W Spanning gedaald te Baarn. KORT VERHAAL B' Reactie doet zijn intrede in het Badhotel. T aptoe bezorgt afwisseling anuaribloeiers Rubriek voor Vragen Het huwelijk van den kroonprins van Griekenland is Zondag te Athene vol trokken. Onder groot enthousiasme van de bevolking trekt het vorstelijk bruidspaar door de straten van Athene. Men schrijft ons uit Baarn, 12 Januari: TIJ wachten nog. Wij hebben reeds lang gewacht. We zullen nog wel langer wachten, althans zoo heeft het communiqué van Dr. J. de Groot ons gisteren verteld, Toen in het Badhotel te Baarn, het hoofd kwartier van wachtende hofdignitarissen, of ficieren en journalisten van allerlei pluimage, gisterén de mededeeling van den genees heer bekend werd, en toen het dientengevol ge in de hersenen der wachtende persmen- schen klaar werd, dat hun verblijf te Baarn nog lang zou kunnen duren, viel er een ze kere ontspanning waar te nemen. Wel frons ten eenigen bedenkelijk de wenkbrauwen, met bezorgdheid denkend aan den langen, langen tijd waarvoor geen tijdverdrijf voorhanden scheen, en aan de vele kopy, waarvoor de stof dreigde te gaan ontbreken. Maar in ieder geval verdween een oogenblik de hoogspanning, die in de laatste dagen wel wat erg was opgeloo- pen. De aankomst van H.M. de Koningin, de aankomst van verschillende hofdignitarissen, het bezetten van het „bijkantoor" van het A.N.P., de aankomst van verschillende ande ren, wier aanwezigheid met de blijde ge beurtenis in verband kon worden gebracht, dat alles had de stemming gewekt, dat het nu ernst ging worden. Met grooter waakzaam heid werden de telextoestellen in het oog ge houden. Zenuwachtige naturen waren zelfs des nachts op een gedroomd geluid uit béd gesprongen. Rust keert weer. Doch toen Dinsdag omstreeks 12 uur het communiqué van den geneesheer kwam, keer de een, zij het eenigszins gemelijke, bedaard heid weer, De buitenlandsphe journalisten, onder wie veel Engelschen en een enkele Scandinaviër, begonnen zich zelfs af te vra gen of Amsterdam niet meer „Stories" zou opleveren dan Soestdijk, welk oord toch op dit oogenblik voor hen uit niet veel meer be stond dan uit een hotel en het hek van een onbereikbaar paleis, waar voor fotografen eigenlijk meer te doen was dan voor verslag gevers. Immers ook in het paleis ging het da- gelijksch leven zijn gang, als ware er niets aan de hand. Alleen reed tweemaal de Ko ningin en eenmaal de Prins uit, hetgeen den fotografen bij het stralende winterweer een aardig plaatje, doch de verslaggevers weinig kopy verschafte: de vorstelijke personen im mers verdwenen in een oogwenk in ongeziene verten, ver buiten het bereik der professio- neele nieuwsgierigheid. En toch ging er niemand naar Amsterdam. Men lean immers nooit weten. Misschien bleef men wat langer tafelen, misschien ook trok de taptoe, welke des avonds te negen uur op de Brink in Baarn werd geblazen, wat meer belangstelling dan deze ceremonie zou heb ben getrokken, indien de Journalistieke ze nuwen wat meer gespannen waren geweest. De taptoe werd, in deze stemming van ver slapte spanning, het .amusement van den dag. De buitenlanders, die den Nederlandschen collega's het probleem voorlegden: „Wat doen wij hier vanavond in Baarn", kregen het eens luidend advies: de taptoe. Welk advies dan ook is opgevolgd, zoodat het Badhotel Dinsdag avond te 9 uur weer even het echte oude bad hotel was: rustig, vol stemming, met bedaarde en bejaarde bridgespelende groepjes, en zon der journalisten. Welkome afleiding. De taptoe op de Brink, welke de stafmuziek van de „De Veld" uit Utrecht blies, was een bewijs van erkentelijkheid van de te Baarn gelegerde bedieningsmanschappen der saluutbatterij, voor de hartelijke ontvangst, welke hun van de zijde der Baarnsche bevol king is ten deel gevallen. Allerwegen bestond van de burgerij, tot welke deze klankenhulde gericht was, belangstelling en het bleek, dat de taptoe niet alleen door de bewoners van het Badhatel werd beschouwd als een welkom evenement in den dagelijkschen loop dei- dingen. Het was echter een ware verrassing voor degenen, die van de Brink na afloop der taptoe terugkeerden, daar wederom de stafmuziek met bazuinen en pauken te zien opgesteld. De blazers waren per auto naar het Badhotel vooruit gereden en bliezen op het terras van het hotel tot groot genoegen van zijn bewoners nogmaals de taptoe. Kapelmeester Eeunders liet zijn mannen geven wat zij geven konden en klaar en pittig tetterde de koperen muziek door de donkere avondlucht. Het is duidelijk, dat zooveel longenkracht, terwille der vriendschap aangewend, beloond diende te worden met een glaasje bier, dat den muzikanten werd aangeboden in een der zalen van het Badhotel. Het geviel, dat de zaal, welke den mannen van „De Veld" een gastvrij onderdak bood, juist de zaal was, waar de twee telexmachines staan opgesteld, welke zijn aangesloten op de zend- machine in de werkkamer van het A.N.P. Natuurlijk trok dit technische wonder de nieuwsgierigheid. Het duurde niet lang of een afgevaardigde werd naar het A.N.P. gestuurd, met een verzoek om een demonstratie. De man van het persbureau overwoog, dat een proef - uitzending op het Baarnsche telexnetje nut kon hebben en dat daarvoor geen beter tekst kon worden gekozen dan een hulde aan de blazers, die dezeii avond zoo duidelijk van de vriendschap tusschen militairen en burgers hadden getuigd en er werd een tot nu toe onbekende dichter gevonden, die hiervoor een versje uit zijn mouw schudde. De te lest van deze proefuitzending verdween naar het eerste regiment veldartillerie. Zoo verdrijft Baarn en zoo verdrijft het wachtende Badhotel zijn tijd,- in vriendschap en genoegen P. T. T. roert zich. Hp ENSLOTTE nog een bijzonderheid, om de lezers toch vooral in te prenten, dat de berichtgeving over de blijde gebeurtenis grondig is voorbereid. Bij deze voorbereiding heeft "de PT.T., die de telefoons, en de telex installatie heeft aangelegd, een groot aan deel gehad. Bijzondere verdiensten hebben daarbij verworven ir. Uurbanus, chef van den dienst Havee, en de heer Monzenberg, van denzelfden dienst, die bij de practische uitvoering het toezicht heeft uitgeoefend. In het bijzonder moet genoemd worden de chef-monteur te Baarn. den heer J. Schreyer, die werkelijk niets heeft verzuimd om dat gene te doen, wat men op dit ondermaansche doen kan om zich voor de nukken van nood lot en toeval te vrijwaren. Men kan gerust zijn, er zijn er, die voor ons waken. De torpedeering van een Nederlandsch schip. De regeering' wint informaties in. Onze Haagsche correspondent seint ons: In verband met de torpedeering van een Nederlandsch handelsvaartuig in de Spaan- sche wateren vernemen wij dat er thans van Nederlandsche zijde officieele informaties omtrent dit geval worden ingewonnen. Aangezien het voorshands waarschijnlijk lijkt, dat de daad begaan is door een onbeken de duikboot in dienst van het Franco-regiem, mogen wij er op wijzen, dat de Nederlandsche regeering, toen Franco destijds een verkla ring had afgekondigd in zake de scheepvaart op de oostkust van Spanje, welke verklaring veel weg had van een soort blokkadeverkla ring, aan de Franco-regiem had doen we ten, de rechtmatigheid hiervan niet te kun nen erkennen. HALFJAARLIJKSCH DIVIDEND DER A. K. U. ARNHEM, 12 Januari, De directie van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. deelt mede, dat het halfjaarlijksche dividend van drie procent op de 6 pCt. cumulatief preferente aandeelen betaalbaar wordt gesteld. In het vorige jaar is een begin gemaakt met het in halen van den achterstand. De aangekondigde betaling heeft geen an dere beteekenis dan te voorkomen, dat de achterstand wederom toeneemt. VEEMARKT. Amsterdam, 1-2 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 194 vette kalveren: le kw. 78—82, 2e kw. 7076, 3e kw. 5666 per K.G. levend ge wicht; 36 nuchtere kalveren 813.50 per stuk. 108 varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 73—74, zware varkens 72—73, vette varkens 70—71 per K.G, slachtgewicht. Vliegtuig hij noodlanding zwaar beschadigd. Bestuurder licht gewond. BANDOENG, 12 Januari (Aneta/A.N.P.) Omstreeks half vijf hedenochtend heeft bij nachtvliegen de in 1936 in bedrijf gestelde Fokker C 10 een motorstoring gehad, kort nadat het vliegtuig was gestart. De bestuur der. luitenant Kuenzel, poogde een noodlan ding te maken. Daarbij kwam hij neer aan den rand van het militaire vliegterrein Andir, waarbij het toestel zwaar beschadigd werd. Luitenant Kuenzel werd licht gewond, de luitenant-waarnemer Overdelinden bleef on gedeerd. Het ongeluk lietp dus vrij goed af. Geen van beide inzittenden is buiten bewust zijn geweest. VOOR 30.000 AAN SCHOENEN VERBRAND. Dinsdag is te Bolsward het schoenenmaga zijn van de firma Sj. Hengst, aan de Appel markt gelegen, door brand vernield. De schade bedraagt van 30.000 tot 35.000. Het naast de firma Hengst gevestigde electro- technisch bureau van den heer Nieuwland liep waterschade op, evenals het confectie magazijn Lunter. VERMISTE AMERIKAANSCHE VLIEGBOOT TERECHT. De Amerikaansche vliegboot „Samoan Clip per", die met een bemanning van zes personen van Pagopago naar Auckland was vertrokken en gedurende eenigen tijd vermist werd, is, naar uit Apia op Britsch Samoa wordt gemeld, gevonden door een vliegtuig en een schip, die naar het toestel zochten. De bemanning van de „Samoan Clipper" is in veiligheid. Ja, dat moet tegen- y woordïg als 'n auto 'inks van den weg stilstaat. Want, wan neer die licht voert, mag alléén 'n rechts- zittend iampje bran den, dat naar voren rood en naar achte ren wit licht geeft! SO FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 Januari 1938. 1. C. Verhorst, stalhouder, wonende te Be verwijk, Br eestraat 147. Curator Mr. J. Verlooy te Heemstede. 2. W. Oexeman, bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, Paralelweg 171. Curator Mr, A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. 3. C. II. A. van Leeuwen, taxiverhuurder, wonende te Vogelenzang, Leidschevaart 170, Curator Mr. B. M. C. M. Vrijdag te Haarlem. 4. G. Th. Klein, kapper, wonende te Haar lem, Paul Krugerstraat 23. Curator Mr. B. Slingënberg te Haarlem. 5. De Handelsvennootschap ..Neerlandial' in liquidatie, destijds te Zaandam, Westzijde 244 en hare firmanten (zie no. 6 en 7). Curator Mr, J. van der Hoeven te Haarlem. 6. Klaas Bark, handelsreiziger, wonende te Wormer. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 7. A. Alphenaar, handelsreiziger, wonende te Westzaan, F. 88. Curator Mr. J. van dei- Hoeven te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: F. van Coezand, voorheen houthandelaar, thans fabrieksarbeider, wonende te Velsen- Noord, Melklaan 14. Curator Mr. E. van Tuinen te Velsen-Driehuis. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van 1. Jac. Stolwijk, winkelier te Haarlem. Cura tor Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. 2. De N.V. van Vught's Weegwerktuigenfa- briek N.V. gevestigd te Heemstede. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. Het Hoorspel door VERA ROBINSON. OOR de wintersche stilte van het be sneeuwde grachtje begaf Marianne zich traag in de richting van het kantoorgebouw van de radio-om- roepmaatschappij. Het was juist negen uur geweest en de ergste drukte van haastig kan toorpersoneel was voorbij. Waar zij den moed vandaan had gehaald deze vroege wandeling te ondernemen begreep zij nóg niet; maar ze zag het doel scherp geteekend voor oogen. Zij wist wat zij riskeerde, maar ze was vast beslo ten door te zetten en zich niet meer, zooals dien slapeloozen nacht die achter haar lag, te vermoeien met nare gedachten. Diep in haar hart wist zij. dat zij dit avontuur alleen voor Arthur begon. Dat zij aan z ij n - bestwil had gedacht. En die' .overtuiging vervaagde het donkere denkbeeld, dat hij straits woedend zou opstui ven en haar met verwijten overladen Daar lag het hooge, strakke gebouw voor haar. Een glanzende auto stopte en een jon geman in een ulster sprong er lenig uit. Even glansde het in haar bruine oogen. Zij had hem herkend, den populairen omroeper, wiens in nemend gelaat zoo dikwijls in de tijdschriften voorkwam. En bij het zien van dien jongeman zakte de moed haar in de schoenen. Als ze zich nu bij den portier zou melden, zou ze misschien over enkele minuten in een zakelijk gemeubileerd kantoorvertrek zitten met tegenover zich een even zakelijk administrateur, wien zij haar verzoek zou moeten doen Ze kneep zich in de vingers en bleef op het besneeuwde trottoir staan. In een snelle beel den reeks zag ze de laatste drie maanden als een trieste film voorbij glijden. Hun huwelijk, Arthur's weinig bemoedigende vooruitzichten, de waarschuwingen van haar ouders, hun „huwelijksreis" van vier dagen in een be dompt Arnhemsch hotelletje. Dan de thuis komst in het enge bovenhuis in de stille bui tenwijk, die feitelijk een volksbuurt was. Maar óók hun rijke, offerende liefde, hun knusse schemeruurtjes en Arthur's gezellige werk kamer, waar hij vele uren van den dag en ook 's nachts met het schrijven van kluchten en meer serieuse tooneelstukjes doorbracht. Vast overtuigd genoeg te verdienen om behoorlijk te kunnen rondkomen, was hij spoedig teleur gesteld geworden, toen verschillende eenacters achter elkaar als ongeschikt terug kwamen. Toen had hij plotseling aan de radio moeten denken. Hij vermoedde vaag, dat het hoorspel voor de microfoon hem „lag" en met nieuwen moed bezield toog hij aan het werk. Drie volle weken schreef en corrigeerde hij, net zoo lang tot hij overtuigd was, dat er geen aanmerkin gen op het werk gemaakt konden worden. Marianne had het met bewondering gelezen. Voor het eerst begreep zijdat Arthur tot beter werk dan klungelige kluchten in staat was en hun verwachtingen waren dan ook hoog ge spannen! Tien dagen later lag de brief van de omroepmaatschappij op de mat, de brief waarin de chef van de programma-afdeeling hun berichtte, dat de hoorspelleiding Arthur's pennevrucht had kunnen aanvaarden en dat hij het honorarium, groot 100 gulden onmid dellijk na opvoering van het stuk zou ont vangen. Ze waren de volgende dagen in de wolken geweest! En Marianne's conservatieve ouders schenen na dit succes wat milder jegens hun schoonzoon, den „artist", gestemd. Maar de zonnige blijdschap was aanmerkelijk geluwd, toen Arthur bericht kreeg, dat de opvoering van zijn twee-acter nog zeker zes weken op zich zou laten wachten. Hij schreef een briefje terug en liet tusschen de regels doorscheme ren, dat hij het honorarium zonder eenig be zwaar wat eerder zou kunnen ontvangen Maar een antwoord bleef uit. „Zie je wel", had hij ontevreden gezegd, „j ij drong aan dat ik dat briefje zou schrij ven. Had ik het maar gelaten, nu zijn ze misschien op hun teentjes getrapt." „Alles goed en wel, lieverd," had Marianne geantwoord. „Maar de melkboer moet nu toch heusch zijn geld hebben en over drie dagen is er weer dertig gulden huur noodig en je schoenen moeten verzoold worden." „Dan zal ik wat leenen." „Dat nooit!" Arthur had een rimpel getrokken. In zijn hart moest hij zijn jong vrouwtje schoon ge lijk geven, maar daar stond tegenover dat hij het afschuwelijk vond dat ze nu reeds in de zorgen zat. Juist omdat hij verschillende post- wisseltjes in het vooruitzicht had en zeer waarschijnlijk een tweede hoorspel zou mogen schrijven. In elk geval had dit alles op zijn humeur ge werkt en de laatste vijf dagen waren nu niet bepaald buitengewoon gezellig voor Marianne geweest. Toen, midden in den nacht, had ze een idee gekregen, dat haar het bloed naar de wangen joeg. Als ze eens buiten medeweten van Arthur naar het kantoor van de omroep maatschappij zou gaan? De man, die daar de zaken bestierde, zou vast en zeker iets voor haar argumenten voelen. In elk geval was hij de man, die dagelijks met artisten omging en beter dan een ander van hun nooden en vaak moeilijke levensomstandigheden afwist. Het idee liet haar niet meer los en tenslotte had ze de knoop doorgehakt. Met een leugentje had ze Arthur aan het verstand gebracht, dat ze dezen morgen tusschen negen en tien uur beslist even naar een vriendin moest en vlak na het overigens erg. sobere ontbijt was ze de trappen af gesneld. En nu had ze dan het doel bereikt. Wat later zat ze tegenover een vriendelijk man, die onmiddellijk haar sympathie wekte door lachend te verklaren, dat hij Arthur's naam natuurlijk al zoo dikwijls gelezen had. Die woorden braken het ijs en met een blos op de wangen verklapte Marianne wat zij op het hart had. Ze draaide niet om de zaak heen, deelde hem eerlijk mede, dat Arthur dringend om geld verlegen was en dat hij niet wist, dat zij op het oogenblik in het ge bouw van den omroep zat. „Het is niet onze gewoonte, maar uitzonde ringen bevestigen nu eenmaal den regel," ant woordde de jongeman welwillend. „Ik zal even met de leiding babbelen en moet u een oogen blikje alleen laten. Ik denk wel, dat u zoo- meteen met het honorarium naar huis zult gaan." „O meneer!" zong Marianne verrukt en toch ook erg nerveus bij de gedachte aan het ge zicht dat Arthur straks zou trekken. Ze kénde zijn koppigen aard. Vijf minuten later kwam een bediende haar zeggen, dat zij in het administratiekantoor moest komen en nog even later stopte ze tien briefjes van tien gulden zoo diep mogelijk in haar taschje. Het was gelukt! „Liefste, ben even naar Hein en koop onderweg meteen een machinelint. Tot straks. Arthur." Marianne las het briefje, kuste het en opende haar taschje. Ze bekeek de schat en haalde diep adem. O, als Arthur nu maar vroolijk zou kijken en niet zou opstuiven. De dag was goed begonnen, hij moest ook bli, eindigen. Misschien kwam er vanmiddag o:r vanavond nog goede post, je kon nooit we ten Ze bond haar schort voor en was even later ijverig bezig. De melkboer kwam en tikte ver baasd en dankbaar aan zijn pet, toen hij ge heel onverwacht de zeven gulden zóóveel ont ving en juist was Marianne aan het peinzen, op welke manier zij Arthur met het geld zou kunnen verrassen, toen een branderige lucht opsnoof. Het leek of er iets schroeide Ze voelde het bloed uit haar lichaam vloeien. Met afschuwelijke zekerheid wist ze dat oogenblik, dat het droogrekje tegen het potkacheltje gevallen moest zijnMet bonzend hart holde ze de gang door, de voorkamer in. Een verstikkende rook sloeg haar als een grauw gordijn tegemoet en benam haar den adem. „Het taschje.... het geld...." drong het tot haar door. En zonder zich een oogenblik te bedenken wierp ze zich voorover en tastte met zoekende handen voor zich uit. Daar voor haarop tafelmoest het liggen Acht kostbare bankjes van tien en een hoopje zilver „Goede Griet in den rapenkelderWat krijgen we nou voor eomedie?" klonk het ver baasd en lachend in haar ooren. Het afschuwelijke rookgordijn trok vaag weg, maar de geur van brandend goed bleef. „Arthur.... Arthur...." beefde haar stem. „Waar ben je „Hier vrouwtje!" Twee sterke armen trokken haar veilig naar zich toe en zijn stem vervolgde plagend: „Wat is er toch? Heb je liggen droomen? Je ging te keer als een Hottentot die levertraan moet slikken." „O Arthurhet branddedie rook.. „Zoo, open je oogen, lieveling en kijk me nu aan. Er is geen brand, niets, hoor je? Ik wou je alleen verrassen en maakte de kachel aan. Bij ongeluk liet ik mijn zakdoek in het vuur vallen. De pook was ook zoo verdraaid heet. Marianne opende de oogen. Het was drong het tot haar door, een sprookje. Ze lag nog in bed, maar de deken hing half over den rand en haar kussen lag onder het raam.. En Arthur in zijn gestreepte pyama stond naast haar en wees door de geopende schuifdeuren naar de voorkamer, waar een blauwgrijze rook traag door het venster naar buiten trok. „Arthurzei de moeilijk, „ben ik dus niet naai'Toen zweeg ze, omdat ze in eens begreep, dat alles inderdaad een droom was geweest. „Wat?" vroeg hij en schoot toen als een konijn naar de gangdeur, want de postbode stond onder aan de trap. Marianne wachtte en streek zich een weerbarstige lok uit de oogen. Een prettig gevoel van dankbaarheid tintelde in haar bloed. Bespottelijk, hoe zou ze den moed hebben gehad om dat geld buiten mede weten van Arthur te gaan halen? Het zou ge woon bédelen zijn geweest! „Hiep hiep en zoo voort!" schreeuwde Arthur en danste de slaapkamer binnen. „Een post wissel. Poppedeintje! Van de radio en de volle mep! Verstandige lui om wat vroeger te be talen; ik was juist van plan geweest om hun eens op te zoeken. Een fatsoenlijk mensch kan toch niet van den wind leven.,..." Winterbloeiende begonia 's VAN November af bloeit de winterbloei ende begonia tot aan. het voorjaar toe. Hoelang, dat hangt grootendeels af van onze behandeling. Het welbekende Gloire-de-Lorrain-ras is feitelijk geen „win terbloeiende begonia", want hiertoe rekenen we uitsluitend de door stekken vermenigvuldig de begonia's, die vooral Aalsmeer in zoo enorme hoeveelheden en verscheidenheden aan de markt brengt. Wie daar in December in de kassen komt, waant zich in een sprookjes land. In alle tinten, rose, karmijn, zalmkleur en rood staan de planten te bloeien. Het zal ons opvallen, dat het er koel is (55 tot 60 gr. Fahrenheit) en hieruit begrijpen we vanzelf al, dat droge kachelwarante voor zoo'n plant onmogelijk goed kan zijn. Aalsmeer ligt grootendeels in het water; vaak staan de kassen op vooruitspringende lappen grond, aan drie zijden door het water omgeven. De lucht is er verzadigd van water damp en hieraan is de prachtige groei der Aalsmeersche potplanten te danken, maar ook de schijnbare achteruitgang' van zoo'n plant zoodra ze in ons huis komt te staan. Aan water, vocht in de lucht, zijn de producten van Aalsmeer gewend. Hier moeten we de rianten dus zoo licht en koel mogelijk zetten, iefst niet warmer dan 60 graden Fahrenheit en in elk geval zoo ver mogelijk van de kachel. Veel water, in het schoteltje onder den pot; zoo mogelijk water in de lucht door spuiten met een fijne verstuiver. De winterbloeiende begonia heeft bovenaan den wortelhals een soort verdikking Deze knolachtige wortel kan niet worden overge houden en zoo zijn de kweekers genoodzaakt, stekken te gaan nemen. Meestal gebeurt dat in Juni en Juli en de nieuwe planten bloeien dan hetzelfde jaar nog. De eigenaardige voch tige atmosfeer van Aalsmeer brengt mee, dat onze winterbloeiende begonia's in huis in het eerst vele, misschien alle knoppen verliezen. Dat is niet zoo erg, de plant moet acclimati- seeren. We zorgen voor koelte en water en weldra vormt de plant nieuwe knoppen, die niet meer afvallen. Meestal zal de bloemist zelf de plant wel goed opgepot hebben, maar wie het om de een of andere reden zelf moet doen neme oude bladaarde, wat turfmolm, een beetje scherp rivierzand en oude goed fijngewreven mest. Er bestaan winterbloeiende begonia's met. enkele, dubbele en half dubbele bloemen. Som migen zijn zoo klein als trosroosjes; andere hebben een doorsnee van 10 c.M. Er zijn er met lichter gekleurde randen en sommige loopen juist naar buiten toe donkerder uit. Er is een enkele, die sprekend op een roos lijkt. Maar over het algemeen winnen de kleinbloemigen het van de grooteren in sterk te. Het komt vaak genoeg voor, dat een kas met zulke kleinbloemige winterbloeiende be gonia's (waarbij er dan altijd nog zijn met bloemen van vijf centimeter in doorsnee) twee of drie maanden achtereen bloeit. In een koele, licht en luchtige kamer kunnen we het binnenshuis ook zoover brengen. L. S. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten svoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woon-plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, v)orden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. een lichtgele co- VRAAG: 1. Hoe reinigt i cosmat? 2. Is hetzelfde recept ook geschikt voor een gekleurde halmat? -ANTWOORD: 1. Gewoon afboenen met warm sterk zeepsop, daarna eenige keeren afspoelen met warm water. Buiten glad te drogen hangen. 2. Gekleurde matten kunnen op dezelfde ma nier behandeld worden, doch het verdient aan beveling, deze nog een keer na te spoelen met koud water waarin een handvol zout is opge lost ZACHTE ZEEP MAKEN. Onlangs werd in deze rubriek vermeld dat voor het maken van zachte zeep noodig was 250 gram loog, 2 ons oleïne en 5 L. heet water. Dit had moeten zijn 2 L. heet water. RECTIFICATIE BELASTINGVRAAG. In ons antwoord op de vraag in or^ze courant van 31 December omtrent de opcenten van de vermo gensbelasting in de gemeente Bloemendaal is een fout geslopen. Het aantal is 25. inplaats van O, VRAAG: Hoe kan ik inkt verwijderen uit een linnen geborduurd kleed? ANTWOORD: De vlek eerst betten en afwrij ven met warm water. Het overtollige water ver wijderen. Dan op de vlek citroenzuur laten drup pelen. Ten slotte afsponsen met warm water. RECHTSZAKEN VRAAG; Ik ben 5 maanden in betrekking, ben nu ziek geworden en „trek" van de Ziektewet. Is mijn baas nu verplicht, de eerste 3 dagen uit te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Zijn de kinderen wettelijk verplicht, een tweede moeder na vaders overlijden te on derhouden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Als een echtpaar gescheiden is tus schen tafel en bed en na een zeker tijdsverloop weer tot elkaar is gekomen, moet het dan her trouwen? Welke termijn bestaat daarvoor? Hoe te handelen in dezen? ANTWOORD: Er behoeft niets gedaan te wor den, want het huwelijk is blijven bestaan. BELASTING ZAKEN VRAAG: Is voor een buisje, dat op 1 Januaj i 1038 leeg staat, over het jaar 193S ook de-grond belasting verschuldigd? ANTWOORD: Ja, ook voor ledig staande huizen is de belasting verschuldigd. Indien een huis echter 12 achtereenvolgende maanden heeft leeg gestaan kan op een verzoekschrift aan Ged. Sta ten binnen 30 dagen in te dienen, ontheffing van den aanslag worden verleend. DIVERSEN. VRAAG: Is een wielrijder bij het rechts afslaan verplicht richting aan te geven? ANTWOORD: Ja, zoowel bij rechts als bij links afslaan.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7