IJmuider Courant HET NIEUWE AVONDBLAD 12J cents per week Opvarenden der niet-uitgevaren booten ontslagen. Assen. Het Nieuwe Avondblad De Uitbreiding van dit Dagblad. 23e JAARCANC No. 55 DONDERDAG 6 JAN. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. President Roosevelt heeft een Boodschap aan het Amerikaansche Congres gebracht die geen wereldschokkend effect heeft. In hoofd zaak komt het, wat de buitenlandsche politiek aangaat, op een ietwat verzwakte herhaling van zijn rede in Chicago neer. En zooals de toestand er nu in de wereld uitziet kan men voorloopig niets beters van de Vereenigde Staten hopen dan een economisch herstel. Dat wordt overal vurig verlangd; de economi sche schokken in dat groote land verontrusten de heele wereld en hebben in alle andere lan den kwade gevolgen. Maar op zijn buitenlandsch chapiter is de president toch wat aan het uitweiden gegaan en heeft daarbij de meening te kennen gege ven, dat de democratieën de beste waarborg voor den vrede zijn en dat de dictatoriaal- geregeerde staten tot de democratie zullen terugkeeren. De vraag is maar: wanneer? In derdaad bewijst de historie dat dictaturen geen lang leven plegen te hebben, maar tot twintig jaar hebben vele het gebracht én de Duitsche bv. is pas vijf jaar oud. Nu heeft het Parijsche dagblad Le Journal iets anders uit de woorden van president Roosevelt gehaald en vraagt, omdat hij zooveel van de democra tie verwacht, of hij „de as Washington- Londen-Parijs" wil scheppen tegenover „de as Berlij n-Rome-Tokio". De hemel beware ons hiervoor. Als wij twee groepen van groote mogendheden tegenover elkaar zouden krijgen natuurlijk in „defen sief" verband zou de ellende van 1914 vol komen herhaald worden. Alleen in nog wat gevaarlijker mate, omdat dit een wereld antithese van twee groepen zou worden en de oude tegenstelling in wezen een Europeesche was. Men kan zeggen dat de wereld weinig- geleerd heeft van den grooten oorlog maar een dergelijke herschepping van het noodlot tige „gewapende evenwicht", dat zoo oneven wichtig bleek zou op volslagen stupiditeit lijken. De „as" Rome-Berlijn-Tokio wat een leelijk en gewrongen beeld is toch dat rare woord „as" is trouwens volstrekt nog geen Entente Cordiale of Triple Alliance. De Duit- schers en de Italianen, behoorend tot Europa dat nog altijd de kans heeft zijn overheer- schenden wereld-invloed te redden, zouden wel zeer roekeloos zijn als zij blijvend en af doende medewerkten tot de vestiging van een overheersehende positie van Japan in Azië. Dat zou wel zeer slecht staatsmansbeleid zijn, want Azië is voor de Europeesche belangen van enorme beteekenis en welke kansen zou den Duitschland en Italië hebben in een door Azië verarmd, voortdurend bedreigd, in een hoek gedrongen Europa? De Duitsche dictator heeft nog kort geleden in een van zijn dave rende redevoeringen de volkomen aanvaard bare stelling geuit, dat geen enkel land belang heeft bij de armoede en misère van zijn na buren, maar integendeel voor zijn eigen wel vaart hun welzijn noodig heeft. Dat is niet alleen een aanvaardbare stelling maar een waarheid als een koe. De economische toe standen geven er dagelijks de bewijzen van. Een welvarend Italië en Duitschland temidden van een verarmd Europa zijn niet bestaan baar. En de bedreiging van een dergelijk Euro pa door de Aziatische macht zou buitendien fataal blijken. Gelukkig is tegenwoordig, zij het nog onder de oppervlakte, een gansch ander streven in de wereld aan het opkomen dan de herhaling- van de 19e eeuwsche fouten die het Petit Journal suggereert, dat blijkbaar alleen in den verleden tijd kan denken. En gelukkig weten we tenminste van de Vereenigde Staten dit: dat zij niet geneigd zijn zich te verwikkelen in dergelijke verouderde Europeesche opvat tingen, die voor hen zelf zouden beteekenen dat zij zich lieten meeslepen in de grootste gevaren. Men kan van de politiek der V. S, zeker niet zeggen dat zij naar het scheppen van internationale tegenstellingen streeft. R. P. IJMUIDEN VOETBALWEDSTRIJD D.C.IJ.—POLITIE- ELFTAL. Woensdagmiddag 12 Januari zal op het terrein van Stormvogels een voetbalwedstrijd plaats vinden tusschen het Politie-elf tal en een elftal, samengesteld uit „Zilveren Schij ven" van D. C. IJ. Bekende spelers als Haak, Woudenberg, Wim Koster en Prins zullen in een der beide elf tallen uitkomen. IJ.W.V. „DE KENNEMER JAGERS". Naar wij vernemen is de IJmuider Wandel sport Vereeniging „De Kennemer Jagers" voornemens a.s. Zondag' haar eersten tiai- nings wintermarsch te houden. De start is halftien van het Kennemerplein. Ook niet- leden zijn welkom, is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprijs: Alle Andere Dagbladen zijn Duurder Staking wordt vrijwel onvermijdelijk geacht. Heden reeds meer dan 40 trawlers bü het conflict betrokken. Bijna de geheele Trawlerkade ligt weer vol trawlers. Hier en daar is nog een hiaat tusschen de booten, maar ook deze ruimten zullen binnen eenige dagen gevuld worden, want de kans, dat er trawlers zullen uitvaren voor dat de geheele vloot binnen is, moet als uitgesloten worden geacht. De toestand tusschen reeders en opvaren den is in zekeren zin te vergelijken met dien tusschen China en Japan. Hier wordt gevoch ten, maar er is geen oorlog, in IJmuiden is geen staking, maar toch is er een conflict, al is het dan geheel onbloedig. Zooals wij gisteren reeds schreven, wordt de toestand spannend. Niemand weet weliswaar, hoe de uitslag der stemming zal zijn, maar ook twijfelt niemand er aan, hoe deze zal zijn, want in de inmiddels door de organisatiebe- sturen belegde vergaderingen kwam de ver bitterde stemming der zeelieden duidelijk tot uiting. Nochtans was het een verrassing voor deze besturen, dat alle zeelieden na afloop der vergaderingen weigerden naar zee te gaan. De reeders zijn het antwoord op de onwillige houding van hun personeel niet schuldig gebleven, want alle op varenden der niet uitgevaren booten hebben een ontslagbrief thuis gekre gen. Het bij het conflict betrokken aantal traw lers is inmiddels gestegen tot 41. Het zijn de Hoop, Zwarte Zee, Poolzee, Glo ria, Amsterdam, Alma, Dirkje, Caroline, Erin, Gerberdina Johanna, Mary, Clasina Luther, Sumatra, Christine, Utrecht, Condor, Aneta, Flamingo, Claesje, Elie Chenevière, Zeehond, Petten, Derika 7, Gesina Catharina, Maria van Hattem, Jenny Elsa, Perseus, Rotterdam, Maria, Eveline, IJselmond, Azimuth, Poolzee, Neptunus, Betje, Johanna, Maria R. Omme- ring, Derika 5, Reiger, Zeeleeuw en Dolfijn. De Bloemendaal, Cornells, Irene, Corrie en Ita zijn feitelijk niet bij het conflict betrok ken, daar deze tijdelijk buiten bedrijf waren gesteld, terwijl de Ini, welke boot geen uit vaarcertificaat heeft nog visschende is op de Westkust van Engeland. Deze boot mag haar vangst niet in een Nederlandsche haven aan voeren en zal dus voorloopig nog wel in Ier land blijven. Voorts bevinden de Alkmaar en de Norma Maria zich in de Barentszee. Verder behoort hier nog bij de Jan Mayenland, die in reparatieligt en o.a. van een nieuwe ketel voorzien wordt. Aan het einde der week kan verreweg het grootste deel der vloot binnen zijn. Dan zal wel spoedig de uitslag der stemming bekend gemaakt worden. Ongetwijfeld staan weer moeilijke tijden voor de deur, want het wel en wee van IJmui- Verscheping van 4663 Ion haring voor Polen. De Woensdag in de Scheveningsche haven gearriveerde motorvraehtschepen „Java" en „Mr. Harm Smeenge" laatstgenoemd schip komende van Gdynia met een lading ledige vaten, zullen naar Polen terugkeeren, elk met een lading pekelharing, opgepakt in Holland- sche tonnen. De ..Java'' neemt 2663 vaten aan boord en de „Mr. Harm Smeenge" 2000 vaten. De verscheping geschiedt voor rekening van de Visscherij Mij, „Mewa" té Scheveningen. den hangt samen met den gang van zaken in het visscherijbedrijf. Verwacht mag worden, dat het ditmaal niet komt tot een conflict tus schen de organisatiebesturen en hunne leden zooals zich dit bij de laatste staking voordeed, Behalve voor de direct bij het conflict be trokkenen zullen ook de vischhandel, de visch- lossers enz. de nadeeelige gevolgen ondervin den. De aanvoer van visch zal beperkt blijven tot datgene, wat door de loggers en de kleine kustvisschers wordt aangevoerd en dit is ten eenenmale onvoldoende om in de behoeften te voorzien. Wij hopen van ganscher harte, dat alsnog overeenstemming wordt bereikt. Om het Damkampioenschap van Nederland. Drie D. C. IJ.'ers in den strijd. In Februari zal het jaarlijksch tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland beginnen. Ditmaal zullen drie D.C.IJ.'ers aan het tournooi deelnemen, nl. B. Dukel, A. Ligthart en C. Suijk, die alle drie reeds den meesterti tel verwierven. Het spreekt vanzelf, dat in de IJmuiden- sche damwereld groote belangstelling voor de ophanden zijnde wedstrijden bestaat en natuurlijk hoopt men, dat het ditmaal een der IJmuidensche dammers gelukken zal, den kampioenstitel te veroveren. WEEK DER GEBEDEN DER EVANGELISCHE ALLIANTIE. Men schrijft ons: Deze gebedsweek is voor Christelijk IJmui den wel een zeer merkwaardige week Avond iaan avond komen in de Bethlehemkerk zeer velen van allerlei confessies samen, om te bid den voor den nood der wereld. Zoo ook giste renavond onder leiding van Kolonel Beek huis Chef-Secretaris van het Leger des Heils in Nederland. Wel zeer sterk werd hier ge voeld, hoe voor den nood der wereld slechts één oplossing mogelijk is: hoe ondanks alle verscheidenheid ook hier weer verschil van inzicht en verschil van gevoelen zich oplost in Jezus Christus. Deze avond kwam onder de bezielende leiding van Kol. Beekhuis sterk te staan in het teeken van de activeering. Meer overgave grooter toewijding dei- Christenheid, meer gemeenschappelijk inzicht kan slechts de Christenen brengen tot strij ders op een gemeenschappelijk front tegen over den nood van onzen tijd. Hedenavond gaat voor de heer A. Kool, hoofd der Julianaschool te IJmuiden-Oost. EXAMENS HANDELSINSTITUUT „BALTUSSEN". Bij de te Amsterdam gehouden examens der „Federatie voor Stenografie „Groote" sIê den de volgende candidaten: Machineschrijven: Aangemeld 11: Geslaagd de dames G. van Dijk, M J. de Graaf, T. A. v. d. Hoeff, F. Houtkamp, T. A. v. Hemert, M E. J. IJff, S. A. Koebrugge. H. E. Lobbes B. Marang en A. J. Veltkamp. Stenografie Nederlandsch 130: Aangemeld 4: Geslaagd de dames A. A; Dijkstra, G. A. van Driel, T. A. van Hemert en A. Suerink. Stenografie Fransch 100: Aangemeld 4: Ge slaagd de dames G. M. Beun, J. M. Crietée, C Drees en P. E. M. Wagemaker. Stenografie Duitsch 100; Aangemeld 1: Ge slaagd Mej. M. C. van Berkum. Stenografie Duitsch 130: Aangemeld 1: Ge slaagd Mej. M. Bossen. Stenografie Engelscb 100: Aangemeld 1: Ge slaagd Mej. T. Broersma. j Allen leerlingen van Handelsinstituut „Bal- I tussen", De resultaten der Engelsche vissclierij in 1937. Een ongunstig jaar. Er is weinig goeds te vertellen omtrent de uitkomsten der Noordzee- en andere vis- scherij in de verschillende landen, die daar aan deelnemen. In Nederland, België, Frank rijk, Engeland en de Scandinavische landen klaagt men steen en been over de verliezen, die het visscherijbedrijf oplevert en men hoeft de verschillende buitenlandsche vak bladen (Nederlandsche bestaan er niet) maar op na te slaan om tot de overtuiging te komen, dat 1937 een slecht jaar is ge weest. Voor sommige visschershavens in N.-W. Europa zijn bepaalde plaatselijke omstandig heden oorzaak van de slechte toestanden. Zoo bijv. van den ondergang van de krab ben- en kreeftenvisscherij der Scilly-eilan- den, als ook van de slechte jaren van de oesterteelt in Zeeland, die door de slipper - limpet met den ondergang werd bedreigd. Maar in het algemeen kan worden gezegd, dat de geringe koopkracht in de afzetgebie den der visscherij in en om de Noordzee en in het Noorden, als gevolg van de wereld crisis tot een overproductie heeft geleid, waardoor voor het product geen loonende prijs gemaakt kon worden, zoodat de stijging der exploitatiekosten niet door hoogere om zetten opgevangen konden worden. Het laatste nummer van The Fishing News bevat uitvoerige verslagen over de uitkom sten van de visscherij in 1937 van de belang rijkste havens. Grimsby, Hull, Aberdeen, Fleetwood, North Shields en de haringhavens Yarmouth en Lowestoft. En uit bijna al deze verslagen klinkt een sombere toon, alhoewel niet kan worden ontkend, dat voor sommige havens het jaar nog niet eens zoo slecht is geweest. Dit geldt in het bijzonder de West kusthavens Fleetwood en Milford, welke beide havens op een hoogeren omzet dan in 1936 kunnen bogen. Omtrent Grimsby lezen we in het ver slag, dat deze haven een jaar heeft meege maakt van een haast wanhopigen strijd voor het behoud van zijn industrie, een strijd, die slechts ten deele succes heeft gehad, daar men tegenover moeilijkheden en vraagstuk ken kwam te staan, die bijna onoverkomen- lijk waren. Deze haven lijdt vooral onder de concur rentie van Huil, waar enorme hoeveelheden goedkoope en minderwaardige visch op de markt kwamen. Vandaar dat men in Grimsby over het algemeen de maatregelen tot be perking der visscherij in het hooge Noorden toejuicht. De aanvoer zoowel van eigen als van vreemde schepen bedroeg in totaal 3926000 cwts. of c.a. 178 millioen K.G.. de opbrengst was 3.930.000 of c.a. f 35.370.000. De aanvoer van vreemde visch bestaat in hoofdzaak uit de vangsten der Scandinavi sche snurrevaadkofcters. Dat men in Grimsby de visch van deze schepen op hoogen prijs stelt blijkt wel daaruit dat terwijl de visch der trawlers gemiddeld 1 per cwt. op brengt, de visch der snurrevaad-kotters ge middeld 2 per cwt. opbrengt. De aanvoer in Huil bedroeg gedurende Januari tot en met November 6070290 cwts. of ruim 275 millioen K.G. ter waarde van 3.192.419 of c.a. f 28.730.000, tegen 6475690 cwts. ter waarde van 3.479.150 over het ge- geheele jaar 1936. De omzet was dus onge veer gelijk aan dien van verleden jaar. Had Grimsby te lijden van de concurren tie van de enorme aanvoeren van goedkoope visch te Huil, laatstgenoemde haven krijgt op haar beurt de concurrentie van Grimsby te voelen, want ook de reederijen in Grimsby beginnen zich hoe langer hoe meer op de visscherij en het hooge Noorden (long distance grounds) toe te leggen, getuige het feit, dat in 1937 voor Grimsby 12 moderne groote trawlers werden afgeleverd, terwijl vijf bijna voltooid zijn en bovendien 15 in Duitschland gebouwde booten, die oorspron kelijk van uit Fleetwood voeren, in Augustus naar Grimsby kwamen. In Aberdeen werden aangevoerd 1.850.2-13 cwts. ter waarde van 1.678.051, tegen 1.822.822 cwts. t.w. van 1.888.138. Ook in Aberdeen bestond de vreemde aanvoer voor namelijk uit de vangsten van Deensche en Zweedsche snurrevaad-kotters. Duitsche trawlers kwamen er in hoofdzaak binnen om hun kuit te lossen. In Fleetwood was de omzet 1.490.069 cwts. ter waarde van 1.318.253, tegen 1.392.357 cwts. en 1.346.353 in 1936. In deze haven verwacht men veel van de restricties, die zul len worden opgelegd door de nieuwe Sea Fish Bill. Fleetwood heeft ook in 1937 zijn positie als de voornaamste -hakehaven kun nen handhaven. Er werd aangevoerd een .hoeveelheid van 166.585 cwts. ter waarde van 39J 954. In Milford steeg de aanvoer, voor wat de eerste elf maanden betreft met 46410 cwts. tot 678540 cwts., waarvan de opbrengst 762.964 bedroeg of 54.263 meer dan in 1936. In Swansea bedroeg de aanvoer in elf maanden 144.919 cwts. ter waarde van 187.078. in Cardiff (12 maanden) 108801 cwts. t.w. van 135.335. North Shields had een omzet van 437.701 tegen 446.411 in 1936 In Yarmouth wordt de omzet geschat op 500.000, of iets minder dan in 1936. Er wer den aangevoerd 371.162 crans tegen 323.279 crans in 1936. In Lowestoft werden tot 12 December aangevoerd 283.491 crans ter waar de van 352.528 (gem. 24/10 per cran) te- gen 230.444 crans t.w. van 363.699 (gem. 31/6 per cran) in 1936. VERLOTING BAZAR ORGELFONDS. De uitslag van de verloting van den bazar voor het Orgelfonds der Nederl. Herv. Kerk al hier was: no. 178 schrijfbureau, no. 575 klok- stel, no. 31 een paar voetbalschoenen, Zes Pagina's per week meer. Wij hebben de vorige week al medegedeeld dat wij den omvang van dit dagblad, met in gang van Januari, met zes pagina's per week zouden vergrooten. Dat wil zeggen: op Maan dag, op Woensdag of Donderdag en op Zater dag telkens twee pagina's meer. Indien bijzondere gebeurtenissen of om standigheden daartoe aanleiding geven zullen wij natuurlijk extra-groote nummers geven, zooals trouwens al vele malen geschied is, pas nog op 1.1. Maandag toen wij vier fotopagina's gaven in een nummer van veertien pagina's. Verder is de bovenbedoelde uitbreiding door gezet; wij gaven gisteren, op Woensdagi twee pagina's meer dan vroeger op Woensdagen, wij zullen Zaterdag hetzelfde doen, enzoo- voorts. En wij zijn en blijven: Het Goedkoopste Dagblad. VELSEN De te verwachten blijde gebeurtenis. Maatregelen van Burgemeester en Wethouders Door Burgemeester en Wethouders is be paald, dat op den dag volgende op dien van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses, alle gemeentelijke diensten, instellingen en bedrijven gesloten zullen zijn van des namiddags 1 uur af, voor zoover de dienst zulks toelaat. Indien de dag volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, wordt de sluiting verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de ge boorte, wordt van alle openbare gebouwen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. Ten aanzien van het openbaar onderwijs is het volgende bepaald: Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag vacantie gegeven. Is de geboorte op den schooldag vóór den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden schooldag vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tijdens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daarna vol genden schooldag vacantie gegeven. Door den Burgemeester Ls bepaald, dat de tapperijen op den dag van de geboorte en den daarop volgenden dag tot des nachts 1 uur geopend mogen blijven. Op deze dagen is het geoorloofd muziek en dans of andere vermake lijkheden te doen plaats vinden tot des nachts 12.45 uur. Indien de geboorte plaats vindt op Zaterdag gelden de bepalingen voor de tapperijen voor dien Zaterdag en den daarop onmiddellijk vol genden Maandag. Vindt de geboorte plaats op Zondag dan gelden de bepalingen voor den onmiddellijk daarop volgenden Maandag en Dinsdag. RIJWIELDIEFSTAL. Een bewoonster van Driehuis had haar rij wiel eenigen tijd in een poort aan de Hout manstraat te IJmuiden geplaatst. Bij het verlaten van het perceel kwam zij tot ont dekking dat haar rijwiel ontvreemd was. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Doodweg- te Velsen van den Biezenweg tot den Kwee- kensteinsweg van Woensdag 5 Januari a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. MARKTBERICHT SClHEVENINGEN. (Versche visch). Tarbot (klein) f 0.60 per kilo. Griet f 0.60 per kilo. Tong f 0.80—f 0.95 per kilo. Kleine schol f 5'50f 10.40 per 40 kilo. Schar f 9.20—f 10 per 40 kilo. Schelvis f 8f 14 per 40 kilo. Wijting f 4.20f 4.50 per 40 kilo. Gullen f 10 per 40 kilo. Met versche visch was hedenochtend aan de markt de motorkotter Sch. 177, T, Blok, met f 78 besomming. Door Texelsche kotters werd van elders aangevoerd een partij tong, schol en wijting, welke f 232.30 opbracht WATERPOLO POLO-CLUB „HALFWEG". A.s. Zondag 9 Januari speelt het eerste ze vental van „Halfweg" voor de wintercompe titie te IJmuiden een wedstrijd tegen „De Ham l".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1