Eduard van Beiniim. BEVERWIJK HEEMSKERK SttlEEP/ LTJMNgEMj De mededeeling dat het bestuur van het Amsterdamsche Concertgebouw den tweeden dirigent Eduard van Beinum met ingang van het volgende muziekseizoen benoemd heeft tot eersten dirigent naast Willem Mengelberg en zonder dat diens positie daar mede op eenigerlei wijze beïnvloed wordt zal ook in Haarlem met groote belangstel ling vernomen zijn. Want het is nog maar enkele jaren geleden dat Van Beinum Haar lem verliet en onze muziekliefhebbers herin neren zich zijn leidinjg van de H.O.V. zeer weli. Hij kwam er als jonge onbekende, had eenigen tijd noodig om zich in te werken maar bleek binnen twee jaar reeds de erva ring en het zelfvertrouwen verworven te hebben die hem opstuwden tot het geven van voortreffelijke leiding aan ons orkest. De erkenning volgde snel, bij het publiek zoowel als bij de critiek en buiten Haarlem bleef deze ontdekking evenmin onopgemerkt, zoodat op Mengelberg's eigen instigatie Van Beinum den post van tweeden dirigent bij het Concertgebouw-orkest werd aangebo den, dien hij na een verblijf van slechts 3 y2 jaar in Haarlem aanvaardde. Ook in Am sterdam ontdekte men spoedig dat men in den nieuwen tweeden dirigent een kunste naar van buitengewone gaven had verwor ven. Maar het aantal door hem geleide con certen bleef er beperkt en is dat nog. Daar zal nu door zijn benoeming tot eersten di rigent verandering in komen: in het vol gende seizoen zal Bruno Walter niet meer als dirigent worden geëngageerd en zullen de vroeger door hem geleide concerten aan Van Beinum ten deel vallen. Het wil mij voorkomen dat dit besluit van het bestuur in ons voornaamste muziekcen trum van beteekenis is ook omdat het een erkenning van de jonge Nederlandsche diri genten inhoudt. Daar haperde het in de laatste jaren nog al eens aan. Maar nu Van Beinum, nadat hij de hem indertijd aangebo den leiding van het Utrechtsch Stedelijk Orkest had afgeslagen, was uitgenoodigd tot een onderhoud met den voorzitter van het Residentie-Orkest, jhr. Loudon, dat natuur lijk de aanbieding van de leiderspositie in Den Haag beteekende, moest Amsterdam be slissen. En het besliste snel, zelfs zonder Mengelberg er bij te kunnen raadplegen, die in Zwitserland vertoeft maar die inmiddels al heeft doen-weten dat hij geheel aceoord gaat met het genomen besluit. Het is wel duidelijk dat de toekomstige op volging van Mengelberg dientengevolge ook niet veel raadselachtigs meer heeft, En het is evenzeer gebleken dat men in Amsterdam niet van zins was in het zonderlinge Haagsche systeem der zich-steeds-maar-afwisselende gastdirigenten te gaan vervallen. Dat stelsel pleegt, zooals iedere deskimdige erkent en zooals ook voor den leek-muziekliefhebber ge makkelijk begrijpelijk is, „roofbouw" op een orkest. En het Residentie Orkest heeft onder de toepassing van zulke methoden zonder twijfel geleden. Intusschen heeft men in Den Haag Van Beinum niet kunnen krijgen en zal dus nu een andere met de vaste leiding van ons twee de Nederlandsche orkest moeten belasten. Ter wijl men in Amsterdam nog niet besloten heeft tot de benoeming van een nieuwen tweeden dirigent, maar die wel overweegt en er op den duur wel toe zal moeten overgaan. Hier rijst dus al de waarschijnlijkheid van een nieuwe concurrentie Amsterdamden Haag. Eenmaal op den weg der erkenning van onze jonge dirigenten zal men zijn onderzoek ver der moeten uitstrekken en weer zal daarbij aandacht vallen op Haarlem omdat de car rière van Frits Schuurman bij de H. O. V. merkwaardige gelijkenis met die van Van Beinum vertoont. Ook hij heeft zijn erkenning Haarlem thans tenvolle veroverd en is een voor treffelijk orkestleider geworden, die in veel zijdigheid en ondernemingsgeest bovendien geenszins voor zijn voorganger onderdoet. De hoogstaande artistieke prestaties van de H. O. V. getuigen daarvan voortdurend, de steeds toenemende -belangstelling van het Haarlem- sche publiek eveneens. Wij hopen dat Schuurman Haarlem niet zal verlaten. Haarlem en de H. O. V. zijn wel ten zeerste gebaat, evenals trouwens Zang en Vriendschap, met een leider zooals hij. En er varing heeft wel geleerd van hoe groote betee kenis de bezetting van deze post voor ons Haarlemsche muziekleven is. Maar het zou tenslotte niet anders dan begrijpelijk zijn als het die richting opnieuw uitging. R. P. LEDENVERGADERING A. N. G. O. B. De plaatselijke afdeeling van den A. N. G. O. B. houdt a.s. Vrijdagavond een ledenverga dering ten huize van den secretaris, Arends- weg 94. De agenda vermeldt o.m. een bespreking van den te organiseeren herdenkingsavond en de vaststelling van de jaarvergadering. DE TWEEDE UITVOERING VAN „KENNEMERLAND". Zooals wij reeds berichtten zal de Rederij kerskamer „Kennemerlan-d" de tweede too- neelvoorstelling in haar jubileumseizoen ge ven op Donderdag 27 Januari in het Kenne- mer Theater. Opgevoerd wordt het tweede stuk van de „Robbedoes"-serie van Henk Bakker: „Najaarsstormen". (Robbedoes ge trouwd) De rolverdeeling is: Louis Terlaet. de heer Ph. Braun; Bob. mej. Chr. van Veen; Mr. Si mon Gelden, de heer P. Steevens; Guusje, mevr. M. HoflandVellekoop; Hein de Bont, de heer J. Hofland; Florence, mej, J. Gale- sloot; Victor van Nieverden, de heer P. Fiege; juffrouw Hansen, mej. J. Smits; Geer tje, mej. M. Smits; Willy, mej. M. Smits (d.); Maarten, de heer Fr. Brakenhoff. ORANJEVREUGDE IN VELE HUISGEZINNEN Het Beverwijksche Vrouwen-Comité had tot heden reeds het genoegen een tiental baby-uitzetten aan jonge moeders uit te rei ken. In het geheel worden 24 baby's verwacht, die in Januari in onze gemeente geboren wor den en in aanmerking komen voor deze ver rassing. Door milde weldoeners daartoe in staat ge steld, kon het comité voor dit doel bovendien een viertal fraaie wiegen alsmede een ledi- kantje bestemmen. De leerlingen van de Gemeentelijke Huis houdschool verblijdden het Comité met een groote verzameling van door haar vervaar digde aardige speelgoederen en toepasselijke voorwerpen, die tevens bij de uitzetjes wor den verstrekt. Zoodra de blijde gebeurtenis in het Ko ninklijk Huis bekend zal zijn, hoopt het Co mité aan alle in de maand Januari in Beverwijk geboren kinderen een herinne ringslepel ten geschenke te geven. LEDENVERGADERING VAN DE S. D. A. P. De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. heeft in gebouw „Odeon" een goed bezochte ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. van Dok herdacht in zijn openingswoord het overlijden van het raadslid H. Rothe, die nog in de vorige ver gadering van de afdeeling een rapport uit bracht van de werkzaamheden der soc. dem. raadsfractie. De heer Rothe, aldus spr., nam in de moderne arbeidersbeweging een bijzon dere plaats in en zijn heengaan vervult ons met weemoed. Spr. bracht hulde aan zijn nagedachtenis, waarmede de leden instemden door zich eenige oogenblikken van hun zetels te ver heffen. Bij de bespreking van de winterpropaganda werd besloten tot het houden van een drietal cursus-vergaderingen. Voor de actie door mid del van huisbezoek gaf zich een flink aantal leden op. In een afzonderlijke bijeenkomst zal deze actie nader worden geregeld. Op verzoek van den Plaatselijken Raad wer den de heeren Ph. L. van Groningen en C. Groot benoemd tot leden van het Mei comité. De heer Ph. L. van Groningen bracht ver volgens een uitvoerig verslag uit van de op 21 November j.l. te Amsterdam gehouden ge westelijke jaarvergadering. Het verslag werd onder applaus goedgekeurd. De vergadering werd hierna gesloten. JUBILEUM ARBEIDERS-ESPERANTISTEN. Op Zaterdag 19 Februari zal de plaatselijke afdeeling van de Arbeiders-Esperantisten, ge naamd „Beverwijka Laborista Esperanto So- cieto Frateco" in een feestelijke bijeenkomst haar derde lustrum, herdenken. Deze samen komst zal alleen toegankelijk zijn voor espe rantisten. NAAR DE CENTRALE WERKPLAATS. Zooals bekend is had de gemeente Bever wijk ingevolge de daartoe gesloten overeen komst de beschikking over tien plaatsen in de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen te Velsen. Deze plaatsen zijn thans bezet. Nochtans behoeft dit jeugdige werkloozen bouwvakarbeiders of metaalbewerkers niet te ontmoedigen, want eventueele gegadigden voor een plaatsje in de Centrale Werkplaats kunnen zich bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs, ingang Raadhuisstraat, blijven aanmelden. Het ge meentebestuur zal dan onverwijld pogingen in het werk stellen, om nog eenige plaatsen ter beschikking te krijgen. zal Ret fanfare-corps „St. Caeclha" een muzi kale rondgang maken, en de illuminatie aan het gemeentehuis worden ontstoken. Voor den nationalen feestdag is het pro gramma als volgt samengesteld: Om tien uur aubade van de schoolkinderen voor het raad huis. Feestrede van burgemeester W. M. J. Vreugde. Hierna zullen de kinderen van de diverse scholen worden onthaald op beschuit be strooid met muisjes, en oranje-appelen. Ver volgens maakt „St. Caeeilia" een muzikale rondgang, 's Middags 3 uur wederom een mu zikale rondgang eveneens door „St. Caeeilia". Des avonds 8 uur défilé vair de diverse jeugd- en sportverenigingen met hun vaan dels en vlaggen voorafgegaan door het mu ziekkorps. Na het défilé wordt een dans uit gevoerd door de afdeeling Kruisvaart, om de oranjeboom. Daarna ontsteking van den vreugde-vuur-boom voor het raadhuis. De feestelijkheden worden besloten met Oranje-bals. Tijdens de feesten zal het gemeentehuis ge heel worden geïllumineerd in oranje verlich ting, ook zal het gebouw worden versierd. De burgerij wordt verzocht zooveel mogelijk te vlaggen. Oranjevreugde in Januari. Het baby-uitzet je, waarvan het Vrouwen-Comité te Beverwijk er 24 verstrekt aan jonge moeders, wier baby's in deze vreugdevolle Januarimaand geboren worden. Collecte voor Schoolvoeding. Door het harddraverij-bestuiir. Het initiatief van de harddraverij vereeni ging om door het inzamelen van gelden de mogelijkheid te openen, dat alle kinderen, die daarvoor in aanmerking komen kunnen pro- fiteeren van de warme maaltijden, die aan de schooljeugd worden verstrekt, heeft in breeden kring weerklank gevonden. Toch ont breekt er nog een klein bedrag om deze warme maaltijden aan alle kinderen, waarvoor school voeding is gevraagd, te verstrekken. De bestuursleden van de Harddraverij ver - eeniging hebben besloten nu zelf de collecte bus ter hand te nemen en het nog ontbre kende bedrag in te zamelen. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal daartoe Zaterdagmiddag van 5 uur af worden gecollecteerd. De Beverwijksche Harmoniekapel heeft zich gaarne bereid verklaard aan dit sympathieke doel haar medewerking te verleenen. Zij zal zich tijdens het collecteeren op verschillende punten in onze gemeente doen hooren. Onge twijfeld zullen de inwoners zich niet onbe tuigd laten en gaarne hun offertje bren gen. Wij brengen in herinnering, dat de kosten voor drie warme maaltijden per week en per kind slechts 50 ct. bedragen. VEREENIGING VOOR NATUURGENEES WIJZE. „De weg tut gezondheid". Gisteravond heeft de afdeeling Beverwijk van de Nederlandsche Vereeniging voor Na tuurgeneeswijze een cursusavond gehouden in het Witte Kruisgebouw aan de Baan- straat. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. P. Rijke, kreeg dr. IJ. Hettema 'uit Rotterdam het woord over het onderwerp: „De weg tot gezondheid". Spr. wees er op, dat een groot aantal menschen doorgaat voor gezond, doch dit in werkelijk heid niet is. Dat er in deiv tegen woordigen tijd maar zeer weinig werkelijk gezonden zijn heeft de proef van Felix Ortt wel bewezen. Een van de factoren is ongetwijfeld de erfe lijkheid, maar er zijn in het leven verschillen de ongunstige invloeden, die de gezondheid ondermijnen. Onder deze schadelijke invloe den is vaak verkeerde voeding en ook de rust en werktijden zijn van grooten invloed. Het is echter bijna onuitvoerbaar om iemand vol komen rust te geven en verbruikte stoffen af te voeren. De overlading van liet bloed, aldus spr., met verkeerde stoffen belemmert de na- tuurgeneeskraeht en diverse functies in het lichaam loopen dan in de war. Niet alleen de stofwisselings- en etensresten belemmeren de natuurlijke geneeskracht, maar ook in den geest kruinen tal van be lemmeringen aanwezig zijn en speciaal de verandering van voedsel heeft hier grooten invloed op. Ook de school kan voor de geeste lijke ontwikkeling van het kind remmend er ontwikkelend werken. De natuurgeneeswijze maakte door deze le venshouding volgens spr. nogal een groot verschil met de tegenwoordige. Hierna behandelde dr. Hettema de erfe lijkheid. Volgens den inleider waren de eigen schappen, die geërfd zijn, geestelijke lichamelijke, moeilijk te corrigeeren. De erfe lijkheid gaat vaak terug tot in vele geslach ten, maar door juiste voeding kan de volgen de generatie hiervan misschien verlost zijn. Uitvoerig werd dit door spr. behandeld, Aan het slot van de lezing die met groote aandacht gevolgd werd, was er gelegenheid tot vragen waarvan velen gebruik maakten. Vervolgens heeft de voorzitter nog medege deeld dat er op 27 Januari een propaganda- avond wordt gehouden in IJmuiden-Oost dat op 1 en 15 Februari de cursusavonden met dr. Hettema vervolgd zullen worden, ter wijl op 8 Maart een vragenavond wordt ge houden. De kookcursussen voor de dames kun nen echter nog geen aanvang nemen, omdat de huishoud- en industrieschool aan het C. H. Moensplein nog niet voltooid is. De kooklessen zullen echter misschien half Februari een aanvang nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. LEDENVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS. De plaatselijke afdeeling van de Noord- hollandsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis' hield in het Wijkgebouw aan de Baanstraat een ledenvergadering ter behandeling van het voorstel tot royeering van de bestaande hypo theek op het badhuis-wijkgebouw en het aan gaan van een nieuwe. Na opening der vergadering en vaststelling der notulen deelde de voorzitter, de heer Dingier mede, dat voor de afdeeling de moge lijkheid geopend was een leening aan te gaan groot f 29.000 tegen een rente van 3J/2 pet, met een levensverzekering Maatschappij te Rotterdam ter vervanging van de leening, des tijds gesloten met de hoofdvereeniging, even eens groot f 29.000, rentende 4 pet. In de eerste jaren zal deze lagere rentevoet de vereeniging een besparing van f 145 's jaars opleveren. In verband hiermede moest ook worden be sloten tot royeering van de bestaande hy potheek en tot het vestigen van een nieuwe, Deze voorstellen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Het bestuur ontving machtiging de noodige formaliteiten te ver vullen.- Ingekomen was een schrijven van de zuster- afdeeling Heemskerk voor de in den loop van 1937 door mevr. Zwart verleende assistentie bij verlossingen. De voorzitter stelde er prijs op een woord van dank te richten tot het gemeentebestuur, in het bijzonder tot diens vertegenwoordiger in het bestuur van het Witte Kruis, den heer I-luisman, voor de verleende medewerking bij de voorbereiding van de thans tot stand ge komen financieele transactie. De vergadering werd hierna gesloten. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. De plaatselijke afdeeling van den Oentralen Bond van Transportarbeiders zal op Donder dag 20 Januari a.s. een propaganda-avond houden in het Luxor Theater. Het programma vermeldt o.m. de vertooning van de bondsfilm en enkele andere films, declamatie door den heer J. de Heer en een propagandarede van den heer Vleggeest, .van het hoofdbestuur. In zijn nieuwe auto maakte Z. K. H. Prins Bernhard een tochtje in de omgeving van Soestdijk. De wagen bij het verlaten van den paleistuin. HOE IN HEEMSKERK DE BLIJDE GEBEUR TENIS GEVIERD ZAL WORDEN. Zoodra de blijde gebeurtenis in het Prinse lijk gezin zal hebben plaats gevonden, zal de blijde mare, door het luiden der klokken aan steunden De Koningin van Denemarken moest dezer dagen in een ziekenhuis te Kopenhagen wor den opgenomen, voor het ondergaan van een operatie, die inmiddels geschied is. De toe stand van de vorstin is bevredigend. In het gisteravond gepubliceerde bulletin wordt gezegd, dat zich geen verontrustende ver schijnselen hebben voorgedaan. lid de burgerij worden bekend gemaakt. Indien het in den nacht plaats vindt, zal de daarop- volgenden dag tot een nationalen feestdag worden gemaakt. Mocht de blijde gebeurtenis in den loop van den dag plaats vinden, dan HET BONNENSTELSEL BIJ DE STEUN- UITKEERING. Het Burgerlijk Armbestuur heeft de steun trekkende tuinders verrast met de invoering van een nieuw bonnenstelsel, dat noch voor de steuntrekkenden, noch voor de Heems- kerksche middenstand het meest gewenschte kan zijn. De nieuwe regeling werkt n.l. als volgt. De gesteunde tuinders ontvangen van het Burgerlijk Armbestuur het grootste ge deelte van het hun toegewezen bedrag in bon nen, welke op naam van een kruidenier of bakker in de gemeente zijn gesteld, zoodat de bonnen slechts aan dat adres tegen brood of levensmiddelen kunnen worden ingewisseld. Natuurlijk ontvangen de steuntrekkenden liever geld dan bonnen, doch zij zouden zich met de bonnen nog kunnen vereenigen, wan neer 't hun vrijstond deze te besteden bij eiken willékeurigen kruidenier of bakker, of beter nog, bij alle middenstanders in de ge meente. Dit is ook in de voorafgaande win ters zoo geweest. Vorige winter werd door het Burgerlijk Armbestuur voor ruim f 14.000 aan bonnen uitgegeven. Al dit geld is in de ge meente gebleven, wat zeer waarschijnlijk anders zou geweest zijn, wanneer men de ondersteunden geld had gegeven. Dit heeft zijn voordeelen voor den plaatselijken mid denstand, en als gevolg daarvan voor de ge meente, terwijl de bezwaren van de armlas tigen tegen die regeling slechts gering waren. Nu is de zaak echter anders: De bonnen wor den verstrekt op naam. Men kan ze dus slechts besteden bij die -kruidenier of bakker, wiens naam op de bon voorkomt. Het gevolg is al geweest, dat het grootste gedeelte van de steuntrekkenden hun eigen leverancier moes ten afzeggen en flinke wandelingen hebben ondernomen naar een of andere uithoek van ons uitgestrekte dorp om hun waren te beko men. Van de Duinkant en Noord-dorp naar de kom of 't Hofland, en omgekeerd. Oude men schen dikwijls, die moeite hebben om zoover te komen. Want bij de uitgifte van de bonnen is geen rekening gehouden met de persoon lijke wenschen van de tuinders, doch men heeft aan elke daarvoor in aanmerking ko mende neringdoende beurt voor beurt een cliënt toegewezen, zoodat de meest onge rijmde gevallen zijn ontstaan. De regeling is echter nog nieuw en het is mogelijk, dat dit tot de kinderziekten mag worden gerekend en dat in het vervolg de administrateur van het Armbestuur de moeite zal nemen bij het uit schrijven. van de bonnen verschillende wijken ;escheiden te houden, tot gemak van de ge- leveranciers. Verder zal ook waarschijnlijk het Burgerlijk Armbestuur niet kunnen gaan, daar de minister bij het uit geven van bonnen ten behoeve van de mid denstand voorwaarden stelt, die de regeling' in bepaalde banen leiden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, N.-Orleans n, Rott. 6 van Tam- pico. Delftdijk, Vanc. n. Rott. 9 v. Cristobal. Bilderdijk, 9 v. Rotterdam te Boston. Veendam, Rott. n. N.-Orleans 10 te Miami. Damsterdijk, 11 v. Vanc. te Rotterdam. Binnendijk, 11 v. Houston te Rott. Lochmonar, 7 v. Rotterdam te Vancouver. Leerdam 11 v. Rott. n. New-Orleans. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk 11 v. Rott. naar Adelaide. HALCYON LIJN. Rozenburg 10 van Setubal naar Flensburg 13 (n.m.) van Narvik te Vlaard. verwacht. Stad Zaandam, Vlaardingen naar Lissabon pass. 9 Beachy Head. Stad Amsterdam, Vlaardingen n. Pepel p. 9 Beachy Head. Stad Dordrecht, Rott. naar Dakar 9 120 mijl Z. van Land's End. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitreis) 10 van Genua. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (uitr.) p. 9 (5.19 n.) Wight. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 9 van Napels naar Catania. Agamemnon, 10 v. Bari naar Lixuri. Costa Rica, Barbados naar Amsterdam p. 11 Azorèn. Helder, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Hercules, 10 v. Izmir naar Stamboul. Merope, 11 v. Gothenburg te Amsterdam. Oberon 10 van Algiers naar Sfax. Orestes, Amst. n. Chili 10 te Cristobal. Orpheus, 11 van Stettin te Amsterdam. Simon Bolivar, 9 v. Cristobal n. Cartagena. Venus, 10 van Genua naar Palermo. Bacchus, 8 van W.-Indië te New-York. Hebe 11 van Nuevitas te Amsterdam. Barneveld 11 van Chili te Amsterdam. Telamon 11 v. Amsterdam n| Hamburg. Triton 10 van Malta te Piraeus. Aurora, Palermo n. Amst. p. 11 Ouessant, Nereus, 11 van Amsterdam te Stettin, Vulcanus 11 v. Lissabon n. Genua. Juno, Bourgas n. Amsterdam 11 (1 n.m.) 20 mijl Oost van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (th.) 11 van Port Said, Dernpo (th.) 11 te Marseille. Blitar (thuisr.) p. 11 Finisterre. Kota Gede (uitr.) p. 11 Pt. de Galle. Kota Agoeng (thuisr.) 11 van Singapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Diomed, 11 van Kobe n. Rotterdam. Deucalion, Japan n. Rott. 8 v. Penang. Benmacdhui, Japan, n. Rott. 10 v. Hong kong. Polydorus, 9 v. L'pool te Batavia. Glenogle, Dairen n. Rott. 9 v. Colombo. Geniffer, Dairen naar Amsterdam- 10 te Singapore. Calchas, Japan n. Rotterdam via Londen p. 11 Wight. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. v. Oldenbarneveldt (t.) 11 te Amst. Moena (uitr.) 11 van Suez. Chr. Huygens (uitr.) p. 10 Gibraltar. WIJK LIJN. Beverwijk 6 v. Girgenti n. Licata. Katwijk, Rott. n. Lissabon 10 te Tor Bay wegens slecht weder. Randwijk, Bayonne n. Newcastle pass. 10 Dover. Haulerwijk 11 van Rott. naar Split. IJs- en Weerberichten. Volgens bericht uit Trangsund is de haven sedert 31 December van het vorig jaar voor de scheepvaart gesloten wegens den sterken ijsgang. Als laatste stoomschip vertrok het in middels te Amsterdam aangekomen Zweed- scke stoomschip Rosendal. AANGEKOMEN. 10 Januari: Ek s.s. Oslo Rhein s.s. Hamburg Ousel s.s. Liverpool Ulysses (Ned.) s.s. Stamboul Perseus (Ned.) s.s. Gdynia 11 Januari: Insulinde m.s. Rochester Merope (Ned.) s.s. Gothenburg Helder s.s. Chili Orpheus (Ned.) s.s. Stettin J. v. Oldenbarnevelt m.s. Batavia Hébe (Ned.) s.s. Nuevitas Barneveld s.s. Chili VERTROKKEN. 10 Januari: Cranmere m.s. Middelharnis Vechtstroom s.s. Londen Falcon s.s. Harlingen Melissa m.s. Tallinn 11 Januari: Ask s.s. Lübeck Tafna s.s. Rotterdam Kemphaan m.s. Antwerpen. Regina m.s. Esbjerg Marianne s.s. Rotterdam Groote diepgang. Het gistermorgen alhier van Batavia naar Amsterdam gepasseerde Nederlandsche mo torschip „Johan van Oldenbarnevelt" werd door de sluizen geschut met een diepgang van 8,4 Meter. Weer terug in het vaderland. Het s.s. „Bennekom" van de K. N. S. M. te Amsterdam is na een reis van ongeveer zeven maanden j,n de thuishaven teruggekeerd. 29 Mei 1937 vertrok het van hier naar Chili. In Centraal-Amerika liep het schip op de rotsen waardoor het belangrijke schade bekwam. Met sleepbootassistentie werd het echter vlot gebracht en te Balboa binnengesleept waar het de lading aan een dezelfde reederij toebe- hoorend schip overgaf. Men herstelde intus schen de opgeloopen schade, zoodat het schip eind October de reis kon voortzetten naar Vancouver om aldaar te laden voor Londen. Maandag j.l. arriveerde het schip na een veelbewogen reis van Londen terug te Am sterdam. Vlootuitbreiding. Naar gemeld wordt zijn voor rekening van de Firma N.V. Wm. H. Muller <Sz Co. twee mo torschepen van 750 ton in aanbouw op de scheepswerven van E. J. Smit Zoon te Westerbroek. Het eene schip wordt gebracht in den dienst op de lijn AntwerpenLonden en het andere zal vermoedelijk varen van Rotterdam op Middlesborough.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7