IJmuider Courant 121 cents per week Het Nieuwe Avondblad BEVERWIJK Het nieuwe programma van Kennemer Theater. „Shall we dance". In de nieuwe bioscoopweelc vertoont het Kennemer Theater als hoofdnummer „Shall we dance" met Ginger Rogers en Fred Astaire in de hoofdrollen. In deze film, de nieuwste Astaire-Rogers musical, stelt het beroemde danspaar al zijn vorige successen in de schaduw en presentee ren de aantrekkelijkste film uit hun carrière, een geestige luxueuse show. die voortglijdt met "gestroomlijnde soepelheid. De intrige, die in deze film een belangrijker rol speelt, dan in de reeds voorafgegane films van het tweetal, is een romance, die reikt van een balletschool in Parijs tot aan den daktuin van een New Yorkschen wolkenkrabber. Ginger Rogers speelt de rol van een inter nationaal befaamde revuester en Astaire, die van een beroemd balletdanser, die zijn naam Pieters in Petrov heeft veranderd, wat niet weinig tot zijn roem heeft bijgedragen. Aan getrokken door de schoonheid van de revue danseres, stelt Astaire alles in het werk om haar voor zich te winnen, maar door de on handigheid van zijn manager doen geruchten de ronde, dat de twee reeds getrouwd zijn. Hier komen allerlei complicaties uit voort, die echter ten slotte aan het feestelijke einde tot beider geluk worden opgelost. Langs blanke ten-assen, omkranst door Holly wood's schoonste bloemen, voeren Fred Astaire en Ginger Rogers u mee naar een wereld van stralend amusement met Edward Everet Hor ton en Eric Blore als twee onbetaalbare ko mieken. Retti Gallian, Jerome Cowan en Wil liam Brisbane vormen een sterke rolbezetting, die voltooid wordt door Harriet Hoctor, Ame- rika's eerste ballerina, die aan het slot den toeschouwer verrast met een balletdans in grootschen stijl, een verrassing, die dubbele waarde heeft, als men in haar klassiek dan eenden partner, Fred Astaire herkent. Mark Sandrich regisseerde met vaart en hu mor deze film, die in haar vondsten als de rolschaatsendans, de rhythmisch volmaakte tapdance van Astaire in de machinekamer aan boord en het slotballet met de twintig Gingers, dat als doorwerking het filmverhaal besluit, werkelijk een eenige plaats onder de showfilms inneemt. George Gerschwin schreef de musical score en de verschillende songs, die terecht de „hits" van den dag zijn. Het tweede hoofdnummer is „Ras Echt", INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- WIKKELING. Lezing over Spanje. Donderdag 6 Januari hield de heer Z. Stok vis uit Den Haag een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „Spanje, land van lucht- kasteelen" voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling in de kleine zaal van Odeon. De voorzitter, de lieer Romunde, heette de aanwezigen en in het bijzonder de heer Stok vis welkom. Hij gaf zijn voldoening te kennen over de goede opkomst op dezen eersten cur susavond in het nieuwe jaar. Hierna was het woord aan den heer Stokvis. Spr. begon zijn lezing met er op te wijzen, hoe Spanje ver schilt van het overige gedeelte van Europa. Spanje is het land van een gemengd volk. Vooral de Arabieren hebben in de middel eeuwen hun stempel op de bouwkunst ge drukt. Dit bewijzen de prachtige kerken en andere gebouwen, die nog uit dien tijd zijn overgebleven. Maar ook de Joodsche en Ger- maansche invloeden zijn in de stedenbouw nog duidelijk waarneembaar. Spanje is, aldus de heer Stokvis, eeuwenlang een arm land ge weest, Dit kwam omdat er verschillende groe pen waren, die de bevolking zware lasten op legden, o.a. de geestelijkheid, de militaire machten en den adelstand. Vervolgens schetste spreker de armoede, die er onder de bevolking heerschte en het verkwistende leven, dat de derde groep, die dei- grootgrondbezitters, leidde. Hoewel de armoede steeds grooter werd, deed men niets om dezen toestand te verbeteren. Het geld werd gebruikt voor het leger in Ma rokko. Pas na de groote nederlaag in 1923 stelde koning Alfonso XIII een dictatuur in, die de welvaart op een hooger peil moest bren gen. Maar dit baatte niet en het koningshuis stortte langzaam in elkaar, tot in 1931 de al- geheele val volgde. Toen leefde het volk een tijd als in een bevrijdingsroes. Er kwam een nieuwe democratische grondwet. Er werden scholen gbouwd en ook kwam er het vrouwen kiesrecht. Het grootgrondbezit zou onteigend en aan de bezitlooze boeren in pacht gege ven worden. Kerk en staat werden gescheiden, zoodat de kerk afhankelijk werd van de giften van de bevolking. Een groot deel van het le ger werd ontslagen. Maar, aldus spreker, zooiets was te mooi, zooiets laat het kapita lisme niet toe. Wel hield het zich een tijdlang schuil, maar langzamerhand kwamen er ver schillende conservatieve partijen, die ook on der het leger invloed kregen. In 1936 barstte de bom en begon de strijd tussehen de re geering en Franco. De opofferingsgezindheid waarmee het Spaansche volk voor zijn vrij heid strijdt wekt onze bewondering op. Franco, zou deze strijd dan ook reeds verloren hebben ware het niet, dat in Spanje een Europeesche strijd wordt uitgevochten. Maar hoewel Duitschland en Italië, die er beide belang bij hebben, dat Franco overwinnen zal, vliegtui gen en manschappen zenden, toch zien wij al dus spr., dat er nieuwe krachten bij het Spaan sche volk wakker worden, die de hoop geven op een goeden uitslag. Na de pauze vertoonde de heer Stokvis een serie lantaarnplaatjes van Spanje. Tenslotte dankte de voorzitter den heer Stokvis.voor zijn interessante lezing. is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprij s Alle Andere Dagbladen zijn Duurder! Arbeiders-tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid". Opvoering van „Onder één dak". Gisteravond heeft de Arbeiderstooneelver- eeniging „Kunst na Arbeid" in het Kennemer Theater haar eerste openbare uitvoering ge- geven. Voor den aanvang heeft de leider van deze jonge vereeniging, de heer Terstall Jr. een openingswoord gesproken, waarin hij o.m. mededeelde, dat de vereeniging grootsche plannen had voor de toekomst. Zij wil volgens spr. later stukken opvoeren van socialistische schrijvers, die thans vanwege de censuur niet voor het voetlicht kunnen worden ge bracht. Dit zou dan bij een flinke toeneming van het aantal donateurs in besloten kring kunnen gebeuren. De leider deelde dan ook nog mede, dat ver scheidene krachten voor de eerste maal op de planken stonden en dat duidde reeds op een vergissing. De vergissing namelijk, die tien tallen eerst-beginnende tooneelvereenigingen hebben gemaakt met de keuze van „Onder één Dak" van Jan Fabricius. En te oordeelen naar wat wij er van gezien hebben zal het met dat spelen van stukken van socialistische schrijvers, waarmede de spreker wel Heijer- mans in de eerste plaats bedoelde, voorloopig nog wel niet zoo'n vaart loopen. „Onder één Dak" is geen stuk voor beginnelingen. De uit beelding van deze harde, stugge karakters eischt capaciteiten en die ontbreken bij dilet tanten, die hun debuut nog moeten maken ten eenen male. Maar dan wage men zich niet aan stukken als „Onder één Dak". Dan zijn er stukken in overvloed, welke zich daarvoor beter leenen. Wij willen niet te diep op de details van deze opvoering ingaan. Het zou niet prettig zijn om te schrijven en ook niet om te lezen. Over het algemeen zouden wij willen op merken, dat de opvoering de sfeer van het platteland, van de keuterboeren miste. Dat was alles te deftig, te plechtstatig, kortom het waren geen boeren. Daaronder moesten de meest spannende tooneelen, waarin juist die felle botsingen ontstaan van die stugge ka rakters, wel lijden. En dat deden zij dan ook. Natuurlijk was er ook reden tot waardeering. Maar deze zeld zame momenten werden al te vaak afgewis seld door minder goede, omdat het stuk dan weer ver uitging boven d-e krachten. Wij willen er kort over zijn. Dit stuk had „Kunst na Arbeid" niet mogen kiezen. En daarom zullen wij ons ook onthouden van een bespreking van de rollen afzonderlijk. Wij willen dat gaarne uitstellen tot de gelegen heid. die „Kunst na Arbeid" ons stellig zal bieden, om den juisten maatstaf aan te leggen, Ongetwijfeld mogen wij daaraan dan ook na mens velen den wensch toevoegen, de pau zes tussehen de bedrijven minder lang te maken. Wij vermelden nog gaarne de passende entr' acte-muziek van „The Harlem Boys". De uitvoering werd met het gebruikelijke bal onder leiding van den heer A. L. van Gro ningen besloten. HET CONCERT VAN D. O. V. Het programma van het op Dinsdag 18 Januari in „Odeon" door de Geheelonthou- ders-zangvereeniging D.O.V. te geven con cert vermeldt onderstaande composities: Koor: 1. De vechters, Joh. F. Keja, 2. Zon dagmorgen, Jac. Bonset, 3. Barcarolla, P. Mar tin Zijderlaan, mezzo-alt: 4 a. Sebben Cru- dele, Antonio Caldre; b. Ch'io mai vi possa, G. F. Handel; c. Che faró luridice, Chr. Glück. Fluitsolo: 5. Sonate no. 3, Handel (5 deelen); Koor: 6. Lente, Hendrik Altink; 7. Sneeuw, Ir. J. Olman. Mezzo-alt: 8. a. Mein Madel hat einen Rosenmimd, Joh. Brahms; b Der Schmied, Brahmsc. Das Verlassne Magdlein, Hugo Wolf. d. Gesang Wegla's, Hugo Wolf; e. Adesta, W. Andriessen. Koor: 9. Heerlijk is 't te strijden, P. J. Potgieser. 10. Kindergedachte, Nico van der Linden. 11. Woudzang, Isr. J. Ol man. APOTHEEK DONKER IN ANDERE HANDEN. Naar wij vernemen is de bekende apotheek Donker in de Br eestraat alhier in andere handen overgegaan. Zij is namelijk aangekocht door de dames Kalt en Krijger, die de zaken op den ouden voet zullen voortzetten. MARKTBERICHT. Vereenigde Veilingen. Prijsnoteering: Waschpeen per K.G. 36 Boerenkool per K.G. 2y2l'A Peterselie per bos 23 Selderié per bos 23 Prei per K.G. 3—5y2 Aardappelen per H.L. 2.50- Uien per K.G. 6—9 Spruiten per K.G. 1216 Wortelen per K.G. 3 Bieten per K.G. 3—4 Knollen per stuk 24 Roode kool per K.G. 35 Gele kool per K.G. 23 Groene kool per K.G. 23 Appelen per K.G. 7—16 Peren per K.G. 6—12 ■2.80 CASTRICUM LEZING OVER GÖSTA BERLING. Op Dinsdag 11 Januari zal in de Ned. Herv. Kerk wederom een lezing-avond worden ge houden, georganiseerd door de commissie voor het houden van Winterlezingen. Dr. Westendorp Boerma zal dien avond een le zing houden over den bekenden roman „Gösta Berling" van Selma Lagerloff. Stellig zullen velen de visie van Dr. Westen dorp Bierma op Gösta Berling en Selma La gerloff willen hooren. De avond wordt muzikaal opgeluisterd door de heeren J. Joor, orgel en A. de Munnik, viool. Zij zullen eenige composities van Bach voor viool en orgel ten gehoore brengen. De toe gang tot de kerk is vrij. HEEMSKERK DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. In de week van 9 tot 16 Januari is de win kelier J. Castricum, Rijksstraatweg 95, aan gewezen tot den verkoop van goedkoope on vermengde margarine en bak- en braadvet. FEESTUITVOERING „D.O.K." Donderdagavond gaf de gymnastiekver- eeniging „D.O.K." een feestavond voor leden donateurs en genoodigden in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw. Nadat de keurploeg van D.O.K. bestaande uit de heeren Th. Schermer, E. Henneman, A. Tuin, Nic. Tuin en J. Groot zich aan het publiek had voorgesteld, heette de heer E. Henneman, allen hartelijk welkom. Spreker hoopte, dat deze avond er toe zal bijdragen dat het ledental van D.O.K. versterkt wordt. Vervolgens gaf de spr. een kort overzicht van de verrichtingen van D.O.K. in het afgeloo- pen jaar. Hierna kwam D.O.K. voor het voetlicht. Er werd gewerkt op brug en paard. Het is de D.O.K.'ers aan te zien dat de wekelijksche training in Haarlem, wel vruchten afwerpt. Het werken is thans veel meer beheerscht, terwijl er ook meer gelet wordt op den stijl. Ook het rekwerk was uitstekend. Het programma werd afgewisseld door eenige aardige voordrachten. Na de pauze voerden eenige dames een tooneelstukje op dat bij het publiek zeer in den smaak viel. De muziek tijdens de pauze en bij het bal waarmee de avond besloten werd, werd verzorgd door het ensemble Zonneveld. JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer Willem Kra nendonk den dag waarop hij voor 25 jaar als ouderling in de Ned. Herv. Kerk gekozen werd. TOONEELCLUB „DE VRIENDENKRING". 19 Januari herdenkt de tooneelclub „De Vriendenkring" haar vijfjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal zij Zondag 16 Ja nuari een uitvoering in de concertzaal van gebr. Dam. geven. Opgevoerd zal worden; „Wij zijn niet bang" een non-stop revue. WIJK AAN ZEE Zaterdagmiddag 8 Januari zal in café „Sonnevanck" een leuk kindermatinée plaats vinden. Herma's bekende popenkast zal een voor stelling geven. Het programma vermeldt o.m. „De grappige avonturen van Jan Klaassen". V. V. E.—LISSE. V. V. E. zal a.s. Zondag het onderstaande elftal tegen Lisse in het veld brengen. P. Adrichem, L. Snijders, N. Durge, G. v. d. Mey, W. Schelvis, A. Duin, P. de Winter, P. Durge, W. Snijders, A. Schellevis, A. Schelvis. V. V. E. 2—BERDOS. V. V. E. 2 komt met het volgende elftal te gen Berdos (Bergen) uit. G. Snijders, J. Warmenhove, P. de Boer, J. v. d. Mey, J. Duin, J. Snijders, N. v. d. Linde, J. Starmans, P. de Goede, J. Dirks, A. Schelvis Hzn. SANTPOORT DE TOESTAND AAN HET HULP POSTKANTOOR. Onlangs wezen wij er op, hoe onhoudbaar de toestand aan het hulppostkantoor te Santpoort-dorp vooral bij ongunstig weel was door het feit, dat de voor het publiek be schikbare ruimte veel te klein was. Ook aan het bestuur van „Santpoort's Bloei" was een en ander blijkbaar niet ontgaan, daarom heeft het bestuur zich tot de bevoegde auto riteiten gewend met een klacht. Thans heeft het bestuur bericht ontvan gen, dat een beslissing betreffende het hulp postkantoor te Santpoort-dorp binnenkort kan worden verwacht. 25-JARIG JUBILEUM. Zooals wij reeds mededeelden, herdacht de heer G. Grapendaal gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de bekende bloemkweekersfirma Gebr. A. en P. Nijssen alhier. Deze dag is voor den jubilaris niet onop gemerkt voorbijgegaan. Om 11 uur werd hij met vrouw en kinderen naar het kantoor der firma gebracht, waar hij ten aanhoore van het geheele personeel door een der di recteuren, den heer A. Nijssen, op van waar- deering getuigende wijze werd toegesproken. De heer Nijssen liet zijn gelukwenschen ver gezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardeering, nl. een tafel met stoelen. Na den heer Nijssen voerde het lid van het personeel de heer P. v. Schie, het woord. Hij bood den jubilaris eén rooktkafel aan. Nadat de heer Grapendaal allen hartelijk had dank gezegd, bleef men ten huize van den directeur nog geruimen tijd gezellig bij een, waarna jubilaris en personeel het ver dere' deel van den dag vrij hadden. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is be noemd verklaard de heer K. Wilhelmus te Nieuwer-Amstel, zulks ter voorziening in de vacature, ih dat college ontstaan doordat de heer mr. W. de Rijke zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen, welke vacature is blijven voortbestaan doordat de heer A. B. van der Esch binnen den daarvoor wettelijk vastge- stelden termijn heeft medegedeeld de benoe ming niet aan te nemen. AANBESTEDINGEN. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur te Haarlem aanbesteed: het maken van een betonnen brug, wijd 5.00 M., over de Ringvaart van den Thamerbinnenpolder nabij het Thamerhuis in de gemeen te Uithoorn. Het laagst werd ingeschre ven door de Beton-Industrie te Vinkeveen voor f 8470. Verder werd aanbesteed: het onderhoud van de provinciale wegen van het pontveer over het Noordzeekanaal bij de Hembrug tot het strand te Castricum aan Zee, van den Spaarndammerdijk nabij Spaarndam tot aan den Oostelijken Ringdijk van de Wijde Wor- mer, van Beverwijk tot Uitgeest en van den Zaanlandschen Communieatieweg van het voormalige Assummertolhek tot aan de Nauernasche Vaart nabij den Watertoren in de gemeenten' Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Assendelft, Uitgeest, Castricum, Limmen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude Westzaan, Wijde Womer, Be verwijk en Heemskerk, gedurende het jaar 1938, in 3 perceelen. Het laagst werd ingeschreven: voor par- ceel I door J. Ooms te Avenhorn voor f 32.929, voor perceel II door de firma A. de Groot te Akersloot voor f 10.613; voor perceel III door J. Ooms voor f 8863. Laatstgenoemde schreef ook het laagst in voor de massa, nl. f 52.549. VRIJD'AG/7 JANUARI 1938 Julius Barmat overleden. JULIUS BARMAT. BRUSSEL, 6 Jan. (Belga-A.N.P.) De financier Julius Barmat is heden morgen in de St. Gilles-gevangenis te Forest, een voorstad van Brussel, waar hij sedert eenige dagen was opgesloten, overleden. Naar men weet, was Barmat, toen hij op grond -van het uitwijzings bevel der autoriteiten Nederland verliet, reeds ernstig ziek. Gisteren en eergisteren was hij door den ge vangenisdokter behandeld. Ook he denmorgen had hij nog bezoek van dr. Vervaeck ontvangen. Het parket heeft schouwing van het lijk gelast. Naar nader vernomen wordt zou Julius Barmat aan tering gestorven zijn. SCHAKEN. DE SCHOOLSCHAAKWEDSTRIJDEN. Zooals wij gisteren reeds meldden, werd de partij tussehen de heeren Bekker (Gymn.) en Hoogendoorn (1ste H.B.S. B) na remise in snel tempo overgespeeld, het succes hiervan was echter weer een remisepartij zoodat de organisatie besloot om 's middags bij het voortzetten van het tournooi een gongpartij te spelen. De andere partij tussehen de heeren Gulde- mond (1ste H.B.S. B) en v. Kampen (H.B.S. A) die terwij] wij het vorige schreven nog in het middenspel was, werd in een snel tempo afgehandeld en de heer Guldemond, die eerst niet al te goed stond wist door goed spel en een uitstekende behandeling van het eindspel deze partij te winnen en zich- zoodoende in de finale te plaatsen. Om kwart voor twee ver schenen de heeren Bekker en Hoogendoorn in de zaal en speelden een partij, die door een van de wedstrijdleiders werd gegongd. De heer Bekker speelde rustig en mooi, zoodat het winstpunt dat hij hiermede behaalde verdiend was. Aangezien 's ochtends alle wedstrijden in het bij-tournooi beëindigd waren was het 's middags aanmerkelijk rustiger in de zaal en w.erden daar alleen nog maar de hang- partijen van de wedstrijden, in de groepen der verliezers van het hoofdtournooi afgespeeld. Op het podium hadden zich nu de heer Gulde mond aan de eene en de heer Bekker aan de andere zijde geschaard. De andere twee spe lers aan de groote tafel waren de heeren v. Kampen en Hoogendoorn die om de derde plaats streden. Om half vijf waren er nog steeds partijen gaande en besloot de wedstrijdleiding de hangpartijen te laten arbitreeren. Zij vond hiertoe den heer Bollebakker. die zich ook in de zaal bevond bereid. Na arbitrage van de partijen der verliezers ronden werden de partijen van de finale en 3de prijs onderhanden genomen. In dien tus- schentijd moest de wedstrijdleiding eenige gongpartijen laten spelen aangezien alle spe lers uit een groep van vier met lVz punt ge ëindigd waren. Er werd twee aan twee ge speeld en de winnaars hiervan speelden weer tegen elkaar. Om ongeveer vijf uur kwam de heer Bollebakker van het podium en werd ook de laatste gongslag gegeven. De beslissingen door den heer Bollebakker genomen waren resp. v. Kampen (H.B.S. A) Hoogendoorn (1ste H.B.S. B) 10, Gulde mond (1ste H.B.S. B)Bekker (Gymn.) VzVz. Wie nu de eerste prijs had gewonnen was nog niet bekend en zal een dezer dagen, na een nieuwe partij, gepubliceerd worden. Even over vijf ging de deur open en ver scheen dr. v. d. Berg die op zich had geno men als directeur van de 1ste H.B.S. B, de school die dit jaar alles had georganiseerd de wedstrijden te sluiten en de prijzen uit te reiken. Spr. dankte den heer Guldemond voor de uitstekende organisatie, waarvoor deze. on danks het medespelen aan het tournooi. had zorggedragen. Daarna richtte hij z'ich tot de heeren van Eendenburg en van Meeuwen, die hij dank bracht voor de goede wedstrijdlei ding. Hierna ging dr. v. d. Berg over tot de prijsuitreiking. Tegen half zes was alles beëindigd en be hoorden de schoolschaakwedstrijden weer tot het verleden. Winnaars van de verliezers in de 1ste en 2de ronde van het hoofdtournooi zijn resp. in groep I; Sparius (Chr. Lyc.) 3 p. uit 3 par tijen; in groep II: Hultzer (Chr. Lyc.) 3 p. uit 3 partijen; in groep III: v. Tuinen (Da Costa Kw. Sch.) 2 p. uit 3 partijen; in groep IV: Felderhof (Chr. Lyc.) 2 p. uit 3 partijen; in groep I: R. Visser (R.K. Lyc.) 2 p. uit 3 partijen: in groep II A. Stevenhagen (M.T.S.) IV2 p. uit 3 partijen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar Rott. n. Vanc. 4 v. S. Franc. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 5 v. Southptn. Drechtdijk, Rott. n. Vancouver 5 te Cristobal. Blommersdijk, Rott. n. Mobile 5 v. Havana. Boschdijk 4 v. New-Orleans n. Rotterdam. Rotterdam 5 van New York naar Nassau. Lochkatrine Rott. n. Vancr. 5 200 m. Z.W. van Fastnet. Tiradentes N. York n. Rott. 5 200 m. W. van Valentia. HALCYONLIJN St. Amsterd. 6 v. Benisaf te Vlaard. Stad Zwolle Rott. n. Stockholm p. 6 Holtenau. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein (thuisr.) 5 te Duink. vertr. 7. Nijkerk (uitr.) 5 van Port Sudan. Jagersfontein (uitr.) 5 van Dover. Boschfontein 5 v. Rott. te Beira, vertr. 8. Algorab (uitreis) 6 te Lor Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Maaskerk (uitr.) 4 van Bordeaux. Jaarstroom (uitr.) 4 van Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN, Aagtekerk (thuisreis) 6 te Kaapstad. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 6 van Triëst te Fiume. Hebe, Nuevitas n. Amst. p. 6 Lydd. Orpheus 5 van Odense te Stettin. Oranje Nassau, Param. n. Amst. 6 (n.m.) van Havre, 7 (4.35 n.m.) verw. Pluto 6 v. Amst. n. Danzig. Colombia 6 v. Amsterdam n. W.-Indië. Hebe Nuevitas n. Amst. p. 6 Lydd. Breda Chili n. Amst. 5 v. Curacao via L'poól. Deucalion 5 van Izmir naar Kiuluk. Fauna Venetië n. Amsterdam p. 5 Ouessant. Helder Chili n. Amst. via Hamb. p. 6. Lydd. Hercules 5 van Piraeus naar Volo. Mars 5 van Kymassie naar Algiers. Odysseus 5 van Oporto naar Vigo. Stella 5 v. Amsterdam te Hamburg. Trajanus 6 van Hamburg n. Ams'terdam. Alkmaar 4 van Corral naar Coronel. Baarn 4 van Amsterdam te Callao. Ulysses Candia n. Antw. p. 5 Gibraltar. Ganymedes Rott. n. Tunis p. 5 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD Brastagl 6 van Vlaardingen naar Hamburg. Kota Baroe (uitr.) p. 6 Gibraltar. Tapanoeli, Rott. n. Lpl. p. 6 Dover. Dempo (thuisr.) 6 te Suez. Blitar (thuisr.) p. 5 Pantellaria. Soekaboemi (uitr.) 5 van Singapore. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitr.) 5 te Rio Janeiro. Amstelland 7 v. B.-Ayres te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Nicoline Maersk Macassar n. Amst. p. 6 Gi braltar. City of Athens Kobe n. Rott via Londen p. 6 Wight. Glengarry Dairen n. Rott. via Londen 5 290 mijl Z. van Land's End. Melampus Hamburg n. Japan 6 te Amsterd. Agamemnon Japan n. Rott. 5 te Londen. Euryades Batavia n. Amst. 6 v. Port Said. Benwyvis Hongkong n. Rott. 6 van Penang. Glenfinlas Dairen n. Amst. 6 v. Port Said. City of Christchurch Dairen n. Rott. 5 v. Penang. Laertes 5 v. Amsterdam te Batavia. Glenogle Dairen n. Rotterdam 4 v. Penang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan (thuisreis) 6 te Hamburg. Tajandoen (uitr.) p. 5 Ouessant. Poelau Bras (thuisr.) 6 van Port Said. Enggano (thuisr.) 5 te Liverpool. Moena (uitr.) 5 van Bougie. Chr. Huygens (uitr.) 6 te Southampton. Poelau Laut (uitr.) p. 5 Gibraltar. Temple Mead (gech. th.) 5 280 m. Z.W. van Land's End. Joh. v. Oldenbarnevelt (th.) 6 v. Algiers. WIJK LIJN. Naaldwijk 6 v, Rott. 11, Piraeus. I-Iaulerwijk, Melilla n. Rott. p. 5 Ouessant. Stolwijk 5 van Newcastle te Bayonne. Katwijk 6 van Bilbao te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (thuisr.) 5 te Santos. Alwaki 5 van Rotterdam te B.-Aires. Alphacca 6 van Hamburg te Rotterdam. Buitenzorg (th) 6 v. Djeddah. Walvischtraan bij hoogen zeegang. Het Deensche inspectieschip „Ingolf" heeft op zijn laatste thuisreis van Groenland een nieuw middel beproefd om de hooggaande golven kalmer te maken. Deze pogingen wer den gedaan bij windkracht 9 en toonden, dat met walvischtraan meer bereiktwordt dan met olie. Naar verluidt zou één liter traan ongeveer dezelfde wateroppervlakte als21 liter olie bedekken en bovendien komt er dan een laag op het water, die 3 tot 4 maal langer in tact bleef dan bij oliestor ting, hetgeen op dit gebied weer nieuwe perspectieven opent. IJzerverscheping. Het Duitsche stoomschip Sperber is hier van Antwerpen in de zeehaven van het Hoogovenbedrijf aangekomen om een partij ijzer bij te laden voor een Oostzeehaven. Naar lndië vertrokken. Het voor rekening van de Kon. Paketvaart Maatschappij in Hamburg nieuwgebouwde passagiers- en vrachtschip Boissevain is in Amsterdam met stukgoederen beladen en gis teren definitief naar Ned. Indië vertrokken. AANGEKOMEN. Soja IV m.s. Gothenburg Theano s.s. Fowey Robert L. Holt m.s. West Afrika Sejrö s.s. Hamburg 6 Januari: Acclivity m.s. Londen Borthwick s.s. Leith Gateshead s.s. New Castle Sperber s.s. Antwerpen Sardinian Prince s.s. La Plata Olga m.s. Londen Melampus m.s. Bremen Enid Mary s.s. Goole Vliestroom s.s. Huil VERTROKKEN. Douro s.s, Lissabon Boissevain m.s. Batavia Egeran m.s. Rotterdam Alcinous m.s. Londen Lottie R. m.s. Llanelly Chr. Huygens m.s. Batavia Rhein s.s. Hamburg Rhea m.s. Hamburg Nereus s.s. Kopenhagen Reggestroom s.s. Hamburg Veenenburgh m.s. Rotterdam 6 Januari: Ton S. m.s. Lorient Sejrö s.s. Venezuela Mira m.s. Gr. Yarmouth Tjikandi m.s. Panama Soya IV m.s. Abö

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6