ENGELAND EN HET VERRE OOSTEN. WEK DE GAL IN UW LEVER OP V R IJ D X 'G 7 JANUARI 1938 Voorzichtiger politiek van Japan? DnitscMand, THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN Westersche mogendheden zullen voet bij stuk houden, zegt de Times. Havas meldt uit Londen 7 Januari: "Nadat de Britsche pers de laatste dagen blijkbaar om geen olie op het vuur te werpen, zeer gereserveerd is gebleven in haar commentaren op de gebeurtenissen in het verre oosten, heeft thans de Times in een hoofdartikel gewezen op de vastbe radenhouding van de westelijke mo gendheden in de verdediging van hun rechten te Sjanghai. Het einde van wat door de Japanners ,,een hei lige oorlog" genoemd wordt, is nog niet in zicht, het is niet mogelijk het einde van het tijdperk van wrijving tusschen Japan en de westelijke mo gendheden vast te stellen. "Wel gaf Japan aan de Vereenigde Staten en Engeland de formeele verzekering van het eerbiedigen van hun rechten en de rechten van andere mogendheden, wel heeft na het incident van de „Panay" zich geen nieuw sensationeel incident voorgedaan, doch de onredelijke houding van de Japansche auto riteiten'en het instellen van een Japansche censuur bij de telegraaf-maatschappij en te Sjanghai, vormen een duidelijke ontken ning, zoowel naar den geest als naar de let ter van de Japansche verzekeringen. Japan heeft, aldus het Engelsche blad, niet het recht zich te mengen in de handelsonderne mingen in de internationale nederzetting. Ook zijn de Japansche pogingen om de autoriteiten van de nederzetting te dwingen het Japansche element in het bestuur en de politie van de nederzetting te vergrooten ongegrond. De Internationale en de Fran- sche nederzettingen zijn eilandjes in het ge bied, waar Japan meester Is, doch het bij zondere statuut van de nederzettingen wordt niet gewijzigd door de Japansche militaire actie. Bovendien, zelfs al zou de gemeente raad van de nederzetting de Japansche eischen willen inwilligen, dan zou hij dit nog alleen doen met toestemming van de mogendheden, die het verdrag hebben on derteekend, veertien mogendheden, met wie Japan in vrede leeft, hebben stem in het kapittel. Vervolgens wijst het blad er op, dat de jongste incidenten Tokio heb ben doen begrijpen, dat voorzichtig moet worden gehandeld ten aanzien van de groote westelijke mogendhe den Het blad vestigt er vervolgens de aandacht op, dat men niet kan rekenen op de gehoorzaamheid van Griekenland verwelkomt zijn kroonprinses. Saluutschoten kondigden haar komst aan. Prinses Frederika, de aanstaande bruid van den Griekschen kroonprins, Louise is gis teren per trein te Athene aangekomen. Zij werd op het perron verwelkomd door den ko ning en de geheele vorstelijke familia, den primaat-aartsbisschop, minister-president Me- taxas, de leden der regeering, het diplomatie ke corps en .den burgemeester. De bevolking juichte de prinses, wier aankomst bekend gemaakt werd door een salvo van 21 kanon schoten, hartelijk toe. MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. LONDEN, 7 Januari. Gisteravond zijn duizend mijnwerkers te Saint Hilda nabij South Shields in het graafschap Surham in staking gegaan uit sympathie met twintig wagenladers, die sedert 5 Januari staken. De wagenladers verlangen hooger loon. (Havas) De dood vail Julius Barmat. Aanvankelijk was zijn toestand niet verontrustend geacht. Omtrent de laatste oogenblikken van Julius Barmat is het volgende bekend geworden: Barmat was vorige week Donderdag des middags om vier uur te Brussel ingesloten. Den volgenden dag, Vrijdag, werd hij onder zocht door den gevangenisdokter, die het noo- dig oordeelde hem te doen opnemen in de ziekenafdeeling. Dit geschiedde. Hij werd ge bracht naar cel no. 405 van de ziekenafdee ling. Op dat oogenblik echter werd zijn toe stand niet verontrustend geacht. Woensdag j.l. kwam mevrouw Barmat haar echtgenoot in de gevangenis bezoeken. Ten einde mevrouw Barmat een gang door de geheele gevangenis heen de ziekenafdee ling bevindt zich n.l. in het middengedeelte der strafinrichting te besparen, besloot men Julius Barmat op een draagbaar naar een spreekkamer te brengen. Zijn toestand was erger geworden en zijn echtgenoote was zich daar wel van bewust. Donderdagmorgen werd het hart van den patient zwakker. Mevrouw Barmat werd drin gend ontboden. Spoedig daarna overleed Bar mat in haar armen, in tegenwoordigheid van een rabbijn en van de beide gevangenis dokters. De financier Julius Barmat, werd in 1889 te O e many in de Oekraïne geboren. Zijn juiste nationaliteit stond niet precies vast. Hij was door de Nederlandsche regeering aan België uitgeleverd om zich te verant woorden naar aanleiding van de tegen hem ingebrachte beschuldiging van malversaties, waarvan het bedrag in de tientallen millioe- nen frank liep. Barmat maakt deel uit van den raad van beheer van de „Noorderbank" en de bank Goldzieher en Penso, welke te Brussel waren gevestigd. Naar aanleiding van het optreden van Barmat werden de leidende figuren dezer banken vervolgd wegens het gebruik maken van valsche balansen, bedriegelijke bank breuk en het in omloop brengen van fictieve wissels, waarvan het bedrag in 1931/32 tot bijna 100 millioen gestegen was. de plaatselijke Japansche autori teiten aan de Japansche regeering, noch op de gehoorzaamheid van de subalterne officieren aan hun chefs en het blad vraagt zich af of in Ja pan wel een autoriteit bestaat, be halve de keizer, die in staat is het vraagstuk op te lossen. Oud-ambassadeur Dodd uit zijn grieven over Duitschland De vroegere ambassadeur van de Vereenigde Staten in Duitschland, Dodd, is te New York teruggekeerd. Hij heeft de redenen uiteengezet, waarom hij Duitschland heeft verlaten, aldus meldt Reuter. „Wat kan een vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten doen in een uitgestrekt ge bied, waar de godsdienstige vrijheid wordt ont kend, waar intellectueel initiatief en ontdek kingsgeest niet worden toegestaan, waar ras senhaat lederen dag wordt aangekweekt." Hij voegde hieraan toe, dat vele eminente Duitschers het met hem eens waren, toen hij in den afgeloopen zomer weigerde het partij congres te Neurenberg bij te wonen. Verder zeide hij, dat het logisch gevolg van de uitge breide oorlogsvoorbereiding een nieuwe oorlog zal zijn. Tenslotte beschuldigde Dodd de groote Duitsche zakenlieden en industrieel en, dat zij de noodzakelijkheid van internationale sa men w rrking niet inzien. Regeering erkent het Italiaanschc Imperium. De Roemeensche regeering heeft den Ita- liaanschen gezant te Boekarest officieel mede gedeeld, dat zij besloten heeft tot benoeming van een nieuwen gezant aan het Quirinaal, wiens geloofsbrieven gericht zullen zijn tot den koning van Italië en keizer van Abes- synië". Getiève Italiaansche functionarissen verlaten den Bond. In verband met het uittreden van Italië uit den Volkenbond hebben de Italiaansche functionarissen van den bond ontslag geno men. Bovendien heeft het secretariaat van den bond de offlcieele mededeeling ontvangen, dat het internationaal instituut voor opvoedende films en het internationaal instituut voor co dificatie van het privaat recht te Rome zullen worden opgeheven. Drie doodvonnissen voltrokken. De door het militair gerechtshof tegen Josef Starck uit Keulen en Ootto de Wolff uit Militsch wegens land verraad uitgesproken doodvonnissen zijn hedenmorgen voltrokken. Ook is het doodvonnis wegens landverraad voltrokken over Herbert Gajewski uit Schneidemuehl. HET GRAF VAN DEN EERSTEN PHARAO GEVONDEN? Naar uit Kairo aan de Daily Telegraph and Mornmgpost wordt gemeld, is te Sakkara een graf gevonden, dat waarschijnlijk de oorspron kelijke laatste rustplaats was van Aha Menes, den eersten koning van de eerste dynastie der historische koningen van Egypte, waarvan hij de grondlegger was. Omtrent de periode, waarin hij regeerde verschillen de geschied kundigen van meening, doch deze gaat, naar algemeen aangenomen wordt, terug tot on geveer 3500 jaar v. Chr. Japanners voeren verscheidene bombardementen uit. Vliegveld, van Hangtsjau doelwit Chinecsch afweergeschut zou succes gehad hebben. Behalve het vliegveld van Hangtsjau is gistermiddag ook Woetsjang door 22 Japansche vliegtuigen gebombardeerd. Drie toestellen zouden zijn getroffen door granaten uit luchtafweergeschut der Chineezen. Een toestel zou neerge haald zijn nabij Hangtsjau. Reuter deelt mede, dat vóór de Japansche bombardementsvliegtuigen genaderd waren, zeven Chineesche bommenwerpers opgestegen waren. Nadat de Japansche toestellen verdwenen waren, daalden alle zeven toestellen weer. De correspondent van Reuter was getuige van den overval. Hij meldt, dat geen schade van beteekenis schijnt te zijn aangericht op het vliegveld. De Japanners hebben ook een luchtaanval gedaan op Hanjang. Het daar gevestigde ar senaal is echter niet getroffen. Voorts hebben Japansche vliegtuigen giste ren Kiautsjau (provincie Sjantoeng) gebom- barleerd. Kiautsjau ligt veertig km ten Wes ten van Tsingtau. Er bevinden zich thans eenige buitenlandsche zendelingen. Britsche politiemannen te Sjanghai mishandeld. Onmiddellijk na het protest tegen de mis handeling van twee Britsche politie-officieren door Japansche militairen te Sjanghai, zijn wederom twee Britsche politiemannen, in specteur West en sergeant Turner door Japan sche soldaten mishandeld. Zij liepen keuzin gen op. Reuter geeft over het laatste geval de vol gende lezing: De Britsche sergeant van de politie van de internationale nederzetting Turner, werd door Japansche soldaten mishandeld, nadat hij de soldaten had verweten Chineezen te ruw te behandelen. Een Japansch soldaat gaf hem een stomp op den neus en gaf hem te ver staan, dat hij zich er buiten diende te houden. Eenige Jarpansche soldaten overschre den vervolgens de grens van den door Engel- schen verdedigden sector en sleurden Turner over de grens, waarna zij hem op den grond wierpen en met de vuisten op hem losbeukten. Inspecteur West kwam hierop af en vroeg de Japanners Turner vrij te laten, doch het Japansche antwoord was een slag. Tenslotte werden Turner en West vrijgelaten. Men verwacht, dat de commissaris van politie bij de Japansche autoriteiten zal pro testeeren. AANNEMER BIJ ZIJN ARBEID VERONGELUKT. Nadat de heer A. L. v. d. Kwast, aannemer te De Meern, bij den bouw van een hofstede in Reierscop de gebinten voor den stal had gesteld, geraakte, naar het „U. D." meldt, door een rukwind één hiervan van zijn juiste standplaats en streek neer. De heer Van der Kwast kreeg een slag tegen het achter hoofd-en viel met verpletterden schedel neer. Zijn knecht, op het laatste moment het on geluk ziende, wist zich door opzij springen te redden. De zwaargewonde werd per zieken auto naar Utrecht vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Hij laat een vrouw met 3 kinderen na. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVBRPXLDETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar btj apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Zoo zien jullie, dat Thijs maar ternauwernood aan de woede van die twee draken ontsnapt is. Het was anders op het kantje af, hè? Nu is het maar zaak, om Dickie te vinden, bromde Thijs, toen hij bijna bij de kust was aangekomen. Tjonge, dergelijke beesten moesten eigenlijk maar niet bestaan. Het is om een nachtmerrie te krijgen! Jullie zien hier Thijs op het plaatje overeind in zijn gehavende boot staan. Hij kan natuurlijk niet meer zeiiep., want het monster heeft de mast afgebeten. Daarom valt het ook heelemaal niet mee, om tusschen die twee rotsblokken door te komen, die jullie op het plaatje zien. Maar Thijs doet het heel handig met zijn roer, voor zoover het dan nog mogelijk is en morgen zullen jullie zien, dat hij veilig en wel aan land stapt. Maar Thijs gaat andere avonturen tegemoet,... oppassen maar, Thijs! DE JAPANSCHE OPMARSCH IN DE PROV. SJANTOENG^ De Japansche troepen maken thans snelle vorderingen in de provincie Sjantoeng; in drie colonnes rukken zij op, voornamelijk langs de spoorwegen. Een colonne opereert langs den spoorweg Tsinan-Tsingtau met als einddoel deze laat ste stad te bezetten. Een tweede colonne is opgerukt over den hoofdweg van Taian-Itsjau. Het Taisjangebergte werd zelfs overgetrok ken om dezen weg te bekorten. Het doel van deze colonne is. Haitsjau te bezetten een stad welke gelegen is aan het eindpunt van den Loenghai-spoorweg. Een derde colonne is opgerukt langs de spoorbaan, van Tshian naar Soetsjau, een spoorwegknooppunt gelegen aan Loenghai en. Poekau spoorweg. In het zuiden opereeren de Japanners in de omgeving van den Poekau spoorweg. De beide legers zouden ongeveer 385 K.M. van elkander verwijderd zijn. De plaatsen welke te ver van den spoorweg en hoofdwegen gelegen zijn worden momenteel ongemoeid gelaten. Vermoedelijk zullen de plaatsen welke ge legen zijn in den vooruitstekenden kop van de provincie Sjantoeng, zooals Tsjefoe, Laitsjau Weihaiwei bezet worden door Japan sche landingstroepen hier aan wal te zetten. Japan had dit voornemen reeds vroeger te kennen gegeven. Honderden vliegtuigen zoeken naar Ainerikaanschen bommen werper. Toestel, dat zeven personen aan boord heeft, wordt sinds Woensdag vermist. Sedert Woensdag jl. heeft men niets meer gehoord van een bommenwerper van de Ame- rikaansche marine, welke zeven personen aan boord heeft. Op het oogenblik zoeken, naar Havas uit San Diego verneemt, 24 sche pen en talrijke vliegtuigen naar het verdwer nen toestel. De vliegkampschepen .Lexington" en „Sa ratoga", ieder met 72 vliegtuigen aan boord, zijn van Longbeach vertrokken om deel te gaan nemen aan het zoeken. In totaal wordt met driehonderd vliegtui gen gezocht in de omgeving van Santa Bar bara en San Diego. In-en om Teruel wordt nog verwoed gevochten. DR. A. N. VAN PRAAG OVERLEDEN. Li den ouderdom van 78 jaar is te zijnen huize te 's-Gravenhage overleden dr. A. N. van Praag, secretaris van den Nederlandschen bond tot bestrijding van vivisectie. RADIO PROGRAMMA Spaansche regeeringstroepen bezetten nieuwe stelling in den sector Carabanchel. Uit Barcelona: De Spaansche minister van Landsverdediging heeft medegedeeld, dat de gevechten bij Teruel met onverminderde he vigheid voortduren. Niettegenstaande de ver sterking, welke de rechtsche troepen hebben ontvangen, werden twee aanvallen van Con- cud naar Teruel door de regeeringstroepen af geslagen. Twee vechtwagens vielen in handen van de regeeringstroepen. Bij Muela dg Teruel hebben de regeerings troepen enkele stellingen hernomen, vanwaar zij den weg Villastar-Teruel onder vuur hou den. In de stad zelf hebben zij den laatsten vleugel van het seminarie, welke nog door de rechtschen was bezet, genomen. De verdedi gers hebben zich in de kelders teruggetrokken. Havas verneemt uit Madrid, dat de regee ringstroepen in den sector Carabanchel een huizengroep, de „handelskolonie" genaamd, in de lucht hebben laten vliegen. Zonder dat de rechtschen het merkten was een krachtige mijn aangebracht midden onder het huizen blok. Door de ontploffing is een geheele com pagnie van de rechtschen vernietigd. Onmid dellijk na de ontploffing gingen de dynamite- ros tot den aanval over en onder dekking van het vuur der automatische wapens hebben zij de nieuwe stelling bezet. ROGER MILLION MEDEPLICHTIG AAN DEN MOORD OP MEVR. KELLER? De verhooren in het proces Weidmann, dat te Versailles wordt gevoerd, zijn gisteren voortgezet. Colette Tricot, zeide dat zij aan een van haar vrienden heeft verteld, dat zij afwist van den moord op de Amerikaansche danse res Jean de Koven. Ook verklaarde zij, dat Million met een koffer, welke aan mevrouw Keiler hoorde, op 4 October in het hotel, waar hij logeerde was teruggekeerd. Zijn schoenen waren bemod- derd. Hij kwam toen zonder twijfel terug van den moord in het bosch van Fontaine- bleau, waarvan mevrouw Keiler het slachtof fer was. Zooals men zich zal herinneren heeft Weidmann verklaard, dat Roger Million zijn medeplichtige is geweest bij dezen moord. Scotland Yard heeft gisteren drie perso nen ondervraagd, die in den loop van het vorig jaar in contact hebben gestaan met Weidmann. Het onderzoek van Scotland Yard heeft reeds eenigen tijd geduurd en men kan reeds wel vaststellen, dat geen Britsch onderdaan het slachtoffer van den moordenaar is geworden. VROUW MET EEN MES BEDREIGD. De Utrechtsche politie heeft een 33-jarige monteur, die gescheiden van zijn vrouw leef de, in zijn woning in de van der Mondestraat aangehouden. Hij had een wouw, met wie hij een intieme relatie had aangeknoopt, met een mes gedreigd haar van het leven te berooven De ruzie was ontstaan toen deze vrouw de relatie wenschte te verbreken. Om dit den man mede te deelen, vervoegde zij zich met haar zuster aan de woning van den monteur, die bij het vernemen van het door de vrouw genomen besluit in woede ontstak, een mes trok en op haar afstormde. De vrouw zag evenwel kans haar belager tij dig te ontloopen, zoodat .ernstige gevolgen werden voorkomen. De politie werd van het een en ander in kennis gesteld, die vervolgens den man in zijn woning arresteerde. ZATERDAG 8 JANUARI 1938. HILVERSUM I 1875 M. en 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—12.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramiofoonmu- ziek. 2.00 Economische lezing. 2.20 Zang en piano. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.20 Gramo foonmuziek. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 ,,De Wielewaal" en declamatie. 7.00 Filmland. 7.30 Lezing: „De plaats van de Bijbel in ons volk". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Be richten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest en solist. 9.00 Radiotooneel. 9.15 „En nu Oké", gevarieerd programma. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Orgelspel. 10.50 Toespraak. 11.00 Souvenir-orkest. 11.3012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. (Om 1.00 Gra mofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramo- foonplaten. 4.05 „Bellamy's boodschap aan de Nederlandsche vrouw", causerie. 4.25 Gramo foonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoon muziek. 4.50 Lezing: „Waarom sterven wij?" 5.00 KRO-orkest. (Om 5.30 Esperantocursus). 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing: „Dreigende goudovervloed?" 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededee- lingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 Gevarieerd programma. 10.30 Be richten A.N.P. 10.40 Sportoverzicht. 10.55— 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 10.05 BBC-Northern- orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Het New Coventry Hippodrome orkest. 2.20 Gramo foonmuziek. 3.05 Het Serge Krish Septet. 3.50 Bariton en gitaar. 4.20 Declamatie. 4.35 Gra mofoonmuziek. 5.20 Marius B. Winter en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportreportage. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Reportage. 8.20 BBC-Variété- orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 „What every listener knows", causerie. 9.50 Uit Amerika: Joe Marsala en zijn Chicagoans. 10.20 BBC-Harmonie-orkest. 11.00 „Mystery at Versailles", causerie. 11.20 Ambrose en zijn orkest. 11.20 Orgelspel. 12.1012.20 Be richten. RADIO PARIJS 1648 M. 7.50 en 8.55 Gramofoonmuziek. 12.20 Piano voordracht. 12.35 Giardino-orkest en zang. 3.20 Zang. 4.05 Zang. 6.05 Zang. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Orkest concert. 10.15 Populair concert. 11.20—1.20 J. Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 O. Heyden's orkest. 7.50 Omroepklein- orkest. 8.50 Pianovoordracht. 11.20 Omroep- Amusementsorkest en pianoduo. 1.35 Omroep- sextet. 3.20 Hermann Hagestedt's orkest, Rijksarbeidsdienstorkest en solisten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest en so listen. 9.50—12.20 Hans Bund en Arthur Rink met hun dansorkesten. RUSSEL, 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepklein- orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Conser vatorium-orkest en soliste. 4,50 Omroepsalon- orkest en soliste. 5.20 Gertler-kwartet. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.20 Zang. 8.20 Omroep- symphonie-orkest. (Om 9.05 Radiotooneel). 10.30 Gramofoonmuziek. 11,3512.20 Dans muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 L. Darcy's orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Omroepsalonorkest. 6.35 Marceau Burton's orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Geva rieerd programma. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Carl en Paul Woitschach met hun or kesten. 9.20 Berichten. 9.50 Hakkebord, viool en viola. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.20 12.15 Hans Bund en Arthur Rink met hua orkesten,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7