IJMUIDEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Litteraire Kantteekeningen. D' BESOMMINGEN. Trawlers. KW. 75 f 920, KW. 108 f 830, KW. 48 f 880, KW. 105 f 1450, KW. 64 f 100; KW. 51, f 1050; KW. 69 f 900, KW. 155 f 1100, KW. 35 f 1240, KW. 28 f 1030, KW. 41 f 1300, KWè 114 f 570. Loggers met versche haring: VL. 217 f 390, VL. 97 f 280, VL. 16 f 490, VL. 114 f 160. KW. 29 f 460. Ranvoer door de IJM. 90, Libra, 1 steur van 30 K.G. I 30. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Amsterdam IJM 58. Vangst: 110 manden groote schelvisch, 200 m. gestripte braadschel- visch, 320 m. dichte braadschelvisch, 140 m. radio, 50 m. gul, totaal 820 m., benevens 75 stuks stijve kabelpauw. Caroline IJM 26. Vangst: 80 m. groote schelvisch, 350 m. gestripte braadschelvisch, 400 m. dichte braadschelvisch, 50 m. varia, totaal 880 m., .benevens 100 stuks stijve ka beljauw. Alma IJM 44. Vangst: 10 m. groote schel visch, 60 m. gul, 20 m. wijting, 20 m. platvisch, totaal 110 m., benevens 400 stuks stijve kabel jauw en 820 stuks ijSkabeljauw. DE CORNELIS NAAR AMSTERDAM. De stoomtrawler Cornells, die met een losse krukpen was binnengekomen, is naar Amster dam gebracht voor reparatie. MARKTBERICHT SCHEVENTNGEN. (Versche visch) Tarbot (kleine) 45—70 ct. per KG. Griet 45—65 ct. per KG. Tong 100—125 ct. per KG. Middelschol 12 per 40 KG. Kleinschol 5.709 idem. Schar 2.50—4.50 idem. Bot 9.50 idem. Schelvisch 814 idem. Wijting 2 idem. Gullen 67 idem. Koolvisch 7 per koop. MARKTBERICHT. IJmuiden, 28 Dec. 1937. Tarbot 102—78 ct. per K.G. Tong 98—75 ct. per K.G. Heilbot 100—62 ct. per K.G. Griet f 28—f 18 per 50 K.G. Groote schol f 15.50—f lb per 50 K.G. Middel schol f 17—f 14 per 50 K.G. Zetschol f 24.50—f 20.50 per 50 K.G Kleinschol f 22.50—f 7 per 50 K.G. Schar f 10.50—f 5.20 per 50 K.G. Tongschar f 41f 19 per 50 K.G. Poontjes f 5.10—f 4.30 per 50 K.G. Groote schelvisch f 25 per 50 K.G. Middel schelvisch f 22 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 18f 16 per 50 Kilogram. Kleine schelvisch f 14.50—f 6 per 50 K.G. Groote gul f 10—f 7.50 per 50 K.G. Kleine gul f 9—f 2.60 per 50 K.G. Wijting f 5.40—f 0.75 per 50 K.G. Makreel f 9—f 8.50 per 50 K.G. Versche haring f 1.75—f 1 per 50 K.G. Kabeljauw f 38—f 17.50 per 125 K.G. Vleet f 2.75—f 1.70 per stuk Leng f 1.50—f 0.80 per stuk Koolvisch 60—12 ct. per stuk. Rog 20— 18 per koop. In tijdhuur. Gisteren passeerde alhier het s.s. „Tji- kandi" van de Java-China-Japan-Lijn, het welk thans tijdelijk verhuurd is aan de Maat schappij „Nederland", waarvoor het de reis van Batavia naar Amsterdam maakte. Gebroken mast. Het Nederlandsche stoomschip Salland is hier van Hamburg aangekomen met verlies van bazaanmast. Deze was tijdens het laden te Hamburg bij het dek afgebroken. Het schip zal eerst van een nieuwen mast moeten wor den voorzien alvorens Woensdag naar Zuid- Amerika te kunnen vertrekken. Aan den grond gezeten. Naar gemeld wordt uit Riga heeft het Zweedsche s.s. „Hernodia" in de Rigabocht bij Bolderaa aan den grond gezeten, doch is later met behulp van een bergingsvaartuig weer vlot gebracht. Het schip was onderweg van Stugsund naar de papierfabriek te Vel- sen, waar het inmiddels een lading cellulose heeft gelost. Aanvoer ijzererts. Het Fransche s.s. „Cireé" en het Zweedsche s.s. Sarimner" arriveerden beide met een la ding ijzererts, resp. komendé van Caen en Hargshamn aan het Hoogovenbedrijf. Opgebracht op verzoek van reclitsclie Spaansche oorlogsschepen. BEVERWIJK MARKTBERICHT. Noteering van den 27en Dec. 1937. Andijvie per struik f 0.03)4 Andijvie per kist f 0.40 Koolrapen per zak f 0.75 Wortelen per bos f 0.06)4f 0.09*4 Bieten per K.G. f 0.05 Aardappelen, klei p. K.G. f 0.0314f 0.05J4 Spruitjes per K.G. f 0.08f 0.14 Boerenkool per K.G. f 0.02^—f 0.03)4 Roode kool per K.G. f 0.03—f 0.04 Savoyekool per K.G. f 0.0214f 0.03 Uien per Kilo f 0.10 Prei per K.G. f- 0.03',/—f 0.04)4 Sla per 100 krop f 3.50f 3.90 Pieterselie per bos f 0.08 Selderie per bos f 0.08 Appelen per Kilo f 0.10f 0.24 Peren per Kilo f '0.10—f 0.35 Druiven per Kilo f 0.30 Brusselsch lof per K.G. f 0.12—f 0.18 PRINS RADZIWILL ONDER CURATEELE. Uit Warschau, Nadat de familie van den 67-jarigen prins Radziwill, die kortgeleden het voornemen te kennen heeft gègeven met een Joodsche. vrouw in het huwelijk te tre den een verzoek had ingediend, den prins on der curateele te stellen, heeft de rechtbank thans den vroegeren Poolschen ambassadeur te Parijs, Sjlapowski tot voorloopig curator benoemd. Prins Radziwill, die schatrijk is, vertoeft -op het oogenblik mét zijn verloofde aan de Azuren kuét STAKING VAN ZEELIEDEN TE ROUAAN. Zeshonderd zeelieden, die de bemanningen van 30 schepen vormen, zijn in staking ge gaan. Zij eischen de annuleering van een boete van 40 franken, die leden der beman ning van het vrachtschip Cevennes, die ver leden week Maandag hebben gestaakt, als boete is opgelegd. DE „GIER" VERTROKKEN BATAVIA. 28 December. (Aneta A.N.P.) De „Gier" is hedenmorgen van het vliegveld Tjilihtan vertrokken met medeneming van 264 kilogram post, 1 kilogram pakketpost en 76 kilogram goederen. Er waren geen passagiers voor Amsterdam; voor tusschentrajecten zijn twaalf passagiers geboekt. Alcinous (Eng.) x) Amstelland (Ned.) Altona (Duitsch) Alkmaar (Ned.) Ajax (Ned.) Aurora (Ned.) Auris (Eng.) Bodegraven (Ned.) Bennekom (Ned.) Barneveld (Ned.) Bintang (Ned.) x) Breda (Ned.) Bloemfontein (Ned.) x) Boskoop (Ned.) x) Boulderpool (Eng.) Cordillera (Du.) x) Cassel (Du.) Colombia (Ned.) x) D. G. Thermiotis (Gr.) Deucalion (Ned.) Fransch schip door Franschen torpedojager naar Port Vendres gevoerd. Te Port Vendres (Frankrijk) is het vracht schip „Yolande" aangekomen, geëscorteerd door een Franschen torpedojager. De douane heeft het schip vergezeld. Vandaag zullen de autoriteiten een onderzoek instellen naar de goederen, die zich aan boord van het schip bevonden. Het vrachtschip was op weg van Marseille naar Barcelona, toen het werd aangehouden. Deze aanhouding geschiedde gisterochtend ter hoogte van de Spaansche havenplaats Tossa door twee rechtsche kruisers, die te genover den commandant van een Franschen torpedojager, die door de „Yolande" te hulp was geroepen, verklaarden, dat zij vermoedden dat zich aan boord van de vrachtboot wapenen bevonden. De torpedojager heeft daarop de „Yolande" door een schip van de Fransche kustwacht naar Port Vendres doen escortee ren, waar de lading zal worden gecontroleerd. DE TER AARDE BESTELLING VAN KELLOGG. De ter aarde bestelling van Frank Kellogg is Maandag geschied. De staatsman rust thans aan de zijde van president Wilson in de kathe draal te Washington. Vertegenwoordigers der regeering en leden .van het diplomatieke corps hebben de plech tigheid bijgewoond. OPLEIDING VAN VERLOOFDEN IN DUITSCHLAND. Geleidelijk zullen in alle rijksgebouwen scholen geopend worden voor verloofden van nationaal socialistische miliciens en soldaten van de rijksweer, meldt Havas uit Berlijn. De eerste school van dien aard zal in Schwanen- werder in 1938 worden geopend. De voorbe reiding voor het huwelijk van deze verloofden heeft eenige kwestie met zich meegebracht, waaromtrent de leidster der Duitsche vrou wen en de leider der S.S. thans tot overeen stemming gekomen zijn. NEDERLAND EN DE ERKENNING VAN DE VERQEVERING VAN ABESSINIë. De Nederlandsche afdeeling van den inter nationalen vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid heeft een schrijven gericht aan det Ne derlandsche regeering. Oe bond voelt zich ge dwongen haar spijt te betuigen over de stap pen, die de Nederlandsche regeering bij de Oslo-staten heeft gedaan inzake de erkenning van den koning van Italië als keizer van Abes- sinië. De bond is er zeer verontrust over, dat de regeering meent, zich op dergelijke ingrijpen de wijze te kunnen ontrrekken aan officieel en vrijwillig in den Volkenbond genomen ver plichtingen, zonder zelfs de volksvertegen woordiging te hebben geconsulteerd. De bond hoopt, dat de gedane stappen nog ongedaan gemaakt kunnen worden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Baarn geeft in het algemeen belang in overweging bij hem inlichtingen in te winnen, alvorens in relatie te treden met Pieter Wilhelmus Nieuwkerk, geb. te Utrecht 3 September 1887, en Pie l r Kamphuis, geb. te Groningen 8 December 1900, beiden thans wonende Makassarstraat 46 I, te Amsterdam. Zij trachten onder bedriegelijke voorwend sels financieele hulp te verkrijgen van inge zetenen. INSTITUUT „MERCURIUS". Bij de aan het Instituut „Mercurius" al hier, gehouden examens zijn geslaagd: voor machineschrijven: de dames Z. M. van de Poll (45 Igr.), W. C. C. Schoten (50 Igr.), H. H. Fictoor (45 Igr.), H. Martin (45 Igr.), W. Graal (45 Igr.), allen te Haarlem; mej. H. J. Carpentier (55 Igr.), te Heemstede en de heer A. Zwartepoorte (45 Igr.) te Haarlem; voor stenografie „Groote" Nederlandsch de dames C. G. Lindeblad (130 Igr.), M. S. Groenier (130 Igr., met eervolle vermelding), beiden te Santpoort; de heer P. H. J. Francot (115 Igr.) te Haarlem; voor stenografie „Groote" Duitsch: mej. R. Wiriter te Heemstede (130 Igr.); voor boekhouden. A de heer R. Koopmans te Haarlem. Schip Essen (Du.) Enggano (Ned.) x) Euryades (Eng.) x) Euterpe (Ned.) Flintshire (Eng.) Fauna (Ned.) Grootekerk (Ned.) x) Glenfinlas (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Helder (Ned.) Hanau (Du.) Harpenden (Br.) Hébé (Ned.) Istok (Joeg. SI.) Jagersfontein (Ned.) x Juno (Ned.) J.v. Oldenbarnevelt x) Julia (Griek) Meliskerk (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) Mars (Ned.) Magdeburg (Du.) x) Nic Maersk (Deen) x Nore (Noor) Oberon (Ned.) Orion (Ned.) Palatia (Du.) Poelau Bras (Ned.) x) Polyphemus (Ned.) Phoenica (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Pluto (Ned.) Rhea (Ned.) Rhein (Du.) Reggestroom (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Stonegate (Eng.) Sembilan (Ned.) Sardinian Prince (Eng. Springfontein (Ned.) x Sesostris (Du.) Stella (Ned.) Souliotis (Gr.) Svir (Rus) Streonshalh (Eng.) Superga (Eng.) x) Temple Mead (Eng.) Tarakan (Ned.) x) Telamon (Ned.) Theseus (Eng.) x) Titus (Ned.) Theseus (Ned.) Ulysses' (Ned.) Vesta (Ned.) Venezuela (Ned.) Waterland (Ned.) x) Werner Vinnen (Du.) Zuiderkerk (Ned.) x) Zijpenberg (Ned.) Batavia Zuid Amerika Ned. Indië Chili Midd. Zee Midd. Zee Curacao Chili Chili Chill Batavia Chill Z. Afrika Chili New Orleans Pto Barrios Ned. Indië Hamburg Buenos Aires Alexandria Ned. Indië Batavia Batavia Bordeaux Japan Midd. Zee Japan Japan Alexandrlë Japan Japan Chill Ned Indië Ibicuv Nuevitas Buenos Aires Beira Bourgas Ned. Indië Buenos Aires Zuid Afrika Hamburg Stamboul Ned. Indië Ned Indië Aruba Algxandriê Hamburg Mexico Batavia Batavia Tampico Hamburg Danzig Midd. Zee Ned. Indië W. Afrika z. Afrika Macassar Ned. Indië Buenos Aires Z. Afrika Pto. Barrios Bourgas Rio de Janeiro Leningrad Rosario Houston Macassar Batavia Midd. Zee Batavia Susa Stettin Midd. Zee Midd. Zee West Indië Buenos Aires Huelva J apan I Buenos Aires Verm, aankomst 1 Jan. 7 Jan. 9 Febr. 31 Dec. 8 Jan. 2 Febr. 2 Jan. 4 Jan. 12 Jan. 19 Jan. 8 Jan. 23 Jan. 30 Dec. 31 Dec. 15 Jan. 8 Febr. >30 Dec. 14 Jan. 11 Jan. 8 Febr. 31 Dec. 29 Dec. 13 Jan. 10 Jan. 31 Dec. 28 Dec. 25 Dec. 28 Dec. 19 Jan. 25 Jan. 24 Jan. 29 Dec. 3 Jan. 2 Jan. 20 Jan. 29 Jan. 7 Jan. 6 Jan. 10 Jan. 29 Dec. 8 Jan. 28 Dec. 1 Febr. 10 Jan. 10 Jan. 8 Jan. 2 Jan. 19 Jan. 2 Jan. 3 Jan. 5 Jan.. 5 Jan. 4 Jan. 21 Jan. 29 Dec. Laatste bencht 18 Dec. van Port Said. 20 Dec. van Bahia 23 Dec. van Macassar. 21 Dec. van Callao. 21 Dec. te Sete. 23 Dec. van Livorno. 26 Dec. te Hull. 26 Dec. te Antwerpen. 21 Dec. te Londen. 18 Dec. van Curagao. 26 Dec. te Triëst. 21 Dec. van Arica. 18 Dec. van Kaapstad. 21 Dec. van Talcahuano. in lading. 24 Dec. van Pto Colombia. 18 Dec. te Batavia, vertrekt 1 Jan. 3 Dec. van Montevideo. 24 Dec. van Beyrouth. 24 Dec. van Colombo. 23 Dec. van Port Said. 19 Dec. vertrokken. 26 Dec. van La Pallice. vertr. 30 Dec. v. Londen. 26 Dec; van Bari. 23 Dec. te Penang. 20 Dec. van Penang. 24 Dec. te Rotterdam. 26 Dec. te Osaka. 19 Dec. te Dairen. 25 Dec. van de Azorem 24 Dec. van Pt. Said, in lading. 19 Dec. vertrokken. vertrekt 6 Jan. vertr. 29 Dec. v. Hamburg. 26 Dec. van Thessalonica. 22 Dec. van Colombo, vertrekt.7 Jan. 28 Dec. te Hamburg. 28 Dec. vertrokken. 26 Dec. van Dedeagatch. 22 Dec. te Batavia. 11 Dec. van Colombo. 13 Dec. vertrokken. 25 Dec. te Pernis. 24 Dec. vertrokken. 10 Dec. van Trinidad. 24 Dec. van Sabang. 24 Dec. vertrokken. 21 Dec. vertrokken. 26 Dec. te Bremen, vertrekt 31 Dee 27 Dec. van Gibraltar. 12 Dec. van Batavia. 21 Dec. van Dakar. 23 Dec. van Beira. 17 Dec. van Colombo. 22 Dec. van Stamboul. 24 Dec. van St. Vincent, 17 Dec. van Mozambique. 22 Dec. van Trinidad. 23 Dec. van Algiers. 7 Dec. vertrokken 24 Dec. te Antwerpen, vertrekt 31 Dec. 22 Dec. vertrokken. 24 Dec. van Pt. Said. 26 Dec. van Pt. Said. 18 Dec. van Izmir. 22 Dec. van Padang. 25 Dec. van Leith. vertrekt 31 Dec. 22 Dec. van Samos. 22 Dec. van Calamata. 21 Dec. van Barbados. 23 Dec. vertrokken. 27 Dec. van Beachy Head. 26 Dec. van Ouessant. in lading. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton VISSCHER1J EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Hoogovens Hoogovens Fransch Brifcsch Zweedsch s.s. s.s. s.s. Circé Birtley Sarimmer Caen Newcastle Hargshamn erts kolen erts o Herinnering en Fantasie. E andere boekjes van Eva Asscher „Jeugdherinneringen", „Een Kinder leven" en „Paedagogische Overwe gingen" heb ik niet gelezen, doch een „Meis jesleven", een boekske dat evenals de ge noemde bij de Wereldbibliotheek verscheen, zou mijn belangstelling ervoor kunnen op wekken. Eva Asscher, paedagoge met levens ervaring (zoo stel ik mij haar voor) vertelt zóó argeloos joodsch-oprecht en joodsch- gevoelig van haar vroege meisjesjaren in het typisch Amsterdamsche stadsdeel, waar haar vader een geneesheer, ja laten we maar gerust zeggen „de" dokter was; schildert met enkele regels zóó treffend een' intellectueel burger gezin van een vijftig jaar terug, rangeert zoo alleraardigst de wagons van haar vroegrijp vernuft met die van haar zuivere meisje-zijn, dat we die openhartige herinneringsschetsen met bijster veel genoegen doorgelezen hebben. Ze hebben qualiteiten die doen vergeten dat ze met litteratuur, in dezer beperking tot woordkunst, niets van doen hebben. Wat ook uit niets blijkt de bedoeling geweest te zijn. Jaap Bekkers heeft met zijn roman „De Sprong in het Duister" (uitgaaf Servire, Den Haag) vermoedelijk zwaarder litteraire pre tentie, al is zijn bedoeling in hoofdzaak niet op deschoone schriftuur gericht. Veeleer is het er hem om te doen de belangstelling van den lezer te leiden naar de regionen, waar de wetenschap populair geworden is en zielsver huizing en onderbewustzijn dus problemen zijn, die, eenigszins smeuïg opgediend, een soort psychische detective-story kunnen op leveren. Het genre is niet absoluut nieuw maar kan natuurlijk, gelijken tred houdend met het voortschrijden der wetenschap, voort durend gemoderniseerd worden. De heer Bek kers is in dit genre een niet te versmaden producent en „De Sprong in het Duister" daardoor een de belangstelling gespannen houdend verhaal, ook zelfs voor wie neiging gevoelt met de geheele procedure een loopje te nemen Het „geval van Frankendael" is inderdaad niet alledaagsch. Een zekere heer Paul van Frankendael komt met een voorzaat, die eveneens Paul heette en in het laatst dei- achttiende eeuw leefde, langs spiritistischen weg overeen, hem tijdelijk zijn lichaam af te staan, opdat de ziel, of beter die achttiende- eeuwer zelf, daarin gedurende een jaar ver blijf zal kunnen houden, en het leven van zijn nazaat voor de buitenwereld ongemerkt zal voortzetten. Waar die nazaat in dat jaar met zijn ziel gaat logeeren, is me niet gelukt te ontdekken. Doch wel zal hij, als precies op klokslag het jaar om is, terugkeeren om van zijn lichaam weer bezit te nemen. Zoo iets dus als Phileas Fogg na zijn tachtigdaagsche wereldreis in zijn club verschijnend, met een welwillend „Goeden avond heeren, hier ben ik". De voorzaat heeft zich verbonden zonder sputteren op het gegeven uur weer naar de achttiende eeuw te verdwijnen, maar dat gaat nog zoo glad niet. Daar heeft natuurlijk weer een vrouw schuld aan, anders zou de sprong in het duister geen roman zijn. Paul Junior is namelijk verloofd met Eleo- noor ten Haeften, maar dat engagement vlot niet erg, omdat Paul almaar in die vreemde wetenschappen studeert, en in zijn familie archief duikt om met zijn voorvaderen te converseeren, in stee van voor een nageslacht zorg te dragen. Als nu Paul Senior in Junior's lichaam huist, van welke verhuizing Eleonoor natuurlijk Onkundig gelaten is, voltrekt zich het te verwachten, maar daarom niet minder droevig feit dat de jonge dame bemerkt dat Paul veel vroolijker en levenslustiger gewor den is, en dat de achttiende-eeuwer bij den dag meer en meer geneigd raakt woordbreuk te plegen en het oud-Hollandsche „blijf zit ten waar je zit" in toepassing te brengen, Zoover komt het weliswaar niet en Paul Ju nior herneemt zijn plaats doch dat alles is hier vlugger verteld dan Jaap Bekkers het laat gebeuren. En er zou ook anders geen aardigheid aan zijn, of liever: te weinig, Want die zit hier juist in al dat ernstig aan doend gesmoes rondom het feit heen. De schrijver laat Paul's vriend, een dokter het verhaal te boek stellen, en die is er van over tuigd dat „het geval van Frankendael, zoo wel den psycholoog als den para-psycholoog interessant studiemateriaal verschaft. En zelf koos de auteur een motto van William Blake voor zijn boek en noteert dat „alles wat een mogelijkheid biedt geloofd te worden, een beelding der waarheid is". Zoo doorgaand kunnen we nog tot morgen doorredeneeren, want over wat „mogelijk" en wat „waarheid" is geeft dat citaat een te vaag licht. Maar met dat al geloof ik niet dat Jaap Bekkers zijn roman voor parapsychologen geschreven heeft en dat ook wij, gewone lezers, er onze jonste aan beleven mogen. Zij het dan medé'- parasiteerend op de parapsychologie in het geval van Frankeldael. Weinig wist men in de veertiende eeuw van psychologie af doch de beroemde legende van Beatrys is er niet minder schoon om. Over haar geloofwaardigheid behoefde niet gerept te worden, die sprak vanzelf. Wetenschappe lijke theorieën waren overbodig om de „waar heid" te doen gevoelen, de dichterlijke waar heid die zonder discussie aanvaard werd. En een dichterlijkheid die dat aanvaarden gemakkelijk en zoet maakte. Dichters van he den kunnen hunkeren naar dien tijd. Hij is er niet meer en zelfs het na-genieten thans kan niet de zuiverheid hebben van het genot der Middeleeuwers. Toch blijft de schoonheid nog levend, ook voor thans. De Beatrijs-legen de kent men en geniet men in Bouten's her schepping door voordracht en lezing. Nu heeft de Maastrichtsche uitgeven Stols in een fraai verzorgd boekje den oorspronkelijken tekst, zooals die in het handschrift uit 1374 ter Koninklijke Bibliotheek gevonden wordt, herdrukt. De houtsnijder Victor Stuyvaert heeft er beeldjes bij gemaakt die, sober van vulling en strak van teekening, bij den tekst passen en bescheiden zijn en toch vol passie, gelijk deze. Met een beetje oefening en een weinig aandacht leest men den middeleeuw- schen tekst vrij gemakkelijk al is men geen philoloog van professie. Het is een voornaam, klein geschenk, voor onder den Kerstboom, doch men ontmoedige er geen dichters onder de vrienden mee, want hun collega die de Beatrys maakte wist het wel, toen hij aanving te zingen: „Van dichten comt mi cleine bate; Die liede raden mi, dat ic 't late J. H. DE BOIS. VOETBAL. HET KERST-TOURNOOI VAN D.C.O. Bovengenoemde vereenigïng hield op de Kerstdagen serie-wedstrijden: Hiervoor was de vereeniging D.S.K. met 5 elftallen uïtgenoodigd. De uitslagen waren: D.C.O. 1—D.S.K. 1 1—0 D.C.O. 2—D.S.K. 2 1—1 D.C.O. 3D.S.K. 3 3—3 D.C.O. 4—D.S.K. 4 0—0 D.C.O.-jun.—D.S.K.-jim. Ir—0 De Bilt voorspelt: Meest zwakken Westelijken tot Noorde lijken, iater waarschijnlijk weer Noord oostelijken wind. nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, lichte dooi, later weer tempe ratuur om het vriespunt in het Noorden, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. BAROMETERSTAND: Hoogste 779.8 m.M. te Stornoway en Aberdeen. Laagste 752.5 m.M. te Vardó. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 30 F. Laagste hedennacht 28 F. Hoogste heden 32 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 771 ml, Neiging; Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Woensdag v.m. 0.47 uur; n.m. 1.10 uur. Donderdag v.m. 1.36 uur; n.m. 1.51 uur. Vrijdag v.m. 2.19 uur; n.m. 2.31 uur. SCHADA. RAMAN WINT HET EERSTE SCHADA- TOURNOOI TE AMSTERDAM. Maandag is de vijfde en laatste ronde van het eerste Sehada-tournooi te Amsterdam De uitslagen luidden: KoomenBoogerd 10 Jacobs—Springer 1—0 Raman—Damme 10 De heer Raman verloor dus geen enkele partij; hij werd dus winnaar van dit tour- nooi. Op de tweede plaats eindigde de heer Koomen. DAMES-HOCKEY. ENGELAND—NEDERLAND. Naar wij vernemen zal dit seizoen een da mes-hockeywedstrijd worden gespeeld tus- schen de officieele elftallen van Engeland en Nederland op Zaterdag 2 April. De paarts, waar in Engeland zal worden gespeeld, is nog niet bekend. Voorts speelt het Nederlandsch Dames- hockey-elftal nog twee landenwedstrijden in dit seizoen, nl. op 5 Maart te Brussel tegen België en op 20 Maart te Bussum tegen Duitschland. Dit jaar staat er geen wedstrijd tegen Frankrijk op het programma. SCHAKEN. LOEWENFISCH VERLIEST VAN VIER SCHOLIEREN. Uit Kiew: De Russische grootmeester en kampioen Loewenfisch heeft in het Pion nierspaleis te Kiew een simultaanséance ge geven, waarbij als tegenstanders acht scho lieren' fungeerden. Met inachtneming van de gebruikelijke voorwaarden betreffende tijd e.d. kon de Russische kampioen slechts partijen të winnenè Hij speelde er één re mise en verloor er vier. Loewenfisch, die on langs zijn titel tegen Botwinnik in een twee kamp succesvol verdedigde, heeft dus moe ten ondervinden, op welke groote hoogte het schaken van jonge Russische spelers staat. MAiFT EIKICITIN AARDAPPELMARKT. Brielsche Eigenheimers f 2.10f 2.20 per H.L.; Zeeuwsche Eigenheimers f 1.80f 2.10 per H.L.; Zeeuwsche Bonte f 2.25f 2.50 per Hl.; Zeeuwsche Blauwe f 2.25f 2.50 per H.L.; Eigenheimers Blauwe f 1.80f 1.90 per H.L.; Drielingen f 1.30—f 1.50 per H.L.; Bonte en Blauwe Poters f 1.30f 1.50 per H.L. West landsche ronde zand f 4 per 100 K.G.; West- landsche kleine f 3.20 per 100 K.G. Met redelijken aanvoer, kalme handel. Vlas-aanvoer: 9050 K.G. blauw, schoon 65—75 ct. per K.G. 8850 K.G. wit Zeeuwsch 63—73 ct. per Kilogram. De aanvoer ter beurze was heden niet groot en de stemming kalm. Het beste vlas blijft genoteerd tegen onveranderde prijzen. De mindere soorten waren verlaten en met afloopende prijzen. Tenslotte werd alles ver kocht. Zaden: Fijne zaden geen aanvoer en geen notee ring. VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 469 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 72—80 (enkele hooger), 2e kw. 6270 3e kw. 50'60 per K.G. slachtgewicht. 50 melk- en kalfkoeien 180250 per stuk. 41 vette kalveren: 2e kw. 64r—72, 3e kw. 5462 per K.G. levend gewicht. 68 nuchtere kalveren 8—14.50 per stuk; 24 schapen 2631 per stuk. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. (enkele hooger) 7475 per K.G. slachtge wicht. Zware varkens 7374, vette varkens 7273 per K.G. slachtgewicht. 8 paarden. Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Vette runderen, behoorlijke aanvoer, han del lui, doch prijshoudend. Vette kalveren weinig aanvoer, handel stil met lagere prijzen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, han del kalm, prijzen iets lager. Schapen weinig aanvoer, handel stug en duur. Varkens kleine aanvoer, handel kalm, met hoogere prijzen. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer totaal 1994. Vette runderen 540. Vette kalveren 152. Nuchtere kalveren 9. Scha pen en lammeren 9i3. Varkens 377. Vette koeien le kw. 78. 2e kw. 70 3e kw. 52-56, Vette ossen le kw. 74. 2e kw. 70, 3e kw. 52—56; Vette kalveren le kw. 125, 2e kw. 110, 3e kw. 8085; Varkens ('levend gewicht) le kw. 63, 2e kw. 62, 3e kw. 61; Schapen, le kw. 53, 2e kw. 58, 3e kw. 53 per K.G. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 30, 2e kw. 26, 3e kw. 23; Lammeren le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 15. Vette koeien ossen, als vor. week. handel traag, prijzen onveranderd, prima koe 82, os 78. Vette kalveren, aanvoer matig, handel stroef prijzen als vorige week. prima kalf f 1.35. Schapen .en lammeren aanvoer veel korter, handel tamelijk, prijzen van de vorige week koden zich handhaven. Varkens aanvoer klein,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6