Prins Bernhard terug inSoestdijk rueèmK»—.- Woensdagmorgen het Burgerziekenhuis verlaten. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Woensdagmorgen, naar wij reeds in het kort hebben gemeld, vrij onverwacht het Burgerziekenhuis te Amsterdam verlaten. In gezelschap van dr. C. T. van Valkenburg aan vaardde hij per hofauto den terugtocht naar het Paleis Soestdijk, waar hij tegen tien uur arriveerde. Een onderzoek wordt ingesteld. ZANDVOORT Woensdag. Bij de Justitie te Haarlem waren eenige klachten ingekomen over onregelmatigheden in ae administratie van het „Zuiderbad" te Zandvoort. Deze klachten zijn niet afkomstig van het Zandvoortsche gemeentebestuur. Als er onregelmatigheden zouden zijn voorgeko men, zou dit ten nadeele van de gemeente Zandvoort zijn, daar het hier een gemeente lijke instelling betreft. De Justitie heeft aan den Commissaris van Politie te Zandvoort opgedragen een onder zoek in te stellen. Daartoe zijn de boeken en bescheiden van het „Zuiderbad" in beslag ge nomen. Inmiddels zijn verschillende personen in deze zaak gehoord. Uit goede bron ver nemen wij, dat verschillende beschuldigingen reeds voldoende weerlegd konden worden. Die weerlegging gold de belangrijkste klachten. Het onderzoek in de aangelegenheid duurt nog voort. De belanghebbenden ontkennen perti nent dat er eenige onregelmatigheid gebeurd zou zijn. De betrokken wethouder, de heer van der Molen, deelde ons mede, dat hij met vertrou wen het onderzoek afwacht, temeer daar het accountantsbureau J. H. M. de Rode te Hil versum sinds de oprichting van het Zuiderbad kas en boeken van het bedrijf heeft gecontro leerd en geen enkele aanleiding heeft gevon den tot eenige aanmerking. Prins Bernhard op weg van het Burgerziekenhuis naar Soestdijk. AMSTERDAM Woensdag. Het vertrek van Z.K.H. Prins Bern hard, die sinds 29 November, den dag waarop het ongeval op den Muider- straatweg. heeft plaats gehad, in het Burgerziekenlhuis te Amsterdam werd verpleegd is hedenochtend vrijwel on opgemerkt geschied. Hoewel het be kend was geworden, dat de Prins dezer dagen naar Soestdijk zou terugkeeren en zijn vertrek één dezer dagen zooi plaats hebben, is het toch nog vrij onverwacht gekomen. Nadat reeds tevoren afscheid was genomen van de doktoren in het Burgerziekenhuis, be gaf Z.K.H. Prins Bernhard zich hedenmorgen tegen negen uur, in gezelschap van de direc trice van het Burgerziekenhuis, mej. zr. A. A. Weijtlandt, naar de vestibule van het ge bouw, waar de zusters van het ziekenhuis stonden opgesteld. Hier heeft de prins met een woord van dank voor de goede verzorging en een handdruk afscheid genomen van de directrice en de zusters. Alleen vergezeld door dr. C. T. van Valkenburg begaf Prins Bernhard zich vervolgens naar de voor den in gang van het ziekenhuis gereedstaande auto. De P-rins zag er monter en zeer opgewekt uit en stapte zonder eenige hulp in den wagen, waarmede de terugtocht naar Soestdijk werd ge maakt. Buiten het hek stonden op het vroege mor genuur slechts weinig belangstellenden. Nie mand had verwacht dat de Prins zoo vroeg zou vertrekken. Toen de auto wegreed, wuifde de prins nog eens naar de in den uitgang van het zieken huis staande verpleegsters. Langs de Oosterparkstraat werd naar de Weesperzijde gereden, vanwaar langs den Muiderstraatweg de terugreis naar Soestdijk werd aanvaard. Dit is dezelfde weg, welken ook H.K.H. Prinses Juliana op Nieuwjaarsdag voor den terugkeer naar Soestdijk heeft ge volgd. Terug in Paleis Soestdijk. Uit Baarn wordt ons gemeld: Van ochtend om tien minuten voor 10 is Prins Bernhard in gezelschap van den geneesheer, dr. van Valkenburgh komende uit Amsterdam, ten paleize Soestdijk aangekomen. Z.K.H. deed de reis van Amsterdam naar Soestdijk in een gewone hofauto, waarin hij op de achterbank had plaatsgenomen. De prins droeg een grijs costuum en een donkerblauwe winterjas. Hij was blootshoofds. In een langzaam tempo was de afstand van het Burgerziekenhuis naar het paleis afgielegd. De tocht duurde iets minder dan een uur. De belangstelling voor het paleis was uiterst klein. Eerst op het laatste oogenblik was besloten dat de prins reeds vanochtend zou vertrekken. Slechts enkele fotografen voor het ziekenhuis hadden het gezien en tijdens den tocht naar Soestdijk passeerde een auto met eenige pers fotografen den hofauto. Zij waren vrijwel de eenigen, die voor het paleishek den prins opwachtten. Langzaam zwenkte de auto den paleistuin in en stopte voor het bordes, dat naar den rechterpaleisvleugel voert. 0i> j tV V. Is de afstandtusscheA den" uit^erstejx-^*^ zijkant van uw auto eri dé buitenzijde van het koplampglas soms ook grootei dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want in dat geval hebt u Stads- of Spatbbrdfampjes noodig De prins maakte geenszins den in druk pas uit het ziekenhuis te zijn ontslagen. Integendeel, frisch en vlug stapte hij uit den wagen en beklom den stoep. Enkele oogenblikken later was hij achter de glazen deuren van den pas verbouwden vleugel verdwenen. Prins Bernhard was weer thuis. De toestand van den prins, Van dr. C. T. van Valkenburgh kre gen wij na het vertrek van Z.KH.. prins Bernhard uit het Burgerziekien- huis de volgende verklaring: „Z.K.H. Prins Bernhard is heden ochtend zonder eenige stoornis ver huisd van het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar het paleis Soestdijk. De toestand van Z.K.H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevredenheid. Lichamelijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel geweken. Psy chisch is er van den beginne af aan geen spoor van eenige afwijking ge weest. Niettemin brengt de aard van het ongeval, dat Z. K. H. getroffen heeft, mede, dat vooralsnog zekere beperkingen moeten gelden, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen". Onregelmatigheden aan het Zuiderbad? Het ongeluk op het Centraal Station te Amsterdam. AMSTERDAM, 5 Januari. Op 17 Augustus jl. is, naar men zich herinnert, op het Cen traal Station te Amsterdam een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, dat groote mate- rieele schade tengevolge had, doch waarbij geen menschen werden gedeerd. Een binnen komende, leege, electrische trein, uit Zand voort, was niet tijdig afgeremd, schoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het oostelijk ge deelte van het Centraal Station stond. De 41-jarige conducteur J. H., die als leerling-bestuurder den trein tot vlak bij het station had gereden en de 43-jarige wagenbestuurder H. P. stonden voor de rechtbank terecht. De conducteur H. werd tot f 50 boete subs. 1 maand hechtenis veroordeeld. De wagenbestuurder hoorde zich een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee maanden opleggen met een proeftijd van drie jaar. Het O.M. had tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelijk en f 50 boete geëischt. Bovendien had de Offi cier tegen den bestuurder P. intrekking ge ëischt van de bevoegdheid om electrische treinen te besturen voor den tijd van vijf jaar Verbouwing van Paleis Soestdijk nagenoeg gereed. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk deelt ons het volgende mede: De verbouwing van den Baarnschen vleugel van het paleis Soestdijk tot Prinselijk Kwartier is thans zoover gevorderd, dat dit in gebruik kon wor den genomen, al zal de afwerking van een deel der vertrekken nog eenigen tijd vereisehen. Aan de achterzijde zijn gelegen de kamer van de Prinses, die van den Prins, de eet kamer en de ontvangkamer-bibliotheek, welke vertrekken op een groot terras uitkomen, van waar af men een prachtig uitzicht heeft in het park met den vijver. Boven deze kamers werd de slaapkamer-afdeeling ingericht. De kinder-slaapkamer is boven de speel kamer gelegen aan het begin van den ronden vleugel. Deze vertrekken konden zoodanig worden aangelegd, dat zij volop zon krijgen. In den ronden vleugel bevinden zich ook de vertrekken voor de logé's en het personeel, terwijl de keuken-afdeeling en verdere dienst vertrekken in de benedenverdieping plaatsing vonden. Aan de achterzijde van het paleis werd een filmzaal aangebouwd, die wordt uitgerust met een volledige geluidssmalfilminstallatie, ter wijl ten slotte nog te noemen is de turnzaal, die aan het einde van den ronden vleugel is gelegen. Aangezien het Prinselijk Paar voor de in richting van alle kamers persoonlijk aanwij zingen geeft en hiervoor nog niet ten volle gelegenheid was in verband met het verblijf van hunne Koninklijke Hoogheden te Amster dam, kon de meubileering nog niet geheel worden voltooid en zal het nog eenigen tijd duren, alvorens afbeeldingen voor publicatie kunnen worden gemaakt. DE TOESTAND VAN HOF JAGER SPEK. AMSTERDAM Woensdag. De behandelende geneesheer van den hof- jager Spek, die bij het ongeluk, dat Z.K.H. Prins Bernhard op 29 November j.l. heeft ge troffen, eveneens gewond werd, dr. C. Knap per, verstrekte ons hedenmiddag het volgen de communiqué. „De hofjager Spek kan het ziekenhuis nog niet verlaten, hoewel de operatie aan de knie als geheel geslaagd beschouwd kan wor den. Heden heeft hij voor het eerst geloopen, De bewegingsmogelijkheid van de knie goed. Zijn physieke toestand is goed". BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Januari. Ondertrouwd 5 Januari: H. van Everdingen en B. de Groot; W. Bosch en T. van der Wal; W. C. M. Holt en C. M. Hoogeboom; J. J. Hermsen en P. A. Bluekens; W. Treffers en M. E. Holstein; C. H. Smit en E. J. van Leen: J. Sibrandi en A. M. van Haarlem; G. van der Meer en F. Cazalowski. Getrouwd 5 Januari: W. M. J. H. Ipenburg en C. A. M. Roeland; C. J. Burger en L. M. Boelé; J. Speelman en H. G. Koster; W. N. Hoogland en H. J. in den Berken; G. Muller en E. Tanis; G. Sint en W. A. Pieters; H. F. Paulen en J. A. de Graaf f; W. Th. Hubbers en C. D. J. A. Zipp; W. J. C. van den Bosch en E. van Polen. Bevallen: 4 Januari: M. E. van der Vegt Veldhuis, d.; J. B. Bruin-Roest, z.; 5 Januari C. ter Maatvan Oosterhout, z.; M. M. van Meeterenvan der Mijle, d.; E. M. A. van HoofJut j ens, z. Overleden 3 Januari: Th. G. Stam, 20 j Overtonstraat; 4 Januari: M. C. Zoutman- van Dartelen, 73 j.„ Haitsma Mulierstraat; M. Zwaan, 69 j., Duinoordstraat; J. Harmse, 70 M. van Heemskerkstraat; H. A. van Emme rik, 72 j., Spaarne. Jentsjau in Japansclie handen? TAI NAN FOE, 5 Jan. (Havas-ANP) Naar verluidt heeft een Japansch de tachement gistermiddag Jentsjoe be zet. Generaal Han Foe Tsjoe, de be velhebber van het leger van Sjan- toeng zou gevlucht zijn, na een neder laag' van zijn troepen. Het Chineesche leger trekt zich terug op Kaifeng in Honan. Een Japansche colonne, welke oprukt over het Taisjangebergte heeft, naar Havas uit To kio meldt, Sintai, 110 kilometer ten zuidwesten van Tsinanfoe bezet. De colonne rukt snel op naar Mengjin, dertig kilometer ten Zuiden van Sintai in de richting van Haitsjoe, het eindpunt van den Loenghai-spoorweg. Nieuwe Japansche vredesvoorstellen HANKAU, 5 Januari. (Havas-ANP) Het gerucht gaat, dat de Japansche regeering nieuwe vredesvoorstellen heeft gedaan aan de Chineesche re geering. De Duitsche ambassadeur heeft gisteren twee keer een onder houd gehad met Tsjang Kai Sjek, ver moedelijk over dit onderwerp. CRICKET. C. J. Posthuma 70 jaar. C. J. Posthuma, de grootste figuur die ooit op onze cricketvelden gespeeld heeft, hoopt a.s. Dinsdag 11 Januari zijn zeventigsten ver jaardag te herdenken. Bij deze gelegenheid is het zeer zeker de moeite waard, een korten terugblik te werpen op Posthuma's roemrijke cricketloopbaan. Zeer vele triomfen heeft de Leeuw van Bentveld gevierd en begon hiermee reeds op zeer jeugdigen leeftijd. Speciaal tegen Engel- sche teams was hij steeds bijzonder op dreef; het moet voor Posthuma wel een buitenge wone voldoening zijn geweest, toen hij, als jongeman in Engeland vertoevende, er tijdens een oefening in Londen in slaagde, den be- roemdsten der Engelsche batsmen: W. G. Grace, uit te bowlen, tot groote verwondering van dezen Engelschman, die het zoo maar niet direct kon verwerken, dat die Hollander hem te pakken had, oiridat dit nog aan geen Engelschman was gelukt! Dat seizoen, het was in 1903 na dit voorval, noodigde Grace Posthuma uit voor de London County C. C. te spelen en in enkele matches slaagde Posthuma er toen in een flink succes te boeken. Posthuma's „groote off-break" was be rucht! Massa's batsmen zijn daaraan ten slachtoffer gevallen. Wat heb ik hem dien bal dikwijls zien loslaten; dikwijls moest na zoo'n bal het wicket, dat de batsman tevergeefs trachtte te verdedigen, er aan gelooven. Ik zie nog het totaal verbouwereerde ge zicht van een door Posthuma aan de Span jaardslaan gebowlden Engelschman tijdens een internationale ontmoeting. Maar behalve met den bal, was Posthuma ook met het bat een lang niet te onderschat ten tegenstander. Hij batte steeds in een uiterst aantrekkelijken stijl, heeft meer dan één „century" op zijn naam gebracht en was een specialiteit in het „hitten" van zessen. De oude getrouwe Spanjaardslaan-bezoekers zul len zich bij het lezen van dit berichtje on willekeurig Posthuma voor den geest halen, staande aan het wicket, terwijl hij den armen bowler eventjes onderhanden neemt! MARKTBERICHTEN Markt Woerden (Woensdag) Aanvoer 89 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 26.50 a 28. 2e kw. 24.50 a 26. Han del matig. SCHAKEN. DE SCHOOLSCHAAKWEDSTRIJDEN. Aan de groene tafel achter het paarse gordijn tik-tak, tik-tak, het kalme geluid van de twee schaakklokken die op de groene tafel op het podium staan. Zware paarse gordijnen hangen van de zoldering naar beneden en scheiden de vier spelers van de demi-finale van de school- schaakwedstrijden af, van de andere spelers. Een van de vier loopt zenuwachtig heen en weer. Zijn stelling is welliswaar niet ho peloos, maar erg rooskleurig is de toestand toch niet. Plotseling echter brengt zijn te genstander een stukoffer. Opnieuw gepluis: is het een ongeluk of is het opzet maar de tijd gaat voort en, veel tijd blijft er niet voor de nog resteerende zet ten over. Gepraat aan het andere bord; daar wordt tot een remise besloten. Remises zijn voor de organisatie steeds zeer vervelend, aange zien het tournooi heden Woensdagmiddag geëindigd moet worden en het overspelen van een remisepartij zeer veel tijd in beslag neemt. De remisepartij in de demi-finale wordt overgespeeld in een snel partij en wel 30 zetten in een half uur. Nog steeds gepeins nog steeds tik-tak- ti'k-tak en als ik dan van achter het paarse gordijn de zaal intreed zitten daar aan twee lange groene tafels de deelnemers aan het bijtournooi en aan de tournooien van de ver liezersronden. Langzaam echter werden de laatste par tijen beslist en loopt de zaal langzaam leeg. Uitslagen bijtournooi: Groep I H. Wijnberg (Ken. Lyc.) 4 punten uit 5 partijen. Groep II H. Blom (R.-K. Lyc.) 5 punten uit 5 partijen. Groep m v. Brederode (le H.B.S. b) 5 pun ten uit 5 -partijen. Groep TV Erbrink (Chr. Lyc.) 4 punten uit 5 partijen. Groep V L. Bouwes (2e H.B.S. b) 5 punten uit 5 partijen. Groep VI D. Verdenius (Gymn.) 5]/3 punt uit 6 partijen. Uitslagen 3e ronde. Hoofdtournooi. R. de Vita (1ste H.B.S. b)Bekker (Gym nasium) 01 Beinema (H.B.S. a)Hoogendoorn (1ste H.B.S. b) 0—1 Bijwaard (R.-K. Lyc.)v. Kampen (H.B. S. a) 0—1 H. L. Guldemond (1ste H.B.S. b)—H. de Koomen (Chr. Lyc.) 10 Demi-finale. Bekker (Gymn.)Hoogendoorn (1ste H.B. S. b) V* H. L. Guldemond (1ste H.B.S. b)—v. Kam pen (H.B.S. a) afgebroken. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 4 Januari 1938: 1. P. M. M. Bersee, bloemist, wonende te Hillegom, Tetsstraat 5. Curator mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 2. F. Schmidt, banketbakker, wonende te Haarlem, Mr. Cornelisstraat 44. Curator mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van E. Koster, woningver huurder, wonende te Haarlem, Rijnstraat 135. Curator mr. H. O. Drilsma. Door het verbindend worden der Uitd-ee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van 1. L. van Braam, schilder, wonende te Hil legom. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel te j Haarlem. I R. Ver del, handelaar in zuivelproducten, wonende te Haarlem. Curator mr. H. J. Pot te Haarlem. 3. De Naamlooze Vennootschap Sigaren fabriek voorheen Gebrs. Majoor, gevestigd te Beverwijk. Curator mr. J. Deenik te Haar lem, De a.s. Aljechins en Euwe's scherpen hun hersenen in de muziekzaal van Gafé-Restaurant Brinkmann bij de schóól-schaakwedstrijden. C. J. Posthuma, zooals de oude garde in de cricketwereld hem nog goed zal kennen. Wat ontelbare ballen heeft hij over de tri bune en in den Hout gejaagd! Ook tijdens het oefenen kon hij er geducht op los ranse len; wij jongens werden dan aan de boun dary langs het veld opgesteld en mochten probeeren, zijn ballen langs den grond te stoppen of de „hooge" te vangen. Wij „pro beerden" dit dan ook, maar daar bleef het meestal bij! Tot zijn zestigste jaar is Posthuma voor zijn oude club „Rood en Wit" actief cricketer gebleven en als ik mij niet zeer vergis, slaag de hij er in zijn laatste seizoen nog in, op de algemeene eerste klasse bowlingslijst, de derde plaats in te nemen na het einde van het sei zoen! Een prestatie die er mag zijn. Het spreekt wel haast van zelf, dat Posthu ma aanvoerder van zijn elftal was; en het is voor mij een bijzondere eer geweest, tot de spelers te hebben behoord, die onder zijn kundige leiding het veld in zijn' getrokken. Heel veel kampioenschappen heeft Posthuma met de zijnen voor Rood en Wit veroverd. Speciale wedstrijden zullen den „grand old man" steeds in gedachte blijven, zooals b.v. die tegen A. C. C. met Schroder. Dat waren steeds min of meer gevechten tusschen die twee oude rotten, waarbij het steeds de Amsterdammer was, die tenslotte zijn geduld verloor. Een wedstrijd aan de Spanjaardslaan; Schroder vóór het wicket, Posthuma bowlt, daagt hem uit! Tot tenslotte de groote off-break. Schroder ziet hem, ként hem, springt uiten smijt zijn bat tegen. den grond! De bal was hem tóch gepasseerd en nam zijn wicket. En dan de wedstrijden tegen H.C.C. Die wa ren steeds van een bijzondere bekoring. De beide pretendenten voor het kampioenschap! Bij de groote Haagsche C. Feith, Posthuma's beste vriend, Coops, van Loon en Fokker, de bowlers, Constant Feith, la Chapelle, Dé Kessler, dat zijn zoo ongeveer de kopstukken en dan bij Rood en Wit naast den „skipper": W. van Manen de keeper, W. van Waveren en A. Diemer Kool het befaamde openingspaar, Adé van Gogh dè batsman! Swens, de Hol- derts, André van de Poll en Willem van Spengler. Wat een elftal! Ik vergeet hier nog J. van Eeghen, die een tijdlang in Zuid Afrika ver toefde, doch naderhand, weer gerepatrieerd, Posthuma's plaats als aanvoerder innam, na dat deze het cricket, althans actief, vaarwel zei. Ik sla het jubileumboek van den Ned. Cricketbond open op een bladzijde waarop eenige averages batten: C. J. Posthuma als no. 1 in 1893 met een gemiddelde van 23,—. en in 1894 met een gemiddelde van 43,44! Ik schreef reeds, dat Posthuma óok een zeer goed batsman was geweest! Tweemaal slaagde hij er in, 9 wickets in een nnings te veroveren! 7 Mei 1893 te Leiden tegen Achilles: 9—14. 17 Juli 1898 te Haarlem tegen H.C.C.97! Driemaal veroverde hij 8 wickets in één mings. Ik zou kunnen doorgaan, maar laat het hier- >ij. Ik hoop, dat Posthuma nog eens getuige '.al mogen zijn van een kampioenschap van Rood en Wit! P. A. LAMMERTS VAN BUEREN,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7