NIEUWJAARSWENSCHEN VOOR HET LICHTSCHIP «MAAS». OM EEN KIND Jeugdige schakers in actie tijdens de sehoolschaakwedstrijden, welke deze week te Bussum georganiseerd worden door de provinciale afdeeling Utrecht der «Vereeniging voor Schoolschaken in Nederland» i Tijdens de proefvaart van het bij «De Noord» te Alblasserdam voor rekening van de Braziliaansche regeering gebouwde motorvrachtschip «Garioca» op de Noordzee, werden Dinsdag aan de bemanning van het lichtschip «Maas» Nieuwjaarswenschen overgebracht, welke wenschen van versnaperingen ver gezeld gingen. De sloep onderweg naar het lichtschip Adelborsten uit Den Helder repeteeren het geweer-schermen voor den Marine-feestavond, het «Assaut». welke Dinsdagavond in den Dieren tuin te Den Haag plaats vond Dr. C. v. d. Berg (links), directeur- generaal der Volksgezondheid,speldt dr. Heijermans het onderscheidings- teeken van Officier der Oranje Nassau-orde op de borst bij diens afscheid als directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam In verband met de aanstaande blijde gebeurtenis aan het Hof wordt thans reeds druk gewerkt aan de versiering der verschillende gebouwen in de Residentie. Het aanbrengen van illuminatie aan den gevel van het gebouw der Amsterdamsche Bank De «Funi», de nieuwste baan, om sleden bergopwaarts te trekken, is te Wildhaus in Zwitserland geopend De Fransche minister van Arbeid, André Fevrier, doet mededeelingen aan de journalisten omtrent zijn conferentie met de delegatie der arbeiders in de levensmiddelenbedrijven inzake de huidige sociale conflicten FEUILLETON ROMAN VAN NORBERT GARA1. Nadruk verboden. 80) „Zeg eens, Nicolle, heb je ze alle vijf wel bij elkaar?" vraagt Danny met groofce oogen van verbazing. „Tienduizend pond en aandeel in de winst? Ik denk, dat Gordon me er voor de tweede maal zal uitgooien!" „Hoezoo voor de tweede maal?" En nu eerst vernemen de beide meisjes, dat Danny reeds vier dagen geleden ontslagen is. Merkwaardigerwijze echter verwekt deze verr? ""p.nde mededeeling bij haar geen grein tje i .elijden. Zij vertellen hem nogmaals wat hij te doen heeft, daarbij tenslotte in een fluistertoon overgaande, daar Bigs verstolen op den portier wijst, die bij de fabriekspoort heeft post gevat. En tien minuten later gaat Danny met op geheven hoofd, de teekening onder den arm den portier voorbij, wien hij uit. de hoogte toevoegt: „Mr. Gordon verwacht me". Het is nog niet zoo gemakkelijk bij den directeur te worden toegelaten. De secretaresse een slanke, hoogmoedige blondine deelt Danny kort en bondig mee, dat mr. Gordon een be langrijke conferentie heeft en daarbij niet mag worden gestoord. Hoe lang het onderhoud zal duren, kan zij hem niet zeggen. Derhalve blijft Danny niet anders over dan zich in de wachtkamer terug te trekken. Het eene kwartier na het andere gaat voorbij. Ein delijk, na een uur, hoort hij stemmen in de gang. Hij ziet twee heeren uit het privékantoor komen en twee seconden later bevindt hij zich' weer in het secretariaat. Daar wordt hem echter op hautainen toon meegedeeld, dat hij reeds bij den directeur-generaal is aangediend. Mr. Gordon heeft echter op het oogenblik geen tijd en laat hem verzoeken zijn wenschen schriftelijk kenbaar te maken. Danny schuift de hoogmoedige blondine de teekeningen nonchalant onder den arm en verzoekt haar even beleefd als dringend „die dingetjes" even aan den baas te laten zien. „Vermoedelijk zal menaar de directeur-gene raal dan wel een paar minuten van zijn kost baren tijd kunnen missen". Verbluft bekijkt de secretaresse de „din- itjes", overlegt een oogenblik, wat haar te doen staat, maar geeft er tenslotte de voor keur aan zich naar het privé kantoor te be geven. Tien minuten gaan voorbij eer zij terug keert, maar dan deelt zij' hem ook zeer voor komend mee, dat de directeur mr. Ward wenscht te spreken. Een gereserveerd knikje in de richting van de secretaresse, dan betreed hij met opge heven hoofd het domein van den machtigen leider der Estnafabrieken. Met groote voldoe ning constateert hij, dat de teekeningen uitge spreid op Gordon's schrijfbureau liggen. Hij groet niet, blijft bij de deur staan en kijkt zijn vxoegeren chef met vorschenden blik aan. „Wat zijn dat voor teekeningen?" snauwt Gordon. Danny wordt rood tot over zijn ooren. ,Jk denk, dat u de verklarende tekst in den rech terbovenhoek reeds zult hebben gelezen". Verder geen woord. Hij staat daar en ver roert zich niet-, wetend, dat de teekeningen voor zichzelf spreken en elk commentaar over bodig is. Eenige minuten lang zwijgen beiden. Gor don staart voor zich uit. Zijn gelaat, dat in profiel door de scherpe lijnen van het hooge gewelfde voorhoofd, de beenige, licht gebogen neus en de energieke, naar voren uitstekende kin aan een antieke Romeinenkop herinnert, maakt van voren gezien, een onedelen. zelfs valsch-boosaardigen indruk. Met een vluchtig gebaar biedt hij Danny een stoel aan. Dan zegt hij, met voorzichtige terughoudendheid, op den eersten blik te hebben gezien, dat de voor hem liggende tee keningen waarschijnlijk niet van belang ont bloot zijn. Waarschijnlijk, want men zou een en ander natuurlijk eerst eens wat nauwkeu riger moeten bekijken. Als mr. Ward over een week of nog beter over een dag of veertien eens terug zou willen komen, dan zou hij hem zijn bevindingen kunnen meedeelen. Danny is op dit antwoord reeds voorbereid. Het blijkt nu weer eens, dat het Nicolle niet aan doorzicht ontbreekt. Zij heeft hem voor uit gezegd, welke draai Gordon aan de zaak zou trachten te geven. Over veertien dagen terugkomen? Nee, mr. Gordon, daarin vergist u zich. U kunt toch anders zoo gemakkelijk tot een besluit komen, als het een ontslag be treft en zoo En zich nauwkeurig aan Nicolle's instructies houdend, antwoordt hij, dat het hem tot zijn spijt niet mogelijk is een week of veertien da gen te wachten. Het groote belang van zijn uitvinding (Nicolle en Bigs hebben hem uit drukkelijk ingeprent, dat hij de uitvinding als zijn geestelijk eigendom moet beschouwen) is zoo in het oog loopend, dat het elk verder on derzoek overbodig maakt. Innerlijk genietend, tracht hij de zeldzame situatie uit te buiten en terwijl hij, den an ders op een ongenaakbare hoogte troonenden „baas" spottend toelacht, zegt hij, op elk woord den klemtoon leggend, zich de zaak aldus te hebben voorgesteld, dat de Estna fabrieken de exploitatie van de uitvinding op zich nemen. Natuurlijk zou men hem, behalve een voorschot van tienduizend pond een be hoorlijk aandeel in de winst laten we zeg gen van minstens 25 pCt. moeten garandeeren. Als mr. Gordon echter van oordeel was, dat deze eisch onbillijk moest worden genoemd, tja dan zou hij zich tot zijn spijl met een andere firma in verbinding moeten stellen. Slecht uit sympathie —ondanks zijn ontslag was hij met zijn uitvindir" eerst bij de Estnafabrieken gekomen. En nóg gebeurt er niets bovennatuurlijks. De hemel stort niet in en evenmin treft een bliksemstraal den kleinen employé, die zich veroorlooft zoo'n toon tegen den directeur- generaal der Estna-fabrieken aan te slaan. Gordon zit achter zijn schrijfbureau in een houding alsof hij niets gehoord heeft; in ge dachten verdiept trommelt hij een roffel op het breede, mahoniehouten blad. Als terloops drukt hij met den wijsvinger op den knop van de electrische bel. De secretaresse treedt binnen. „Ik zal mr. Ward eenige vragen stellen", voegt Gordon haar toe. „Noteert u de vraag en het antwoord daarop!" Een zeer onbehaaglijk gevoel bekruipt Dan ny. Vraag en antwoord opschrijven? Dat lijkt wel, of hij tegenover den reehter-commissaris zit „Heeft iemand u bij het uitwerken van deze teekeningen geholpen, mr. Ward?" Een oogenblik aarzelt Danny. Dan zegt hij gedecideerd: „Neen!" „Er is dus niemand, behalve u iets van deze uitvinding bekend?" „Niemand!" „U verlangt van ons een voorschot van tien duizend pond en een aandeel in de winst van hoeveel zei u ook weer minstens 25 pro cent?" „Ja". „Als wij niet op uw voorstel ingaan, bent u dan van plan uw uitvinding een concurree- rende firma aan te bieden?" „Ongetwijfeld", zegt Danny, die zich steeds onzekerder voelt worden. „Het zou me natuur lijk spijten, als „Dank u!" valt Gordon hem in de rede. „Ik zal een en ander overleggen, mr. Ward. Het is nu half elf. Komt u over een uur terug, dat zal ik u mijn besluit mededeelen" Uit! Afgeloopen. Het onderhoud is beëin digd. Danny staat langzaam op en verwijdert zich met het onbestemde gevoel de zaak op de een of andere manier verknoeid te hebben. Dat zegt hij ook onmiddelijk openhartig tegen den kleinen Fred Bigs. die in de can- tine op hem gewacht heeft. Maar Bigs blijkt het niet met hem eens te zijn. „Wacht u eerst maar eens af, mr. Ward", zegt hij, terwijl hij zich vergenoegd in de han den wrijft. „Het komt mij voor, dat uw ver loofde Het schiet hem plotseling te binnen, dat miss Osborn bij hem de boodschap heeft achtergelaten, dat zij pas om één uur weer bij de Estnafabrieken terug kan zijn. Het lange wachten op Danny heeft Nicolle en Kitty ongeduldig gemaakt. Zij hebben besloten den tijd niet ongebruikt te laten 'voorbijgaan en nog een en ander te regelen om te voorkomen, dat Maud dien mid dag' door de politie zal worden afgehaald. Kitty kent de leidster van een Jeugd-insti tuut in Londen en is deze gaan opzoeken om met haar te overleggen. Nicolle heeft zich naar inspecteur Benett begeven. Bigs staat op en mompelt iets van een rijken Amerikaan, die in een park in de nabijheid op hem wacht. Als mr. Ward lust heeft om mee te gaan, kan hij kennis maken met een man, die er warmpjes inzit en de beste relaties onderhoudt met de Estna-fabrieken. Hij grijnst. „Den naam zult u al eens ge hoord hebben van uw verloofde. Hij heet Mit chell en is De glimlach besterft plotseling op zijn ge laat. De deur van de cantine is open gegaan en drie heeren treden het lokaal binnen. Ter wijl een van hen op Bigs toetreedt en hem een politiepenning onder de neus duwt. besteden de beide anderen al hun aandacht aan de plint, welke onder langs den muur loopt. Daar na begeven zij zich naar de keuken, waar men hen wat hoort rondscharrelen. „Wat is er aan de hand? Wat moeten die mannekes in mijn keuken?" vraagt Bies ver stoord. Maar de „mannekes" komen alweer naar buiten. Zij hebben blijkbaar reeds gevonden, wat zij zochten, want een hunner draagt iets, dat veel gelijkenis vertoont met een radio apparaat. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8