B! De Bedrijf stelling Haarlem 1936. Zigeuner-muzikant Bank deed met zichzelf zaken. DINSDAG 28 DECEMBER 1937 heeft twee moorden gepleegd. Een ervan reeds verjaard. Zijn vrouw blijkt nog ge vangenisstraf te goed te hebben. De 50-jarige zigeuner-muzikant S. R. en zijn vrouw, die in een woonwagen te Beek (L.) bij kennissen onderdak hadden gevonden, zijn door de politie aangehouden en ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld. In 1916 heeft R. te Utrecht een moord begaan, welk misdrijf intusschen is verjaard. In '28 pleegde hij in Duitsch- ïand eveneens een moord op een politieman weshalve de Duitsche justitie zijn uitlevering had gevraagd. R. heeft de politie qen valschen naam opgegeven, doch hij vertoont een zoo danige overeenstemming met het signalement van den dader der beide moorden, dat de politie er niet aan twijfelt den juisten persoon te pakken te hebben. De vrouw, die eveneens een anderen naam opgaf, had nog twee maanden gevangenisstraf tegoed wegens diefstal te Zwolle, waarheen zij op transport is gesteld. De roofmoord te Vlissingen. Weer een nieuwe arrestatie. Naar wij vernemen, is in verband met den op 3 Maart van dit jaar te Vlissingen gepleegden roofmoord op het echtpaar Lauwereins, te Hoek van Holland een opvarende van de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst aan gehouden en naar Middelburg over gebracht. De gearresteerde had een reis met de sleepboot naar Madagaskar gemaakt. Zoodra hij in Hoek van Holland aankwam, werd hij in arrest gesteld. Het is waarschijnlijk, dat binnen enkele dagen nadere berichten bekend zullen wor den. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN Op Spaansche geïnt€meerden wordt nu goed gelet. Op vragen van den heer Van der Goes van Naters betreffende het nemen van maatrege len ter voorkomen van ontvluchting van hier te lande geïnterneerde Spanjaarden, heeft de minister van buitenlandsche zaken geant woord Zes te Zeist, vier te Eindhoven en vijf te 's-Gravenhage ondergebrachte Spanjaarden hebben de hun aangewezen verblijfplaatsen en. voor zoover bekend, het land verlaten. Het verhoudingsgewijs zeer groote aantal voortvluchtigen (15 op een totaal van 68 ge- interneerden maakte het nemen van afdoende maatregelen noodzakelijk om verdere ont vluchting te voorkomen. Op 6 December j.l. werd daarom bevel ge geven, de 53 nog hier te lande aanwezige ge ïnterneerden, in afwachting van hun over brenging naar een speciaal voor hen in te richten verblijfplaats, voorloopig aan te hou den. Deze geïnterneerden zijn thans onderge bracht in de Citadelkazerne te Gorinchem, waar zijn onder voortdurend toezicht staan. CRISISTUINBOUWBESLUIT Blijkens Maandag uitgegeven Staatsbladen nos. 669 en 670 zal met 1 Januari in werking treden het crisistuinbouwbesluit, waarbij na der door de Kroon aan te wijzen, fruit, zuid vruchten en warmoezerijgewassen als mono polie-producten worden aangewezen krachtens de landbouw crisiswet 1933. Erkenning van Abessynië's verovering niet met zedelijk beginsel in strijd. Vragen van den heer Albarda beantwoord. Naar aanleiding van vragen van den heer Albarda in verband met de door de regeering ondernomen stappen ten einde te komen tot erkenning van de verovering van Abessynië door Italië, verwijst de minister van Buiten landsche Zaken allereerst naar de mededee- lingen, gedaan op 24 December 1937 bij de beantwoording van de omtrent deze aangele genheid door het lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal den heer Wijnkoop ge stelde vragen. Voorts wordt- het volgende gezegd: De regeering heeft gemeend te moeten aan vangen met raadpleging van de Oslo-staten aangaande het doen van stappen bij de re geeringen van Frankrijk en van Groot-Brit- tannië. Een behandeling, gemeenschappelijk met al die regeeringen, met welke de Nederlandsche regeering ten aanzien van het conflict in den Volkenbond eenzelfde gedragslijn heeft ge volgd, zou beteekenen een hernieuwde aan-de- orde-stelling in den Volkenbond. Afgeschei den van het uitstel, dat daarvan een gevolg- zou zijn geweest, heeft ook de overweging ge golden, dat door de opheffing der sancties de verplichtingen ingevolge het Volkenbondspact in dit geval waren uitgeput. Het initiatief tot de ondernomen stappen is geheel zelfstandig en zonder eenïge beïnvloe ding van derden genomen. De minister is van meening. dat het gebruik van den titel de erkenning van de souvereini- teit niet. behoeft in te sluiten. De bedoeling is intusschen erkenning van het voldongen feit. De erkenning van een feit kan niet in strijd rijn met eenig zedelijk beginsel. Indien de mi nister van meening ware. dat de erkenning het aanzien van Nederland zou schaden, zou hij geen stappen hebben ondernomen om daartoe te geraken. Uniforme stamkaart voor werk- loozenzorg met 1 Maart a.s. verplicht. Datum van invoering dus iets verschoven. De minister van Sociale Zaken heeft de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten doen weten, weliswaar bezwaar te hebben om te voldoen aan haar verzoek tot opschorting van de invoering der uniforme stamkaart ten behoeve van den werkloozenzorg, maar te bewilligen, zooals ondertusschen ook reeds tot uitdrukking gebracht in een circulaire aan de betrokken gemeenten van 16 Decem ber 1937. dat de datum, waarop de invulling van de omslagkaarten haar beslag moet heb ben gevonden, tot 1 Maart a.s. wordt ver schoven. Buitendien maakt de minister geen be zwaar. indien een gemeente, mocht zij zulks wenschen, den dubbelen vorm van de bij circulaire van 4 December 1937 gevoegde mo- del-inlegkaart los laat en dit model vervangt door 2 losse kaarten. De eene kaart moet dan bevatten op de voor- en achterzijde de op de modelkaart voorgeschreven kolommen betreffende steunverleening, de werkver schaffing, de werkloosheidsverzekering en 't vrije bedrijf; de tweede de gegevens over den steun in natura. De omslagkaart blijft ook daarbij gehandhaafd in den oorspron- kelijken vorm De Spelling van onze taal. Nationale Ver. voor Eenheid en Orde in de Schrijftaal is het niet met de moties- Moller eens. Het bestuur van de Nationale Vereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal, vraagt de aandacht voor het volgende, nu de moties van dr. Moller betreffende de „spelling" in de Tweede Kamer een meerderheid hebben gevonden: De eerste motie spreekt uit, dat een nieu we commissie van advies overbodig geacht moet worden. Indien de regeering echter een advies van een commissie meent noodig te hebben, voordat zij een besluit neemt met betrekking tot de gedragslijn, welke zij ter zake van de regeling der „spelling" wenscht te velgen, zal zij zich door een van de hare afwijkende meening der Tweede Kamer wel niet van 'naar voornemen laten afbrengen. De tweede motie vraagt, met een keurig Germanisme, „doorvoering", ook in de re- geeringsstukken, van de spelling-1934. Vermoedelijk is de meerderheid der Ka mer. die dit verlangen uit, vergeten, dat de regeling-1934 ook volgens mr. Marchant een belangrijke aanvulling behoefde, een aanvul ling, waarvoor men in 1934 geen tijd meer heeft gehad en die tot op dezen dag ont breekt. Men herinnere zich het volgende. In een aanvullende missive van 1 November 1934 constateerde minister Marchant (bij punt 6), dat „der bond. der pensioenraad", in strijd is met het beschaafde taalgebruik. De re geling van Augustus-1934 bevat de bepaling, dat men zich bij het gebruik van genitief vormen als der. dezer, des, moet richten naar het beschaafde spraakgebruik. Dit laatste wil zeggen: richt u bij uw. schriftelijk taal gebruik naar het spraakgebruik, hoewel deze vormen daarin weinig voorkomen. In deze verwarring van taalgebruik en spraakgebruik treedt een van de belangrijkste der in het geding zijnde geschilpunten aan den dag, nl. de verhouding tusschen spreektaal en schrijf taal. Hiermee hangt ten deele samen de kwestie van het woordgeslacht. Minister Marchant was met zijn regeling gauw klaar, omdat hij een van de moeilijkste punten niet geregeld heeft.. De Kamerleden, die gestemd hebben- voor de tweede motie van dr .Moller. vragen dus officieele aanvaarding van een regeling, die tot dusverre onvoltooid is gebleven, onge acht ook de talrijke andere bezwaren, die er tegen aangevoerd zijn. Het bestuur van de bovengenoemde ver eeniging vertrouwt dus, dat de minister van onderwijs, met het kabinet achter zich, deze beide moties naast zich zal neerleggen en spoedig, in samenwerking met de Belgische regeering, zijn plannen zal verwezenlijken. Bij een breed opgezette poging om orde en eenheid in de „spelling" te herstellen, zal de minister den steun en de sympathie hebben van allen, die het experiment van 1934 af keuren. VIERHONDERD HECTAREN RIETLAND WORDEN VERBETERD. De minister van Sociale Zaken heeft een plan, om de rietlanden van den polder Nieuwkoop en Noorder over een oppervlak te van 400 Hectaren in werkverschaffing te laten verbeteren goedgekeurd. Met het plan is ongeveer een half millioen gemoeid, waar van f 435.000 aan arbeidsloon. In Januari zal met de werken begonnen worden. JOHN BODDé TREEDT UIT DE N. S. B. Dé heer John Boddé te Bussum heeft aan de „Tijd" meegedeeld, dat hij na rijp beraad tot de overtuiging gekomen is, als Katholiek de verantwoording niet langer te mogen dra gen om de functie van secretaris van den Raad van Katholieken der N.S.B. te vervul len en dus als zoodanig en voor zijn lidmaat schap der N.S.B. heeft bedankt. Deze verklaring Is de eenige, welke de heer Boddé wenscht af te leggen en waaraan hij geen nadere toelichting zal toevoegen. „Zingen'' van een muis gevolg van een ziekte. De Haagsche eigenaar van een zingende muis heeft slechts kort plezier van zijn door velen met belangstelling beschouwd bezit mogen verheugen. Het dier heeft na één van zijn demonstraties de vlucht genomen en is weer in zijn muizengaatje verdwenen. Naast deze teleurstelling is echter nog een andere en veel zwaardere gekomen: de wetenschap berooft hen, die gedroomd heb ben van een fokkerij van als-kanaries-zin gende-muizen-fokkerij, van alle illusies, zoo als de wetenschap reeds zoo vaak teeder ge koesterde illusies wreed heeft verstoord. Dr. C. A. van Dorssen van de veeartsenij- kundige faculteit te Utrecht heeft nl ver klaard. dat het „zingen" een gevolg is van vergroeiing in de luchtwegen of van een ge- j rwe! in het strottenhoofd der muizen. n- I "ha de diertjes veel loopen, en zóódoénde '.waar moeten ademhalen, wordt het pieper j luider en maakt den indruk van „zingen" i De Haagcche zéro-muis. en zeer waarscbün lijk alle andere zangmuizen ter wereld, is dus eigenlijk een soort longpatient, zijn ge zonde soortgenoot zal zich wel tot het „piep, piep", zonder trillers enz. blijven bepalen. Minister De Wilde over onze financiëele vooruitzichten. Regeering op aflossing der Staatsschuld bedacht. De minister van Financiën mr. J. A. de Wilde heeft een onderhoud toegestaan aan den Am- sterdamschen vertegenwoordiger van het Fransche blad „Agence Economique et Fi- nancière", waarin de minister zijn meening over de huidige financieele situatie en de vooruitzichten voor de begrootings- en mo netaire politiek voor 1938 heeft uiteengezet. „De economische opleving", aldus zegt de minister in Ik1- interview, „kon niet anders dan een gunst.gen invloed hebben op het budget van den Staat. De zeer belangrijke da ling der inkomsten, die gedurende de laatste jaren was ingetreden is niet alleen tot staan gekomen, doch zij heeft plaats gemaakt voor een stijging en wel in die mate. dat de ont vangsten f 50 millioen hooger konden worden geraamd. Daar staat tegenover.dat de uitga ven f 35 millioen hooger geraamd worden, zoo dat de begrootingspositie per saldo f 15 mil lioen is verbeterd. Het normale evenwicht zal echter niet eerder terugkeeren dan nadat de wonden, die door de periode van crisis werden toegebracht, zullen zijn geheeld. Gedurende die crisisperiode zijn belangrijke reserves verbruikt. Het zal noodig zijn deze reserves te herstellen, doch het jaar 1938 zal l'^ertoe nog geen gelegenheid bieden. Wat be treft de defensie overtreffen de uitgaven voor dit doel op den gewonen dienst die van 1937 met f 18,5 mi®oen. De internationale herbewapening dwingt ons er toe te doen wat binnen het kader onzer middolen noodzakelijk is. Over eenige jaren zullen de jaarlijksehe uitgaven voor de natio nale defensie ongeveer f 60 millioen hooger zijn dan in 1937. En daar de regeering van oordeel is, dat er geen uitgaven gedaan mogen worden, wanneer daartegenover niet overeen komstige ontvangsten staan, zijn wij, hoezeer ook tegen onzen zin, gedwongen, eenige ont werpen in te dienen tot verhooging van de belastingen. Wij zijn intusschen er van over tuigd, dat de bevolking, in de diepe overtui ging van de noodzakelijkheid eener goede landsverdediging, bereid is deze lasten te dra gen. Wat de openbare schuld betreft, was de Mi nister van oordeel, dat het beeld van Neder land niet ongunstig afstak bij dat van andere landen. Op 1 Januari 1937'bedroeg de totale geconsolideerde en vlottende schuld tezamen f 3500 millioen, zijnde f 414 per hoofd der be volking. Op het oogenblik bedraagt deze schuld, zulks ten gevolge van de omzetting van de spoor wegschuld in staatsschuld f 3900 millioen. waarvan f 1200 millioen voorschotten aan derden vertegenwoordigen, gedekt door een belangrijk actief, dat ook economische waarde heeft. De aflossing van deze schuld heeft alle aan dacht van de regeering, want een verzwaring van de lasten in de toekomst dient te worden verhinderd. Het Nederlandsche staatscrediet heeft op de kapitaalmarkt een goeden naam. De gezondmaking van de openbare financiën, zooals die door de regeering wordt beoogd, zal slechts tot een bevestiging van deze re putatie kunnen bijdragen. Wat zijn uw bedoelingen met betrekking tot de conversie, vroeg de correspondent. Wat dit betreft, aldus de minister, bepaal ik mij er toe vast te. stellen, dat het hier gaat om ëèn bedrag van ca. f 1700 millioen. De" ge legenheid en het moment voor zulk een ope ratie zal afhangen van de positie van de markt. Overigens is dit conversievraagstuk niet zoo eenvoudig als het lijkt. Zij zou eventueel ernstige gevolgen kunnen hebben voor een aantal openbare instellingen, pensioenfond sen en levensverzekeringmaatschappijen. Men zal moeten erkennen, dat het vraagstuk een nauwkeurige studie vereischt. - Wat denkt U, Excellentie, van de positie van den gulden? Gelooft U niet, dat ons ruil middel in het buitenland veel vertrouwen ge niet? Welnu, ik durf zeggen," aldus minister De Wilde, „dat ten spijt van zekere sombere as pecten op het punt der begrooting. het ver trouwen in de economische perspectieven van Nederland zoo groot is, dat velen ons ruil middel ais een der meest zekere geldeenheden beschouwen. Inval der justitie. Directeur gearresteerd. De officier van Justitie te Amster dam, mr. H. A. Wassenbergh, de rech ter-commissaris, mr. Suringa, en de inspecteur van politie Dijkstra, chef van de afdeeling handelspolitie van het hoofdbureau in de hoofdstad, benevens eenige rechercheurs, hebben een inval gedaan in de bank van de Putte en Co., een commanditaire ven nootschap, zaak drijvende in perceel Heerengracht 573daar vermoed wordt, dat deze bank zich aan zwen- delpractijken heeft schuldig gemaakt. De Justitie heeft den directeur, D. van de Putte gearresteerd. Voorts zijn een groot deel van de boekhouding en andere paperassen in beslag genomen. De bank is na den inval der Justitie gesloten. Het passief van dit kantoor, dat alle bank zaken verrichtte, bedraagt ongeveer twee ton, waartegenover een zeer gering actief staat, meest bestaande uit uiterst dubieuze posten. Deze bankiers gingen weer te werk volgens het oude beproefde recept. De a.s. cliënten, die, behalve in Nederland, grootendeels wer den gezocht in Zwitserland, België en Frank rijk, werden eerst op zaakkundige wijze met fraai opgestelde brochures bewerkt, die zoo verleidelijk in elkaar zaten en er zoo be trouwbaar uitzagen, dat het terrein rijp was voor de werkzaamheden van remisiers. Deze welbespraakte lieden wisten behalve opdrach ten, ook contanten en effecten los te krijgen om daarvoor via de bank van de Putte spe culatieve fondsen te koopen, die, zooals de remisiers voorspiegelden, ongetwijfeld groote winsten zouden afwerpen en welke stukken binnen zeer korten tijd met sprongen naar boven zouden gaan. De opdrachten werden echter in werkelijkheid meestal niet uitge.- voerd. doch de bank sloot ze in zichzelf af Het koopen der specu atieve fondsen had slechts op papier plaats. Het onderzoek der justitie, dat veel tijd zal vergen, is nog niet beëinidgd De boeken zullen door een accountant worden onderzocht. Bij de justitie zoowel als op het hoofdbureau waren vele klachten over deze zaak binnengekomen, IJ de telling en rubriceering van hen, die hun bestaan vulden in de zelfstandige uitoefening van een beroep of ambacht (klein- industrie) stuit men op vele moeilijkheden. Immers, alleen zij worden „ontdekt", die hun aanwezigheid aan het publiek kenbaar ma ken, terwijl deze, dikwijls kleine ondernemers, ook bij het Handelsregister niet zijn inge schreven. Bij de beoordeeling der gepubli ceerde cijfers zal daarmede dus rekening moeten worden gehouden Behuizing. Van de ondernemers in Ambachten en Kleinindustrieën waren gevestigd in: winkelpanden: 225, pakhuizen: 179, kelders: 4, gesloten huizen: 1106, erven: 15, loodsen: 29, werkplaatsen: 764, garages: 108, fabrieks gebouwen: 63, woonschepen: 2, kweekerijen: 61. Totaal: 2556. Uit deze cijfers blijkt o.m.. dat vele am bachtslieden en kleininöustrieelen hun be drijf uitoefenen in privé-woningen, zulks in tegenstelling met de ondernemers, van zui vere verkoopplaatsen, welke in het vorige hoofdstuk behandeld zijn. Ouderdom der ambachten en kleinindustrieën. Leeftijd beneden 1 jaar: 395, leeftijd van 1—2 jaar: 314, leeftijd van 2—3 jaar: 257, leeftijd van 35 jaar: 345, leeftijd van 5—10 jaar: 441, leeftijd van 10—20 jaar: 494, leef tijd van 20 jaar en ouder: 310. Totaal: 2556. Uit deze tabel volgt, dat 15 pet. dezer on dernemingen jonger is dan 1 jaar, terwijl circa 31 pet. ouder is dan 10 jaar. Oppervlakte der bedrijfsruimte. Deze oppervlakte is alleen opgenomen voor zoover het winkelpanden betreft. De daarbij verkregen uitkomsten zien er als volgt uit. Oppervlakte tot en met 20 M.2: 121, opper vlakte van 21—50 M.2: 89, oppervlakte van 51—100 M.2: 13, oppervlakte boven 100 M.2: 2 Totaal aantal winkelpanden: 225. Aard van den rechtsvorm. Met betrekking tot den aard van den rechtsvorm der ambachten en kleinindu strieën werd het navolgende overzicht ver kregen. Ondernemingen met één eigenaar: 2237, vennootschappen onder firma: 199, comman ditaire vennootschappen: 11. naamlooze ven nootschappen: 101, coöperatieve vereenigïn- gen: 7, vereenigingen1. Totaal: 2556. Het type der z.g. éénmanszaak overh-eerschfc dus ook hier. Bijzondere ligging. Omtrent de bijzondere ligging bleek het na volgende: gevestigd in hoofdwinkelstraten: 192, gevestigri in winkelstraten: 287, geves tigd in woonstraten: 2077. Totaal: 2556. Slechts 26 ondernemingen, of 1 procent van het totaal, bleken in een hoekpand ge vestigd. Kennelijk bestaat hiervoor dus geen voorkeur. Het groote verschil valt op verge leken bij de „verkoopplaatsen", waar 25,6 pro cent in een hoekpand gevestigd was. Ambachten en Kleinindustrieën. Lidmaatschap van stand vakorganisaties. en of Omtrent dit onderdeel der telling zij het volgende vermeld: 1741 ondernemers waren van geen enkele organisatie lid, 38 ondernemers waren lid van een standsorganisatié, 640 ondernemers wa ren lid van een vakorganisatie, terwijl 131 ondernemers lid waren van beide organi saties. Personeelbezetting. Het aantal personen in dienstverband werkzaam in deze groep: Ambachten en Kleinindustrieën bedroeg: 6645. Aantal Ambachten en Klein industrieën. Uit de niet minder dan 4 folio's lange lijst der aantallen Ambachten en Kleinindustrieën in Haarlem kan in deze beschouwing alleen het belangrijkste vermeld worden. Daarbij is het nummer der bedrijfsklasse en de bedrijfs groep vermeld, zoomede het percentage t.o.v. het totale aantal getelde bedrijven. Aantal I. Aardewerk, glas, kalk, steenen: 16 Glas-in-lood-ateliers 7 0,26 in. Grafische bedrijven, fotografie: 2 Drukkerijen 38 1,41 8 Fotografische ateliers 16 0,59 IV. Bouw- en aanverwante bedrijven: 5 Aannemers van bouwwerken 69 2,56 5 Timmerlieden 105 3,90 11 Schildersbedrijven 173 6,43 17 Behangerij en stoffeerderij 103 3,84 21 Aanleg- en onderhoud van tuinen 33 V. Chemische Nijverheid: 14 Lak-, Vernis- en Verffabrieken 6 0,22 23 Haarlemmer Oliefabrieken 5 0,19 29 Chemische Fabrieken 6 0,22 VI. Hout, kurk, stroo: 3 Machinale houtbewerking 16 0,59 9 Meubelmakerijen 48 1,78 VII. Kleeding en reiniging: 3 Kleermaker (dames- en hee- ren-) 136 5,05 20 Kappers (heeren-) 127 4,72 22 Kappers (dames- en heeren-) 58 2,16 23 Kappers (dames-) 69 2,56 24 Strijkinrichtingen 14 0,52 24 Wasch- en strij kinr. (niet zelf-wasschend) 9 0,33 24 Wasch- en strij kinr. (zelf- wasschend) 47 1,75 VIII. Kunstnijverheid: 3 Kunstschilderateliers 6 0,22 IX. Leder, wasdoek, rubber: 5 Schoenmakersbedrijven 224 8,32 12 Tandheelkundige inrichtingen 8 0,30 XI, XII: Metaalnijverheid, scheeps- en rijtuigbouw: 43 Auto-, motorherstelpl. -stalling 62 2,30 45 Rijwielherstelplaatsen en stalling 53 1,97 65 Electrotechn. bureaux 31 1,15 65 Radiotechnikers 14 0,52 68 Lood- en zinkwerkers 99 3,68 72 Smederijen 49 1,82 XIV. Papier: 8 Boekbinderijen 12 0,45 XV. Textielnijverheid: 28 Kant- en kleedjesindustrie 2 0,07 XVII. Voedings- en genotmiddelen: 7 Koek-, brood- en banketfa- brieken 9 0,33 45 Sigarenmakerijen 20 0,74 - Bloembollen- en groententeelt 36 1,34 Bloemisten en kweekerijen 23 0,85 XX. Handel: 31 Goud-, zilver- en uurwerk reparatie 2§ £,0.4 1 0,04 1 0,04 12 0,45 13 0,48 41 1,52 29 1,08 19 0,71 22 0,82 36 1,34 77 2,86 23 0,85 17 0,63 124 Makelaas in hypotheken 124 Makelaars in hypotheken onr. goederen 125 Woningbureaux (niet make- 125 Woningbureaux (tevens ma kelaars) XXI. Verkeer: 7 Expeditiebedrijven 7 Transportondernemingen 7 verhuizingen 10 Aannemers van begrafenissen 11 Luxe autoverhuur en taxi- verhuur XXII. Crediet- en bankwezen: 1 Bank- en credietinstellingen XXin. Verzekeringswezen 1 Verzekeringsmaatschappijen XXIV. Overige bedrijven: Accountants- en administr. kantoren. 45 1,71' Nevenartikel, Nevenberoep. Bij de groep der Ambachten en Klein industrieën komt het, herhaaldelijk voor, dat de onderneming naast het hoofd-, nog een neven-beroep heeft. Dat bleek het geval te zijn bij 42 soorten van bedrijven, welke in deze groep gerangschikt worden. Het kan niet de bedoeling zijn in deze beschouwing alle gevallen te releveeren, onder nadere vermel ding der gevonden bijzonderheden. In het onderstaande zijn dan ook een klein aantal gevonden combinaties vermeld. Van de 62 auto-, motorherstelplaatsen en -stallingen waren er 23 welke ook nog handel dreven in automobielen, 28 die zich ook bezig hielden met den verkoop van benzine en een vijftal handelaren in rijwielen en auto- onderdeelen. De groep der 103 Behangers en Stoffeerders telde tegelijkertijd 5 meubelmakers, 1 schil dersbedrijf, 1 verhuizers-bedrijf en 5 han delaren in tapijten, dekens enz. De groep der 31 Electrotechnische Bureaux telde tevens: 3 Lood- en Zinkwerkersbedrij- ven en 1 Leeraar in de Electrotechniek. Onder de 59 Dames-kappers werden aange troffen: 1 behanger, 1 drogist, 34 handela ren in parfumerieën en toiletartikelen en 1 handelaar in lederwaren en bijouterieën. Van de 126 heeren-kappers handelden er 55 in tabak enz.. 3 hielden zich nog bezig met loterijen, 1 was er verzekeringsagent, 1 deed in heerenmodes, 26 waren aannemers van be grafenissen, 1 hield een postagentschap en 1 exploiteerde een dansinstituut. De groep der 53 houders van rijwielherstel plaatsen en stallingen telde tevens: 1 tim merman, 1 handelaar in sigaren enz., 2 elec trotechnische bureaux, 2 smederijen, 1 be hanger, 1 verkooper van schoonmaakartike len, 1 petroleumverkooper, 1 uitdrager, ter wijl een 10-tal tevens rijwielhandelaar was en verkooper van rijwielonderdeelen. Zoo kan dit overzicht nog met vele andere voorbeelden worden aangevuld. MOLLERUS. Alkmaar zal wel moeten bukken. Stroom zal van de provincie betrokken moeten worden. De bemiddeling van den minister van Binnenlandsche Zaken ln de moeilijkheden welke gerezen zijn tusschen de gemeente en ,de Provinciale Staten over de overneming van het electriciteitsbedrijf, heeft tot op he den tot weinig resultaat geleid. Ook tegen over den minister blijken Gedeputeerde Sta ten hun eisch te handhaven van betaling van het nieuwe doof hen voorgestelde tarief per 1 Januari a.s. of stopzetting van de le vering van stroom, terwijl ze niet bereid ble ken gedurende drie maanden stroom te blij ven leveren op basis van het bestaande con tract. Een bespreking tusschen den minister en Gedeputeerde Staten heeft thans volgens Het Volk geleid tot het volgend voorstel: De stroonilevering aan Alkmaar wordt nog tot 1 April 1938 voortgezet, indien de ge meente gedurende dat tijdvak het door het college van Gedeputeerde Staten aangebo den overgangstarief aanvaardt, met dien ver stande, dat bij wijziging van het tarief bin nen die termijn, ook het aangeboden tarief dienovereenkomstig zal worden gewijzigd met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1938 Hierover zal de raad van Alkmaar Don derdagmiddag in een spoedvergadering be slissen. Para-typlius floor gebruik van eenden-eieren. Te Nijverdal hebben zich drie sterfgevallen voorgedaan. Er komen in den laatsten tijd in Gelderland en Overijsel o.a, in Lochem, Deventer en Nij verdal ziektegevallen voor, die op para-typhus wij zén. Ondanks de herhaalde waarschuwingen om eendeneieren alleen te gebruiken als zij min stens acht minuten gekookt zijn, blijken en kele banketbakkers en anderen, die eetwaren, zooals eroquetjes, taartjes en slaatjes met mayonnaise bereiden, daarbij toch eenden eieren te hebben gebezigd, die onvoldoende verhit waren. Het gevolg daarvan is geweest, dat in bo vengenoemde gemeenten verscheidene ziekte gevallen zijn voorgekomen, die op para-typhus wijzen. In twee gevallen is reeds door het rijksinstituut voor de volksgezondheid aange toond, dat de oorzaak moet worden gezocht bij de eendeneieren. Te Nijverdal zouden reeds drie sterfgeval len hebben plaats gehad. De medische in spectie der volksgezondheid en de keurings dienst van waren te Zutphen stellen een uit gebreid onderzoek in. U hebt géén voorrang als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2