t Kunst in Haarlem en daarbuiten. WENSCHT IJMUIDER COURANT GELUKKIG NIEUWJAAR WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 Wettelijk geregeld verscliooniiigs recht voor den journalist gewenscht? Ned. Journalisten Kring roept een commissie in het leven. Het bestuur van den Ned. Journalistenkring- heeft besloten, een commissie in het leven te roepen, welke het bestuur zal rapporteeren over de vraag of het wenschelijk is. dat een wettelijk geregeld verschooningsrecht voor den journalist tot stand komt en zoo ja, hoe een dergelijke wettelijke bepaling zou moeten luiden. De heer jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, vice-president van de rechtbank te Rotterdam, oud-redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, heeft zich bereid verklaard de lei ding dezer commissie op zich te nemen. De commissie bestaat verder uit de heeren mr. J. F. E. Belinfante, plaatsvervangend di recteur van het Persbureau Aneta, Den Haag, mr. A. J. Hankes Drielsma, advocaat en pro cureur te Rotterdam, D. Hans, hoofdredacteur van De Avondpost, Den Haag, mr. dr. G. J. v. Heuven Goedhart, hoofdredacteur Utrechtsch Nieuwsblad te Bilthoven, G. P. J. van Over- beek, redacteur van de Arbeiderspers te Am sterdam, mr. L. J. Plemp van Duiveland, eere voorzitter van den Kring, te 's-Gravenhage, G. Polak Daniels, parlementair redacteur van Het Vaderland, te 's-Gravenhage en mr. M. Rooy, secretaris van de hoofdredactie der Nieuwe Rotterdamsche Courant te Rotterdam. Jongen tusschen kipkar en muur bekneld geraakt. Bij het spelen met kipkarretjes op het ter rein van de steenfabriek der firma Geldens te Kerkdriel, is Dinsdagmiddag het 11-jarig zoontje van de familie Ackermans aldaar be kneld geraakt tusschen een karretje en een muur. In hoogst ernstigen toestand is de jongen naar het Liefdegesticht te Kerkdriel vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Botsing tusschen twee auto's. Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Vóór verlaging der leerlingen schalen. Congres te Rotterdam. De bond van Nederlandsche Onderwijzers congresseert te Rotterdam. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. P. W. van der Sluis, zei in zijn openings rede, dat er een periode achter den rug ligt, welke onder den naam van noodzakelijke be zuinigingen een afschuwelijke afbraak heeft gebracht. Spr. moest ontkennen, dat het fi nancieel onmogelijk is althans een zeer be langrijk deel van de aan het onderwijs toege brachte schade te herstellen. In de officieele mededeelingen van het mi nisterie van onderwijs, is door den bond ijve rig gezocht naar de positieve resultaten van het dit jaar gevoerde beleid. De uitkomst be wees, dat wij in de onderwijswereld nog leven in de .zeven magere jaren". Een klein licht punt werd gevonden in de wijziging van het K.B. betreffende de verlofregeling. De bond verheugt zich voorts over de aanneming van de motie Moller in de Tweede Kamer. In de derde plaats was spr. dankbaar dat voor 1938 de leermiddelenmisère in de gesa neerde gemeenten minder ernstig zal zijn. Onrecht noemde spr. hetgeen de gehuwde on derwijzeres wordt aangedaan. De minister heeft zijn normen aanzienlijk verlaagd ten gevolge waarvan in den loop van 1938 ander maal 75 ontslagen zullen vallen. Vijftien van de 23 voorstellen voor den eer sten congresdag werden behandeld. De afdee- ling Den Haag stelde o.m. voor, dat in de L.O.- wet de bepaling zal worden opgenomen, dat de overgang van het gewoon lager onderwijs naar het middelbaar, voorbereidend hooger, U.L.O.- en vakonderwijs alléén plaats zal heb ben na het zevende leerjaar. Het hoofdbestuur antwoordde hierop, dat het zich reeds lang heeft uitgesproken voor de zevenjarige grond- school. Het voorstel werd dan ook bij accla matie aangenomen. De af deeling Arnhem stelde voor een krach tige actie te voeren voor vervroegde pension- neering (55 jaar) in het bijzonder voor de vrouwelijke collega's. De vergadering keurde dit goed, alleen voor zoover de vrouwelijke collega's betreft. Een motie van de landelijke jongerencom- missie, houdende een verzoek aan het hoofd bestuur om een versterkte actie te voeren voor verlaging van de leerlingenschalen, en verder alle maatregelen te nemen, die noodig zijn om te komen tot ordening van de onderwij zersopleiding werd z.h.s. aangenomen, evenals een motie van het landelijk groepsbestuur voor het voorbereidend onderwijs betreffende den meer dan chaotischen toestand van genoemd onderwijs. Tot slot werd behandeld een motie, waarin de bond zijn diepe teleurstelling uit spreekt over de regeeringsverklaring, dat de leerlingenschalen nog niet verlaagd kunnen worden en zijn bezwaren handhaaft tegen de bestaande leerlingenschalen, die voor de ze delijke en intellectueee vorming der school jeugd fatale gevolgen hebben, en waarbij het 'hoofdbestuur wordt opgedragen met alle ten dienste staande middelen en onverminderde kracht de actie tot verbetering voort te zetten. Najaarsvergadering R.-K. Werk- liedenverbond. Nadat de heer A. C. de Bruyn Dinsdag de najaarsvergadering te Utrecht van het R.K. Werkliedenverbond had geopend, werd de actueele onderwijskwestie aangesneden. De voorzitter deelde over deze kwestie aan de vergadering mede, wat de heer Suring na mens de R.K. fractie van de Tweede Kamer tot den minister had gezegd. De heer de Bruin merkte hierbij o.a. op: „minister Slotemaker heeft in de Tweede Kamer, naar men aanneemt, officieel namens de regeering een afwijzing doen hooren, of dat wel heelemaal juist is, laat ik daar. Voor defensie heeft de regeering wel het geld kun nen vinden. Waarom dan ook niet voor deze belangrijke kwestie? Aangaande de wettelijke werkloosheidsvoorziening deelde de voorzitter mede, dat met de drie groote arbeidscentrales overleg wordt gepleegd. Binnen afzienbaren tijd hoopt men dan tot een overeenkomst te komen. Behandeld werd het concept-plan inzake de arbeidersvrouwen-organisatie. Aalmoeze- nierv. d. Made gaf hierover nog een nadere toelichting. Het conceptplan werd goedgekeurd. Het nieuwe Verbondsgebouw. Het voorstel om het Verbondsbestuur te machtigen tot aankoop van den noodzake lijken grond en het bouwen van een nieuw kantoorgebouw werd bestreden door den heer v. d. Brink, vertegenwoordiger van den Me- taalbewerkersbond. Spreker gaf een nadere toelichting van het door zijn bond ingediende amendement. Het amendement werd na bespreking inge trokken waarna het voorstel van het bestuur werd aanvaard met 39 stemmen voor en 2 tegen. De vergadering werd hierop geschorst tot heden. Eén der bestuurders doodelijk gewond. Op den rijksweg tusschen Ede en Arnhem ter hoogte van de Ginkel zijn Dinsdagmiddag tegen vier uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de twee bestuur ders, de heer J. Hille uit Soest kreeg ernstige verwondingen, zoodat hij in levensgevaarlijken toestand naar het Juliana ziekenhuis te Ede werd vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. De andere bestuurder liep slechts enkele ontvellingen op. Prijzencontract is bindend. AMBTENAAR VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON MISHANDELD. Toen Dinsdagavond omstreeks half zes een ambtenaar van den dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Amsterdam huiswaarts keerde, werd hij nabij zijn woning opgewacht door een 40-jarig los-werkman, die hem on verhoeds aanviel met een graanschop, waar mede hij den ambtenaar een bloedende hoofd wonde toebracht. De dader, die daarop ge arresteerd werd, is met den aangevallene naar het bureau aan de Stadhouderskade overge bracht, waar proces verbaal van het gebeurde werd opgemaakt. De getroffene is aan ge noemd bureau verbonden en kon naar zijn woning terugkeeren. De dader is na verhoor op vrije voeten gesteld. i te vroeg?.... Integendeel, want als u nu niet onmiddellijk voor'n fietsachterlicht zorgt, dan zou 't beslist géén goed begin worden, wat 1938 brengt I (Evenmin trouwens als voor den -automobilist, die z'n verlichting niet in orde brengt.) Saenredam op de Rotterdamsche Kersttentoonstelling. Vrijdag voor Kerstmis is in het nieuwe Boymans-museum van de Maasstad de tra- ditioneele Kersttentoonstelling geopend, die ditmaal aan de werken van Pieter Saenre dam, ook ons Haarlemmers zoo dierbaar, ge wijd werd. Voor dezen zoo bijzonderen kun stenaar is de laatste jaren, ook kunsthisto risch, een grootere belangstelling gewekt: wij herinneren aan de monografie van de Utrechtschen heer Swillens, die hier voor de vereeniging Haerlem ook over Saenredam kwam lezen, en wiens later verschenen boek werk hier ook door ons besproken werd. De schilderijen van den meester zijn niet talrijk, een Rotterdamsche expositie van uit gebreidheid der Jeroen Bosch- en Vermeer tentoonstellingen was niet te verwachten en bij de betrekkelijke beperktheid van Saenre- dam's genre zou die waarschijnlijk niet eens dien prettigen varieerenden indruk teweeg ge bracht hebben, die nu met ruim twintig schil derijen en een zestigtal teekeningen bereikt is. Het Haarlemseh Gemeente-archief heeft tot dat laatste gedeelte der expositie op be langrijke wijze bijgedragen en aan de schil derijen is meer dan een derde gedeelte aan Haarlemsche voorstellingen gewijd, alles bij elkaar reden te over voor ons om in dit Rot- terdamsch festijn belang te stellen. Dat wij desondanks voor.ons wekelijksch plaatje een teekening met een Utrechtsch onderwerp: den Domtoren met de Oude Gracht aldaar, uitkozen vindt zijn grond in de aantrekkelijkheid die van deze teekening uitgaat. Ze hoort thuis in Utrechts Gemeente Archief en is dus den Haarlemsehen kunst vrienden waarschijnlijk minder bekend. Ze is minder louter architectonisch ge construeerd dan de meeste andere teekenin gen van den meester en heeft curieus ge noeg een zoo sterk eigenaardig romantisch karakter dat het met een lithographische tee kening van Bonington uit het begin der ne gentiende eeuw zou kunnen gelijk gesteld wor den, als Saenredam-zelf er met zijn gebrui kelijke nauwkeurigheid niet op het aange- teekend dat hij haar „in 't Jaer 1636 den 15 October binnen Uyttrecht volteijkent" had. Behalve de architectonische vastheid van tee kenhand heeft dit werk een sterke zuiver schilderlijke bekoring en ook door die com binatie kan men in den Hollander een inte ressanten voorlooper van Bonington en zijn kring zien. Ragfijn zijn alle détails verant woord, doch ze verstoren nergens de rust van het groot-gehouden geheel en als compositie, als vulling van het staand-rechthoekig kader is dit een waarlijk prachtig blad. Er zijn er zoo meerdere hier bijeengebracht. Die van den Cuneratoren te Rhenen is niet minder in teressant, die van het Amsterdamsch stad huis, vóór den brand, van meerdere tentoon stellingen bekend, is zelfs in nog grooter mate romantisch van aard. En dat terwijl men Saenredam altijd den meest puriteinsch-Pro- testantschen kerkenschilder van zijn tijd hoort noemen. Dat is een even aanvechtbare classi ficatie als de soortgelijke, die men-op Johan nes Bosboom wel wilde toepassen. Als Saenre dam het interieur van den Sint Jan in Den Bosch schildert, is hetgeen zijn oogen aan schouwen iets geheel anders dan Belangrijke uitspraak voor het bakkersbedrijf. De Amsterdamsche rechtbank heeft Dinsdag vonnis gewezen in een zaak van het federatie bestuur voor het Amsterdamsche bakkerij - bedrijf contra een slijter-bakker, die het prij zencontract had geteekend, doch zich niet aan de bepalingen er van hield. Deze bakker leverde aan een aantal weder- verkoopers brood zonder dat deze in het be zit van een slijtersvergunning waren en liet door hen het brood verkoopen onder den vast- gestelden prijs. Het federatiebestuur had hem deswege bij bindend advies opgelegd de betaling van een schadeloosstelling groot f 250 en f 10 voor eiken dag. waarop hij met deze handelingen doorging. De bakker weigerde te betalen of zijn handelingen te staken. Hij is daarop ge dagvaard en gisteren veroordeeld tot -betaling- van f 250 en 70 maal f 10 met de wettelijke renten van den dag der dagvaarding af tot dien der voldoening, alsmede tot f 10 voor eiken dag, waarop hij na 3 November 1937 zou zijn doorgegaan of doorgaan met de leve ring van brood ten wederverkoop aan ieder der vijf slijters, aan wie hij brood leverde, benevens in de kosten van het geding. De rechtbank overwoog, dat het contract niet nietig is, zooals gedaagde het had betoogd, daar het geen onzedelijk doel heeft, wijl toch blijkens de considerans het doel is het verkrij gen van een „redelijken" broodprijs en gedaag de stelt niet. dat een redelijke broodprijs was overschreden of bereikt, maar erkent zelf, dat de broodprijs zich op een onredelijk laag peil bewoog. Ook is het contract niet nietig, omdat de belangen van de bona fide slijters, volgens het bepaalde in artikel 2, niet worden geschaad. Gedaagde betoogde verder, dat in het con tract geen opzeggingstermijn was opgenomen. Echter geldt het contract, zoolang de federatie bestaat, die voor één jaar is opgericht. Volgens de rechtbank is niet in te zien, waarom het contract nietig zou zijn, omdat de vereenigin- gen, die de federatie hebben opgericht, over de verlenging beslissen. Gedaagde kan lid worden van een dier vereenigingen en daarin zijn invloed uitoefenen tegen verlenging. Ver der beriep gedaagde zich er op, dat de bepa ling van artikel 1 (het bestuur stelt de brood prijzen vast) het contract nietig zouden ma ken. Ook dit argument is afgewezen, wijl geen feiten zijn gesteld, waaruit zou moeten vol gen, dat het bestuur misbruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid om naar redelijkheid de broodprijzen vast te stellen. Het prijzencon tract is dus geldig. Tenslotte beriep gedaagde zich er op, dat de schadeloosstelling was vastgesteld op het vermelde bedrag, mede omdat het bestuur kosten voor' extra-controle had moeten ma ken, hetgeen hij in strijd met artikel 10 oor deelde en dat in wezen een boete zou zijn, die door den rechter gematigd mag worden naar de draagkracht van gedaagde. De rechtbank oordeelde, dat het hier geen boete betrof, maar een schadeloosstelling, zoo dat voor moderatie geen plaats is en de draag kracht van gedaagde geen rol speelt en daar artikel 14 bepaalt, dat de schadeloosstelling ex aequo* et bono moet worden vastgesteld en blijkens mededeeling namens eischers bij pleidooi, speciale controlekosten moesten wor den gemaakt, die als schaden moeten worden beschouwd, komt die extra-controle ten laste van gedaagde. Gedaagde ontkent tenslotte niet, aldus de rechtbank, dat hij op een zitting van het be stuur heeft aangeboden, zijn geïncrimineerde handelingen te staken ep hem is toen aange zegd, dat, als hij dat deed, met het bestuur over de bedragen der schadeloosstelling te spreken viel, maar hij daarna toch met zijn strafbare handelingen is voortgegaan. De vordering werd daarom toegewezen en het vonnis uitvoerbaar bij voorraad verklaard. uw vrienden en cliënfèle een door middel van de Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van VRODAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUW3AARSWENSCHEN in de Dmuider Courant opnemen volgens het tarief van 25 cent voor het minimum van drie regels, elke regel meer 10 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. NIEUWJAARSADVERTENTIëN worden aangenomen DMUIDENKantoor IDmuider Courant, Kennemer- laan 42; A. POSTHUMUS, Schoolstraat 15; 3. DE VLUGT, Alex. Bellstraat 21. IJMUIDEN-OOSTA. PALS, Groeneweg 54; K. WESSE- LIUS Dr., Zeeweg 55 rood; 3. VISSER, Alb. Cuypstraat 17. SANTPOORTR. PALS, Hofgeesterweg 2C. SLINGER, Kerkpad 26. VELSEN-NOORDA. DI3KSTRA, Wijkerstraatweg 281. Opschudding in een bioscoop. Magnesium-poeder vatte onverwachts vlam. In het Rembrandttheater te Utrecht heeft zich Dinsdagmiddag tijdens de voorstelling- een ongeval voorgedaan, dat, gezien de om standigheden, gelukkig goed is afgeloopen. In het programma worden op het tooneel eenige goochelnummers vertoond. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van magnesiumpoeder, dat door middel van een electrische vonk tot ont steking wordt gebracht. Toen nu de directeur van het theater, de heer Kamperdijk, achter het filmdoek bezig was de noodige voorberei dingen te treffen, ontvlamde onverwachts het manesiumpoeder. Het publiek in de zaal schrok hevig en wilde het gebouw ijlings verlaten, in de meening, dat er brand was ontstaan. Gelukkig was dit niet het geval. Het perso neel wist de toeschouwers spoedig te kalmeè- ren, zoodat de voorstelling na een kort opont houd kon doorgaan. De heer Kamperdijk kreeg slechts lichte brandwonden. DE HEER D. O. NOREL BEëEBOIGD. H.M. de Koningin heeft Dinsdagavond ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage, den heer D. O. Norel beëedigd als lid van de algemeene rekenkamer. nuchterheid van de kerk van Assendelft, met de wonderlijke sereene ruimte die hij daarin tot uitdrukking brengt: doch, evenals latei- Bosboom, ziet hij beide zonder vooringeno menheid, louter als schilder en geniet van den klaren lichtval hier evenzeer als van de ge- compliceerden kleurwerkingen ginds. Zoo in het voorbijgaan bemerkt men alweer hoe zeer alles goede kunst onderling verwant blijft, ook al scheiden honderd en meer jaren de data van hun ontstaan. Dat groot interieur van den Sint Jan, in gezonden door de firma Hoogendijk te Am sterdam, vertoont in het centrum het hoog altaar dier kerk, waarop een groot schilderij geplaatst is, dat door Abraham Bloemaert ge schilderd, in Saenredam's tijd daar aanwe zig was en thansin het Louvre te Parijs hangt. Dit belangrijke werk van Saenredam is, naar ik meen, nog niet in de litteratuur ver meld en dus voor de bezoekers een verrassing. Er zijn er meerdere. Zoo bijvoorbeeld de veel zijdigheid der kleurarrangementen bij dezen schilder, waarop door de uitnemende wijze waarop de tentoonstelling gehangen is, hier sterk de aandacht valt. Er is een interieur van de klare de St. Jacobskerk te Utrecht dat men een symphonie in grijsblauw zou kunnen noemen; in de genoemde kerk van Assendelft treft de zuivere oplossing van een vlak bruin tusschen witte muren en een lei-blauwen voorgrond; diepe, bonte kleuren houden het sterk uit te gen het goud van hangtapijten in de Maria - kerk te utrecht. Zoodat met deze ruim twintig schilderijen op artistieke wijs gedemonstreerd wordt dat Saenredam behalve een buitenge woon architectonisch teekenaar ook een schilder van hooge qualiteit was. Hij was een man van grooten ernst en liefde voor .zijn vak. Als velen grooten was niets hem te gering. Hij doet aan Dürer denken als hij planten en bloemen: een „botterblom", een „artisock", een „rhabarberplant", naar 't leven portretteert en hij is roerend van bescheiden denheid als hij op zijn studiebladen nog ande ren goeden raad geeft. Zoo noteert hij op zijn aquarel: „Als men blommen ofte kruyt na 't leven wil maken soo set het kruyt ofte blom eerst wat tijt evooren int water, soo sal 't sehoonder ende rechter op staen". De Boymans-expositie blijft tot eind Ja nuari geopend. Wien het schikt zij gera den, haar te gaan zien. J. H. DE BOIS. Regeering antwoordt Eerste Kamer Wij ontleenen aan de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot het brengen van veranderingen in de Grondwet: Naar de meening van sommige leden heeft de regeering bij het indienen harer voorstel len gefaald. Zij hebben deze conclusie ge trokken uit het feit, dat twee der ingediende wetsontwerpen naar hun oordeel de twee belangrijkste niet de in de Grondwet ge- eischte gequalificeerde meerderheid van .stemmen in de Tweede Kamer hebben ver kregen. De regeering kan de conclusie niet aan vaarden. Deze is niet in overeenstemming met de voorgeschiedenis dezer herziening. Op wij ziging van de Grondwet is het eerst aange drongen in de Tweede Kamer. De instelling van de staatscommissie is ge volgd, waarin naast even zooveel uitnemende kenners van ons staatsrecht, de leiders der groote politieke partijen in de Tweede Kamer zitting hadden. Mag nu aan de regeering voor de voeten worden geworpen, dat zij heeft gefaald, toen zij voorstellen tot Grondwetsherziening heeft ingediend, waar de drang naar herziening on weersproken uit den boezem van de volksver tegenwoordiging zelf is voortgekomen en zij zich bij haar voorstellen heeft aangesloten bij een staatscommissie samengesteld als boven geschetst? De vraag stellen is haar beant woorden. De inhoud der voorstellen, zooals zij daar liggen, zou niet van genoeg gewicht zijn, om een herziening der Grondwet te wettigen. De regeering acht dit oordeel niet billijk. Of te recht de procedure tot herziening van de Grondwet is ingezet, moet worden beoor deeld naar de voorstellen, zooals zij door de regeering zijn ingediend. Dat de voorgestelde wijziging terzake van het evenredig kiesrecht zou neerkomen op een verminking daarvan moet de regeering ont kennen, naar haar oordeel zal de wijziging de mogelijkheid openen, een betere werking te verzekeren van het parlementaire stelsel. Teeltplan akkerbouw 1938. 's-GRAVENHAGE, 28 December— Van be voegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken de teelt- en steunregelingen voor akkerbouwgewassen oogst 1938 heeft vastgesteld. Zooals reeds eer werd medegedeeld, is de richtprijs voor gemiddelde kwaliteit tarwe, ge leverd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Februari 1939 vastgesteld op f 10 per 100 K.G. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen dat de prijzen van rogge en gerst zich zullen bewegen tusschen f 7.25 en f 8.25 per 100 K.G., afgeleverd ter gewone marktplaats. Voor haver wordt geen richt prijs gegarandeerd. Zoolang zulks noodig wordt geoordeeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden gegeven. De regeling voor erwten en veldboonen zul len in groote trekken dezelfde zijn als die voor den oogst 1937, alleen ten aanzien van den richtprijs voor groene erwten zal in zoo verre een wijziging worden aangebracht, dat de richtprijs niet meer zal gelden voor erw ten van superieure kwaliteit, maar voor erw ten van gemiddelde kwaliteit. Aan de met granen en peulvruchten te be telen oppervlakte zullen geen beperkingen worden gesteld. De regeling voor aardappelen zal, uitgezon derd een verhooging van de teeltheffing van f 30 tot f 50 per H.A., in groote lijnen de zelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getroffen. Omtrent het areaal fabrieksaardappelen kunnen nog geen mededeelingen worden ge daan. Belanghebbenden zullen echter tijdig worden ingelicht. Voor suikerbieten zaP eenzelfde regeling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoe veelheid suikerbieten waarvoor de garantie prijs, welke op f 10.25 per 100 K.G. 'blijft be paald, zal worden uitgekeerd, zal geen wijzi ging ondergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden (ontginning e.d.) te ver- leenen garantie, welke niet ten laste van de andere suikerbiettelers zal komen. Aangaande koolzaad en den steun aan de griend, en rietcultuur werd reeds eer een be slissing genomen, waaromtrent toen mede deeling werd gedaan.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2