HET NIEUWE AVONDBLAD 23e JAARGANG No. 47 MAANDAG 27 DEC. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT ^EEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 1400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger f 25—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Nederlanders op Poolsehe visschersschepen. Hun positie ten aanzien van de sociale verzekering. Op de trawlers zijn de Neder landers niet verzekerd. Zoo langzamerhand krijgt Polen, dat vroeger nooit een eigen Noordzeevisscherij had, een vloot van beteekenis, die de visscherij op de Noordzee uitoefent. Waren het vroeger alleen drijfnetvisschers, sedert eenige maanden varen er van uit de Poolsehe haven Gdynia drie groote stoomtrawlers, de Adam. de Barbara en de Cezary, welke evenals de Póolsch-Neder- landsche logger (de reederij Newa is geves tigd in Scheveningen) grootendeels met Ne derlandsche zeevisschers bemand zijn. Deze trawlers varen onder commando van drie IJmuidensche schippers. Wijlen schipper Bron, die helaas niet lang dit eervolle ambt heeft mogen vervullen, is inmiddels opgevolgd door zijn stuurman. Het overlijden van schipper Bron is onge twijfeld aanleiding geweest, dat den laatsten tijd in het bijzonder gesproken wordt over de positie der Nederlandsche zeevisschers op deze Poolsehe of Poolsch-Nederlandsche schepen. Waarbij wij aanteekenen. dat in gevallen van overlijden tengevolge van ziekte er geen ver schil is, omdat de arbeidscontracten, noch de Zee-ongevallenwet in dergelijke gevallen voor ziet. Er is echter met het oog op het feit, dat zoo langzamerhand een belangrijk aantal Neder landers de visscherij onder Poolsehe vlag uit oefent. alle reden, deze materie eens wat nader te bekijken. Ziehier wat over deze zaak wordt geschre ven in'de documentatie van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbei ders, welke documentatie wordt verzorgd door onzen vroegeren plaatsgenoot den heer Brand- s teder. „Reeds sedert eenige jaren vaart vanuit Scheveningen een 15-tal Poolsehe haring- loggers, toebehoorend aan de Poolsehe vis- scherijmij. „Mewa". gevestigd te Schevenin gen. Deze schepen zijn voor het meerendeel met- Nederlanders bemand. Onder de totale be manning van pl.m. 200 man zijn n.l. 125 Ne derlanders. Enkele maanden geleden kocht verder de „Towarzystwo Dalekomorskich Podewo ,,Po- merze", een te Gdynia in Polen gevestigde visscherij mij., door bemiddeling van een IJmuider reederij een drietal stoomtrawlers in Engeland. Dp elk dezer trawlers vaart een volledige Nederlandsche bemanning van 10 man, be nevens 4 Polen. 2 aan dek en 2 in de machine kamer als leerlingen. Tenslotte berichtte de N.R.C. van 14 Decem ber, dat er te Gdynia in Polen opnieuw een visscherij mij. is opgericht, welke met drie moderne, in Duitschland gebouwde haring- motorloggers vanuit Vlaardingen het bedrijf zal uitoefenen. Ook deze schepen zullen voor het grootste deel met Nederlanders worden bemand. Alles met elkaar zullen op deze drie Poolsehe ondernemingen binnenkort een kleine 200 Ne derlandsche visschers geplaatst zijn, een methode, welke natuurlijk ten doel heeft het bedrijf te leeren en later geheel zelfstandig een visscherij bedrijf in te richten. Het Nederlandsche deel dezer bemanningen vaart op Nederlandsche arbeidsvoorwaarden, neergelegd in de met onze en andere bonden afgesloten contracten. Voor wat de sociale verzekering betreft, werd door onze Regeering besloten, de vanuit Scheveningen varende Poolsehe haringloggers te beschouwen als zeevaartuigen in den zin der Nederlandsche Zeeongevallenwet 1919. Een zeker uitstekend besluit, dat vermoede lijk wel zal worden uitgebreid tot de vanuit Vlaardingen in de vaart gebracht wordende Poolsehe haringschepen. Voor IJmuiden weigerde onze Regeering zulks, aangezien bedoelde stoomtrawlers naar haar meening op verschillende gronden niet als zeevaartüigen in den zin der Ned. Zee ongevallenwet waren te beschouwen. En hoewel deze trawlers reeds in Augustus j.l. in de vaart zijn gebracht, varen de Neder landsche leden van deze bemanningen, on danks de toezegging van den reeder dat door hem daarvoor gezorgd zou worden, nog steeds onverzekerd. Het door het Hoofdbestuur met medewer king van de I.T.F. igestelde onderzoek heeft nu het volgende aan het licht gebracht. Van de I.T.F. ontvingen wij een exemplaar van de Poolsehe sociale verzekeringswet, zoo als deze door het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, in de Duitsche taal gesteld, werd uitgegeven. Deze wet dateert van 28 Maart 1933. Art. 1 luidt: „Deze wet (geldend voor alle arbeiders en arbeidsters Br.) regelt de volgende verzeke ringssoorten 1. De verzekering in geval van ziekte (Ook van familie-leden Br.) of zwangerschap. 2. de verzekering in geval van arbeidsonge schiktheid of dood van den verzekerde: a. als gevolg van een bedrijfsongeval of een beroepsziekte; b. als gevolg van andere oorzaken." Verzekerd zijn allen, die in loonarbeids- of in dienstverhouding staan zonder onderscheid van geslacht of ouderdom. De premie voor de ziekteverzekering be draagt voor zeelieden en zeevisschers 5 pet. van het loon, waarvan de helft voor rekening van den werknemer komt. De premie voor bedrijfsongeval- en be roepsziekte-verzekering behoort geheel door den werkgever te worden betaald. De premie voor de verzekering bedoeld in art. 1, lid 2 onder b. bedraagt 5.2 pet., waar- Nederlandsche Bloemen. (De K.L.M. krijgt in deze dagen naar alle windstreken in Europa 1800 K.G. bloemen per dag te ver zenden, hetgeen belangrijk meer is dan vorige jaren.) Lucht-Schiphol-land brengt de bloemen, In de bontste variatie, Veel te veel om op te noemen, Heel de bloem van onze natie; Naar het Oosten en het Westen, Naar het Noorden en het Zuiden, Om de dagen die nog resten En het jaar straks, uit te luiden. Bloemen naar de fijnste keuren, Die door 't ijle luchtruim snellen En in geuren en in kleuren Van ons kleine land vertellen. Die van levensvreugd verhalen Zeer welsprekend zonder woorden, In de meest verscheiden talen, Tot in verre, vreemde oorden. In een werelddeel vol ruzies, Nijd, gevoed door zware zorgen. Waarin hoogere illusies Moedeloos lijken opgeborgen. Waarin elk zichzelf blijft roemen, En de andren wil belezen, Zegt ons landje het met bloemen En het mag er trotsch op wezen. P. GASUS. van 3,3 pet. door den werknemer moet wor den betaald. (Bedoeld zal wel zijn, dat de werkgever 1,9 pet. en de werknemer 3,3 pet. van het loon als premie voor deze verzekering moeten betalen.) De rechten der verzekerden. Art. 95 van deze wet bepaalt, dat de verze kerde gedurende 26 weken recht op genees kundige hulp heeft en eveneens gedurende 26 weken recht op ziekengeld. Ziekengeld wordt uitbetaald v/m den 4en dag der arbeidsongeschiktheid. Het zieken geld bedraagt 50 pet. van het gemiddelde weekloon, verdiend gedurende de 13 weken voor het ziek worden. Het dag-ziekengeld bedraagt 1/7 van het weekbedrag en wordt over alle dagen, Zon- en feestdagen niet uitgezonderd, betaald. Voor elk kind boven de 2 wordt een toeslag van 5 pet. van het gemiddelde weekloon ge geven. De totale uitkeering mag echter nim mer meer dan 65 pet. van het weekloon be dragen. Wat de ongevallenverzekering betreft kan het volgende werden meegedeeld. Ie. Bij algeheele ongeschiktheid 2/3 ge middeld maandloon. 2e. Bij gedeeltelijke ongeschiktheid een overeenkomstig deel daarvan. 3e. Duur, onbeperkt. 4e. Weduwen-rente: 30 pet. van het gemid delde maandloon in de laatste 52 weken voor het ongeval verdiend. 5e. Weezenrente: halve weezen 20 pet., volle weezen 25 pet. van het gemiddelde maandloon. Jongens tot voleindigen 17e, meisjes tot vol eindigen 18e levensjaar. 6e. Kostwinnerschap: in het algemeen 20 pet. 7e. Alle uitkeeringren tezamen maximaal 2/3 van het gemiddelde maandloon. Vergoeding voor verlies van uitrusting heb ben wij tot dusver in de wet niet kunnen vin den. Het is echter moeilijk aan te nemen, dat daarvoor geenerlei regeling zou bestaan. Op een vraag van de I. T. F. antwoordde de Poolsehe Zeeliedenorganisatie: „Volgens de Poolsehe wetgeving moet iedere zeeman, in dienst op een Poolsch schip zonder onder scheid van nationaliteit, in Polen tegen ziekte, invaliditeit (waaronder begrepen ongeval Br.) en ouderdom verzekerd zijn". Tenslotte is bij het onderzoek aan het licht gekomen, dat bij de wet van 30 December 1924. St.bl. no. 594 het op 30 Mei van het zelfde jaar te Warschau tusschen Nederland en Polen gesloten handelsverdrag werd goed gekeurd. Artikel IX van genoemd verdrag luidt: ,De contracteerende partijen verbinden zich wederzijds de Poolsehe arbeiders, werkende in Nederland, respectievelijk de Nederlandsche arbeiders, werkende in Polen, bij de uitoefe ning van hun beroep en de toepassing der sociale verzekering op voet van volkomen; lijkheid te behandelen met de arbeiders van de eigen nationaliteit". Aan den minister van Buitenlandsche Za ken is thans gevraagd of dit artikel ook op de IJmuider zeevisschers slaat en zoo ja, of deze bewindsman dan bereid is daarvoor de noodi- ge stappen bij de Poolsehe Regeering te ondernemen. TERUG MET LEKKEN KETEL De trawler „Jan Mayenland" IJM. 18, is Vrij dagavond j.l. uit zee teruggekeerd wegens een lekken ketel KERSTFEEST BIJ HET LEGER DES HEILS Het Leger des Heils kan weer terugzien op een goed geslaagde Kerstfeestviering. Hier mede werd reeds Vrijdagmiddag begonnen, toen aan een groot aantal kinderen een ge zellige middag werd bereid, waarbij het aan tractaties niet heeft ontbroken. Des avonds werd een korte bijeenkomst ge houden met degenen, die voor een kerstgave in aanmerking kwamen. Dank zij de ruime hulp der ingezetenen kon dit jaar aan hon derd gezinnen een kerstgeschenk, bestaande uit levensmiddelen worden aangeboden en aan eenige behoeftigen een bedrag aan geld. Voorts hebben de corpskadetten 35 zieken bezocht en dezen door het zingen van kerst liederen en het aanbieden van bloemen wat kerstvreugde gebracht. Zoo heeft het Leger des Heils weer in menig gezin verlichting gebracht. KerstveÈèadering S. D. A. P. Spreker de heer J. E. Stockvis. In ..Ons Huis" hield de afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. gistermorgen haar traditio- neele kerstvergadering, waar als spreker op trad de heer J. E. Stokvis, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer N. W. van Nifterick, die herinnerde aan de traditie, welke door Troelstra pl.m. 40 jaar geleden werd ingesteld. Deze n.l. had de ge woonte ieder jaar op Kerstmorgen een resu mé en exposé te geven van alles wat in 't af- geloopen jaar gepasseerd was. Spr. herinnerde aan het licht uit het Oosten, dat hij zag als het licht van branden de steden tengevolge van den waanzin, die over deze wereld is gekomen. Alleen het so cialisme als de drang naar een beter leven op aarde zal deze geteisterde wereld den lan; verbeiden vrede kunnen geven. Tweeduizend jaar geleden is in Bethlehem's Stal een Kind geboren, dat kleeding noch dekking had; ook nu worden er schepselen geboren in krotten zonder voeding te hebben, zonder dekking te hebben. Ondanks tweedui zend jaa.r strijden is men nog niet veel verder gekomen, al ziet spr. de toekomst niet zoo somber in als vorige Kerstmis. Nadat het arbeidersmandolineorkest „Ex- censior" onder Joh. B. Kok's leiding het in grooten getale aanwezige publiek op enkele fraai gespeelde nummers onthaald had, was het woord aan den heer Stokvis. Deze wenscht bij voorbaat te getuigen, dat de geest van den mensch, die met zijn leven voor zijn overtuiging heeft moeten boeten, tot ieder socialistisch hart moet spreken. Want deze torenhooge figuur, dezen man van vastberadenheid en onwrikbaarheid, dezen grooten menschenvriend draagt ook de socia list groote eerbied toe. Het is psychologisch wel verklaarbaar, zegt spr., dat in de laatste week van het jaar een week van overpeinzing en overdenking te doen zijn. En onze gedach ten gaan dan allereerst uit naar den toestand van het socialisme nu. Spr. ziet den toestand van de wereld somber in. Men moet zich er wel degelijk rekenschap van geven, dat de we reld om ons in dreigend gevaar verkeert. In verband met een dichtregel van Margot Vos vraagt spr. zich af „Waar is de nieuwe lent'", waarover deze dichteres spreekt. Welk een tegenstelling tusschen de gemoedsstem ming van deze kunstenares en de wereld waarin wij thans leven. Zij heeft in 1918 ge meend; dat is de laatste oorlog geweest. En wie meende dit niet met haar? Wat zag het er toen, na al het vreeselijke leed, na al die stroomen bloeds, er om ons heen heerlijk uit! Er was een roep om vernieuwing, om vrede, om welvaart. Het kapitalisme voelde zich beangst en zag den afgrond voor zich. Idealen als Interna tionaal Recht, Volkenbond, Internationaal Arbeidsbureau, werden verwerkelijkt. Wat is er van al die illusies nog over? Ont wapening? Volkenbond? Het heeft niet mo gen zijn. De neergeslagen eeuwige onruststo ker Duitschland staat weer krachtig overeind. Internationale verplichtingen en recht zijn met voeten getreden. Door de overwinnaars van 1918 werd tot nu toe niets verricht dezen. Spr. wijst in dit verband op Italië— Abessynië, Japan—China en de houding van West-Europa benevens de V. S. De heer Stokvis weer op het vruchtbare werk van beleid en herstel, dat door de Duit sche erbeiderspartij gevoerd is op de bijeen komsten van Locarno e.a. Doch nauwelijks is de republiek van Weimar uit elkaar geslagen door het fascisme of al het bereikte wordt vernietigd. Het fascisme is niet nieuw, het is het monster van het despotisme uit de middel eeuwen, dat thans den kop weer heeft opge stoken Nationaal en internationaal staat de arbeidersbeweging ontsteld; wat wij aan macht meenden te hebben gewonnen is veeleer de angst van de tegenpartij gew'ees, roept spr. Hij wenscht daarbij nog maar niet eens te spreken van het ontstellende wanbe heer, dat door de kapitalistische machten ge voerd is en waar de crisis uit ontstaan is. Ook den toestand der democratie onder werpt spr. aan een beschouwing. De democratie is voor ons geworden de staaatkundige ademhaling, zonder welke we niet meer kunnen bestaan. Helaas moeten we gaan inzien, dat er de kans bestaat, dat ons ook de democratie zou kunnen worden ontnomen. Ziet men slechts naar Italië, Japan en Duitschland. Wat is er van de vrije meeningsuiting overgebleven? Hoeveel duizenden zitten in die landen ir concentratiekampen, op verbanningseilan- den, in onmeet'lijke vlakten van Siberië, die de den zooals wij thans doen: critiek geven, ver gaderen, enz. Wanneer wij bezien wat in de wereld ge schiedt dan staan al die verschillende geval len niet op zich zelf. er is een vaste lijn in van een bepaald wereldbestel, van een uitgespro ken te verwachten conflict tusschen fas cism e en democratie. En daartegen moeten wij ons bewust en vastberaden te weer stellen. In dit verband bespreekt de heer Stokvis zijn voorstemmen voor de defensie-begroo- ting. Wanneer het er om gaat neergetrapt te worden of dat zelf te doen, dan doe ik het liever zelf, zegt spr. Niemand weet momenteel in de wereldcon stellatie een uitweg. En omdat de moderne arbeidersbeweging midden in de wereld staat kan deze niet meer voeren de rechtlijnige po litiek van sociale wetgeving en algemeene ontwapening. Het is bitterheid en hardheid geworden om ons heen, wij hebben ons als groote beweging te richten naar de abnor male toestanden van het heden, naar de practische werkelijkheid. Daarbij kunnen we elk oogenblik van achteren aangevallen en neergeslagen worden. Spr. zegt, dat hij na de eerste kennisma king met de nieuwe regeering er nog diep van onder den indruk is. In dezen strijd heb ben wij noodig geloof en vertrouwen, geen opstandigheid. De heer Sotkvis bespreekt de behandeling der onderwijsbegrooting en daar van de leerlingenschaal. Het instituut der kweekelingen met hoofdacte en andere actes onderwerpt spr. aan felle critiek. Voor 15 gulden per maand moeten deze menschen voor een klas staan. Met z'n 31-en hebben de katholieken even eens op verbetering der leerlingenschaal aan gedrongen. Spr. las de rede van het R.K. Ka merlid Suring voor en besprak de verdere be handeling van deze kwestie en de algemee ne verbazing over de houding der Katholieke Kamerfractie. Wel een zegenrijk werk zouden wij voor deze generatie niet kunnen doen als de S.D.A.P. en R.K. samen zouden kunnen optrekken. Maar de R.K. fractie staat zoo absoluut onder den invloed van de kerk en van de reactie, dat het bijna een hopeloos geval wordt. Zoolang zij zich niet vrij kunnen maken is een samen gaan bijna niet mogelijk. Spr. onderwerpt daarna het werkloosheids probleem aan een uitvoerige bespreking. Alles rondom is even somber. In een tijd, dat de wereld kraakt, wordt er gesproken over posi tief christendom, dat spr. een huichelachtiL gemier noemt. Er is geen positief christelijk vraagstuk of de he eren zijn het er oneens over; hij verwijst naar de Zondagswet, lijkverbranding, de doodstraf, de staatsloterij, de zending: Overal verschil van meening. Waar men eensgezind in is, is in de reactie. In plaats van eensgezind te zijn in de bestrij ding van de crisis, van de werkloosheid, in de werken van groot maatschappelijk belang, zoekt men het in allerlei onbeduidende zaken. Zoo kon het beeld, dat spr. gegeven heeft, niet opgewekt zijn. De beweging heeft het moeilijk, omdat de geheele wereld het moei lijk heeft. Maar er zijn toch nog lichtpunten; spr. wijst op de Scandinavische landen, het Volksfront in Franakrijk, e.a. Het geloof in onze zaak, roept de heer Stokvis, kan nog zooveel goeds en groots bouwen. Een gezonde gedachte als de onze kan nooit verdwijnen. De zege zal, welke machten ons ook bedreigen, uiteindelijk toch zijn aan ons, roept spr. uit, die eindigt met een aansporing tot een diep geloof aan de noodzakelijkheid van de komst van het socialisme. Voorzitter van Nifterick heeft de bijeenkomst met een kort woord van dank aan den spr. gesloten. Voordat men uiteenging heeft men geza menlijk de Internationale gezongen. PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de O. K. priester A. Zwart is met ingang van 1 Januari a.s. door den Aartsbisschop der O.K. kerk Mgr. A. Rinkel, benoemd tot eerste prefect aan het O.K. Se minarie te Amersfoort. Voorwaar een hoogst eervolle benoeming voor dezen geestelijke, die nog slechts 27 jaar oud is BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: A. Paap en C. de Kruijter, Medan. J. J. Mayen en E. I. W. van Ewijk, Tuindorsstraat 80, IJmuiden. K. H. Kok en M. J. Keemink, Amsterdam. H. J. Pieterse en A. G. Gerrits, Amsterdam. G. Coster en T. Middelkoop, Ka naalkade 17, IJmuiden. A. Zwart en E. Mulder, Beverwijk. Gehuwden: J. van der Pijl en E. Groen, v. Wassenaer- straat 47, IJmuiden. A. Karei en G. v. d. Stege, Carolinastraat 4. IJmuiden. J. Brederveld en A. Markerink, Leiden. H. Verwoerd en A. van Rijswijk, Wijk aan Zeeëerweg 123, IJmuiden. A. C. Kaan en J. Kippersluis, Verl. Wijk aan Zeeëerweg, IJmuiden. H. Weij en E. J. Th. Hermse, P. C. Hooftlaan 28, Velsen. Bevallen A. Rom—Akkerman, d., Lippersheijstraat 1 rood, IJmuiden. R. VisserStam, z., de Ruij- terstraat 45, IJmuiden. R. Meijboom—Olden burg, d., Casembrootstraat 19, IJmuiden. R. van der Veenvan Dusseldorp, d., James Wattstraat 21, IJmuiden. C. S. Markxvan Zut.phen, d., Schulpweg 88, Velsen-N. C. van der KolkGlorie, 2 z., Pelsstraat 50, Velsen-N. J. A. van der PolLeenman, d„ Bik- en Ar- noldkade 25, IJmuiden. G. Plugvan Houwe- lingen, d., Ol. van Noortstraat 14, IJmuiden. Overleden: E. Sluis, 81 j„ weduwe van J. Luntz, Noor- derdorpstr. 16, Velsen. C. Kruiten, 69 j„ echt- gen. van N. Koster, Schoolstraat 3, IJmuiden. W. Breek, 55 j. echtgen. van A. P. van Sam- beek, Wüstelaan 32, Santpoort. De „Neeltje Jacoba'9 wilde hulp verleenen CONCERT HALLELUJAH. De Chr. Zangvereeniging Hallelujah geeft 30 December a.s. in het gebouw voor Chistelij- ke belangen haar jaarlijksch concert. O.m. zal worden uitgevoerd het onvoltooide oratorium „Christus" van Mendelssohn. De solopartij zal worden gezongen door den heer Bastiaan Teijl, de pianobegeleiding is in handen van Adri Verschoor, beiden werkend lid van het koor. Verder werken mede mevr. Verhoef v. Zutfen (viool en mevr. van Wielink-Berg, piano. De goede naam van het koor en zijn dirigent waarborgen een avond van hoog muzikaal ge not Maar er viel voor haar niets te doen. In den Kerstnacht, te ruim twaalf uur, nam de kustwacht te IJmuiden noodseinen waar. Een kustboot, die later de „Haba" bleek te zijn, seinde met haar toplicht „man overboord". Het schip bevond zich ongeveer anderhalve mijl bezuiden IJmuiden. Onmiddellijk belde de kustwacht den heer Oud, secretaris van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid Hollandsche Redding Maatschappij op. De heer Oud aarzelde geen oogenblik. Er was on der de kust immers een man overboord en er moest dus hulp worden geboden. De schipper van de „Neeltje Jacoba" werd uit zijn bed gehaald en in minder dan geen tijd was de bemanning aan boord van de red dingboot. Op volle toeren draaiend voer het schip even later de haven van IJmuiden uit. Ook de loodsboot, die zich buitengaats bevond, had zich in de richting van den kustvaarder begeven en het zoeklichten zocht men het don kere water af. Zonder resultaat Een poosje later seinde de kustboot opnieuw. Het bericht luidde nu heel wat minder alar- meerend. De man was gevonden. En van een drenkeling was geen sprake meer. Droog en wel was hij op het schip aangetroffen, waar hij zich verborgen had. De ..Neeltje Jacoba" wendde den steven en >ok de loodsboot voer weer terug naar haar plaats in de haven. Een onvrijwillige doch goede oefening voor de reddingboot was hiermede ten einde. Ontwerp Kinderbijslagwet. 's GRAVENHAGE, 24 December. Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van wet, houdende regelen in zake kinderbijslagverze kering. Aan de toelichting tot het ontwerp ontlee- nen wij het volgende: Om redenen van practischen aard heeft de minister zich bij het ontwerpen der onder havige regeling, voorshands beperkt lot de groep der loontrekkenden. Voor deze catego rie van personen intusschen bedoelt het wets ontwerp te geven een algemeen geldende re geling, waaraan ter zake van de verstrekking van kinderbijslag ten minste mogt worden vol daan en waarop door het economisch-sociale leven bedrijfsgewijze kan worden voortge bouwd. Bij de vaststelling van den inhoud dezer al gemeen geldende regeling is uitgegaan van de omstandigheid, dat de feitelijke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der loon trekkenden geen rekening houdt met verschil len in den omvang van het gezin, hetwelk voor het levensonderhoud op het loon van den kost winner is aangewezen. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve geacht worden be rekend te zijn op de basis van de bestaan- mogelijkheid van een gezin van feitelij k-ge- middelde grootte. Bij dit gegeven van het eco nomisch-sociale leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp een grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdeeling van het totale bedrag, dat wordt verloond, door met name verplichtend te stellen, dat bij de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelijk-gemiddelden omvang overtreft, met de daarmee samenhan gende grootere lasten wordt rekening ge houden. Het zou tot ongewenschte gevolgen leiden indien de individueele werkgever werd belast met het geven van bijslagen aan de in zijn dienst zijnde arbeiders. Te verwachten valt dan immers, dat in een aantal gevallen arbeiders met groote gezin nen moeilijker werk vinden of, bij inkrimping van personeel, eerder voor ontslag in aanmer king komen. Degenen, in wier belang de maatregel bedoeld was. zouden juist daar door 2 vupeerd worden. Zulks kan worden ontgaan door een rege ling, waarbij de kosten van alle in een be paalden tijdsduur verschuldigde kinderbijsla gen worden omgeslagen over alle werkgevers naar evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaalde loon, zoodat het voer den individueelen werkgever van geen belang is of en hoeveel arbeiders die aan spraak op kinderbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Gestreefd is naar een eenvoudigen opzet van de regeling. In het belang van de ge- wenschte unificatie der sociale verzekerings wetten, is op tal van punten nauwe aan sluiting gezocht aan de bepalingen van de ziektewet. Het ontwerp kent recht op kinderbijslag toe aan arbeiders, die in dienst zijn vg.n een onderneming of in daarmee gelijkgestelden loondienst. Het ontwerp voorziet niet in de uitkeering van kinderbijslag tijdens verhin dering om te werken wegens ziekte, ongeval of invaliditeit of tijdens werkloosheid van den arbeider. Het ligt in de bedoeling, daar voor een aanvullende regeling te treffen in de betreffende sociale verzekeringswetten. Blijkens de artikelen 2—10 van het ontwerp komt de kring van verzekerde personen in het algemeen overeen met die van de Ziektewet. In afwijking van die wet is in het ontwerp ech ter geen loongrens gesteld, zoodat ook per sonen, -wier loon meer bedraagt dan 3000 gulden per jaar, onder de regeling zullen vallen. In het ontwerp wordt recht op kinderbijslag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt. Bijslag wordt gegeven voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet be reikt heeft. Het ontwerp bepaalt den bijslag voor elk in aanmerking komend kind op 3 pet. van het dagloon van den arbeider. Voor de vaststel ling van den bijslag wordt het dagloon, het welk meer dan f 8 bedraagt, voor dat meerde re niet meegerekend en wordt het dagloon, hetwelk minder dan f 3 bedraagt, geacht f 3 te hebben bedragen, de bijslag zal zooveel mo gelijk, evenals het loon. per week of per maand worden uitbetaald. De middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der administratiekosten moeten worden opgebracht door de werkge vers naar een premiestelsel. De premie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de onderneming aan haar arbeiders uit keert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een ongehuwden dan wel door een ge huwden arbeider hetzij met of zonder kinde ren. Volgens een zeer voorloopig kostenraming zal de verschuldigde premie vermoedelijk be paald kunnen worden op een percent van het loon. Het ontwerp kent geen premieverhaal op de arbeiders.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1