ZONDERLINGE LEVENS IVAR KREUGER. mniTfliRï coionnts IVAR Kreuger I.K.: weinig initialen hebben zulk een magischen klank gehad, zulk een toovermacht uitgeoefend als deze. I.K. beveelt en de telegraafdraden seinen de boodschap over de gansche wereld. I.K. dicteert en de banken boeken bedragen van fantastische afmeting onder het hoofd van rekening: I.K. Als I.K. het wil verrijzen of verdwijnen bedrijven, slaat den concurrent de schrik om het hart, ontvangen buigende staatslieden den hoogen gast voor urenlange conferentie. Als het I.K. behaagt, bezwijken de hechtste tolmuren, worden catastrophes opgeroepen of bezworen, al naar de gril van zijn tooverstaf. I.K. dat zijn niet meer de initialen van een menschennaam: het zijn symbolen ge worden van een millioenenheerschappij. En de man zelf, wiens hand te ekening een vermogen waard is hij is geen gewoon mensch meer; hij is een mysterie, een legende, een nacht merrie, een held. De Zweden noemden hem de Ivar Kreuger. volksspaarkas, elders heette hij de Lucifers- koning. Maar welken naam hij ook mocht dragen, hij bezat honderd hoofden en duizend armen. Als een poliep slaat het trustmonster dat een constructie was van zijn nooit-rus- tend brein en werk van zijn handen, z'n gou den grijparmen over alle landen der wereld.. Ivar Kreuger een ieder kende zijn naam, velen vreesden, anderen bewonderden, weer anderen haatten hem. Een enkele had hem misschien lief; maar niemand, die hem ooit gekend heeft niemand. Als 'n eenzame ging hij door het leven koel, ongenaakbaar, on danks zijn beminnelijkheid, beheerscht, nuch ter; en als een eenzame nam hij er afscheid van. Ivar Kreuger de man van wien, naar men beweerde, slechts één ding met zekerheid kon worden gezegd: dat hij hartstochtelijk hield vanlelietjes van dalen! Met een lucifer komt de dageraad. Stockholm 1911. Een zwoele zomeravond. Op het terras van een café met een indrukwek kend uitzicht op de zilverglinsterende zee ver- verfrisschen een tweetal jongemannen zich aan een koel glas bier. Eigenlijk zijn het twee firmanten, die in de betonconstructie lucra tieve zaken maakten en in de weinige jaren van hun compagnonschap hun onderneming wisten op te werken tot een naamlooze ven nootschap met een kapitaal van 1 millioen Kronen, dat niet te versmaden dividenden af werpt. Het grootsche Stadion, het statige Raad huis, beide te Stockholm, zijn werken, die hun naam wijd en zijd bekend hebben gemaakt. Zelfs beheeren zij nu al ettelijke filialen, waaronder het Berlijnsche niet tot het minst rendabele behoort. Zeker,, ei" is niet onfortuinlijk gewerkt. Maar betonbouw de slanke, licht-voorovergebo- gen jongeman is opgestaan en betoogt ernstig en dringend betonbouw is een winstgevend bedrijf.in goede jaren; in tijden van con junctuurdaling is het een hopelooze zaak. „Ik wil daarmee zeggen, dat een koopman alleen dan zekerheid heeft als hij een artikel aan de markt brengt, dat niet aan conjunctuur onderhevig is, dat altijd afzet vindt, of het de wereld goed of slecht gaat Hij heeft in gedachten een sigaret uit den gouden koker genomen en houdt den lucifer nog in de hand terwijl hij in den schemerigen zomernacht staart. Hij vlamt nog, de lucifer, dicht bij zijn vingers bijna brandt de pein zer zich. Dan ineens, ziet hij zijn metgezel aan en met de rust van iemand die zeker is van zijn zaak zegt hij met nadruk: Dat is het, wat ik bedoel. Op dat oogenblik had de betonfabrikant Kreuger den troon bestegen van het Konink rijk Lucifer; hij zou er, aanvankelijk met Toll als eerste minister, twintig jaar lang den scep ter zwaaien. „De Stille". Ivar stamde uit een goede familie, die van Duitsch-Pommerschen afkomst was en oor spronkelijk Krögör heette. Als handwerkslie den en zeevaarders kwamen de Krögers naar Zweden en hun burgerlijke eigenschappen: hun ijver, betrouwbaarheid en rechtschapen heid. openden aanlokkelijke maatschappelijke perspectieven voor hen, die zij zich in eer en deugd ten nutte maakten. Als kooplieden, fabrikanten en bekleeders van hooge publieke ambten behoorden zij allengs tot de aanzien lijken des land. Geen smet kleefde aan hun naam, indien men althans één loot van den Kreugerschen stam buiten beschouwing wil laten: Per Kreuger, het zwarte schaap. Om trent deze Per wordt verhaald, dat hij tijdens de Fransche Revolutie wegens verschillende financieele operaties werd gearresteerd en het hoofd onder de guillotine verloor. Ivar's vader genoot als lucifersfabrikant een uitstekende reputatie en voedde zijn zes kin deren: vier dochters en de beide zoons Thor- sten en Ivar, met liefderijke gestrengheid op in den geest van burgerlijke degelijkheid. Het was een eigenaardige jongen, die Ivar. Tenminste zoo oordeelden zijn mede-gymna siasten; te ernstig voor zijn jaren, wat zelf ingenomen en prat op de vooraanstaande plaats die zijn vader als een der rijkste fa brikanten inneemt, houdt hij zich ver van de kinderlijke spelen en gaat hij eigen wegen. Sommigen, die toch wel ontzag hebben voor den koelen, eenzamen medescholier, noemen hem „de stille"; anderen toonen openlijk hun afkeer en spreken van „den gluiperd" als ze Ivar Kreuger bedoelen. Hij hoort dat wel, na tuurlijk maar het deert hem niet„De tmenschen kunnen nu eenmaal geen superiori teit verdragen", zei eens de volwassen Kreu ger; en al sprak de jeugdige gymnasiast het niet uit, hij voelde het wel zoo. Ivar was een middelmatige leerling, die het ingenieursexamen zonder overmatige in spanning, maar ook zonder zich te onderschei den, aflegde. Ingenieur Kreuger zijn leven lang zou hij den verworven titel met een zekere zelfvoldoening voeren als symbool van zijn eerste triomf. Zijn eerste. Negentien jaar is hij oud als hij zich in scheept voor Amerika, of nauwkeuriger: yoor, Chicago. Het is het jaar der groote Wereld tentoonstelling, waar dewonderen der mo derne techniek te aanschouwen zijn en een welopgevoede fabrikantenzoon met ingenieurs titel toch waarlijk wel eens een kijkje behoort te gaan nemen. Bovendien ligt Chicago in de Nieuwe Wereld, waar zoovelen, minder welbe wust en kundig dan Ivar Kreuger, fortuin hebben gemaakt. Met honderd dollar op zak stapt hij de Nieuwe Wereld binnen honderd dollar; zijn aanvangskapitoal. Tien jaar later betaalde hij mogelijk in één maand meer aan zijn dassen. Neen, Amerika geeft zijn rijkdom niet ca deau, dat beseft Ivar al gauw. Wekenlang loopt Ivar zijn zolen stuk in dienst van een grondspeculant. Groot is zijn verkoopkracht niet en menige dag gaat voorbij, waarop geen enkele transactie valt te boeken. Goed,dan,verder. In Vera Cruz, in 't woeste en onherbergzame Mexicaansche land, vraagt een spoorwegonderneming ingenieurs voor bruggen bouw. Mexico is een onrustig land, waar men den Europeeschen pionier hoogst vijandig ge zind is, niet voor een moord terugdeinst en bij wijze van ontspanning revolutie maakt. Mexico is ook 't land van de gele koorts, die niet min der onmeedoogend is dan de Mexicaansche roover. Maar Mexico is rijk aan bodemschatten: er valt een wereld te veroveren, een vermogen te winnen. Ivar gaat: hij zal veroveren! Elf ingenieurs vertrekken naar Vera Cruz om bruggen te bouwen; negen worden door de gele koorts den dood ingejaagd. 'De tiende wordt in een havenkroeg zoo gru welijk toegetakeld, dat hij maanden later ali een wrak uit het hospitaal komt. De elfde vecht met de sluipende ziekte maar overwint, bouwt aan het pionierswerk der spoorbruggen en keert met een welgevulde beurs terug: het is Ivar Kreuger. Hij heeft zichzelf op de proef gesteld, hij heeft zijn leven gewaagd en ge wonnen. Nóg verder gaat hijnu geldt de reis West- Indië. En als hij, gedecoreerd en wel wegens een moedige redding van een meisje in de ha ven van Habana, den voet aan den Amerikaan- schen wal zet, is uit de jongeling een man ge worden, wiens toekomst niet meer in het on zekere ligt. Kreuger weet wat hij worden wil: de machtigste man van zijn land. Technisch heeft hij ook al zijn keuze ge daan: hij zal zich toeleggen op iets, waarvan Europa nog nauwelijks droomt: gewapend be ton. Als vertegenwoordiger van een onderne mende Londensche firma zwerft hij dan door Europa, Zuid-Afrika, Indië, Canada. Millioe- nenopdrachten worden genoteerd: het is Kreu- ger's initiatief. Het heeft weliswaar boven- menschelijke inspanning gekost, maar toch: het is Kreuger's arbeid Neen, het is geen onbekende meer, die na jaren van omzwervingen het ouderlijk huis te Kalmar binnenstapt en door een trotschen vader en moeder wordt omhelsd. Een levens positie. heeft zoon Ivar veroverd, denkt Vader Kreuger. Een eerste stap gedaan op den weg van roem en macht, droomt zoon Ivar. Droomt' Ivar wel? Kan hij wel droomen? Of is dit alles niets dan een bijna beangstigende spanning van den wil, een nuchter-overleg- de aanwending van een geladen energie? „Ik haat den Amerikaanschen geest, maar zijn methoden zal ik in mijn land toepassen", schreef Kreuger eens uit New-York. En hij hield woord. Kort daarop neemt Kreu ger met zijn collega Toll den betonbouw- ter hand met fabelachtig succes, en dank zij een onverwoestbare arbeidskracht. Eens vertelt de anecdote Opeens", aldus luidt een der ontelbare anec- doten, „wilde een Stockholmsch warenhuis door Kreuger Toll een nieuw gebouw laten zetten binnen een record-tijd, maar met de bepaling dat voor iederen dag, waarmee de leveringstermijn overschreden zou worden, een schadevergoeding van 5000 Kronen door Kreuger zou worden betaald. Kreuger accep teerde, maar stelde één tegen-conditie: dat hij eveneens 5000 Kronen zou krijgen voor iederen dag, dat het werk eerder klaar zou zijn. De principiaal overwoog z'n kansen: het was mid-winter, het vroor en de termijn was be lachelijk kort. De opdrachtgever nam de voor waarde aan. Kreuger zette alles op haren en snaren: ploegenstelsels werden ingevoerd, loonpremies ingesteld; enorme zeilen, inge nieuze verwarmingstoestellen namen den strijd tegen de vorst op. Nacht en dag werd er gé- werkt. En nacht aan dag verscheen om de drie uur Kreuger op het werk om zich te overtui gen, dat er niets haperde. Zoo ging het weken lang En toen het werk opgeleverd werd, was het juist twee maanden vóór den overeenge komen datum. Kreuger zag zijn bankrekening- toenemen met 300.000 Kronen." Sprookjeswinsten wierpen de betonblokken af. Maar ze zijn belachelijk en nietig vergele ken met het milliardenvermogen, dat het brooze geelkoppige verbruiksvoorwerp, dat millioenen menschen dagelijks onnadenkend aanstrijken en onachtzaam wegwerpen, zou gaan kweeken. Vuursteentjes, gasaanstekers, electrische contacten ze kwamen en gingen. Alleen de Lucifer bleef. Voor Kreuger was hij de spil van zijn leven, de as van de aarde, de tooverstaf van zijn fortuin en het nietige instrument van zijn noodlot. Het Förenade-Tandsticks-Concem van Kreuger Toll, dat het simpele vuurhoutje de wereld inzendt in milliarden spanen doos jes, voorzien van de fraaiste etiketten met 'aardbollen en krokodillen, tijgers en hanen, adelaars en slangen, is in een handomdraaien als herboren. De modernste machines en ar- beidsmethoden tooveren uit de boomstammen het „dagelijksch vuur", dat de nooit-rustende loopende band met de regelmaat van een aardsch zonnestelsel de wereld inschuift eindeloos, eindeloos Nog is Kreuger's concern niet het grootste van zijn land: de Jönköping-fabriek overtreft hem zoowel in productie als in kapitaals- omvang. En toch zal ze eens moeten buigen voor Kreuger. De wereldoorlog is uitgebroken en heeft den grondstoffenstroom ten deele af gesneden en de wereldmarkt verloren, doen gaan. Kreuger weet raad: binnen den kortst mogelijken tijd heeft hij eigen Kali- en Phos- phorfabrieken, houtvoorziening en paraffine- bereiding. Jönköping knielde: in 1917 verrees de Svenska Tandstick A.B., de Holding Compa ny, waarin Jönköping was opgeslokt. En daar mee was de wanstaltige poliep geboren, die in zijn onontkoombare grijparmen concurreeren- de bedrijven en nevenindustrieën zou gaan omknellen, tot ver, ver over de landsgrenzen, van Amerika tot Japan, van Engeland tot Rus land. Al lang was het een vraag, wat Kreuger sneller produceerde: lucifers- of - credieten. In ruil voor monopolies financierde de Luci ferskoning de regeeringen van verschillende landen. 75 pCt. van de wereldproductie van lucifers was in handen van I. K. De ijzèrpro- ductie van Chili en Marokko, van Algiers en Canada werd beheerscht door I. K. De inter nationale machtssfeer van Ericsson's telefoon- fabriek stond onder invloed van I. K. Een net werk van bankrelaties, dat de gansche wereld omspande, had z'n knooppunt in de handen van I. K. Een drakengedrocht uit een nacht merrie zoog zich zat aan de winstbronnen der moderne economische wereld. Als een schim Als een schim waart hij door de landen der wereld, I. K.: niemand herkent hem. Maar waar hij verblijf houdt, drukt hij zijn stempel op één of andere millioenen-transactie: I.K., in Hamburg of Parijs, in Berlijn of Belgrado. Overal heeft hij zijn veiligen burcht, waarin hij zich kan terugtrekken; hij, de eenzame, die weinig leest, zelden naar concerten gaat, ma tig drink en rookt en slechts één hartstocht kent: bloemen. Zijn woningen,'smaakvol maar niet overdadig ingericht, zijn altijd vol zo mergeuren: rozen en anjeliei'en, Meiklokjes en seringen tooveren een wonderlijke kleuren- poëzie in dit overigens zoo prozaïsche leven, dat zich niet binden wil in een huwelijk en het amoureuze spel met de grootste bedacht zaamheid speelt. In 1932 houdt hij in Amerika verblijf. Een hoogst belangrijke transactie met den grooten Morgan Jr., den tegenstander, die hem steeds door zijn droom spookt en in wien hij als kleine David den Goliath blijft zien, staat op het spel. De New-Yorksche beurscrisis van 1929 heeft Kreuger's papieren toren van Ba- bel aan het wankelen gebracht. Èn wat erger is: zijn zelfvertrouwen is geschokt, zijn ze nuwen zijn overspannen de tooverban is ge broken. Als Morgan van geen wijken weet, ge beurt het ongelooflijke: Kreuger barst in tra nen uit.het begin van-het einde. Wel betaalt een Amerikaansche bankrelatie prompt aan Morgan uit, maar Kreuger neemt in allerijl passage naar Europa, naar Frank rijk. Terwijl hij aan boord gaat, weet hij het al: hij wordt gevolgd. Hij kan geen stap meer buiten zijn hut doen, of een detective staat achter hem. En ook in de Lichtstad volgt een speurder hem als een schaduw Op den morgen van den 12den Maart klinkt in het slaapvertrek van Ivar Kreuger een schot niemand hoort het; zijn huishoudster is de stad ingegaan om boodschappen te doen. Hetzelfde schot, dat een einde maakte aan het leven van den mysterieuzen Europeaan en wegstierf in de stilte van een eenzame milliar- dairswoning, zou weerklinken tot in de verste hoeken der financiëele wereld. Telefoons rin kelden: I.K. overleden. Telegraafkabels brach ten het wereldschokkende nieuws van land tot.land: I.K. heeft zich doodgeschoten. Dag bladen verschenen met vette koppen: het ein de van Ivar Kreuger Kreuger - dood! Maar het wereldmonster, dat hij leven had ingeblazen, dat vleeseh van zijn vleeseh en geest van zijn geest was en daarmee tot een tweeden Kreuger was ge worden van wanstaltige afmetingen, leefde nog, nadat de toovermeester was heengegaan. Het lag, zwaar getroffen' door het schot dat zijn verwekker de hersens doorboorde, mach teloos terneer en stierf eerst na maandenlang zieltogen een roemloozen, zij het ook gerucht makenden dood. C. J. E. DINAUX. De „Srdj" kan niet gelicht worden. <f Wrak wordt opgeruimd. TERNEUZEN, 3 Januari. De pogingen, om het nabij Baalhoek gezonken Joego—Slavische stoomschip „Srdj" te lichten, zijn door de Bel gische bergingsmaatschappij Towage and Sal vage Union opgegeven. De rijkswaterstaat zal zich dientengevolge met de opruiming van het wrak belasten. Hoe dit zal geschieden, is nog niet bekend. SPAANSCH VLIEGTUIG BOVEN FRANSCH GRONDGEBIED VERDREVEN. Hendaye, 3 Januari (Havas-A.N.P.) De Fransche luchtdoelartillerie heeft een Spaansch vliegtuig, dat de Spaansch-Fran- sche grens gepasseerd was, verdreven. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND De besturen van de afdeelingen Haarlem, Heemstede en Bloemendaal van bovengenoem- den Bond hebben een vergadering uitgeschre ven op Zaterdagmiddag 8 Januari in het ge meentelijk Concertgebouw, waar mr. P. J. Oud, oud-minister van Financiën een politieke rede zal houden. Melkauto op onbewaaklen overweg gegrepen. De bestuurder gewond. AALSMEER, 3 Januari. Vanochtend on geveer half tien is op den onbewaakten over weg in de Ophelialaan te Aalsmeer een ern stig auto-ongeluk gebeurd. De melkhande laar A. Vlekhaar reed in de richting van het dorp en wilde den spoorwegovergang passeeren, juist op het oogenblik dat de trein naderde. Niettegenstaande het zicht ter plaatse ruim is, zag de melkhandelaar den trein niet, aleer deze vlak bij hem was. Hoewel hij krachtig remde, kon hij, mede door de gladheid van den weg, niet voorko men, dat de trein den wagen greep. Een ont zettend gekraak volgde. Melkbussen en brok stukken van de auto vlogen in het rond. Toen omwonenden kwamen toesnellen, vonden zij Vlekhaar met een groote hoofd wonde een halven meter naast de rails. De man was bij kennis. Hij was uit de cabine geworpen, doch de trein had hem niet over reden. Dokter H. C. C. Wagner, die spoedig ter plaatse was, constateerde ook nog een ge broken been. Per ziekenauto is het slachtof fer naar het Luthersch Diaconessenhuis te Amsterdam overgebracht. De wagen werd geheel vernield. Rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. .*v drieën op de voorbank van 4futo zitten mag alléén, als er 0or den bestuurder 60 cm en voor eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaar? 30 cm). heöben oétijd voorrang, ook al kruisen ztj den voorrangs- weg, waarop u rijdt. Laschapparaat uit elkaar gesprongen. Smidsknechts door stukken ijzer getroffen. Een hunner gedood. GENNEP, 3 Januari. Hedenmor gen te ongeveer tien uur is te Sieben- gewald, gelegen onder de gemeente Bergen (L.), in de smederij van den heer K. Straaten een laschapparaat uit elkaar gesprongen, waarbij de vijf tienjarige smidsknecht W. Clevers werd gedood en de knecht J. van Bergen een ernstige hoofdwonde op liep door de rondvliegende stukken ijzer van het laschapparaat. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd. De baas van de smederij was niet aanwezig, toen het ongeluk gebeurde. Het laschapparaat schijnt bevroren te zijn geweest en bij het ontdooien is de ontploffing ontstaan. De politie heeft een onderzoek ter plaatste ingesteld. De Wieringermeer als openbaar lichaam. Landsbelang ging vóór alles. Dr. Colijn over de Kabinets formatie. Antwoord aan de Eerste Kamer. In de memorie van antwoord op de alge- meene beschouwing der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting 1938 wordt over de kabinets formatie o.m. gezegd: Dat er tusschen de z.g. rechtsche groepen tegenstellingen bestaan, zoo ten opzichte van de godsdienstige grondslagen als op sociaal en economisch gebied, kan niet worden weer sproken, al mag de vraag worden gesteld, of de godsdienstige grondslagen hier ten rechte in het geding zijn gebracht. Van meer gewicht is de verwijzing naar tegenstellingen op sociaal en economisch gebied, maar daar houden de tegenstellingen op te bestaan Izoodra de aangezochte ministers het eens zijn over het werkpi*ogram, dat hun was voorge legd. Dit heeft er, voorheen en thans, uit den aard der zaak toegeleid, dat verschillende wenschen, die in elk der partijen leefden, ge durende een bepaalde periode opgeborgen moesten worden. Maar een dergelijke opmer king heeft als critiek over verloop en resultaat van de kabinetsformatie geen beteekenis, om dat bij verbreeding van de basis het aantal vande onderwerpen, waarop het „n'y touchez pas" van toepassing is, uiteraard nog grooter zou zijn geworden. Om slechts een paar onder werpen te noemen: de arbeid der gehuwde vrouw, kinderbijslagverzekering. Toch heeft de formateur, in verband met den nood des t-ij ds, die nog even groot is als 4 jaar geleden en met de noodzaak aan zoo groot mogelijke samenwerking in de parlementaire arena, met inspanning "van alle krachten getracht aan de basis van 1933 vast te houden. Wilde dit mogelijk zijn, dan moest echter ook rekening worden gehouden met den uitslag der ver kiezingen, die aan de z.g. rechterzijde 56 zetels had verschaft,. De groep van 56 en de groep van 10 Bij de formatie kon toch aan deze groep van 56 niet een geringere mate van invloed worden toegekend dan aan de groep van 10 leden, waarvan geestverwanten zitting had den in het dezen zomer afgetreden kabinet. Dit te eischen zou beteekenen van den for mateur iets te verlangen, dat op levensvat baarheid van het kabinet, indien hij had kun nen doorzetten, van ongunstigen invloed zou zijn geweest, doch ook had kunnen leiden tot een toestand, waarbij hem de vorming van een kabinet onmogelijk was gebleken. Welis waar had hem in het laatste geval de weg opengestaan om ontheffing van zijn opdracht te verzoeken, maar die handelwijze zou niet een kabinet op z.g. breede basis hebben ge bracht. Dit wordt natuurlijk niet betwist, doch er wordt daartegenover gesteld, dat zulk een gedragslijn bij den formateur van een hoogere opvatting zou hebben getuigd dan de nu door hem gekozen houding heeft gedaan. Onoverbrugbare kloof van opvattingen. Hier staat de formateur voor een onover brugbare kloof van opvattingen. Zeker, hij kan toegeven, dat hij bij het vragen om ont heffing van zijn opdracht van bepaalde zijde gedurende enkele dagen, enkele weken mis schien, met gloriekransen zou zijn overstelpt wegens onverzettelijkheid van overtuiging, kracht van wil en soortgelijke epitheta. Maar zijn dat de motieven, waardoor een kabinets formateur zich behoort te laten leiden? Of heeft hij zich uitsluitend af te vragen welke gedragslijn voor land en volk de meest wen- schelijke moet worden geacht? Eigen persoon lijke glorie of wat daarvoor geldt mag hier zelfs niet in de gedachten opkomen, laat staan een rol van beteekenis vervullen. Hij had zich af te vragen: indien ik ontheffing van mijn opdracht vraag, zal een ander dan met meer kans van slagen de taak kunnen volbrengen naar den aanvankelijken opzet? Zonder over schatting mag op die vraag wel worden ge antwoord, dat als dr. Colijn hierin niet slaag de, een ander het er wel niet beter zou heb ben afgebracht. Maar, zoo zal men zeggen, dan had een andere formateur, een zuiver rechts kabinet kunnen vormen. Maar zulk een kabinet zou na een voorafgegane mislukking nooit dezelfde positie hebben ingenomen als die het huidige kabinet inneemt. De slotson, waartoe men bij objectieve beschouwing van het verloop en het resultaat van de kabinets formatie zal moeten komen, kan bezwaarlijk een andere zijn dan deze. dat onder de ge geven omstandigheden een betere oplossing in 's lands belang en dat is het eenige belang dat gelden mag niet aanwijsbaar Is. Installatie van de bestuurscommissie. In het vergadergebouw te Wieringer- werf is Maandagochtend onder voor zitterschap van den heer ir. S. Sme ding, directeur van den Wieringer- meerpolder te Alkmaar, de eerste open bare vergadering van de bestuurs commissie openbaar lichaam „De Wieringermeer" gehouden. Van de openbare gebouwen en ook van tal van particuliere huizen in de drie dorpen van de Wieringermeer, Wieringerwerf, Midden- meer en Slootdorp, werd gevlagd en algemeen werd het feit, dat het nieuwe land van de Wieringermeer met ingang van heden zelf standig is geworden en een eigen bestuur heeft gekregen als een feestelijke gebeurtenis beschouwd. De bevolking van de Wieringermeer heeft hedenochtend den voorzitter van de bestuurs commissie, ir. S. Smeding, die door zijn ja- renlangen arbeid in den nieuwen polder een goede bekende in dit gebied is, en zijn gezin, op feeestelijke wijze als „burgemeester" van het nieuwe gebied ingehaald. Voor de eerste openbare vergadering der bestuurs-commissie bestond groote belang stelling. Ir. Smeding heette bij de opening der ver gadering al deze belangstellenden hartelijk welkom. In de eerste plaats richtte hij zich tot den chef van de af deeling binnenlandsch be stuur, mr. D. G. W. Spitzen, als vertegenwoor diger van dén minister van binnenlandsche zaken, den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, ir. de Blocq van Kuffeler, hier aanwezig namens den minister van water staat, de leden van het college van gedepu teerde staten van Noord-Holland, de heeren mr. Bomans, Kooiman en Miehels. eerstge noemde in zijn hoedanigheid van vervanger van den Commissaris der Koningin. De voorzitter heeft vervolgens de leden der commissie, de heeren: mr. A. J. Backer, admi nistrateur ter provinciale griffie van Noord- Holland, te Haarlem, C. L. de Bruijn, secretaris van de directie van den Wieringermeerpolder, A. C. de Graaf, landbouwer te Middenmeer, mr. A. F. Kamp, burgemeester van de gemeen te Texel, H. Leijten, te Middenmeer, A. van Oers te Slootdorp, P. C. J. Peters, burgemees ter van de gemeente Medemblik en J. Venhui zen, landbouwer te Slootdorp, den heer A. Blaauboer als secretaris en den heer J. C. Vo gelaar als ontvanger beëedigd. Namens den minister van binnenlandsche zaken installeerde daarop mr. Spitzen de com missie met een korte rede. Na deze plechtige installatie nam ir. Sme ding opnieuw het woord. Hij betuigde in de eerste plaats zijn dank aan mr. Spitzen voor het verrichten der installatie. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 Januari. Bevallen 29 December: T. BrauniusVegter, z.; 30 December: E. C. SmitsJanssen, z.; 31 December: M.Nieuwenhuis—v. Leuven, d.; A. S. Jacobsv. d. Bogaard, d.; I v d Heuvel Bogaard, d. 1 Januari: K. HeerschopZwitser, d. A. van SchieKohout, d.; S. J. MeijerBosman, z.; H. J. BogaardHeeres, z.; E. Bakker—Hage- doorn, z.; E. A. C. v. d. PuttenSteenbock, d.; N. Bol—v. d. Lee, d.; 2 Januari: A. Veen Kraan, 2 z.; J. LeveringBruning, z.; J. A. BöhmLemmers, z.; M. J. Smit—Stevens, z.; A. C. M. Frankev. d. Weiden', z.; M. Jansen v. Schagen, z.; Overleden 31 December: A. C. Sterenberg— Schiphuis, 58 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; L. C. van Oeveren—Hartog, 68 j., Westerhout- park; P. K. F. I-Iarmsen, 43 j., Kamperlaan; 1 Januari: J. J. Meijlis, 41 j., Oosterstraat; J. Holling, 75 jaar, Hazepaterslaan; 2 Januari: F. G. J. Marcus, 89 jJansweg; E P. v. Kakerken, 88 j., Aelbertsbergstraat. IJI^ GIKICHTEN AARD APPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 2.202.40 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.—2.40 per H. L. Zeeuwsche Bonte f 2.602.90 - per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 2.602.90 per H.L. Drielingen f 1.40—1.60 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1.401.60 p. H.L. Westlandsche ronde, zand, 4 ct. per K.G. Westlandsche kleine f 3.20 per H.L. Matige aanvoer, redelijke handel. Vlas-aanvoer: 12.000 K.G. blauw, schoon f 6575 per K.G. 1850 K.G. wit Zeeuwsch f 6375 per K.G. 4525 K.G. Hollandsch geel f 6375 per K.G. 2100 K.G. Dauwroot f 54—57 per K.G. De markt was heden kalm gestemd. Beste soorten blijven gevraagd, mindere soorten verlaten, het lichte prijsdaling. Aanvoer ge deeltelijk onverkocht. VEEMARKT ROTTERDAM. Maandag. Aanvoer totaal 1924. Vetterunderen 344, Vette kalveren 9, Schapen en lammeren 820, Varkens 695. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 77, 2e kwal. 70, 3e kwal. 5054. Vette ossen le 72, 2e 69, 3e 5054. Vette kalveren le 120, 2e 105, 3e 7278. Varkens (levend gewicht) le 63, 2e 62, 3e 61. Schapen le 52, 2e 47, 3e 42. Lamme ren le 60, 2e 56, 3e 50. Prijzen per stuk; Schapen le 29, 2e 25, 3e 22. Lammeren le 28, 2e 25, 3e 22. Zuiglammeren le 19, 2e 16, 3e 14. Vette koeien en ossen, aanvoer klein, handel vasthoudend, prijzen le en 2e kwal. koeien iets hooger pr. exempl. 82. pr. os 78. Vette kal veren, aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen onveranderd. Schapen en lammeren, aanvoer kalm, handel als vorige week Dins dag, enkele partijtjes schapen voor export verkocht. Varkens, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen niet geheel prijshoudend. VEEMARKT. Amsterdam, 3 Januari. 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 405 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 74—84, 2e kw. 6472, 3e kw. 5462 per K.G. slachtgewicht. 48 melk- en kalfkoeien 180—250 per stuk. 22 vette kalveren: le kwaliteit 7684, 2e kw. 7074 per K.G. levend gewicht. 54 nuchtere kalveren 815 per stuk. 53 schapen 18—30 per stuk. Vleeschvarlcens, wegende van 90—110 K.G. 7374, zware varkens 7374, vette varkens 7273 per K.G. slachtgewicht. 4 paarden. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3