i GELD H E T NIE UWE AVO N D B LAD tlP®! -■ BESCHIKBAAR Maurice Ravel f IJMUIDEN - m SE Boekomslagdoek. 23e JAARGANG No. 49 WOENSDAG 29 DEC. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et.' Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand. voet ol oog f 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, aUe leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—enkelbreuk f 15.—, polsbreuk 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. /4oÓl- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Fransche componist Maurice Ravel is gestorven, bijna 63 jaar oud. Sinds jaren was zijn gezondheid geschokt; de berichten na een operatie, verleden week in een Parijsche kliniek ondergaan, deden het naderend einde al vermoeden. Ravel was een groot musicus en een der voornaamste representanten van fijnen Fran- schen geest in de gemechaniseerde, luidruch tige twintigste eeuw. Wie geneigd zou zijn te meenen dat die distinctie en verfijning tot het verleden behoorden werd door het oeuvre en door de persoonlijkheid van Franschen als Ravel zich van zijn dwaling bewust. Musici kennen veelal de hoogste waarde toe aan zijn „vooroorlogsche" composities: aan klavier- stukken als Ma mère 1' Oye, (Moeder de Gans) Pavane pour une infante défunte, Jeux d' eaux, Sonatine, aan den éenacter 1' Heure Espagnole, aan orkestwerken als. de Rhap- sodie Espagnole, Daphnis et Chloë. Men moet zich wel kunnen indenken dat het brute ge weld, de woeste vernietigingsdrang van den oorlog een uitwerking op een zoo fijn-afge stemde natuur hadden en een bittere desillu sie voor een kunstenaar als Ravel beteeken- den. Hetgeen niet zeggen wil, dat zijn werk na den oorlog van geringe beteekenis geacht wordt. Velen met mij, ook in Haarlem, zullen zich zijn pianoconcert voor de linkerhand herinne ren, geschreven voor den van een hand beroof den pianist Hans Wittgenstein. Het is vandaag een bijzonder ontroerende herinnering. Zij zullen zich ook Ravel zelf herinneren, in onze Concertzaal optredend als pianist en ook als dirigenteen tengere figuur, een stille, hoffelijke kleine man met fijnbesneden gelaat, die denken deed aan een oud Fransch mar kies je, wonderlijk genoeg uit een vorige eeuw teruggekeerd om de muziek van een nieuwen tijd te schrijven en toegejuicht te worden en wat vreemd, wat gereserveerd schoon zoo vriendelijk, .wat ontsteld te staan te midden van het geweld van deze rauwe, lawaaiige eeuw. Hij was een Bask, geboren in het dépar- tement des Basses Pyrénées en daarom hevi- ger van temperament dan een Claude De bussy, zijn tijdgenoot, met wiens muziek men zoo vaak verwantschap in zijn werk heeft gezocht, vooral omdat beiden de Fransche klaviermuziek van de zeventiende en de acht tiende eeuw aanhingen. Maar hij was zeer oorspronkelijk in zijn werk, in zijn vele prachtige melodische vondsten en dat hevi ger temperament kwam later tot wel zeer sprekende uiting in orkestwerken als La Valse en Boléro. Wie die beide kent en ieder waar mu ziekminnaar kent ze zal zijn werk na den oorlog onbelangrijk kunnen vinden? Over hun beteekenis temidden der werken van de groote meesters der muziek zal eerst de toekomst een volledig uitsluitsel kunnen geven maar zeker is het dat zij onzen tijd diep hebben getrof fen, dat de in steeds heviger kracht aanzwel lende orkestratie van Boléro, met zijn obse- deerende melodie, de Menschheid-na-den- oorlog zelfs diep heeft geschokt. Het scheen alsof de kleine markies uit de achttiende eeuw, wiens geest teruggekeerd was in Ravel, plotseling de ontzettingen de obsessie was gaan weergeven waarvan deze tijd hem vervuldeen ik herinner mij men- schen, bij die eerste auditie in onze concert zaal, die ontsteld, in de war waren, dat mu ziek hen zoo aangrijpen kon.... zóó als zij dat nooit tevoren beleefd hadden. Het was als hield hij de wereld haar spie gelbeeld voor. Veel meer was het zeker, veel dieper en ingrijpender dan het „brillante vuurwerk", dat sommigen er later in hebben willen zien. Let wel:later. Velen zullen ontroerd zijn bij het vernemen van den dood van Maurice Ravel. Hij heeft veel geleden. Hij heeft veel schoons gewrocht en ook erkenning daarvan mogen ervaren. Hij heeft een schat van voorname muziek aan de wereld nagelaten. R. P. STAGNATIE BIJ HET UITVAREN DER TRAWLERS. Dinsdagmorgen heerschte er bij het uit varen der trawlers een zekere spanning onder de opvarenden, welKe was ontstaan doordat de opvarenden van een der trawlers weigerden naar zee te gaan in verband met het feit, dat er nog steeds geen overeenkomst is tusschen de reeders en de organisaties over een nieuw contract. De visschers verlangden een be spreking met hun besturen. Hieraan werd voldaan en in deze bespre kingen hebben de organisatiebesturen de zee lieden aangeraden te gaan varen, omdat zij anders contractbreuk zouden plegen. Alle booten zijn daarop naar zee gegaan, al vertrokken sommige dan ook niet op het vastgestelde uur. - f* j Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft een delegatie van Roemeensche pad vinders, onder aanvoering van kroonprins Michael, haar Kerst- en Nieuwjaars- wenschen aan koning Carol aangeboden. Magere resultaten der visscherij in Lauwerzee en Dollart. Visscherij in het IJselmeer was bevredigend. De af deeling Visscherij en van het Depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand November 1-936. In de Zuid-Hollandsche stroomen en zee gaten werd de visscherij drukker, in de Lau werzee en den Dollart en in de Waddenzee en het niet-afgesloteii gedeelte van de Zui derzee daarentegen minder druk uitgeoefend dan in November 1936. De geldelijke uitkomsten der visscherij in het IJselmeer en de Zuid-Hollandsche stroo men en zeegaten waren beter, die in de Lau werzee en den Dollart en in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee daarentegen slechter dan in Novem ber van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 617.986 (1.566.174) K.G. en f 7.441 (f 24.004), in de Waddenzee en het niet-af gesloten gedeelte van de Zuiderzee 3.048.337 (3.017.986) K.G. en f 40.836 (f 55.659). in het IJselmeer 82.019 (33.078) K.G. en f 26.286 (f 15.832), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 261.891 (317.156) K.G. en f 22.015 (f 21.379). Uit Zeeland werden verzonden 1.767.191 (1,374.225) oesters ter waarde van f 119.668 (f 81.457) en 5.699.823 (5.582.694) K.G. mosselen ter waarde van f 137.477 (f 135.501). In het IJselmeer was de aalvisscherij met kuil- en kornetten van weinig beteekenis meer, terwijl ook met de aallijnen en fuiken slechts geringe vangsten werden gemaakt. De botvisscherij met staande netten leverde, op enkele gunstige uitzonderingen na, kleine vangsten op. De spieringvisscherij met sleep netten leverde voor de visschers van Elburg en Harderwijk vooral in de tweede helft der maand gunstige resultaten op. In het Noor delijk gedeelte van het IJselmeer was deze visscherij niet loonend. De visscherij op snoekbaars leverde zoowel met staande net ten als met sleepnetten zeer ongelijke vang sten op. De beste resultaten werden behaald tusschen Edam en Hoorn. De snoekbaars was over het algemeen mooi van stuk en bracht een beteren prijs op dan de vorige maand. Verder werd in het IJselmeer nog wat baars, blei, karper en voorn gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kom men in de eerste helft der maand nogal wat spiering gevangen. De botvisscherij met het schutwant leverde in het begin der maand mooie vangsten op. doch later werd niet veel meer gevangen. Met het hoekwant en de staande netten was deze visscherij niet loo nend. De aalvisscherij had niets meer te be- teekenen. Het resultaat der visscherij op gar nalen. welke gekookt werden afgeleverd, was vooral in de tweede helft der maand weinig bevredigend. De visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt was enkele dagen in het laatste der maand loonend. De uit komsten der garnalenvisscherij voor de dro gerij waren over het algemeen niet bevredi gend. Van de mosselperceelen werden onge veer 1100 balen mosselen afgevischt, hoofd zakelijk voor de Rotterdamsche markt, ter wijl van het oesterperceel beoosten Texel 2000 K.G. Zeeuwsche en 1990 K.G. Fransche oesters werden afgevischt en naar Zeeland vervoerd. De verzending van mosselen van de natuurbanken naar Engeland was slecht. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door 11 Wieringervaartuigen uitge oefend. De wulken visscherij verliep over het algemeen niet loonend. De visscherij op ali kruiken bleef van weinig beteekenis. In de Lauwerzee leverde de garnalenvis scherij nog slechts weinig bevredigende re sultaten op. Door verschillende visschers werd beproefd met den raamkuil sprot (schardijn) te vangen, doch de vangsten be stonden bijna uitsluitend uit' bliek, welke aan de vischmeelfabrieken werd afgeleverd. De aanvoer van versche haring Dit seizoen meer dan 20 millioen. K.G.? De aanvoer van versche haring bedroeg j.l. Maandag 7978 kisten en gisteren 33£6 kisten. Nu de prijzen zoo laag zijn, kan spoedig het einde der haringvisscherij verwacht worden en spoedig zal het officieele cijfer van den totalen aanvoer in dit seizoen bekend wor den. Ongetwijfeld was deze aanvoer grooter dan ooit. Het is ons reds gebleken dat wij met onze schatting van 15 millioen K.G. veel te laag waren. De aanvoer zal zeker ver over de 20 millioén K.G. zijn, welke hoeveelheid tot nu toe in geen enkel jaar werd aange voerd. NOORDBOOTEN OP DE KUSTVISSCHERIJ. Doordat de prijzen voor tarbot en tong voortdurend hoog blijven, hetgeen tot uit drukking komt in de flinke besommingen der kustbooten, gaan enkele tusschenbooten als de Irene en Vios 5 ter kustvisscherij in plaats van op de Noordvisscherij. Dat inmiddels de kustvisscherij weer toe neemt, blijkt uit het feit, dat van de 8 trawlers die gisteren aan de markt waren, 7 kustbooten waren GEEN MARKT OP OUDEJAARS AVOND. Naar wij vernemen, zal deze week geen markt op het Willemsplein gehouden worden in verband met den Nieuwjaarsdag. De e.v. markt is Zaterdagavond 8 Januari. BURGERLIJKE STAND Bevallen: G. C. Broekkamp—Keijsper, z., Pelsstraat 15, Velsen; H. A. KwintWiersum z. „Stormveld", Velserduinweg 128 IJmuiden; G. Smitvan der Leden, d., Hageveldstraat 12, Santpoort; A. M. Rankevan Noort, z„ Meeuwenlaan 45 IJmuiden; G. Petersen-Buijs d., Kanaalstraat 114, IJmuiden; M. A. Ter voortSmolenaars z., Noorderdorpstraat 6 Santpoort; H. G. van Boon-van Schinkel, z„ Schaepmanlaan 17, Velsen. Overleden: J. Bakker, 71 j., weduwnaar van M. de Jong, Melklaan 78, Velsen-N. A. Westdijk 77 jechtgenoote van B. Zwartveld, Breesaap- straat 27, IJmuiden; W. Blok 3 m„ zoon van A. Blok, P. C. Hooftlaan 37, Velsen; J. G. Amelsbeek, 69 j., echtgen. van B. Swart, Pr. Steijnstraat 20 IJmuiden. (Het nieuwste Parijsche mode- snufje is een damessjaal, waarop omslagen van in de mode zijnde hoeken zijn afgebeeld.) De mode is wel vindingrijk. Dat valt niet te ontkennen. Maar zij stelt nu weer iets te kijk. Waaraan een mensch moet wennen. Als altijd naar iets nieuws op zoek, Wist zij nu te bedenken, De vrouw een boekenomslagdoek Als halssieraad te schenken. Ik noem dit nu een halssieraad, Om in den toon te blijven. Hoewel ik het als halsmisdaad Bij voorkeur zou omschrijven. Men maakt natuurlijk voor het boek, Door de modieuse dame Beter dan huis-aan-huis bezoek Een nek-aan-nek reclame Maar boekomslag en doekomslag Zijn toch verscheiden zaken, En. als ik zoo eens zeggen mag, Met zeer verscheiden taken. Gebruik j' een boekomslag nu als Een damesomslagdoekje, Dan breng je 't arme boek om hals En gaat buiten je boekje. Enfin, ook dit duurt vast niet lang, Dan gaat men weer aan 't zoeken, Het boekomslag blijft slechts in zwang Om kort succes te boeken. P. GASUS. NOG MEER KALENDERS. Het aantal kalenders dat ons ditmaal werd toegezonden was veel grooter dan andere jaren, want na de eerste zending, waarover wij reeds schreven, mochten wij nog een heele verzameling ontvangen. Daarvan noemen wij allereerst de duide lijke en practisehe weekkalender van de Schoenmakerij „De Econoom", die ook nu weer een plaatsje in ons kantoor krijgt. Door tusschenkomst van Corn. Janus en Zn., ontvingen wij een handige zak-agenda van de Eerste Nederlandsche, ook een onmis baar voorwerp voor kantoor- en zakenmen- schen. De R.V.S. geeft een sierlijke 3-bladige ka lender uit met reproducties van schilderijen van Karei van Veen. Een mooi stukje druk werk. Het plaatje van het eerste blad „Kindje in de wieg", wordt zeker bewaard. Forsch van toon en formaat is weer de maandkalender der Nederlandsche Spoor wegen. De twaalf bladen zijn versierd met reproducties van schilderijen van Heyenbrock die deze ongetwijfeld in opdracht der directie heeft vervaard. Een prachtige kalender, elke plaat is een lijstje waard. Een andere bekende is de maandkalender van Radio-Holland. De uitvoering is ongeveer gelijk aan die van 1936, duidelijk en mooi met de wereldbol die door de radio omspannen wordt en daarbij een symbolische teekenini van de onbegrensdheid der radio-telegrafische verbindingen met schepen en vliegtuigen. De N.N. Verzekering Mij. „Sint Petrus", een debutant op onze tafel, brengt een han dige 6-bladige maandkalender met reproduc ties van kerken. Een kalender voor den visch- handelaren, want de vastendagen zijn er op aangegeven. Jac. Nierse, Frans Naereboutstraat 59 al hier geeft een kalendertje uit, dat bij uitstek geschikt is voor de kinderkamer. Op een fijn gekleurd schildje is in relief een vogelblokje aangebracht en daarvoor zingt een roodborstje zijn hoogste lied. Erg lenteachtig is ook het schild van de kalender voor Penner's Brandstoffenhandel een vruchtboom in bloei, bloeiende tulpen velden, een landhuisje en daarlangs een Hol landse h slootje. En dan ten slotte de agenda van de Kenne- mer Apotheek met vloeilegger Deze hebben we reeds ingewijd, want ze kwam ons juist van pas. De agenda biedt gelegenheid tot het maken van aanteekenin-gen en verder vindt men daarin de tarieven der posterijen, de feestdagen en natuurlijk een dienstrooster dei- apotheken. Bedragen van ƒ50.— tot ƒ500—. Geh. pers. met vaste betrekk., ook zonder borg. Indien geen vaste betrekk. op polis met afkoopwaarde. TARIEVEN WETTELIJK VASTGESTELD. Vr. prospectus. (Zegel v. antw.). Kantoor SCHNEEVOOGTSTR. 7, Tel. 17081 N.V. Credietb. „AMSTERDAM-HAARLEM" (Adv. ingez. MedJ KERSTFEEST O.K. ZONDAGSSCHOOL. Het Kerstfeest van de Oud-Katholieke Zondagsschool, dat in het gebouw voor Chris telijke Belangen werd gevierd, mag wel ge slaagd heeten, want niet alleen dat de kin deren ervan genoten hebben, maar ook vele ouders en vooral des avonds was dit het ge val, hebben mede het Kerstfeest gevierd. Des middags was dit Kerstfeest onder leiding van kapelaan Jans, die als kerstver haal had gekozen „De kerstklokjes van vader Peter", dat elk van de jongere kinderen met de grootste aandacht volgde. Des avonds sprak pastoor Th. Moleman het openingswoord, waarbij hij dank bracht aan allen die hebben medegewerkt dit kerstfeest voor de kinderen tot een waar genot te maken De heer P. C. Tol, leider van de Zondags school, sloot zich hierbij aan en ging in ge bed voor. Hierna zongen de kinderen eenige liederen uit de Westhill-bundel en werd een speel lied je uitgevoerd door een aantal jongens.. Een vogelliedje door meisjes uitgevoerd en met mooie zang getuigde van een goede voor bereiding. Nadat aan de kinderen een versnapering was uitgereikt las pastoor Moleman het kerst verhaal „In den mensch een welbehagen". Met gretigheid werd dit verhaal van den on- deugenden Heggehannes, die toch later bleek een goede inborst te hebben en een lief kind te zijn, door de kinderen zoo goed als door vele ouderen, met aandacht gevolgd. Een kerstlied voorafgegaan door een trac- tatie aan de kinderen, werd gevolgd door een heel mooi door een aantal meisjes gespeeld kerstspel „De Kerstklok", dat voor "de kin deren een zeer mooie strekking van liefdé en genegenheid Inhield. Daarna volgde na het zingen der kinderen de uitdeeling van de geschenken voor het trouwe bezoek, hetzij aan de Zondagsschool en kerk, waarbij de verdiensten der kinderen werden opgesomd. Zonder twijfel is èn door kinderen èn door de ouders dit oud-katholieke kerstfeest op waardige wijze gevierd, waartoe de reeds ge noemde hulp van de verschillende leidsters zeker veel heeft bijgedragen. Nederland en Abessynië. ROME, 27 Dec. (A.N.P.) De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani acht het belang der verklaringen van den Neder- landschen minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, binnen het kader der Europeesche betrekkingen, zeer groot. Tal van staten hebben reeds de Itallaansche verove ring erkend. Andere, zooals Nederland, hebben hun neiging tot definitieve erkenning betoond. Het is dus allerminst waar, dat de Westersche mogendheden van deze erkenning worden weerhouden door de houding der kleine sta ten, aldus de schrijver. De houding der Wes tersche mogendheden daarentegen heeft zekere kleine mogendheden er van weerhouden tot een erkenning over te gaan. De Nederland sche verklaringen hebben openlijk de nood zakelijkheid van de erkenning der verovering van Abessynië door Italië uitgesproken om de betrekkingen met Italië te verbeteren. KINDERRIJK GEZIN DOOR MUSSOLINI ONDERSCHEIDEN. ROME, 28 December (Stefani). Op het vernemen van het bericht, dat een vrouw uit het volk haar twintigste kind ter wereld heeft gebracht, heeft Mussolini haar onmiddellijk drieduizend lire gezonden en aan den gou verneur van Rome opdracht gegeven te zor gen voor een goedbetaalde betrekking voor den echtgenoot en geriefelijke huisvesting voor het geheele gezin. Een geweldige brand heeft naar men in ons blad heeft kunnen lezen, het theater „Vox" in Boekarest in de asch gelegd. Het enorme gebouw stortte gedeeltelijk in. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 28 December 1937: F. van Coezand, timmerman,, wonende te Velsen-Noord, Melklaan 14, Curator Mr. E. van Tuinen te Driehuis, gemeente Velsen. B. Meyland, bloemist, wonende te Heems kerk. Jan van Cuykweg 14. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. A. van Hattum, zonder beroep, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Terrasweg 55. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Jacobus Franciscus Klooster, caféhouder, wonende te Haarlem, Reltzstraat 8. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: H. D. Aartsen, garagehouder, wonende te Bloemendaal, Bosch en Duinlaan 30. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. J. N. Roozendaal, broodslijter, wonende te Wormer. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. Door het verbindend worden der Uitdeelings lijst zijn geëindigd de faillissementen van: Roelf Nieborg, winkelier in huishoudelijke artikelen, voorheen wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, thans te Santpoort, gem. Vel sen, Curator Mr. L. V. Hoog, te Haarlem. R. A. Cazemier, bloemist, wonende te Aals meer. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1