HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuider Courant 12| cents per week IJZER, STIKSTOF EN CEMENT VOOR AARDBEIEN EN AARDAPPELEN. Het Nieuwe Avondblad Tandformule. 23e JAARCANG No. 60 WOENSDAG 12 JAN. 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN per week Wh ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 rege 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelin^en dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 één of twee leden wijsvinger ƒ25— alle leden anderen ongeschiktheid 2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 100.—eén lid duim 50.—alle leden wijsvinger 60.— ƒ.400.— bij verdrinkingsdood donr ontval rijƒ15.—, een of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm-of beenbreuk 30.—enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz, NogafeondeSSeïm™um van ƒ.2000—, indien.hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. g v r ab nnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN. En ingenieurs en fabrieksarbeiders voor tuinders en stroopers. Het binnenkanaal met de nieuwe brug in den Nieuwen Schulpweg. ^/af Breesaap werd, nadat het Hoogovenbedrijf kwam. Industrie met onbegrensde mogelijkheden Zou er in ons land een stukje grond te vin den zijn, waarin zooveel gewroet, gegraven en gezwoegd is als in onze eens zoo schoone Breesaap? Zou er een stukje grond te vinden zijii, waarvan het aspect in een luttel aantal jaren zoo veranderd is als in dit deel van onze gemeente? Is er iemand, die bij benadering zeggen kan, hoeveel millioenen kubieke me ters zand hier zijn weggehaald? Stelt u eens voor, waarde lezer, dat deze millioenen ku bieke meters eens op één hoop waren verga derd. Het zou zeker een berg zijn geworden, waarbij de slakkenberg, dien we er voor terug hebben gekregen, een poover figuur zou slaan. Weet u nog van toen? Laat ons eens in gedachten teruggaan tot den tijd,, dat er nog geen Noordersluis was en nog geen Hoogovenbedrijf en wat daarbij be hoort, een tijd, dien de meeste IJmuidenaren zich nog wel kunnen herinneren. Toen lag er ten Noorden van wat we destijds met trots de groote sluis noemden een landschap, zoo heer lijk, zoo rijk aan ongerepte natuur 'als ei- weinig in ons land te vinden zijn. Daar werkte, zwoegde de kleine tuinder in den steeds meer verdrogenden bodem; hij schoffelde in zijn aardbeienland, rooide zijn aardappelen, molk zijn geit, of als het kon zijn mager koetje, alles op zijn tijd natuurlijk. En hij rekende in centen en bij Rijnlandsche of andere roedenen tobde er Över, op welke wijze hij zijn schamel inkomen met eenige gul- déns kon verhoogen Het was een mooie streek, maar die nauwe lijks voldoende opleverde voor eenige gezin nen, die geheel verspreid woonden van den Noordelijken oever van het Noordzeekanaal tot de grens van Wijk aan Zee, van de kust tot den spoordijk. Van de hooge dekken der passeerende zeestoomers en uit de raampjes van de voorbijsnorrende treinen zag men neer op een land, waar alles groen was en waar het hout dicht genoeg was om den strooper te verbergen, die in het duinlandschap aan den zeekant den koddebeier achter zich had ge kregen. En nu Nu dreunen en razen er de machines, gieren de huizenhooge loskranen, varen er de zee schepen tot diep het land in; de aardbeien, de aardappelen en de geitenmelk zijn verdwe nen; deze agrarische producten hebben het veld moeten ruimen voor de producten van het machtige bedrijf, dat de geheels Breesaap be- heerscht. En men rekent er niet meer met centen en bij Rijnlandsche roeden, maar met duizenden guldens en bij P.K.'s, KWh's en tonnen. Het rijk van den tuinman is het rijk van den ingenieur en den fabrieksarbeider geworden. En ondanks dat de Breesaap niets eetbaars meer oplevert, eten thans niet eenige gezinnen van haar producten, maar voedt zij honder den, direct en indirect. En men graaft en bouwt maar door. En men graaft en bouwt maar door, daar in het land van de Breesaap. Het is nu 13 a 14 jaar geleden, dat hoogoven I voor het eerst het product van zijn gloeiende ingewanden uitspuwde. En sindsdien werden nog twee hoogovens gebouwd en verrezen de stikstof- fabriek, de cementfabriek en de buizenfa- briek. Maar waar is het eind? Men wroet en graaft en bouwt nog met on verminderden ijver. Nog steeds rijden de zand- treinen af en aan en happen machtige graaf machines in den zandgrond en er is alle re den te verwachten, dat er over tien, twintig jaren nog even hard gewroet, gegraafd en ge bouwd wordt. Want er is geen eind aan de mo gelijkheden van de ontwikkeling van dit. veel zijdige bedrijf. Communicatiemiddelen „Aan het ontsluiten van een terrein voor de vestiging van industrieën gaat vooraf de aan leg van communicatiemiddelen wegen voor gewoon verkeer, spoorwegen en kanalen. En waar deze land- en waterwegen elkaar kruisen bouwt men, geleerd door de geaccumuleerde en zorgvuldig bewaarde kennis van een onaf zienbare reeks van voorouders veren, brug gen of tunnels", aldus citeerden we indertijd uit „Samen". Laten we eens kijken, hoe het er thans uit ziet met. deze werkzaamheden, met den brug genbouw, den havenaanleg enz. De Noordelijke brug, een fraai monumentaal modern bouwwerk, is gereed en voor het ver keer geopend. Deze brug, gelegen in den Nieu wen Schulpweg nabij de Rooswijkerlaan, over spant het Binnenkanaal, dat toegang verleent tot de ongeveer Oost-West loopende Staalha- ven. Men is nog bezig met het graven van het Zuidelijke kanaalpand en er zal nog heel wat grond verzet moeten worden, voordat de sche pen tot'dit nieuwe kanaal- en havencomplex kunnen worden toegelaten, hetgeen 1 April a.s. zal moeten geschieden. Ten Noorden van de Staalhaven is reeds weer een nieuwe ha ven geprojecteerd, die. met het thans in aan leg zijnde Binnenkanaal ongeveer het halve terrein van het bedrijf zal omspannen. De bij dit artikel geplaatste foto's geven een duidelijk beeld van den huidigen toestand. Men ziet op de eerste foto de Noorderbrug met een deel van het Zuiderpand van het Binnenkanaal. Eerst wanneer het zand hier verwijderd Is en ook nog een groote hoeveel heid aan gene zijde van de brug, is de verbin ding tusschen het Binnenkanaal en de Staal haven met de Tweede Rijksbinnenhaven tot stand gebracht. Met de Zuidelijke brug Is het een gecom pliceerd geval, want deze brug wordt veel breeder dan de Noorderbrug, omdat ze over gang moet verleenen aan de zich aldaar be vindende buizen- en kabelstrook, het dubbele spoor en aan het gewone verkeer langs den weg. Voor dit wegverkeer is de oprit aan de Westelijke zijde, die begint nabij den hoofd ingang van de cementfabriek, nagenoeg ge reed. Een wals heeft voor een fraai wegdek gezorgd. Aan de Oostzijde is de toestand nog vrij onduidelijk. Op de tweede foto trekt allereerst het groo te ijzeren geraamte de aandacht. Dit is de in aanbouw zijnde walserij van de N.V. Van Leer's Walswerken. Ze is gelegen op den hoek van de Staalhaven (links) en het Binnenka- is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprijs: Alle Andere Dagbladen zijn Duurder naai, dat thans nog even voorbij de in aan bouw zijnde fabriek (geheel rechts op de foto) dood loopt, maar waar in de toekomst de aansluiting komt op de geprojecteerde ha ven. Op deze foto vinden we twee bekenden terug, een oude en een heel oude. De eerste is de slakkenberg, die als een kaap boven het afgegraven duinlandschap uitsteekt; de twee de (tusschen den slakkenberg en het fabrieks- geraamte) is het oude buiten Boschlust, dat ongetwijfeld met het als kantoor ingerichte Blijenhoeve en het langzaam verdwijnende beükehrond, dat links buiten de foto valt, met heel veèl fantasie en oriënteeringsvermo- gen nog een denkbeeld kan vormen, hoe het hier vroeger eens geweest is. •- Andere werken. Is deze bruggenbouw en havenaanleg van veel belang, ook al uit een oogpunt van werk verruiming beschouwd, er wordt nog meer ge bouwd. Het is nog slechts korten tijd geleden, dat de buizenfabriek in bedrijf werd gesteld en nu is al weer aan de Amsterdamsche Bal last Mij de bouw opgedragen'van de Siemens Martin-staalovens, die zullen verrijzen nabij het Westelijke uiteinde van de Staalhaven nabij den slakkenberg, in de buurt waarvan in de toekomst het walsbedrijf der hoogovens zal komen. En voorts is in aanbouw een nieuwe cokesovenbatterij Hoogovenbedrijf en Velsen. De gestadige uitbreiding van deze onderne ming is voor de gemeente van groote beteeke- nis. evenals de stichting ervan van groote be- teekenis is geweest. Een vast personeel van 1000 man en daarbij nog 200 man los perso neel, die ook, wat hunne verdiensten- betreft, hoofdzakelijk op het hoogovenbedrijf zijn aan gewezen, beteekent een belangrijke werkge legenheid. Maar het feit, dat nog maar steeds wordt gegraven en gebouwd aan wat wij hier boven beschreven, maakt deze werkgelegen heid nog belangrijker. Want al worden deze uitbreidingswerken niet door hoogovenperso- neel verricht, zijn het in' hoofdzaak arbeiders uit deze gemeente, die er aan tewerk gesteld worden. Zoo waren aan den bruggenbouw lan gen tijd honderd man aan het werk. Het aan tal arbeiders, dat door het Hoogovenbedrijf werk krijgt is dus veel grooter dan het aantal, dat bij het bedrijf in dienst is. De Gemeente lijke Arbeidsbeurs heeft in dit bedrijf dan ook ongetwijfeld zijn besten „afnemer". Men krijgt eenigen indruk van de uitge strektheid van de aan het Hoogovenbedrijf toe- behoorende terreinen als men weet, dat wan neer ze op een plattegrond van Amsterdam werden geprojecteerd', de grootste afstand zou reiken van het Centraal station tot diep in het Vondelpark. En den Haag zou er door be dekt worden van het station H.S. tot aan het Vredespaleis. En op een groot deel van deze terreinen wordt naarstig gewerkt aan de productie van honderdduizenden tonnen ijzer, cokes, stikstof, cement enz. en van millioenen kub. nieters cokes- en hoogovengas. En dat alles vindt zijn weg naar alle windstreken der aarde. Niet altijd even gemakkelijk natuurlijk. S. B. (Een der clausules van het ont- werp handelsovereenkomst tus schen de Vereenigde Staten en Engeland bepaaltdat de Engel- schen jaarlijks 40 mïllioen valsche tanden uit Amerika zullen be trekken.) U ziet hieruit, in welken zin Men 'n handelsovereenkomst sluit, Men zet er flink de tanden in En trekt er niet de tanden uit. Amerika ziet hier een grond Van hoop, dat het nog daarheen gaat, Dat Engeland eens met den mond Vol Amerikaansche tandenstaat. En Engeland heeft geen bezwaar, Als 't eraan toe is op z'n tijd, Dan zegt het nuchter: geef mij maar Wat vreemde tanden in de bijt, Amerika verklaart het fier, Als in het naast verschiet de Brit, Met open mond lacht van plezier: Dat komt nou door ons valsch gebit. En voelt men 't nogeens aan den tand, Dan laat dus op den duur misschien, 't Aftands gewaande Engeland, Z'n Amerikaansche tanden zien. P. GASUS. De visscherij in tie Barentszee. WALSWERKEN AAN DE STAALHAVEN. Op den achtergrond de Slakkenberg. Dinsdag l Februari hoopt .het echtpaar J. SteenbakkerVan Eerde, Kalverstraat 16, zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. De heer Steenbakker is van geboorte af komstig uit Zeeland, zijn echtgenoote die 72 jaar telt is afkomstig uit Beverwijk, en heeft m haar jeugd gewoond op Holland op zijn smalst. Uit hun huwelijk zijn 8 kinderen ge boren waarvan thans nog zes in leven zijn. Een zoon is in de oorlogsjaren op zee omgeko men, toen hij als matroos varende was op den trawler Irene. De beide oudjes, die, ofschoon de moeilijkheden van het leven hun niet ge spaard zijn gebleven, zijn beiden nog goed gezond en flink zoodat moeder Steenbakker nog haar eigen huis, zonder hulp, in orde kan houden, Wij hopen maar, dat zij op hun huwelijks dag die sympathie mogen genieten, die zij verdienen. DE TE VERWACHTEN BLIJDE GEBEURTENIS. De Chr. Oranje Vereeniging te IJmulden- Oost is ook met haar programma gereed. Als de tijding van de geboorte nog vóór; 6 uur 's avonds bekend is, zal er 's avonds 8 uur een rondgang plaats vinden met het muziek corps „Juliana". Plaats van opstelling: bij de H.B.S. Men neme zooveel mogelijk lampions mede, om den stoet een feestelijk aanzien te geven. Is de geboorte eerst na 6 uur bekend, dan zal de rondgang gehouden worden op den daar- opvolgenden dag (de nationale feestdag) om 7 uur. Op dienzelfden avond is dan in het Vereni gingsgebouw, Kalverstraat 10, een filmvoor stelling, met medewerking van „Juliana" aan vangend 8 uur. Des nam. half 3 en 4 uur zal een filmvoorstelling voor de kinderen ge geven worden. Eén of twee avonden daarna wordt opgevoerd het historisch spel „Juliana van Stolberg". Het bovenstaande ter rectificatie van het bericht in ons blad van gisteren. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Hagelin- gerweg te Santpoort van de Hageveldstraat tot de Kweekerslaan van Vrijdag 14Januari a.s. af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. BEROEP AANGENOMEN. De hulpprediker van de Goede Herderkerk, Ds. J. B. Starrenburg, heeft het beroep naar de Indische kerk aangenomen. Zondag 30 Ja nuari zal hij in den morgendienst zijn af- scheidspredicatie houden waarin hij tevens officieel zal worden afgevaardigd voor de Indische kerk door twee leden van de Com missie tot behartiging van de geestelijke be langen der Protestantsche Kerk in Ned. Indië. Woensdag 9 Maart hoopt Ds. Starrenburg met de Marnix van St. Aldegonde naar Indië te vertrekken. Het zoo spoedige vertrek van Ds. Starrenburg staat in verband met de ont moeting van zijn ouders, die voor de Zending werkzaam zijn op Nieuw Guinea. Deze komen einde Maart te Batavia, alwaar Ds. Starren burg 7 April hoopt te arriveeren. De Norma Maria terug, de Erin weer weg. Na een reis van 3 ]/2 week naar de Barents zee was gisteren de Norma Maria aan de markt met 1700 manden visch. Dit is voor de tweede maal, dat een dergelijke vangst in onze haven werd aangevoerd. En ook deze reis moet als mislukt beschouwd worden. De kwaliteit van de visch was ongetwijfeld beter dan die van de Erin. En alhoewel er ook betere prijzen gemaakt werden viel de besom ming, f 5490, ongetwijfeld tegen. De schel- j visch bracht f 5 a f 6 per kist op, de kabeljauw f 8 a 9 (per 125 K.G.) En de Norma Maria had alles mee, want zij was de. eenige trawler aan de markt met rondvisch. Waren er dus, als onder normale omstandigheden eenige Noord booten aan de markt, dan zou de besomming ongetwijfeld veel lager geweest zijn. De visch zal dus heel wat meer moeten op brengen, voordat deze visscherij tot een loo- nend bedrijf gemaakt kan worden. Ook voor de bemanning is deze reis een te genvaller geworden, niet alleen door de slechte besomming, maar ook doordat men de kuit door plaatsgebrek niet heeft kunnen bewaren, zoodat er geen verval was. De Erin is gistermiddag opnieuw naar de Barentszee vertrokken. De aanhouder wintniet altijd. De Alkmaar wordt, eveneens terugkomend van de Barentszee, voor de Maandagmarkt ver wacht. VEREENIGING VAN KANARIELIEFHEBBERS HERBOREN. Nadat bovengenoemde vereeniging, welke hier reeds vele jaren had bestaan, door ge brek aan belangstelling in 1936 ontbonden werd, nam het aantal kanarieliefhebbers in IJmuiden en Velsen wederom zoodanig toe, dat de behoefte aan een eigen vereeniging hoe langer hoe meer werd gevoeld. Om deze reden belegde dan ook het oude bestuur een bijeenkomst in het Hervormd Vereenigingsge- bouw. Nadat de voorzitter het doel' der vereeni ging had uiteengezet, trad onmiddellijk een 12-tal leden toe, terwijl tal van liefhebbers, verhinderd zijnde, van hun sympathie blijk gegeven hadden. In het bestuur werden ge kozen de heeren Abspoel, voorzitter, Suiker, secr.-penningmeester, J. van Heemskerk straat 40 IJmuiden, benevens de heeren En gelhart en de- Graaf. Besloten werd geregeld, eiken eersten Dinsdag der maand in het gebouw aan de Kalverstraat te vergaderen en belangstellen den vrijen toegang te verleenen. Besloten werd nog dat de vereeniging zich wederom zou aansluiten bij den Algem. Ned. Bond van Kanarieliefhebbers en Vogelvrien den. Tot slot liet een aantal, door de leden mede gebrachte kanaries, hun weiluidenden zang in de vergaderzaal weerklinken, waar hun lied door de oudere, meer deskundige liefheb bers werd besproken. Nadat de voorzitter nogmaals tot propagan da had opgewekt werd de vergadering geslo ten. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. J. Keur—de Smit, z., Stephen- sonstraat 52, IJmuiden. C. A. SpruitRoos, z., D. Hartoghstraat 10, IJmuiden. E. de Koning Henderiks, z., Spaarndammerweg 5, Velsen. S. EggebeenStolk, d., Hoofdstraat 77, Sant poort. A. E. EijmanHamers, z., Kanaalkade 71, Velsen. K. ScholderBusscher, z., Heide- straat 22, IJmuiden. L, M. Basjes—Boer, z.. Ahornstraat 25, IJmuiden. J. S. de Graaf— Baronesse Bentinck, d., Verl. v. Themaatlaan 15, Velsen. K. JansenPaap, 2 d.. Wijker- straatweg 65, Velsen (N.). E. NeervoortPrins. IJmuiderstraatweg 82, IJmuiden. K. Krab— Bron, d., Helmstraat 3, IJmuiden. K. Suijker- buijk—Zandwijk, d., Trompstraat 120, IJmui den. Overleden: E. C. van Dijk, 5 j„ zoon van G. van Dijk, Popelstraat 9. IJmuiden. A. E. Bergs- ma, 8 maanden, d. van J. Bergsma, Velser- duinweg 154, IJmuiden. H. van Zanten, 70 j.. echtgen. van A. van Zadel, Dwarsweg 6. Vel sen. M. C. Kemper, 56 j., echtgenoote van G. A, Zomerdijk, Genieweg 1, Velsen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1