Handels- en betalingsverkeer met Italië geregeld. Hoe het er van kwam Noodlottig ongeluk te Haarlem. DINSDAG 4 JANUARI 1938 Uit eigen beweging zou ik zeker nooit tot de beklimming van een paard zijn overge gaan. Ik ben een man van middelbaren leef tijd. Eén vader van snel opgroeiende kinderen. De bekleeder van een zekere maatschappelijke positie. Dat alles legt verplichtingen op. Deze en andere dingen voerde ik dan ook aan toen mijn vriend Floris plotseling het zonderlinge voorstel deed: „Laten wij gaan paardrijden". De aanleiding tot zijn voorstel was heel een voudig, dat wij samen in mijn wagentje reden. Ik zat dus aan het stuur en hij verveelde zich. Hij vroeg: hoeveel paardekracht heeft dit ding eigenlijk?" „Vierentwintig. Dat zegt de fabriek tenmin ste. En het drinkt één liter benzine op acht kilometers. Dat zegt de fabriek tenminste. De maximum-snelheid is honderd veertig. Dat zegt de fabriek tenminste" Ik neem niet alles, wat Amerikaansche automobielfabrieken zeggen, voetstoots aan. Maar Floris luisterde niet eens. Hij zei pein zend: „Eén paardekracht lijkt mij Veel boeien der". „Hoe bedoel je dat?" „Die leeft. Hij heeft een eigen wil. Hij doet niet altijd domweg wat wij willen, zooals zoo'n auto. Waarom gaat dit ding nou niet eens op zijn achterwielen staan, of maakt het een zij sprong op het fietspad, of zoo?" Floris is ook van middelbaren leeftijd. Maar soms twijfel ik eraan. „Wat wou je eigenlijk?" vroeg ik. En het was op dit oogenblik dat hij voorstelde: „Laten wij gaan paardrijden". Bezwaren hadden geen uitwerking op hem. Beter gezegd: alleen een averechtsche uitwerking. Zij schenen hem te prikkelen tot steeds grooter geestdrift. Hij zei Het is een mooie sport. En een moeilijke sport. Twaalf jaar geleden heb ik er tien lessen in gehad. Toen ben ik ermee opgehouden". „Is dat een aanbeveling?" vroeg ik. „Het was toen duur. Nu is het stukken goed- kooper. En het is gezond, tenminste 'zoolang je er niet afvalt. Je zit niet in een carrosserie opgesloten, maar in de open lucht. Je luiert niet in zachte kussens, maar spant je in. Je zit niet onbezorgd achter een stuurwiel, maar loopt risico. Nee, luister nou 'es. Het leven moet niet te veilig wezen. Wij moeten ons zenuwgestel harden". „Ik dacht anders, dat autorijden in het mo derne verkeer „Klets. Voel jij je onveilig achter dat stuur?" „Nee". „Nou, ik ook niet achter het mijne. Die auto's zijn te makkelijk en te goed. We zijn er teveel aan gewend. Stop 'es even!-Daar heb je een paard". Ik stopte onwillekeurig. Wij stapten uit en bezichtigden het paard. Het stond voor een schillenkar en was niet mooi. Maar Floris be wonderde het. Hij klopte het op den hals. Het wendde het hoofd om en keek ons met zijn zachte, groote oogen droomerig aan. „Moet ik dan daarbinnen rijden?" vroeg ik ontzet. „Natuurlijk. Wat dacht je dan?" „Je zei toch: in de open lucht". „Die komt laterLater, als we er wat van kunnen, gaan we uit. Dan draven we over dien straatweg! Dan galoppeeren we over die bosch paden daar! Dan bekijken we onze mede mens chen uit de hoogte! Dan hebben wij zelf de edelste verovering van den mensch ge maakt! Dan stroomt ons bloed sneller, dan spannen zich onze spieren, nu verslapt in auto-weelde, dan fonkelt ons oog alsof het twintig lentes telde, dan suizen onze karwat sen „Schei uit", zei ik. „Dat rijden binnenshuis lokt me niet aan. En je zult daarvan ook al wel zoo stijf als een lat worden." „Als een plank", erkende Floris tevreden. Maar alleen na de eerste maal. En daar zit je nou toch al aan vast. Die heb je beloofd. Als je er al te beroerd van wordt, ga je voor den dokter. Net als in de mobilisatie. Toen moch ten we geen paardrijden leeren bij de doodge wone infanterie. En dat vond jij toen zoo erg. Nou mag je het wel. En nou vind je dit weer erg. Verzet je niet langer, wees een man en ga mee de paarden bekijken en een afspraak met hun baas maken." Ik berustte. Tenslotte lokte het nieuwe van het geval toch wel aan. En ze zeggen dat als men een nieuw beroep wil kiezen, halverwege- de-veertig er de beste tijd voor is. Waarom zou dat ook niet zoo zijn met een nieuwe sport? Zoo kwam het ervan. R. P. Luclitbesclieriïiingswet verplicht tot persoonlijke diensten. Uitspraak van den Hoogen Raad. Art. 12 van de luchtbeschermingswet ver plicht ieder, de door den burgemeester van jem schriftelijk gevorderde medewerking tot uitvoering der wet te verleenen. Zoo had de burgemeester van Nijkerk in welke plaats op 11 Maart 1937 een luchtbeschermingsoefe ning werd gehouden, een inwoner bevolen zich te 2.45 uur n.m. te bevinden bij een brandweerkast j e Deze heeft aan dit bevel niet voldaan en stond deswege terecht voor den politierechter te Zwolle, die echter ontslag van rechtsver volging gaf. oordeelende, dat de wet niet tot het verrichten van persoonlijke diensten ver plicht. Het Hof te Arnhem daarentegen was van oordeel, dat de wet (art. 12) inderdaad aan den burgemeester een dergelijke uitgebreide bevoegdheid geeft. Het vernietigde het vonnis van den politierechter en veroordeelde bedoel den inwoner terzake van het „opzettelijk niet voldoen aan een verplichting bedoeld in art. 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen" tot f 10 boete subs, twee dagen hechtenis. Tegen dit arrest teekende hij cassatie aan. De Hooge Raad, Maandag in deze zaak arrest wijzende, heeft overwogen, dat de luchtbeschermingswet niet uitdrukkelijk ant woord geeft op de vraag, of onder de gevor derde medewerking ook is begrepen daadwer kelijke deelneming aan een oefening, zooals in dezen is gevorderd. Ook in de geschiedenis van de totstandkoming der wet is een af doend antwoord op die vraag niet te vinden. Evenwel is aldus zegt de Hooge Raad gelet op de ruime bewoording waarin het voorschrift is vervat, in verband met aard en strekking van de wet, een beperkte opvatting als die van den betrokkene, niet te aanvaar den. Het hof heeft dan ook terecht geoordeeld dat voor hem de verplichting bestond, de van hem gevorderde medewerking te verleenen. De Hooge Raad verwierp aldus het cas satieberoep. Slachtoffers van aanrijdingen overleden. Oudejaarsdag werd de 84-jarige P. v. d. B, in de Jan van den Heydenstraat te 's Graven- hage door een taxi aangereden. Met een wond boven het rechteroog en eenige andere kwetsuren werd het slachtoffer naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd Maandag middag is de oude man aan de verwondingen bezweken. Eveneens Maandagmiddag overleed in het ziekenhuis aan den Zuidwal de 32-jarige C. P., die Nieuwjaarsdag op de Soestdijksche- kade met zijn motor kwam te vallen en met een schedelbasisfractuur werd opgenomen, TIENJARIG KNAAPJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Het tienjarig zoontje van den heer Ganze- man uit Oosterland, werd Maandagmiddag, toen hij omstreeks twee uur naar huis fietste, nabij de Oudedijk tusschen Oosterland en Bruinisse, door een uit 'tegenover,gesttelde richting komende auto aangereden. Het knaapje was op slag dood. Fietser slipt vlak voor een auto. Man op slag gedood. Maandagmiddag slipte op den Rijksstraat weg VordenZutphen door de gladheid van den weg de ongeveer 60-jarige rijkswegwerker Jansen uit Warnsveld, die daar op de fiets reed. De man viel juist voor een naderende autobus^ van de „Graafschap". Het slachtoffer kwam onder de wielen van den zwaren wagen terecht en was op slag dood. „La plus noble conquête de 1' homme", zei Floris ontroerd. „Van den schillenkarreman", antwoordde ik. „Neen", zei Floris. „Dat moet je nou niet zeggen. Het paard is inderdaad de edelste verovering van den mensch. Dat snap jij nou nog niet, maar als je eenmaal tien lessen ge had hebt, zooals ik indertijd, zul je het begrij pen". „Maar ik voel er nog niets voor". „Ben jij bang dat je er af zult vallen?" „Neen, heelemaal niet". ,.Ik beweer van wél. Ik weet zeker dat jij alleen maar bang bent er af te vallen. Als dat niet zoo was zou je morgen meegaan om het tenminste eens een keer te probeeren. En nou jij!" „Goed", zei ik. „Ik ga mee". Hierop verlieten wij het schillenkarrepaard, stegen weer in en reden naar een oord buiten de stad. Er is daar een bosch. Aan het -bosch grenst een braak liggend stuk grond. Wij hotsten er over heen. Mijn veeren kraakten. Bij een groote loods stapten wij uit en lie pen naar een deur, die op slot was. Daarna wandelden-we naar het andere eind en von den weer een deur die op slot was. Floris ging op zijn teenen staan en keek door een raam. „Er is niemand in", zei hij. Ik keek ook Hij had geli,jk. „Wat is dit eigenlijk?" vroeg ik. JHR. DR. NICO VAN SUCHTELEN 25 JAAR IN DE WERELD-BIBLIOTHEEK. Maandag herdacht jhr. dr. Nico van Such- telen het feit, dat hij 25 jaar verbonden was aan de wereld-bibliotheek, van welke instel ling hij thans directeur is. 's Ochtends werd de jubilaris gehuldigd door het personeel, waarbij de onder-direc teur, de heer J. C. Winterink, het woord voerde. Namens het personeel werden den jubilaris de volledige werken van Shakespeare aange boden. Ter gelegenheid van dit jubileum was een eere-comité gevormd, waarin o.m. zitting had den genomen de burgemeesters van Amster dam en 's Gravenhage, dr. K. J. L. Alber- dingk Thym, prof. R. Casimir, dr. P. H. Rit- ter Jr. M. SehartenAntink, mevrouw Hélène Swarth en dr. W. Kloos. 's Middags werd een drukbezochte receptie gehouden. Bijzonderheden uit de te Rome onderteekende overeenkomst. 'k Heb de proef op de som genomen - en in derdaad, er gaat niets boven ASPIRIN! De goe de eigenschappen van ASPIRIN zijn dus met recht beroemd - en voor al de uitstekende wer king bij verkoudheid en rheumatiek. Aspirin is een »0aye%«-product. Oranjebanden»0j3ye*«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Adv. ingez Med.j Spoorwegontvangsten in Septem ber 1937 hooger dan in 1936. De definitieve ontvangsten van de maand September 1937 der Nederlandsche spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tram wegen) bedroegen: totaal f 8.457.842.25. De ontvangsten over September 1936 be droegen f 7.970.620.95. De totale ontvangsten van 1 Jan. af bedroegen in 1937 f 76.488.689.37 tegen f 71.955.179.96 in 1936 hetgemiddelde aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was in 1937: 33.98 tegen 3425 in 1936. De ontvangst per dagkilometer bedroeg der halve m 193T f 82.45 tegen f 76.68 in 1936. Drie ton steun aan de bloem- kweekerij. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds f 300.000 ter beschikking zal worden gesteld van de Nederlandsche Sierteelt Centrale, ten einde deze in staat te stellen van aangesloten kweekers öp veilingen van eigen teelt af komstige bloemkweekerij producten aan te koopen. NIEUWE VORM VAN DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. Zekere B. te Rotterdam drijft met zijn va der een zaak te Rotterdam. In deze zaak be vonden zich twee electrische leidingen, een voor krachtstroom en een voor electrisch licht. Voor den krachtstroom moet een drie- polige stekker gebruikt worden, voor den ge wonen stroom een tweepolige. B. werd ervan verdacht, stroom te gebruiken buiten den meter om. Het electriciteitsbedrijf kon echter jioch aan den meter, noch aan de leiding iets ontdekken, dat op fraude wees. Men besloot toen ergens een controlemeter te plaatsen buiten medeweten van B. Toen op een gegeven oogenblik de meter werd opgenomen, was het verschil tusschen den meter en den controlemeter 432 K.W.U. Hierop volgde een nader onderzoek. Hoe kwam deze man aan den stroom, terwijl hij aan de leiding noch aan den meter iets ver anderde? Het volgende bleek: B. verbond twee pha- sen van het driepotige stopcontact met i phase van het tweepolige contact. Wanneer men dat deed was er een motor op gang te brengen en liep de meterachteruit. De controlemeter liep echter vooruit. De vader van B., dien den stroom gebruikte, werd eerst vervolgd, maar werd vrijgespro ken; B. echter werd door de Rotterdamsche rechtbank wegens diefstal veroordeeld tot maanden gevangenisstraf, welk vonnis door het Hof werd bevestigd. Tegen dit arrest tee kende B. cassatie aan, Namens hem betoogde mr. Jonker uit Dón Haag voor den Hoogen Raad, dat B. niet strafbaar kan zijn, omdat de stroom terecht kwam in het net van zijn vader en deze stroom nimmer in het bezit van B. is geweest. Pleiter beriep zich op Noyon die als eisch voor diefstal stelt, dat het gesto. lene in de feitelijke macht van den dief is „De manége". „Zeker gewéest. Je hebt er natuurlijk jaren geleden van gehoord. Nu is-ie opgeheven. Er zijn geen paarden meer in. Dus ik hoef er ook niet op te rijden om te bewijzen dat ik een moedig man ben en geen val vrees. Ha!" „Niks ha!" zei Floris. „De stal is een eindje verderop. Hier wordt eenvoudig op dit uur geen les gegeven". Geheime distilleerderij te Delft ontdekt. De rijksveldwacht heeft te Delft een geheime distilleerderij ontdekt. Bij een inval in een pand aan den Rotterdamschen weg trof men een distilleerketel aan van de grootste soort, benevens een complete, daarbij behoorende, installatie. Hierna werd een inval gedaan in een wonnig aan de Wassenaarstraat te Delft, waar drie personen, n.l. van E., van L. en E., allen wonen-de te Delft, worden aangetroffen. Eén van hen bekende huurder van het pand aan den Rotterdamschenweg en eigenaar van de installatie te zijn. In de woning werd nog een ketel en een hoeveelheid jenever in beslag genomen. Tegen de drie mannen is proces' verbaal opgemaakt De procureur-generaal zal op 17 Januari conclusie nemen. Dr. COL1JN HERSTELD. De minister-president, dr. H. Colijn heeft Maandag na zijn ongesteldheid, zijn ambts bezigheden hervat en heeft 's middags de vergadering van den ministerraad gepresi deerd. De regeeringspersdienst meldt: Op 31 December jl. heeft te Rome de on- derteekening plaats gehad van eenige over eenkomsten ter regeling van het handels- en betalingsverkeer tusschen Nederland en Italië voor het jaar 1938. Deze overeenkomsten zijn het resultaat van onderhandelingen met de Italiaansche regeering, welke gedurende de afgeloopen weken door een Nederlandsche delegatie te Rome werden gevoerd. Omtrent den inhoud kan het volgende worden bekend gemaakt. Betalingsverkeer NederlandItalië. De clearingovereenkomst van 1 Januari 1937, is, in hoofdzaak ongewijzigd, voor den duur van een jaar verlengd. In verband met het feit, dat de achterstal lige vorderingen op Italië grootendeels zijn gèliquideerd, is de onderrekening, waarop tot dusverre 19 pet. van de stortingen in Neder land werden geboekt, opgeheven. öVoor zoo ver nog achterstallige vorderingen te verre kenen zijn, zullen deze uit de eenig over blijvende, algemeene rekening worden vol daan. Met ingang van 1 Januari zal voorts over genoemde algemeene rekening kunnen wor den verrekend de in 1938 verschijnende ren te van Italiaansche obligatieleeningen, voor zoover de desbetreffende obligatie reeds op 15 November 1937, en sindsdien onafgebro ken, eigendom zijn van ingezetenen van het koninkrijk der Nederlanden. Een speciaal protocol regelt vervolgens het verkeer tusschen de Nederlandsche overzee- sche gebiedsdeelen eenerzijds en Italië en de gebieden onder Italiaansche souvereiniteit anderzijds. Evenals gedurende de oude over eenkomst zullen de bepalingen tusschen ge noemde gebieden wederom buiten de clea ring om geschieden, d.w.z. in vrije deviezen worden betaald. Compensatie van invoer van in Nederlandsch-Indië gecontingen- teerde Italiaansche goederen met uitvoer naar Italië van Nederlandsch-overzeesche producten zal niet meer worden geautori seerd; reeds goedgekeurde transacties zullen evenwel nog kunnen worden afgewikkeld. Handelsovereenkomst. De handelsovereenkomst regelt in de eer ste plaats den invoer in Nederland van Ita liaansche goederen, welke hier te lande aan contingenteering z-ijn onderworpen. In het algemeen zijn de aan Italië toegekende in voercontingenten in de nieuwe overeenkomst gehandhaafd en 'slechts op enkele punten, waar zekere aanpassing mogelijk was, eenigs zins gewijzigd. Aan enkele bestaande contin genten zijn thans in het belang der Neder landsche industrie voorwaarden verbonden. Voor wat betreft de uitvoermogelijkheid van Nederland naar Italië kan worden mede gedeeld, dat de lijst van producten waarvoor gespecificeerde contingenten gelden, een be langrijke uitbreiding zoowel in aantal als in waarde heeft ondergaan. Exporteurs zullen zich terzake dezer uit- voerverruiming met het crisisuitvoerbureau in verbinding kunnen stellen tot het verkrij gen van nadere inlichtingen. Voor den invoer uit Italië in Nederlandsch- Indië van aldaar gecontingeerde, resp. geli- centieerde producten zijn opnieuw contin genten vastgesteld, Deze contingenten komen practisch overeen met die, welke tot dusverre gelden. Vervolgens zijn voor een aantal Neder- landseh-Indisc.he producten contingenten vastgesteld met de bepaling, dat op rekening dier contingenten niet voor een grootere waarde in Italië zal kunnen worden inge voerd dan de waarde bedraagt van den tota len Italiaanschen invoer in onze overzeesche gebiedsdeelen. Naast deze lijst is nog een afzonderlijk contingent bepaald voor koffie, waarvan de betaling zal worden verrekend over de Ne- derlandsch-Italiaansche clearing. Dit brengt o.a. mede, dat voor koffie, evenals voor Ne derlandsche producten vóór den uitvoer tij- Nandoe heeft motorstoring, Het thuisvliegende Indië-vliegtuig „Nan doe" is met motorstoring te Bagdad geble ven. Mnandagmorgen is gezagvoerder Sillevis met de „Oeverzwaluw" met een reserve motor aan boord van Schiphol vertrokken. Hij is gisteren tot Lyon gekomen. Overval te Berchem spoedig opgehelderd. Daders leggen een bekentenis af.. De ongeveer 60-jarige arbeider Van der Donk te Berchem, bij Oss, werd in den nacht van Zondag op Maandag te één uur, toen hij zich uit-Oss naar huis wilde bege ven, in het villapark door een tweetal -perso nen aangevallen en tegen den grond gesla gen, waarna zij hem van een bedrag van on geveer twintig gulden hebben beroofd. Van der Donk deed daarvan onmiddellijk aangifte bij de gemeentepolitie. Hij kon echter geen signalement opgeven van de da ders. De gemeentepolitie, die direct het on derzoek instelde, slaagde er evenwel in de daders te arresteeren. Zij bleken te zijn de twintigjarige v. d. D. en de twintigjarige G„ belden te Oss. Ook het geld werd nog terugegevonden Beide daders werden naar het politiebureau overgebracht, waar zij een bekentenis af legden. dig een visum moet worden aangevraagd bij het crisisuitvoerbureau. De bepalingen uit de overeenkomsten van 1 Maart 1934 en 29 Juli 1935 betreffende in voerrechten en monopolieheffingen, alsmede betreffende de administratie door de Neder landsche zuivelcentrale van het contingent voor kaas, zijn opnieuw gehandhaafd. De nieuwe overeenkomsten zijn met in gang van 1 Januari 1938 in werking getre den. Negenjarige jongen tegen vrachtauto opgereden. Na aankomst in het ziekenhuis overleden. HAARLEM Maandag Een tragisch ongeluk heeft gister middag te Haarlem plaats gevonden. Op ongelukkige wijze botste een ne gen-jarige knaap tegen een vracht auto op en werd zoo zwaar gewond -dat hij aan de gevolgen in het St. Elisabeth's Gasthuis is overleden. De 9-jarige K. fietste met vrij groote snel heid op den Zijlvest. Hij lette echter niet goed op en botste in volle vaart tegen den achter kant van een stilstaande vrachtauto op. De ijzeren grendel van den achterklap van de auto drong bij het rechteroog in zijn hoofd. De jongen kreeg een gapende vleeschwond en een gebroken kaak. Per particuliere auto is hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Hier is hij korten tijd na aankomst tengevolge van -de verbloeding overleden. De chauffeur van de -vrachtauto heeft aan dit ongeluk geen schuld. TOOCh O ie lieeft den lijd... Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is *t een prettige zekerheid, dat er een andere wagen voor u flfjr klaar staat, die steeds den tijd JtT* heeft en altijd rustig z ij n i{| beurt afwacht.. BOND VAN KOORDIRIGENTEN IN NEDERLAND. Dezer dagen hield de Bond van Koordiri genten in Nederland te Utrecht zijn 15e alge meene jaarvergadering. Er werden mededeelingen gedaan omtrent de resultaten voor de muziekfeest-plannen. De toezegging van de Federatie van Nederland sche toonkunstenaars vereenigingen, alsmede van vele andere instellingen op muziekgebied en van particulieren in het land, om mede te werken tot het doen slagen van de muziek feesten werd met instemming ontvangen. De werkzaamheden van de contact-commissie der zangersbonden welke in de maand November van het vorig jaar gevormd is, worden met belangste'ling tegemoet gezien. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren G. C. Wilmink en Joh. F. Keja, respectievelijk tweede voorzitter en secretaris herbenoemd. Den heer Otto de Nobel, componist-koor dirigent te Den Haag, die onlangs zijn 70sten verjaardag vierde, werd, voor zijn vele ver diensten voor den bond, op voorstel van het bestuur het eerelidmaatschap aangeboden. BUITENGEWONE LEDENVERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOOP-BOND. Maandag is in Krasnapolsky te Amster dam een buitengewone ledenvergadering ge houden van den Nederlandschen Bioscoop bond. In -zijn nieuwjaarsrede, waarmede de bonds voorzitter, de heer D. Hamburger Jr.. de druk bezochte vergadering opende, drukte deze zijn tevredenheid uit over de wijze, waarop het film- en bioscoopbedrijf in ons land zich ook in het afgeloopen jaar verder heeft ontwikkeld. Spr. constateerde voorts, dat het bioscoop bezoek in het afgeloopen jaar bevredigend is gebleven en hier en daar zelfs is toegeno men. Met de ontvangsten is zulks niet het geval. Het eenige lichtpunt achtte spr., dat de voortdurende vermindering van ontvangsten in de achtereenvolgende crisisjaren in 1937 tot staan is-gekomen. Dat de financieele positie van het film- en bioscoopbedrijf in Nederland in tusschen nog altijd ongeschokt is, schreef spr. toe aan de ingespannen en veelzijdige organisatorische werkzaamheid van den bond. In het afge loopen jaar was deze wederom van de groot ste beteekenis. Hoewel van de naaste toekomst moeilijk een prognose valt te geven, in verband met de ongewisse en ingewikkelde internationale omstandigheden, zoowel in politiek als eco nomisch opzicht, achtt spr. een gematigd op timisme voor de ondernemingen in het film en bioscoopbedrijf gerechtvaardigd. Volgens spr. vindt dit optimisme steun in de solide basis, waarop het film- en bioscoopbedrijf in Nederland- is opgetrokken. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan een voorstel van het hoofdbestuur tot vaststelling van een prijsbeschermingsregle- ment. Dit reglement is hoofdzakelijk in het leven geroepen om het indertijd vast-g&stelde mi nimumprijzen-reglement het effent te doen sorteeren. dat er mede werd beoogd. Zoo is in het nieuwe reglement ten aanzien van de rangen bepaald, dat in de bioscopen, behalve de rang, voor de plaatsen, waarvoor de minimumprijs geldt, tenminste twee hoo- gere rangen moeten zijn. Bij de vaststelling van de prijzen der plaat sen op de verschillende rangen, die hooger zijn dan die, waarvoor de minimumprijs geldt, zal een redelijke progressie in acht moeten worden genomen. Als gevolg van dit regiement is voorts het reductiestelsel afgeschaft. In de toekomst zullen de bioscoopexploitanten gehouden zijn om. zooals overigens meestal te doen gebrui kelijk was. op in het oog vallende wüze naast of boven de loketten in het gebouw, waarin de voorstelling gegeven wordt, en overal el ders waar plaatsen voor de voorstelling te krijgen zijn, de prijzen der plaatsen op alle rang-en van de desbetreffende voorstelling te doen vermelden. Er zijn eenige restricties gemaakt, waar door de vrijheid van beweging in de wijze van exploiteeren, alsmede zekere plaatse lijke tradities, waaraan bepaalde zaken moei lijk kunnen ontkomen, -blijven gehandhaafd,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5