□IAN0S DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR HANGTSJAU. Onderwijsbegrooting met 57—30 stemmen goedgekeurd. purol: Onzuivere huid W. ALPHENAAR THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN V R IJ D A G 24 DEC EMBER Ontruiming der stad aan de buitenlanders aanbevolen. Volgens het D.N.B. verwacht men te Sjanghai, dat de Japansche aanval op Hangtsjau allereerst ten doel heeft den weg ten Westen en Zuidwesten van deze stad af te snijden en door „omvattmgsoperaties" de Chineesche troepen ten Noorden en Noordoosten van Hangtsjau te dwingen terug te trekken. Japansche voorhoedetroepen bevinden zich op 40 en 50 K.M ten Noordwesten van Hangtsjau in de na bijheid van Sjoeangkitsoen. Aan den Noordelijken oever van de Jangtse staan de Japansche troepen thans op 70 K.M. ten Noorden van Poekau aan de spoorlijn en op 20 K.M. ten Noorden van Jangtsjau aan het Keizerkanaal. De Japansche autoriteiten hebben de buitenlandsche consuls den raad gegeven de onderdanen van hun re geeringen uit Hangtsjau en Sjausjing te doen vertrekken. Op het oogenblik bevinden zich nog een dertigtal vreemdelingen te Hangtsjau en de Ja pansche raad werd gegeven in verband met den emstigen strijd, die wordt verwacht. Autonome Japansche commissie te Hanking. De Japanners hebben te Nanking een auto nome commissie ingesteld. Deze is blijkbaar niet bedoeld ter vervanging van Tsjarig Kai Sjek's regeering, aangezien de rol van deze volgens het Japansche plan wordt overgeno men door de z.g. voorloopige regeering te Peiping. De commissie wordt derhalve be schouwd als een zuiver plaatselijk bestuur. Zij bestaat uit Tauhsisjan, den voorzitter, twee ondervoorzitters en acht leden. Japansche vliegtuigen boven Britsch gebied. Uit Hongkong 24 December. Vanmorgen om 8 uur 45 vlogen 15 Japansche vliegtuigen bo ven Lantow-Island, dat een onderdeel vormt van de Britsche kroonkolonie Hongkong. De machines keerden om 9 uur 30 terug. Wegens de bewolking vlogen zij laag. Zij waren voor de bewoners van het eiland duidelijk zicht baar. Japan kondigt strafactie in Sjantoeng aan. De woordvoerder van de Japansche garni zoenstroepen in Tientsin heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide. dat het Japansche leger besloten heeft een drastische strafactie te ondernemen tegen het Chineesche vanda lisme jegens de Japansche eigendommen in Sjantoeng. Japan behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen en heeft zich gereed gemaakt waarborgen te verkrijgen. De Japansche regeering heeft de 17.000 ingeze- Mexico door aardbeving opgeschrikt. Slachtoffers in de hoofdstad en Puebla. De stad Mexico is gistermorgen opge schrikt door 'n aardbeving,, die 5 min. aanhield en de hevigste was, die men hier ooit heeft meegemaakt. De aardbeving begon om 12 uur 17 greenwichtijd en heeft drie minuten geduurd. In de stad zijn zeven huizen ingestort, twee personen zouden zijn gedood, verscheidene gewond. Ver scheidene gevallen van kortsluiting deden zich voor, de telefoonverbin dingen werden verbroken. Volgens de jongste berichten over de aardbeving, bevindt zich het epi centrum op 423 kilometer van Tacubaya. De weinige uit het binnenland ont vangen inlichtingen doen aannemen, dat de aardbeving bijzonder hevig was in den staat Guerrera, in het zuiden des lands. Te Puebla zijn verschei dene huizen ingestort, waaTbij twee menschen om het leven kwamen. De „New York Sun" meldt uit Mexico City, dat de haard van de aardbeving, naar men vermoedt, op 40 kilometer van de hoofdstad verwijderd ligt. Daar alle instrumenten van het staatsobservatorium door de beving on bruikbaar zijn geworden en al de verbindin gen der in de hoofdstad vertegenwoordigde Amerikaansche telegraafmaatschappijen ver broken zijn, kent men geen nadere bijzonder heden. Te Mexico-stad werd het asfalt openge scheurd, terwijl de meubels in de huizen om vielen. De aardbeving wekte de inwoners uit bun slaap, men zag honderden menschen in paniekstemming de straat oprennen. Nader wordt gemeld, dat de schade in de hoofdstad gering is. Men vreest echter, dat vooral m de westelijke provinciën groote ver woestingen zijn aangericht. Volgens de waar nemingen op de Fordhamuniversiteit te New- York zou de haard wel dicht bij de westkust van Mexico liggen. tenen uit Tsingtsjau teruggetrokken en belof ten gevraagd van den burgemeester. Sjen Lie Hoengen den gouverneur Han Foe Tsjoe, ten opzichte van de bescherming van de Japan sche eigendommen en belangen, die gewaar borgd zijn door verscheidene overeenkomsten tusschen Japan en China, terwijl Tsjingtsjau uitgezonderd wordt van de blokkade en de opmarsch van Japansche troepen aan den noordelijken oever van de Gele Rivier stopge zet is, dit alles ter voorkoming eener uitbrei ding der vijandelijkheden tot Sjantoeng. Desondanks hebben de Chineesche autoritei ten opzettelijk en systematisch de Japansche eigendommen in Sjangtoeng geplunderd, al dus deze verklaring. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat de provinciale regeering van Sjantoeng den Chmeezen toegestaan heeft Japansche eigendommen te plunderen in Tsinan op 17 December, dat Chineesche geregelde troepen op bevel der regeering steenkoolmijnen, die Japansch eigendom waren, hebben opgebla zen in Setsjoean en Posjan, ondanks de ver- toogen van het Chineesche volk en de raad gevingen van de buitenlanders, die vreesden voor werkeloosheid en verergering van den toestand en dat negen Japansche katoenfa- breiken opgeblazen zijn op bevel van de ge meentelijke autoriteiten te Tsingtsjau, ter wijl thans de Japansche eigendommen in Tsingtsjau vrijelijk geplunderd worden door geregelde Chineesche troepen en door het ge peupel. Frankrijk, Uitwisseling van spionnen met Duitschland. Gistermiddag hebben Fransche en Duit- sche autoriteiten aan het grensstation Apach vier gevangenen, die veroordeeld waren we gens spionnage, uitgewisseld. gië. Vlaamsche betoogers veroordeeld. Wegens het met teer besmeren van den Franschen tekst der naamborden van stra ten en trams te Gent, heeft de rechtbank Flo- rimond Grammens veroordeeld tot 700 frank boete of een maand gevangenisstraf. Tien studenten der universiteit werden voorwaar delijk veroordeeld tot 15 frank boete of drie dagen gevangenisstraf. Wegens een soortgelijk feit werden de pro fessor der universiteit Evrard en diens as- sisten th De Sweemer voorwaardelijk veroor deeld tot 350 frank boete of 15 dagen gevan genisstraf. Amnestie voor oud-president Machado. De Kamer van Afgevaardigden heeft naar Havas meldt het amnestie-ontwerp, dat reeds door den senaat was goedgekeurd, aangeno men. O.a. zullen de vroegere president Ma chado en ongeveer 300 revolutionairen van de amnestie profiteeren. President Laredo heeft gisteren het decreet onderteekend. Engeland. Een wenk aan Italië. In het Lagerhuis heeft Lord Cranbome naar aanleiding van interpellaties over de in het buitenland gevoerde anti-Britsehe pro- pagande verklaard: Wij hopen en gelooven, dat het ge zonde verstand van het Italiaansche volk er voor zal zorgen, dat onze vertoogen doel treffen. Indien zij geen uitwerking hebben, is het dui delijk, dat wij vroeg of laat verdere maatregelen moeten nemen. Ik kan het Huis de verzekering geven, dat wij niet zullen aarzelen, alle maat regelen te nemen, die wij noodig of geschikt voor het doel achten". Wij hopen niet, dat wij maatregelen moe ten nemen. Wij wenschen geen gespannen betrekkingen tusschen ons en eenig ander land. Wat wij wel wenschen is een terug keer» tot de vertrouwelijke vriendschap, die altijd tusschen ons en Italië bestaan heeft. Ravel's toestand baart zorg. Krachten schijnen af te nemen. De gezondheidstoestand van den Franschen componist Maurice Ravel baart ernstige zorg. Hij heeft een zware operatie ondergaan en de krachten schijnen af te nemen. De behande lende geneesheer wil geen mededeeling doen Gistermiddag was de zieke nog zeer helder van geest, hij heeft geen pijn. EEN PARACHUTIST VERDRONKEN. Uit Boston: Tijdens een Kerstfeest voor het Vliegercorps van het federale leger is een parachutist door den wind in de haven alhier gedreven. De man verdronk. Tijdens de red dingspogingen kwamen een vliegtuig en een politieauto met elkander in botsing. Een politie agent werd zwaar gewond. Zonderling testament geldig verklaard. 150.000 pond voor „baby-race". Het Canadeesche hooggerechtshof heeft uitspraak gedaah in een merkwaardige zaak. In October 1926 overleed te Toronto een advocaat, Charles Millar. Millar, die zijn geheele leven vrijgezel was geweest, had in zijn testament bepaald, dat van zijn nalatenschap 100.000 pond moest worden betaald aan de vrouw, die in de tien jaren volgende op zijn dood de meeste kin deren ter wereld zou hebben gebracht. Aan den „wedstrijd" konden alle inwoonsters van Toronto deelnemen. De nabestaanden van Millar bestreden de geldigheid van het tes tament, doch in hoogste instantie heeft het hoogerechtshof hun protest verworpen. Het nagelaten bedrag, dat intusschen tot 150.000 pond is aangegroeid, zal thans waar schijnlijk verdeeld worden tusschen vijf moeders, die tot 31 October 1936, den datum waarop de „baby race" eindigde, ieder met negen kinderen waren gezegend. Arabieren uit vliegtuigen bestookt. Bij Arraba, ten westen van Tiberias, zijn pohtietroepen in botsing gekomen met een groep Arabieren, die ongeveer honderd man sterk waren. De politietroepen sloten de Ara bieren in, waarna draadloos ontboden vliegtui gen aankwamen, die hen uit machinegeweren beschoten en met bommen bestookten. Latei- nam een afdeeling Britsche troepen aan het gevecht deel. Zij voltooide de omtrekkende be weging. De duisternis maakt een einde aan de operaties. Elf dooden bij gevecht in Palestina. Deel der gearresteerde Duitsclie predikanten in vrijheid. Ds. Niemoeller echter niet. Reuter verneemt, dat ongeveer de helft der gearresteerde predikanten van de Belijdende Kerk ter gelegenheid van het Kerstfeest in vrijheid zal worden gesteld: 51 zullen in ar rest blijven. Ds. Niemoeller wordt niet vrijge laten. Gedurende de afgeloopen week zijn te Dort mund en elders weer predikanten in hechtenis genomen. Mevrouw Niemoeller heeft den pa rochianen verzocht haar geen kerstbezoekën te brengen. TWEEDE KAMER Steunregeling voor kleine tuinders op komst] Vetwormpjes, pukkels en uit* slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond (pen f I u w e e I Z.OC h door lees» Drog. zuivert verzocht - e 'Jr in doozen 30-60 ct. Bij Apo>H. MUNHARDT (Adv. Ingez. Med.) Wie bezit Teruel? Nog steeds tegenstrijdige berichten. Volgens een door het Spaansche pers agentschap uit Barcelona ontvangen tele gram is Teruel thans, volledig door de re- geeringstroepen hezet. De rechtsche zender Radio Aragon heeft daarentegen een bericht doorgegeven van het hoofdkwartier der legers van Aragon, waarin, in volkomen tegenspraak met het boven staande wordt verklaard: „Aan het front van Teruel duurt de op marsch van Franco's troepen voort, hoewel bemoeilijkt door een dichten mist. Als een bewijs van den werkelijken toestand bij Teruel, valt te vermelden, dat het plaatselijke radiostation in een des middags uitgezonden bericht zeide: „Weest gerust". De rooden zijn niet binnen en ze zullen niet binnenkomen. Weest ervan overtuigd, dat de berichten der rooden in hun communiqué van gisteren volslagen valsch zijn". ALPHENAAR ruilt vrij veel gebruikte piano's in voor nieuwe en is door be perkte bergruimte genoodzaakt de inge ruilde piano's weer spoedig van de hand te doen. Dit is de voornaamste reden, waarom ALPHENAAR gebruikte piano's ZOO GOEDKOOP verkoopt. Alle gebruikte piano's die ALPHENAAR verkoopt zijn geheel gerestaureerd, zoo wel inwendig als uitwendig en worden vrijwel onbeperkt gegarandeerd. Betalingen in overleg met de koopers KRUISWEG 49 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Op zelfden grondslag als van kleine boeren. DEN HAAG Donderdag. Eerst een paar hamerstukken, waaronder de definitieve afschaffing van de schattingscom missies voor de inkomstenbelasting, en toen kon Minister Steenberghe van wal ste ken. Met frissche opgewektheid, kennis van zaken en tevens in een aangenamen vorm, ver dedigde hij zijn beleid. Hij begon met een paar afzonderlijke puntjes, zooals het land bouwonderwijs aan landarbeiders dat hij met kracht zal bevorderen, terwijl hij voorts ver klaarde te zullen streven naar coördinatie van landbouwonderwijs en -voorlichting. Dan kwam het op de vogelbescherming. Als een wijs man, koos de Minister den middenweg tus schen te slappe en te strenge toepassing van de bescherming, die de Vogelwet mogelijk maakt. De minister voelt heel veel voor na tuurschoon en ook voor de bescherming daar van, maarmet een wet meent hij niet te moeten komen, zoolang de millioenen ontbre ken, die voor de daaruit dan voort te vloeien financieele regeling voor aankoop, onderhoud enz. van landgoederen noodig zouden wezen. Wat nu de landbouwcrisispolitiek betreft, het deed Mr. Steenberghe genoegen, dat men het vrijwel algemeen met hem eens was, dat we het nog niet zonder de landbouwcrisisrege lingen kunnen stellen, die niet alleen ten doel hebben den landbouw voor ondergang te be hoeden. maar ook beoogen de aanpassing van de productie aan de afzetmogelijkheden. Daarom reeds is de teeltregeling voorshands nog onmisbaar, doch natuurlijk is de bewinds man bereid de teugels wat te vieren zoodra dat slechts even kan. Verlaging der heffingen ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds wenscht hij niet te overwegen, als dat zou moeten gebeuren ten koste van den landbouw, doordat dan het fonds niet meer den ge- wenschten steun zou kunnen verstrekken. Ook voelt de Minister voor overnemen van fle regeling der landbouwcrisismaatregelen door belanghebbenden zelf. Doch dat kan al leen als er voldoende waarborgen zijn voor een goede uitvoering en daartoe dienen de betreffende organisaties nog beter uitgerust te zijn, terwijl bovendien de uitvoering door de organisaties niet duurder of omslachtiger mag wezen dan door de overheid. Natuurlijk lie de Minister niet na te kennen te geven, dat hij gaarne tot medewerking bereid is om dit alles te bereiken. Een toezegging van niet te miskennen be lang deed hij, na omtrent de bijzondere steun regeling voor de kleine boeren (die 60.000 per sonen omvat) te hebben opgemerkt, dat deze nog even dient door te werken om door erva ring nog wijzer te worden. Die toezegging gold de kleine tuin ders, te wier behoeve eenzelfde spe ciale steunregeling zal worden in gevoerd als nu voor de kleine boeren geldt. Mr. Steenberghe wees er op, dat dezelfde normen voor beide groepen zullen gelden, zoodat de kleine tuinders wel hebben te beden ken, dat zij er wat minder mee ge baat zullen zijn dan hun agrarische lotgenooten. Doch een troost is voor hen, dat er nog een andere maatre gel komt, zoowel voor hen als voor hun groote broers, te weten voor het geheele tuindersbedrijf. Er zullen, zoo verklaarde de Minister, plaatselijke organen voor den tuinbouw in het leven worden geroepen onder een leiding, die in staat is debiteuren en crediteuren bij een te brengen teneinde geleden verliezen te realiseeren, en in onderling overleg tot overeenstemming te kunnen komen omtrent een regeling inzake hypotheken en andere vaste lasten. Is de overeenstemming tus schen belanghebbenden omtrent saneering van het bedrijf bereikt, dan zal de Regee ring daarbij helpen door medewerking in na- tura van de technische en materieele .sanee ring. Als we vermeld hebben, dat Economische ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Zaken er z.hst. (aanteekening: communis ten tegen) voor de koffie-pauze doorging, mogen we nu even van Minister Steenberghe overstappen naar zijn ambtgenoot Slotema- ker de Bruïne. Na den lunch nam de Kamer met 57—30 diens begrooting aan. Let. men uitsluitend op de cijfers, dan kon de Minister tevreden zijn. Hiertoe bestond echter in het licht van den ondergrond van deze beslissing allesbehalve reden. De liberalen en vrijzinnig-democraten verklaarden bij monde van Dr. Bierema en Mr. Oud, dat zij alleen het vóór wilden laten hooren, omdat zij geen lust hadden het Kabinet, dat bij de heele kwestie van de leerlingenschaal betrokken was, naar huls te sturen. De R.-K. fractie bewaarde een ijzig stilzwijgen, doch zij had al bij het algemeen debat over dit begrootlngshoofdstuk duidelijk laten blijken het beleid, dat in dit opzicht is en wordt gevolgd, af te keuren. Zoodoende is, alles tezamen genomen, de positie van het Kabinet er heusch niet sterker op geworden, want de Regeering zal zich een volgend maal nog wel eens twee keer hebben te bedenken, eer zij bij de thans gevolgde politiek zou kunnen volharden zonder ernstig gevaar te loopen dan ten val te worden gebracht. Met de communisten, de nationaal-socialisten en de christen-democraten stemden ook de so ciaal-democraten tegen, aangezien blijkens hun woordvoerder Ir. Albarda die groep juist afkeuring over heel het Kabinet wenschte uit te spreken. Dit keer is dus Minister Slotemaker er nog door gekomen, maar als hij zijn leven ook binnen het Kabinet niet verbetert, wacht hem nog een verre van aangename toekomst. Aldus een indruk, dien we ook in den kring van zijn eigen geestverwanten opdeden. Hierna gingen de sluizen der veelsprekendheid in dit jaar nog eenmaal open ten einde bij de verschillende afdeelingen van de begrooting van het landbouwcrisisfonds een reeks van wenschen voor te dragen. Opnieuw kwam nog eens de teeltregeling op het tapijt. Dr. B i e- rema zou haar wel gaarne zien verdwijnen, maar andere agrarische voorvechters ston den aan de zijde van den Minister. De chris ten-democraat Van Houten achtte het daarentegen nuttig als de heer Steenberghe eens 'n tijdje op een boerderij zou doorbren gen, want dan zou hij zelf wel ontdekken, dat het met die regeling heusch niet allemaal zoo mooi is. Zonder dralen noodigde hierop de heer Weitkamp (c.h.) den Minister uit bij hem op de boerderij te komen logeeren; hij zou dan den Minister met tal van boeren in aanraking brengen, van wie hij zou vernemen, dat zij wèl voor handhaving van de teeltrege ling zijn. Enfin, ook zonder logeerpartij bij den zooeven genoemden afgevaardigde, neemt Mr. Steenberghe hetzelfde standpunt in. Later op den middag vingen we nog klan ken op, die veel weg hadden van een actie voor: „eet meer visch" of „drink meer melk", doch allengs kwam de ware vacantie-stem- ming er in, zoodat het meer dan één spreker al heel moeilijk begon te vallen zich verstaan baar te maken. En toen brak het oogenblik van afscheid in het oude jaar aan. In zijn slotwoord voor 1937 stipte de voorzitter aan, dat er tijdens de begrootingsdebatten niet minder dan 514 toe spraken tot de Regeering zijn gehouden. Min der ware in sommige opzichten beter geweest. Intusschen had Mr. v. Schaik gelijk toen hij met een zacht vermaan aan het adres van de Regeering er op wees, dat eenige avond vergaderingen minder laat (of vroeg) hadden kunnen eindigen, als zich niet eerst het werk tegenhoudende omstandigheden hadden voorgedaan, onafhankelijk van den wil der Kamer. De President sprak daarom het vertrouwen uit, dat üi volgende jaren zich een dergelijke noodzaak tot afwijking van het plan der begrootingswerkzaamheden niet zal herhalen. Dit halve woord zij voor een goede verstaandster als de Regeering vol doende! Na nog te hebben aangekondigd, dat de Kamer vermoedelijk op 15 Februari a.s. haar werkzaamheden zal hervatten, wensch te de President allen de pers incluis een zalig Kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar toe, waaraan hij vooraf liet gaan een uiting van aller hartelijk medeleven met de blijde hoop, die straalt in het Koninklijk Huis. E. v. R. Nederlands initiatief voor de erkenning van Abessynië als Italiaansch bezit. Toen Alasius en Thijs in het bosch waren aangekomen, wees de toovenaar in de verte. Kijk, Thijs. En let goed op, hoor! Ga zoo, langs dien weg daar, naar de kust. Daar zal je dan een klein huisje zien, daarin woont Tom Baars, die heeft een goede roeiboot! Ga dan in zee, naar het Zuiden. Je zult dan wel bij Dickie kunnen komen, als alles goed gaat. Heb je het nu goed begrepen, jongen? Thijs knikte heftig van ja. Denk je dan heusch, dat ik Dickie zal vinden, Alasius? De toovenaar knikte. Ik geloof het zeker. Maar pas op, er zijn veel leelijke beesten in de zee, zooals zeedraken en zoo. Dus het beste dan maar, Thijs. En veel succes! Thijs drukte Alasius stevig de hand en ging naar de kust. Tjonge, ik vind zeedraken nu niet bepaald beestjes om mee uit eten te gaan, lachte Thijs, toen hij snel voortliep. Maar we zullen zien Als het op vechten aankomt, nou, laten ze dan maar komen. Ja, maar Thijs, je hebt nog nooit zeedraken gezien. Daar kan je niet zoo maar tegen vechten. Let maar eens op! Instemming van de „Independanee Beige". Het Belgische blad „Indépendance Beige" schrijft over het door Nederland genomen initiatief inzake de erkenning van Abessynië: Dit is een initiatief, dat men slechts kan goed keuren en dat getuigt van een werkelijkheids zin, waarvan de geheele internationale politiek doordrongen diende te zijn. De erkenning van de Italiaansche souvereiniteit over Abes synië houdt in geen enkel opzicht en hier op dient de nadruk te worden gelegd een moreele goedkeuring in van de Italiaansche overwinning. Te willen volharden in een afkeurende houding, die niet de minste kans meer biedt op een totstandkoming van een wijziging in den gelaakten toestand, beteekent blind zijn voor de werkelijkheid, de toe komst bemoeilijken en de moraal zelf be lachelijk maken". Zweedsch blad waarschuwt tegen „Ie- galiseeren van het geweld". In een commentaar op den stap van Neder land bij de onderteekenaars van de Oslocon ventie schrijft het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda", het conservatieve orgaan „Deze landen,, die krachtig voorstander zijn van het regime van het internationale recht zouden geen beslissing kunnen aanbevelen, die zou strekken tot een legaliseeren van een daad van geweld. Een ander maal zou een precedent van dezen aard uitgebuit kunnen worden tegen de Scandinavische landen". Na er aan herinnert te hebben, dat de ondertee kenaars van de Oslo-conventie, die geen enkel belang bezitten in Afrika, uitsluitend om pricipieele redenen zich aangesloten hebben bij de sancties, spreekt het blad als zijn mee ning uit dat het onmogelijk is zichzelve zoo zeer te verloochenen, dat aanbevolen zou wor den een onrechtvaardigheid te erkennen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3