Öpruiming. Verdwenen buitenplaatsen in de gemeente Velsen. BEVERWIJK De nieuwe bioscoopprogramma's. „Op Glad IJs" Tyrone Power en Sonja Henie in de SOth 5 Century Fox Film „Op Glad IJs". (Luxor Theater, Beverwijk.) Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofdnummer „Op glad ijs" met Sonja Henie en Tyrone Power in de hoofdrollen. Bij een film, waarin Sonja Henie een dei- hoofdrollen vervult, behooren natuurlijk sneeuw en ijs. Ook in haar nieuwe 20th Cen- tury-Foxfilm „Op glad ijs"is dit natuurlijk het geval. Haar eerste film was „Een meisje uit duizend" en dat is een aardige levendige film geworden, zij het ook, dat er ook nog wel op af te dingen viel. De eerlijke proef ligt dus in de tweede film, waarin zij haar repertoire alvast uitgebreid heeft tot skiloopen. Niet alleen dus, dat zij als een wervelwind over het ijsvlak zwiert, maar ook door de besneeuwde bergen snelt zi' voort op onnavolgbare wijze. Bovendien heeft Sonja Henie zich als een filmdiva doen kennen. Met alle charme, alle gratie en alle spelkwaliteiten, die altijd in haar hebben moeten geschuild. Ditmaal geen woord over de kolossale ijsbal- letten, die ook in haar nieuwe film di>e van de vorige overtreffen. Ditmaal geen verdere aan dacht aan haar prestatie op de skilatten, maar uw aandacht voor de Noorsche actrice, die in haar nog jeugdig leven twee frappante over winningen wist te behalen: die van haar we reldkampioenschap en die van haar speelta- lent. Het tweede hoofdnummer is „In levensge vaar". Norman Foster speelt in deze sensa- tioneele film de hoofdrol, waarbij hij op knap pe wijze wordt bijgestaan door Evelyn Knapp. UITVOERING VAN DEN N. A. S. B. Gisteravond heeft de turngroep van de plaatselijke af deeling van den N. A. S. B. in het Kennemer Theater een gymnastiekuit- voering gegeven. De zaal was slechts matig bezet toen even over den vastgestelden tijd de opmarsch plaats vond. Gestoken in de fleurige rood witte uitrusting van den N. A. S. B. marcheer den de ongeveer 45 leden over het tooneel en stelden zich voor het publiek op. Hierna sprak de leider van de turngroep,' de heer W. On- stenk een openingswoord, waarin hij de ouders, die deel uitmaken van de moderne vakbeweging, opwekte hun kinderen tot den N. A. S. B. te laten toetreden. Hierna werd overgegaan tot de afwerking van het programma. De kleutergroep trad het eerst voor het voetlicht met oefeningen op de bank en evenwichtsoefeningen. De jongens gaven vervolgens een zeer geslaagde de monstratie van hoogspringen met aanloop. De stof voor de kleuters aan de toestellen was tamelijk aan den zwaren kant en de afwer king liet dan ook nog wel een en ander te wenschen over. Dit moest ook geconstateerd worden bij de tweede groep meisjes in de oefeningen met het springriet. Sommigen be- heerschten de oefening niet, wat niet ten goede kwam aan het geheel. Een beter verloop had de knotsoefening voor de dames. Hoewel niet feilloos vormde dit optreden toch een aantrekkelijk geheel. De jongens gaven aardig werk te zien aan het laagrek. Ook het werk van de dames aan het hoogrek was niet zonder verdienste. In aanmerking genomen, dat het hier een nog jeugdige vereenigïng gold, viel er ree-ds zeer veel te waardeeren. Alleen ontbreekt er nog zeer veel aan de afwerking van de oefeningen. Dit moet veel correcter geschieden, waardoor de oefeningen ook meer nuttig effect voor het lichaam zullen hebben. Deze opmerking geldt trouwens voor alle nummers van het pro gramma. De vrije oefeningen voor de dames en hee- ren genoten veel waardeering, evenals het werk van deze beide afdeelingen aan brug en boogbrug. Het programma werd met een gemengd springnummer besloten. Intusschen hebben wij wel kunnen consta- teeren, dat de turngroep sedert haar laatste optreden in het openbaar zoo al niet aan kwantiteit, dan toch aan kwaliteit heeft ge wonnen. Maar wij kunnen den wensch van den leider, uitgesproken aan het begin van den avond betreffende versterking van het aantal werkende leden, volkomen onder schrijven. De heer Muller, voorzitter van het hoofd bestuur van den N. A. S. B. heeft een kern achtig propagandistisch woord gesproken, waarin hij wees op de groote beteekenis van een goede training' van het lichaam, 'ten einde daardoor gesterkt te worden in den strijd voor een betere maatschappij. Niet al leen op de groote beteekenis van het turnen vestigde hij de aandacht, maar vooral ook op die van de zwemsport. Het verwonderde den bondsvoorzitter ten zeerste, dat de vorming van een zwemgroep niet mogelijk is gebleken, ondanks het feit, dat zich in de onmiddellijke Nu is weer overal de opruiming begonnen En elke brave Nederlandsche huisvrouw put. Met enthousiasme uit die rijke koopj esbronnen, Naar beurs en naar behoefte, tot vermaak en nut. Wanneer de winkelier in drommen haar ziet komen, Voelt hij in 't nieuwe jaar zich aanstonds goedgeluimd, Zoo'n drukte die niet drukt, vervult zijn liefste droomen. Hij is al opgeruimd, vóór hij is opgeruimd. Het is de groote sport van toonen en van Een tijdverdrijf voor d' een en d' andere partij, Zonder dat beiden het geduld er bij verliezen, Zij blijven er vol moed en opgewektheid bij. De koopsters zijn verheugd, dat koopjes zijn te halen En zij besteden graag daar tijd en moeite aan, De winkelier ziet blij, hoe zij zijn prijs betalen, Al is daar voor dit doel de room wat afgegaan. Zoo zijn ze allebei en ook niet zonder reden, Al hebben beiden vaak den nood tot deugd gemaakt, Zelfs met den druksten gang van zaken best tevreden, Omdat aan 't moede slot elk zijn voldoening smaakt. Hoewel ter completeering hier nog bij vermeld wordt, Dat toch ook een markante tegenstelling geldt: Wat door den winkelier het laagst op prijs gesteld wordt, Wordt door de koopsters vaak het hoogst op prijs gesteld. P. GASUS. nabijheid van Beverwijk een uitstekend inge richte overdekte zweminrichting bevindt. Ook voor de zwemsport sprak de heer Muller een aanbeveling. Tenslotte bood spr. een fraaie N. A. S. B.- vlag aan, ontworpen en vervaardigd door twee dames der vereeniging. Dit moment werd met daverend applaus en met het zingen van de Internationale begroet. De heer Onstenk nam deze vlag met een waardeerende toespraak in ontvangst en dankte voor dit welkome geschenk aan de afdeeling. De dames, die de vlag hadden ontworpen, ontvingen als bewijs van erkentelijkheid een plant. De uitvoering werd met een bal besloten, waarvoor de Kennemer Boys, die ook de mu zikale begeleiding van de uitvoering hadden verzorgd, de dansmuziek leverden. JAARVERGADERING A. H. B. O. De afdeeling Beverwijk van de Arbeiders Hulp bij Ongelukken houdt hedenavond in het gebouwtje van den Beverwijkschen Be stuur dersbond haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en kascommis- sie en een verkiezing van een voorzitter, die reglementair moet aftreden. PROPAGANDA-AVGND N.C.R.V. Op Donderdag 3 Februari zal in het Ken- nemer Theater door de Nederlandsche Chris telijke Radio Vereeniging afdeeling Beverwijk een propaganda-avond gehouden worden. Op dezen avond zal de N.C.R.V. propagandafilm, getiteld „In Stormgetij" vertoond worden. Des middags zal een kindervoorstelling worden ge geven. MANNENKOOR „ZANGLUST". Het Mannenkoor „Zanglust" zal in den loop van dit seizoen een tweetal concerten geven. Vervolgens ligt het in het voornemen om deel te nemen aan het Zangersfeest te Arn hem van het Koninklijk Nederlandsch Zan gersverbond, en aan een zangconcours. Het koor gaat zijn koperen bestaansjubi leum tegemoet en het bestuur koestert in ver band hiermede den wensch dat nog vele zang liefhebbers tot de vereenigïng zullen toe treden. Een aantal dames van de leden hebben het prijzenswaardige initiatief genomen om de kasmiddellen te versterken. Zij zijn namelijk voornemens om van het door haar vervaardigde brei-, haak- en bor duurwerk een bazar te houden en een ver loting te origaniseeren ten bate van de kas der vereeniging. HET DEFILé BIJ DE BLIJDE GEBEURTENIS. De vereeniging „Koninginnedag" verzoekt ons het volgende mede te deelen: In verband met een door de Kerkelijke ge meenten te houden bid- en dankstond, wor den de tijden van de huldebetooging een uur later gesteld, namelijk: Opstelling H. Burgerstraat (kop van den stoet Moensplein) 19.30 uur, afmarsch 19.45 uur, aankomst Raadhuis 20 uur. Van 7.15 uur af wordt in het veilingge bouw „Centrum", Koningstraat aan deelne mers met lampions of lichtbakken gratis een kaars uitgereikt. Deze particuliere deelnemers worden in het „Centrum" verzameld en marchéeren met de muziek van de St.-Josephharmonie naar de Hendrik Burgerstraat en sluiten zich daar bij den stoet aan. De te volgen weg is: H. Burgerstraat, Moensstraat, Zeestraat, Beecksanglaaii, Vel- serweg, Breestraat, Raadhuis en na afloop van het défilé: Breestraat, Peperstraat, Ko ningstraat, Kloosterstraat, Kees Delfsweg. C. H. Moensplein, II. Burgerstraat. Daarna volgt ontbinding. DRIEHUIS De a.s. blijde gebeurtenis. Hoe Driehuis zal feestvieren. Zooals wij onlangs mededeelden, was men in den boezem van de Oranje-vereeniging „Driehuis" druk bezig met het treffen van voorbereidingen in verband met de op handen zijnde blijde gebeurtenis. Allereerst zal de plaats een feestelijke aan blik gegeven worden door versiering der stra ten met schilden, wimpels, vlaggedoeken en groen. Verder zullen lampions opgehangen en des avonds ontstoken worden. Alles tezamen zal het zeker een aardig effect opleveren. Hoe goed de organisatie van een en ander wel is, moge hieruit blijken, dat wanneer de geboorte uiterlijk vóór 4 uur bekend is, nog dien zelfden avond de verlichting en versie ring zal wor'den aangebracht. In het geval, dat de geboorte later bekend wordt, zal men van bovenstaande op den zelfden dag moeten afzien, doch het harmo niegezelschap „Soli Deo Gloria" heeft zich bereid verklaard nog een muzikalen „omme- ganck" te willen maken, als de geboorte vóór 6 uur bekend is. Het bestuur wekt de bewoners op spontaan aan dezen optocht deel te nemen en lampions mede te dragen. Om 8 uur wordt de stoet in de Schaepman- laan opgesteld en trekt dan behoudens goedkeuring langs Feithlaan, Spieghellaan Driehuizer Kerkweg, P. C. Hooftlaan, Van den Vondellaan, Da Costalaan, Driehuizerkerk- wcj tot Schoonenbefg. Hier wordt rechtsom keert gemaakt, waarna men langs Génestet- laan en Driehuizerkerkweg weer naar de Schaepmanlaan terugkeert, alwaar de stoet wordt ontbonden. De versiering en de verlichting blijven 3 dagen op den laatsten dag wordt wederom een muzikale rondgang langs de hierboven genoemde route gemaakt. Straten, welke ge heel of gedeeltelijk versierd zullen worden, zijn o.a. de Driehuizerkerkweg, de P. C. Hooft laan, de Van den Vondellaan, de Feitlaan. de Génestetlaan en Spieghellaan. Cp den geboortedag zal de klok van de R.K. kerk geluid worden, terwijl de firma Rama kers op den nationalen feestdag tusschen 12 en 1 uur met behulp van grammofoonplaten en een luidspreker-installatie uit denzelfden toren carillonmuziek ten gehoore zal bren gen. Tenslotte wordt voor de leden nog een feest avond belegd. Deze avond wordt in verband met het feit, dat Driehuis geen enkele zaal bezit waar in een bioscoopvoorstelling kan worden gegeven en een onderdeel van het. programma het vertoonen van een op het Oranjehuis betrekking hebbende film, ge houden in de zaal van het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Verder zal nog een goochelaar-conférencier optreden. Tenslotte hoopt en vertrouwt het bestuur dat de inwoners door het uitsteken der vlag- dat de inwoners door het uitsteken der vlag gen zullen mede helpen, om Druishuis een feestelijk aanzien te geven. WIJK AAN ZEE V. V. E.—LIS SE. Zondag a.s. zal in de tweede klasse A van den I. V. C. B. de wedstrijd V. V. E.Lisse pis vinden. Indien V. V. E. met ongeveer het zelfde elftal als Zondag in het veld verschijnt, ver sterkt met P. Durge, dan achten wij een kleine overwinning van V. V. E. zeker. Met P. Durge als midvoor en W. Schelvis als mid-half zou het elftal o.i. aan kracht be langrijk winnen. SCHAAK EN DAMCLUB „DENK EN ZET". Het programma voor den propaganda- avond van de Schaak en Damclub „Denk en Zet", welke Vrijdag 7 Januari in „Sonne- vanck" ten bate van de Oranjevereeniging gehouden zal worden is als volgt ingedeeld. 8 uur: opening door de voorzitter. 8.30 uur: blindpartij. 9 uur: aanvang simultaan seance. 10 uur: pauze. 10.15 uur: voortzetting. Daar de heer H. Witteveld momenteel on gesteld is, bestaat de mogelijkheid, dat hij in de blindpartij met den heer B. Dukel, door een ander lid vervangen zal moeten worden. Gevonden: belastingmerk met bruinen ve ter waaraan sleuteltje. Verloren; Astrakan kinderhandschoen. HEEMSKERK R.K. V. V. „A.D.O." Het programma voor Zondag luidt: D.O.S.—A-D.O. 2 uur. D.O.S. 2—AD.O. 2, 12 uur. A.D.O. a—U.S.V. a 12.30 uur. Zondag reizen A.D.O. 1 en 2 gezamenlijk naar Roelofarendsveen; het vertrek is be paald op uiterlijk tien uur. - BURGERWACHT. Op Vrijdag 7 Januari houdt de afdeeling Heemskerk van de Burgerwacht een leden vergadering in het café van Gebr. Dam. De agenda vermeldt o.a. bespreking .vond voor prijsuitreiking. CASTRICUM DONDERDAG 6 JAN. '1938 doch Schumann zorgde weer voor den gelijk maker (33). Met dezen stand kwam het einde van dezen meer forsch dan fraai gespeelden wedstrijd. Het bouwen in onze gemeente. De kansen voor vverklooze bouwvakarbeiders. Nadat wij in ons blad de meening hebben weergegeven van eenige bouwondernemers over den woningbouw in onze gemeente en in verband daarmede over de kansen van de werklooze bouwvakarbeiders om aan het werk te komen, hebben wij ook de meening gevraagd van den heer K. J. van Welsenis, voorzitter van den Bouwvakarbeidersbond. In de eerste plaats wilde de heer Welsenis er op wijzen, dat de gehuwde timmerlieden, die gezamenlijk inschrijven voor het maken van een werk, geen kans krijgen, omdat zij door den Patroonsbond worden geboycot en dus geen materialen kunnen bekomen. Hoewel deze menschen zeer scherpe prij zen calculeeren, omdat zij voor zichzelf slechts een weekloon berekenen, teneinde daarvan hun gezinnen te onderhouden, zijn toch hun inschrijvingen nog te hoog. Een patroon, die bijvoorbeeld met 3 zoons werkt kan lager inschrijven, omdat hij alle loon schalen ontloopt, omdat hij voor deze 4 menschen slechts één weekloon van 30 tot 40 gulden berekent, redeneerende, dat hij zijn jongens bij werkloosheid toch te eten moet geven. Maar tegen zoo'n lid neemt de Patroons bond geen maatregelen. Dit noemde de voor zitter een van de oorzaken, dat de vaklie den, die tevens kostwinners zijn, niet aan den slag kunnen komen. En al misgunnen wij dien patroon met zijn jongens het werk niet, aldus de voorzitter, het staat toch zoo. dat het jongenswerk wordt en dat gehuwde kostwinners moeten gaan stempelen. Daar om is de organisatie van de bouwvakarbei ders zoo tegen den speculatieven bouw ge kant. De bouwvakarbeiders staan vanzelf sprekend aan den kant van die patroons, die het loon uitbetalen, zooals dat in de collec tieve arbeidsovereenkomsten is voorgeschre ven en dat een kostwinner in staat stelt zijn gezin te onderhouden. Daarom hopen wij maar, dat de Castri- cumsche bouwers niet achter zullen blijven, wanneer de mogelijkheid er is woningen te bouwen. Voorloopig is er in een snel groeiende ge meente als de onze op dit gebied nog' wel wat te doen. Meer werkgelegenheid, minder werkloozen, daar moet het heen. En dan moeten in de eerste plaats de gehuwde bouw vakarbeiders, die de kostwinners zijn van hun gezinnen, aan den arbeid. COLLECTIEVE OVEREENKOMST IN HET LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF. Op Vrijdag 14 Januari zal in Café „De Har monie" van den heer J. Kehl, een vergadering worden .gehouden van den L.T.B. met de R.K.-, Christelijke- en moderne bonden van werk nemers in het land- en tuinbouwbedrijf. In deze bijeenkomst zal de heer P. de Wildt, voorzitter van den L.T.B. een laatste poging doen om met de werknemersorganisaties tot overeenstemming te komen ten aanzien van een collectieve arbeidsovereenkomst. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Reshevsky of Keres winnaar. Uit Hastings: Woensdag is de achtste ronde van het internationaal schaaktournooi te Has tings gespeeld. Er was na deze ronde geen enkele hangpartij. Zooals te verwachten was won Reshevsky van Tylor, Mikenas van Sir G. Thomas, Flohr van Fairhurst en Fine van A. R. B. Thomas. Keres kon het tegen Alexander niet verder dan remise brengen, zoodat hij een half punt bij Reshevsky ten achter kwam. Flohr zag zijn kansen op de eerste plaats te niet gaan, doordat hij zijn afgebroken par tij uit de zevende ronde tegen Mikenas ver loor. De beslissing van het tournooi ligt dus in de partij tusschen Keres en Reshevsky. Keres, die met wit speelt, zal ongetwijfeld, indien eenigszins mogelijk, scherp op winst spelen, terwijl Reshevsky het natuurlijk zoo snel mo gelijk op remise zal aansutren. Indien Keres wint, is hij winnaar van het tournooi; als Reshevsky wint of remise maakt, kan hij zich als de sterkste beschouwen. Van de Nederlandsche schakers in het pre- mier-reserve-tournooi verstevigde Landau Woensdag zijn leiderspositie door een over winning op Michel. Van Doesburgh en Schelfhout verloren. Prins wist, met zwart spelend, Luckis te ver slaan. De uitslagen van de Woensdag gespeelde partijen luiden: Hoofdgroep (zevende ronde): Afgebroken partij Mikenas—Flohr 10. Achtste ronde: ReshevskyTylor 10. Alexander—Keres V2V2. Sir G. ThomasMikenas 01. FlohrFairhurst 10. FineA. R. B. Thomas 10. De stand na deze achtste ronde luidt: 1. Reshevsky 6V2 pnt. 2. Keres 6 pnt. 3, 4 en 5. Flohr, Fine en Alexander, ieder 5V2 p. 6. Mikenas 5 pnt. 7 en 8 Sir G. Thomas en Tylor ieder 2V2 pnt. 9 en 10 Fairhurst en A. R. B. Thomas ieder Vz pnt. Premier reserve groep a: LuckisPrins 01. Premier reserve groep b: Winter—Van Doesburgh 1—0. Landau—Michell 10. SchelfhoutList 01. SCHAATSENRIJDEN. SONJA HENIE OP TOURNEE. Uit New-York: Sonja Henie heeft thans haar sedert langen tijd aangekondigde tour nee door de Vereenigde Staten aanvaard. Zij wordt vergezeld door een honderd personen tellend ijsballet. Om de groote afstanden in de Vereenigde Staten snel en comfor tabel te kunnen overwinnen, heeft de vroe gere wereldkampioene een eskader van vier verkeersvliegtuigen gecharterd, dat haar en haar medewerkenden reeds van Hollywood naar Chicago heeft gebracht. De machines zijn van reclame-opschriften voor Sonja en haar ijsballet voorzien. IJSHOCKEY. NEDERLAND—KREFELD (3—3). Door heldhaftige tegenstand is het Woens dag aan de Nederlandsche ploeg gelukt, op de Haagsche Kunstijsbaan een gelijk spel tegen de sterke Krefelder ploeg te bewerkstelligen. Zelfs heeft Nederland twee maal de leiding g- had, doch Schumann wist bide keeren den ge lijkmaker te scoren. Het was eenigszins verwonderlijk, dat deze forsche, stoere Duitscher niet meer doelpunten wist te maken, want ongetwijfeld was hij de gevaarlijkste tegenstander van de Nederlan ders. De wedstrijd was vol adembenemende span ning, doch mooi ijshockeyspel werden zelden te zien gegeven. De eerste speeltijd bleef zonder doelpunten. Hoewel aan beide zijden hevig gevochten werd, bewaakten de spelers elkaar zóó goed, dat nie mand kon scoren (00). In den tweeden speeltijd gaf Schwinghamer aan Krefeld de leiding, waarna de doelpunten- reeks geopend was. Moony maakte gelijk (11); Griffin gaf aan Den Haag de leiding na een mooi schot bij een scrimmage. Schu mann bracht den stand op 22. Vele malen werd het Nederlandsche doel in den derden speeltijd belaagd, doch Van Marle hield de onmogelijkste schoten. De combinatie Moony-Griffin maakte er 32 van Hageveld. Wie van Santpoort naar Velsen wandelt of fietst langs Hagelingerweg en Driehuizer kerkweg, zal niet vermoeden, dat hier vroeger zooveel prachtige buitenplaatsen zijn ge weest. Velserbeek en Schoonenberg spréken daar nog van, maar wie zal denken, dat hier de eene buitenplaats aan de andere grensde. Het Huis te Papenburg, waarover wij al schreven, moet gelegen zijn geweest bij 't Huis te Velsen en tegenover Hageveld, dat gelegen was aan de noordzijde van den Ha gelingerweg. Daar waren dicht bij de buiten plaatsen Biezenveld, Westerveld, Auspiciïs et Telis en Middelo. Van Hageveld geeft Zegepralent Kenne- merlant maar een plaat. Volgens de Leth en Brouérius van Niden werd de buitenplaats in 1740 bewoond door Nicolaes Calkoen, oud schepen en Raad der stad Amsterdam. „Het was een lantvermaak, dat met zijne oude Hollandsche deftigheid omtrent de huizinge en natuurlijke schikkinge en omtrent zijne plantagie en boom- en moeshoven voor gene van zijne gebuuren had te wijken." Van Hageveld weten we verder zeer weinig. Alleen dit, dat er eenigen tijd het klein seminarie van het bisdom Haarlem is ge vestigd geweest. Omstreeks 1840 telde dat Seminarie 80 leerlingen en waren er. behalve een rector, drie provisoren en vier precep- toren om onderwijs te geven. In October 1847 werd het klein-seminarie echter naar Voor hout verplaatst, waar het nu nog gevestigd is en het steeds den naam Hageveld heeft ge houden. Omstreeks 1870 behoorde Hageveld aan de familie van Hoorn te Amsterdam. Van deze buitenplaats is nu nog maar een boer derij over. Het is zeker merkwaardig, dat in de archie ven geen enkele akte is te vinden omtrent Hageveld en dat in het boekje van den heer van Doorninck de naam dezer buitenplaats niet te vinden is, terwijl wij ook den naam Calkoen niet vermeld vinden. In de Hage- veldstraat daar ter plaatse blijft de naam van deze vroegere lusthof bewaard. Na de verdwijning van buitenplaatsen aLs 't Huis te Papenburg, Biezenveld, Hageveld enz. is blijkbaar heel wat bosch- en tuingrond omgespit geworden en tot grasland gemaakt. Nu is er weer veel randbebouwing gekomen, maar er zijn nog vele weiden, waarvan er eenige dienst doen als sportterrein. Ermelo. G. VOET. JCUCIP/ LÏJHNCENS HOLLAND—AMERIKA LIJN. Edam, 4 van N.-York n. Rott. Blommersdijk, Rott. n. Mobile, 4 te Havana. Delftdijk, Vanc. n. Rott. 31 v. L. Angeles. Nebraska, Vanc. n. Rott., 3 v. Cristobal. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 4, 150 mijl N. v. Land's End. Nalon, 3 v. Vanc. te Glasgow. Lochkatrine, Rott. n. Vanc. 4 v. Swansea. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Algorab (uitr.) 5 v. Port Natal. Jagersfontein (uitr.) 5 v. Antwerpen. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 4 van Lagos. Maaskerk (uitr.) 3 te Bordeaux Reggestroom. 5 v. Amst. n. Hamburg. HALCYONLIJN Stad Amsterdam, Benisaf n. Vlaard. p. 4 Ouessant 6 (n.m.) verw. Stad Zwolle, 4 v. Rott. n. Stockholm. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aimkerk (uitr.) 3 te Fremantle. Meliskerk, 4 v. Bremen te Hamburg', vertr. 8 na at Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk, 4 v. Amst. te Hamb. vertr. 810 n. Rott HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 5 v. Calcutta te Rott. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Hermes, 4 v. Constantza n. Varna. Saturnus, 4 v. Alexandrië n. Jaffa. Boskoop, Chili n. Amst. 3 van Callao. Alkmaar, 3 v. Valparaiso te Corral. Amor, 2 van West-Indië te New-York. Hebe, Nuevitas n. Queenstown 3, 350 mijl Zuid van Valencia. Strabo, 31 v. Curacao n. Cindad Trujillot. Plato, 29 v. Curasao n. Haiti. Baralt, 28 v. Curacao n. Aruba. Medea, 31 v. Curacao n. Maracaibo. Hebe, Nuevitas n. Queenstown p. 5 Ouessant. Douro, 5 van Amst. n. Lissabon. Rhea, 5 v. Amst n. Hamburg. Nereus, 5 v. Amst. 11. Kopenhagen. Juno, Bourgas n. Amst. p. 5 Gibraltar. Aurora, 5 v. Palermo te Malaga. Oranje Nassau, Paramaribo n. Amst. 3, 500 mijl Z. v. Land's End. Euterpe, 4 v. Amst. te Bordeaux. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisr.) 4 v. Bahia. Eemland (uitr.) 4 te Rio Janeiro. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 31 van Soesoe te Balik Papan, ROTTERDAMSCHE LLOYD Soekaboemi (uitr.) 5 te Singapore. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 3 v. Bahia. Alphacca, 4 v. Hamburg n. Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (thuisr.) 5 v. Batavia. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) 4 van Genua. Enggano (thuisr.) via Liverpool 4, 60 mijl Z.W. van Land's End. Tajandoen (uitr.) pass. 4 Jan. Dungeness. Chr. Huygens Cuitr.) 5 v. Amst. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Deucalion, Japan n. Rott. 5 v. Singapore. Philoctetes, Japan n. Rott. 4 van Manilla. City of Christchurch, Dairen n. Rott. 3 van Port Swettenham. Glenogle, Dairen n. Rott. 4 te Penang. Gleniffer, Dairen n. Amst. 3 v. Shanghai. Agamemnon, Japan n. Rott. via Londen 3.' 160 mijl Z. van Ouessant. Sarpedon, Japan n. Rott. 5 v. Aden. Benwyvis, Hongkong n. Rott. 5 te Penan? Euryades, Batavia n. Amst. 5 te Suez. Alcinous, Batavia n. Londen 5 van Amst WIJK LIJN. Winterswijk, 4 v. Stratoni te Sundsvall. Katwijk, Bilbao n. Rott. p. 5 Beachy Head. AANGEKOMEN. 4 Januari: Vesta s.s. Midd. Zee 5 Januari: Veenenburgh m.s. Middlesbro Anna W. m.s. Londen Rosendal s.s. Trangsund VERTROKKEN. 4 Januari: Confid m.s. Londen Stella s.s. Hamburg Merel s.s. Londen Tom s.s. Oslo L. N. Condylis s.s. Galveston Amstelstroom m.s. Hull IJstroom m.s. Leith 5 Januari: Granfca s.s. New Sastle Boissevain m.s. Ned. Indië Cabo m.s. Londen Visscherij in Letland. De regeering van Letland heeft vergaande plannen om de visscherij in dat land te be vorderen. Zoo zullen verschillende kotters worden getouwd ten behoeve van de vis- schers in Swenta, dat ongeveer dertig mijl van Klaipeda is gelegen. Reeds zijn in Dene marken zes scheepsmotoren besteld van het type, dat in de kotters daar gebruikelijk is. IJzerverschepin g. Het Nederlandsch motorschip Ton S. is, na in Amsterdam de lading kolen uit Swansea gelost te hebben, in ballast naar de Hoog ovens alhier gekomen om een lading ijzer in te nemen. Naar West Indië vertrokken. Het in Nederland nieuwgebouwde motor schip Douro van de K. N. S. M., dat eerst eenige Europeesche kustreizen heeft gemaakt, is thans definitief naar West Indië vertrok ken om aldaar in bedrijf te worden gesteld. Om te dokken. Het in ballast van Nantes naar Amsterdam gepasseerde Amerikaansehe tankstoomschip Adellen zal in één der droogdokken aldaar eenige herstellingen uitvoeren. BIJ TERUEL DUREN DE GEVECHTEN VOORT. SARAGOSSA, 5 Januari (Havas-ANP) D® troepen van Franco hebben gisteren het hef tigst gevochten bij ViUastar op den rechter vleugel. De regeringstroepen poogden hier eenige malen achtereen de rechtschen te ver drijven uit de stellingen, welke zij onlangs hadden veroverd. Bij het vallen der duister nis gingen de troepen van Franco tot een te genaanval over, door het moeilijke terrein, de sneeuw lag in vele gevallen meer dan een me ter dik, werden weinig successen behaald. De luchtmacht was zeer actief

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5