede maken. Maar dat zal niet gaan hoor. Die gezellige ochtendjes zijn al leen maar bestemd voor m'n eigen leerlin ge tj es en voor niemand anders. Veel genoe gen met je kandelaar. Dag Handwerkstertje. Beste MOEDERS OUDSTE. Wat gezel lig dat je lsten Kerstdag met je ouders bij je tante te Heeanstede gaat doorbrengen. Oud en nieuw vier je bij je grootouders en 2den Kerstdag ga je naar een feestje. Je dagen zijn prettig gevuld. Zijn je Kerstver sieringen goed thuis gekomen. Gelukkig dat het niet regende en dus niets ingepakt be hoefde te worden, 'k Wensch je veel ge- noegen toe. Dag Moeder's Oudste. Beste HECTOR. Wat was dat een grap pige teekenfilm zeg. Jammer dat ik haar niet gezien heb. Wil je je moeder bedanken voor haar briefje, 'k Hoop haar, als ik het nog niet gedaan heb, één dezer dagen te ant- woorden. Wat heb je me een mooie, echt fijne Kerstkaart gestuurd, 'k Ben er heel blij mede en dank je vriendelijk voor den goeden wensch er op vermeld. Ook ik wensch je met je ouders en zus intens gezellige Kerstdagen toe en bovendien een prettige vacantie. Wil je a.s. week je briefje extra vroeg verzenden? Na Kerst heb ik het verbazend druk. 30 en 31 December worden ten bate van de School voeding oliebollen gebakken en verkocht. Je begrijpt dat van Maandag 27 Dec. af tot Vrijdagavond 31 Dec. ik het steeds verbazend druk heb en de briefjes dus moet beantwoor den in verloren oogenblikjes, tenminste als die er nog zullen zijn. De briefjes zal ik dan ook heel kort maken. Dat vinden eveiawel m'n vriendinnetjes en vriendjes niet erg, ter- wille van het goede werk dat verricht wordt. Dag Hector. Beste ERMELOSCHE VRINDEN, „Kan de post mij niet meer vinden Of hebben jullie, 'k aaeem het niet aan, Me in het vergeetboekje staan? Hoe het ook zij, ik staak met vragen Maar wensch jullie gezellige Kerstdagen Met een goed begin Zette het nieuwe jaar zich in. En moge het '38 behagen. Het goede begin steeds mede te dragen". Dag Ermelosche vrinden. Lief GOUDMUILTJE. Je moet me. voor ik je op je vraag kan antwoorden, eens ver tellen hoe oud je broertje is en hoe hij heet. Wat zal de, door je zelf gemaakte ster, keurig in den Kerstboom staan. Haar zilve ren staart doet het vooral goed. Ook je an dere versiering kan dienst doen b.v. han gend in of staand onder den boom. Dag Goudmuiltje. VRIENDINNETJES EN VRIENDJES, Donderdag 30 en Vrijdag 31 December bakt het Comité „Schoolvoeding" weer oliebollen ten bate van de Schoolvoeding. De oliebollen kunnen op bovenstaande dagen in de keu ken, Hnutmanstraat hoek Wijk aan Zeeërweg gekoeb' en besteld worden. Ook worden ze langs de huizen te koop aangeboden en wel 4 stuks voor 10 cent. Willen jullie nu moeder vragen zelf de oliebollen niet te bakken maar ze te willen koopen van het Comité „Schoolvoeding"? Een goed werk wordt met het koopen ge steund. Mag ik op jullie rekenen? Prachtig hoor. Ik dank jullie er reeds bij voorbaat voor. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. WIM EN DE KRAAI Zeg kraai, ik ben zoo blij, Vanmiddag heb ik vrij. Ik heb mijn sportpak aan En zal aan 't sleeën gaan, Ha, ha! Kra, kra! ii: Neen Wim, ik ben niet blij, Ik voel me niet meer vrij, Ik heb geen voedsel meer, De kou doet mij wel zeer, Ha, ha! Kra, kra! Zeg kraai, 'k haal gauw wat brood Dan ben jij uit den nood 'k Strooi alle dagen weer, Wat kruimels voor je neer Ha, ha! Kra, kra! IN 'T DENNENBOSCH door W. B.—Z. Jans vader woont in een heel groot bosch Waar 's zomers de eekhooi'ns springen op mos Maar 's winters is er de grond zoo vaal De boomen zijn dan zoo dor en kaal Doch dicht bij huis In een breede laan Zie je frisch groene sparren staan. En nu zoekt Jan de mooiste der boomen, Want Kerstmis is immers bijna gekomen. Dan komt de spar in 't boschwachtershuis. Dan is de heele familie thuis. En branden de kaarsjes zoo helder en rein, Wat zullen dat heerlijke kerstdagen zijn!" Schreef ik in mijn Sinterklaaspraatje dat lang niet overal het ainterklaasfeest gevierd werd, met het Kerstfeest is het anders. Dit feest wordt zoowat in elk land gevierd. B'ijna overal verspreidt de kerst boom zijn licht en worden de kerstliederen ge zongen. Toch viert elk volk het feest op zijn eigen wijze. In België b.v. ziet men niet veel kerstboomen, maar meer de kerstkribbe. Des middags doet men zich te goed aan een vaak overvloedig kerstmaal, dat vooral uit specu laas, wafels, en krentenbrood bestaat; borst plaat en banket schijnt daar niet tot de lek kernijen te behoor en, want dat ziet men daar veel minder dan bij ons. In Frankrijk en vooral in Parijs is het 't grootste feest van 't heele jaar, en bestaat vooral in veel en lekker eten. Ook hier vinden we op tal van pleinen de kraampjes, anaar al lerlei versieringen voor de huiselijke feestvie ring verkocht worden. Men ziet echter weinig kerstboomen, heel anders dan in Duitschland, waar in geen enkel gezin de boom ontbreekt. Hier is 't het feest om elkaar cadeautjes te geven, zooals bij ons met Sinterklaas. In Po len en dan vooral op 't plattelaaid, wordt in een hoek van de woonkamer een korenschoof gezet. Men geeft hiermee uiting aan de hoop op een goeden oogst en men strooit stroo onder de tafel, als herinnering aan het stroo, waar op het kind in de kribbe lag. Niet vóór de eer ste ster aan den hemel is verschenen, gaat men aan tafel. Na afloop van den maaltijd, waai'bij geen vleesch wel visch gegeten wordt, worden de lichten aan den boom ontstoken. In Oostenrijk is het als in Duitschland; de versierde kerstboom en de kribbe is hoofdzaak. Wie maar eenigszins kan heeft gespaard om cadeautjes te kunnen geven. Voor men aan tafel gaat, heeft men het kerkhof bezocht, waar in het afgeloopen jaar familie of vrien den begraven zijn. De beide Zondagen voor Kerstmis heeten hier de Zilveren en de Gou den Zondag. Dan worden de inkoopen voor Kerstmis gedaan. In Zweden is het Kerstfeest ook het feest van den liuiselijken haard. Men geeft elkaar cadeautjes als bij ons met Sin terklaas en noemt het Julfeest. Wie maar eenigszins kan, zorgt met kerstavond thuis te zijn. Kerstavond noemt men hier indoopdag want in de saus waarin de kerstham, het vleesch en de worst gekookt zijn, wordt het brood bij den maaltijd gedoopt. In Malmö wordt in den kei'stnacht om 12 uur van 't bor des van 't stadhuis door een orkest van ko perinstrumenten geblazen. Op den avond van 13 Januari gebeurt dit nog eens en men noemt dit Jul in- en uitblazen. In Servië leggen de boeren een deel van hun kerstmaal bij den mesthoop. Zij gelooven vast en zeker dat dan de wolven in den aanstaanden zomer hun vee met rust zullen laten. In de hoofdstad, Bel grado, rijden op Kerstdag de officieren der koniiaklijke garde een kerstboom naar het pa leis van den koning. Dagen van te voren staan op tal van pleinen kerstboomen, waarbij col lectes worden gehouden om ook de minder be deelden van de kerstvreugde te doen genieten. Baars is de hoofdschotel van de kersttafel. Als we bedenken," dat de eerste blanke bewoners van Zd. Afrika Nederlanders waren, dan ver wondert het ons niet, dat ook daar het kerst feest gevierd wordt en wel op Nederlandsche wijze. Daar het in onzen wintertijd daar zo mertijd is, viert men in Zd. Afrika het kerst feest bij stralend zomerweer. Tot zelfs in Ja pan is het feest rond den kerstboom doorge drongen. W, B.Z. TOCH SCHIJNEN DE LICHTJES door W. B.Z De dokter zou een drank opschrijven Ik moest in mijn bedje blijven. Ik had overal zoo'n pij ai Zou 'k met Kerstmis beter zijn? Ik zou het aan den dokter vragen. Over pijn wou 'k niet meer klagen. Maar hij zei:, „hoe of 't me spijt, Jij blijft in je bedje, meid." Ik heb een uur wel liggen pruilen Soms ging 'k een deuntje huilen. Toen bedacht Moes een fijn plan Daar vertel ik je nu van. Op een tafeltje dichtbij mijn bed. Werd een kerstboompje neergezet. Straks gaan alle kaarsjes aan, Hè wat zal dat feestlijk staan! Neen, nu zal ik niet langer zeuren. Straks gaat er wat fijns gebeuren. Lichtjes stralen er voor mij En wie is er dan niet blij? HET VRIENDELIJKE KERSTVROUWTJE Een oud sprookje uit liet zwarte woud. Wil je eens een heel, heel oud sprookje hoo- ren, dat altijd omstreeks Kerstmis door de va ders en moeders in het Zwarte woud aan de kinderen wordt verteld? Luister dan maar: In een hol hoog op de rotsen, waar dichte dennebosschen zijn, maar niemand weet eigenlijk precies waar woont al sinds vele jaren, sommigen zeggen: sinds eeuwen, het vriendelijke Kerstvrouwtje. Alle boeren, die graag haar bescherming willen genieten voor een goeden oogst, laten bij het inhalen van het vlas altijd één bosje op het veld achter: dan komt het vrouwtje dit 's nachts halen en van al die bosjes vlas spint ze zich een nieuw hemd. Je begrijpt, dat het Kerstvrouwtje dus veel van de boeren houdt, maar ze houd nog meer van kleine meisjes, voorat als ze goed kunnen handwerken en het werk met schoone handen aanpakken! Tegen Kerstmis maakt het vrouwtje haal bed op, dan stuiven de veeren naar beneden van de rotsen af: 't begin hard te sneeuwen. Dat is het teeken, dat zij gauw komt om de ijverige meisjes te beloonen. De luie hand- werkstertjes daarentegen plaagt ze verder het heele jaar door en in vroeger tijden, toen er nog heel veel gesponnen en geweven werd, stak ze de spinrokken van die luie meisjes in brand. Dat het echter toch in haar hart een heel vriendelijk vrouwtje is, kun je in 't volgende verhaaltje lezen: In oude tijden woonden er op het slot Eber- stein een jonge tuinman en een dienstmeisje, Clara geheeten, die veel van elkaar hielden en graag samen wilden trouwen. Maar de booze slotheer, die de meisjes dag en nacht liet spinnen zonder haar ooit eens rust te gunnen, wilde Clara geen toestemming hiertoe geven. Hij zei, dat ze eerst maar eens een bos brandnetels moest plukken op de gra ven van haar ouders en dan daarvan het ga ren voor twee hemden moest spinnen: een wit hemd voor hem en een rood hemd voor haar zelf, dat ze dan onder haar bruidskleed zou dragen. Natuurlijk was dit een onmogelijkheid, en de arme Clara barstte dan ook in tranen uit, toen ze deze wreede eisch hoorde. Maar 's nachts kwam het vriendelijke kerst vrouwtje op eens in haar kamertje en beloofde haar te zullen helpen. En daarna ging het vrouwtje bij den boozen slotheer spoken en schold hem uit voor alles, wat leelijk was! Den volgenden dag was hij echter al die dreige menten alweer vergeten en hij hield, nadat hij van de jacht was thuisgekomen, een vroolijken maaltijd met zijn vrienden. Maar ziet, wat gebeurde? Terwijl ze nog aan tafel zaten, werd er aan de deur geklopt en. Clara kwam binnen met de beide hemden in de hand. Toen moest de wreedaard wel zijn toestem ming tot het huwelijk geven. Op den dag van de bruiloft echter, toeia hij zijn nieuwe witte hemd wilde aantrekken, hoorden de boeren, die om het kasteel aan het werk waren, op eens een vreeselijk gegil. De booze man had zijn hemd aangetrokken, maar nauwelijks was hij er met zijn lichaam mee in aanraking ge komen, of alles begon hem te steken en te branden. Hij rukt en trekt, maar tevergeefs! Het kerstvrouwtje had het hemd betooverd en de man stierf van pijn. WAAR ZIJN DE KABOUTERS? Die arme man kan heusch niet meer. Zijn rug en zijn knieën doen hem zoo'n zeer. Wie ziet de 'kaboutertjes 'bij hem staan. Die hem zullen helpen bij 't verder gaan? li VISSCHEN IN DEN GOLFSTROOM. De groote Golfstroom, die ten Oosten van Noord-Amerika stroomt en zich daarna om buigt langs.Haiti en Cuba, is een van de mach tigste en geheimzinnigste vischwateren ter wereld. Slechts aan de uiterste randen durven visschei's het aas uitwerpen en niemand weet eigenlijk van tevoren wat voor wonderlijke zeegedrochten hij zal ophalen. En zoo is het visschen in die streken, dat meest wordt gedaan met vier lijnen tegelijk, die respectievelijk 60, 80, 100 en 150 vadem (een vadem is 1.88 M.V diepgang hebben, al tijd een hoogst spannend en soms zelfs een ge vaarlijk werkje. Aan iedere lijn hangt een kleine tonijn als lokaas, En de visscher weet, dat het water hier minstens 700 vadem diep is en dat hier mon- stervisschen levendie misschien in staat zul len zijn, hem met boot en al in de diepte te sleurenDus, opgepast: een der lijnen begint af te loopen en dus weet de visscher, dat hij beet heeft. Wat zal het zijn? Misschien een ï'euzenvisch, die omhoogscïiiet, vlucht en dan de dolste sprongen maakt, waai'bij hij de boot voor zich uitrukt? Of een visch, die reehtuit-rechtaan voort- zwemt als een onderzeeër en die dan na een uur of vijf zwemmen de lijn horizontaal heeft getrokken en met een ruk weet te ontsnappen? Een rog of misschien een zwaardvisch? Er zitten daar kanjers, waarbij de allergrootste exemplaren, die in aquaria en musea te zien zijn, nog dwergjes lijken! Onder de Cubaansche vissehers worden de wonderlijkste verhalen verteld van vreemde vissehers avonturen. Zoo sloeg eens een van hen een spierwitte reuzenkabeljauw aan den haak. De visch sprong tweemaal uit het water omhoog en dook toen naar de diepte en terwijl hij dook, voelde de visscher, die de lijn vast hield, opeens een zwaar gewicht.hij kon de lijn niet houden en deze schoot uit zijn vin gers en rolde af tot op 150 vadem. Zoo zwaar en onbewegelijk voelde die lijn aan, alsof ze aan den bodem vastzat. En dan opeens hield het trekken op, maar nu voelde hij weer het gewicht van een visch, hij trok hem in de boot en zag, dat hij mors dood was. Ben andere, tandelooze visch, waar schijnlijk een zwaardvisch, had zijn kaken om 't lijf van den tachtig pond zwaren kabeljauw geslagen en een groot stuk uit zijn lichaam gehapt! Wat moet dat wel voor een reus zijn geweest! Op een andere keer kreeg een oude man, die in zijn eentje in den Golfstroom vischte, een geweldig groote kabeljauw aan den haak, die zijn bootje aan den lijn ver in zee sleepte. Twee dagen later werd de oude man 60 mijl Oostelijker door andere vissehers teruggevonden: de kop en een klein stuk van het lichaam van den reuzenvisch, tezamen 8:00 pond wegend, waren aan het boot vastge maakt. De man vertelde, dat hij twee dagen en twee nachten met den visch verbonden was geweest: de kabeljauw zwom ergens in de diepte en sleepte de boot achter zich aan. Toen het dier omhoog kwam, was hij op hem toe gevaren en had hem geharpoeneerd, doch nauwelijks had hij hem aan de boot vastge maakt of een troep haaien wierp zich erop en de oude man had zich in zijn eentje urenlang tegen hen verdedigd met de harpoen en zijn riemen, totdat hij totaal uitgeput was. De haaien hadden toen zooveel van den visch weg gehaald als ze maar konden grijpen: meer dan duizend pond. De oude man huilde van teleur stelling, toen hij 't verhaal vertelde! Je ziet dus, dat het visschen in den Golfstroom lang geen peuleschilletje is!

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 10