[fted üt 'l {tod mm Ook draverijen zijn niet zonder risico, zooals een 'pikeur te New York ervoertoen zijn sulky omsloeg en hij weggeslingerd werd. Vroeger stond op boksen gevangenisstrafMatches van honderd ronden De weekhartigheid van Bombardier Weils; Zijn match tegen GoddardLouis en Schmeling in vergelij* king met Dempsey Tiedtke op het oorlogspad Een cricket probleem voor de wintersche Kerstdagen. Er is een tijd geweest, dat boksen als een misdrijf werd beschouwd, dat streng diende te worden bestraft. Omstrekes 1850 moest elke bokser, die aan een wedstrijd deelnam, weken gevangennsstraf ondergaan, zoodat naarmate hu dichter bij een kampioenschap kwam, hij langeren tijd achter de tralies moest door brengen. William Thompson, beter bekend onder zijn „nom de boxe" Bendigo, van wien verteld wordt, dat hij de eerste Engelschman was, die zich wereldkampioen mocht noemen, omdat niemand hem kon verslaan, werd niet minder dan 29 maal tot kerkerstraf veroor deeld en als de directeur der gevangenis hem niet had weten te overtuigen, dat hij zijn leven nuttiger kon besteden dan met boksen, zou het waarschijnlijk nog wel vaker geweest zijn. In dien tijd moesten boksmatches, die toen nog op de bloote vuist volgens geheel andere regels dan tegenwoordig werden beslecht, in het diepste geheim plaats vinden. Meestal werd de strijd op een zolderschuit op een eenzaam plekje van een rivier uitgevochten of wel men trok in alle stilte voor dag en dauw naar een ver afgelegen boerderij, waarbij groote voorzorgsmaatregelen in acht moesten worden genomen, opdat de politie geen roet in het eten gooide. Zooals gezegd waren de Queensberry-regels toen nog niet in zwang; kon men het met de vuist niet af, dan was er niets op tegen om door beentje lichten of een dubbele Nelson te trachten den tegenstander buiten gevecht te stellen. Elk bokser stond in dien tijd onder de bescherming van een Corinthian, een of ander kapitaalkrachtig sportsman, die groote som men op de kansen van zijn man wedde en na een gewonnen partij enkele goudstukken als belooning betaalde. Niet zelden duurde een match meer dan honderd ronden, die echter niet alle van ge lijken duur waren, want niet zoodra werd een der combattanten ter aarde geworpen, of hij had recht op één minuut pauze, waarna de volgende ronde begon. Slaagde hij er niet in, na zulk een tuimeling of na een knock-down binnen de minuut weer strijdvaardig te zijn, dan had hij den kamp verloren Het blijkt dus, dat de moderne boksers het heel wat gemakkelijker hebben, want niet alleen worden zij zeer ruim voor hun werk betaald (althans als zij tot de topklasse be- hooren), doch bovendien beschermt het regle ment hen tegen al te zware afstraffingen, daar het tot de bevoegdheid van den scheids rechter behoort, een gevecht wegens ongelijk heid der partijen te stoppen. Overigens duurt een match nooit langer dan vijftien ronden van drie minuten De kwaliteit van de zwaargewichtboksers is in de laatste twaalf jaar sterk achteruitgegaan. Pugilisten met de uitzonderlijke capaciteiten van Carpentier en Bombardier Billy Wells zal men tegenwoordig tevergeefs zoeken. Van deze beiden heeft de Franschman het het verste gebracht, want ofschoon Wells nog kundiger was dan „le beau Georges", was de Bombar dier te weekhartig van aard voor zijn beroep. Het kostte hem niet de minste moeite, alleen door het juiste gebruik van een linker directe (de beroemde „straight left" van de Engelsche school) den gevaarlijksten tegenstander totaal murw te maken, maar als het er dan op aan kwam, den genadestoot te plaatsen, kon Wells daar niet toe besluiten. Slechts eenmaal liet hij zijn volle kracht gelden en Colin Bell werd daarvan in de eerste ronde het slachtoffer. Binnen een minuut na het aanvangssignaal plaatste de Bombardier een zoo vervaarlijke rechtsche op de kaak, dat zijn tegenstander geruimen tijd bewusteloos bleef en na dien tijd nimmer meer in den ring verscheen. Wells heeft twee keer tegen Carpentier ge bokst, de eerste maal kort voor den oorlog in Lens, de geboortestad van den Franschman, die toen amper 17 jaar oud was. Men had Frangois Descamps, den manager van Car pentier, verweten, dat hij zijn jeugdigen pou- lain opofferde om een flinke som gelds te verdienen en inderdaad onderging Georges in de eerste drie ronden zulk een afstraffing, dat het publiek in opstand kwam. Wells ge raakte daarvan zeer onder den indruk, hij kreeg medelijden met Carpentier en plaatste geen enkelen stoot van beteekenis meer. De Franschman kreeg daardoor de kans zich te herstellen en strijdend niet den moed dei- wanhoop, slaagde hij er zoowaar in, Wells tenslotte uit te slaan. In 1919 had te Londen de revanchematch plaats en Descamps, wetende, hoe hij den Engelschman het beste van zijn stuk kon brengen, ging vlak voor de deur van diens kleedkamer met Carpentier een partijtje kegelen. Toen Wells arriveerde en zijn tegen stander daar schijnbaar ponder zorgen aan een kalm spel bezig zag, rdakte hij volkomen van de kook, ging zonder zelfvertrouwen in den ring en werd in 72 seconden uitgeslagen. Ondanks zijn vele onverwachte en zeer zeker onnoodige nederlagen was de Bombar dier in Engeland bijzonder populair. Er ging geen match voorbij, of men bracht hem bloe men in den ring en meestal dienden die als troost na een geleden knock-out. Wij herin neren ons een match in het Crystal Palace, waarvan de reusachtige zaal welhaast ge heel gevuld was om den reeds lang op zijn retour zijnden Wells tegen Farmer Frank Goddard, een reus van een kerel- en oud kampioen van Engeland, te zien strijden. Gedurende de eerste twee ronden kwam Goddard in het stuk niet voor; hij kwam zelfs niet binnen reikwijdte om een stoot te kunnen plaatsen en Wells gaf een zoodanige perfecte demonstratie van „boksen als zelf verdediging", dat het publiek in hartstochte lijke toejuichingen losbarstte. Dit boksen van den Bombardier was inderdaad „the noble art" op haar best, doch toen Goddard in de derde ronde duidelijk „groggy" werd, kreeg de weekhartige Wells medelijden. Hij bepaalde er zich nog slechts toe, zijn tegen stander op afstand te houden, doch zijn lin ker directen misten alle kracht. Het gevolg kon niet uitblijven; Goddard, ofschoon op zijn beenen wankelend, zette met den moed der wanhoop alles op het spel en nadat hij Wells tweemaal had neergeslagen, volgde in de vierde ronde de onafwendbare knock-out. De winnaar verliet bijna onopgemerkt den ring, doch 3e verslagene werd stormachtig toegejuicht en met bloemen overladen. In fel contrast met Bombardier Wells kan Jack Dempsey, de „reuzen-dooder", worden genoemd, Dempsey was geen groot bokser, wat technische capaciteiten betreft, maar hij was staalhard, beschikte over een moorden den stoot en was totaal gevoelloos, waar het zijn eigen lichaam en dat van ^ijn tegen stander betrof. Carpentier trof hem met zijn befaamde rechtsche vol op de kaak het deerde hem niet Louis Firpo, de Argen tijn, sloeg hem door de touwen, zoodat hij anderhalven meter lager op' de perstafel be> landde, doch binnen de tien seconden was Jack weer in den ring en Firpo onderging het lot van alle anderen. Thans is Joe Louis wereldkampioen, of schoon de titel rechtens aan Max Schmeling toekomt. De neger heeft een harden stoot zonder meer, beschikt niet over groote ca paciteiten, kan niet veel verdragen en i: zwak in de verdediging. Schmeling daaren tegen behoort, wat bokskunde betreft, tot de topklasse, doch is te weinig agressief en hij is niet in staat, met één stoot het gevecht te beëindigen. Geen van beiden, en evenmin Tommy Farr, zou tegen Dempsey of Carpen tier in hun besten tijd ook maar een schijn van kans hebben gehad. De bekende Duitsche biljartspeler Tiedtke, wereldkampioen vijf kamp, welken titel hij in Algiers veroverde, vertoeft sinds eenigen tijd in Haarlem en toonde onlangs zijn kun nen door den titelhouder van 1936, Sweering, bij een match in café-restaurant Royal te verslaan. Ook volgend jaar zal Tiedtke aan vele zeer belangrijke wedstrijden deelnemen. Aller eerst zal hij op uitnoodiging van den Duit- schen Biljartbond van 7 tot 9 Januari te Keulen deelnemen aan de ontmoeting tegen België om den „Coupe Glorieux". Daarna volgen enkele weken later de Duitsche kam pioenschappen te Berlijn, waarbij Tiedtke zijn titels driebandspel en kunststooten zal verdedigen. Vervolgens staan weder wedstrij den te Keulen op het programma, waarna de Europeesche kampioenstitels in ons land ver speeld zullen worden en tenslotte organiseert men te Buenos Aires de wereldkampioen schappen vijfkamp. Tiedtke is momenteel in uitstekenden vorm en heeft goede hoop, het zoover te 1 brengen, dat hij voor uitzending naar Zuid- Amerika in aanmerking komt. Weliswaar zitten we volop in den winter en kost het moeite, zich op deze ultra-korte jen in de cricket-sfeer in te denken, maar juist daarom is het goed, de gedachte aan de „King of Sports" levendig te houden. Daarom volgt hier een eenvoudig pro bleem: Een batsman speelt den bal naar cover-point;de fielder pikt den bal op, werpt dezen naar den wicketkeeper en deze gooit de bails af onder den uitroep: „How's that?" Ofschoon de batsman zijn crease niet ver laten heeft en zelfs geen poging tot runnen heeft gewaagd, geeft de umpire hem uit. Waarom? Koningin vertoefde beide Kerst dagen in het Burgerziekenliuis. Souvenirs voor personeel en verpleegden. AMSTERDAM, 27 December. H. M. de Koningin heeft de Kerstdagen in het Bur- gerziekenhuis te Amsterdam doorgebracht. Vrijdag heeft de Koningin aan alle ver pleegden in het ziekenhuis een souvenir la ten uitreiken. Den eersten Kerstdag, des morgens na het ontbijt, heeft H.M. de Koningin aan alle ver pleegsters persoonlijk een geschenk overhan digd. Ook het verdere personeel, dat aan het ziekenhuis verbonden is, werd door de Ko ningin met een Kerstgeschenk verrast. Hare Majesteit wordt morgen in Den Haag terug verwacht. EXAMENS. Geslaagd zijn voor het theoretisch examen van het Ned. Gen. v. Heilgymnastiek en Mas sage, te 's Gravenhage: de dames E. M. Fon- kert te O ver veen, J. C. Janse te Sant poort, mevr. J. C. TjebbesHaringhuizen te Heemstede. Vliegongeluk in Ned.-Indië. Drie militaire vliegers lichtgewond. BATAVIA, 27 December. (Aneta-A.NJ?.) Hedenochtend om kwart voor negen is het marine-Dorneir-vliegtuig D 10 bij de lan ding in de Ambonbaai afgegleden. De inzit tenden, een officier-vlieger en twee onder officieren werden licht gewond en in het militair hospitaal in Ambon^pgenomen. Het toestel werd zwaar beschadigd. Het Kerstmannetje komt in Europa per slede, getrokken door rendieren. Maar in Florida, waar het zomer is, komt hij 'óp een surf - plank, getrokken door een motorboot. De Eerste Kamer over de Rijks- begrooting. Oordeel over de Kabinets- formatie KONING LEOPOLD NAAR KITZBUEHEL. INNSBRUCK, 27 Oct. (D.N.B.-A.N.P.) Ko ning Leopold van België zal morgen incog nito te Kitzbuehel aankomen, waar hij ge- ruimen tijd zal blijven. FRANCO'S VLOOT NEEMT GRIEKSCHE SCHEPEN IN BESLAG. LONDEN, 27 December. (A.N.P.) Lloyds be richtte gisteren uit Gibraltar, dat twee Grieksche stoomschepen, waarvan de namen niet bekend zijn, door een gewapenden trei- ler van de vloot van Franco zijn aangehou den en naar Ceuta gebracht. ZWEMMEN. Dr. CZIK NAAR BERLIJN. Uit Berlijn: Dr. Frans Czik, Olympisch kam pioen 100 meter borstcrawl, die onlangs te Boedapest zijn studies in de medicijnen heeft geëindigd, zal voor een half jaar naar Berlijn gaan, waar hij zich verder hoopt te bekwa men. Hij zal van de gelegenheid gebruik ma ken, aan verscheidene wedstrijden in Duitsch- land deel te nemen, opdat hij voor de Euro peesche kampioenschappen in uitstekenden vorm zal komen. De wereldkampioenen Maxie Herber en Ernst Baier als glansnummer van een groot ijsfeest in het Parijsche Sportpaleis. Defensie in het debat. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Commissie van rapporteurs der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. Hieraan wordt ontleend; Enkele leden opperden de wenschelijkheid, het houden van algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer over de rijksbegrooting af te schaffen. Andere leden waren evenwel van oordeel, dat een bespreking van het algemeen regee- ringsbeleid door de Eerste Kamer voor de behandeling van de afzonderlijke begrootings- hoofdstukken niet kan worden gemist. Vele leden uitten hunne voldoening over den uitslag van de in Mei gehouden verkiezin gen. Daarbij is duidelijk gebleken, dat een zeer aanzienlijke meerderheid van ons volk prijs stelt op het behoud van de grondslagen, waarop thans het staatsbestel ten onzent rust. alsook dat diezelfde meerderheid wars is van extremistische stroomingen. Ook juichte men het toe, dat de verkiezin gen hebben geleid tot het verdwijnen uit de Tweede Kamer van de vertegenwoordigers der zeer kleine partijen. Achtereenvolgens werden de volgende pun ten besproken: le. Verloop en resultaat van de kabinets formatie, alsmede de vraag, of aan het tegen woordige ministerie al of niet een parlemen tair karakter moet worden toegekend; 2e. de houding van een tweetal partijen, mede in verband met de kabinetsformatie; en 3e. de vraag, of de vorming van een minis terie, rustende op anderen grondslag dan het huidige kabinet doet, niet meer in 's lands belang ware geweest. Wat het eerste punt betreft, zoo achtten enkele leden, het orthodoxe christendom, ge nomen als basis voor politieke samenwerking een niet alleen gekunstelde, doch ook ver ouderde constructie en dus ongeschikt als grondslag voor hedendaagsche kabinetsfor matie. Den gang van zaken bij de kabinetsformatie gevoelen dan ook velen in den lande als grie vend voor die linksche groepen, die in de vorige parlementaire periode trouw hare medewer king aan de toenmalige kabinetten hebben verleend. Ook met den uitslag van de verkiezingen achtten deze leden een en ander in volstrek ten strijd. Dezen leden was het weliswaar bekend, dat de heer Colijn saaien werking heeft gezocht met vrijzinnig-democraten en liberalen, doch zulks is, naar zij vermeldden, geschied op voor waarden, welke de aangezochte personen om des beginsels wille niet konden aannemen. Enkele andere leden verklaarden, de hier boven weergegeven critiek, wat de hoofdzaken betreft, te deelen. Zij wenschten zich te be palen tot het uitspreken van de hoop, dat het kabinet zich zou onthouden van het nemen van maatregelen, welke de, in den volke be staande, tegenstellingen zouden aanscherpen, Verscheidene leden waren eveneens van meening, dat de uitslag van de kabinetsforma tie niet beantwoordt aan dien van de verkie zingen. Hierin was ten hoogste een formeele recht vaardigheidsgrond gelegen voor het optreden van een kabinet op de basis, in Juni ji. aan vaard. Tegen de evengenoemde basis opperden zij het bezwaar, dat daarbij wederom een schei ding werd gemaakt tussehen de volgelingen van de „positief-christelijke" partijen en de andersdenkenden, wien daarbij min of meer een stempel van minderwaardigheid op het voorhoofd wordt gedrukt. Defensie. Eenige leden, die tot dusverre hunne stem aan Hoofdstuk 8 der rijksbegrooting hadden onthouden, verklaarden thans voornamelijk met het oog op den gespannen internationalen toestand bereid te zijn, hunne medewer king te verleenen aan de totstandkoming van maatregelen ter versterking van onze defen sie. Zulks sloot evenwel niet in. dat zij alle voorstellen, dienaangaande door de regeering miuTfliRt coionncs hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop h rijdt. gedaan, aannemelijk achtten. Zij wenschten, dat een redelijke verhouding zou worden in acht genomen tussehen de voorzieningen ter verbetering van de weermacht en die, ter be hartiging van sociale en cultureele belangen. Andere leden, behoorende tot dezelfde po litieke groep als zij, wier opmerkingen hier boven zijn weergegeven, verklaarden op prln- cipieele gronden landsverdediging te verwer pen. Enkele leden achtten het gewenscht, het ook door hen aanvaarde standpunt, dat de vrijzinnig-democratische bond ten opzichte van het defensievraagstuk inneemt, nader toe te lichten. De leden van dien bond zijn het hierover eens, dat de voorstellen, door de regeering thans gedaan, te ver gaan. Tal vansociale belangen laat men thans onverzorgd, ten einde de beschikbare gelden te kunnen besteden voor de defensie. Naar aanleiding hiervan stelden de leden, hier aan het woord, nog de vraag, of de toe nemende goudvoorraad in ons land niet moet worden beschouwd als een krachtig lokaas voor machtige staten om ons land te betrek ken in een eventueelen oorlog. Verscheidene leden verklaarden de gees tesgesteldheid, die in de strekking van de hier boven weergegeven beschouwingen- tot uit drukking komt, niet te deelen. Allereerst wenschten zij op het stuk van de landsverde diging een verontrustenden ommekeer te moeten vaststellen in de mentaliteit van vele Nederlanders. Bij de verkiezingen werd nog algemeen erkend, dat de defensie behoorlijk in orde moest komen. Nu evenwel de desbe treffende voorstellen in behandeling zijn, wordt van verschillende zijden verklaard, dat de behartiging van andere belangen moet voorgaan. De leden, hier aan het woord, kozen te dezen opzichte het standpunt van de regee ring. De defensie moet goed worden verzorgd en niet op halfslachtige wijze. Sommige leden stelden daarnaast, dat Ne derland thans de wrange vruchten plukt van een vroegere politiek, toen, deels onder zekere invloeden, deels door ai te groot vertrouwen in het werk van Genève, een eenzijdig paci fisme een primair belang als de defensie ernstig werd. verwaarloosd. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel, dat de uitgaven, dientenbehoeve te doen, niet mogen worden gelijkgesteld met uitgaven ter voldoening aan desiderata van anderen aard. Ten stelligste betwistten deze leden, dat ons land niet in staat zou zijn. de ter versterking van onze weermacht vereischte lasten te dra gen. Ettelijke leden konden volkomen billijken, dat de regeering, gesteld voor de mogelijkheid, nieuwe uitgaven te doen, bovenal streeft naar verhooging van de weerkracht des rijks, al spraken zij de hoop uit, dat ook aan andere desiderata, zoowel op sociaal als op cultureel gebied, aandacht zou worden gewijd en op dit stuk niet een politiek van volstrekte onthou ding zou worden gevoerd. Verscheidene leden bepleitten een zeer krachtige verdediging van Nederlandsch-Indië. Zij waren beducht, dat de regeering in de eerste plaats aandacht schenkt aan de verde diging van ons grondgebied in Europa. Vast staat immers, dat het materieel, thans in Nederland-Indië aanwezig, voor de verdedi ging van het rijksgebied aldaar ten eenenmale onvoldoende is. Eenige leden meenden te moeten aan dringen op het betrachten van zooveel moge lijk „efficiency" bij onze weermacht, waaraan ,het huns inziens thans al te zeer ontbreekt. p Het einde van een vuistgevecht. Hoe de Duitscher Schmeling den Amerikaan Thomas in de 8ste ronde den beslissenden stoot toebracht. V.l.n.r. i. Schmeling heeft z\jn vuist opge heven 2. de vuist schiet uit3. het is goed raak geweest en de reeds verzwakte Thomas kan zich niet staande houden, 4. Thomas spant zich in, om on te staan, maar de scheids rechter, zal het ongelijke gevecht voor geëindigd verklaren.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7