Spat ik 't V R TJ D A" G 7 J A N U A R I 1938 v Dit is geen galant tennisspeler die zijn partnerin op het laatste moment voor vallen be hoedt. Het is het danserspaar Ramon en Renita, dat te Miami een nieuwe tennisdans op de tennisbaan demonstreert. Straks gaan de tennissers hun spel beoefenen op een goed gladgemaakten dansvloer en ook dat zou publiek trekken. In Januari 1893 werd Jaap Eden wereldkampioen op de schaats Sportieve prestaties zonder weerga De meening van den Japanner Oda over natuurlijken aanleg voor sprin gen Twee duiven als eerste prijs Een voetbalmatch zonder buitenspelregelEen formule om jong en actief te blijven, Volgende week, om precies te, zijn op 14 Januari, is het 45 jaar geleden, dat Jaap Eden het wereldkampioenschap op de schaats veroverde. Dat gebeurde op de ba nen van de- Amsterdamsche IJsclub en het zeldzame feit is van genoeg beteekenis, om het hier nog eens wat uitvoeriger naar voren te brengen. In 1892 werden Jaap Eden en Marten Kingma naar Hamar in Noorwegen gezonden om er duchtig te trainen. Klaas Pander ging mede om zijn veel belovenden leerling op te leiden. Op 11 Januari 1893 werd op de plassen te Paterswolde de eerste „interna tionale" gehouden, waarbij Eden op de 5000 Meter den Zweed Erichsen en den Duitseher Von Salzen versloeg. Hij behaalde tevens het kampioenschap van Nederland op de 1500 Meter in den wereldrecordtijd van 2 min 35 seconden. Dat alles was slechts het voorspel van de groote wedstrijden te Amsterdam, die twee dagen later een aanvang namen. Op 13 Januari zegevierde Eden op de 1500 en 5000 Meter, daags daarop won hij tevens de 500 Meter. Door het winnen van drie van de vier wedstrijden, was hij wereldkampioen en dra ger van de meestersjerp geworden. Boven dien werd hij houder van den prachtigen zilveren beker, die door de A.IJ.C. was uit geloofd. Willem Muiier schreef over dien gedenk- waardigen wedstrijd onder meer het vol gende: Een bezwaar van skïloopen is voor sommigen dat je weer naar boven moet, als je heerlijk naar beneden bent gesuisd. Maar ook deze in spanning wordt te St. Moritz (en elders) be spaard, door de skiërs, zelfs zonder dat zij de latten behoeven af te doen met een trolley weer naar boven te trekken. „Halvorsen en Eden gingen prachtig af en bleven over de geheele lengte van de baan bij elkaar; 25 meter voor het einde doet Eden een soort misslag'. Halvorsen komt twee meter voor en wint. Overal bedrukte gezich ten, maar toch was ik niet bang voor den eindrit. Alles tezamen was Eden's rijden niet zoo op leven en dood geweest als dat van den NoorEindelijk komt dan de beslissende rit. Het schot valt, daar gaat Jaap, het kan niet harder, het water en het ijs stuiven achter hem aan. Halvorsen kan hem niet houden en hij wint in 51 1/5 sec. met circa vijf of zes meter voorsprong. Toen het aan de tribune bekend werd, steeg er een applaus op, dat, al sterker wordende, over de geheele baan gonsde. De menschen buiten de om heining en zelfs de stijve klabakken en de jongens op de schutting, alles juichte onzen Nederlandschen wereldkampioen toe. En al zullen ze 80 jaar worden, al die menschen, die dien dag beleefd hebben, zullen het nooit vergeten. De 14e Januari 1893 zal met gou den letteren in de annalen van de Neder- landsche ijssport worden opgeschreven". Tot zoover Muiier. We kunnen ons zijn enthousiasme goed voorstellen, want Eden's prestatie was wel zeer bijzonder. Jaap heeft trouwens vaker in dit opzicht van zich doen spreken, want in 1894 bracht hij twee we reldrecords op zijn naam, nl. over de 5 en 10 Kilometer, terwijl hij in 1895 te Hamar en het daarop volgend jaar te St. Petersburg wederom het wereldkampioenschap verover de, door op alle vier de afstanden te zege vieren. Zijn opmerkelijkste prestatie leverde hij in 1394 te Hamar, ter gelegenheid van de verbetering van het wereldrecord over 5000 Meter, dat hij op 8 min. 37 3/5 sec. bracht en dat meer dan 20 jaar gehandhaafd bleef, tot eindelijk Oscar Mathiesen na vele ver- geefsche pogingen den afstand een seconde sneller aflegde. Men weet, dat Eden ook in de wielersport uitblonk, doch het is wellicht niet algemeen bekend, dat hij in dezelfde jaren, waarin hij het wereldkampioenschap op de schaats ver overde. tevens wereldtitels op de fiets be machtigde. In 1894 werd hij eerste op de 10 Kilometer en het vo.lgend jaar won hij de race over een mijl, terwijl hij tenslotte in 1896 het wereldrecord over den Kilometer op zijn naam bracht. Eden was dus tegelijk matador op de fiets en op de schaats en zijn paral el loopende veiTichtingen in beide takken van sport zullen moeilijk hun weerga vinden. De Japanner Oda heeft op de Olympi sche Spelen van 1928 te Amsterdam in het nummer hink-stap-sprong een afstand van 15.21 Meter bereikt en daarmede een gou den medaille verdiend. Sindsdien is hij op zijn lauweren gaan rusten en kijkt thans van de tribune af, hoe zijn opvolgers het er af brengen. De Japanners blinken nog steeds in Oda's glansnummer uit. evenals bij het polshoogspringen en de Olympische Team- pioen geeft daarvoor de volgende verklaring: „Bij ons te lande gebruikt men geen stoe len. Van jongs af aan worden de kinderen er aan gewend om gehurkt te zitten dan wel te knielen. Op die wijze worden vooral de kniespieren sterk ontwikkeld, doch ook de voet- en beenspieren worden op den duur veel krachtiger dan dat zulks in verhouding tot den ganschen lichaamsbouw met athleten uit andere oorden het geval is. Mijn land- genooten beschikken dan ook over een groo te mate van veerkracht en lenigheid, die bij het springen een beslissende rol spelen. Onlangs werd in Schotland een groot sportfeest gehouden, waarvoor door ver schillende enthousiasten fraaie extra-prijzen waren beschikbaar gesteld. Ook McTavish wilde zich niet onbetuigd laten, want in zijn woonplaats nam hij een vooraanstaande po sitie in en zoo gebeurde het, dat hij persoon lijk den winnaar van een cross-country-race twee zelf gefokte en kostbare duiven over handigde. De athleet was daarmede zeer ingenomen en liet bij zijn thuiskomst onmid dellijk een ruime volière bouwen om de vo gels te kunnen huisvesten, terwijl 'hij zijn vrienden uitnoodigde, zoo spoedig mogelijk eens te komen kijken. Wie schetst zijn ver bazing, toen hij den volgenden dag de vo lière ledig vond en hij geraakte daarover zoo van streek, dat hij een brief schreef aan den vrijgevigen schenker van den prijs. Na geruimen tijd kwam het antwoord van den Schot en het luidde aldus: .,U behoeft zich geenszins bezorgd te maken over de twee duiven, die ik u destijds als prijs over handigde, want aangezien het postduiven waren, zijn ze al lang weer bij mij terug gekeerd". Er zijn altijd vele voetballiefhebbers, die een hekel hebben aan den buitenspelregel en dezen het liefst zouden zien afgeschaft. In Frankrijk heeft men nu kort geleden een wedstrijd gespeeld, waarbij de offside-regel buiten werking was gesteld en het resultaat van de match was 11—7. Deze hooge score was onder de gegeven omstandigheden na tuurlijk niets bijzonders, maar het was wel grappig te zien. hoe de spelers op de hun geboden grootere vrijheid reageerden. Het bleek, dat vooral de halfbacks overwerkt werden, want niet alleen moesten ze voort durend hun achterspelers tegen de ver op gedrongen vijandelijke voorwaartsen te hulp komen, doch de eigen aanvalslinie posteerde zich op haar beurt zoo dicht mogelijk bij het doel der tegenpartij, zoodat het een voortdu rend heen en weer hollen werd. Het eenige middel om het spel te verplaatsen, was een lange pass over de geheele breedte van het veld naar den verst verwijderden vleugel, in de hoop, dat de daar geposteerde buitenspe ler dan eerder bij den bal zou zijn dan de tegenstanders. Dribbelen was voor de half backs onbegonnen werk, want de af te leg gen afstand tusschen de twee doelen, waar voor zich aanvallers en verdedigers ophoop ten, was zoo groot, dat zij binnen een kwar tier volkomen buiten adem waren. Zoodra de bal voor de goal kwam, zag men daar een tiental spelers van beide partijen bijeen, terwijl het middenveld geheel verlaten lag en slaagde de verdediging er in, het leder weg te werken, dan renden de halfbacks er achter aan in de hoop, den bal aan de eigen voorhoede met forsehen trap te kunnen door geven. Het spel geleek veel op een estafette met aan de eindpunten twee doelverdedigers, die oogen en handen te kort kwamen, want overal doken aanvallers op en de schoten kwamen uit de meest onverwachte hoeken. De scheidsrechter had geen zware taak en kon zich er na afloop op beroemen, geen en kele verkeerde buitenspel-beslissing te heb ben gegeven. Doch het gemakkelijkst van allen hadden het de grensrechters, die zich ditmaal niet behoefden in te spannen om de aandacht van den referee op een vermeend offside-geval te vestigen. Wellicht was daar door de attractie voor hen zeer verminderd, want wat is er tenslotte plezieriger dan de supporters van de verdedigende partij reden tot stemverheffing te geven door het zwaaien met de vlag, als de arbiter juist den anderen kant opkijkt. Een tennis-tournooi voor veteranen te Eastbourne is gewonnen door een 76-jarigen speler, die in de finale zijn 57-jarigen tegen stander, dus feitelijk slechts een adspirant- je, in 3 sets wist te verslaan. Deze overwinning gaf aanleiding tot een interview, dat als volgt verliep: „Hoe reageert uw hart wel op de inspan ning, die ervan vereiseht wordt?" „Mijn hart? Ik weet niet eens, of ik een hart heb. In ieder geval draag ik het op de goede plaats". „Kunt u me het geheim van uw lenigheid en de voor uw leeftijd merkwaardige spier kracht vertellen?" „Dat is al heel eenvoudig. Blijf geregeld sport beoefenen en zorg, dat ge geen buikje krijgt. Een oom van mij verwaarloosde zijn sportbeoefening; hij werd te dik en is jong gestorven". „Op welken leeftijd?" „Pas 70 jaar". „Wat doet u om als tennisspeler in vorm te blijven?" „Ik speel zes keer per week en Zondags zorg ik voor een kleine afwisseling door vijf tig kilometer te fietsen En geloof me, dat is het beste recept om gezond en jong te blij ven". VOETBAL. STORMVOGELS'T GOOI. Stormvogels komt uit met: Kollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Schoorl, Gerrits, Van Pel, Schippers, Prins, Woudenberg, Opbergen. V. U. C.—V. S. V. V.S.V. vertrekt met: Michel, Broek. Voet, Heins, De Vries, Van Oseh. Döhring, Balvers, Van der Lugt, Bot, Sterk. BLAUW WIT 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels beschikt over: De Vries, Jongsma, Van Dongen, Groen, Wilderom, Heilig Jr., Kuiper, Heilig Sr., Verdam, De Back, Van dei- Laan. V. S. V. 2—0. V. V. O. 2. V. S. V. verschijnt als volgt: Demmers, Van Straaten, Rechsteiner, De Boer, Glas, Kunst, Malesteyn, Kelder, Karrebelt, Glas, Carton. E. D. O. 2—R. C. H. 2. E.D.O. 2 speelt Zondagmorgen half elf in het Noorder Sportpark tegen R. C. H 2 met het volgende elftal: De Waard, Van der Sluis, Bos, J. W. Koene, Augustinus, Van Esch, Nottrot, Diepenveen, Kelder, H. Koene, Halderman. R. C. H.-E. D. O. Voor dezen plaatselijken wedstrijd worden de elftallen als volgt opgesteld: R. C. H.: Metten, Van Thiel, Kors, Slot, Van Dansik, v. d. Bel, Hoogendoorn, v. d. Horst, Kedde, Hellingman, Lenselink. E. D. O.: P. Spek, Timmerman, Schijvenaar, Van Zaanen, S. Spek, Oomen, Van der Putten, Van der Schalie, Zandstra, Van den Born, Verhagen. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND DE WEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. Zaterdagmiddag wordt de competitie voor de adspiranten weer voortgezet, nadat ze eind November stopgezet werd. In de eerste klasse gaat Patrimonium I naar O.K. 1. O.K. 1 staat er iets slechter voor dan de gasten. In 't veld zal er waarschijnlijk niet veel verschil zijn. Watervliet 1 ontvangt Haar lem 1, dat de punten moet meenemen. Voor de 2e klasse staan op 't programma: T.H.B. 1Animo 1 en Patrimonium 2Zwa luwen I. T.H.B. I en de Zwaluwen winnen. De derde klasse geeft: Haarlem 3Meerle- bosch 2 en S.V. 2—Watervliet 2. Haarlem 3 heeft een goede kans te winnen. S.V. 2Wa tervliet 2 valt moeilijk te gissen. Voor de senioren speelt ook Zaterdag Paivu 2Patrimonium I. De gasten schijnen sterker. BILJARTEN. NED. KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE KLEIN BILJART. Donderdagavond is te Amsterdam een be gin gemaakt met de wedstrijden om het Ne- derlandsch kampioenschap derde klasse klein biljart, georganiseerd door de Biljartvereeni- ging „Wilhelmina". Aan deze wedstrijden nemen deel L. Blog (Rembrandt), H. A. Daniels (Java), J. Groe- neveld (Java), F. Haberer (H.E.T.E.Y.), W. Houtkooper (B.C. Haarlem), J. J. Kats (Rem brandt), R. Vos (Apeldoorn) en H. Warnink (Vondel) De uitslagen van de op dezen eersten dag gespeelde partijen luiden: unt. brt. h.s. gem. Daniëls 150 20 46 7.50 Groeneveld 39 20 13 1.95 Kats Faberer Warnink Kats Houtkooper 150 41 19 3.65 134 41 19 3.26 150 107 150 113 23 23 46 11 26 20 5.03 3.82 6.52 4.91 ATHLETIEK. Het I. A. A. F.-Congres. SCHAKEN. Reshevsky winnaar te Hastings. Uit Hastings: Reshevsky heeft door remise met Keres te spelen het tournooi te Hastings gewonnen. In het premier reserve tournooi van groep B heeft Landau den eersten prijs behaald. Reshevsky wint het hoofiltournooi te Hastings. De resultaten van de laatste ronde luiden:" TylorA. R. B. Thomas VzVz KeresReshevsky VzVz MikenasAlexander 01 Fah'hurst—Sir G. Thomas VzVz FineFlohr VzVz De eindstand luidt: 1. Reshevsky 7 pnt., 2 en 3. Keres en Alexan der ieder QVz pnt., 4 en 5. Flohr en Fine ieder 6 pnt., 6. Mikenas 5 pnt., 7 en 8. Sir G. Thomas en Tylor, ieder 3 pnt., 9 en 10 Fairhurst en A. R. B. Thomas, ieder 1 pnt. De uitslagen in het premier-reserve-tour- nooi waren: Groep A: PrinsHammond 1-0 Groep B': Van Doesburgh-Landau VzVz ColeSchelfhout VzVz Motorrenners, die door brandende hoepels rijden hebbeji wij nooit bewonderd. Helaas heeft New York dit variéténummer ook al op de kunstijsbaan laten vertoonen. Sport en circus, op zichzelf beide mooi, behoorden toch gescheiden te blijven. Belangrijke technische voorstellen. Op het congres van de International Ama teur Athletic Federation (I. A. A. F.), dat op 9 en 10 Maart a.s. te Londen wordt gehouden, en waar de Kon. Ned. Athletiek Unie vertegen woordigd zal worden door haar voorzitter, den heer A. J. G. Strengholt, zullen verscheidene ingrijpende voorstellen, zoowel op organisato risch als op technisch gebied, in behandeling komen. Naar men weet is er voor de Amerikaansche ploeg, welke in 1937 in Europa toerde, een startverbod geweest voor Duitsche wedstrij den, een verbod, waaraan politieke motieven ten grondslag lagen. De voorzitter van de I. A. A. F., de Zweed J. S. Edstroem, wil, des noods door wijziging der statuten, voorkomen, dat een dergelijk geval zich in de toekomst zal herhalen. Het ligt n.l. in de bedoeling, de sta tuten zoo aan te vullen, dat mocht een bond aan zijn athleten een startverbod voor een bepaald land opleggen, een jury d'appel on middellijk lean bijeenkomen, welke jury een uitspraak zal doen, of het verbod gehandhaafd kan worden, ja of neen. De uitspraak zal bin dend moeten zijn voor alle partijen. De. voor deze statutenwijzigingen noodige voorstellen zullen te Londen worden behan deld. De amateurskwestie. Op het congres te Berlijn, tijdens de Olym pische Spelen gehouden, had de K. N. A. U. een voorstel ingediend, dat de I. A. A. F. het initiatief zou nemen om bij het Internationaal Olympisch Comité aan te dringen op wijziging der Olympische amateurs-bepalingen, voor namelijk wat betreft de vergoeding van loon derving. Dit voorstel werd voor prae-advies aan het bestuur in handen gegeven. Deze aan gelegenheid zal te Londen, naar aangenomen mag worden, verder in behandeling komen. Het aantal technische voorstellen zal ze ei- groot zijn. Zeer waarschijnlijk zal het congres zich uit spreken vóór het toevoegen van twee dames nummers aan het Olympisch programma, n.l. het vèrspringen met aanloop en het kogel- stooten. Dan zal Jesse Owens' prestatie van 10,2 sec. over de 100 meter in behandeling komen. In Amerika heeft de Olympische kampioen de 100 meter in 10,2 sec. geloopen. Baan- en weers- omstandighedeen waren van dien aard, dat de Amerikaansche Unie zonder bezwaar het re cord erkende, ondanks het feit, dat de baan bij nameting 15 m.M. te kort bleek te zijn. Niettemin heeft Aiftierika het voorstel inge diend, Owens' verrichting ook al>s wereldre cord te erkennen. Temper atuur-in vlo eden kunnen reeds voldoende zijn om het meetlint verscheidene milimeters te doen afwijken, zoodat bij redelijke beoordeeling de mogelijk heid groot is, dat de 10,2 sec. van den Ame- rikaanschen athleet als wereldrecord zal wor den erkend. Maar de kans bestaat ook, dat de formalisten op het congres de overhand heb ben. Belangwekkend is ook het voorstel van Ame rikaansche zijde, om de lengte van den aan loop bij verschillende nummers aan een maxi mumgrens vast te leggen. Het is n.l. de ge woonte geworden van verscheidene athleten, om hun aanloop, b.v. bij het vèrspringen of het speerwerpen, hoe langer hoe grooter te nemen. De bedoeling is nu voor elk nummer- een maximum-aanloop vast te stellen, waarbij in de eerste plaats rekening gehouden wordt met de technische accomodatie der stadia. Voorts heeft men van Amerikaansche zijde een voorstel ingediend, waarbij bepaald wordt, dat slechts dan tijden of- afstanden als we reldrecord zullen worden erkend, indien de oude prestatie volgens onderstaand schema minimaal wordt verbeterd: Loopnuimners030 sec. met 0,1 sec., 30 sec.2 minuten met minimaal 0,2 sec., 2 mi nuten10 minuten met minimaal 0.4 sec., 10 —15 minuten met minim. 0.6 sec., 1530 minu ten met minimaal 1 sec., 30 minuten en meer met minimaal 2 seconden. Spring-, werp- en stootnummers: 0250 c.M. met min. 1 c.M., 250500 c.M. met minimaal 2 c.M., 5001000 cM. met minim. 3 cM„ 1000 2000 c.M. met 5 cM. en boven 2000 cM. mini maal 10 c.M. Ten slotte is het Zweedsche voorstel van belang, waarbij het de bedoeling is, de maxi mum afstanden bij de wisselplaatsen der esta fette geheel af te schaffen, waarbij men na tuurlijk met de moeilijkheid zou komen te zit ten, dat bij een 4 x 100 meter estafette een athleet 150 meter en nr. twee slechts 50 me ter zou behoeven af te leggen. Ook hier zal naar een redelijken middenweg moeten wor den gezocht. Landau No. 1 van groep B premier reserve tournooi. Het tournooi in groep B is door Landau ge wonnen met 7 pnt.; tweede was List met 6V2 pnt.; derde Van Doesburgh met 6 pnt. SPANNENDE STRIJD BEVERWIJK- HEEMSTEDE. Voor de competitie van den Noord-Holl. Schaakbond speelden -de eerste tientallen van de Schaakclub „Weenink" (Beverwijk) en Heestede I een uitermate spannenden wed strijd. Aan de vier bovenste borden werd zeer fel gespeeld met het gevolg, -dat alle vier deze partijen afgebroken werden om later arbi trair beslist te worden. Zoontjes speelde aan het eerste bord tegen Mantz een Fransche verdediging op de e4 opening van Mantz. Toch behield Zoontjes voortdurend gedrukt spel; de afgebroken stand biedt een klein positioneel voordeel voor den Heemstedenaar. Bord twee gaf een hardiiekkigen strijd te zien tusschen twee oude rivalen: Van der KolkMinnema. Van der Kolk speelde dame gambiet, wr.artegen Minnema zich met suc ces orthodox verdedigde. De Beverwijker ging' te ver met zijn dame in de vijandelijke stel ling, waardoor Minnema enkele tempi voor kwam, zoodat hij met een pion meerderheid het eindspel kon ingaan met een vrijwel ge wonnen stelling. BakkerVan der Leek speelden Italiaansch, waarbij Bakker zelfs .een oogenblik in tijd nood dreigde te komen. Een afruilvariant hielp hem hier overheen. Met gelijke stelling werd de partij afgebroken. Henneman had het voor Beverwijk moei lijk tegen Thürkow in een geweigerd Dame- gambiet.Thürkow kwam een pion voor en staat met een Paard tegen Looper op winst in de afgebroken partij. PfaltzgrafBaalbergen leverde hét eerste winstpunt voor Beverwijk. Baalbergen was zóó royaal met zijn stukken, dat hij er ten slotte twee minder had dan zijn tegenpartij! Daarentegen gaven de twee volgende bor den winst voor Heemstede. Steenken won van Van Lent door betere ontwikkeling reeds in het openingspel en Kubatz speelde een bru taal Koningsgambiet tegen Van Tuinen, waarop de Beverwijker zeker niet gerekend had, want de partij leverde een volledige Damewinst op, die ruimschoots winst tenge volge had. Dr. Van der Meulen moest tegen Van Eek de vlag strijken door een te vroegen aanval, dien hij met Zwart opzette, na reeds in het middenspel groote moeite géhad te hebben met een matdreiging, die zeer handig door Van Eek werd opgezet. Slings—Hulshoff Pol bracht weer een winstpunt voor Beverwijk doordat Hulshoff Pol weliswaar zich in een sneltempo trachtte te ontwikkelen, doch daarbij niet al te secuur speelde. Slings kwam een pion voor en verkreeg een open "f-lijn in bezit, die voor de Heemsteedsche stelling fa taal werd. De partij Visser—Smits werd een dame- gambiet, waarbij Smits met zwart een sterke verdedigende stelling kon innemen, die leid de tot een kalmen afruil, met het gevolg- remise. De totaal uitslag luidt: „Weenink" (Beverwijk) I Heemstede I. ZoontjesMantz afgebr. Van der KolkMinnema afgebr.' Bakker—Van der Leek afgebr" HennemanThürkow afgebr.' PfaltsgraffBaalbergen 10 Van LentSteenken 01 Van TuinenKubatz 01 Van EekDr. Van der Meulen i_0 SlingsHulshoff Pol 1q Visser—Smits jj

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8