E Voor handige vingers Cosima Wagner ,een bijzondere Vrouw DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 Omzien, eer wij verder gaan EN Oudejaarslied begint: Oudejaar, o laat ons rusten, Omzien, eer wij verder gaan. Het is goed om dit „omzien, eer wij verder gaan" eenmaal per jaar te doen. om eenmaal in de 365 dagen van het jaar stil te staan en terug te kijken op den tijd die ach ter ons ligt. Omzien en stil staan, dank je wel, zal me nigeen zeggen, je kunt in dezen tijd niet omzien en stilstaan, dan is een ander je net- een paardlengte voorgekomen en dat haal je van je levensdagen niet meer op hem in. Niet stilstaan en omkijken, niet beschouwend over het afgeloopen jaar heenkijken, voort moet je, zonder omzien. Inderdaad, onze tijd verdraagt geen rus tige, contemplatieve geestesgesteldheid die den tijd neemt om het afgeloopen jaar te be schouwen, te ontleden en te bemijmeren. Net zoo min is er plaats voor sentimenteele „goede-oude-tijd-beschouwingen" die ge makkelijke tranen doen storten, en daardoor een schijn van gevoel wekken, maar die in wezen niet anders zijn dan genieten van op pervlakkige verdrietelijkheden. Wij moeten paraat zijn, wij moeten met onze beide beenen op den grond staan, wij moeten zorgen dat anderen ons niet voorbij komen in het leven maar wij moeten, om dit te bereiken, ook werken voor ons eigen innerlijk leven, en hard werken ook, anders komen wij er net zoo min. Orieineel rond kussen Eén van de middelen ons ons innerlijk te verdiepen en te verrijken is, om zoo nu en dan om te zien eer wij verder gaan, om onszelf tot stilstaan te dwingen en met open oogen en een eerlijk oordeei terug te zien op alles wat de afgeloopen tijdsperiode ons bracht. Te kunnen zeggen: daar deed ik goed aan. dat was glad verkeerd, dit zal ik moeten ver anderen, daaraan is nog heel wat te schaven, dat kan niet anders dan winst voor onzen geest opleveren, wanneer wij naast de mate- rieele belangen een minstens even groote plaats aan de geestelijke belangen willen in ruimen. Zeker, in dien tijd van terugblik zullen er misschien zijn. die ons voorbij schie ten, maar na deze opfrissching van ons ge moed halen wij ze gemakkelijk weer in, wij zijn immers rijker geworden dan wij voorheen waren, wij hebben aan diepte gewonnen, wij beseffen onze fouten beter en daardoor zijn wij al meer waard dan die anderen, die onder het ijlings vooi-tjakkeren nooit meer in de gelegenheid zijn, zichzelf eens binnenste buiten te keeren. Dat omzien, eer wij verder gaan, maakt de Oudejaarsavond ons gemakkelijk, omdat wij een periode afsluiten, als is 1 Januari 1938 dan ook precies eenzelfde dag als 31 Decem ber 1937. Maar de kalender wijst ons deze stilstand aan: het oude jaar is afgeloopen, richt uw blik terug en doe uw voordeel uit dien terugblik op dat wat achter u ligt. Het is goed dat in den snellen loop dezer tijden dingen van buitenaf ons zoo nu en dan dwingen stil te staan, anders zouden wij het weleens kunnen vergeten in het drukke leven. En laat het dan niet alleen een ophalen van herinneringen van dit jaar en van vroe gere jaren zijn. waartoe de Oudejaars avond ook zoo'n gereede aanleiding is, maar kom tot uzelf in stille oogenblikken, wees eer lijk tegenover uzelf, en probeer uw leven uit het afgeloopen jaar objectief te overzien. Om daarna met frisschen moed en werklust de taak van geest en handen weer op te ne men. E. E. J.—P. Om vlug te maken Als het plotseling gaat vriezen, blijken onze wanten en das niet tegen felle koude be stand. Willen we dit jaar nog voldoende be slagen „ten ijs" komen, dan is bijgaand gar nituur zeer vlug te maken. Wij hebben noodig 150 gr. wol, een paar aluminium breinaalden no. 3V2, 1 paar van no. 21/2 en 4 stalen breinaalden no. 10. Voor het sjaaltje zetten we op 32 st. Het wordt gebreid in den „patentsteek"; d.w.z. Ie pen: 1 recht, draad naar voren, 1 averecht afhalen. Breien we nu den volgenden steek weer recht, dan' komt er een lus over den afge- haalden steek. Alle volgende pennen 1 recht, draad naar voren 1 averecht afhalen, minderen, draad naar voren l averecht afhalen, minderen. Voor de mindering breien we den afgehaalden steek samen met de lus, die er over ligt. Na 160 pennen is het dasje af. We knoopen er korte franje aan bij eiken rechten steek. Wanten. We zetten 36 steken op, op pennen no. 3V'2 en breien 56 pennen patent steek. Daarna breien we 5 pennen 1 recht 1 averecht op 2 van van de stalen pennen. Vervolgens breien we 20 pennen patentsteek op pennen no. 2y2. Dan zetten we 12 steken van den kant af 6 steken op een draad voor den duim. Teruggaande zetten we er 6 nieuwe steken bij en breien nog 60 pennen patent steek. waarna we het werk op de helft breien, dubbel leggen en strak afkanten. De zijkanten van de want worden aan den verkeerden kant dichtgenaaid. Op de stalen pennen breien we nu den duim, die 18 st. wijd is. Na 20 toeren breien we een mindering aan 't eind van elke pen enz. tot Op speciaal verzoek van een onzer lezeressen geven we deze week als „extraatje" een idee voor een rond kussen, dat zeer gemakkelijk is te maken. En het is weer eens heel iets ander-s dan de meeste klaargekochte patronen. Moeilijk te teekenen? O neen, heelemaal niet. U bepaalt allereerst, hoe groot u het kus sen wilt maken en dan maakt u van stevig papier het patroon: eerst de cirkel, die in vie ren verdeelen en ieder vierde part netjes in drieën. Met behulp van passer en graadboog van zoontje of vriendje gaat dit al heel ge makkelijk! Nu wordt door prikken en doorstuiven of anders met een radertje maar in dit geval moet u dunner papier nemen! het pa troon op de stof overgebracht. 't Mooiste is hier een ondergrond van zwart laken of andere wollen stof, toch zal beige peau de peche zeker aardig staan en ook donkergroen is niet kwaad. Nu gaan we aan het werk De driehoeken bestaan uit stukjes rood vilt in fourniturenwinkels zeker verkrijgbaar die van boven mooi rond geknipt en van bin nen volgens 't patroon netjes uitgetand, zoodat de zwart (beige of groene) ondergrond te zien komt. Dan worden de roode driehoeken, waarvan u wel verscheidene gelijk kunt knippen, de stof geregen en zorgvuldig omgewerkt met kettingsteken van gele zij of borduurkatoen (gestreepte strookjes) vervolgens komt in de zwarte opening een slangetje van helgroene ketting- of steelsteken en het geheel wordt omgeven door een slangetje van wit, ook ket ting- of steelsteken naar verkiezing. In het midden komt een zwart rondje te zien, dat u desverkiezende voor de stevigheid nog met gele kettingsteken kunt afwerken. Het wordt versierd met groene steekjes en ge heel in 't midden komt- een wit zijden bolle tje of een combinatietje van „knoopjes", zoo als die in bloemetjes worden gewerkt, bijwijze van hartje (de draad een keer of vijf om de naald draaien en dan doortrekken). Onze kleintjes in den Winter Liefdevolle zorg maar geen angst in het koude jaargetij! We zitten alweer volop in den winter met zijn regen en gure stormvlagen, zijn mist en zijn ijs en sneeuw. En 't hart van menig jong moedertje is nu, ondanks haar veelgeprezen gezond verstand en de vele, vele voorzorgs maatregelen, tóch een tikje bezorgd voor de jongste lieveling, vooral wanneer het de eer ste is! De gevaarlijke perioden van het spenen, het tandjes krijgen, de veranderingen van diëet leveren gedurende de warme maanden heel wat meer moeilijkheden op dan in den win ter. Dit moge een troost zijn als we de heer lijke taak hebben een lief zuigelingetje van enkele weken oud door den winter heen te helpen. De allerkleinsten. vragen natuurlijk speciale zorgen: ze zijn nog zoo erg teer. Maar aan den anderen kant: hoe gemakkelijk kunnen ze worden be schermd! Ze bewegen nauwelijks, trappen zich niet bloot. We behoeven ze dan ook niet dik te kleeden, maar moeten wel zorgen voor voldoende dek en voor een goede kamer temperatuur niet te warm! zonder een spoor van tocht. Met het uitgaan moeten we in den winter terdege oppassen. De eerste wandeling, die in den zomer gerust een week na de geboorte al kan plaats hebben, wordt nu tot het einde van de eerste maand uitgesteld. Dan wachten we een drogen dag af met een straaltje zon en daarna nog een. Zoodra het kindje een beetje gehard is, moet het eiken dag uitgaan. Bij heel koud of vochtig weer zal de wandeling maar een paar minuutjes duren maar dan heeft het toch even een frisch neus je gehaald en dat is buitengewoon nuttig! Ook al moeten we er misschien een half uur van voorbereiding voor doorworstelen). Als het kleintje thuis gekleed is in een hemp je of flanelletje plus een truitje dan krijgt het voor de wandeling daarover nog een wollen truitje aan. Als het flink koud is, gaan er twee kruikjes, die we zorgvuldig met wollen luiers omwikkelen of in een dik molton kruikezakje doen, in den wagen en leggen we bovenop de wiegedekentjes meestal is één wollen dub belgevouwen en één satijn of satinet voldoen de nog een warm dekbedje. Hierbij moeten we echter niet overdrijven: een kindje, dat door te groote warmte transpireert, wordt zeer vatbaar voor kouvatten. Des nachts moet baby flink frissche lucht hebben. De kleeding kan dezelfde zijn als overdag, de beste kamertem peratuur is tusschen 16 en 17 graden en al heel gauw na de geboorte kan 's nachts een raam worden opengezet. Als de kamer heel klein is, zet men in de aangrenzende kamer of in den gang een raam open. Een klein kindje mag nooit in een droge of bedompte atmosfeer liggen. Een keteltje met water op de zachtjes brandende haard of kachel kan goede dien sten bewijzen. De woelwatertjes. Als het kindje ongeveer een half jaar oud is begint het zich 's nachts bloot te woelen en dan wordt de zaak voor moeder ingewikkelder. Niet zelden beginnen haar eigen nachten dan onrustig te worden uit voortdurende angst, dat haar lieveling kou zal vatten. Toch is dit niet noodig, want er zijn ook hier allerlei voorzorgsmaatregelen te nemen. Een wijde hansop van flanel of viyella, aan de beentjes gesloten met een schuif is al een heerlijk warm kleedingstuk en wil men het nog warmer ma ken dan laat men de hansop eindigen in een slaapzak. Dit heeft boven een gewonen slaap zak het voordeel, dat hij niet uitgetrapt kan worden, doch het nadeel, dat de heele hansop inplaats van den zak telkens moet worden verwisseld. Het gebruik van een gummibroek je in huis is zeer af te raden! Verder naaien we aan weerskanten van de dekens een bandje vast, waarmee we deze aan de spijlen van het ledikant je binden. Sommige moeders nemen liever een proef met een ka toenen slaapzak, die dan van boven aan de voorzijde heel lang wordt gemaakt, zoodat hij bij wijze van lakentje over de dekens wordt geslagen. Dit spaart een bovenlakentje en als u wilt ook een onderlaken uit, maar 't is niet zoo warm. In dit geval moeten we dus wel heel goed zorgen, dat de dekens blijven vastzit ten. Als we er een beetje meer moeite voor over hebben, binden we de dekens met band jes om de matras heen vast en schuiven dan het kindje voorzichtig in zijn warm holletje. Als hij begint te spelen. 't Eene kindje is vroeger „groot" dan het andere; we moeten hierin niets force eren. Maar als ons dreumesje, stevig genoeg is om in de box te gaan spelen, dan moeten we in deze periode ook op enkele speciale dingen letten. Op den bodem van de box leggen we eerst een zeil, daarna een dikke deken of. wat nog netter is. een lichte matras. Opletten voor tocht is nu geboden, want verraderlijke lucht- stroomen trekken bij voorkeur langs den grond. Misschien is het noodig, de onderkanten van ramen en deuren van tochtstrip te laten voorzien. 't Beste kleedingstuk is in deze periode nog altijd het truitje, nu vergezeld van het slob- broekje al of niet met sokjes eraan. Ingeval geen sokjes worden gedragen vervalt men al gauw in schoentjes en dit is als 't kindje ouder wordt ook beter; we sparen echter kousjes uit. Verkoudheidjes. Ondanks al onze voorzorgen kan het toch nog gebeuren, dat baby verkouden wordt. Meestal zijn de verzorgsters de schuld, hetzij door een te groote onverstandige be zorgdheid, die zich uit in het tè warm stoken van het vertrek, hetzij door besmetting door moeder, die zelf verkouden is en 't niet laten kan, het kindje te kussen, hetzij door te wei nig frissche lucht. Dit is een ongelukje, dat te overkomen is, maar er moet terdege zorg vuldig met zoo'n dreumes worden omgegaan. Wam houden in de frissche atmosfeer en aan den dokter vragen om een onschuldig op snuif middeltje, waardoor het neusje wordt vrijgemaakt, is eigenlijk alles wat we kunnen doen. Een rationeele voeding. Kleine kinderen hebben in den winter meest al meer honger dan 's zomers. Hun voeding blijft theoretisch dezelfde, maar ze nemen deze beter in zich op. Het lichaampje vraagt meer warmtecalorieën en bovendien moet 'n tegen wicht worden gevormd tegen het gebrek aan zonnestralen, met hun sterke werking tegen Engelsche ziekte. Vitaminenrijke voedings middelen als citroen-, sinaasappel- en toma tensap zullen dagelijks op het menu ver schijnen, maar bijna geen moeder behoeft dit gelukkig allemaal zelf te bedisselen: in alle plaatsen van eenige beteekenis kunnen we bij de consultatiebureaux gratis ons licht opste ken! Een voorrecht waarvoor we niet dankbaar genoeg kunnen zijn! Voor borstkinderen is de zaak vrij eenvoudig: die vinden in de moeder melk precies de hoeveelheden ijzer, zwavel en fosfor, die ze noodig hebben (tenminste wan neer de hoeveelheid en de samenstelling van de melk voldoende zijn; en ook dit wordt door den dokter van het consultatiebureau ge controleerd tHet fleschkindje is er, wat deze voedingstoffen betreft, minder goed aan toe, en dus kan het noodzakelijk zijn, dat hiervoor een extra'tje wordt toegevoegd. Vooral hierom is het van zoo'n groot belang, dat we gere geld het consultatiebureau bezoeken, waar ook het gewicht wordt gecontroleerd. Feest van Verbroedering Er zijn enkele mamenten in ons leven, waar in alles wat behoort tot de „entourage" van onze persoonlijkheid: onze afkomst, het milieu waarin we leven, onze opvoeding en omstan digheden, voor 't oogenblik hun beteekenis schijnt te verliezen. Momenten, waarin we alleen maar „mensch" zijn en onze diepe saamhoorigheid met andere menschen ge voelen. Zoo'n monient is de jaarwisseling: allen tezamen doen wij denzefden stap van oud in nieuw, allen tezamen koesteren we vurige wenschen voor het geluk van hen die ons lief zijn en voor het heil der menschheid. Welk een band bindt de harten van alle menschen - kinderen in den nacht van 31 December op 1 Januari! Als we hierover nadenken, kan het ons niet verwonderen, dat die verboedering in de Nieuwjaarsgebruiken van verschillende landen zoo sterk op den voorgrond treedt. In ons goede landje is dit niet zoo hevig; wij zijn gewend van Oud in Nieuw te stappen met dezelfde zelfbewuste waardigheid, die ons 't heele afgeloopen jaar heeft aangekleefd en onze oudejaarsavond, gevierd in ons eigen ge zin, is van een exclusiviteit, die misschien nergens op de wereld wordt geëvenaard! Heel anders is het beeld van nieuwjaar in Engeland waar men op den Oudejaarsavond, den aller- aardigsten „New Year's Eve" uithuiziger i dan wij. Deze avond, hoewel minder wereldbe roemd dan het Engelsche Kerstfeest, zal allen, die hem eens hebben meegemaakt, onvergete lijk blijven. Alle Engelsche families hebben op den Oudejaarsavond thuis een „party" of ze gaan naar Londen en vieren de jaarwisse ling daar. Restaurants als het café de Paris en Cri terion zijn voor dezen avond dan ook al be gin December volgeboekt. Op de familiepartijtjes worden grappige spelletjes gedaan en is een ieder even vroolijk. Geboren op den eersten Kerstdag 1837 Op den eersten Kerstdag was het precies honderd jaar geleden dat Cosima Wagner, de trouwe levensgezellin van den grooten opera componist. die na zijn dood op hoogst be kwame wijze zijn werk heeft voortgezet, werd geboren. Op 25 December 1837 werd Cosima te Bella- gio geboren als de dochter van Franz Liszt en van de schoone gravin d'Agoult. Reeds als jong meisje, toen zij met haar zuster Blandine en een gouvernante te Pa rijs woonde, had zij Richard Wagner vluchtig ontmoet, en een on verge telij ken indruk van hem ontvangen. Eerst in 1857 echter, op haar huwelijksreis met den dirigent Hans von Biilow. leerde zij hem beter kennen. De ver heven macht van Wagner's genie en de oor zaken van zijn innerlijk lijden in hoofdzaak onbegrip en vijandschap van zijn omgeving ten opzichte van zijn kunst en zijn buitenge woon ongelukkig huwelijksleven met Minna Plauer (overleden in 1866) werden Cosima .langzamerhand zoo duidelijk dat in haar de overtuiging steeds dieper wortel schoot, dat zij geroepen was om hem het geluk te geven, waarnaar hij verlangde en dat hij ook voor zijn werk zoozeer noodig had. Haar huwelijk met Von Bülow is nooit ge lukkig geweest en ook niet uit liefde gesloten van het oogenblik echter, dat zij Wagner leer de kennen, bestond er voor haar nog slechts één man en dat was hijnog slechts één taak en dat was, hem en zijn werk te dienen. Von Bülow, een goed vriend van Wagner ge droeg zich in deze wel eenigszins moeilijke si tuatie als een volkomen gentleman; in 1870 werd zijn huwelijk met Cosima ontbonden en i kort daarna trouwde zij met Wagner, nadat we op elke pen 2 st. overhouden. Deze zetten we op een draad, trekken deze stijf aan en hechten goed af. We moeten er aan .lenken, dat de opening, beiden de krenkende aanvallen van hun om- voor den duim bij de eene want 12 stoken van j geving met grooten moed hadden getrotseerd het begin en bij de andere 12 st. van het eind In .iiszt's wonderbaar evenbeeld", zooals van de pen af gemaakt wordt. i zijn dochter weleens genoemd is, vond Wagner, Sp. Th. na veel voorafgegaan lijden, eindelijk niet al leen de liefhebbende vrouw, die hem het lang ontbeerde huiselijke geluk zou schenken, maar ook de persoonlijkheid, die den mensch en den kunstenaar in hem begreep. Niet in de laatste plaats echter bezat hij in haar de vrouw die zou zorgen voor de tenuitvoerlegging van zijn kunstenaarswil ook als hij lang gestor ven was, want bijna een kwart eeuw na het verscheiden van den meester zien wij haar aan de spits der Bayreuther „Festspiele" bezig, dit werk in zijn geest te leiden Na Wagner's dood in 1883 begon Cosima's bijna bovenmenschelijke taak, die zij tot 1908 heeft vervuld. Zij kende alle partituren van den meester uit het hoofd, zooals ook al zijn aanteekeningen aangaande de regie van zijn werken. Zij beheerschte alle rollen; zij stu deerde met de verschillende zangeressen de rollen van Eva, Elisabeth, Elsa, Isolde, Kun- dry. De grootste waarde hechtte zij aan de uitspraak en eiken dag werden dan ook onder haar leiding gedurende twee uur spraakoefe- ningen gedaan. Toen de zangeres Luise Reuss- Belce eens een partij niet overeenkomstig haar wensch ten gehoore had gebracht, kreeg zij in de garderobe het volgende briefje van Cosi ma's hand: Meisje, in welke taal heb je van daag gezongen?" In de omgeving van Cosima heerschte ech ter steeds de beste stemming. Want al had zij buitengewoon goed ..den wind eronder", toch was ze tevens de hoffelijkheid in persoon. Zoo wordt van haar verteld, dat zij tijdens de „Festspiele" bijna lederen dag een bezoek bracht aan de zangeressen en zangers, om weer alles goed te maken voor het geval zij een van hen bij de moeilijke repetities had gekrenkt, Daar deze bezoeken, waarbij ze steeds presentjes meebracht, echter veel tijd ui beslag namen had Cosima iets kostelijks /erzonnen: Wolfi haar huisknecht, moest steeds trachten te weten te komen, wanneer de kunstenaars en de „Festspiel"-gasten niet Op slag van twaalven gaat één van de gasten, die donker haar en oogen heeft, naar buiten en tikt op de voordeur, terwijl de klok slaat De gastheer doet hem open en verwelkomt hem plechtig, waarna de gast zijn beste wen schen aan de gastvrouw aanbiedt en haar een pakje met kachelkolen aanbiedt. Zij dankt hem hartelijk hiervoor en legt de kolen direct in de 1 open haard. En dan zingen allen, terwijl men elkaar gekruist de hand reikt, 't welbekende Schotsche lied „Auld Lang Syne". Een alleraardigst moment is het ingaan van het nieuwe jaar op een van Londen's drukste punten, Piccadilly, Circus. Een zee van men schen, dicht opeengedrongen, wacht adem loos op het slaan van de Big-Ben, de klok van den parlementstoren. En dan de vreugde, die losbreekt! Rijk en arm, jong en oud geven elkaar de hand en zingen juichend 't Auld Lang Syne, gevolgd door een welgemeend „Happy new-Year!" Dit tooneeltje is werkelijk eenig en aangrijpend! Menu van de week Maandag Ribstuk Savoyekool Gevulde beschuit- bollen Dinsdag Haché Rijst Griesmeelpudding Gestoofde abrikozen Woensdag Witte boonen Zure saus Koude ham Aardappelen Flensjes Donderdag Witte boonensoep Kalfslappen Brusselsch lof Aardappelen Vruchten Vrijdag Gekookte kabeljauw Winterwortelen Aardappelen Rijst met boter en suiker Zaterdag: (Nieuwjaar) Kippesoep Ossenhaas Aardappelen Bus snij boonen Appelbollen Zondag Ragout van resten kip in schelpen Koude' ossenhaas Aardappelen Chocoladevla met schuimpjes Cosima Wagner thuis waren en op dat uur verscheen me vrouw Cosima, gaf haar kaartje en haar ca deautje af en sprak er haar „diep leedwezen" over uit. niemand thuis te hebben getroffen. De oude Wolff, die even oud was als Cosima zelf, droeg voortaan den naam „Besuchswolff" Zoo zijn talrijke anecdoten over Cosima Wagner in omloop; allen die met haar in aan raking kwamen, wedijverden echter in liefde en vereeTing voor deze hoogstaande vrouw, van wie een geweldige invloed op haar omge ving uitging. In de groote discipline die op de repetities bestrijken met"wat'ei"enTrTeen "warmen oven' .an Cosima heerschte. rust zeer zeker ten gaar en licht bruin bakken. Plm. 20 minuten, deele het geheim van 't succes der „Bayreu-Koud of warm opdienen als Oudejaars-, ther Festspiele", tractatie, VEGETARISCHE MENU'S. 1. Aardappelgehakt Sla van appel en biets Kastanjes en spruit- Vennicellischotel jes 4. Macaroni met kaas Maizenapudding met Brusselsch lof boschbessensap Gekookte eieren 2. Bruine boonensoep Aardappelen Krentenpannekoekjes Gewelde boter 3. Groentesoep Vruchten Aardappelpuree VOOR DEN OUDEJAARSAVOND. Hieronder volgen nog de recepten van ge rechten, die op Oudejaarsavond gegeten kun nen worden. HARINGSLA (6 personen)' Benoodigdheden 3 haringen, 3 zure appe len, 3 eieren, 1 flinke biet, 12 gekookte aard appelen, 1 kropsla of wat veldsla., b.v. 3/2 ons, een uitje, augurken, plm. 3 eetlepels slaolie (of mayonnaise), plm. 4 eetlepels azijn (of mayonnaise), peper, zout, mosterdpoeder. Bereiding: De haringen eenige uren weeken in water met wat melk. Den kop er af snijden, een inkerving in den rug maken. De buikzijde opensnijden en de ingewanden verwijderen. Het vel er af trekken, dan bij den staart pak ken en in tweeën trekken. Alle graten er uit) halen. De haring wasschen en in nette schui ne stukjes snijden. De eieren 8 minuten koken, pellen en dooier en wit van elkaar scheiden. Het wit fjjnhakken en de dooiers door een zeef wrijven. De appelen schillen en snipperen, da aardappelen fijnmaken. De sla schoonmaken, wasschen en fijnsnijden (op een gedeelte na, dat voor garneering moet dienen). De biet schillen en hakken, uitjes en augurk jes klein snijden. Alle ingrediënten voor hefc grootste deel met elkaar vermengen, naar smaak olie en azijn er doorroeren, en wat peper en zout. Dit mengsel als een bergje op een schotel leggen, gladmaken en garneeren met vakken of strepen gehakte biet, eigeel, eiwit en gehakte augurk. De sla er als een rand omheen leggen en de schotel garneeren met wat uitjes en augurken. Inplaats van olie en azijn kan men mayon naise gebruiken. Men roert een gedeelte hier van door de haringsla en bedekt het bergje er geheel mee. Voor garneering gebruikt mén nu sla, gehalveerde of in plakjes gesneden eieren, plakjes biet en als waaier gesneden augurk. HUZARENSLA. Houdt men niet van haring, dan kan men huzarensla maken. De haring wordt vervangen door malsch en mager rund- of kalfsvleesch. Inplaats van de 3 haringen neemt men plm. 3 ons koud vleesch. Dit wordt heel fijn gesneden of gehakt en door de andere bestanddeelen ge roerd. Verdere bereiding en garneering als haringsla. Inplaats van één groote schotel kan men kleine éénpersoons schaaltjes klaarmaken, of de massa in schelpen opdienen, wat soms bij het presenteeren gemakkelijker is. Hier volgt nu nog het recept van mayon naise, wat door velen nog moeilijk gevonden wordt om te maken. Op 2 eidooiers neemt men plm. 1/4 L. olie van een goede kwaliteit, plm. 3 lepeltjes azijn, een mespunt peper, een half theelepeltje mos terdpoeder en wat zout. De eidooiers moeten zoo zorgvuldig mogelijk van het wit geschei den worden, en liefst in een kom gedaan, die met warm water omgespoeld is, en daarna ge droogd. De slaolie moet op kamertemperatuur zijn, evenals de azijn. Nu roert men de ei dooiers met zout, peper en mosterdpoeder met een garde dik, en doet er druppelsgewijs steeds kloppende de kleinste helft van de azijn bij. Daarna steeds kloppende druppel voor druppel de slaolie. Het best kan men de kurk van de olieflesch voor een gedeelte afsnijden en zoo langzaam laten druppelen. Wordt de massa zoo dik dat men niet meer goed roeren kan, dan weer wat azijn toevoegen, waardoor ze dunner en lichter van kleur wordt. Is alle olie en azijn verwerkt, dan de mayonnaise op smaak afmaken. Is ze zuur genoeg, maar te dik. dan wat lauw water er door mengen. Geschifte mayonnaise kan goed gemaakt worden door de geschifte massa langzaam bij een andere, goed losgeklopte eidooier te druppelen. APPELFLAPPEN (10 stuks) Benoodigdheden: 125 gr. harde boter, 125 patentbloem, 3/2 d.L. water, zout, dikke appelmoes van 4 appelen, pl.m. 3 lepels suiker. BereidingDe boter en het grootste deel van de bloem fijnhakken, zout en zooveel water toevoegen tot men een samenhangenden bal heeft, die iets vochtig mag zijn. Deze door de rest van de bloem rollen, hét deeg uitrollen op een met bloem bestrooide tafel, opvouwen en weer uitrollen. Deze bewerking plm. 6 maal herhalen, en het deeg als het kleverig wordt pl.m. y2 uur op een koude plaats zetten. De laatste keer uitrollen tot Yz c.M. dikte en er vierkanten van snijden plm. 12 c.M2. groot. In het midden van elk lapje een lepel stijve appelmoes leggen. De lapjes dubbel slaan, zoodat men driehoeken krijgt en de randen met water vastlakken. Met een vork goed aan drukken. Ze op een beboterd bakblik leggen,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8